'Sint Anna een kunstenaarsnest' i GEZIEN OP TV? Storm slaat zand van Zeeuws-Ylaamse duinen VVD wil onderzoek naar haalbaarheid bibliotheek-filiaal Hoek Auto's eerst onder water, nu onder vuil •f28.950, Suggestie belangstellenden tijdens inspraakavond gemeente Sluis: Expositie van werken Jan de Prentenknipper Record-deelname lampionoptocht Hoek Oudenbossche zwendelaar overdonderd door succes Daling ypotheekrente, DE STEM ZEELAND C3 Vanaf zaterdag in museum IJzendijke POSTBANK Veiling voor Redoute brengt 3450 gulden op Wagenbouwersbal carnavalsclubs en buurten Clinge MARKTEN Plattelandsvrouwen over verkiezingen Minister Ritzen naar Terneuzen af nu tot de Astra. Omdat gen zijn. Daar- akket van elke met microfil- e, getint glas en pakket zijn o.a, sting behoren, 5-deurs breidt rvergrendeling, el, "Primavera" piegels in kleur, kt hiermee over r u een enorm g-pakket 5-deurs ruim 50%! De ƒ31.450,-. Vee e prijs, een proefrit bi r past u wel o Prijzen inclusief B.T.W. 'jzigingen voorbehouden. De rente van de ostbankhypotheken is gedaald en is nu vanaf: DINSDAG 1 FEBRUARI 1994 lente 2 jaar vast: 5,9% (6,2%) ente 5 jaar vast: 6,2% (6,5%) ente 7 jaar vast: 6,3% (6,6%) ente 12 jaar vast: 6,7% 7,0%) ussen haakjes staan de effec* eve rentes vermeld) De rentes gelden voor j ypotheken met gemeente- arantie en maandbetaling. j Voor spaarhypotheken j eldt een 0,2% hogere rente, Vilt u meer weten over de 'ostbankhypotheken? Bel gratis 06-0400 voor e folders over hypotheken of aal deze op het postkantoor. Terneuzen - De gemeente Terneu- zen moet snel onderzoeken of een. bibliotheek-filiaal in Hoek een haalbare kaart is. Met dezelfde spoed moet het bestuur een oplos sing bedenken voor de huisvestings problemen van het kunstzinnig in stituut Toonbeeld en een locatie voor de vestiging van kunstuitleen. De WD Terneuzen schrijft dat in het programma waarmee de afdeling de verkiezingsstrijd aangaat. In dat beleidsprogramma voor de ko mende vier jaar gemeentepolitiek kie zen de liberalen verder voor herinrich ting van de Axelsestraat zodra de Axel- se Dam op de schop is gegaan. Ook moet de binnenstad met zijn centrum functie, onder andere aantrekkelijker worden door de aanleg van voldoende parkeerplaatsen op zorgvuldig gekozen plaatsen. In dat licht berijden de Ter- neuzense liberalen verder een oud stok paardje, namelijk de functie van de Markt. De herinrichting daarvan komt met de naderende uitvoering van het stadsvernieuwinsplan Steenen Beer in zicht. Als het project gereed is, vindt de WD, moet de gemeente een onderzoek instellen welke andere verbeteringen nog mogelijk zijn in de binnenstad. De liberalen denken onder andere aan ma-, nieren om de Markt te laten uitgroeien tot een trekpleister voor de stad. De mogelijkheden moet de gemeente in goed overleg met de middenstand op een rijtje zetten. In de vestiging van bedrijfsverzamelge bouwen binnen de gemeentegrenzen ziet de WD een middel om de werkge legenheid te bevorderen. Daarom moet de gemeente de komst van dat soort gebouwen stimuleren. Van onze verslaggever Sluis - Maak van Sint Anna ter Muiden een kunstenaar snest waar artiesten leven en werken en vestig er in het voormalige stadhuisje een bruine kroeg waar werken van die kunstenaars te zien zijn. m WMÊMÊWM WMMÊ.WM wM Die suggesties reikten bezoekers aan tijdens de inspraakavond die de gemeente Sluis belegde over het plan om Sint Anna ter Mui den aantrekkelijker te maken. 'Sint Anna ter Muiden, een plaatje' is een schets van moge lijkheden om dat voor. Het moet interessant zijn voor het cultuur- minnende deel van de miljoenen toeristen die Sluis elk jaar aan doen het aan de Belforstad 'vast gekleefde' pittoreske Sint Anna te bezoeken. Maar ook voor de 53 vaste bewoners moet het le ven er nog aangenamer op wor den, legde gemeentesecretaris C. Eeinhoudt de ongeveer dertig belangstellenden gisteravnd uit in d' Ouwe Schuure. Oude ambachten „Het mooiste zou zijn om er zoals het van oudsher was een kunstenaarsnest en plaats waar mensen oude ambachten beoefe nen van te maken", vond een van de aanwezigen. Die kreeg bijval uit de zaal. „Ga eens kij ken in andere plaatsen in ons land