6Brinkman en ik vormen een perfecte synthese' Wier Geen trompetten voor CDA's 'Europameisje' Hanja Maij-Weggen Veilig vrijen Bruin DE STEM- de Stem Bedreigde natu DE STEM BINNENLAND BUITENLAND DE STEM De peniskoker in het ziekenfonds Staatssecretaris Yvonne van Rooy, nummer twee op de CDA-lijst AGENDA Ook Van Thij] Terneuzenaar is 'gesol justitie' meer dan zat DINSDAG 1 FEBRUARI 1994 Ons verkiezingspro gramma is klaar. We zijn er best een beetje trots op. De PvdP is nu werkelijkheid, de politiek kan er niet meer omheen. Voor zichtige peilingen wijzen uit dat onze partij kans maakt op drie zetels. Dat is niet slecht voor een club die een pro bleem durft aan te pakken waar alle bestaande partijen vies van zijn. Wat willen wij? Ziekte en langdurige arbeidsongeschikt heid hebben onze speciale aandacht, uiteraard. Onze mensen hebben er nu een maal veel mee te maken. Ze worden dubbel gepakt. Ze moeten vakantiedagen inleve ren en bovendien komt hun afdelingschef na twee dagen op bezoek. Hoe moeten zij hun beschamende zaak uitleg gen aan iemand met wie ze slechts een zakelijke relatie hebben? Iemand die waar schijnlijk alles met een vuile, vette glimlach doorvertelt aan de collega's! De PvdP wil dat deze mensen wettelijk beschermd worden. Ze kunnen zich immers nau welijks verdedigen vanwege hun pijnlijk gehandicapte on derlijf. Het plannetje om ech telieden te belonen die 25 jaar getrouwd zijn, kan alleen op onze steun rekenen als de overheid tegelijk een regeling treft voor de mannen die bin nen het huwelijk het slachtof fer zijn geworden van de Lo- rena Bobbitts van dit bloed dorstige tijdsgewricht. Verder zullen werknemers bij de gemeentelijke reinigings diensten voorzien moeten worden van nieuwe, gedetail leerde instructies. Een cursus door een arts, een uroloog wellicht, zou beslist geen luxe zijn. De straatvegers moeten namelijk voortaan heel attent zijn op iets nieuws: zwerfpie- mels. Die kunnen overal lig gen, in de goot, op tuinpaden, maar ook midden op straat. En ze moeten, als het even kan, wel heelhuids terugge bracht worden! We hebben bovendien een commissie aan het werk gezet, die moet bekijken of de ver koop van keukenmessen niet beteugeld kan worden via een streng vergunningenbeleid. Vrouwen die beweren dat ze door hun mannen zijn ver kracht en mishandeld, moeten eerst flink aan de tand ge voeld worden door Willem Wagenaar, de professor die elke waarheid kan veranderen in twijfel. Milieu. Het milieu vinden wij sterk overbelicht in andere partijprogramma's. Dat senti mentele gezeur over de leef wereld van het nageslacht. Het gaat de Partij van de Penis om het geslacht. Als het geslacht is afgeslacht, komt er niet eens een nageslacht. Onze achterban is te zwak om op eigen kracht uit de ver domhoek te komen. De kruis verenigingen kunnen alleen maar verbanden leggen. Er moet veel meer gebeuren. Opvanghuizen voor geslachts- beschadigde mannen. Bege leiding bij het aannaaien van de penis en tijdens het proces van het aftasten daarna. Man nen moeten leren omgaan met het niemandsland tussen hun benen. Ze moeten ont dekken dat er te leven is met een sperma-arm dieet. Beschermend ondergoed moet er komen. De penisko ker in het ziekenfonds! Het ontwerpen van een moderne koker moet toch een uitda ging zijn voor de fabrikanten van intieme produkten. Het zal het evenwicht terugbren gen in de STER, die nu wordt overheerst door lekkende on gesteldheden. Reanimatie van het lid moet met behulp van subsidies onderzocht worden. Drie zetels verwachten we. Dan kunnen twee van onze vertegenwoordigers plaats ne men in de Tweede Kamer, want ze