'Aow probleem in formatie' t MIS 'M NIET! i: 'Justitie wilde akkoordje met Terneuzense crimineel' 'Vertrek topman Nederkoorn verzwakt positie van Fokker' Oorlogsverklaring Schietpartij op Al6: automobilist gewond gaar" "ÏW' lielzoekers Terneuzen specties v tigs kust -Vlaanderen \ÏW neemt aver over lessureleed bij yhann Koss engs recept: timisme en ude douches Minister Kok, op bezoek in Breda, wijst CD A-voorstel resoluut af iierenga leidt [RT-commissie' Natuur gaat hard achteruit YS werken aan new-age-wapens DE WINTER VOORDEELKRANT VAN DE BOER Mis 'm niet, deze week valt-ie bij u in de bus. 8 "710311 "000218' I I I I I DINSDAG 1 FEBRUARI 1994 ietste koon aan ce bleaen? Met een ..kleintje" in De Stem heeft het meeste succes Immers vele tienduizenden Stemlezers/lez" i veie uenauizonaon oiomioiora/iei^ o (ruim 6 van de 10) hebben speciale be^s^ ''/7/r^PiC 1 PAJ itellincf voor onze ..kleintjes"-rubriek *'i. langstelling voor onze ,.kleintjes"-rubriek ..Te koop aangeboden' LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2.00 WEER w /MIN./MAX. 3 19 lij mooi nuari eindigde gisteren een vrij mooie dag. bruari begint vandaag k zo. In de namiddag emt de bewolking toe, i voorbode van een derende depressie. leuzen - Nadat zaterdag lig vluchtelingen in het Ter- ?ense Roosevelthotel arri- iden, kwam gisteren opnieuw klein groepje asielzoekers gaat om vluchtelingen uit talie, Irak, voormalig Joego- ië en Pakistan, vacht wordt dat begin vol le weekend het maximum tal van driehonderd asielzoe- i is bereikt. E ZEELAND - Cl zand - De Zeeuws-Vlaamse t wordt nauwlettend in de ;n gehouden, nadat bij ouwen-Duiveland verschil- ie zakjes met landbouwgif gevonden. Bij extra inspec- langs de kust tussen Cad- d en Breskens zijn tot nu toe e lege zakjes aangetroffen, ir het overige bleven de uws-Vlaamse stranden tot ver 'schoon'. In totaal zijn tiddels ruim zeventig gifzak- van de Zeeuwse stranden chept. }E ZEELAND-Cl «den - Het Britse auto-con- i Rover komt in buitenlandse den. Gisteren maakte British ospace bekend zijn meerder- Isbelang van 80 procent in er voor ruim 2,3 miljard gul- te verkopen aan het Duitse !W. De verkoop van Rover op h is geen verrassing, wel dat IW de nieuwe eigeiiaar is. rwacht werd dat Rover naar Japanse Honda zou gaan. IE ECONOMIE - A5 l/Davos - Als gevolg van een itatie van de aanhechtings eren rond zijn rechter knie, is onzeker of de Noorse topfa- •iet Johann-Olav Koss op tijd is voor de Olympische Win- spelen, die over twaalf dagen li start gaan. ZIE SPORT - BI jjing - De 89-jarige Chinese er Deng Xiaoping denkt dat zo'n hoge leeftijd heeft be- ikt door zijn optimistische kijk het leven, door iedere och- lid een koude douche te nemen door regelmatig bridge te spe- |i, zei hij tegen een tijdschrift in het Chinese Volksleger. De ats'te jaren doen steeds vaker ruchten de ronde dat Deng er icht aan toe zou zijn. De Chi le autoriteiten doen er alles r om deze geruchten de kop in drukken. Natuur-lijk Van onze redactie binnenland Middelburg - Het openbaar ministe rie in Middelburg zou het medio 1992 op een akkoordje hebben willen gooien met de nu 40-jarige casino houder Vittorio B. uit Terneuzen. Naar eigen zeggen beloofde justitie hem van verdere strafvervolging af te zien als hij een bedrag van miljoenen guldens zou neertellen. B. ging er echter niet op in en zit nu in de cel. B. zou met deze deal een vervolging ontlopen wegens uitlokking tot brand stichting en het deelnemen aan een crimi nele organisatie. De officier van justitie had daarvoor 2 miljoen gulden boete geëist. De advocate van B., mevrouw mr. I. Weski, wenst niet in te gaan op dit goed bewaarde geheim dat volgens afspraak nooit naar buiten had mogen komen, maar door B. zelf openbaar is gemaakt. Volgens mr. Weski vinden dergelijke schikkingsonderhandelingen wel meer plaat?, maar kunnen zowel de officier als de advocaat daarover niet naar buiten treden. Het openbaar ministerie in Middelburg erkent