og geen vakantieregeling DE STEM Giftig slib bedreigt scheepvaart kanaal Gent-Terneuzen 'Zeeuwse natuur is dieptepunt voorbij' Zeeuws-Vlaamse directies basis- en voortgezet onderwijs niet op één lijn Mondriaan-herdenking Snelheidsovertreder: 'Regering is de schuld' Zwerver terroriseert campings Zeeuws-Vlaamse kust van start met boekwerk lu. |gs I I I I [EMEENTE AXEL 1AKING KOELKASTEN TERSCHAP ZUID-BEVELAND 1AKING Gesprek met minister Kok over WQV levert vooralsnog niets op 'Zo brutaal was hij zelfs om nog koffie te zetten' :S. ak. a iiks r3 je. k a am 12 8 1I bders van Axel maken PAG 4 FEBRUARI a.s. inzameling van koel- \/oor het aanbieden van Ik diepvrieskasten en - Ities van koelkast/diep- pd, kunt u donderdag 3 heling openbare werken tijdens kantooruren van pn 13.00 tot 16.00 uur vlaast de maandelijkse s koelkast elke werk en tussen 13.00 en j de eerdergenoemde In, aan de Nieuwendijk ders voornoemd, f Graaf, burgemeester i Sabben, secretaris. I waterschap Noord- gelet op het bepaalde i de Waterschapswet, 13 heeft de algemene lit nr. 3421/93a de le- schap Noord- en Zuid- 1. Deze verordening is ideputeerde Staten van 19 januari 1994, onder sdt in werking op 10'fe- heden voor de tijd van he zaken van het water a-Beveland, Nassaulaan kdag van 09.00 uur tot 00 uur tot 16.00 uur en 100-41268) buiten de tr tot 21.00 uur. oetaling van kosten een emde verordening ver- sche zaken van het wa- Beveland. jks bestuur voornoemd, rijters, dijkgraaf A. de Visser, secretaris Zeeland WOENSDAG 2 FEBRUARI 1994 DEEL 1 i/an onze verslaggever Terneuzen - Met smart wachten zowel Rijkswaterstaat als de haven van Gent op een vergunning van het ministerie van Vrom om 50.000 ku bieke meter giftig slib uit het ka- iaal Gent-Terneuzen naar België te mogen exporteren. Het slib heeft zich opgehoopt in het zuidelijkste deel van het kanaal op Nederlands grondgebied, net voor de landsgrens. Het is afkomstig uit België. Komt de vergunning niet binnen afzien bare tijd af, dan is de kans niet denk beeldig dat grote schepen geen gebruik meer kunnen maken van het kanaal. Momenteel is de grootste diepgang 12,25 meter, waarmee ternauwernood de 'drempel' op de bodem van het kanaal bij Sas van Gent genomen kan worden. Kan niet snel met baggeren' begonnen worden, dan is vastlopen van schepen niet denkbeeldig, met alle noodlottige gevolgen van dien. „Er blijft nog steeds slib komen, dat gaat almaar door. Op den duur is aan beperking van de scheepsmaten niet te ontkomen", zegt een woordvoerder van Rijkswaterstaat, dienstkring Kanaal Gent-Terneuzen. Jaarlijks komen er duizenden kubieke meters slib bij. Dat bezinkt niet alleen in het kanaal zelf. Het hoopt zich ook op in zijarmen, havens en voor brugpeilers. Zonder baggeren kan het op den duur zelfs problemen gaan opleveren bij de sluis deuren in Terneuzen. Het te exporteren slib is afkomstig uit Belgie en bovendien ernstig verontrei nigd. 