Waterfront stapje dichterbij Het Zwin in Oostburg speelt The Wizard of Oz 'Ik weet wel wat het is om de handjes te laten wapperen tussen tskens Vekabo Zeeuws-Vlaanderen alsnog opgeheven SPORT IN HET KORT PLAATSELIJK NIEUWS KORT ZEEUWS keling bied schoner Ivaren' Gedeputeerde Staten keuren bestemmingsplan Breskens goed IEUWS ïineer voor tas in beeld DE STEM ZEELAND C4 Brand aan boord schip snel geblust Afscheid van kraamzuster Maria de Block na 1035 bevallingen van het grens- len Gedeputeer- ekken. Het is de Euregio Schel- ap in dit gebied ministerie van Zaken, lilieumaatschappij 'ie van de Vlaamse ap en de Neder- bkken waterschap- pntje bij. lid wordt een aan- lldprojecten uitge- luntjes op de i van Iverschrijdend be- Vorden gezet, het Jsen de Vlaamse en lamse polders en [pen worden gesti- I een aantal onder- levoerd. [wordt zondag weer 7-00 uur. De eentre hterschelde moetei lissen Vlissingen 1 varen. In een ruin kplan geeft de PSI lewel het 'in principi gestaan, zo in de Wes- Irmeldt het plan nog I maatregelen die he: leten sparen. De PSt I alleen aandacht voot look de werkplaatsen, hagazijnen en het di- ■oor worden onder de Imen. Wat dit laatste komt een ventilator kopieerapparaat. Zo'n produceert ozon en dat [de atmosfeer wel pret- Ihier op aarde tamelijk I De ventilator blaast laar buiten. gesprek over ver- [samenwerking in de In de oprichting van Tra tie. lekingen bevinden zich hen pril stadium, (Blokland van de gere- |e gemeente uit. 1 commissie in het leven die bestaat uit verte- ttigers van gereformeer- (rvormde kant. Die be- het samengaan vorm len. Een fusie mag je dat [men want dat is lals dat ook landelijk zo lis. Het verst gaand is na 6ng van een federatie" [land uit. rlands Hervormde en de leerde gemeente in Bres- en samen bij benadering pnderd zielen. Die leren kerkelijk en gelovig komende tijd wat be- [en tijdens tien bijeen- I in de verschillende wij- fijk is wat er daarna zegt dominee Blo- Er is een vergadering i» Ban bekijken we wat we jrunnen doen. Dan valt uit óf en op welke ma- net elkaar verder gaan." [ossemeer - Het Slaak- pd in de Vosmeerse en [gse polders is opnieuw oot in beeld als opslag oor vliegas van kolen- enwerkende elektrici- ucenten (SEP) in ons er tot nu toe nog niet in om in het Eemsgebied |ingen een plek van 80 e vinden. ties in het noorden en e Schelde-Rijn-verbin- West-Brabant zijn ons ven lief," aldus woord- J. Carsouw van de SEP am. Medio dit jaar wil de knoop doorhakken, heeft 80 hectare grond m vliegas, bodemas en t vrijkomt bij ontzwave- 1 rookgassen, tijdelijk op We kunnen deze afval- en nu nog afzetten in asfalt en grind en ze ■n deel naar het buiten- porteren. Maar we hou- rekening mee dat we een e opslag nodig hebben, geval die afzet stag- aldus Carsouw. WOENSDAG 2 FEBRUARI 1994 Sieuvvvliet - Op het vliegter rein van Nieuwvliet werd gis teravond alsnog unaniem be sloten om de Vekabo (Vereni ging van kampeerboeren) Zeeuws- Vlaanderen op te heffen. De afdeling smelt nu samen tot een Vekabo Zee land. De huidige afdeling blijft als zelfstandige kring voortbestaan. gen paar weken geleden stond dit item al op de eerste jaarlijkse algemene ledenvergadring in Cadzand. Volgens de statuten moest echter twee derde van het aantal leden present zijn. Dat aantal werd toen net niet ge haald. Hoewel