ger naar zwarte woonoorden „Al vier jaar een rendement van 12%? Klinkt goed" Mn heeft bedenkingen tegen Peresafspraken met Arafat Europese Unie overweegt sancties tegen Kroatië Leider Sinn Fein niet op Europese televisie Franse pater weer op de bres voor daklozen [Zuidafrikaanse president De Klerk wil eind maken aan politiek geweld J JESTEM BUITENLANI ("Samenwerking 3roodnodig toot Afrika' Een thuisbankier die verantwoord wil beleggen, kiest het Postbank Beleggingsfonds. Beleggen doe je gewoon bij de Postbank. •"Azië nieuwste vuilnisbelt giftig afval' BUITENLAND KORT Franse journalist in Algerije vermoord Belgische politicus Coëme voor rechter 'Sanering staalindustrie mislukt' Jeugd Rouen in opstand Tientallen doden bij rellen in Burundi N.-Korea dreigt met opzeggen verdrag Operahuis Barcelona wordt herbouwd WOENSDAG 2 FEBRUARI 1994 ASSEN N TOT E N IN RLIJK 4 DIE NERS, POR- L VAN I R DER IEEST N I SCH STAN- SEAT AUTO iuan onze redactie buitenland [jeruzalem - De Israëlische Lemier Rabin heeft proble men met de afspraken die up minister van Buitenland se Zaken Peres afgelopen ,veekeinde met PLO-leider irafat heeft gemaakt. pat heeft een aantal Israëlische aranten gisteren gemeld. Ook ecn van Arafats adviseurs zegt dat Rabin niet achter de afspra ken staat. Daarmee komt de opening in het Palestijns-Israëlisch vredesover leg die komend weekeinde wordt verwacht, op het spel te staan. Zondag toonden Peres en Arafat zich nog optimistisch over het bereiken van een doorbraak. Arafat zelf hoopt nog steeds dat volgende week een akkoord kan worden getekend over de terug trekking van Israëlische troepen uit Palestijns gebied. Langer aarzelen brengt het hele vredesproces in gevaar, zei hij gisteren in een toespraak in Genève tot de Commissie voor Mensenrechten van de Verenigde Naties. Jeruzalem verwacht echter dat meer tijd nodig is voor het berei ken van een overeenkomst. „Er is vooruitgang geboekt, maar er zijn nog steeds kwesties en on derwerpen die moeten worden uitgewerkt," zegt Rabins woord voerder. In het akkoord dat in september was gesloten was een terugtrekking van de Israëlische troepen op 13 december voor- Volgens Israels onderminister van Buitenlandse Zaken Beilin is ondertekening van een volledig akkoord in het komende week einde niet aan de orde. Maar Beilin sluit niet uit dat er snel een overeenkomst op drie onder delen kan worden getekend. Tijdens hun ontmoeting in Zwit serland hebben Peres en Arafat de problemen over de veiligheid Van de joodse nederzettingen in de Gazastrook, de omvang van Jericho en de controle van de grensovergangen tussen Gaza en Egypte en Jericho en Jordanië praktisch opgelost. De PLO zelf streeft niet langer naar vorming van een Palestijnse staat. Peres zegt dat Arafat een bondgenootschap wil met Jorda nië. „Ik weet dat ik geen ak koord heb ondertekend voor een onafhankelijke Palestijnse staat," zou Arafat Peres hebben verteld. „We hebben besloten niet toe te werken naar de vor ming van een Palestijnse staat, maar naar een bondgenootschap met Jordanië. Addis Abeba - De economi sche en politieke ontwikke ling van Afrika wordt ernstig belemmerd door de talrijke conflicten die het continent 1 teisti Iegelijk is de Organisatie van [lAfrikaanse Eenheid (OAE) niet ||in staat om op een effectieve manier in te grijpen. De organi satie kampt met geldtekort en een gebrek aan personeel. „Een sterkere OAE, meer samen werk ing, is een absolute voor waarde om de doelstellingen te tonnen realiseren die we ons samen hebben gesteld," stelde de Etiopische president Meles Ze- naw tijdens de opening van de 59e gewone zitting van de minis terraad van de OAE in Addis Abeba. In zijn toespraak wijst hij erop dat conflicten Afrika in diepe :onomische ellende hebben ge- jstort. „Ze zijn de belangrijkste oorzaak van het gebrek aan ont wikkeling en van de schrijnende armoede waarin het grootste jdeel van onze bevolking zich jbevindt." ,Die (burger)oorlogen doen ver- Ider het imago van Afrika geen goed, constateert de president: Ons continent is in de wereld bijna