Genetica bedreigt Derde Wereld H Brazil 6Je vraagt je steeds af waarvoor je nog vecht' Manager: 4 Duitsers niet welkom bij herdenking D-Day FTÏTT> H E N D xansfer van zt SPD-chef Herbert Wehner valt posthuum van zijn voetstuk Genetisch gemanipuleerde surrogaten vervangen produkten uit ontwikkelingslanden Steeds meer ontmoedigde verdedigers van Sarajevo gaan op de loop [assaal verzet tegen late oni petitie start I Trainer Baan (FC Twenty) gaf I zaterdag in het NAC-stadion de aanzet tot verzet. Gisteren wa ren op het bureau van de KNVB vier bezwaren binnen. Donder dag buigt Jan Huybregts zich over de klachten en wordt beslist I wanneer het seizoen 1994/1995 (daadwerkelijk van start zal gaan. Con vrij 13- WOENSDAG 2 FEBRUARI 1994 Door Susan Litherland Inter Press Service Londen (IPS) - De waar devolle marktgewassen van ontwikkelingslanden lopen het gevaar vervan gen te worden door gene tisch gemanipuleerde sur rogaten uit het Westen, al dus een rapport van het Panos-instituut, een onaf hankelijke 'denktank' in Londen. Plantaardige oliën, vanille, py- rethrum-bloemen, rubber en-ca cao zijn enkele produkten waar voor westerse landen alternatie ven zoeken. Zo kunnen zij de import beperken, beweert Kate de Selincourt van Panos, auteur van het rapport. „Kenia dreigt 23 miljoen dollar aan buiten landse deviezen per jaar te ver liezen als zijn pyrethrum-oogst overbodig wordt door een pro- dukt waarnaar momenteel in de Verenigde Staten onderzoek wordt gedaan", zegt zij. Py- rethrum-bloem is een chrysant achtige waarvan de bloemen worden verwerkt tot een milieu vriendelijke insecticide. De Voedsel- en Landbouworga nisatie van de Verenigde Naties (FAO) deelt deze zorg. „Onder zoekers ontwikkelen nieuwe produkten en processen die de meest waardevolle exportpro- dukten van sommige Derde-We reldlanden vervangen." De Verenigde Staten zijn 's we relds grootste pyrethrum-impor- teur. De Amerikaanse regering heeft een bedrijf opdracht gege ven een bijprodukt van de bloem te ontwikkelen waarmee vrijwel onbeperkte hoeveelheden py- rethrum geproduceerd kunnen worden. De Keniase regering probeert terug te vechten door de ontwikkeling van soorten die een grotere oogst opleveren te bevorderen. Zo moet het land beter kunnen concurreren. Wan neer echter de grootste py- rethrum-klant zelfvoorzienend wordt delven de meeste Keniase pyrethrum-boeren het onderspit. Biogenetische cacao Cacao consumerende landen die jaarlijks 3 miljard dollar aan de import van cacao besteden, ge ven bakken vol geld uit aan biogenetisch geproduceerde sur rogaten, stelt De Selincourt. Zij verfijnen ook het gistingsproces waarmee rauwe bonen in choco la veranderen. Daardoor worden goedkope bonen van mindere kwaliteit uit Brazilië, Indonesië en Maleisie de veel betere caca- cobonen van kleine boeren in Westafrikaanse landen overbo dig. Producenten van plantaardige oliën in Azië worden op dezelfde wijze in hun bestaan bedreigd. Het onderzoek naar oliën die gebruikt zouden kunnen worden voor de westerse zeep- en cosme- tica-industrie levert jaarlijks 35 miljard dollar op. Wetenschap pers streven ernaar uit palmolie- en goedkopere alternatieven te destilleren voor de duurdere ko kos-, cacao- en olijfolie. Avarechts De Filippijnen en het Caribisch gebied hebben hun export van rietsuiker naar de Verenigde Staten zien kelderen. Uit het rapport blijkt dat, sinds dankzij het eerste biotechnologisch on derzoek maïs in zoetmiddel is omgezet, het aandeel van suiker op de Amerikaanse zoetmid- delenmarkt is teruggelopen van 75 procent in 1965 tot minder dan de helft in 1985. „Een land moet vooruitlopen op de mogelijke averechtse effecten van biotechnologie op de natio nale economie," stelt Kalemani Mulongoy van het Internationale Instituut voor Wetenschappelijk Onderzoek voor de Ontwikkeling van Afrika