Kijkers doen mee aan 'zelf-testen' Weelderige kostuumfilm van Scorsese I DE STEM Mongoolse 'horden9 waren meer dan woeste barbaren Drie kwajongens als musketiers Polygram opent in VS een tv-kanaal Astrid Joosten terug met serie: Personality Porno-industrie Los Angeles op zijn gat UIT gids Wereld van Anne Frank naar St. Petersburg Bertolucci kondigt vervolg Novecento aan Russen winnen circusfestival ARI 1994 n van de belasting, staan weer rood- FOTO DIJKSTRA ledkoop. Maar steeds r achter dat het drem- en struikelblok is. Het Ir overheen te komen. I tgaven gehad heeft in I rndheid hoeft niet blij el gehaald wordt. Hij noeten betalen, zodat I itengewone lasten. En Kus zal dit jaar deze ■detail napluizen. ^giftenaftrek is iets ge in. Bij giften telt 1% n 120) van het onzui- |e. De aftrek mag niet an dat inkomen. Daar an de wederhelft niet i giften aan onder meer en culturele instellin- ■olitieke partijen vallen Kften. len ook met bewijzen J t is met een gulden in het geval. Een gift via In aan te tonen. Daarom ook moeilijk om rag te komen. Een een onzuiver inko- |eft jaarlijks 500 per ftrek: nul, want 1% is |nd komt wél over de ar de giften over twee hij eenmaal per twee andere methode. Die I eetje geld. Maar je moet I aitgooien om een kabel- J gaat concreet om giften Enten. Die giften moeten an schenking minstens daan worden voor een ste vijf jaar. Een acte ot 2.000 kost 67 plus den). Wie op deze wijze kerk schenkt, is welis- kwijt. Maar hij kan het irlijks aftrekken. Maar i% scheelt dat elk jaar 1 deze wijze van giften en geen maximumbe- ide wordt steeds vaker ok aftrekbaar. Mits ze n het onzuiver inkomen van 800. Het g rrsus- en examengeld en ok reiskosten per open reiskosten per auto zijn oven de 10 kilometer, int per kilometer afge- ntvangen vergoedingen >or studiekosten moeten ïg gebracht worden. id girorekeningen is inko- dat de fiscus toch geen ente komt daar vanzelf geven alle rente keurig lling is 1.000 per per- n geldt de dubbele af- de dividendvrijstelling iet de ingehouden divi- biljet te vermelden. Die i verrekend. Controleer ook gebeurd is, want de gal eens. iersoonlijke verplichtin- -ente, niet zijnde hypo- len. De kosten van 'rood de rentes van doorlo- persoonlijke leningen evenals de rente, die lerbedrijven berekenen die over 1993 aftrekpos- ior ze geld terug kunnen icus. Maar als ze geen en, moeten ze zélf een ie biljetten zijn bij elk krijgen. Een T-biljet kan ild worden als mensen isting terugkrijgen. Voor r en ouder is die grens ordt voor 1994 verlaagd t daarna naar ƒ25. Dat t voor 1993 nog de hoge „Een mooi uiterlijk is altijd verbonden met een mooi innerlijk" Leontine Ruiters, tv-presentatrice Gids DONDERDAG 3 FEBRUARI 1994 DEEL E BMH Van onze rtv-redactie 'Test u zelf' staat er meest al boven de persoonlijk heidstests die regelmatig in damesbladen opduiken. 'Bent u jaloers?' of 'Hoe ambitieus bent u?' zijn ge liefde hoofdvragen. Astrid Joosten komt vandaag met de televisieversie van dit fenomeen, getiteld 'Perso nality'. Aan de hand van vragen test Joosten weke lijks honderd mensen en twee bekende Nederlan ders. Ivo Niehe bedacht het concept van deze informatieve show waaraan ook kijkers thuis kun nen meedoen. „De bestaande tests uit de bladen waren on bruikbaar voor televisie, dus die hebben we aangepast", vertelt Astrid Joosten. „Het idee is pre cies hetzelfde. Je leert jezelf ken nen. Als ik bij de kapper zit en er staat een test in een dames blad, dan beantwoord ik de vra genlijst altijd in gedachten even." Volgens Joosten lijkt IPersona- lity' op geen enkel ander pro gramma. Dat is een paar jaar geleden met 'De Verleiding' ook al gelukt, zegt ze. De komende dertien weken worden in de nieuwe reeks karaktereigen schappen als bijgeloof, gierig heid en jaloezie behandeld. Verborgen camera In iedere aflevering worden twee