wat de mogelijkheden zijn om van Sint Anna een centrum op artistiek gebied te maken." Reinhoudt, samen met hoofd ge- mentewerken J. Naeye geeste lijke vader van het plan voor Sint Anna, legde uit dat de ge meente maar een kleine vinger in de pap heeft om van het pitto reske plaatsje een kunstencen trum te maken. „Het is een heel aardige suggestie. Maar kunnen die mensen een plekje vinden en willen ze ook, is natuurlijk de vraag. De gemeente kan alleen de voorwaarden scheppen. Ver der blijft het natuurlijk toch een kwestie van particulier initiatief om zoiets van de grond te krij gen." Spuwbakken Datzelfde gold voor een ander idee, het vestigen van een café in het Oude Raedhuys. „Met spuw bakken onder de tafels en zand op de vloer. Een ludiek levend middelpunt op het marktpleintje waar kunstwerken te bezichti gen zijn", was een andere en thousiaste reactie. „Want het enige dat werkelijk ontbreekt, in Sint Anna is een hart. Dat moet in of in de buurt van het voor malige raadhuis zijn." Van onze correspondent IJzendijke - Van zaterdag tot en met 9 april wordt er in het Streekmuseum in IJzendijke een tentoonstelling gehouden van de werken van Jan de Prentenknipper. Jan de Prentenknipper werd in 1799 als Jan Huiszoon in Co- lijnsplaat op Nood-Beveland ge boren. Tijdens zijn dienstplicht kwam hij twee jaar in het tucht huis terecht. Leuren Na zijn vrijlating maakte hij kennis met Constantia Dupree. Al snel raakte zij zwanger van hem, zij trouwden echter niet omdat Jan hervormd en Consta- tia katholiek was. Met leuren van huisje tot deuren van pren ten konden zij zich in leven houden. Constantia en zijn kin deren trokken met hem mee. Als onderweg een van hun kinderen stierf, dan hadden zij geen geld om de begrafenis te betalen. Zij moesten ook bij een geboorte de hulp van een vroedvrouw ontbe ren. Jan de Prentenknipper stierf, na enkele huwelijken, in 1870. Nu, 124 jaar nadat hij arm en berooid is gestorven, raakt zijn werk bekend in Zeeland en daarbuiten. Vijftig jaar lang heeft hij prenten geknipt. Zij weerspiegelen zijn liefde voor het Zeeuwse land, de huizen, schuren en erven. De bewonde ring van Jan voor de natuur spreekt eveneens uit zijn knip sels. Tevens tonen zij zijn geloof en tegenslag en zijn hang naar symbolen en mystiek. Zijn werk is uniek binnen de Nederlandse knipkunst door die eigen symbo liek en iconografie en door zijn gebruik van kleuren. Zaterdag 5 februari om 11.00 "uur wordt de officiële opening van de tentoonstelling verricht door Joke en Jan Peter Verhave. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door Marie Louise Ceu- lemans-De Cort (alt uit IJzendij ke, Peter de Krijger (bariton) uit Oostburg en Claire Clark uit Groede op de piano. •De start van de optocht bij de verlichte molen. foto camile schelstraete Van onze correspondent Hoek - De lampionoptocht in Hoek ter gelegenheid van de 56e verjaardag van ko ningin Beatrix kende gister avond een record-deelname van jong en oud. Mede gezien het mooie helder weer waren velen naar het buurthuis gekomen om onder begeleiding van de Koninklijke harmonie uit Biervliet en het majorettenpeleton'Terneuzense showgirls' in optocht door het dorp te trekken. Van het buurt huis ging men via de Lange- straat naar de Molendreef.ds. Raamshof, burgemeester H. Wolferthof via de Nieuwstraat weer terug naar het buurthuis de Hoekse Rakkers. Onderweg sneuvelde menig lampion, maar dit mocht de pret niet drukken. In het buurthuis stonden vrij willigers van de Evenementen stichting Hoek al klaar met warme chocomelk voor de deelnemers. Mevrouw Dees van de evenementen stichting was in haar nopjes met de overwel digende belangstelling en kon de vraag aan warme chocomelk nauwelijks bijhouden. Ook in Sluiskil en Terneuzen in de diverse wijken hield men een lampionoptocht. van 2.50 voor 1.99 k van 0.85 voor 0.69 van 2.65 voor 1.89 van 2.90 voor 1.98 Van onze verslaggever Cadzand-Bad - De storm- i vloed van eind vorige week heeft fors wat zand afgesla gen van de duinen langs de Zeeuws-Vlaamse kust. Er zit ten echter meer nadelen aan voor de recreatie-onderne mers dan dat de veiligheid in het gedrang komt. Dat