'Klasse IV', zeggen leden van de Stichting Canisvliet, die nauwlettend de grensoverschrijdende vervuiling in de gaten houden. De stichting wijst naar het bedrijf Sophar in Zelzate als boosdoener voor wat de vervuiling be treft. Ambtelijk contact tussen mensen van Rijkswaterstaat en hun collega's in Bel gie heeft uitgewezen dat de Belgen bereid zijn het verontreinigde slib in hun land op te slaan. „Een kwalijke zaak", aldus Stichting Canisvliet. „Dan wordt het opgeslagen in de Calle- mansput, een paar kilometer over de grens. Op die manier vormt het een nieuwe bedreiging voor onze natuurge bieden". De problemen rond de slibdrempel in het kanaal dateren niet van vandaag of gisteren. Eerder al werd vanuit de dienstkring aangegeven dat er in uiter lijk in 1994 een oplossing voor gevon den moet zijn. De vergunning om het slib naar België te mogen uitvoeren is al geruime tijd geleden bij het ministerie aangevraagd. Tot nu toe hoort men uit Den Haag taal noch teken. Een woordvoerder van het ministerie van Vrom zei dat absoluut niet valt na te gaan wanneer een vergunning wordt verleend. ,zJaarlijks krijgen wij talloze verzoeken om exportvergunningen. Al les is gecomputeriseerd en het is niet een, twee, drie, na te gaan of en wan neer een besluit hierover is genomen. Wij zien het ook niet eerder dan wan neer het in de Staatscourant staat." •De Zeeuwse commissaris Van Gelder en CDA-fractievoor- zitter Brinkman met het Mondriaan-boek. foto hendriksen-valk Van onze verslaggever Terneuzen - Er is in Zeeuws-Vlaanderen nog steeds geen sprake van een uniforme vakantieregeling voor de scholen voor het basis- en het voortgezet onderwijs. Het is de directies niet gelukt voor het schooljaar '94/'95 op een lijn te zitten. De Medezeggenschapsraad (MR) an scholengemeenschap De Vaart in Terneuzen vindt dat resultaat zeer onbevredigend. In een wanhoopspoging schrijft de MR een open brief naar alle facties en medezeggenschaps- aden van de Zeeuws-Vlaamse ïholen. In deze brief worden de Medezeggenschapsraden opge- lepen een negatief advies uit te brengen over de gepresenteerde vakantieregeling. Daarnaast moet. er een nieuw overleg ko men tussen de directeuren om alsnog tot een gelijke vakantie regeling in heel Zeeuws-Vlaan deren te komen. De vakanties wijken in april en mei van elkaar af. De regio's Hulst en Terneuzen hebben paasvakantie van 17 tot en met [21 april. De regio West-Zeeuws- Vlaanderen heeft geen paasva kantie maar een vrije week van april tot en met 5 mei. Vol gens voorzitter C. Dorssers zijn vooral de ouders, die hun kinde ren op verschillende scholen hebben zitten, de dupe van deze ongelijke verdeling. „Zo zijn er nogal wat kinderen wtWest-Zeeuws-Vlaanderen die in Terneuzen op school zitten. Niet alleen zijn er problemen bij het plannen van eenvakantie maar ook moeten werkende ouders zorgen voor een langere kinderopvang. Daarnaast wordt de busmaatschappij ZWN op een dwaalspoor gebracht. Het is voorgekomen dat bepaalde bus diensten werden afgelast omdat de scholen in een regio vakantie hadden terwijl de kinderen naar school moeten in een andere re gio die geen vakantie heeft. Daarom doen we een klemmend beroep op het directeurenoverleg opnieuw te praten over een uni forme vakantieregeling". De problemen ontstonden nadat de Provinciale Onderwijs Raad de adviserende rol omtrent de vakantieregeling opgaf. De scho len bepalen zelf hoe de vakantie regeling uitpakt. Sindsdien is er altijd sprake geweest van een ongelijke vakantieregeling. „De planning voor het komende schooljaar is wel beter, maar nog steeds blijven er verschillen. Dat heeft te maken met een slecht gevoerd directeurenoverleg. In juli werd door directeur Hul- scher van De Vaart en directeur Van Nierop van De Schans een voorstel ingediend voor een uni forme vakantieregeling. Dat zat goed in elkaar. Maar we werden toch opeens met deze regeling geconfronteerd. Er heeft geen tussentijds overleg meer plaats gevonden. En dat is het pro bleem." 