bekende Nederlanders getest. Joosten: „We zoeken ze van te voren op met een verborgen ca mera en proberen ze een uit spraak te ontlokken over het hoofdthema. En wel één die ze niet zo gauw zouden doen als er een camera op hen gericht staat. In tegenstelling tot in een talk show praten mensen hier over een karaktereigenschap, zodat vooral de beroemde Nederlan ders andere vragen krijgen dan ze gewend zijn." Het publiek op de tribune is een willekeurige doorsnee van de Nederlandse bevolking. Door op een knop te drukken kan het publiek kiezen voor een van de antwoorden die de presentatrice opgeeft. Een centrale computer houdt bij wie wat antwoordt en wie uiteindelijk de hoogste en de laagste score heeft. Hierin wordt ook onderscheid tussen mannen en vrouwen gemaakt. Joosten: „Mensen thuis kunnen op die manier ook meespelen. Een psycholoog vertelt aan het eind van het programma wat de behaalde score betekent. De vra gen zijn door echte psychologen gemaakt, want wij hebben er onvoldoende verstand van om dat zelf te doen." Spektakel De eerste aflevering gaat over ambitie. Rudi Carrell en RTL- nieuwslezeres Loretta Schrijver zijn de hoofdgasten. Bovendien komt showharmonie OBK uit Rhenen langs. De vragen worden ingeleid door archiefbeelden, re portages en filmmateriaal of een studio-optreden. Zo zorgt auto coureur Jos Verstappen in de eerste aflevering voor spektakel door met zijn bolide de studio binnen te rijden. Volgende week is het thema bij geloof. Hypnotiseur Rasti Ros- telli brengt hoofdgaste Anita Witzier ernstig aan het twijfelen als hij een stukje zilverpapier bijna door Witziers hand laat branden, zonder dat er vuur in de buurt is. John de Wolff, de andere bekende Nederlander in die aflevering, beleeft angstige momenten als de hypnotiseur ge blinddoekt een pijl uit een kruis boog op hem afvuurt. In de loop van de serie komen een paar bijzondere koppels be kende Nederlanders langs. In de 'Personality' over tolerantie, zit ten WD'er Frits Bolkestein en Astrif Joosten: „De vragen zijn bedacht door echte psycholo gen, want we hebben er zelf onvoldoende verstand van". FOTO DIJKSTRA komiek Paul de Leeuw naast elkaar. In de uitzending over hoe goed kennen tweelingen elkaar, draven Frank en Ronald de Boer van Ajax en Jan en Johan Steke lenburg (NOS en FNV) op. Ver der zijn Lee Towers, Linda de Mol, Urbanus, Hedy d'Ancona en Jack Spijkerman te verwach ten. Nederland 3, 20.50 uur Door Martijn Hover De Siberische steppen ten noorden van China waren in de twaalfde eeuw het domein van nomaden stammen. Anarchie vierde hoogtij, dans en stammen bevochten elkaar in een onophoudelijk spel van wis selende bondgenootschappen. Zo nu en dan slaagde een krijgsheer erin meerdere stammen onder zijn ge zag te plaatsen. Meestal duurde zo'n afgedwongen coalitie echter niet lang. Zodra de leider overleed of tekenen van zwakte vertoonde, lieten zijn vrijheids lievende bondgenoten hem in de steek. In dit milieu werd rond het jaar 1167 een jongetje geboren dat het aanzien van de wereld ingrijpend zou wijzigen. Temoedjin werd de baby genoemd en zijn leven werd van het begin af aan geregeerd door stamconflicten. Na de moord op zijn vader door leden van een vijandelijke stam, vluchtte de moeder van Temoedjin met haar kinderen de wildernis in. In de daarop volgende jaren wist Te moedjin zich echter aan zijn onbeteke nende verleden te ontworstelen. In een onafzienbare reeks intriges en veldsla gen dolf de ene tegenstander na de andere het onderspit. In 1206 -Te moedjin was toen nog geen dertig jaar oud - was hij erin geslaagd alle stam men van Mongolië onder zijn gezag te verenigen. Bij die gelegenheid kreeg hij de erenaam Djenghis lÜian. Djenghis Khan was naar hedendaagse maatstaven geen erg aangenaam mens.. Stammen en steden die zich tegen zijn gezag teweerstelden, werden meedogen