mm Blauwhelmen vaker mikpunt Meubels Half Geld Hoe ambitieus bent u? m Tuinbouw gaat iAckern für Deutschland Overheid legt beslag op woning Janmaat Explosie Den Bosch eist 2 mensenlevens Dasa melkt Fokker heel geleidelijk uit TEST UZELF onverhoopt: iets waardevols verloren 'wt ING tonic '.jir-NU79," Gezinsvoogdij weg uit Zeeland Brief Van Gelder over gifzakjes Arafat en Rabin kandidaat Nobelprijs Oplossing zaak Palme dichtbij NAC klimt naar de vijfde plaats Helft bewoners thuis bij inbraak Vrees in Bosnië voor nieuwe golf van geweld richting hulpverleners en militairen Natuurprodukt wacht op klant Simons: Kind oudere vrouw 'onnatuurlijk' VANAVOND 20.20 UUR, NEDERLAND 3 VARA Laat dat dan even weten via een Kleintje in De Stem j hebt dan een goede kans dat de eerlijke vinder één van de vele tienduizenden Stem lezers is. die regelmatig onze .Kleintjes" - rubriek Gevonden-Verloren naspeurt DE STEM 8 "710311 000218 I I I I I DONDERDAG 3 FEBRUARI 1994 134e JAARGANG LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 LEUREN TV TEKST 10. 70 cm FSQ Idbuis. 60 Voorkeur- leen display. Stereo lletekst. Jü KLEURENj ËLETEKST I AT. 37 cm Monitorlook |0 Voorkeurzenders. |ina's/geheugen._ ■lay. «ORDER I VHS HQ systeem, r. Timer 8 Programma's/ loorkeurzenders. prugspoelen. One Picture search, ning. lap type 601 ,nden, verlichtinn chine type TL-450 RVS trommel. 5kg.. _JM7-NU....699f- lterTCM-812 ...il.ï4.... 1..JÏTNU25,- igertype VS-51155 jelbare zuigkracht^.. .2S8T-NU 249,- .tnjkijzer type HD-1491 extra/beveiligd..^..,., .ÜT-NU49," Ier type MR-305 jngbeker/wandl^der aa' bdig. OEDCfÓDÖ cr> [S3 ;a—-r IF O GDE l_oJL2J WlWrJii Regen Werd gisteren een alleszins redelijke dag, vandaag blijft het niet droog. Het wordt een natte en wat gure dag door een matige wind. Middelburg - Het kabinet is van plan de organisatie van (ge zinsvoogdij uit Zeeland weg te halen. Dit betekent de onder- ïg van de Stichting Jeugd en Gezin en volgens directeur Eij- lander van die stichting vallen dan 750 Zeeuwse gezinnen die met voogdij te maken hebben, 'tussen wal en schip'. Gedepu teerde Dijkwel heeft inmiddels een boze brief naar naar staats secretaris Kosto gestuurd. «ZIE ZEELAND - C1 Xeeltje Jans - In een brief aan Rijkswaterstaat spreekt de Zeeuwse Commissaris van de Koningin Van Gelder zijn be zorgdheid uit over de vondst van zakjes landbouwgif op de Zeeuwse stranden. De directie Noordzee van Rijkswaterstaat liet gisteren weten dat de 'oprui- mactie Apron Plus' te hebben beëindigd. Aan de Zeeuwse kust zijn gisteren 44 zakjes met dat gif gevonden. De afgelopen da- zijn in totaal zo'n 185 zakjes aangespoeld. «ZIE ZEELAND - C1 Oslo - PLO-leider Arafat en pre mier Rabin van Israël zijn voor hagen voor de Nobelprijs voor de vrede voor 1994. De twee leiders komen in aanmer king vanwege hun bijdrage aan de totstandkoming van het Is raëlisch/Palestijns vredesak koord. Stockholm - De Zweedse politie is na bijna acht jaar speuren dichtbij de oplossing van de moord op de voormalige premier. Olaf Palme. Een Zweeds avond blad meldde gisteren dat nog dit voorjaar een arrestatie wordt verwacht. Palme werd op 28 fe bruari 1986 na een bioscoopbe zoek op straat doodgeschoten. Kerkrade - NAC is naar de vijf de plaats geklommen, achter Ajax, Feyenoord, Vitesse en PSV. op de ranglijst in de eredi visie. De Bredanaars danken dat aan de overwinning met 1-2 op Roda JC, gisteravond