in Ivoorkust. Om zul ke schadelijke gevolgen op te vangen gelooft Mulongoy dat ex porteurs van ruwe grondstoffen industrieën moeten opzetten om hun oogsten te verwerken. Ook moeten zij meer verscheidenheid in hun exportprodukten aan brengen om een lokale markt te bevorderen. Boeren in het arme Zuiden zijn nog slechter af als onderzoekers boeren in het rijke Noorden in staat stellen tropische gewassen te verbouwen. Hoewel die niet net zo goedkoop kunnen zijn als de produkten uit het Zuiden, verwachten de onderzoekers dat de nieuwe oogsten prijsdaling of -bevriezing zullen afdwingen. Milieu Milieu-activisten vrezen boven dien dat genetische manipulatie de verscheidenheid van het leven op aarde zal verstoren. Ook zijn ze bang dat de ontwikkelings landen geen afdoende veilig heidsrichtlijnen hebben om proeven te kunnen doen. Hoewel de massaproduktie de biodiversiteit in de geïrrigeerde lage landen heeft uitgeroeid, overleefde deze in hoge, rotsach tige en droge gebieden die niet geschikt voor landbouw zijn. Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - De Franse regio Normandië maakt zich op om met ingang van maart D-day te herdenken. Er worden maar liefst 350 activiteiten georganiseerd en drie nieuwe musea geopend. Op 6 juni is de officiële herdenking met negen staatshoofden. Daarbij zijn de Duitsers niet uitgenodigd. De herdenkingen beginnen op 3, 4 en 5 maart in het Mémorial in Caen met een internationaal fo rum over het jaar 1944. De fees telijkheden zullen tot in decem ber voortduren. Volgens de orga nisatoren is vrijwel heel Nor mandië gemobiliseerd. Jean- Claude Demais, die namens de regionale VW de zaken coördi neert, denkt dat er nog wel wat kleine festiviteiten aan het pro gramma zullen worden toege voegd. Maar wat hem betreft staan de hoofdlijnen vast. Hoogtepunt Het absolute hoogtepunt bij de herdenking is een manifestatie op 6 juni, op Omaha Beach. Daar zullen negen staatshoofden of regeringsleiders vergezeld van omstreeks 45.000 veteranen de grote herdenkingsbijeenkomst houden. De rest van de dag zijn bilaterale of nationale herden kingen gepland. Zo wordt op Utah-beach een Frans-Ameri kaanse manifestatie gehouden, in Bayeux een Frans-Engelse. Op diverse plaatsen worden de landingen nog eens overgedaan. Tientallen parachutisten zullen aan die fictieve operaties mee doen. Het tweede hoogtepunt is op 6 juni 's avonds, bij het al eerder genoemde Mémorial in Caen. Daar wordt een spektakel ge houden dat volgens de organisa toren enigszins te vergelijken is met de kleurrijke opening van de Olympische Spelen van Albert- ville. Het Mémorial, een museum waar de Tweede Wereldoorlog in een historisch perspectief wordt geplaatst, is een van de centrale punten van de herdenkingsbij eenkomsten. Veiligheid Volgens Demais is het voor be langstellenden verloren moeite om te proberen de officiële her denkingen bij te wonen. Er wor den ongekend scherpe veilig heidsmaatregelen genomen, ver telt hij. „Wie geen doorlaatpas heeft, wordt al op 20 kilometer van de plaats van de manifesta tie tegengehouden." Voor 5 en 6 juni zijn nu al in heel Normandië vrijwel geen hotelkamers meer te vinden. Ze zijn geboekt door met name Amerikaanse tour-opera tors. Buitenlanders, zegt Demais, kunnen Normandië op 5 en 6 juni daarom maar beter mijden. „We willen Nederlandse toeris ten dolgraag ontvangen en mee laten delen in de feestvreugde. Dat kan ook, maar dan bij alle activiteiten tussen maart en de cember in het kader van de geal lieerde landing." Geen Duitsers De drie nieuwe musea zijn van juni af te vinden in Mortormel, waar de Slag om Normandië eindigde, bij Caen, waar een bunker met Duitse verbindings- apparatuur in oude staat is her steld en in Arromanches, waar een film over de landing is te zien. De kijker zit midden in de actie, want het is