moeten wel een beet je ruim zitten. De Partij van de Penis heeft zeker mogelijk heden in deze tijd van slapte in Den Haag. Graag zouden wij, net als Brinkman, willen roepen: 'Wij staan ervoor!' Maar dat is voor ons wat moeilijk. Wij laten de kiezers het rode potlood zien. Het wijst naar beneden en dat zegt genoeg. Carnaval tijd van verbroedering, spitse humor en geestig verpakte kritiek. Van waarheid die door een goed getroffen woord spot wordt, maar zonder .te bijten. Over geloof, gemeentepolitiek en verkiezingen. Zoals in dat kleine dorpje onder de rook van de grote stad. Lijst 99, die van 'de vrije vogels', verspreidt haar programma. Als eerste punt: 'onze belangen zijn ook uw belangen'. De partij wil meer parkeerplaatsen voor cafés, bordelen voor vrijgezellen in het ziekenfondspakket en het file- en milieuprobleem oplossen door vrouwen het rijbewijs te ontnemen. Over kleur hebben de vogels ook een mening: „Bruin mag maar niet te Is het te politiek correct om dit geen humor meer te vinden? Of zit de waarnemer zelf vol met sluipend gif en slaat het voor ieder ander toch gewoon op Benidorm? CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: (alleen voor edities Breda, Oosterhout en Etten-Leur; overige edities: zie rayonkantoor) Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) S 01640-37253, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per halfjaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Door Jan Greyn en Henk Bouwmans Ze was plotseling de nummer twee op de CDA-lijst. De CDA-vrouwen bundelden hun krachten en zetten Yvon ne van Rooy pal achter lijst trekker Elco Brinkman. Dat moet haar ijdelheid toch strelen? „Och, je moet het niet overdrijven, het maakt geen ver schil: twee of drie. Ik vond drie ook al heel hoog. En de steun van de vrouwen? Dat is heel plezierig, maar eerlijk gezegd denk ik niet aan het CDA-vrou wenberaad als ik over de staal industrie in de VS praat." Doordat zij de óók katholieke Hirsch BalLin van de tweede1 plaats drukte, is Van Rooy nu de eerste katholiek op de CDA-lijst. „Ik ben en voel mij katholiek. Ik ga regelmatig naar de kerk. Je houdt je dan bezig met zaken die heel wezenlijk zijn en je een andere impuls geven dan de nor male jachtige dingen. Voor mij zijn het heel belangrijke, mooie uren." „Katholiek zijn is voor mij een onderdeel van mijn leven. Het is zoals je iedere dag je kleren aantrekt, zo past mij het katho lieke geloof. Voor mij is het een voorrecht om katholiek te zijn. Het verschil met protestanten is dat het katholicisme toch een wereldkerk is. Je bent onderdeel van een groter geheel. Dat is vertrouwd. Een stukje Roomse blijheid, dat hoop ik in mijn leven uit te stralen, want geloof is niet per definitie iets zwaars, iets moeilijks. Tegelijkertijd leer je ook jezelf te relativeren zon der dat je je principes overboord gooit." Met een korte onderbreking van september 1989 tot september 1990 - Van Rooy was toen Twee de-Kamerlid en had die periode 'nooit willen missen'al straalde ze dat toen niet uit - is ze nu al zo'n zeven jaar staatssecretaris van Economische Zaken. Zal zé hier na de verkiezingen van 3 mei terug keren? „Eerlijk gezegd denk ik niet dat het verstandig is als ik nog een derde termijn op Economische Zaken zit, hoe fantastisch ik dat departement ook vind. Maar dat is niet goed voor het ministerie, voor de mensen die hier werken en niet goed voor mezelf. Hier moet een nieuw politiek gezicht komen." Het gerucht wil dat u wel minis ter van Landbouw zou willen worden. Of waar liggen anders uw capaciteiten? Lachend: „Ik ben blij dat u mee denkt. Ik plan