wel dat er - in overleg met de hoofdofficier van justitie en de advocaat- generaal - met de voorganger van mr Weski, mr. A. Orie besprekingen daarover zijn geweest. „Volgens afspraak zou dit binnenskamers blijven", zegt persofficier mr. D. Veurink. Inhoudelijk gaat het OM dan ook niet in op de besprekingen die zijn gevoerd. Mr. Orie doet evenmin mededelingen over de besprekingen. „B. is mijn cliënt niet meer en bovendien doe ik geen medede lingen buiten de openbare rechtzitting om", aldus Orie. B., door justitie gezien als de 'Godfather' van de Zeeuws-Vlaamse onderwereld, werd wegens medeplichtigheid aan een poging tot invoer, van een kilo cocaïne, het bezit daarvan en belastingfraude van een dikke zes ton begin juli 1992 door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot drie jaar cel en een boete van 758.156 gulden. De officier had veel zwaardere straffen geëist, ook tegen zes andere verdachten die er 'genadig' afkwamen. De eveneens ten laste gelegde deelname aan een crimi nele organisatie werd door de rechtbank nietig verklaard; er waren te weinig con crete aanwijzingen. Zowel B. als de officier gingen tegen het vonnis in beroep. Het leverde B. een veroordeling van vier jaar cel en weer 758.156 gulden boete op en ook hier oordeelde het hof het gedeelte 'criminele organisatie' nietig. Momenteel is deze zaak in cassatie bij de Hoge Raad. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 IWr* |hi 'T V' x a - :1 WIS vl-Tv-fc-A- In het Bredase Rietveldhuis, steunpunt voor ouderen, wordt minister Kok rondgeleid door de 75-jarige voorzitter van de bewonerscommissie, Piet van Gurp. foto anp tn Haag - In Den Haag is steren een onderzoekscommis- onder leiding van de Ensche de burgemeester Wierenga tnstalleerd. Deze commissie trt een onderzoek naar de ge- Ichtmakende affaire rond het r.erregionaal Rechercheteam i ord-Holland/Utrecht (IRT). IZIE BINNENLAND -A3 Van onze Haagse redactie Den Haag - De natuur in Nederland holt zienderogen achteruit. Het aantal dier- en plantesoorten, nu nog zo'n 36.000 in totaal, neemt ge staag af. Dit staat in het rapport 'Toe stand van de Natuur 2', dat gisteren is gepresenteerd door het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. De gebieden die de zwaarste klappen krijgen, zijn de voedse- larme zandgronden in Zuid- en Oost-Nederland. Verzuring, ver mesting en verdroging zijn de belangrijkste vijanden van plan ten en dieren. Versnippering van het landschap maakt het nog erger. Het gevolg is dat algemene soor ten steeds algemener worden en wat al zeldzaam is, wordt nog zeldzamer. Brandnetels, bra sems, kokmeeuwen en spreeu wen komen bijvoorbeeld in steeds grotere aantallen voor; met de grutto en het Heidegen- tiaanblauwtje (een vlinder) en meer bijzonders gaat het slecht. Het Natuurbeleidsplan van 1989 noemt instrumenten om de na tuur van de ondergang te red den. Het rapport constateert nu dat de doelstellingen voor 2015 niet worden gehaald. De stich ting Natuur en Milieu noemt dit alarmerend en vindt dat 'alle hens aan dek' moet om het tij te keren. Het ministerie van Land bouw is voorlopig niet van plan extra maatregelen te treffen. Staatssecretaris Gabor verwacht succes van het verwerven van (landbouw)grond. In Maas en Schelde blijft herstel van de waterkwaliteit uit. De Schelde is in combinatie met de Westerschelde een van de weini ge resterende zoet-brak-zout-ge- tijdessystemen van Europa. Veel van de verontreinigingen zijn aan slib gebonden en een deel daarvan verzinkt in het Land van Saeftinghe. ZIE COMMENTAAR - A3 VANDAAG IN DEZE KRANT Nummer 2 van 't CDA Staatssecretaris Van Rooy van Economische Zaken, nummer 2 op de CDA-lijst, vindt het tijd verspilling om na te den ken over haar toekomst als politicus. Ze staat wel voor voortzetting van het beleid. 