een film die over 360 graden wordt vertoond. Hoewel er nog altijd besprekin gen gaande zijn is het volgens Demais uitgesloten dat Duitse afgevaardigden aan de officiële herdenkingen meedoen. Hij ont hulde echter wel dat er in Nor mandië nu al hard wordt ge werkt aan een feestprogramma, dat rond 8 mei 1995 moet wor den gevierd. „Nu herdenken we de landing en gedenken we de doden die daarbij vielen, dan vieren we 50 jaar vrede," aldus Demais. En bij dat vredesfeest zijn volgens hem de Duitsers wel welkom. Dat zegt de onafhankelijke Brit se Biotechnologie en Ontwikke lingswaarnemer (BDM). Als genetische manipulatie plan ten zou voortbrengen die be stand zijn tegen dergelijke om- standigheden, dan zouden deze streken hun zelfbescherming verliezen, zo voert het rapport aan. Zo proberen botanisten mo menteel eucalyptusbomen tegen kou te harden. Als zij daarin slagen, zouden grote delen hoog landen verdwijnen onder be groeiing, stelt De Selincourt in haar verslag. Testen Zij gelooft dat de Derde Wereld het doelwit is van internationale ondernemingen om er hun gene tisch gemanipuleerde gewassen te testen. In de Derde Wereld zijn weinig wetten. „Het staat vast dat er in china op grote schaal met genetisch gemanipu leerde oogsten is geëxperimen teerd. Daar moeten de richtlij nen voor dergelijke activiteiten nog van kracht worden", zegt Abby Munson van het Mondiale Veiligheidsprogramma van de universiteit van Cambridge. Amerikaanse bedrijven zijn erop gebrand de Japanse concurren ten te verslaan bij het veroveren van markten voor biotechnologi- sche produkten. Zij moedigen ontwikkelingslanden aan proe ven toe te staan in ruil voor technologische overdracht, be weert Calestous Juma van het Afrika-centrum voor Technolo giestudie in Kenia. Cacaovruchten, zoals die nu nog groeien in de Derde We reld. FOTO ERIK OSSEWAARDE et is maar dat we rekening mee houden: dood gaan en ook nog begraven willen worden in het Heilige - of zo u wilt - Beloofde Land. is een ingewikkelde en vooral dure business. Vele duizenden gul dens kan zoiets kosten, zeker als het lichaam wordt overge vlogen door Israels nationale luchtvaartmaatschappij. Dat komt, zegt El Al-woord voerder Nachman Kleinman, omdat in de Israëlische vlieg tuigen een aparte ruimte is gebouwd voor het vervoer van stoffelijke overschotten. rEen soort dubbelwandige Iruimte met aan alle kanten Lnegen centimeter lucht erom \heen. En dit alles, omdat vol gens de joodse wet een man nelijke Cohen - er zou er toch een in het vliegtuig kunnen zitten? - niet in dezelfde ruimte mag zijn als een dood lichaam. Een Cohen wordt beschouwd als lid van de priesterklasse uit de tijd van de Tweede Tempel, zo'n 2000 jaar gele den. Het waren in die tijd alleen de priesters, de Coha- niem, die zich in het allerhei ligste van de Tempel mochten begeven. En hun hoge status wordt nog steeds gerespec teerd. De overledende heeft in het Beloofde Land wel de theore tische kans - volgens het joodse geloof tenminste - uit zijn graf op te staan als de Messias komt. Zeker als hij in Jeruzalem wordt begraven, waar te zijner tijd de plechtige intocht moet plaatsvinden. Ieder jaar arriveren in Israël zo'n 1000 overledenen. Onder hen zo'n 50 christenen en voor de rest joden. Ze volgen hiermee eeuwenoude ge woonten. AI in Bijbelse tijden brachten de Israëlieten de stoffelijke overschotten van Josef mee uit Egypte naar het Beloofde Land en al in Tal- moedische tijden werd het be graven van joden in het Land van Israël een bijna dwingen de gewoonte. Ook nu nog I KITOORDES Tramsingel 88-Breda-Tel. 076-2 BETER OP ELKE VIERKANTE METER stellen de Israëlische autori teiten alles in het werk om zelfs tientallen jaren na het overlijden stoffelijke over schotten naar Israël' over te brengen. Nu nog wordt bij voorbeeld gezocht naar de li chamen van