'Allochtonen-akkoord opzeggen' 50500 "Voor 50 Gulden Redt U een Kind van Lepra" 'Miljoenen orgaan-donoren nodig om wachtlijst te verminderen' Bankoverval met shovel Kamer geeft Bukman oorvijg de stem VNO boos over wettelijke verplichting aantal aangenomen allochtonen te openbaren Af- of misrekening Tekort aan bouwgrond voor 36.000 woningen Giro Gééf om Lepra Vd BINNENLAND A3 DE STEM COMMENTAAR Twee doden bij bedrijfsbrand BINNENLAND KORT BRUARI 1994 A2 WOENSDAG 2 FEBRUARI 1994 Den Haag (anp) - Minstens zeven miljoen mensen moeten in principe bereid zijn hun organen na hun dood af te staan, wil de wachtlijst voor orgaantransplantatie echt ver minderen. Op die wachtlijst staan 1600 mensen. pit heeft prof. dr. J. Hessing van de Erasmus Universiteit Rotterdam becij ferd in een onderzoek in opdracht van de Nierstichting naar een registratie systeem voor mensen die niets willen weten van orgaandonatie. Het onder zoek is gisteren aangeboden aan de Vaste Kamercommissie voor de Volks gezondheid. „Op het oog lijkt een wachtlijst van 1600 mensen niet zo moeilijk weg te werken, zeker als je kijkt hoeveel men sen positief tegenover donatie staan. Maar van slechts 1,8 procent van de overledenen is het mogelijk om organen uit te nemen. Mensen moeten namelijk sterven in een ziekenhuis, kort na het overlijden moet de beslissing 'doneren of niet' genomen worden en de organen moeten natuurlijk van goede kwaliteit zijn", stelt Hessing. Uit zijn onderzoek blijkt dat 78,4 pro cent van de ondervraagden het afstaan van organen een goede zaak vindt. Bijna 7 procent is tegen. De discussie rond orgaandonatie woedt al jaren. Nadat staatssecretaris Simons vorig jaar liet weten dat hij, onder meer uit kostenoverwegingen, niets zag in een registratiesysteem waarin zowel voor- als tegenstanders hun wensen kenbaar konden maken, verplaatste de discussie tot tevredenheid van de Nier stichting zich naar de bescherming van de tegenstanders. „Iedereen is donor, tenzij nadrukkelijk bezwaar is gemaakt", is haar credo. „Waar het om gaat, is duidelijkheid voor de nabestaanden en uiteindelijk de artsen", stelt directeur ir. J. Alexander van de Nierstichting. „Heeft iemand bij leven bezwaar tegen donatie aangetekend dan zullen in ons voorstel de nabestaanden niet worden benaderd. Staat er niets zwart op wit dan moeten de nabestaanden beslissen. Zij hebben het makkelijker dan nu omdat je er vanuit mag gaan dat ie mand die echt niet wil dit öf heeft vastgelegd óf er met familie over heeft gehad", zegt Alexander. De Nierstichting wil dat iedere Neder lander aangetekend een brief moet ont vangen van de overheid waarin hij wordt opgeroepen eventuele bezwaren te registreren. Daarnaast moet er een intensieve voorlichtingscampagne ko men. Uit het onderzoek van Hessing blijkt dat 65,5 procent van de Nederlanders vindt dat er een wettelijke regeling moet komen voor mensen die geen orga nen willen afstaan. Van onze Haagse redactie Den Haag - De werkgeversorganisatie VNO dreigt de medewerking aan het akkoord om meer allochtonen aan een baan te helpen, op te zeggen. De werkgevers zijn kwaad over het aannemen van een wet in de Eerste Kamer die bazen onder druk zet om meer allochtonen aan te nemen. FOTO VNU fat hij die afspraak had naken en dat hij niet fch kon overboeken. I ING-bank maakt van [afspraken over telefo- Irboeken, aldus de voor- lEn dan zijn er nog di- Idere controlemogelijk- laar op details ga ik niet ige de veiligheidsaspec- bank stelt de identiteit Ibeller vast, we bellen [ar het nummer waaron- platie bekend is. Hoe en pt af van de rekening en waarop die gebruikt |past ook de zogenaamde toe. „Een cijfermatige Ing waar ik niet veel van ïaar het komt er op neer bankrekening