synoniem met hopeloos heid geworden." De OAE probeert daar wel wat aan te doen, maar die pogingen worden ernstig belemmerd door let gebrek aan geld. Op 31 de cember van het vorig jaar had de organisatie nog 70 miljoen dollar d aan contributie van lid staten. jDe OAE is momenteel direct be rokken bij vijf pogingen om ...eten op te lossen: Burundi, Kingo. Liberia, Rwanda en So nne. Daarnaast speelt de Afri kaanse organisatie nog een rol bij andere pogingen tot conflict beheersing, samen met de Vere nigde Naties. De oplossing van conflicten in Afrika kan evenmin los gezien worden van de huidige economi- sche situatie. De totale buiten landse schuld van Afrika, zo'n 280 miljard dollar, ondermijnt de groei en ontwikkeling van de meeste Afrikaanse landen. Hoewel de hoogte van de schuld van land tot land verschilt, geldt or alle landen dat bij teruglo- nde exportinkomsten de rem- r.de werking op de economi se ontwikkeling nog sterker wordt. Dit effect wordt nog ver sterkt door devaluaties van een aantal Afrikaanse munteenhe- Een soldaat rent door de straten van het woonoord Kathlehong. Van onze redactie buitenland Kopenhagen - De Europese Unie zal zich volgende week beraden over sancties tegen Kroatië. Aanleiding daartoe zijn berich ten dat Kroatië duizenden manschappen naar Bosnië-Her- zegowina heeft gestuurd om daar de B.osnische Kroaten bij te staan. De Deense minister van Bui tenlandse Zaken Petersen zei gisteren dat sancties tegen Za greb 'vanzelfsprekend' op de agenda staan van het topover- leg van de twaalf EU-ministers van Buitenlandse Zaken ko mende maandag en dinsdag. Zagreb spreekt beschuldigin gen van de Bosnische regering tegen als zouden troepen uit Kroatië naar het buurland zijn gestuurd. Waarnemers van de Verenigde Naties hebben echter gezegd dat zeker 5.000 militai ren uit Kroatië actief zijn in Bosnië. Tijdens zijn bezoek aan Was hington heeft de Duitse kanse lier Kohl maandag laten weten dat hij sancties tegen Kroatië zal steunen indien de berichten over omvangrijke troepenzen dingen juist blijken. Duitsland geldt als een trouwe bondge noot van Kroatië. Ook de Ame rikaanse regering heeft Kroatië gedreigd met maatregelen. Amerikaanse inlichtingendien sten schatten dat mogelijk 10.000 Kroatische soldaten naar Bosnië zijn gestuurd. Intussen wordt van steeds meer zijden gewaarschuwd dat de drie strijdende partijen in Bosnië zich opmaken voor een 'totale oorlog' eind februari, wanneer de winter is afgelopen. VN-waarnemers en Westerse diplomaten menen dat het Bosnische leger van voorname lijk moslims zich opmaakt voor een voorjaarsoffensief. De speciale VN-afgezant Akas- hi vreest dat de volledige mobi lisatie onder de Bosnische Ser viërs zal leiden tot een escalatie van het bloedvergieten. De Ser viërs zeggen met hun mobilisa tie 'een succesvol einde aan de oorlog' te willen maken. Secretaris-generaal van de VN Boutros Ghali sprak zich giste ren uit tegen de opheffing van het wapenembargo voor Bosnië. De Amerikaanse rege ring pleitte vorig jaar in de Veiligheidsraad vergeefs voor de opheffing van de boycot, die van de strijdende partijen voor al de moslims zou benadelen. Volgens de Amerikanen kunnen de moslims nauwelijks partij bieden aan de beter bewapende Serviërs en Kroaten. Een meerderheid van de Veilig heidsraad, waarbij de VN-chef zich gisteren aansloot, vreest echter voor escalatie van de oorlog als het embargo wordt opgeheven en de moslims, Kroaten en Serviërs zich vrij kunnen gaan bewapenen. De vredesbesprekingen worden volgende week hervat. De Westerse landen zijn ver deeld over hun opstelling in het vredesproces. Frankrijk wil druk uitoefenen op de moslims, maar de Verenigde Staten voe len daar niets voor. Grieken land, momenteel voorzitter van de Europese Unie, dringt aan op evenredige pressie op alle drie de partijen. De Russische nationalist Zji- rinovski pochte gisteren tegen over duizenden Servische aan hangers dat Rusland een nieuw, geheim en dodelijk wapen heeft ontwikkeld. Dit sonische wa pen 'dat onmogelijk is te over leven', kan Moskou volgens hem inzetten zodra de Bosni sche Serviërs worden aangeval len. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken con stateert dat Serviërs, Kroaten en moslims allen de mensen rechten schenden. De VN-vre- destroepen 'constateerden dat er geen vrede was om te hand haven' in het voormalige Joego slavië, aldus het rapport. (ADVERTENTIE) -7 1 De afgelopen vier jaar behaalde het Postbank Beleggingsfonds een gemiddeld rendement van 12% op jaarbasis* Hoewel in het verleden behaalde rendementen geen garantie voor de toe komst betekenen, spreekt dit resultaat voor zich. Het fonds belegt internationaal in obligaties, maar ook in aandelen. Het rendement bestaat uit dividend en belastingvrije koerswinst. Bent u geïnteresseerd in verantwoord beleggen met een prima rendement, bel dan meteen het gratis telefoonnummer 06-0400 en vraag de folder 'Beleggen vol gens het boekje' aan. POSTBANK 'De waarde van uw beleggingen kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst New York (rtr) - Gerry Adams, de leider van Sinn Fein, de politieke vleugel van de verboden organisatie IRA, is zijn eerste bezoek aan de Verenigde Staten begonnen met een pleidooi voor vrede. „Ik wil dat het geweer uit de Ierse politiek verdwijnt en dat de huidige leiding van Sinn Fein dit geweer weghaalt," zei Adams in de Larry King show van de Amerikaanse nieuwszender CNN. Maar de Europeanen konden geen gf :ge zijn van het optre den van Adams bij de Ameri kaanse presentator, die regelma tig presidenten en premiers ont vangt. Terroristen, en ook Adams wordt als zodanig be schouwd, mogen van de Britse censuur namelijk niet sprekend voor de radio en televisie ver schijnen.' Op vragen van King ontkende Adams dat hij deel uitmaakt van de leiding van de verboden IRA en aanvallen op militaire doelen goedkeurt. Hij sprak tegen dat Sinn Fein en de IRA twee han den op een buik zijn, maar voeg de eraan toe dat hij graag een voorstel aan de IRA zou willen overbengen dat tot vrede leidt. Zijn oprechtheid werd betwist door John Alderdice, leider van de gematigde Alliantiepartij die met Adams aan een forumdis- Adams FOTO EPA cussie in New York deelneemt. Op een oproep van Alderdice om de wapens neer te leggen ont week Adams een rechtstreeks antwoord. De leider van Sinn Fein zei dat alle militaire groe pen in Noord-Ierland, het Britse leger, de protestantse para-mili taire groepen en de IRA, de wapens moeten neerleggen. Van onze redactie buitenland Pretoria - De Zuidafri kaanse president F.W. de Klerk heeft gisteren aan gekondigd dat hij militai ren naar de zwarte woon steden stuurt. Het geweld daar heeft de afgelopen maanden al honderden mensen het leven heeft ge kost. Volgens de president is er een overeenkomst met het Afrikaans Nationaal Congres, Inkatha en andere belangengroepen over een pakket maatregelen dat een einde moet maken aan de ge vechten. Hij zegt de bijzondere politie diensten, de ISU's (eenheden voor de interne stabiliteit), uit de woonoorden ten oosten van Jo hannesburg te zullen weghalen. Hij komt daarmee met name het ANC tegemoet. Het ANC en de bewoners van het gebied, met name die in Kathlehong en Tokoza, beschuldigen de ISU's van politieke vooringenomen heid. Hun aanwezigheid zou het geweld juist hebben vergroot. De woonoorden bij Johannes burg en in de provincie Natal zijn al jaren het toneel van bloe- 'dige gevechten tussen leden van het ANC en Zulu's, die aanhan gers zijn van Inkatha. De afgelo pen vier jaar zijn in totaal zo'n 14.000 mensen om het leven ge komen. De leiding over de speciale mili taire eenheden komt in handen van een multi-raciaal comité on der voorzitterschap van de voor malige luchtmachtgeneraal Jan van Loggerenberg. Dit comité zal rapporteren aan de Uitvoe rende Overgangsraad, het meer- partijen-orgaan dat het land be stuurt tot de algemene verkie zingen van eind april. De Klerk zegt dat de militairen niet alleen de orde moeten her stellen, maar ook voor een ver betering van de infrastructuur en de leefsituatie in de woonoor den moeten zorgen. „De sociale en fysieke