niet, dat moet je in dit vak, in de politiek nooit doen. Ik vind het absolute ver spilling van tijd om na te denken over je toekomst als politicus. Echt." Heeft u dan ambitie om CDA- fractievoorzitter te worden? „Dat is de enige functie die ik eigenlijk uitsluit, want daarvoor moet je iemand hebben met een brede ervaring. Ik fractievoorzit ter? Dat is geen goede zaak voor het CDA. Ik ben onvoldoende daarvoor geëquipeerd. Ik heb mij steeds bezig gehouden met het economische traject, zal ik maar zeggen. Het bedrijfsleven is eigenlijk mijn doelgroep. Dat is ook een prettige groep, lekker zakelijk, ze draaien er niet om heen als zaken niet deugen. Ik hou van helderheid en nuchter heid." Dat geldt toch ook voor boeren en tuinders? De staatssecretaris gaat er even voor zitten: „Dat heb je bij land bouw inderdaad ook. Maar daar' heb je ook te maken met veel emotionele aspecten. Er zijn zo veel problemen tegelijk. De boe ren worden steeds vaker gecon fronteerd met heel stevige mi lieu-eisen, waardoor ze het soms niet meer zien zitten. Dat som mige boeren radeloos zijn, kan ik heel goed begrijpen. Maar de landbouwsector heeft zoveel kracht, zoveel aanpassingsver mogen dat de meeste deelsecto ren weer goede mogelijkheden hebben om uit de problemen te komen." U neemt het bijna meer op voor de landbouwsector dan minister Bukman. „Ik heb ook al veel met land bouw te maken gehad, zoals bij de Gatt-onderhandelingen over de wereldhandel. Ik voelde me soms wel de staatssecretaris van Bukman." 'Eerlijk gezegd denk ik niet aan het CDA-vrouwenberaad als ik over de staalindustrie in de VS praat.' foto's vnu Van Rooy is nu de eerste CDA'er na lijsttrekker Brinkman. Gaat ze de verkiezingsstrijd in met ook een eigen shuffle of een loopmicrofoontje zoals de nieu we chef d'equipe? „Ieder doet dat op zijn manier. Ik sta graag als ik praat, maar ik spreek liever achter een lesse naartje. Ik praat wel uit mijn hoofd, maar heb toch graag een papiertje met wat aandachts punten voor me liggen." U stemde vroeger ooit op DS '70, de partij van de jonge Drees. .Brinkman was lid van de JOVD, de jonge liberalen. Is dat de perfecte synthese voor een num mer één en twee yan het CDfL? Onverstoorbaar: „Brinkman en ik vormen een perfecte synthese: we zijn allebei rechtstreeks CDA-lid, we hebben geen verle den bij KVP of ARP." Kunnen vanachter die lessenaar op spreekbeurten in het land alsnog de zwevende kiezers het CDA binnengepraat worden? „Het gaat er in eerste instantie niet om hoe ik die kiezers bin nenhaal. Als je je eigen achter ban aanspreekt, is dat de beste garantie dat je ook andere kie zers kunt aanspreken. Het som bere beeld dat uit de peilingen spreekt, neem ik niet over. Daar maak ik me niet zo'n zorgen om." „Ook om dat aow-gedoe niet. Ik verdedig het kabinetsbeleid op dat punt ook met volle kracht. En ook wij besloten de afgelopen twee jaar tot een bevriezing van de aow. Dat gebeurde op goede gronden. We hebben alle inspan ningen nodig om het aantal ba nen te vergroten: honderddui zend erbij." Van Rooy verwacht niet dat an dere partijen een koopkracht- 'Ik vind het absolute verst ling van tijd om na te den. over je toekomst als politievel groei kunnen garanderen alle aow'ers. „We zeggen da:| elk geval gewoon eerlijk, spreekt vanzelf dat mensen (j alleen van de aow moeten lei of een klein pensioentje hebl# hulp krijgen. Maar ik zie meljl waarom mensen met een prjj tig pensioen ook steun mot krijgen. Je moet je geld uitge» waar het nodig is. Mijn 82-ja: vader (oud-gouverneur van 1 burg en oud-burgemeester Venlo en Eindhoven, red.) hei ook een goed pensioen