uit een lummers bestaat en daar len berekening op losge- |m te voorkomen dat er fictieve rekening geld Ivergemaakt. En de op- lwordt aangehouden als poonnummer of zo niet Bumentenbond noch de encommissie Bankbe- Ibben ooit klachten bin- legen over telefonisch Ken, aldus hun woord- lOTO DE STEM/BEN STEFFEN libs. We zetten 75 vrij- J in voor voordrachten [diaklankbeeld", is het loopgevende antwoord [eristenbond'. vordt er niet meer ge- ,.Tsja, dat is het harde kleerkasten zitten na piet bij ons in de zaal. n op hun eigen wijze oken moeten worden, dat voor hen de taal apenlat nodig is." In een overeenkomst die werkge vers- en werknemersorganisaties enkele jaren geleden vrijwillig afsloten, werd afgesproken er al les aan te doen om binnen vier a vijf jaar 60.000 allochtonen aan een baan te helpen. De aanleiding van het VNO om zich nu op dat akkoord te bera den, is de aanvaarding van de wet Bevordering Evenredige Ar beidsdeelname Allochtonen in de Eerste Kamer. Gisteren stemden 36 Eerste-Kamerleden voor die wet en 33 tegen. Met deze wet worden werkge vers gedwongen jaarlijks in het openbaar verslag te doen van hun inspanningen om meer min derheden in hun bedrijf aan te stellen. De werkgevers hebben zich twee jaar lang fel verzet tegen het aannemen van deze wet. Ze verwachten er weinig effect van, maar vrezen wel een grote administratieve belasting. In de Eerste Kamer stemden het CDA en enkele WD- en PvdA- senatoren tegen de wet die inge diend was door de Kamerleden Rosenmöller (Groen Links), Het kabinet streeft naar het te rugdringen van het woningte kort in 2000 tot 2 procent van de totale woningvoorraad (nu ruim 6 miljoen huizen). Voor Neder land als geheel lijkt dat 'haal baar', voor de Randstad niet. Dat zeggen de bewindslieden Al ders en Heerma (VROM) in een brief aan de Tweede Kamer. Het woningtekort in Amsterdam en Utrecht dreigt in 1998 zelfs op te lopen tot 7 procent, in Rotter dam en Den Haag tot bijna 4 procent. Met het aanwijzen van enkele nieuwe plaatsen hoopt het kabinet het woningtekort in de Randstad rond de eeuwwisse ling tot 2,4 procent terug te brengen. Het tekort aan bouwlocaties is in de Randstad het grootst (33.000 MET GELIJK win je geen oorlog. Fokker produceert te duur en levert technisch perfect spul, waar echter nauwelijks iemand op zit te wachten. Sanering en koerswijziging waren daarom onver mijdelijk. Topman Nederkoorn presenteerde een ingrijpend plan, dat door briljante jongeren in de wachtkamer van het bedrijf was voorbereid. De kostprijs van een Fokker moest met 30 procent omlaag. Een behoorlijk aantal banen zou derhalve verdwijnen, toeleveranciers moesten afgeknepen worden en in de tot nu toe onaantastbare denk- en ontwerptank van 1500 ingenieurs moest het mes. Het plan klonk hard, maar redelijk. Niet langer de therapie van een zachte heelmeester, maar eindelijk een met uitzicht op definitief overleven bedachte strategie. Toch heeft het plan het niet gered, misschien nog niet. Het eerste slachtoffer is echter al gevallen: de indiener. Nederkoorn heeft zich misrekend. Hij wilde van de sanering gebruik maken om een nieuwe bestuursstructuur door te zetten en dat heeft hem opgebroken. Zijn mede-leiders van het Fokkerconcern zagen er een bedreiging in van hun eigen positie. De Nederlandse commissarissen, waaronder een vertegenwoordiger van de overheid, steunden de overige leden van de Raad van Bestuur. Vreemd is dat niet. Nederkoorn had het goed verkorven in Den Haag en hij had dus zelf kunnen beseffen dat zelfs maar een kleine misstap een nekslag zou kunnen betekenen. De Duitse meerderheid in de Raad van Commissarissen had geen behoefte Nederkoorn overeind te houden. Een tegenstelling tussen