Aftrekposten iets toegenomen Kijke aan 4 Weelderige Mongoolse Onkosten boven het maaiveld blijven volle aandacht fiscus trekken Astrid Joosten DE STEM CONSUMENT DONDERDAG 3 FEBRUARI 1994 Door Peter Munnix De fiscus verstuurt het hele jaar door blauwe enveloppen. Daar zitten meestal aanslagen in. Maar een keer "per jaar - meestal eind januari, be gin februari - gaat een massale zen ding 'blauwe post' de deur uit. Dat zijn de aangiftebiljetten, die in de regel voor 1 april moeten worden ingediend. Voor veel mensen begint dan de jaarlijkse klus: de invuloefening. Hoewel de wetgevers in Den Haag al jaren roepen, dat het steeds eenvoudiger wordt, ervaren de meeste belas tingbetalers het invullen van hun aangifte biljet toch als een soort straf. Als alles goed gaat, wordt het vanaf volgend jaar een stuk gemakkelijker. De fiscus neemt dit jaar in de regio Venlo een proef met sterk vereenvou digde formulieren. Als dat experiment slaagt, kan iedereen voortaan rekenen op .een eenvoudige invulklus. Terug naar het aangiftebiljet 1993. Mensen in loondienst krijgen geen biljet als de toonheffing tevens eindheffing is. Dat heeft met de aanslaggrens te maken. Die is voor 1993 74.000 en 76.400 voor 1994. Mensen met een inkomen onder die grens krijgen wel een biljet als ze meer dan ƒ1.000 neven inkomsten hebben in de vorm van bijver diensten, eigen huis, rente en dividend. Mensen die vorig jaar een vermindering toonheffing hebben gehad in verband met allerlei aftrekposten, krijgen automatisch een aangiftebiljet. Dan kan de fiscus contro leren of de aftrekpost dok juist is geweest en de persoon in kwestie geen te hoge vooraf trek heeft gehad. Elders belast Aan het aangiftebiljet is eigenlijk niets ver anderd. De vraag 'aftrek elders belast' is op de E-biljetten nog steeds niet opgenomen. Dat is bijvoorbeeld van belang voor mensen, die vroeger in het buitenland gewerkt heb ben. Over de rente, die ze daar krijgen, is in dat land al belasting ingehouden. Vraag daarom voor 'aftrek elders belast'. Dan wordt dat stukje buitenlands inkomen voor de berekening van de Nederlandse belasting buiten beschouwing gelaten. Wie dat ver geet, doet zichzelf tekort. In feite kan iedereen ervan uitgaan dat het invullen van de aangifte 1993 niet moeilijker of gemakkelijker is geworden. Wel is het aantal aftrekposten iets toegenomen. De re geling koffiegeld en verhuiskosten zijn er bij gekomen. Voor mensen die boven de wette lijk toegestane aftrek uitkomen, is dat mee genomen. Maar dat is met alle aftrekposten het geval. Aangezien steeds minder mensen aan be paalde aftrekposten komen, wordt iedereen, die wél bepaalde (on)kosten claimt helemaal doorgelicht. Met andere woorden: wie boven het maaiveld komt, trekt automatisch de aandacht van de belastingdienst. Mensen die menen dat ze met de natte vinger aftrekpos ten op hun biljet kunnen zetten, zullen van een koude kermis thuiskomen. De meeste posten moeten ze aantonen aan de hand van rekeningen en/of overschrijvingen van bank of giro. Een klein aantal posten kan ook aannemelijk gemaakt worden. Maar dan gaat het slechts om kleinigheden. Lasten De fiscus heeft de afgelopen jaren telkens een extra aandachtspunt gehad. Zo zijn bepaalde posten voor en na helemaal door gespit. Het huurwaardeforfait, de reiskosten en de beroepskosten zijn aan de beurt ge weest. Dit jaar zijn de buitengewone lasten van de partij. Het aantal mensen dat deze lasten claimt, neemt weliswaar af, maar toch maakt nog steeds 10% van de 'klanten' van de fiscus gebruik van deze regeling. Het gaat voornamelijk om oudere mensen. Ze kunnen er op rekenen dat de fiscus goed hun onkos ten voor dokter, brillen en dieet - om maar enkele voorbeelden te noemen - zal bekijken. Aan de hand van de bij het aangiftebiljet