omstandigheden in deze gebieden zijn vaak beneden het acceptabele minimum." Inkatha ontkende gisteren dat het instemt met De Klerks maat regelen. De woordvoerder van de Zulu-partij, Ziba Jiyane, noem de de maatregelen 'verraad aan de overeenkomsten tussen de re gering en Inkatha'. Inkatha heeft zijn basis in de provincie Natal. In de woonoor den bij Johannesburg bezetten Zulu's al jaren de belangrijkste arbeiderspensions. Toen een de legatie van het ANC begin ja nuari Katlehong bezocht, werd zij vanuit een van deze pensions beschoten. Een persfotograaf kwam daarbij om het leven. In verband met De Klerks aan gekondigde maatregelen stelt ANC-leider Mandela zijn reis naar Angola uit. Hij vindt het belangrijker het 'vredesplan' voor de zwarte woonsteden te kunnen presenteren. Hij zou naar Angola gaan om te praten over mogelijkheden de burger oorlog daar te beëindigen. De Uitvoerende Overgangsraad maakte gisteren bekend dat de algemene verkiezingen op 26 april zullen beginnen. Een dag eerder dan tot nu toe was aange kondigd: 27 april. Op die dag, uitgeroepen tot nationale vakan tiedag, gaan wel de meeste Zuid afrikanen naar de stembus. Singapore - Azië is de nieuwste vuilnisbelt voor giftig afval uit het Westen en Japan geworden, meldt Greenpeace. Tussen 1990 en 1993 hebben Ca nada, Australië, Duitsland, Groot-Brittannië en de Verenig de Staten meer dan 5,4 miljoen ton giftig afval naar Azië ver scheept. Verder is in totaal nog eens vijf miljoen ton gedumpt, waarbij ook Finland en Japan in het rijtje van de 'grootste boos doeners' worden geplaatst. Het afval bestaat vooral uit huisvuil, batterijen, aluminium, cadmium, plastic en medisch en radioactief afval dat onder het mom van recycling in Azië wordt afgeleverd. Parijs (anp) - Precies veertig jaar na zijn eerste wanhopi ge oproep hulp te bieden aan daklozen die op straat stierven, heeft Abbé Pierre gisteren zijn noodkreet her haald. De nu 82-jarige pater vreest voor het lot van de bijna één miljoen mensen in Frankrijk zonder vaste woon- of ver blijfplaats. Van hen verkeren 200.000 tot 500.000 in een pre caire situatie. Op 1 februari 1954 stormde de pater een radiostudio binnen en riep: „Vrienden, help! Van nacht is een vrouw doodgevro ren op de Boulevard Sébasto- pol. In haar hand hield zij een papier van een deurwaarder die haar twee dagen eerder op straat had gezet." Uit heel Frankrijk, dat nog geen tien jaar na de Tweede Wereldoorlog kampte met een enorme woningnood, stroom den hulpgoederen, kachels, tenten, eten en zelfs auto's naar de verzameladressen van de pater. De nood is nu minstens zo hoog, ook al is er geen gebrek aan woningen. Die zijn er ge noeg, maar zijn ook veel te duur voor hoe langer hoe meer mensen. Alleen al in Parijs zijn- zo'n 20.000 tot 30.000 zwervers, hoe langer hoe jonger. Wetten om in noodgevallen woningen te vorderen zijn er niet. Ge meenten staan dus machte loos. Elk jaar opnieuw vallen er doden door de kou. Gezien die achtergrond is de hernieuwe noodkreet van Ab bé Pierre, opnieuw voor de radio, nu veel politieker. Hij heeft alle Fransen gevraagd petities te tekenen of brieven te sturen naar hun afgevaar- Abbé Pierre FOTO AP digden en burgemeesters om huisvesting voor iedereen te eisen vóór 15 maart. De Franse pers, radio en tele visie hadden gisteren volop aandacht voor de man, die al tijdens zijn leven vrijwel hei lig is verklaard. In 1949 richtte Henri Grouès, zoals Abbé Pierre officieel heet, zijn vereniging van Em maüsgangers op. Zij halen kleding, meubels en andere af gedankte voorwerpen op, knappen die op en verkopen ze ten bate van de armen. Overigens maakte minister De Charette van huisvesting, gis teren nog voordat Abbé Pierre opriep de groeiende groep ar men te steunen, bekend dit jaar 40.000 goedkope apparte menten ter beschikking te stellen aan de armen. Algiers - In de Algerijnse hoofdstad Algiers is gisteren een Franse journalist vermoord. Zijn Australische collega raakte zwaar gewond. Volgens het staatspersbureau APS waren zij het slachtoffer van een 'terroristische aanval', de