vanuit de verga dering werd aangedrongen om toch maar op dat moment tot opheffing over te gaan, besloot het bestuur de statuten te res pecteren. In wezen was het op het vliegter rein slechts een formaliteit om de zaak te beslissen. In totaal waren, inclusief bestuur, dertien leden aanwezig. De afdeling gaat tot samensmelting over, omdat volgens secretaris Piet Provoost, er te weinig leden aan deze kant van de rivier zijn. Dat zijn er een kleine veertig. Als straks Vekabo-Zeeland van start gaat, zijn dat er een paar hon derd. Zodoende kan beter over legd worden met provincie en andere overheidsinstanties. De oprichting van Vekabo-Zeeland zal in maart plaats vinden. Staatssecretaris Gabor zal op die oprichtingsvergadering aanwe zig zijn. Gisteravond werd ook nog het punt besproken over het verlen gen van de termijn wanneer er 15 eenheden bij de boeren mo gen staan. Dat is nu nog voor een termijn van zes weken. On langs werden vanuit het Haagse geluiden opgevangen om vanaf mei al over te gaan tot het plaatsen van 15 tenten en cara vans, wat inhoudt, dat het hoog seizoen met 5 weken extra ver lengd zal worden. De gemeente Oostburg is nog niet over de streep. Provoost heeft echter goede moed, dat het college, in navol ging van andere Zeeuwse ge meenten, zal volgen. Hiermee wordt vooruit gelopen op de wet op de Openlucht Recreatie die nog niet officieel is bekrachtigd. •De repetitie voor de musical op het Zwin. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Door Willy van Leeuwen Oostburg - Zondagavond half zeven. In het schoolgebouw van het Zwin in de Bredestraat in Oostburg is er op een normale zondagavond niets te beleven. Deze keer blijkbaar wel. Tientallen fietsen voor de ingang van de school geven dit al aan. Bij het betreden van de school is het duidelijk, hier wordt hard gezongen en gedanst. Hier en daar wordt er stiekem gelachen, een repetitieavond op het Zwin heeft een gezellige en ongedwon gen sfeer. Over enkele weken worden enkele optredens verzorgd van de musi cal The Wizard of Oz. Een voorproefje van een unieke samenwerking tussen leerkrachten en leerlingen van het Zwin. De uitvoeringen worden al jarenlang door bijna 2500 personen bezocht. Ook deze keer beloofd het een knaller te worden. Een repetitie-avond. In de gang van de school staat een dansgroepje, dat onder leiding van do cente Hilde Don de danspassen oefent. Je kunt bijna een speld horen vallen. Een eindje verderop is de gymzaal. Re gisseur Eric Wijffels, al vele jaren ver antwoordelijk voor de succesvolle optre dens van het Zwin, is traditioneel het middelpunt. „Het tweede bedrijf dat we vanavond gaan oefenen is erg moeilijk.Dus alle maal het kopje erbij graag," zegt Wijf fels. De leerlingen, maar ook zijn colle ga-leerkrachten luisteren met open mond. Hoewel het zondagavond is en de leerlingen eigenlijk zouden kunnen ge nieten van een avondje uit of tv kijken zijn ze toch in groten getale aanwezig. De gezelligheid van een repetitieavond wint het dan blijkbaar toch van Studio Sport of Baywatch op televisie. Tussen door worden de belevenissen van de zaterdagavond besproken. Kus Als een acteur en een actrice van onge veer 16 jaar elkaar in de musical een kus moeten geven, wordt er in de zaal geg niffeld. De acteurs vallen niet uit hun rol. Zo te zien