gevoegde toelichting kan iedereen zijn biljet invullen. De nodige deskundigen vinden die toelichting voer de doorsnee man en vrouw te uitgebreid en te lastig. Dat betekent dat veel mensen hulp van derden inroepen. Dat kan een accountant zijn, een vakbond en ook de fiscus. Na telefonische afspraak kan ee nieder die dat wil bij elk kantoor van de Nog even en de lijnen van de telefoon in Utrecht staan weer rooj. gloeiend. foto dijkshu belastingdienst tereent. En uiteraard kan elke werkdag tijdens kantooruren (06-0543) gratis de belastingtelefoon gebeld worden. Los daarvan zijn de nodige belastinggidsen in omloop. De gidsen van Elsevier en Kluwer met daarbij een diskette voor mensen met een personal computer zijn hiervan goede voorbeelden. Beroepskosten (1) Iedereen in loondienst maakt onkosten. En die zijn aftrekbaar. Maar om te voorkomen dat elk postje onderzocht moet worden, heeft de wetgever hiervoor een vast percen tage vastgesteld. Dat is voor inkomsten uit vroegere arbeid (zoals pensioen, vut, ww of wao) 554 in 1993. Voor 1992 was dat 533. Voor kosten uit tegenwoordige arbeid (toon, fiscale bijtelling auto van de zaak en bijver diensten) is dat 5% met een minimum van 224 en een maximum van 1.578. Laatsge- noemd bedrag is 60 meer dan het jaar ervoor. Wie méér kosten maakt, mag die aftrekken. Dat wil zeggen: iemand met 2.000 beroepskosten mag het volle bedrag aftrekken. Maar niet bovenop het toegestane maximum! Beroepskosten (2) Zoals reeds gezegd: het aantal aftrekposten is beperkt. Het gros van de belastingplichti gen in loondienst komt niet aan het toege stane maximum van 1.578. Wie aan het tellen slaat, merkt dat het een hele toer is om aan dat bedrag te komen! En als een werk gever bepaalde kosten vergoedt, mag de werknemer die niet nog een keer bij de fiscus claimen. Wie het toch probeert, loopt vanzelf tegen de lamp. De fiscale ambtenaren vragen toch bewijsstukken, zodat elke poging om dubbel te vangen vanzelf spaak loopt. De kosten moeten worden aangetoond aan de hand van nota's of afschriften van bank en giro. Voor de goede orde: kassabonnen gelden niet als bewijs. Van sommige dingen zijn geen nota's te krijgen. Een simpel voorbeeld: wie in 1993 drie vakbondsvergaderingen heeft bezocht en daarvoor 300 kilometer a 52 cent noteert, hoeft echt geen nota bij te voegen. Als hij aannemelijk maakt, dat hij dat gedaan heeft, is er niets aan de hand. Beroepskosten (3) Welke kosten zijn nog aftrekbaar? Contributie vakbond Bezoek vakbondsvergaderingen (geen ver teer) Gesprekskosten telefoon (geen abonne ment) Kantoorbenodigdheden Verhuiskosten (zie verder) Koffiegeld (zie verder) Onregelmatige diensten (zie verder) Proceskosten voor ontslag of achterstallig toon Beroepskleding die niet in de vrije tijd gedragen wordt Gereedschappen en reparatie hiervan Studiekosten voor op peil houden vakken nis Kosten kinderopvang (zie verder) Zelf betaalde brandstof voor auto van de zaak (zie verder) Tekstverwerkers (zie verder) Symposia en congressen. De eerste 1.000 zijn volledig aftrekbaar. De volgende 3.000 voor 75% en daarboven niets meer. Kantoorruimte aan huis als daarin meer dan de helft van het inkomen uit arbeid verdiend wordt. Dan is 15% van de huur of van het bruto huurwaardeforfait en 15% van de energie kosten aftrekbaar. Vakliteratuur. Dat zijn alle bladen, kran ten en tijdschriften die binnen een beroepsgroep als vakliteratuur worden beschouwd. Dit uitgangspunt willen sommige belastingambtenaren wel eens gemakshalve vergeten. Verhuiskosten De verhuiskosten in verband met overplaat sing of een nieuwe baan zijn aftrekbaar. Dat wil zeggen: de kosten van het transport van de inboedel en daarnaast 12% van het inkomen uit arbeid tot maximaal 12.000 voor de overige kosten zoals reis-, schoon maak- en