en ons standpunt ook prima." Ze stelt zich - getuige uitlatiJ gen de laatste dagen - volj achter het kabinetsbeleid. CDÏ| lijsttrekker Brinkman liet de laatste jaren wel eens twijfl over bestaan. Hij liet zich vaaf uiterst kritisch uit over het kabil net Lubbers-Kok. Hoe rijmend" nummer één en twee dat? „Elco Brinkman heeft een andel re functie dan ik. Ik ben staats! secretaris, hij fractieleider. EeJ fractieleider heeft gewoon andere rol, hij moet het kabbel tot prestaties dwingen. Zo werkj het gewoon. Dat zien de kieze heus wel. Er zit geen tegenstel| ling tussen ons." Staatssecretaris Van Rooy toon] de zich vaker een liefhebber v de bestuurskunde dan van politiek. Doet ze in dat lick haar werk in de traditie Lubbers of van Brinkman? „Ook daar zit geen tegenstell tussen. Het is maar net hoe je lel uitlegt. We moeten goede resell taten boeken in het kabinet! daar zijn we voor ingehuurd. Del benadering van Brinkman vet-f schilt van die van Lubbers dat ze verschillende functisl hebben. Het is geen politiekt| tegenstelling." U schaarde zich vorige wetkl achter de voorspelling van Lub-I bers dat het volgende kabinet zal bestaan uit CDA, PvdA én D86.I Brinkman wilde afgelopen zater-l dag helemaal geen uitspraak! doen over een mogelijke coalitie| Hebben de gelederen zich op punt ook gesloten? „Ik heb geen voorkeur uitge-l sproken voor voortzetting var! deze coalitie, wel voor dit beleid| Als de kiezer zijn werk gedaan, gaan we aan het werk! om zoveel mogelijk zaken uit oiu| programma voor elkaar te kf' gen. Met welke partijen dat beurt, zien we dan wel." Maar ook u zult zich toch yell gestoord hebben aan de opmer-l kingen van WD-fractieleideil Bolkestein, die hardop twijfelde I aan de capaciteiten van Brink-1 man voor een toekomstig pre-| mierschap? „Zeker, die opmerkingen warenl geen uitnodiging om ook de WD I als een serieuze regeringspartner I te beschouwen. Maar van de an- f dere kant hoort zo'n opmerking ook wel bij de tijd waarin wel zitten, zo vlak voor de verkiezin-l gen. Het gaat mij om de inhoud, niet om het spel op de man." Maar van haar geen foto's in de kranten met de armen in triom fhouding. Geen warme, soms zalvende woorden van binnen- en buitenlandse prominenten. Dat was allemaal voorbehouden aan Elco Brinkman. Ook geen doosje incasserings vermogen voor mijnheer Maij. Dat kreeg Janneke Brinkman via Ruud van Ria Lubbers. Ter wijl mijnheer Maij zo'n doosje minstens zo goed kan gebruiken als Nederlands' bekendste wa terverfster. Mevrouw Maij bleef ver, heel ver in de schaduw staan bij mijnheer Brinkman. Zijn ver kiezing tot landelijk lijsttrekker ging gepaard met tromgeroffel en klaroengeschal. Voor Hanja was er zelfs niet één klein trom petje toen zij officieel werd aangewezen als de nummer één van de CDA-lijst voor het Euro pees parlement. Eigenlijk is dat gek. Want horen we al niet jaar-in-jaar-uit dat 'Europa' de toekomst heeft en dat landelijke parlementen en regeringen straks alleen nog maar een beetje op de winkel mogen passen. Maar het CDA Het zal veel mensen zijn ont gaan. Zaterdag is Hanja Maij- Weggen gekroond tot lijsttrek ker van het CDA. gelooft er blijkbaar niet in. Want die partij gebruikt de ver kiezingen voor het Europees parlement als achterdeur voor niet zo erg geliefde partijgeno ten. Of is hier sprake van een dui vels complot. Een samenzwe ring tussen meisje Maij en Ruud Lubbers. Zou Lubbers toch voorzitter van de Europese Commissie willen worden? En gaat hij dan samen met Hanja vanuit Brussel Elco Brinkman lekker pesten? De Belgische christen-demo craat Leo Tindemans zit in dat geval ook in