bevalt het beiden wel. Wijffels verlangt discipline en legt dan ook regelmatig de repetitie stil. Hier en daar wordt er toch gelachen. Wijffels knijpt een oogje dicht, de boog kan niet altijd gespannen blijven. Dirigent Tony Venneman is uiterst ge concentreerd. Zijn musici, bijna alle maal leerlingen, blazen er op los. Het is een en al bezieling. Even is het stil. Plotseling schiet Wijffels als een komeet uit zijn vel. „Jullie moeten dit driemaal zo goed overdoen of vertrekken. Jullie staan daar als een stel kleuters," schreeuwt hij twee leerlingen toe. Ze kleuren, maar geven wel gevolg aan de opdracht van de regisseur. Het leven van een beginnend acteur of actrice kan hard zijn. Kassucces De musical The Wizard of Oz, ook wel kortweg The Wiz genoemd is al in vele vormen uitgebracht. De film met in hoofdrollen Michael Jackson en Diana Ross is een kassucces geworden. Het verhaal is een sprookje met realistische taferelen. Dorothy, gespeeld door San dra van Reisen, woont op het platteland van Kansas. Door een tornado komt ze terecht In het land van Oz. Dit sprook jesland wordt geregeerd door de grote tovenaar, die haar kan terugtoveren. De Blikken Man (Bart Leenhouts),vier hek sen, een vogelverschrikker(Sven Cru- sonjen twee leeuwenburgen Marteyn en Chantal de Baets) zorgen voor allerlei taferelen. Ook zijn er nog enkele criminelen die het velen moeilijk maken. Uiteindelijk is het Glinda, de goede heks, die beweert dat je geen tovenaar nodig hebt om je tekortkomingen weg te toveren.Wie in zichzelf gelooft, kan heel wat bereiken wat ze bevestigt met haar lied Believe in yourself. Stoer Dat vindt ook Sandra van Reisen, 16 jaar en leerlinge in VWO 5, terwijl enkele 'stoere mannen en vrouwen' zich gereed maken voor hun optreden tijdens de repetitie. „In het begin kon ik. me moeilijk inbeelden wat de persoon In de musical moest voorstellen," zegt Sandra, die zich nog wat onwennig in haar jurk beweegt. „Ik heb wel het idee dat ik steeds verder in de rol groei.Ik ben toch blij dat ik een hoofdrol heb gekregen.De repetities zijn goed te combineren met het huiswerk en wat ik zeker leuk vindt is de onderlinge sfeer." Regisseur Eric Wijffels is niet ontevre den. „Er zitten in het tweede bedrijf enkele moeilijke zangnummers. Het gaat goed. Dit is een bereidwillige groep,iedereen kan meedoen talent of geen talent. Ondanks de gezelligheid moeten ze toch presteren." zegt Wijffels, ruim twee weken voor de premiere. „Wat ik wel leuk vind, is dat jongeren op deze leeftijd het nog leuk vinden om sprookjes te spelen. Misschien een com pensatie voor het voortdurend moeten presteren tegenwoordig." De regisseur is bijna 17 uur per dag bezig met zijn musical. „Dit kan ik gewoon niet loslaten," besluit de sympa thieke regisseur, die hoopt dat opnieuw meer dn 2500 bezoekers zullen gaan genieten van een prachtige musi- cal.Kaarten van 10 gulden per stuk zijn te verkrijgen bij de concierges op de scholen van het Zwin of op het gemeen- tehuis.De musical wordt gespeeld op 18, 22, 23 en 24 februari om 19.30 uur in het Ledeltheater. Van onze verslaggever Oostburg - De bouw van 220 appartementen langs de Westerschelde bij Bres kens en uitbreiding van de jachthaven is opnieuw een stapje dichterbij gekomen. Dat gebeurde gisteren met de goedkeuring van het bestemmingsplan