bemanningsleden van een Israëlische duikboot, die in 1988 ergens in de Mid dellandse Zee verging. Wederopstanding is big business Door Willy Werkman Gaat het om Israëli's, dan neemt de Nationale Verzeke ringsmaatschappij de kosten voor haar rekening. Maar is de overledene een buitenlan der, dan kan de kassa flink rinkelen: het in orde maken van een heleboel papieren, een speciale metalen kist. de kosten van een graf en dan nog de kosten voor de plech tigheid zelf. Maar er is een 'voordeel', zeggen de Israëli sche begrafenisondernemers. /Een kist kan worden uitge- spaard, omdat de doden in Israël in niet meer dan een s_doodskleed ter aarde worden besteld. Ook weer trouwens om hen de gelegenheid te ge ven uit hun graf op te staan, als de Messias komt. iDe moeite dus van het over wegen waard? Dan liever niet overlijden op zaterdag of zon dag. Want dan kan de "Begra fenis in Israël |Jtin ieder geval zeker twee dagen na overlij den - nog meer vertragen.— Van onze sportredaktie Harrie Turijn - De Fin Jari Litma- vraaggf nen van koploper Ajax persbui speelt volgend seizoen vrij- Notisbj Wel zeker niet meer in de Nederlandse voetbalcompe- Kambm titie. Dat heeft zijn manager, stelpt BOSNISCHE soldaten die massaal deserteren, jongens die zich een jaar verstopt houden om uit het leger te blijven of zich gek laten verklaren. Steeds minder dienst plichtigen in Sarajevo hebben zin om naar het front te gaan en hun stad te verdedigen tegen de Servische belegeraars. Van onze correspondent Harald Doornbos HIJ HEEFT blonde krullen en een ruige kop. Zijn naam wil hij niet noemen. Want hij wil nog langer leven. Hij is van Kroati sche afkomst en vocht tot voor kort aan de voor de Kroatische militie HVO samen met het Bosnische regeringsleger (voor namelijk moslims) tegen de Ser vische belegeraars van Sarajevo. Maar de HVO is opgeheven en toegevoegd aan het regeringsle ger. Nu is hij gelegerd aan de moslim-kant van de Servische wijk Grbavica. „Tien dagen geleden", vertelt hij, „zijn 30 soldaten uit mijn eenheid overgelopen naar de Serviërs." Een van de deserteurs was een kapitein uit het Bosni sche leger, die alles wist van de situatie daar. „Waarschijnlijk hebben ze met de Serviërs afge sproken wanneer ze zouden ver trekken, want plotseling waren ze weg en de Serviërs hebben ze natuurlijk met open armen ont vangen." Verwarring Onder de militairen die deser teerden, bevonden zich relatief veel Kroaten, die zich niet meer op hun gemak voelen in de stad. Zij zijn de oorlog moe en hopen erop dat de Servische belege raars hen zullen toestaan om over hun territorium naar Kroa tië te vertrekken. Bosnische Kroaten en Serviërs hebben in vele gebieden van Bosnië een pact gesloten tegen de moslims. Ook in Sarajevo heeft dat voor verwarring gezorgd. „Niemand vertrouwt elkaar nog aan de frontlinies", zegt de 23-jarige jongen. „Iedereen wil eigenlijk weg, maar niemand durft het toe te geven uit angst voor represailles van comman danten." Zelf heeft hij er ook aan gedacht om naar de over kant te vertrekken en zich over te geven aan de Serviërs. „Maar ik doe het niet, want ik acht de kans te groot dat de Serviërs me afmaken." Uitzichtloos Het moreel van de regeringstroe pen die Sarajevo nu al bijna twee jaar maanden verdedigen tegen de Servische belegeraars, Soldaten in Joegoslavië toen de oorlog nog jong was en het moreel hoog. F0T0 AP verslechtert zienderogen. Het ge brek aan wapens, munitie en voedsel en vooral een algemene demoralisatie zorgen ervoor dat de animo afneemt om de stad te verdedigen. „Hoe langer de oor log duurt, des te meer vraag je je af waarvoor je eigenlijk vecht", zegt een soldaat die toegeeft dat hij de stad wil verlaten zodra hij dat kan. „Het is zo'n uitzichtloze strijd geworden, dat iedereen nergens anders aan denkt dan aan vertrekken. Met zo'n menta