herinrichtingskosten. Er zijn werkgevers die zonder meer 12% als vergoe ding geven. Die vergoeding is onbelast. In het kader van het gelijkheidsbeginsel heeft de Hoge Raad bepaald, dat mensen die zo'n vergoeding niet krijgen aan de hand van nota's tóch herinrichtingskosten mogen op voeren tot ten hoogste 12% van het inkomen. Koffiegeld Een koffiegeldvergoeding is tot een gulden per gewerkte dag onbelast. Daarom heeft de Hoge Raad bepaald dat mensen die zo'n vergoeding niet krijgen tóch ten hoogste een gulden per dag mogen aftrekken. Met 220 werkdagen is dat nog altijd een bedrag van 220 gulden. Wie aan de baas een tientje per maand moet betalen voor koffie en thee, mag dus 120 en géén 220 aftrekken. Onregelmatigheid Wie onregelmatig werkt - dat is niet per se een ploegendienst - heeft te maken met extra energiekosten voor verlichting, verwarming en koken. De normale werktijden mogen echter niet tussen 6 en 19 uur vallen. Per nachtdienst en per middag/avonddienst mag 1,50 worden afgetrokken. Tot 25 augustus 1993 gold voor een middag/avonddienst 2,50 aftrek. Deze regeling geldt niet voor mensen die een eenpersoonshuishouden heb ben. Kinderopvang Kosten voor kinderopvang zijn aan de hand van officiële nota's tot maximaal ƒ20.000 aftrekbaar. Het gaat om kinderopvang bui tenshuis. Een kinderoppas in huis telt niet. Sterker nog: zo'n oppas wordt als huisperso neel aangemerkt. Een bepaald deel van de kosten kinderopvang is niet aftrekbaar. Dat ligt aan het bruto-inkomen van beide part ners samen. Voor de berekening van het niet-aftrekbare deel moeten beide inkomens worden opgeteld. Niet aftrekbaar is tot 33.000 bruto inko men per jaar bij minder dan vijf uur per dag 1,85 en 2,80 bij meer dan vijf uur per dag. Van 33.000 tot 39.600 is dat 3,65 en 5,50; van 39.600 tot 52.800 resp. 6 en 9; van 52.800 tot 66.000 resp. 10,40 en 15,65; van 66.000 tot 79.200 resp. 14,45 en 21,65; van 79.200 tot 92.400 resp. ƒ18,55 en ƒ27,85; van ƒ92.400 tot 105.600 resp. 22,95 en 34,40 en boven 105.600 resp. 25,30 en 37,95. Als er voor meer dan een kind kinderopvang is, dan wordt het tabelbedrag verhoogd met resp. 1,85 en 2,80 voor elk van deze kinderen. Auto van de zaak Bij een auto van de zaak wordt voor mensen die korter dan 30 kilometer van hun werk wonen 20% van de cataloguswaarde bij hun inkomen geteld. Voor mensen die meer dan 30 kilometer van het werk wonen is die bijtelling 24%. De fiscus hanteert de in Nederland geldende catalogusprijs van de auto. Die prijs blijft altijd gelijk, ook al rijdt iemand in een tien jaar oude auto. Die bij telling telt niet als iemand aan de hand van de administratie per kilometer kan aantonen dat hij niet meer dan 1.000 kilome ter privé rijdt. Voor de goede orde: woon werkverkeer wordt niet als privégebruik beschouwd. De fiscale bijtelling kan verminderd worden met het bedrag dat een werknemer voor privégebruik aan zijn baas moet betalen. Een verdere aftrek bij deze bijtelling is niet toegestaan. Wie tijdens vakanties zelf de brandstofkosten moet betalen, kan die kos ten aan de hand van de bonnen - zonder bon accepteert de fiscus niets - aftrekken onder het punt beroepskosten. Tekstverwerkers De kosten van een tekstverwerker, pc, schrijf- en rekenmachine zijn aftrekbaar als ze meer dan 800 per jaar bedragen. De fiscus gaat uit van een restwaarde van 10% en een afschrijftermijn van drie jaar. Daarbij geldt niet het jaar, maar de maand van aanschaf. Een zeer alledaags voorbeeld: een in januari aangeschafte pc kost 3.000. Restwaarde 300. Restant 2.700 in drie jaar af te schrijven. Dat betekent 900 per jaar min de drempel van 800, zodat 100 per jaar aftrekbaar is. En dat is geen grote stap om de horde van 1.578 beroepskosten te nemen. Bijverdiensten Het maximum van 1.578 aan