Water front Breskens door Gede puteerde Staten van Zee land. Waterfront omvat vergroting van de jachthaven 360 naar 530 ligplaatsen en de bouw van 220 appartementen. De benodigde verklaring van geen bezwaar tegen het bouw plan is door de provincie al in april vorig jaar afgegeven. Het verzoek om schorsing van de bouwvergunning is afgewezen. Het wachten'is nu nog op de uitspraak in de zogenaamde bo demprocedure. Er liepen oorspronkelijk drie be zwaren tegen Waterfront. De in specteur voor de volksgezond heid en Rijkswaterstaat hebben dat inmiddels ingetrokken. Zij kwamen aanvankelijk tegen op het plan in verband met de onge valskansen met tankers die ge vaarlijke stoffen over de Wester schelde vervoeren. Het Breskense bedrijf Cruson hield wel vast aan zijn bezwaar. Het bedrijf was bang dat door klachten over stank van toekom stige bewoners van de apparte menten de uitbreidingsmogelijk heden en bedrijfsvoering in ge vaar zouden komen. De hoor- commissie voor de bestemmings plannen adviseerde dat bezwaar ongegrond te verklaren. Ook de Provinciale Planologi sche Commissie heeft geen be denkingen tegen het bestem mingsplan van de gemeente Oostburg met betrekking tot het plan Waterfront. Van onze verslaggeefster Willemstad - Bij het invaren van de Volkeraksluizen ontdekte de schipper van het motorvracht schip Henny gisteravond even na zeven uur een enorme rookont wikkeling vanuit de stookruimte op het achterschip. De direct gewaarschuwde brandweer van Willemstad was snel ter plaatse, maar hoefde niet veel meer te doen omdat de schipper er inmiddels in was geslaagd het vuur met behulp van enkele poederblussers te do ven. De brand in de stookruimte is volgens de politie te water ver moedelijk ontstaan door een val wind in de kachelpijp, waardoor de uitslaande vlam de wat voch tige lekbak onder de oliekachel in de brand zette. Racketcentrum Terneuzen Terneuzen - In de tenniscom- petitie voor vrouwen in het Terneuzense Racketcentrum bedwong in poule 3 De Vries met 3-1 Van de Zeijst. In beide partijen was de spanning te snijden. Zo eindigde het tref fen tussen Lenie van Loo/Riky de Groot (Van de Zeijst) en Wies van de Starre/Annie de Cock in een puntendeling: 9-9. Matty de Vries en Ria de Rijk gaven de doorslag voor hun team dankzij een zwaarbe vochten 11-9-zege op Gerda van de Zeijst/Nelleke Wisse. UITSLAGEN Poule 1: Moerbeke-Racketjack 2-2, Van Doeselaar-Van Driel 3-1. Poule 2: Keyzer-Bakker 4-0, Tim merman-Van Buren 2-2. Poule 3: Nouwen-Jansen 2-2, Van de Zeijst-De Vries 1-3. Poule 4: Schaart-De Meisjes 2-2, De Teye-De Vin 2-2. Poule 5: Bommelijn-De Smit 2-2, CIS-Kavelaar 0-4. In de op één na hoogste poule van de Terneuzense tennis- competitie voor mannen zege vierde De Waal/Lexmond met 4-2 over Cobben/Nouwen. Met forse 12-3-cijfers was Toine de Waal te sterk voor Jan Nou- wen, terwijl Pim Lexmond te gen Eric Cobben een remise van 6-6 overeenkwam. De ge routineerde combinatie Cob ben/Nouwen kon in het dub belspel de schade enigszins beperken door een voordelige score van 10-6 tegen De Waal/ Lexmond. UITSLAGEN Poule 1: Jansen/Bleyenberg-Van Halteren/Hamelink/Van Dijk 5-1, Edwards van Muyen/Deij-Kou- wijzer/De Puijsseleijr 2-4. Poule 2: De Waal/Lexmond-Cob- ben/Nouwen 4-2, Erpelink/Kint- Schurink/Vedder 6-0. Poule 3: Audenaerd/De