Nederlanders en Duitsers kwam, na de met veel senti menten omgeven overname, hoogst ongelegen. En ook dat had een strategisch manager dienen te beseffen. Nederkoorn heeft zijn afgang aan zichzelf te danken. Inhoudelijk gelijk is nimmer voldoende. Les een uit het reorganisatieboekje luidt immers: er dient zowel een draagvlak voor de veranderin gen als voor de persoon van de veranderaar te zijn. De 'golden boy' Nederkoorn mag een financieel wonder zijn, een realistisch bestuurder en hard onderhandelaar. Een goed mana ger bleek hij niet. Groenman (D66) en Dijkstal (WD). Dijkstal reageerde gisteren on aangenaam verrast op de opstel ling van het VNO. „Als ze zou den besluiten niet meer mee te doen aan het stichtingsakkoord zou dat onaanvaardbaar zijn. De nieuwe wet is juist bedoeld als ondersteuning van dat ak koord." VNO-woordvoerder Rijkhoff verklaarde echter dat nieuwe wet 'haaks staat op het stich tingsakkoord'. „Het akkoord van de Stichting van de Arbeid gaat uit van een gezamenlijke inspan ning van werkgevers, werkne mers en tal van andere instanties en organisaties. De wet is vooral gericht op werkgevers." Ook het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) liet gisteren weten teleurgesteld te zijn in de uitslag van de stem ming in de Eerste Kamer. Eerder deze week had NCW-voorzitter Blankert nog een dringend be roep gedaan op de Eerste Kamer om tegen de wet te stemmen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het tekort aan geschikte bouwlocaties in de Randstad en de stadsgewesten in Gelderland en Noord-Bra bant bedraagt tussen 1994 en 1997 36.000 woningen. woningen). Maar ook in de stadsgewesten van Brabant (Breda, Eindhoven en Tilburg) en Gelderland (Arnhem/Nijme gen) is een tekort van enkele duizenden woningen. Om het woningtekort voor heel Neder land terug te dringen tot 2 pro cent in 2000 is het nodig dat in de Brabantse en Gelderse stads gewesten in 1997 en 1998 extra gebouwd wordt. Zij voelen er niets voor een deel van het tekort aan bouwlocaties in de Randstad buiten de stads gewesten in Gelderland en Bra bant op te vangen. Het kost veel tijd, werkt meer verkeer in de hand en druist in tegen het rijks beleid om zoveel mogelijk in en om stadsgewesten te bouwen. Door onze redacteur Carl Mureau Den Haag - Met een kamer brede oorvijg is minister Bukman (CDA, Landbouw) uit de affaire rond zijn uit gelekte 'amice-briefje' ge rold. Hij hoeft zijn biezen niet te pakken, want een motie van afkeuring haalde het niet. Buk man verliet de Tweede Kamer wel met een koffer vol onge zouten kritiek. Met het debat kwam gisteren een eind aan een politieke rel. Die begon drie weken geleden, toen een persoonlijk briefje van Bukman aan zijn collega en partijgenoot Andriessen uitlek te. Daarin had Bukman ver zocht om een verhoging van de aardgasprijs voor glastuinders een jaar uit te stellen. Dit met het oog op dreigend stemmen verlies voor het CDA. De Tweede Kamer veroordeel de Bukmans daad. Als dienaar van de Kroon had hij zich niet zo mogen laten leiden door de belangen van zijn partij. Het D66-Kamerlid Tommei vroeg zich of Bukman de enige bewindsman is die zich aan dergelijke praktijken schuldig maakt. „Steekt Bukman wer kelijk inktzwart af bij al zijn lelieblanke collega's?" De minister van Landbouw had de pech dat zijn briefje uitlekte en dat bezorgde hem een hoop narigheid. Gisteren kreeg hij er stevig van langs. De fractie van GroenLinks ging daarbij het verst. Kamer lid Van Ojik diende een motie van afkeuring tegen Bukman in en dat overkomt een minis ter niet elke dag. Van Ojik noemde het amice briefje een 'electorale nood greep, die kortzichtig en onver antwoord was'. En hij nam geen genoegen met het boete kleed