'Met welke partijen, zien we wel'. zie pagina - a2 INHOUD 2 katernen Birinen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Van on?e verslaggever Amsterdam - Het ontslag van topman E.J. Nederkoorn zal de positie van Fokker binnen Dasa niet ten goede komen, vrezen politici, vakbonden en personeel. Hoewel de bestuursvoorzitter omstreden was, stonden zijn kwaliteiten buiten kijf. Ook daarom geldt het vertrek van Nederkoorn als een verlies voor de vliegtuigbouwer. Het risico bestaat dat Fokker onder druk van de Duitse commissarissen nog verder zal moeten afslanken dan bij de laatste plannen al werd voorgesteld. Toen was er sprake van een verlies van dui zend tot twaalfhonderd banen. Dat is de teneur van reacties op de officiële bekendmaking van Fokker dat Nederkoorn, de voor zitter van de Raad van Bestuur, aftreedt. Het lijkt erop dat de Nederland se commissarissen, die de val van Nederkoorn hebben gefor ceerd in de Raad van Commissa rissen, hebben gehandeld na ac tie van de twee andere leden van de Raad van Bestuur, dr. R. van Duinen en' drs. R. Hendriksen. Bij de reorganisatieplannen zou met name de functie van tweede man Van Duinen worden uitge kleed. Op het functioneren van 'financiële man Hendriksen be stond al langer kritiek. In de verklaring die gisteren door Fokker werd verspreid, wordt uitvoerig ingegaan op de nieuwe topstructuur voor het be drijf. Daarbij wordt de Raad van Bestuur uitgebreid met drie di recteuren, die tot nog toe een niveau onder de Raad actief wa ren. Dr. Volk treedt als eerste Duitser toe tot het hoogste ni veau in de organisatie. De verbreding van de top was onderdeel van het plan dat de speciale taskforce van 25 Fok ker-managers eerder had opge steld en waar Nederkoorn zich achter had geschaard. In de persverklaring heet het formeel dat de Raad van Com missarissen heeft voldaan aan het verzoek van Nederkoorn om hem 'om persoonlijke redenen' te ontheffen van zijn verplichtin gen als voorzitter. Een vergade ring van de Raad die later deze week zou worden gehouden, is plotseling afgezegd, omdat ver schillende leden opeens zijn ver trokken voor een wintersportva kantie. Hoewel binnen het bedrijf top functionarissen in deze actie van de Raad van Commissarissen de hand van minister Andriessen van Economische Zaken ontdek ken, voelen de economisch spe cialisten van de grote kamer fracties er weipig voor Andries sen op het matje te roepen. PvdA-kamerlid H. Vos wil wel dat Fokker nu snel met duidelij ke reorganisatieplannen naar buiten treedt. Hij zal tijdens het periodiek overleg van de com missie Economische, Zaken van de Tweede Kamer de kwestie Fokker aan de orde stellen. D. Tommei van D66 zegt dat het aftreden van Nederkoorn een slechte zaak is voor Fokker. „Hij mag omstreden zijn geweest, maar hij geldt als de beste finan cier van Nederland die veel voor Fokker heeft gedaan." Tommei zegt niet te vrezen voor een verdere integratie van Fokker in het Duitse Dasa. „Dat is op zich een goede zaak," meent Tommei. De Democraat vindt niet dat de minister verantwoording hoeft af te leggen. Districtsbestuurder P. van Bers van de Industrie bond FNV betreurt het aftreden van Nederkoorn. „Richting vak bond is Nederkoorn altijd open en correct geweest." ZIE OOK ECONOMIE - A5: Nederkoorns Duitse vrienden Van onze Haagse redactie Breda - Lijsttrekker Kok van de PvdA voorziet 'forse poli tieke problemen' bij de kabi netsformatie als het CDA vasthoudt aan zijn voorstel om de aow de komende vier jaar te bevriezen. Kok wil ook de komende kabi netsperiode van jaar tot jaar bekijken wat er met de uitkerin gen moet gebeuren. Een bevrie zing op voorhand van vier jaar van de aow is voor de PvdA in een volgend kabinet niet aan vaardbaar, maakte hij gisteren tijdens een werkbezoek aan Bre da duidelijk. „Werkgelegenheid moet boven ieders inkomen gaan. Iedereen moet naar draagkracht een bij drage leveren aan meer werkge legenheid. Het is echt verkeerd om mensen met aow vier jaar op nul te zetten." Kok zei te vermoeden dat het .CDA snel heeft besloten om de uitkeringen en de ambtenarensa larissen te bevriezen om