beroepskos ten geldt ook voor mensen die bijverdiensten hebben uit niet aan loondienst onderworpen werkzaamheden. Iemand die bijvoorbeeld jaarlijks enkele klusjes opknapt voor een derde en daarvoor ƒ4.000 krijgt plus een vaste onkostenvergoeding van ƒ800 moet het totale bedrag van 4.800 aan inkomsten opgeven. De fiscus gaat er vanuit dat de 800 in de 1.578 beroepskosten zijn opge nomen. Die stelregel gaat niet op als iemand zijn onkosten voor de neveninkomsten op declaratiebasis indient. Als in bovenstaand geval een nota is ingediend voor bijvoor beeld autoritten van hot naar haar van in totaal 1600 kilometer a 50 cent, oftewel 800, hoeft hij maar 4.000 op te geven. Het is maar een weet. Huurwaarde eigen huis Bij het bepalen van de waarde van het eigen huis gaat de fiscus uit van de waarde in bewoonde staat. Die is bepaald op 60% van de vrije verkoopwaarde. Een huis dat voor 180.000 gekocht is, heeft dus een fiscale waarde van 108.000. Niet alleen het huur waardeforfait is de afgelopen jaren fors verhoogd, maar ook de huizen zijn jaren in waarde gestegen. Reden voor de fiscus om veel mensen te 'verblijden' met een trapje hoger op de forfaitladder. En dat trapje hoger kan jaarlijks honderden guldens extra belasting kosten. Hierbij de huurwaardetabel (uitgaande van de 60%-bepaling) voor de meest voorkomen de categorieën voor 1993: Huis tussen 30 en 60.000: forfait 750 (1992 660) Huis tussen 60 en 90.000: forfait 1740 (1992 1500) Huis tussen 90 en 120.000: forfait 2610 (1992 2250) Huis tussen ƒ120 en 170.000: forfait 3480 (1992 3000) Dat het huurwaardeforfait inkomen is, snapt iedereen. De hypotheekrente is uiteraard een aftrekpost. Bij de aankoop zijn ook taxatie kosten, bankprovisie en de kosten van de hypotheekacte aftrekbaar. Niet echter de koopacte. En dan nog een belangrijk punt voor mensen met een premiewoning. De premie (subsidie) van het ministerie van Volkshuisvesting is volgens de fiscus inkomen voor degene, wiens naam als eerste op de subsidietoeken ning staat. Dat de echtgenote of partner ook rechthebbende is, interesseert de staatsse cretaris van Financiën geen tor. Hij heeft bepaald dat de mede-eigenaar het kan schudden. Maar het is nog maar de vraag of de bewindsman gelijk krijgt. Er loopt een procedure bij de Hoge Raad om die subsidie gelijkelijk over beide partners te verdelen. Fiscalisten schatten in dat de staatssecreta ris het onderspit zal delven. Daarom een goede raad: splits de toegekende subsidie over beide partners. En als de fiscus daar een streep doorhaalt? Geen nood. Dien een bezwaarschrift in en verwijs naar de proce dure bij de Hoge Raad. Dan wordt uw aanslag verminderd zodra de staatssecreta ris verliest. Splitst u de subsidie niet, dan heeft de fiscus sowieso geld verdiend. Reiskosten Voor de eerste tien kilometer reizen tussen woning en werk is geen aftrek mogelijk. De fiscus maakt bij de reiskosten onderscheid tussen reizen zónder en mét openbaar ver- voerverklaring. Voor reizen zónder is een aftrektabel tot 30 kilometer (enkele reis) in de toelichting opgenomen. Voor reizen met een OV- of NS-kaart gaat de tabel tot en met 80 kilometer. Ziektekosten Het is niet eenvoudig om de drempel van de ziektekosten te overschrijden. De fiscus blijft er vanuit gaan dat iedereen 12,2% van zijn onzuiver inkomen aan ziektekosten be steedt. Bij een inkomen tot ƒ21.803 is ƒ2.660 niet aftrekbaar; tussen ƒ21.803 en 90.820 wordt 12,2% als grens genomen en boven de 90.820 geldt een vast bedrag van 11.080. Bij de buitengewone lasten wordt evenals bij de kinderopvang het inkomen van man en vrouw samengeteld. Pas daarna wordt de drempel berekend. Alle weetjes over ziektekosten staan in de brochure 'buitengewone lasten' van de fiscus die op elk belastingkantoor te krijgen is. Brillen