het complot. Hij is lid van het Europees parlement en wordt altijd afgeschilderd als een Belgische 'mister Euro pa'. Maar uitgerekend Tinde mans was zaterdag naar Rotter dam gekomen om de loftrompet over de nieuwe nationale leids man Elco Brinkman te steken. Slechts een enkel plichtmatig woord voor Europameisje Maij! Net als voor Wim van Velzen, toch ook geen kleine jongen. Wat zegt u? Wim van Velzen, de voorzitter van het CDA. U weet wel, die met die opgeplakte glimlach. Die man met dat zal vende toontje. Zo'n toontje waarmee hij zelfs kan zeggen: „Elco, we houden allemaal heel veel van je", zonder dat het complete CDA-congres schate rend onder de stoelen glijdt. Je weet dat hij liegt, maar het klinkt zo mooi vroom. Bij som mige pastoors en dominees heb je dat gevoel ook. Maar met zalvende liefdesver klaringen heeft Van Velzen het niet gered. Net zo min als Hanja Maij de eeuwigdurende liefde van het CDA wist te verwerven met haar 'niet lullen maar poet sen' aanpak. Een aanpak die ze tot het bittere einde volhoudt. Want het kabinet moet nog een beslissing nemen over de aanleg van een nieuw vliegveld bij Rot- IM,// illustratie Mat Rijnders terdam maar mevrouw de mi nister heeft de details al met de betrokkenen geregeld. Dit tot verbijstering van collega Alders die zo'n vliegveld helemaal niet wil. Maar Maij en van Velzen zijn' niet de enigen die over de landsgrens worden gezet. Ze treffen in Straatsburg en Brus sel ook PvdA-minister Hedy d'Ancona die ook zonder al te veel poespas tot Europees lijst trekker is gekozen. Ze wil veel liever minister in Nederland blijven maar dat wil de PvdA niet. Dat zeggen ze natuurlijk niet openlijk. Ze laten gewoon Wim Kok bellen met de mededeling: 'Hady, we hebben je nodig'. En als Wim Kok dat zegt, dan ga je. Al is het de burgemeesterspost in Vlagtwedde. Want dat soort telefoontjes zijn immers de schaarse momenten waarop Wim Kok daadwerkelijk de lei der van de Partij van de Arbeid is. Ook Hedy bestuurt intussen dapper door. Ze wijst radiofre quenties toe aan stations die weinig concurrentie betekenen voor haar geliefde Hilversumse ómroepzuilen waardoor veel be luisterde zenders tot de kabel blijven veroordeeld en buiten of in de auto niet te ontvangen zijn. Maar de allerleukste van Hedy is de oproep aan politieke par tijen om geen verkiezingsrecla me te maken op de commerciële televisiezenders. Dat is natuur lijk een stevig potje terugpes- ten. Ik naar Europa? Dan Wim Kok niet op RTL! Maar de partijen zouden wel gek zijn als ze zich iets van Hedy aantrokken. Waarom zou den ze zich beperken tot de officiële blokjes 'zendtijd voor politieke partijen' op een tijd stip, waarop geen hond naar de zogenoemde publieke zenders kijkt? Nee hoor, een lekkere pakkende commercial met Bolkestein en Brinkman tussen gekakel over hermetisch afsluitend maand verband en het wassen van een met motorolie bevuild shirt is toch veel aantrekkelijker. De Tweede Kamer debatteert deze week over de gasprijzen voor de glastuinders, het fonds voor steun aan bedrijven, het jaarverslag van de BVD, de or ganisatiewet sociale verzekerin gen, de pensioen- en spaarfond senwet en de jeugdwerkgaran- tiewet. In commissies komen onder meer aan de orde de huis vestingssituatie bij het onder wijs, het overheids-personeels- beleid, woonsubsidies, Europese ontwikkelingen, de situatie bij autofabriek Nedcar en het stu ren van extra militairen naar Bosnië. De Eerste Kamer bespreekt de begroting van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening. Amsterdam (anp) - Veilig vrijen blijkt voor veel homo seksuele, voral jonge mannen