Vries- Antheunis/Heye 2-4, Van den Ak- ker/Schuitvlot-Kool/Huis 6-0. Poule 4: Mol/Agterhuis-Koole/De Haan 6-0. Poule 5: DooJaard/Doolaard- Roth/Juffermans 0-6. Poule 6: Van Hemert/Bac-Stof- fels/Karreman 4-2. Poule 7: Nagelkerke/Heyman- Van de Laan/Luyckx 6-0. Poule 8: Boeye/Vermeulen-De Reus/Roose 2-4. Poule 9: Dobbelaar/Wijland-Vis- ser/Van de Velde 4-2. Bedrijfstennis Hulst Hulst - De Schrijver boekte in poule E van de bedrijfstennis- competltie te Hulst een ver rassende 6-2-zege op koploper HAS. Beide singles gingen naar De Schrijver doordat Marlies Huisman met 11-9 Georgette Burm versloeg, ter wijl Sjef Bogaert via 8-7 de volle winst opstreek tegen Jan Burm. HAS kon in het gemengd dub belspel iets terugdoen dankzij Georgette Burm en Frank Ja cobs die Marlies Huisman en Jos Morcus met 10-5 bedwon gen. In het dubbel verhinder den Sjef Bogaert en Jos Mor cus met een 8-4-score tegen Jan Burm/Frank Jacobs dat HAS nog langszij kwam. UITSLAGEN Poule B: Delforge-Kojo 4-4, De Ruysscher-Löejer 6-2, Electron- Barco 4-4. Poule C: Benetton Hulst-Luctor 0-8, Cretex-Ine Fassaert 3-5, Stuntmarkt 1-Van Buuren/Van Swaay 4-4, Petrus en Paulus-Rei- naert 2-6, Fermont Terneuzen- Messagie Goudgeel 6-2. Poule D: V. en K. -Medico Fit 6-2, Aquavia-Rabo Hulst 6-2, Dag- markt-Fassaert 6-2. Poule E: De Schrijver-HAS 6-2. STAND Poule B: Delforge 8-46, De Ruys- scher 7-40, Loejer 8-37, Kojo 7-35, Kredietbank 7-34, Kindt en Biesbroeck en Electron 7-29, Bar- co 8-21, Bleyenbergh 7-20, Elpe- koro 7-15, De Letter 7-14. Sluis HULDIGING - De gemeente Sluis zal haar sporters en mensen die zich inzetten voor de sport huldigen op vrijdag 11 maart. Een sporthuldiging die om 19.30 uur in de raad zaal plaatsvindt. De organisa tie van dit evenement zal wor den gedragen door de plaatse lijke zwemvereniging 't Vrije. Culturele avond Turkse vrouwen Middelburg - De Provinciale Turkse Vrouwenorganisatie houdt zaterdag een thema- en culturele avond. Er wordt een lezing gehouden over de ge zondheidsproblematiek van allochtone vrouwen en de taak en functie van het ziekenhuis. Daarna treedt een Turkse band op. De bijeenkomst wordt gehouden in ontmoe tingscentrum Dauwendaele aan de Vrijlandstraat 51 in Middelburg en begint om 19.00 uur. Entree is 2,50 gul den. Theaterdag OCJZ Middelburg - Samen met de landelijke stichting Gods dienst en Opvoeding houdt het Zeeuwse oecumenische jeugd werkbureau OCJZ zaterdag in de Christelijke Scholenge meenschap aanm de Elzenlaan in Middelburg een themadag over theater. De dag is be doeld voor vrijwilligers in het jeugd- en jongerenwerk, 's Middags zijn er workshops over muziek, techniek, regie en choreografie, 's Avonds is er een voorstelling van de theatergroep Cabkawier. Deelname aan het hele pro gramma kost 25 gulden. Aan melden op telefoonnummer 01180-11813. Paasbeurs Goes - Het oecumenisch jeugdwerkbureau OCJZ houdt donderdag 10 februari in Goes een provinciale paasbeurs, van 19.30 tot 21.30 uur in her vormd centrum De Hoogte aan de Populierenstraat 29. Voor het kinder- en jeugdwerk ligt programmamateriaal te kijk en te koop. Centraal staat de voorbereiding op de veertig dagentijd en het paasfeest. In leider is René van der Rijst van de Nederlandse Zondags schoolvereniging. Het eerste uur kan men materialen bekij ken, het tweede uur wordt