dat Bukman inmiddels, via een brief die hij mede na mens premier Lubbers aan de Kamer schreef, had aangetrok ken. Van Ojiks motie kreeg echter alleen de steun van zijn eigen fractie. Dat neemt niet weg dat ook de andere partijen Bukmans daad duidelijk veroordeelden. Ka merlid Huys van de PvdA noemde het 'kiezersbedrog met voorbedachten rade'. En zelfs de vice-fractievoorzitter van Bukmans eigen CDA, Wolters, sprak van een 'daad verricht in een moment van onnadenkend heid'. Hij vond het briefje 'overbodig'. Die kwalificatie had premier Lubbers onlangs ook reeds ge geven. Hij sprak toen ook van een daad die 'staatsrechtelijk niet juist' was. Gisteren trok hij het woord 'staatsrechtelijk' in. Maar hij voegde er wel aan toe dat Bukman heeft gehan deld buiten de Haagse 'mores', waarmee hij de minister op nieuw op zijn plaats zette. De minister-president deed verder volop pogingen om de aandacht van Bukmans misser af te leiden. Hij zei dat de brief van Bukman uitgebreid inging op de ernstige problemen in de glastuinbouw. De uitgelekte passages over een dreigend stemmenverlies voor het CDA geven, aldus Lubbers, een 'ver tekend beeld' van de zaak. Op aandringen van GPV'er Van Middelkoop zegde Lubbers, zij het met tegenzin, toe dat de Kamer de hele brief vertrouwe lijk ter inzage krijgt. De Kamer liet blijken zich be wust te zijn van de problemen waarmee de tuinders kampen. De WD'er Blauw, die Buk mans brief omschreef als 'elec toraal geneuzel', wees er echter op dat vorig najaar een pakket steunmaatregelen voor de hele land- en tuinbouw is vastge steld. Blauw, die vergeefs een motie indiende voor lastenver lichting voor de hele agrarische sector, vroeg zich af waarom alleen de glastuinbouw nu in eens extra aandacht kreeg. Met emotie in zijn stem ant woordde Bukman dat bij de glastuinbouw nu enkele zaken actueel zijn, zoals de onder handelingen over een nieuwe aardgasprijs. „Die zijn nu aan de orde en daarom moet je ze nu bespreken." De minister gaf na afloop van het debat toe dat hij met het briefje een misser heeft begaan. „Verstandig is het achteraf niet geweest", aldus Bukman. Vra gen over de gevolgen voor zijn eigen politieke carrière omzeil de hij. „Dat is nu niet aan de orde. We gaan weer aan de slag. Er staan drie verkiezingen voor de deur." Juist om de stembus was het Bukman aanvankelijk te doen geweest. Maar waar hij had gehoopt het gezicht van zijn CDA te redden, vooral bij de achterban in het Westland, oogstte de minister slechts po litieke schade. (ADVERTENTIE) Zeprastichting Amsterdam to S' De geramde pui van het bankfiliaal. De shovel lieten de overvallers achter. foto anp Abcoude (anp) - Met gebruik van een shovel is gisteroch tend een bank in Abcoude overvallen. Het gevaarte reed de pui binnen van het filiaal van de ABN/AMRO. De scha de bedraagt volgens de poli tie minimaal enkele tiendui zenden guldens. Drie overvallers drongen na het rammen van de bank naar bin nen en vuurden schoten af. Er werd niemand gewond. De da ders vluchten met een nog onbe kende buit in een personenwa gen. De shovel is gestolen van het bouwterrein in Amsterdam Zuidoost waar het nieuwe Ajax- stadion wordt gebouwd. In december vorig jaar werd er ook al een keer een shovel van hetzelfde terrein gestolen. Die is toen gebruikt voor een overval bij een waardetransportbedrijf in Amsterdam waar de pui op eenzelfde manier werd geramd. Een overvaller die gisteren een filiaal van de VSB-bank in Am sterdam overviel, is in de val gelopen omdat hij de bank niet meer uit kon. Na zijn binnen komst verklaarde de overvaller dat hij een wapen had en geld wilde zien. De deur viel echter achter hem in het slot. Het personeel vluchtte naar een andere ruimte en