loos aangepakt. Niet zelden werden tienduizenden mensen uitgemoord, niet alleen in blinde wraak, maar ook als waarschuwing aan anderen de grote Khan geen strobreed in de weg te leggen. Djenghis Khan was echter meer dan een wrede, meedogenloze krijgsheer. Hij predikte religieuze tolerantie en inte resseerde zich voor godsdienstige en filosofische zaken, ook al ging hij daar bij niet altijd even consequent te werk. Maar ook Djenghis' organisatietalent was onovertroffen. Als eerste wist hij de steppenvolkeren van Mongolië tot een geheel te smeden. Door zijn volgelingen te selecteren op persoonlijke trouw in plaats van op afkomst, doorbrak hij traditionele stam- en clanpatronen. Djenghis slaagde er ook in de ongedis ciplineerde ruiterstammen te verande ren in een goed geoefend leger, waarvan de onderdelen (eenheden van 10, 100 en 1000 man) perfect samenwerkten in ingewikkelde tactische en strategische manoeuvres. Bij zijn dood, in 1227, had hij het grootste rijk veroverd dat de wereld tot dan toen ooit had gekend. Het strekte zich uit van Korea tot aan de Kaspische Zee en was daarmee vier keer zo groot als het gebied dat meer dan 1500 jaar eerder door Alexander de Grote was veroverd en ruim twee keer zo groot als het Romeinse Rijk op zijn hoogtepunt. Hoe groot het organisatietalent van Djenghis moet zijn geweest, blijkt uit het feit dat zijn rijk na zijn dood niet onmiddellijk uit elkaar viel. Zijn opvol gers slaagden er zelfs in het nog aan zienlijk uit te breiden. Halverwege de dertiende eeuw reikten de veroveringen van de Mongolen van Polen tot aan de Chinese Zee. De opvolgers van Djenghis Wie had gedacht dat Martin Scorsese, de Amerikaanse regis seur van filmdrama's met veel gewelddadigheid, nog eens op de proppen zou komen met een elegante kostuumfilm? De ma ker van 'Mean Streets', 'Taxidriver' en 'GoodFellas' verfilmde een roman van de Amerikaanse schrijfster Edith Wharton over een onmogelijke liefde in Newyorkse society- kringen rond 1870, 'The Age of Innocence'. Een tot in de kleinste details verzorgd, rijk gekostumeerd en elegant filmdrama waarin deze 19e eeuwse families en hun schijnheilige moraal een onsen timentele uitbeelding krijgen. Vooral visueel valt er veel aan te beleven. Het boek van Edith Wharton won in 1921 de Pulit zer Prize, maar de auteur raakte net als haar roman al snel in de vergetelheid. Dat uitgerekend Martin Scorse se, die nimmer beschaafde con versatie of onberispelijk gedrag in zijn films ten toon spreidde, 'The Age of Innocence' onder handen nam, is misschien toch niet zo verwonderlijk. Tenslotte lag ook in zijn vroegere films het accent ook al meer op de schildering van milieus met hun eigen codes dan op een dramati sche verhaalopbouw. En zo on schuldig als de titel klinkt, is dat milieu in 'The Age of Inno cence' nu ook weer niet. In de invloedrijke families, die rond 1870 de toon aangeven in New York, heersen uiterlijk fat soen en etiquette over' eerlijk heid en gevoel. Nog sterker dan hij de Engelse aristocratie, die door deze kringen werden geï miteerd, worden emoties onder drukt en gedrag ingesnoerd door een Victoriaans korset. Een pretentieuze tafelschik king, de juiste kleding, een ele gante conversatie en een onbe rispelijk familieleven worden als de hoogste vorm van bescha ving beschouwd. Wie de normen overschrijdt, gaat echter gena deloos over de tong en wordt min of meer uitgestoten. Uit dit ogenschijnlijk zo be voorrechte milieu is ook New- land Archer (Daniel Day-Lewis) afkomstig, een man die preten deert onafhankelijker te zijn dan zijn omgeving. Archer is verloofd met het onschuldige, jonge meisje May Welland (Winona Ryder), dat hij hoog acht en onvoorwaardelijk meent lief te hebben. Hun verloving wordt wat eerder aangekondigd dan de bedoeling was omdat May's Europese nicht, gravin Ellen Olenska (Michelle