in Kerkra de, door doelpunten van Lam- mers en Van Hooijdonk. ZIE SPORT - B1 Voorburg - Bij de helft van de ruim 200.000 jaarlijkse inbraken is de bewoner volgens onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gewoon thuis. Geweld komt daarbij sporadisch voor. Tussen 1980 en 1992 is het aantal kraken ruim verdubbeld. Op grond van de ontwikkelingen verwachten de statistici dat een groeiend legertje inbrekers de eigen werkgelegenheid nog ver der zal uitbreiden. Wie in een grote stad woont, heeft per jaar een kans van 6 procent op onge wenst inbrekersbezoek, op het Platteland maar 1 procent. CD: de partij voor daklozen Van onze redactie buitenland Sarajevo - Troepen van de -»-* -■ j Verenigde Naties in Bosnië BrinKIIiaïlS llllStereilCL OOI" Herzegowina zijn de afgelo- pen dagen zwaar beschoten. VN-medewerkers vrezen dat hulpverleners en blauwhel men doelwit zijn geworden van een nieuwe golf van ge weld. Servische troepen bestookten onder meer de VN-vredesmacht in Sarajevo, waar een kogelre gen neerkwam op een pantser wagen van de blauwhelmen. Kroatische troepen schoten met mortiergranaten en lichtere wa pens op een VN-konvooi dat te rugkeerde uit Fojnica in het midden van Bosnië. Ook in het westen waren VN-militairen doelwit van Servische beschie tingen. De aanvallen begonnen gisteren met beschietingen op het vlieg veld van Tuzla, een stad van de moslims in het noorden van Bosnië. Vijftien granaten sloegen in, vlakbij de basis van een Scandinavisch VN-bataljon. In Gornji Vakuf, in het midden van Bosnië, raakte een Britse VN- soldaat gewond. Op het moment dat VN-soIdaten in toenemende mate mikpunt worden van het geweld vertrok een deel van de 114 Nederlandse kwartiermakers van de luchtmo biele brigade gisteren vanuit de Kroatische havenstad Split naar Lukavac in Midden-Bosnië. De groep, die vandaag hoopt aan te komen, gaat voorbereidingen treffen voor de legering van 1.200 Nederlandse VN-soldaten in het oosten van Bosnië. De secretaris-generaal van de VN, Boutros-Ghali, meldde gis teren in een brief aan de Veilig heidsraad dat 3.000 tot 5.000 soldaten van het reguliere leger uit Kroatië deelnemen aan de gevechten in het zuiden en het midden van Bosnië. De Duitse minister van Buiten landse Zaken, Kinkel heeft gis teren gezegd dat zijn land niets voelt voor sancties tegen Kroa tië. Met het oog op de berichten over Kroatische inmenging, buigt de Europese Unie zich vol gende week over strafmaatrege len tegen Kroatië. Bondskanse lier Kohl zei eerder deze week tegen de Amerikaanse president Clinton dat hij onder voorwaar den wel achter strafmaatregelen tegen Kroatië staat. Kinkel zegt ook dat Duitsland terughoudend is met sancties, omdat Kroatië onderdak biedt aan 700.000 vluchtelingen. Bonn vreest dat velen van hen de wijk zullen nemen naar andere lan den zodra sancties zijn ingesteld. De Bosnische regering en de VN beschuldigen Kroatië ervan 5.000 tot 10.000 militairen naar Bosnië te hebben gestuurd. Van veel kanten wórdt gewaar schuwd dat de strijdende par tijen in Bosnië zich opmaken voor een 'totale oorlog' eind fe bruari, wanneer de winter is af gelopen. Van onze verslaggever Willem Reijn Amsterdam - Het Duitse con cern Dasa blijkt zijn Neder landse dochter Fokker lang zaam uit te melken. Het bedrijf laat de winsten in Duitsland vallen, waardoor de nog over te nemen aandelen van de Nederlandse staat tegen