waarschuwde de politie. De overvaller gaf zich over. Hij bleek niet gewapend. Sliedrecht (anp) - Twee man nen, uit Bleiswijk en uit Dor drecht, zijn gisteren overle den bij een bedrijfsongeval in Sliedrecht. Een 23-jarige werknemer van het scheepsbouwbedrijf IHC in Sliedrecht overleed 's morgens ter plaatse, nadat er brand was uitgebroken op een baggervaar- tuig in aanbouw. Een 28-jarige collega overleed in het Brand wondencentrum van het Zuider- zeeziekenhuis aan de gevolgen van zijn verwondingen. Een 39-jarige werknemer uit Breda en zijn 57-jarige collega uit Dordrecht zijn opgenomen in het Dordtse Merwedeziekenhuis. Hun toestand is stabiel. De werknemers waren in de fa- brieksloods op een baggervaar- tuig bezig met een zuiger in aanbouw. Volgens de politie ont stond er spontaan brand door 'een te veel aan zuurstof'. J K «A, J J/ «1 1 Merijn heeft een snipperdag. 15 'Zaïrese woont weer hij familie' Den Haag - Het negenjarig Zaïrese weesje Fransien Nsona woont bij een oom en een tante in Kinshasa, de hoofdstad van Zaïre. Zij was op 29 december met een andere tante op Schiphol aangekomen en op oudejaarsdag door Justitie uitgewezen. De tante had voor het meisje geen asiel aangevraagd. Dat ant woordde staatssecretaris Kosto gisteren op vragen van de Tweede-Kamerleden Van Traa (PvdA) en Brouwer (Groen Links). De oom en tante in Zaïre hadden Fransien met het familielid meegegeven omdat zij niet langer voor het meisje konden zorgen. De tante met wie het weesje Amsterdam vloog, is een toegelaten asielzoekster. Het Comité Fransien Terug heeft een kort geding tegen het ministerie van Justitie aangespannen omdat het wil weten waar Fransien verblijft. Het zegt informa tie te hebben dat het meisje geen familie meer in Zaïre heeft. Infocentrum voor kindermishandeling Den Haag - De Vereniging tegen Kindermishandeling (VKM) is een informatiecentrum begonnen. „Als mensen een vermoeden hebben van kindermishandeling, zijn zij nog lang niet toe aan een melding. Eerst moeten ze weten wat kindermishandeling is en waaraan je het kunt herkennen. Pas dan kunnen zij verdere stappen ondernemen," zegt J. Niekus van VKM. Het Infocentrum verwijst bij meldingen van kindermishandeling door naar andere instanties omdat het niet is toegerust voor daadwerkelijke hulpverlening. Voorlopig is het Infocentrum '(070-3507011) alleen 's middags bereikbaar. Lagere tarieven specialisten Den Haag - De tarieven van de specialisten gaan per 1 april omlaag met percentages die per specialisme variëren van 0,2 (pathologie) tot 20,8 (allergologen). Staatssecretaris Simons (Volksgezondheid) heeft dit gisteren besloten. Hij volgt hiermee het advies van het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG). De Landelijke Specialisten Vereniging is geraadpleegd over de verlaging. De uiteenlopende percentages komen in de plaats van een algemene korting van 14,4 procent op de ziekenfondstarieven en 12,6 procent op de particuliere. Die korting is nodig om een overschrijding van het budget van specialistische hulp in voorgaande jaren te compenseren. De tariefsverlaging moet rond de 300 miljoen gulden opleveren. IJsherentweeling Blijdorp is dood Rotterdam - De twee ijsbeertjes die in december het levenslicht zagen in de Rotterdamse diergaarde Blijdorp zijn dood. Wat er precies is gebeurd, is onduidelijk. Vermoed wordt dat moeder Katrien haar kroost heeft opgegeten. Bij de ijsberenfamilie kwamen geen mensen om de rust niet te verstoren. De beren werden met een infraroodcamera in de gaten gehouden. Op een gegeven moment verdwenen de ijsberen van de monitor. De moeder had zich teruggetrokken in de ruimte naast de kraamka mer. CD-lijsttrekker trekt zich terug Groningen - De