Pfeif fer), haar opwachting maakt. Gravin Olenska heeft haar Poolse, aristocratische echtge noot verlaten. Haar plotselinge aanwezigheid zorgt voor beroe ring en afkeuring onder de in vloedrijke kringen waaruit ook zijzelf afkomstig is. Haar entree in de opera - flamboyante ope rascènes komen veelvuldig voor - zorgt voor de nodige opschud ding. Deze lichtelijk vrijgevoch ten en weinig aangepaste, mooie jonge vrouw maakt op iedereen een overweldigende indruk. Niet op de laatste plaats op Newland Archer, die meteen verliefd op haar wordt. Deze passie moet echter worden onderdrukt omdat Archers ver loving en aanstaande huwelijk niet op het spel mogen worden gezet. Mays corpulente, zigeu nerachtige grootmoeder, die blijkbaar grote macht bezit, wordt zelfs meermalen verzocht om het huwelijk te bespoedigen. Ondertussen bezoekt Archer gravin Olenska in het geheim. Hij overlaadt haar met bloemen en adviseert haar over de door haar gewenste echtscheiding. Hun hartstochtelijk verlangen naar elkaar wordt echter nim mer bevredigd, op een kuise omhelzing na. Hoewel Newland Archer zich voorzichtig probeert te verzet ten tegen de bekrompen opvat tingen van zijn kringen, heeft hij uiteindelijk niet de moed om voor zijn ware liefde te kiezen, uit angst om te worden uitge stoten. Niet na zijn huwelijk wanneer hij gravin Olenska nog meermalen ontmoet en zelfs niet na de dood van zijn echtge note, die overigens toch minder onschuldig en onbenullig blijkt dan zij met haar lieve, kinder lijke uiterlijk doet voorkomen. 'The Age of Innocence' begint schitterend en veelbelovend, maar ongeveer op de helft gaat het gebrek aan een dramatische climax zich wreken. De hoofd personen raken je bovendien niet erg omdat de voor hen belangrijke figuren, zoals de wederzijdse ouders, nauwelijks aan bod komen. Bovendien moet een vertelstem (Joanne Woodward) met letterlijke cita ten uit de roman extra informa tie geven zonder dat het veel toevoegt aan het filmdrama. Michelle Pfeiffer, toch een van de allermooiste en voortreffe lijkste Hollywood-actrices, lijkt een wat onbegrijpelijk spel te spelen met de emoties van gra vin Olenska en Daniel Day-Le wis blijft toch een wat kleurloze figuur. De meest indringende rol is die van de frêle Winona Ryder als de kinderlijke, fat soenlijke verloofde, later echt genote van Newland Archer. Scorceses film is uiterst weelde rig en prachtig aangekleed, een lust voor het oog. Zonder te oordelen, observeert hij het lief deloze milieu. Hij verrast door de zorgvuldigheid van de de tails zoals het zorgvuldig af knippen van een sigaar en een complexe tafelschikking. Hij liet zich daarvoor door kenners van de 19e eeuw voorlichten en dat is af te zien aan vrijwel iedere scène. Toch mist dit fa- miüe-epos de diepgang en de humor die het echt schrijnend hadden kunnen maken. 'The Age of Innocence' van Martin Scorsese draait in Cinésol 3 in Breda. Michelle Pfeiffer als gravin Olenska in 'The Age of Inno cence' van Martin Scorsese. FOTO MARTIN SCORSESE Door Jos Kessels Hollywood borduurt graag voort op successen. Zoals het succes van 'Unforgiven' een nieuwe reeks van westerns in luidde, zo viel het te verwach ten dat op Kevin Costners Ro bin Hood een reeks historische avonturenfilms zou volgen. Een van de verhalen die daar voor natuurlijk ook in aanmer king kwam, was De drie musketiers. Het boek is altijd al in trek geweest in de filmstad. The three musketeers van Ste phen Herek is de vijfde Ameri kaanse filmversie van het be kende verhaal. Het is typisch zo'n film die helemaal opgezet is om het jon ge publiek te behagen en geld in het laatje te brengen. Populaire jeugdige acteurs, wat actie en kwajongens-humor, een scheut je liefde en erotiek en een ge makkelijk deuntje als All for Love van degenslikkers Bryan Adams, Rod Stewart en Sting. Een gladde formule