liteit win je geen oorlog." Er geldt in Sarajevo dienstplicht voor alle mannen van 18 tot 55 jaar. Veelal bewapend met lichte semi-automatische wapens heb ben de meesten slechts de be schikking over 50 patronen. Er is een VN-wapenembargo tegen Bosnië van kracht, waardoor het Bosnische leger niet aan nieuwe wapens kan komen om de strijd op een gelijkwaardigere wijze aan te gaan met de veel sterker uitgeruste Serviërs. Labiel Hij zit in een bar die luistert naar de naam Café Royal. Ook hij kan zijn echte naam niet zeggen. Want de 25-jarige Bosniër blijft illegaal weg uit het leger. „Ik heb gevochten in Sue", vertelt hij terwijl hij een kop koffie drinkt. „En daar ging het soms zo te keer, dat ik het sim pelweg niet meer volhield. Iedere dag, ieder uur namen de Serviërs ons onder vuur." Een paar maanden geleden besloot hij tij dens een kort verblijf thuis, om een dokter op te zoeken en te vertellen dat hij psychische pro blemen had, en 'plotseling zo'n zin had om iedereen af te ma ken.' De dokter gaf aan het leger door dat de jongen een labiele indruk maakte. Van zijn commandant hoorde hij vervolgens dat hij drie maanden rust kon nemen. „Die zijn nu bijna voorbij", zegt hij met een glimlach, „dus het wordt weer tijd dat ik me even ga aanstellen. Want, echt, ik wil niet meer vechten. Ik ben ziek van loopgraven en granaten. Ik wil gewoon leven. Een normaal leven leiden zoals iedereen dat doet." Een normaal leven, dat is waar iedereen in Sarajevo naar hun kert. „Ik ken mijn eigen zoon niet meer terug", zegt ëen 52-jarige Bosnische vertaalster, wier zoon al een jaar lang thuis zit. „Voor de oorlog was het een prachtjongen", vindt ze, „maar hij is in het begin van de oorlog gewond geraakt aan zijn arm. En dan niet eens door een Servi sche kogel, maar door toedoen van een Bosnische soldaat die doordraaide. Sindsdien wil hij het leger niet meer in. Hij zit alleen maar thuis, ik weet niet wat ik met hem aan moet." Verslaafd Zo zijn er duizenden jongens. Sommigen zoeken een baantje als afwasser in de keukens van de kazernes van de troepen van de Verenigde Naties in de stad. Anderen kopen een lokale com mandant om. Een nieuwe trend is, de commandant voor te hou den dat je verslaafd bent geraakt aan drugs. Deze 'junks' krijgen, vrij gemakkelijk vrijstelling. Weer andere jongens in Sarajevo I blijven simpelweg 24 uur per dag binnenshuis. Maar er zijn veel controleurs op stap, die ie der adres controleren op dienst plichtigen. Het fenomeen dienstweigeren begint de Bosnische autoriteiten steeds meer zorgen te baren, al wordt daar officieel niet over gesproken. Als zijn naam niet bekend wordt gemaakt wil een leger-woordvoerder wel toege ven dat er problemen zijn: „Je manschappen moeten overtuigd zijn van de zaak waarvoor ze vechten. Op dit moment schort daar wat aan." Van onze verslaggever Tilburg - De eredivisieclubs n het betaalde voetbal zijn nassaal in verzet gekomen de plannen van de £NVB om op verzoek van kjax, Feyenoord en PSV de van de competitie in de leredivisie volgend seizoen Imet een week te verschuiven Inaar het weekeinde van 27/28 1 augustus. Iwillem II, Sparta, FC Twente, IVW, Roda JC, MW, Groningen, IVolendam, NAC en Go Ahead I Eagles hebben zich tegenstander I verklaard van het verlaten van I de competitiestart. Op voorspraak van de Bel gische minister van binnenland se zaken Tobback zal met ingang van 6 maart worden geëxperi menteerd met de inzet van zoge noemde stewards bij voetbal wedstrijden om geweld tegen te gaan. De stewards zullen, naar Engels voorbeeld, worden geposteerd rondom het veld om op die ma nier de toeschouwers in de gaten te houden. Zij zullen naast een veiligheidstaak ook een preven tieve- en hulpverlenende functie hebben. Het systeem zal worden uitgetest in vijf wedstrijden. De eerste is de topper tussen Club Brugge en Anderlecht. Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - Het rijtje grote man nen van de na-oorlogse Duitse sociaal-democratie is gauw opgeschreven: Willy Brandt, Helmut Schmidt, Fritz Erler en Herbert Weh ner. Het gezegde over de do den niets dan goeds, geldt niet langer voor Wehner. Hij wordt posthuum onttakeld; van zijn nagedachtenis blijft weinig goeds over. Hij zou in het vooroorlogse Moskou communistische kame raden hebben verraden; hij zou meer dan zakelijke betrekkin gen met de DDR hebben onder houden en met de Oostduitse Genossen dubbelspel hebben gespeeld om partijgenoot-kan selier Willy Brandt te vervan gen ten gunste van Helmut Schmidt. De DDR was nu een maal niet gecharmeerd van Brandts Ostpolitik, die hij voer de onder het motto: je moet ze blijven omhelzen tot ze erin stikken. „Niets nieuws", was de reactie van de huidige SPD-leider Ru- dolf Scharping op deze beschul digingen. Iedereen wist al dat Wehner - vele jaren lang en tot op hoge leeftijd fractieleider van de SPD in de Bondsdag- een duister verleden had als het over zijn jaren in Moskou ging, en dat hij veelvuldige contacten met de DDR (met name met Erich Honecker) onderhield. Toen Brandt enkele jaren gele den door een hoge partijvriend op de hoogte werd gesteld van Wehnersverregaande, bijna verraderlijke contacten met de kopstukken aan de andere kant van de muur, toonde Brandt zich absoluut niet verrast. Weduwe Het lijkt er nu op alsof alsnog -vier jaar na zijn dood- een totale afrekening met de poli tieke figuur Wehner plaats vindt. In de anti-socialistische Duitse media - met name in de Frankfurter Allgemeine - wordt het verleden van Wehner opge haald. En krijgt een nieuwe 'kroongetuige' alle ruimte: de 47-jarige Brigitte Seebacher, de weduwe van Willy Brandt en tevens goedbetaald medewerk ster van die krant. Zij heeft tientallen handgeschreven pagi na's uit de nalatenschap van haar man te voorschijn gehaald waaruit blijkt dat Werhner vlak voor het terugtreden van Brandt als kanselier, veelvuldig contact heeft gehad met Oost duitse autoriteiten. Die nodig den (vermoedelijk op grond van Wehners informatie) opvolger Helmut Schmidt al uit voor een bezoek aan Oost-Berlijn, voor dat Brandt officieel was terug getreden. Stasi Mevrouw Seebacher-Brandt gaat verder met haar beschuldi gingen. Ook Karl Wienand, van 1967 tot 1974 bureauchef van de SPD in Bonn en vele jaren vertrouweling van Herbert We hner, zou niet alleen voor de Oostduitse Stasi, maar ook voor de Sovjet-geheime dienst KGB hebben gewerkt. De oud-Sov- jet-ambassadeur Valentin Falin zou dat in maart 1982 onder vier ogen tegen Brandt hebben gezegd. Die waarschuwde daar op de Duitse binnenlandse vei ligheidsdienst. Faiin ontkent dat gesprek, maar Brandts weduwe herinnert zich die huiselijke ontmoeting nog zeer goed. En Brandts eigen aantekeningen laten nauwelijks twijfel. De Duitse justitie houdt zich met deze affaire bezig en heeft Karl Wienand uitvoerig ver hoord. Die ontkent dat niet, wèl de beschuldigingen dat hij te gen betaling voor Oosteuropese geheime diensten heeft gewerkt. Toch zit het erin dat Wienand voor de rechter moet verschij nen. Uit diverse documenten blijkt namelijk zonneklaar dat hij onder de schuilnaam 'Streit' in de Stasi-administratie voor kwam. Wraakneming Binnen de Duitse SPD, waar de weduwe Brandt niet geliefd is, vooral vanwege haar hardnek kige verzet om de geestelijke erfenis van haar man aan de partij beschikbaar te stellen, wordt afkeurend gereageerd op haar onthullingen. „Politiek be drijven met de doden", zo werd opgemerkt. „Mevrouw Seebacher lijdt aan profielneurose", aldus SPD- Bondsdaglid Klaus Lennartz. „Met deze wraakneming op We hner bewijst ze haar overleden man geen dienst." Socialisten die Wehner op zijn hoogtepunt hebben gekend, zijn openhartig in