'anonze verslaggever Middelburg - Het belangrijke gesprek van de Zeeuwse gedeputeerde Hennekeij met minister Kok (Financiën) over de raag of de tunnel onder de Westerschelde btw-plichtig is, heeft vooralsnog niets opgeleverd. Naar het gesprek is uitgekeken op de Abdij, want indien Kok besluit geen btw te heffen of het voor Zeeland terugvorderbaar te maken, gaat het om een bedrag van 17,5 procent van de totale invesering van ruim een miljard gulden. Van doorslaggevende betekenis voor realisering van de tunnel, stellen sommige provinciale ambtenaren dan ook. .We hebben modellen gepresenteerd, nu gaan er ambtenaren mee aan de slag en misschien komt er straks weer een bestuurlijk overleg," aldus een weinig mededeelzame Hennekeij gisteren kort na het gesprek in Den Haag. Op de vraag of minister Kok openingen heeft geboden of anderszins hoop heeft verschaft, liet Hennekeij het bij: „Een broedende kip moet je niet storen". Van onze verslaggever terneuzen - De regering, de regionale bestuurders, maar vooral Rijkwaterstaat zijn volgens C.S. uit Axel de schuld dat hij op 14 juni van vorig jaar een snelheidsovertreding beging. He man mocht gisteren voor de kantonrechter gaan zitten, maar ?af er de voorkeur aan om te blijven staan. Hij wou zijn ver baal wel eens kwijt en wierp z'ch empassant op als spreekbuis voor 'negentig procent van de Zeeuws-Vlamingen', die geïrri teerd zouden zijn over de brug b'l Sluiskil, de veerboot in Bres- aetis en het daaraan gepaarde hldverlies voor automobilisten. •De bestuurders van Zeeuws- uaanderen zijn daar volgens mij Medeverantwoordelijk voor. rijkswaterstaat had bij Sluiskil jjeen brug, maar van de eerste keer een tunnel moeten leggen", vond S. Zijn overtreding, hij reed 111 filometer in de buurt van Bier vliet, was een praktijkvoorbeeld, •oor zaken moest hij in Middel- aurg zijn en hij reed stevig door 0I» toch de boot te halen. „Parti culieren en bedrijfsleven lijden Sarlijks voor miljoenen schade "oor tijdverlies. De regering is tehuldig, ook aan blikschade. Van onze verslaggever Den Haag - De Zeeuwse Commissaris der Koningin W. Th. van Gelder heeft gistermiddag in Den Haag het boek 'Mondriaan voor beginners' aangeboden aan Elco Brink man, CDA-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, en voorzitter van de Stichting Mondriaan 1994. Het was gisteren precies vijf tig jaar geleden dat de Neder landse schilder Piet Mond riaan (1872-1944) in New York overleed. Dat jubileum wordt herdacht met een groot aantal evenementen, waaron der een overzichtstentoonstel ling. Zeeland viert de Mondriaan- herdenking apart omdat de schilder tussen 1908 en 1916 in Domburg woonde. Aan het Domburgse strand wordt bin nenkort het tentoonstellings paviljoen heropend dat Mond riaan en andere Domburgse kunstenaars in 1912 bouwden. Het boek 'Mondriaan voor be ginners' is bestemd voor jon geren én volwassenen. Het 48 tellende pagina's tellende werk - in kleur geïllustreerd - geeft vooral een beeld van Mondriaans ontwikkeling (in Zeeland) vóórdat hij zijn be roemde abstracte werken ging maken. Het kost, mede als gevolg van ruime sponsoring, 14,90. Eveneens gistermiddag wer den in het Haagse Gemeente museum de Mondriaan-post- zegels gepresenteerd. Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - De Zeeuwse natuur heeft, anders dan het algemene Nederlandse beeld, zijn dieptepunt al bereikt en is nu heel langzaam op weg naar herstel. Maar het zal lang duren voor je dat daadwerkelijk ziet in meer soorten bloemen en vogels. Maar daar hoor je nooit iets over". Kantonrechter Melens benader de de zaak iets anders. „Ligt het niet aan u omdat u te hard op het gaspedaal duwt?", vroeg hij eenvoudig, daarbij alternatieven aandragend als eerder vertrek ken of een andere route kiezen. Indirect gaf S. zijn schuld wel toe, maar stelde: „Ik kies voor de kortste pad. Dat is goed voor het milieu en mijn tijd is kostbaar". De Axelaar vond dat Zeeuws- Vlaanderen er alleen maar op achteruit gaat. „Tegenwoordig mag je maar tachtig meer. Dat is toch geen snelheid?" Melens her innerde hem daarop fijntjes aan de vele ongevallen op de Zeeuws-Vlaamse wegen en offi cier van justitie Van der Lende Mulder Smit stelde de man zelf verantwoordelijk. Zij eiste 300 gulden boete en Melens legde die ook op. Desondanks zat S. later tevreden in de zaal. Hij had in ieder geval zijn verhaal gedaan. Zo luidt de reactie van Thijs Kramer van de Zeeuwse Milieu Federatie op het eergisteren ver schenen rapport Toestand van de Natuur 2, dat de noodklok luidt over de kwaliteit van de Met een select gezelschap van Zeeuwse notabelen en aanhang in haar buik, heeft de nieuwe veerboot Koningin Beatrix gisteren Ramrwalm de natuur linlt arh haar eerste vaart, haar maidentrip, op de Westerschelde gemaakt. De tocht duurde twee uur. De nieuwe dubbeldekker is 114 tPn,jt het t 1 ri 1 meter lang en 19 meter breed en gaat dienst doen op de lijn Breskens-Vlissingen. foto jaap wolterbeek terult> net aaniai uier- en pian- WINTER. Verlaten cam pings langs de West- Zeeuws-Vlaamse kust. Een jonge en brutale zwerver maakt er sedert half januari handig ge bruik van. De politie in Oostburg kreeg vorige week wel dertig aangif ten binnen van inbraken in caravans, vakantiewo ningen en campingkanti nes. Van Cadzand tot Nieuwvliet en Breskens. Vermoedelijk allemaal het werk van dezelfde man. Hij is voornamelijk uit op eten en een dak boven zijn hoofd voor de nacht. Tot grote ergernis en frustratie van de cam pingeigenaren, die ach terblijven met de schade. Van onze verslaggever Harold de Puysseleijr TWEE MENSEN kwamen op een camping langs de kust de caravan van kennissen luchten. Toen ze bij het mobiele huis kwamen, zat hij daar op zijn dooie gemakje binnen. Op de vraag wat hij in de caravan deed, zei de zwerver dat hij er van de eigenaar op moest pas sen. Hij wist ook de naam van de eigenaar te noemen. Maar dat was omdat er in de caravan papieren lagen waar die op stond. Zo brutaal was hij zelfs om nog koffié voor die mensen te zetten ook. Toen de vrouw het daarna niet vertrouwde en zei dat ze toch maar even met de eigenaar ging bellen, maakte hij zich uit de voeten. „Het is moeilijk zoeken. Hij •De beheerder van camping Zonneweelde in Nieuwvliet repareert de schade die door de brutale zwerver is achtergelaten foto canule schelstraete: moet op heterdaad betrapt wor den. We proberen er aandacht aan te besteden door extra sur veillances. Alleen praten we wel over dertig campings in West- Zeeuws-Vlaanderen. Dus leg mij maar eens uit hoe dat moet", zegt I. Casteleijn van de politie in Oostburg. „Gelukkig laten de meeste men sen in de wintermaanden niet veel waardevolle spulletjes in hun caravan achter. Er wordt in de caravans geslapen