die alleen maar een karakterloze film kon opleveren. The three musketeers is een fantasieloze, risicoloze en slaapverwekkende vertoning. Chris 'O Donnell speelt met zijn babyface D'Artagnan, de ridder die zich wil aansluiten bij de musketiers in Parijs, de be schermers van de koning. Ze zijn echter net ontbonden door de schurkachtige kardinaal Ri chelieu die zelf de macht wil grijpen. Alleen de drie musketiers Ara mis (Charlie Sheen), Athos (Kiefer Sutherland) en Porthos (Oliver Piatt) verzetten zich te gen de kardinaal en krijgen steun van D'Artagnan. Een paar degengevechten, wat gezoen met Rebecca DeMornay en het leed is weer geleden. Suther land en Sheen hebben de cow boyhoeden en revolvers uit Young Guns gewoon verruild voor struisveerhoedjes en de gens. Verder is er niets nieuws onder de zon. 'The Three Musketeers' draait in Casino 1 in Breda, Cinemactueel in Bergen op Zoom, City in Roo sendaal. LOS ANGELES, 28 jan. (AP) - Niet alleen Hollywood heeft zwaar geleden onder de aardbeving in Los Angeles. Ook de porno-industrie kreunde onder de zware schok. De San Fernando Valley, waar het epicentrum van de beving lag, is tevens het epicentrum van de Amerikaanse porno-in dustrie. Er zijn zoveel pornop roducenten gevestigd dat de naam slaapstad er een nieuwe betekenis heeft gekregen. Meer dan 80 procent van alle Amerikaanse sexfilms komen uit de San Fernando Valley. Bij sommige producenten is de afgelopen twee weken alleen puin geruimd en nauwelijks opgenomen. Gebouwen, kost bare videocamera's en andere apparatuur werden bij de be ving vernield. Bij de meeste producenten zal de komende weken hard gepeesd moeten worden om de achterstand in te halen. Toen in de jaren tachtig in elk gezin een videorecorder werd aangeschaft maakte de porno industrie in Los Angeles een onstuimige groei door. De San Fernando Valley werd het centrum omdat er door het warme weer altijd onder de blote hemel gefilmd kan wor den. Bovendien is Hollywood dichtbij en sommige acteurs die daar niet aan de bak ko men, kiezen er voor om dan maar in vieze films te spelen. „Die godsdienstgekken zullen wel zeggen dat god ons ge straft heeft", zei Lenny Fried- lander, directeur van New Be ginnings, een distributiebe drijf van porno. Jan LaRue, advocaat van het National Law Center for Children and Families, noemde de San Fer nando Valley de 'pornohoofd stad van de wereld'. Organisa ties als die van LaRue bestrij den de pornoproducenten, maar zullen moeten inzien dat ook de aardbeving niet de ge nadeslag is geweest. Bob Pe ters, rechercheur bij de zeden politie van Los Angeles, zei dat de porno-industrie een miljardenzaak is en dat er waarschijnlijk niets is wat de producenten kan doen beslui ten hun biezen te pakken. beheersten op dat moment eenderde van het totale landoppervlak van de aarde. Het Mongoolse rijk hield het - in enigs zins afgeslankte vorm - bijna tweehon derd jaar uit. Hoewel de Europese christenen aanvankelijk vreesden door de heidense horden te worden over spoeld, sponnen ook zij er op den duur garen bij. Doordat de Mongolen de complete handelsroute van het Midden- Oosten naar China beheersten en be waakten, werden contacten tussen Eu ropa en het Verre Oosten vergemakke lijkt, zoals Marco Polo aan het einde van de dertiende eeuw bemerkte. Robert Marshall: Opkomst en onder gang van het Mongoolse keizerrijk. Uitg. Teieac, prijs 59.90. De zesdelige televisiese rie bij het boek beqint aanstaancje zoncjag om 22.50 uur op Nederland 2. Amsterdam (anp) - Minister D'Ancona van WVC opent op 8 februari in de Kinderbibliotheek van St. Petersburg de tentoonstelling De wereld van Anne Frank 1929-1945. De expositie over de geschiedenis van de familie Frank was in 1985 voor het eerst te zien in de Westerkerk in Amsterdam. Daama maakte zij een tournee langs meer dan dertig landen. De