moeilijk vol te houden. Na een scherpe daling van onbe schermd anaal seksueel con tact in de jaren tachtig, neemt het onveilig vrijen sinds 1990 weer flink toe. Tot deze conclusie komt sociaal psycholoog J. de Wit op grond van zijn onderzoek onder Am- Den Haag (anp) - De ministfl Thijn staan bovenaan de lij: onderzoekscommissie-Wiereng; makende affaire rond het Intel] Noord-Holland/Utrecht (IRT). De Enschedese burgemeester en commissievoorzitter zei dit gis teren nadat de bewindsman van Binnenlandse Zaken de groep mede namens zijn collega van justitie had geïnstalleerd. Beide ministers zijn opdrachtgever van het onderzoek. De PvdA-bestuurder Wierenga, die zijn functie in de Overijsselse VERVOLG VAN VOORPAGINA Eind vorig jaar werd B. alsnog vervolgd voor een uitlokking tot brandstichting van de Terneu- zense nachtclub 'Papilion' die in vlammen opging. In deze zaak eiste de officier vier jaar en veroordeelde de rechtbank B. tot drie jaar. Ook in dit geval is de officier van jusitite in beroep gegaan. B. is het gesol van justitie, zoals hij het noemt, meer dan zat. Hij zit niet alleen gevangen in een cel, maar ook nog in een vrijwel ondoordringbaar web van proce dures en processen met justitie en de fiscus, die eindelijk ook wel eens geld wil zien. Aan 'zijn' 5,5 miljoen gulden kan nog steeds niemand - ook B. niet - komen omdat er nog een beslag op rust en ook daar zijn zonder enig resultaat al talloze procedu res over gevoerd. s Het Middelburgse proces tegen B. en de zijnen nam destijds bijna een week in beslag en ste$ baarde veel opzien. Aan het ell meer dan een jaar durende on- ha| derzoek dat eraan vooraf ging De namen twintig rechercheurs coij deel. Het dossier besloeg een Ble dikke veertig ordners. Er werden ge vijftig verdachten opgepakt en H.t zeventig getuigen verhoord. ma Voor dit grootscheepse onder- en zoek werd uit de pot 'Bijzondere sta Opsporingskosten' negen ton be- diej schikbaar gesteld. Het resultaat Dé bleek uiteindelijk marginaal, sin Volgens zijn raadsvrouwe is B. helj gebruikt als rechtvaardiging he jvoor het bestaansrecht van dit het! soort grote akties van het O.M. Al| „Blijkbaar doet het er dan niet del meer toe dat als dat onderzoek jan niets wezenlijks heeft opgele- De verd. Het OM laat zich door z'n wo detail niet afleiden.de NATUUR WORDT monocultuur. Ho geadviseerd en besloten wordt over i ook gedaan wordt aan mentaliteitsve hoe zuinig elke Nederlander ook omgeving, nog even en de hele vac gecultiveerde bloemperken en gazor bermen vol bramen en brandnetels. Vermesting, verzuring en verdroging het Nederlandse landschap en de nt waterwinning en vooral landbouw zi alle goede bedoelingen, bezorgde plannen gaat het alleen maar slechter De oplossing lijkt simpeler dan zij is. landbouw. Niet langer beregenen, n en dus minder veeteelt. Dit betekent nien van natuurbehoud afwentelen o Die moet natuurlijk wat doen. Er zi sommige komt zelfs iets terecht. Ve landbouw heeft te maken met de Boeren en tuinders moeten veel overleven. Daar stoppen ze pas met hun produkten betaald worden of als Pelen komen. Hogere prijzen zijn op dit moment weet nu al niet hoe hij alle verhogingi regering die het aandurft de burgt betalen voor zijn eerste levensbehoef Saneringsmaatregelen kunnen allee 2|jn wel wat mogelijkheden, maar die geen goede beroepsalternatieven zijl agrariërs, zal er weinig animo zijn de Elke paar jaar luiden natuurbeschern benadrukken de autoriteiten hun bez regelen komen er niet. Die kunnen er schuld eenzijdig bij de boeren geleg gemeenschap de consequenties di oplossing mogelijk.

de Stem | 1994 | | pagina 2