van ne gen op zeventien miljard aan bezuinigingen te komen. Dat het CDA in het weekeinde 450 mil joen heeft uitgetrokken voor de echt moeilijke gevallen, noemde Kok 'een beetje goedkoop.' Kok zei de bejaarden de komen de jaren niet de zekerheid te kunnen bieden dat hun inkomen niet wordt aangetast. „Maar de PvdA zegt wel: als er een bijdra ge wordt gevraagd in de vorm van inkomensmatiging, dan moet die voor iedereen naar draagkracht gelden. In zoverre mogen de bejaarden wel op ons rekenen." De 450 miljoen die het CDA uit wil trekken voor de meest schrij nende gevallen, gaat volgens Kok 'heel vlug lijken op de bede ling.' Hij vroeg zich af waar de bejaarden naar toe zouden moe ten voor een extraatje. „Het is waarschijnlijk heel goed bedoeld van het CDA, maar ik betwijfel of dat wel werkt. Veel ouderen zijn trots en voelen zich te goed om hun hand op te houden." Ook minister D'Ancona van WVC zei gisteren dat het plan van het CDA om de uitkeringen vier jaar te bevriezen een obsta kel kan worden bij de kabinets formatie. Zij verwacht massaal protest van de ouderen tegen het bevriezingsplan. CDA-lijsttrekker Brinkman rea geerde gisteravond op een spreekbeurt in Heerhugowaard niet rechtstreeks op Kok en D'Ancona, maar herhaalde dat hij het standpunt om de positie van uitkeringsgerechtigden jaar lijks te beoordelen 'niet voldoen de helder' vond. „Wij willen voor de verkiezingen duidelijk maken waar wij voor staan. Dat voor- koïnt straks teleurstellingen." New York - Het klinkt alsof het om speelgoed gaat - zakjes bonen, zeepbellen, kleverig schuim en lawaai makers - maar ze kunnen de waardevolste wapens van de toekomst worden, zegt het weekblad Newsweek. Het Amerikaanse ministerie van Defensie is het 'eerste onderzoek in de Ameri kaanse geschiedenis begon nen om niet-dodelijke wa pens te ontwikkelen', kon digt het blad aan. Met der gelijke high-tech wapens kunnen Amerikaanse troe pen mogelijk op een dag menigten onder controle houden, terroristen uitscha kelen en zelfs oorlogen win nen. De extreem-rechtse Rus Vladimir Zjirinovski had gisteren zijn dagje nogal. In Bosnië was hij te gast bij de Serviërs, die net een dreigende 'oorlogsverklaring' hadden uitgegeven. Daar wilde de Rus zich wel bij aansluiten. foto epa ZIE OOK BUITENLAND - A4 Van onze verslaggever Breda - Een staaltje 'automobilistje-pesten' op de rijksweg Breda-Antwerpen is gistermorgen ontaard in een schietpartij. Daarbij is een 28-jarige inwoner van Dendermonde (B) dwars door zijn linker bovenbeen ge schoten. De politie is de dader op het' spoor. Het incident ver oorzaakte een tientallen kilome ters lange file. Het slachtoffer reed rond 11.30 uur in een Peu geot over de A16 in de richting Antwerpen op de linkerrijbaan, toen achter hem een Opel op doemde. De bestuurder daarvan vond bij het knooppunt Prince- ville dat de Peugeot te lang links bleef rijden. De Opel-chauffeur maakte het gebruikelijke misbaar naar de bestuurder van de Peugeot. Ter hoogte van het knooppunt Gal- der stopten beiden op de vlucht strook, stapten uit en grepen elkaar vast. Na wat duw- en trekwerk pakte de Opel-bestuur- der plotseling een vuurwapen waarmee hij op zijn opponent schoot. Hierna stapte de schutter in en reed weg richting Antwer pen. Het slachtoffer is opgeno men in het Ignatius-ziekenhuis. (ADVERTENTIES) Boordevol feestelijke nieuwtjes, lekkere recepten èn voordeel waar u vrolijk van wordt! Niet ontvangen? Meldt dit bij de bedrijfsleider van De Boer, hij zorgt ervoor dat u alsnog 'n exemplaar ontvangt. I® pS ïi^iiand drapunï GEZOND DE WINTER DOOR WIET DE BOER SCHIETEN Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:, Plaats:, Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) kwartaal acceptgiro87.20 kwartaal automatisch84.70 maand automatisch 29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:_ Plaats:, In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE IE WAT ZEGT I—J

de Stem | 1994 | | pagina 1