hun oordeel. Zo als Klaus Harpprecht, die ja renlang in de directe omgeving van kanselier Willy Brandt werkte. „Wehner was een man die kon haten. Die er niet voor terugdeinsde om anderen in de stront te trappen, die hij jaren lang had moeten vreten", schreef hij onlangs in Die Zeit. Maar, schrijft hij, Wehner was geen verrader, hooguit tegen over zichzelf. De auteur doelt op de periode dat de communist Wehner - uit geweken voor de Nazi's - in Moskou verbleef en in het be ruchte hotel Lux het wrede top punt van de Stalinterreur mee maakte. Daar zou hij zijn kame raden hebben verraden om het eigen lijf té redden. Wehner is daar altijd zwijgzaam over weest. Hij zou volgens eigen I zeggen alleen maar kameraden hebben verlinkt die toch al dood waren of veilig en wel in het westen zaten. Maar de 'Kurt Funk', zoals We hners schuilnaam luidde,'zou ook ver na de oorlog chantabel zijn gebleven. Wehner zat met Honecker in het Saarland in het linkse ondergrondse verzet te gen de Nazi's; vandaar zijn ge makkelijke contacten met Honecker later, over de inmid dels gebouwde muur heen. In de oorlog vluchtte Wehner naar Zweden waar hij een jaar lang gevangen zat, op verden king van politiek activisme. Daar heeft hij het Stalinisme afgezworen en definitief met zijn communistische leven ge broken. Maar 'definitief' blijkt ook nu weer een ijdel woord. Want Herbert Wehner wordt zelfs nog in zijn graf door zijn eigen verleden ingehaald. Van onz< Eindhi Brazil: rige techni laaieni De link: de eigei in Sao ste Bra: lopen zf de basis de sens; voetbals balkenr als 'één ringen jaar.' „En dal een zev kan nie ballen, sen en mentali vorige keerde Volgens ge PS' maande Eindho zowel i veld als hij kan schadu' sitie we zijn no numme De tra vermoe einde Dualib rinthia De successen van Ajax hebben hun weerslag op het lijstje geno mineerden voor het VVCS-prof- 'gala, dat op 21 februari in Ros malen plaatsvindt. Onder de elrie kandidaten voor de verkiezing van de spelersvakbond van beste speler van de eredivisie bevinden zich twee Ajacieden, Ronald de Boer en Jari Litmanen. Hans Gilhaus van Vitesse completeert het trio. Ook bij de talenten staan twee Ajacieden op de nominatie, Mare Overmars en Clarence Seedorf. Zij hebben concurrentie te duch ten van Tijjani Babangida van Roda. Virgil Breetveld, Jerry Si mons (beiden Dordrecht) en Harry van der Laan (ADO Den Haag) zijn volgens hun collega's de beste eerste-divisiespelers. Bij de keepers zijn Hans van Breu- kelen (PSV), Ed de Goey (Feye noord) en Edwin van der Sar (Ajax) genomineerd. I Diego Maradona is gestopt met voetballen bij de Argentijn se club Newell's Old Boys. Dat heeft voorzitter Walter Cattaneo gisteren gezegd. De 33-jarige Ar gentijn, die zijn land in 1986 naar de wereldtitel leidde, was depressief na een reeks van bles sures, die hem teisterde sinds hij vorig seizoen terugkeerde in het Argentijnse clubvoetbal. Door de beslissing van Marado na is het onzeker of hij van de zomer meedoet aan de wereldti telstrijd in de Verenigde Staten. Hij was actief op drie WK's. Cattaneo: „We zijn overeen ge komen dat de relatie tussen Ne well's Old Boys en Maradona voorbij is. Diego was niet in staat met waardigheid te blijven voetballen." B Met ingang van het seizoen 1995-1996 mogen de vier beste deelnemers aan de Intertoto- competitie deelnemen aan dé voorronde van het Europese toernooi om de UEFA-beker. Dit heeft de Europese voetbalunie gisteren besloten. De UEFA hoopt daarmee het Intertoto- toernooi interessanter te maken. Silvers vrijwel de For schijnt 110 mi den. V zou hi reclam wikkel miljoe liams Jakart pioeni een z' Cathe gebru: Haar achtti hoofd wordt atlete dopin Var Rol An de NC ali afv bei lan we vai Sa Tii VI: va On tijc Car pei lim roe avr laa aai no1 prt leg zie dei aai kei du gei L

de Stem | 1994 | | pagina 8