lijsttrekker van de Centrumdemocraten in Groningen heeft zich voor de komende gemeenteraadsverkiezin gen teruggetrokken. De uitlatingen van partijleider H. Janmaat over de dood van minister Dales en over de zogenaamde buitenlandse afkomst van minister Hirsch-Ballin en staatssecre taris Gabor zijn de 52-jarige bareigenaar B. Pot in het verkeerde keelgat geschoten. De Groningse lijsttrekker had in een brief aan Janmaat geëist dat deze excuses aanbiedt of zich terugtrekt uit de partijtop. Omdat Pot nog niets van het Tweede-Kamerlid heeft vernomen, heeft hij zijn lidmaatschap van de uiterst rechtse partij opge zegd. Volgens de Kieswet kan Pot Groninger formeel niet meer onder deelneming aan de gemeenteraadsverkiezingen uit. Als hij een zetel behaalt richt hij de partij Liberté, Egalité et Fraternité (Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap) op. Hoop op hervatting hulp aan Suriname Schiphol - De Surinaamse parlementaire delegatie die gisteren in Nederland is gearriveerd, hoopt met haar werkbezoek de ontwikkelingssamenwerking tussen beide landen te kunnen herstellen. Nederland heeft vorig jaar de hulp opgeschort, omdat Suriname zijn afspraken om de economie te saneren niet zou zijn nagekomen. Volgens delegatieleider Jaggernath Lachmon zijn er mogelijkhe den om meningsverschillen hierover te overbruggen. Hij ver wacht dat het MOP, het Meerjaren-ontwikkelingsprogramma, dat vorige week door het Surinaamse parlement is aanvaard, voldoende aantoont dat Suriname zich inspant om de economi sche malaise te bestrijden. Rapport: Meer vervoer over Betuwelijn Den Haag - Verlaging van het tarief voor het vervoer over spoor kan leiden tot miljoenen tonnen extra goederenvervoer over de Betuwelijn. In 2015 is het vervoer van 71 miljoen ton goederen over het spoor van Rotterdam richting Duitsland haalbaar. Tot nu toe ging het kabinet uit van 23 tot 37 mil joen ton goederen. In 2030 moet 95 miljoen ton haalbaar zijn. Dat staat in een rapport van het onderzoeksbureau Knight Wendling dat minister Maij- Weggen (Verkeer en Water staat) gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De Maij-Weggen FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP nieuwste prognoses zijn gebaseerd op 45 interviews met onder meer de Nederlandse Spoorwegen, transporteurs, expediteurs, verladers en rederijen. Het onderzoek is gemaakt met het oog op de private financiering van de spoorlijn: een deel van de 6,4 miljard gulden die de Betuwelijn kost, moet komen van particuliere beleggers. De ondervraagden noemden de kabinets prognoses voor het toekomstige spoorvervoer 'ambitieus en alleen realiseerbaar onder voorwaarden'. Belangrijkste voor waarde is een lagere prijs van het spoor. Geen ww-korting op wao-aanvullingen Den Haag - Aanvullende wao-uitkeringen hoeven volgens staatssecretaris Wallage van Sociale Zaken niet te worden gekort op ww-uitkeringen. Hij volgt daarmee de lijn van de Federatie van Bedrijfsverenigingen (FBV) en de Sociale Verze keringsraad (SVr). De staatssecretaris bereidt een wetswijziging voor waarin het korten van bovenwettelijke uitkeringen eendui dig wordt geregeld. Na de verlaging van de wao-uitkeringen voor nieuwe gevallen in augustus vorig jaar zijn in vrijwel alle cao's aanvullende- verzekeringen afgesloten die de uitkeringen aanvullen tot het oude niveau. Hierover ontstond enige weken geleden opschud ding toen duidelijk werd dat de aanvullingen volgens de werkloosheidswet moeten worden gekort op de ww, omdat ze als inkomsten wegens loonderving dienen te worden aangemerkt. Wallage had daar bij de behandeling van de wao-herziening in de Eerste Kamer al op gewezen, maar dat is toen iedereen ontgaan. V

de Stem | 1994 | | pagina 3