een VANDAAG IN DEZE KRANT De verwachte groei in de vraag naar biologisch-dy- namische produkten blijft tot nu toe uit. De klanten lopen niet hard. De prijzen blijven hoger dan normaal. Intussen stijgt de produktie wel. Problemen dus. zie consument - deel d gunstigere prijs kunnen worden verworven. Door de rompen voor de Fokker-toestellen tegen een te hoge prijs te leveren, kunnen bovendien bezuinigingen bij de Nederlandse dochter worden af gedwongen. Die conclusie kan worden ge trokken uit het vertrouwelijke rapport 'De toekomst van Fok ker' en de eerdere openbaar ge maakte afspraken tussen de Ne derlandse overheid, Fokker en Dasa. In een reactie bagatelliseerde Fokker gisteren overigens de status van het rapport. Het be drijf stelt dat het stuk nooit in de Raad van Bestuur of Raad van Commissarissen is behan deld. Niettemin levert het rapport in- INHOUD 4 katernen Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Consument deel D Gids deel E RTV-programma's E2 Van onze redactie landbouw Breda - Met Nederlandse tuinbouwpro- dukten is niks mis. Nu het nieuwe Nederlandse tomatenseizoen langzaam weer in zicht komt begint het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen een grootscheeps offensief om het geschon den imago van dat Nederlandse produkt in Duitsland op te poetsen. Miljoenen worden besteed om de Duitse consument ervan te doordringen dat met name de Nederlandse tomaat milieu-vrien delijk en ambachtelijk wordt geteeld en dat de smaak uitstekend is. 'Ackern für Deutschland' is de centrale slogan. Ackern is op twee manieren te vertalen. Letterlijk betekent het ploegen, figuurlijk zwoegen, hard werken. Directeur M. Claes van de RBT-veiling in Breda: „De slogan is bedoeld voor de Duitse markt, maar geldt zeker ook voor de Neder landse tuinders. We zullen ons uiterste best doen om het verloren terrein te heroveren." Duitsland is met afstand de voornaamste exportmarkt voor de Nederlandse tuinbouw. Uitgerekend op die markt zijn de laatste twee jaar raken klappen uitgedeeld. Een campagne in de Duitse pers heeft de Neder landse tomaat bestempeld als waterig, smaakloos, bestraald, giftig en wat al niet meer. Die imago-deuk viel samen met over- produktie in de Westeuropese tuinbouw. Er verschenen meer kapers op de Duitse kust. Claes: „Het was een hetze. Al die negatieve kwalificaties zijn te weerleggen. Nederland se tomaten worden niet bestraald. In milieu vriendelijke teelten zijn wij verder dan wie ook. Smaakloos? Wij hébben rassen die het bij smaakpanels heel goed doen. Dat zullen we de Duitse consument ook persoonlijk laten weten. Er gaan 35 informatrices de Duitse winkels in om de klant rechtstreeks te doordringen van het feit aan de kwaliteit en de smaak van het Nederlandse produkt niks mankeert." In de campagnes wordt ook benadrukt dat de Nederlandse tuinbouwprodukten niet af komstig zijn uit chemische fabrieken, maar uit ambachtelijk werkende familiebedrijven. De Nederlandse tuinbouw wedt overigens niet alleen op het ene paard dat imago-ver- betering heet. Claes: „We zullen onze afne mers bedienen zoals ze bediend willen wor den. Ze kunnen bepalen hoe rood ze de tomaten aangeleverd willen hebben en ook op de verpakkingswensen gaan we in. Van een aanbodmarkt is de tuinbouw meer en meer een vraagmarkt geworden. In het nieu we seizoen zullen er hier ontelbaar meer variaties in verpakking en mate van