en gegeten. We denken dat het gaat om een of twee zwervers die steeds wis selen van caravan. Bezocht zijn zo'n tien campings in de hele kuststreek." De zwerver drijft de campingei genaren tot wanhoop. „Ik be treur het uitermate dat de politie niet meer manschappen in kan zetten om hem te pakken. Ik weet zeker dat dat zou lukken als we het samen aanpakken", zegt eigenaresse Carine Bolijn- Hertzberger van camping Zon neweelde in Nieuwvliet. Zij zegt op haar camping bijzon der veel last van de ongenode gast te hebben gehad. „Het is een Belg. Hij is al twee keer bijna gepakt. Hij heeft hier on der andere lekker gegeten in de frituur. Wat satétjes en hambur gers gebakken en koffie gezet. Het is een ramp. Zeer frustre rend. Hij beschadigt erg veel caravans. Wat we er aan doen? Drie, vier keer per dag controle ren van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Hij zoekt alleen eten en onderdak. Hij is al twee keer bijna gepakt. We herkennen hem als we hem zien. Zijn signa lement is onder alle campingei genaren verspreid." Eigenaar Van de Velde van re- creatie-oord De Pannenschuur heeft de politie al om beveili gingsadvies gevraagd. „Maar bij ons valt het gelukkig allemaal nog al mee. Het gaat om een beperkt aantal inbraken. Wel hebben we extra beveiligings maatregelen getroffen. We lopen tot 's avonds laat over het ter rein, maken eens een rondje extra om de caravans te contro leren en schakelen onze alarm systemen vroeger in", aldus Rob van de Velde. tesoorten neemt gestaag af, alge mene soorten worden algemener terwijl zeldzame soorten zeldza mer worden, is de strekking van het landelijke rapport. Broedvogels De Zeeuwse natuur toont op punten sterke overeeenkomsten, maar ook verschillen met de be vindingen van de onderzoekers, zegt Kramer. „Bijvoorbeeld bij de vogels. Het rapport zegt dat het met de broedvogels goed gaat, maar dan gaat het over bosvogels. De situatie rond de broedvogels in Zeeland is som berder. De kustbroedvogels, de plevieren, de sterns en de kluten hebben het moeilijk, het aantal scholeksters, eem minder kriti sche vogelsoort, neemt toe," al dus Kramer. Wat dat laatste betreft, bevestigt de situatie in Zeeland de conclu sie dat de algemene soorten al gemener worden. Lichtpuntjes op het vogelfront zijn er echter ook, stelt Kramer. Vooral in Zeeuws-Vlaanderen gaat het goed met de kerkuil, de patrijs, de roodborsttapuit en de blauw- borst. Libellen Een andere overeenkomst met het landelijke beeld is dat het ook in Zeeland ronduit slecht gaat met de libellen en de vlin ders. Verschillende milieutypen hebben het eveneens niet gemak kelijk en zijn enorm achteruit gegaan in oppervlakte, zoals het duin en het schor. Optimistisch Kramer is echter optimistisch voor de toekomst en dat is een toon die niet uit het rapport spreekt, integendeel. Kramer: „Zeeland is op de goede weg terug, het dieptepunt is bereikt. En dan bedoel alle inspanningen die er nu gaande zijn om de kwaliteit van de natuur te ver hogen en de soortenrijkdom uit te breiden. Zo heeft de provincie onlangs het Waterhuishoudings plan aangenomen waarin verho ging van het grondwaterpeil wordt aangekondigd, dat is van groot belang voor de natuurlijke ontwikkeling. We kopen hecta ren en hectaren landbouwgrond, aan om er natuur op te ontwik kelen en ga zo maar door. We zijn op de goede weg naar her stel van het landschap."

de Stem | 1994 | | pagina 13