zegt een woordvoerder van het waterschap het Vrije van Sluis nadat medewerkers van het schap gisteren de Zeeuws- Vlaamse kust inspecteerden. ..Er is weinig waterbouwkundige schade. Er is aan duinpaden en duinovergangen geknabbeld maar dat is het wel zo'n beetje." Het Vrije van Sluis wacht nog even met de reparatie van de schade. „In ieder geval voor het zomerseizoen is alles weer in orde. Als we het nu al repareren en het volgende week weer hard waait zou het zonde zijn van de centjes." De eigenaren van strandpavil- l°en langs de kust waren giste ren wel al druk doende met het herstel van de stormschade. „Het is terug naar af", zegt de eige naar van paviljoen Saint Pierre m Nieuwvliet, terwijl hij aan de *ag is. „Afgelopen november heb ik nog helmgras geplant om het zand aan te trekken. Maar de s'orm afgelopen vrijdag heeft al les weggeslagen." 'Ook in Cadzand werd flink wat zand van het duin geslagen, zoals hier bij strandpaviljoen Het Molentje. Van onze verslaggever Sas van Gent - De veiling van kunstwerken ten behoeve van de uitbreiding van de recreatiezaal van bejaarden tehuis De Redoute in Sas van Gent heeft 3450 gulden opge bracht. Directeur M. Hillaert van het Sasse bejaardenoord toonde zich meer dan tevreden met die op brengst. Het totaalbedrag dat de Vrien den van De Redoute nu door tal van acties in hebben gezameld is om en nabij de dertigduizend gulden. Zo vlug mogelijk wil De Redoute achter een bouwvergun ning aan voor de verdubbeling van de recreatieruimte. De kos ten van verbouw en inrichting worden geschat op anderhalve ton. De Vrienden van De Redou te hopen verder op bijdragen van de gemeente Sas van Gent en de stichting die eigenaar is van het gebouw waarin de bewoners van het tehuis zijn gehuisvest. „We zouden voor de zomerva kantie graag alles afronden", zegt Hillaert. „Want de huidige ruimte is een constante bron van ergernis en frustratie." Clinge - Voor de derde maal houden de Clingse carnavals verenigingen en buurten za terdag 5 februari het Clingse Wagenbouwersbal. Voor aanvang van het wagen bouwersbal zal de raad van elf, onder aanvoering van Prins Kriek VII samen met de wagen bouwers een nieuwe traditie op Clinge starten. Tussen 18.00 en 21.00 uur zal het 'wagentje kij ken' plaatsvinden. De bevindin gen kunnen worden uitgewisseld op het bal. Na de enorme opleving van vorig jaar wordt er veel publiek ver wacht bij het jaarlijks terugke rende voorproefje aan de voora vond van carnaval. Nu er in Clinge weer positief over het carnaval vieren gedacht wordt, willen de wagenbouwers weer bewijzen, dat dit feest nog wel degelijk leeft onder de bevolking van Clinge. Met acht eigen car navalswagens zijn de voorteke nen ook dit jaar weer veel belo vend. Het wagenbouwersbal vindt dit jaar plaats in cafe de Landbouw en disco-bar Cannon Road Show verleent de muzikale medewer king. De aanvang van dit bal is om 21.00 uur en Prins Kriek VII met de Raad van Elf zal ook acte de présence geven. (ADVERTENTIE) U zag 't op televisie. Kaalheid hoeft ook voor u geen probleem meer te zijn. Topfusion biedt u unieke haartoevoe- gingen die niet van echt haar te onder scheiden zijn. De modernste fusions, waarin elk model mogelijk is. Betaalbaar voor iedereen. Bel ons of stuur de bon op en maak vandaag nog een begin met het einde van kaalheid. Topfusion, Elckerlyclaan 99, 5625 EP Eindhoven, 040-416668 Bel mij voor afspraak □Brochure'® Naam:m/v Adres: foto camile schelstraete •Onder een dikke laag modder en vuil stonden gisteren in Vlissingen op de werf Scheldepoort honderden auto's te wachten op een schoonmaakbeurt. De wagens komen uit het schip Aya dat enkele maanden geleden zonk bij Bath in de Westerschelde, later werd gelicht en naar Vlissingen ge sleept. Een aantal van de auto's, die een week onder water hebben gestaan, is in een te slechte om nog te worden opgeknapt en wordt gesloopt. foto's anp Aardappelbeurs Rotterdam - 17 jan Consumptie-aardappelen, los ver laden af bedrijf, in gulden per 100 kg, excl. btw: Klei-aardappelen: bintje 40/50mm 13,50-14,50, 40/55mm 15,00-16,00, 55mm opw. 15,00-16,00, 50mm opw frites 15,50-16,50. Zandaardappelen: bintje 40/50mm 