rijpheid worden aangevoerd. Dat wordt een moeilijke operatie, maar dat maakt niet uit. We zullen de wensen van afnemers koppelen aan be paalde telers. Dat kan het nodig, maken dat we produkten gaan veilen die pas twee dagen geleverd worden. Dan hebben we twee dagen de tijd om te zoeken naar een teler die exact kan voldoen aan de eisen van een afnemer als het gaat om kwaliteit en verpakking. Onze commerciële afdeling is niet voor niets in no time uitgegroeid van één naar vier man." Komt met de directe koppeling van vraag en aanbod het fenomeen 'veilingklok' niet in gevaar? Waarom zouden afnemers met speci fieke wensen niet rechtstreeks contact zoe ken met telers die aan die wensen kunnen voldoen? RBT-directeur Claes: „Onzin, yoor zowel teler als koper is de klok nog steeds de beste garantie voor de scherpste prijs." 'De ambachtelijke teler heeft hard, ge wroet om de Duitse consument een vuur rode, smakelijke en milieuvriendelijk ge teelde tomaat te presenteren'. Christine Barker Decorations Meubelgroothandel,Import en Exportbedrijf, verkoopt aan de Kerkstraat te Sprang-C, diverse beurs en toonkamer- modellen leren bankstellen voor half geld en andere, met zeer hoge kortingen aan partikulieren. Grote keus uit (relax)faut.en bankstellen in zowel modern als romantisch en salontafels in glas. Wie nu of binnenkort nieuwe leren meubels nodig heeft,kan vrijdag van 10-21 of zaterdag van 10-17 uur zijn slag slaan bij: Christine Barker Decorations, Kerkstraat 113 te Sprang-Capelle.(750m vanaf de weg Waalwijk-Tilburg) Den Haag (anp) - De landsadvocaat heeft gisteren beslag laten leggen op de woning van CD-kamerlid Janmaat. Hij deed dat omdat het voor malige wetenschappelijk bu reau SWOCI van de Centrum democraten, ondanks herhaal de aanmaningen, een vorde ring van ongeveer 91.000 gul den van het ministerie van Binnenlandse Zaken niet heeft voldaan. De vordering betreft volgens het ministerie in de eerste plaats een door Binnenlandse Zaken te veel betaald subsi dievoorschot aan de SWOCI over 1986. Het gaat om bijna 65 mille, die niet is besteed volgens de geldende subsidie regeling voor politiek-weten- schappelijke instituten. SWOCI ging destijds in beroep tegen de vordering. De "Raad van State stelde Binnenlandse Zaken in 1990 echter in het gelijk. De rechtbank in Den Haag veroordeelde het bureau in februari 1993 tot betaling van het bedrag met rente. Doordat SWOCI niets deed, liep de vordering op tot 91.000 gulden. Het beslag nu is ge legd voor 110.000 gulden. SWOCI bleek in 1992 als we tenschappelijk bureau van de CD vervangen door een nieuw orgaan, de Thomas Hobbes Stichting. Het vermogen van SWOCI werd overgeheveld naar de nieuwe stichting. Door deze constructie kon de staat moeilijk tot invordering overgaan, aldus Binnenlandse Zaken. Om die reden wordt Janmaat nu financieel aange sproken. Hij was als bestuur der van SWOCI verantwoor delijk voor'de vervanging van SWOCI door de Thomas Hob bes Stichting. In een eerste reactie spreekt Janmaat van 'politieke peste rijtjes'. Hij twijfelt aan de rechtmatigheid van de actie en heeft een advocaat in de arm genomen. Van onze verslaggever Den Bosch -5 Twee medewerkers van de Provinciale Noordbra bantse Energie Maatschappij (Pnem) zijn gistermiddag in Den Bosch door elektrokutie om het leven gekomen. Zoals hij al aankondigde legde CD A-lijsttrekker E. Brinkman ook gisteravond zijn oor