en contactlenzen, om maar een enkel voorbeeld in de sfeer van ziektekosten te noemen, zijn niet goedkoop. Maar steed meer mensen komen er achter dat het c pelbedrag inderdaad een struikelblok is. Ht is niet eenvoudig daar overheen te komen En wie echt grote uitgaven gehad heeft ii verband met zijn gezondheid hoeft niet bl: te zijn als de drempel gehaald wordt, heeft dat alles ook moeten betalen, zoda echt sprake is van buitengewone lasten, denk er om: de fiscus zal dit jaar d aftrekpost echt tot in detail napluizen. Giften De drempel van de giftenaftrek is iets makkelijker te nemen. Bij giften telt ÏS (met een minimum van 120) van het onzui ver inkomen niet mee. De aftrek mag nie! hoger zijn dan 10% van dat inkomen, wordt het inkomen van de wederhelft niet bijgeteld. Het gaat om giften aan onder kerkelijke, liefdadige en culturele instellin gen. Bijdragen aan politieke partijen vallei ook onder het rijtje giften. Gedane giften moeten ook met bewijzei gestaafd worden. Dat is met een gulden ii een collectebus nooit het geval. Een gift via bank of giro is meteen aan te tonen. Daaroii is het af en toe bij giften ook moeilijk aan het gestelde bedrag te komen, voorbeeld. Iemand met een onzuiver inko men van 50.000 geeft jaarlijks 500 pe bank aan de kerk. Aftrek: nul, want 1% ii ook 500. Zo iemand komt wél over grens als hij in een jaar de giften over twee jaar doet. Dan heeft hij eenmaal per twet jaar een aftrekpost. Er is echter nog een andere methode, kost weliswaar een beetje geld. Maar je moei altijd een spierinkje uitgooien om een kabel jauw te vangen. Het gaat concreet om p in de vorm van lijfrenten. Die giften moetei bij notariële acte van schenking minste® eenmaal per jaar gedaan worden voor eei periode van tenminste vijf jaar. Een voor een schenking tot 2.000 kost 67 pl® btw (afgerond 80 gulden). Wie op deze wijze jaarlijks 500 aan de kerk schenkt, is welis waar eenmalig 80 kwijt. Maar hij kan volle bedrag ook jaarlijks aftrekken. M bij een tarief van 50% scheelt dat elk j 250 belasting. Voor deze wijze van giften geldt geen drempel en geen maximumbe drag. En deze methode wordt steeds toegepast. Studiekosten Studiekosten zijn ook aftrekbaar. Mits ze hoger zijn dan 2% van het onzuiver inkomen met een maximum van 800. Het hierbij om boeken, cursus- en examengeld en wat dies meer zij. Ook reiskosten per open baar vervoer. Maar reiskosten per auto zijn alleen aftrekbaar boven de 10 kilometer. Hiervoor mag 30 cent per kilometer trokken worden. Ontvangen vergoedingen van de werkgever voor studiekosten moeten uiteraard in mindering gebracht worden. Rente en dividend Rente van bank- en girorekeningen is inko men. En wie meent dat de fiscus toch gee' weet heeft van die rente komt daar vanzelf achter. De banken geven alle rente keurig door. De rentevrij stelling is 1.000 per per soon. Voor gehuwden geldt de dubbele i trek. Dat is ook voor de dividendvrijstelling het geval. Vergeet niet de ingehouden divi dendbelasting op het biljet te vermelden. Die inhouding wordt ook verrekend. Controleer bij de aanslag of dat ook gebeurd is, want de fiscus vergeet dat nogal eens. Onder het kopje 'persoonlijke verplichtin gen' kan betaalde rente, niet zijnde hypo theek, vermeld worden. De kosten van 'rood staan bij de bank en de rentes van doorlo pende kredieten en persoonlijke leningen vallen daar onder evenals de rente, die bijvoorbeeld postorderbedrijven berekenen. T-biljet Er zijn ook mensen die over 1993 aftrekpos ten hebben, waardoor ze geld terug kunnen krijgen van de fiscus. Maar als ze aangiftebiljet krijgen, moeten ze zélf T-biljet vragen. Die biljetten zijn bij a» belastingkantoor te krijgen. Een T-biljet ka» alleen maar ingevuld worden als mensen meer dan ƒ331 belasting terugkrijgen. Voo' mensen van 65 jaar en ouder is die gren-j ƒ221. Die grens wordt voor 1994 verlaagd naar 150 en zakt daarna naar 25. Da' betekent helaas dat voor 1993 nog de hoge grens geldt. „Een mooi uiterlijk is altijd v< met een mooi innerlijk Leontine Ruiters, tv-pre Van onze rtv-redactie 'Test u zelf' staat er meest al boven de persoonlijk heidstests die regelmatig in damesbladen opduiken. 