de inleiding gehouden. Vrouwen en politiek Heinkenszand - De werkgroep vrouwenactiviteiten van het Borsels Orgaan voor Samenle vingsopbouw houdt op don derdag 10 februari in Hein kenszand een forumavond met als thema: 'Borselse vrouwen en gemeentepolitiek, van be lofte naar werkelijkheid'. Op de forumavond, die om 20.00 uur in ontmoetingscentrum De Stenge begint, zijn een aantal gemeenteraadsleden aanwezig om vragen te beantwoorden. Jeanettee\^raouwenSter werden we meteen voor de leeuwen Een gezin met vier kinderen was klein thuis, behoort tot het verleden. Maria Dat is gelukt. Nummer 1035 melde gegooid. Ik werd verplaatst naar West in die tijd en pas als er een stuk of tien de Block bleef de steun en toeverlaat zich en de laatste dag is op deze manii Oostburg - Meer dan veertig jaar Zeeuws-Vlaanderen. Ze vonden het be- koters waren, werd er van een flink van moeders en baby's maar ruilde de voorbij gevlogen. Ik had geen tijd o Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Oostburg - Meer dan veertig jaar zorgen voor moeders en baby's. Maar liefst 1035 bevallingen mee maken en dan afscheid nemen om te gaan genieten van een overvloed aan vrije tijd. Vrijdag is het zo ver. Maria de Block neemt dan officieel afscheid met een receptie van 16.00 tot 18.00 uur in de cafetaria van het Anthonius ziekenhuis in Oostburg. Ze kan er nog niet goed aan wennen. Na enkele dagen niet werken, heeft ze het idee met vakantie te zijn. „En dat blijft nu duren. Ik denk dat ik het ga missen, vooral de bevallingen zelf," laat zij zich ontvallen. Zij is nog een van de echte ouderwetse kraamverzorgsters. Die meisjes en vrouwen die opgeroepen werden om de kraamvrouw te helpen bij de bevalling. Maria de Block denkt eens diep na en vertelt dan over de beginjaren. „Ik ben geboren in Hulst en volgde daar de opleiding kraamverzorging bij zuster Hoenselaar. Na de praktijkmaanden Kraamzuster Maria de Block: 'Als ik opnieuw moest beginnen, deed ik het zelfde'. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE werden we meteen voor de leeuwen gegooid. Ik werd verplaatst naar West Zeeuws-Vlaanderen. Ze vonden het be ter dat je de eerste bevallingen deed bij vreemden en niet bij kennissen. Dus ik ruilde Hulst in voor Oostburg en eerlijk gezegd is het me daar zo goed bevallen dat ik er altijd gebleven ben. Mij krij gen ze hier niet meer weg. Ik ben een West-Zeeuws-Vlaamse geworden in hart en nieren." Vol lof Zij is erg ingenomen met de mentaliteit in het Westen en is vol lof over de samenwerking. „Ik kreeg, na een paar jaar praktijk, mijn diploma in 1955 en heb toen bewust gekozen voor het kraamcentrum in Oostburg. We waren daar met ongeveer vijf vrouwen en als er dan een oproep binnen kwam pakte je de fiets en reed naar het adres toe. Soms was het midden in de polder en dan bleef je daar tien dagen, dag en nacht. Je assisteerde de dokter bij de bevalling en daarna verving je moeder in het gezin. De verzorging van moeder en kind was het leukste, maar je moest ook zorgen voor het eten, de was en de strijk voor het hele gezin. Ik heb gezin nen gehad waar ik vele keren terug kwam," vertelt ze monter. Een gezin met vier kinderen was klein in die tijd en pas als er een stuk of tien koters waren, werd er van een flink gezinnetje gesproken. De tijden zijn snel