te luisteren bij ouderen. Hij was te gast in verzorgingshuis De Brink in Roosendaal. Een gewijzigd standpunt over de bevriezing van de aow-uitkeringen of harde toezeggingen over geld voor ouderenzorg in Brabant had Brinkman niet te bieden. Brinkman ging naar huis met een bidprentje van de een groep medewerkers van Móéder Teresa en een CDA-bloemetje. Want ouderenzorg, zo bevestigde Brinkman naar aanleiding van een vraag, heeft toch ook met 'warmte' te maken. foto de stem/ben steffen teressante informatie op. Dasa beloofde een jaar geleden bij de overname Van Fokker de prijzen van de rompen, die het levert voor de Fokker 100 en 70, te verlagen. De te dure rompen waren het gevolg van wurgcon tracten, die oud-Fokker-topman F. Swarttouw halverwege jaren tachtig met Dasa sloot. VERVOLG OP ECONOMIE - A5 Van onze Haagse redactie Den Haag - Staatssecretaris Si mons (Volksgezondheid) vindt het 'onnatuurlijk' dat vrouwen na de menopauze nog een kind krijgen. „Vaders en moeders ho ren kinderen op te voeden, niet de oma's en opa's", aldus Si mons in een felle afwijzing. Simons zegt dit in een vraagge sprek met deze krant. De staats secretaris neemt stelling in de discussie die ontstond toen on langs een rijke Engelse zaken vrouw op 59-jarige leeftijd een tweeling kreeg. ZIE PAGINA - A2: Als wethouder sta je dichter bij de mensen Dat gebeurde bij een explosie in een hoogspanningsstation. Het gaat om P. Kuijsters (54) uit Raamsdonk en P. de Kruif (53) uit Tilburg. Het ongeval deed zich voor rond 13.15 uur op het hoogspannings station aan Orthen in Den Bosch Noord. Daar wordt spanning van 150.000 volt getransformeerd naar 10.000 volt voor distributie in Den Bosch. De medewerkers waren bezig met onder houdswerk en reinigden schake laarcontacten. Zij overleden ter plaatse. De precieze oorzaak was giste ren niet bekend bij de Pnem. Er wordt een onderzoek ingesteld door de Arbeidsinspectie. Die controleert onder meer of de uitvoerige veiligheidsprocedures zijn gevolgd. Een van de voor schriften is dat niet aan de in stallatie mag worden gewerkt als die onder spanning staat. Volgens P. van Dam, woordvoer der van de Pnem, is het gecom pliceerd om de toedracht van' het ongeval aan te tonen: „Het is geen kwestie van kijken of een knop op aan of uit staat. Het volledige onderzoek kan weken in beslag nemen." Volgens de woordvoerder kwam één van de medewerkers om het leven op de eerste verdieping van het gebouw en zijn collega op de begane grond. Twee ande re medewerkers in hun nabijheid bleven ongedeerd. „Er is een vlammenboog ont staan. Maar het is zeer onduide lijk wat de oorzaak van het ongeval is," zei P. Kramèr, woordvoerder van de brandweer, gisteravond. A. van Dalen, hoofd beheer van de Pnem, benadrukte dat de slachtoffers veel ervaring hebben met het werk waarmee zij gisteren bezig waren. Zij wa ren meer dan twintig jaar in dienst van de Pnem. Door de ontploffing zat drie kwart van Den Bosch tot 17.00 uur zonder stroom. Enkele delen kregen pas na 18.00 uur weer stroom. ZIE OOK PAGINA A3: Gezellig heid en bedorven vis in Den Bosch (ADVERTENTIES) Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:. Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) kwartaal acceptgiro 87.20 kwartaal automatisch 84.70 maand automatisch 29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcodes Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1