'Bent u jaloers?' of 'Hoe ambitieus bent u?' zijn ge liefde hoofdvragen. Astrid Joosten komt vandaag met de televisieversie van dit fenomeen, getiteld 'Perso nality'. Aan de hand van vragen test Joosten weke lijks honderd mensen en twee bekende Nederlan ders. Ivo Niehe bedacht het concept van deze informatieve show waaraan ook kijkers thuis kun nen meedoen. „De bestaande tests uit de bladen waren on bruikbaar voor televisie, dus die hebben we aangepast", vertelt Astrid Joosten. „Het idee is pre cies hetzelfde. Je leert jezelf ken nen. I er sta blad, genlij; even.' Volge lity' gramr gelede al gel dertie nieuw schap heid e Verl In ied beken Joost: voren mera spraa hoofd niet z een c: In tej show een Door Martijn Hover De Siberische steppen ten noorden van'China waren in de twaalfde eeuw het domein van nomaden stammen. Anarchie vierde hoogtij, clans en stammen bevochten elkaar in een onophoudelijk spel van wis selende bondgenootschappen. Zo nu en dan slaagde een krijgsheer erin meerdere stammen onder zijn ge zag te plaatsen. Meestal duurde zo'n afgedwongen coalitie echter niet lang. Zodra de leider overleed of tekenen van zwakte vertoonde, lieten zijn vrijheids lievende bondgenoten hem in de steek. In dit milieu werd rond het jaar 1167 een jongetje geboren dat het aanzien van de wereld ingrijpend zou wijzigen. Temoedjin werd de baby genoemd en zijn leven werd van het begin af aan Wie had gedacht dat Martin Scorsese, de Amerikaanse regis seur van filmdrama's met veel gewelddadigheid, nog eens op de proppen zou komen met een elegante kostuumfilm? De ma ker van 'Mean Streets', 'Taxidriver' en 'GoodFellas' verfilmde een roman van de Amerikaanse schrijfster Edith Wharton over een onmogelijke liefde in Newyorkse society- kringen rond 1870, 'The Age of Innocence'. Een tot in de kleinste details verzorgd, rijk gekostumeerd en elegant filmdrama waarin deze 19e eeuwse families en hun schijnheilige moraal een onsen timentele uitbeelding krijgen. Vooral visueel valt er veel aan te beleven. Het boek van Edith Wharton won in 1921 de Pulit zer Prize, maar de auteur raakte net als haar roman al snel in de vergetelheid. Dat uitgerekend Martin Scorse se, die nimmer beschaafde con versatie of onberispelijk gedrag in zijn films ten toon spreidde, 'The Age of Innocence' onder handen nam, is misschien toch niet zo verwonderlijk. Tenslotte lag ook in zijn vroegere films het accent ook al meer op de schildering van milieus met hun eigen codes dan op een dramati sche verhaalopbouw. En zo on schuldig als de titel klinkt, is dat milieu in 'The Age of Inno cence' nu ook weer niet. In de invloedrijke families, die rond 1870 de toon aangeven in New York, heersen uiterlijk fat soen en etiquette over eerlijk heid en gevoel. Nog sterker dan bij de Engelse aristocratie, die door deze kringen werden geï miteerd, worden emoties onder drukt en gedrag ingesnoerd door een Victoriaans korset. Een pretentieuze tafelschik king, de juiste kleding, een ele gante conversatie en een onbe rispelijk familieleven worden als de hoogste vorm van bescha ving beschouwd. Wie de normen overschrijdt, gaat echter gena deloos over de tong en wordt min of meer uitgestoten. Uit voo lan afk dee dar ver jon (Wi ach lief wo dar Ma EU fer Gr: Po: not aar rin vlo zij: in ras - zi din ten jon eer Ni: Ne ver De one lov nie gez ner blij wo om On gra l

de Stem | 1994 | | pagina 26