veranderd en de kraamverzorgsters oude stijl zijn er niet meer. Zuster de Block staat volledig achter de verande ringen. Het poliklinisch bevallen en het meer betrekken van de echtgenoot bij de geboorte en vooral de zorg voor de kinderen en het huishouden ziet ze als zeer positief. „Vroeger lag de vrouw tien dagen op bed en mocht niets doen. De vader wist meestal niet eens hoe hij koffie moest zetten, laat staan voor eten te zorgen of kindertjes te verschonen. Nu is dat heel anders en ik vind het wel zo leuk en natuurlijk. Tjonge, er is zo veel veran derd. Als ik denk aan de eerste automa tische wasmachines. We deden alles met de hand en toen ik in een gezin kwam waar zo'n apparaat stond, durfde ik er niet mee werken, bang dat er iets aan zou komen. Ik weet wat het is om de handjes te laten wapperen." Bevalling De bevallingen thuis of in het zieken huis lagen toen fifty-fifty en dat is nu nog het geval. Alleen het lekker uitrus ten, tien dagen in het ziekenhuis of thuis, behoort tot het verleden. Maria de Block bleef de steun en toeverlaat van moeders en baby's maar ruilde de ongeregelde werktijden van de kraam verzorgster die van het ene gezin naar het andere moest om voor een baan op de kraamafdeling van het Anthonius ziekenhuis in Oostburg. „In 1971 werden de kraamcentra in Hulst en Oostburg opgeheven en kwam de centrale post in Terneuzen. Zuster Mariette, de directrice van het zieken huis, vroeg me of ik er niets voor voelde om op de kraam te komen werken. Ik heb toen gevraagd of ik er even over mocht nadenken. Het was een hele overgang maar voor mij betekende het dat ik in Oostburg kon blijven, geregel de werktijden kreeg en kon werken met een team. Ik heb dus ja gezegd en tot vorige week heb ik er met veel plezier gewerkt." Gezellig De Kraamafdeling wordt door de mees te buitenstaanders gezien als de gezelli ge afdeling in het ziekenhuis. „Dat klopt wel, maar ook daar maak je minder prettige zaken mee. Ik heb de laatste weken steeds geroepen dat ik het liefst afscheid zou nemen met een goede bevalling op de laatste werkdag. Dat is gelukt. Nummer 1035 meldde zich en de laatste dag is op deze manier voorbij gevlogen. Ik had geen tijd om afscheid te nemen, handjes te schudden of er aan te denken dat het nu allemaal de laatste keer was. Ik ben met een rond getal gestopt, dat is toch mooi zeker." Ze is niet bang van het overschot aan vrije tijd dat ze nu krijgt. „Welnee, af en toe eens uitslapen en vooral veel gaan fietsen," stelt ze resoluut. „De tuin wil ik helemaal opnieuw aanleggen en ik ga elke dag een uurtje zwemmen en heb nog stapels handwerkklusjes. Maar als het weer goed is, zijn we weg. Alle fietsroutes willen mijn vriendinnen en ik aan onze banden lappen. Ik heb een auto met een fietsenrek dus we rijden naar een beginpunt van een route en we zijn vertrokken." De moeders van toen en nu hebben al meteen laten merken dat ze zuster de Block niet vergeten zijn. Het officiële afscheid moet nog komen, maar de huiskamer staat nu al vol bloemen en de stapel kaarten groeit met de dag. „Dat doet je toch iets hoor, ik voel het, ik ga het missen," zegt ze emotioneel. „Als ik opnieuw moest beginnen, deed ik hetzelfde, maar nu is de tijd gekomen dat men niets meer voor mij moet regelen, nu mag ik alles." i

de Stem | 1994 | | pagina 17