officiële bewoor ding voor een aanslag door militante moslims. Brussel - De Belgische Tweede Kamer heeft gisteren met ruime meerderheid besloten dat de afgetreden vice-premier Guy Coëme voor het Hof van Cassatie moet verschijnen vanwege zijn rol in de geruchtmakende Agusta-smeergeldzaak. Daarmee volgen de volksvertegenwoordigers het advies van een speciale kamercommissie die vorige week al vond, dat er voldoende aanwijzigingen zijn dat er omkoping is gepleegd bij de aankoop van 46 Agusta-helikopters van Italiaanse makelij in 1988. Coëme was destijds minister van Defensie. Davos - Het plan voor herstructurering van de staalindustrie in de Europese Unie is mislukt. De producenten blijken niet bereid hun capaciteit voldoende te beperken, heeft Europees Commis saris Van Miert gisteren gezegd. Hij heeft aangekondigd binnen kort met de vereniging van staalbedrijven te gaan praten om te kijken of er iets van het plan terecht kan komen. Maar hij maakte duidelijk dat hij daar niet veel van verwacht. Rouen - Een eenheid oproerpolitie is paraat in Les Sapins, nabij Rouen. Hier is al drie nachten lang gevochten tussen de jeugd en de politie sinds die er het afgelopen weekeinde een 18-jarige jongen doodschoot achter het stuur van een gestolen auto. Volgens de jeugd in de buurt is dat je reinste moord. „Oké, hij had een stommiteit uitgehaald. Maar dat rechtvaardigt toch niet een executie. Ze kunnen beter de doodstraf weer instellen," klinkt het onder hen. De politiecommissaris van Rouen stelt dat er geschoten is omdat de auto inreed op de agenten. Sindsdien is het in de wijk elke nacht tot botsingen gekomen. Bujumbura - Bij ongeregeldheden in de Burundese hoofdstad Bujumbura zijn minstens 80 doden gevallen, heeft de Burundese ambassadeur in België, Jean Ngendanganya, gisteren gemeld. Volgens hem doet het leger, dat voor het grootste deel uit Tutsi's bestaat, er niets aan om het geweld tegen te gaan. Diplomaten in Bujumbura vrezen dat de soldaten opnieuw een greep naar de macht zullen doen in het Centraalafnkaanse land, ooit een kolonie van België. Politiemannen vuurden gisteren in de lucht terwijl Tutsi's barricades in de hoofdstad opwierpen om het verkeer te belemmeren. De gevechten tussen de Tutsi- en Hutustam braken een dag daarvoor uit, nadat vijf van de zeven opperrechters werden ontslagen. De ontslagen leden zijn Tutsi's. Het Burundese hooggerechtshof discussieerde wekenlang over de vraag of de voormalige minister van landbouw Cyprien Ntaryamira op rechtmatige wijze tot president is benoemd. Dat gebeurde na een mislukte staatsgreep door het leger, eind vorig jaar. Tokyo - Noord-Korea heeft gisteren gedreigd niet langer zijn goede wil te tonen door mee te werken aan overeenkomsten over de inspectie van zijn nucleaire installaties. Bovendien heeft het land zijn dreigement herhaald om het Non-proliferatieverdrag, het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens, op te zeggen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken beschuldigt de Ameri kaanse regering ervan haar belofte van eind vorig jaar -een vreedzame oplossing te zoeken voor het conflict over de nucleaire installaties in Noord-Korea, niet na te komen. De Amerikanen en andere Westerse regeringen vrezen dat het communistische bewind in Pyongyang in het geheim aan de ontwikkeling van kernwapens werkt. Barcelona - Het maandag grotendeels afgebrande Operahuis Teatro del Liceo in Barcelona wordt 'binnen een a anderhalf jaar' herbouwd. De Spaanse overheid, de regionale Catalaanse regering en talloze bedrijven en gewone burgers slaan daartoe de handen ineen. Van het gebouw bleven alleen de voorgevel en de ontvangsthal gespaard. Politici, artiesten en rijke kunstlief hebbers beloofden een 'kunststukje' om het Gran teatro del Liceo, een van de oudste en beroemdste operatheaters ter wereld, weer op te bouwen. De Spaanse koningin Sofia vloog gisteren naar de Catalaanse hoofdstad voor gesprekken met de autoriteiten en een bezichtiging van de ruïne van het 150 jaar oude gebouw.

de Stem | 1994 | | pagina 5