13,00-13,50, 50mm opw. frites 14,50-15,50. Exportaardappelen: Bintje klei 45mm opw. in zakken 16,00-17,00. Voeraardappelen 2,00-5,00. De stemming was rus tig- Van onze verslaggever Breda - Behoorlijk zelfverzekerd stond hij gisteren voor de Bredase rechtbank, de 21-jarige P.S. uit Oudenbosch. Scholier nog, met; een baantje in de horeca, maar desalniettemin met een dagvaarding die er wezen mocht. S. gaf zelf aan de initiatiefnemer te zijn van het bedrijf Society General Investments, dat vanuit Hotel Goderie in Roosendaal woningzoekenden aan een huur huis zou helpen. SGI beurde in schrijfgeld van vele honderden mensen en vaak ook een borg som, maar gehuisvest werd er niemand. Tot behandeling kwam de recht bank verder niet, omdat de raadsvrouwe van S. een bepaald dossier niet had kunnen inzien. Binnen een maand zal de zaak worden voortgezet. Wel bleek eerst nog nog dat S. overdonderd was door het succes van zijn eigen idee: „Op mijn advertenies kwamen zoveel reac ties dat ik het al heel snel veel te druk kreeg. Ik nam uitzend krachten in dienst en F. van N. werd mijn compagnon. Hij zou voor de woningen zorgen en ik voor de inschrijvingen." Uit zijn verhaal moest duidelijk worden dat vooral Van N., in middels bij verstek veroordeeld tot 16 maanden gevangenisstraf, het erbij liet zitten. Zo bezich tigde hij met kandidaat-huur ders woningen die te koop ston den, maar niet te huur. De huur ders kregen dan het verhaal voorgeschoteld dat SGI het huis wel zou kopen, maar daar kwam dan niks van terecht. De problemen stapelden zich al snel op. Torenhoge hotel- en ad vertentierekeningen, geblok keerde girorekeningen en een Van onze verslaggever Zaamslag - De Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen belegt donderdag 10 fe bruari een politieke foruma vond in het dorpshuis in Zaamslag. Het thema van de ze bijeenkomst is 'Onze stem, wat doen we ermee?'. Vertegenwoordigers van alle fracties uit de Terneuzense ge meenteraad zijn uitgenodigd op deze avond een tipje van de sluier om de gemeentepolitiek weg te nemen. Onderwerpen die ter sprake komen zijn onder meer de leefbaarheid van het platteland, vandalisme, de ge volgen van de 'sprong over de kreek' en sluiproute's in het ver keer. De forumavond begint om 20.00 uur. steeds langer wordende lijst van klanten die aangifte deden bij dé politie. Gisteren werd tevens duidelijk dat S. ook andere geldbronnen heeft aangeboord. In een jaar tijd brak hij tot twee keer toe in de woning van zijn stiefvader in. Hij nam een bankpas mee en met een vervalste machtiging tracht te hij geld los te peuteren bij banken in onder meer Breda, Zundert, Geertruidenberg en Raamsdonksveer. De ene keer lukte dat wel, de andere keer niet. Verder wordt hij verdacht van de diefstal van twee auto's en van het plegen van valsheid in geschrifte om een studiebeurs en verzekeringsgelden te ontvan gen. Aan de uitbouw van zijn zwen- delloopbaan is inmiddels een einde gekomen. Na de tweede inbraak in de woning van zijn stiefvader is S. aangehouden. Sindsdien zit hij vast in het Huis van Bewaring in Breda. Als dan alle dossiers boven water zijn, moet S. binnen een maand weer verschijnen voor de Bredase rechtbank. Van onze verslaggever Terneuzen - Onderwijsminis ter J. Ritzen is de belangrijk ste gast tijdens de vierde Katholieke Onderwij sdag voor onderwijsgevenden uit het Zeeuwse basis-, (voortge zet) speciaal- en voortgezet onderwijs, alsmede het be roepsonderwijs. Ritzen houdt een spreekbeurt waarin hij ingaat op actuele ont wikkelingen in het onderwijs. Het thema van de vierde onder- wijsdag is 'Schaal en school'. Dit met het oog op de schaalvergro tingsprocessen die momenteel in heel Nederland in het onderwijs plaatsvinden. Het programma vermeldt onder meer een forum discussie over het onderwerp en workshops over uiteenlopende onderwerpen. De vierde Katholieke Onderwijs- dag is op scholengemeenschap De Vaart in Terneuzen en vindt plaats op woensdag 23 maart van 9.00 tot 15.30 uur. Aanvan kelijk was de dag een week eer der gepland, maar in verband met de agenda van Ritzen is de manifestatie een week opgescho ven.

de Stem | 1994 | | pagina 15