tentoonstel ling is in ruim driehonderd steden door meer dan 4,5 miljoen mensen bezocht. De tentoonstelling in St. Petersburg is georganiseerd door de Anne Frank Stichting in samenwerking met de afdeling Cultuur van de gemeente St. Petersburg en de Rudomino Bibliotheek in Moskou. Met steun van het ministerie van WVC zal deze bibliotheek in 1994 een nieuwe Russische editie uitgeven van Het Dagboek van Anne Frank. Londen/New York (anp) - Muziekmaatschappij Polygram, voor bijna tachtig procent in handen van Philips, gaat samen met enkele van de grootste andere uitgeverijen in de branche een tv-kanaal openen in de Verenigde Staten. De uitzendingen, die 24 uur per dag zijn te ontvangen, moeten in het vierde kwartaal van dit jaar van start gaan, zo hebben Poly gram en haar partners bekend gemaakt. De Amerikaanse dochteronder nemingen van de betrokken maatschappijen gaan muziekvi deo's uitzenden. De partners van Polygram zijn EMI Music, Sony Software, Warner Music en Ticketmaster. De muziekuitge verijen zijn voor de nieuwe geza menlijke onderneming nog op zoek naar compagnons, waaron der exploitanten van kabeltele visie. Met de start van het tv-kanaal openen de vijf de aanval op muziekzender MTV, die in het bezit is van de Amerikaanse ka beltelevisie-exploitant Viacom. MTV, dat al op de hoogte was van de plannen, heeft laten we ten zich geen zorgen te maken. Eerlijke concurrentie is alleen maar goed, zo liet topman Tom Freston eerder weten. Behalve in de VS zal het video kanaal ook in Puerto Rico te ontvangen zijn. Eind vorig jaar startten Polygram, EMI, Sony en Warner Music in Duitsland met een lokale partner in Hamburg met een Duitstalige zender. Die is momenteel te ontvangen in negentig procent van de huis houdens in Duitsland die kabel televisie hebben. Dat komt neer op een bereik van bijna 12 mil joen huishoudens. Rome (afp) - De Italiaanse ci neast Bernardo Bertolucci keert terug naar de bron met zijn nieuwe film. Deze wordt het der de deel van Novecento, het grote epos over de eerste helft van deze eeuw in twee delen dat hij bijna twintig jaar geleden draai de in Noord-Itaiië. Het zal de eerste Italiaanse film van Bertolucci zijn na tien jaar waarin hij in het buitenland draaide: in China De laatste Kei zer, in Afrika The sheltering sky en laatstelijk in Nepal The little Buddha. FILMS GOES -Grand Theater 20 u. Hard target. HULST - De Koning van Engeland 20 u. Demolition man. 20 u. The Addams Family values. 20 u. A perfect world. 20 u. Heaven on earth. 20 u. Aladdin. VLISSINGEN - Alhambra 1 20 u. Demolition man. - Alhambra 2 20 u. Three musketeers. - Alhambra 3 20 u. Heaven and earth. - Alhambra 4 20 u. Robin Hood: men in tights. BERGEN OP ZOOM - Cinem'actueel 1-2-3 20 u. Sleepless in Seattle. 20 u. The three musketeers. 20 u. Demolition man. - Roxy 1 - 20 u. Little Buddha. -Roxy 2 - 20 u. The house of the spirits. ROOSENDAAL - City 1-2-3 20 u. The three musketeers. 20 u. Demolition man. 20 u. Beethoven's 2nd. KNOKKE - Beverly Screens 20 u. The three musketeers. 20 u. The real McCoy. 20 u. Demolition man. 20 u. Profil Bas. THEATER TERNEUZEN - Zuidlandtheater - 20 u. 'Een vrouw van niets' en 'De Pastorie', twee eenakters met Jasperina de Jong. Monte Carlo (dpa) - De 'Gouden Clown', de belangrijkste prijs van het internationale circusfestival van Monte Carlo, is toegekend aan de Russische acrobatengroep Borsowi van het Zwitserse circus Knie. Het festival werd voor de achttiende keer gehouden. De jury roemde het trapezenummer met gebruik van electronische apparatuur. Het nummer wordt gebracht door acht jonge Russische artiesten die het in vier jaar hebben ingestudeerd. Een zilveren clown ging naar de 'Witte Engel', een groep Colombia- nen, Mexicanen, Zwitsers en Amerikanen die met een koorddans-act op drie niveaus balanceren.

de Stem | 1994 | | pagina 27