Winkels zondag eerder open 'Kosten Den Dullaert niet acceptabel' Hoefsmid haalt Shire Horses naar St.-Jansteen DE STEM Disco Love mikt op derde wisselbeker PLAATSELIJK NIEUWS UITSLAGEN DAG KLAPPER Als minister van Economische Zaken akkoord gaat met besluit Hulster raad Zes varkensmesterijen in Tholen niet meer te stuiten Nieuwkomer D66 in Hulst bepleit privatisering van gemeenschapscentrum Voorspeelavonden van muziekschool Wagenbouwploeg uit Kloosterzande probeert dit jaar absoluut record te vestigen Sint Jansteen Mest stroomt uit tank na botsing BOLLINGEN KAARTINGEN KOERSBAL EXAMENS EHBO-jubilarissen Handlezing Bliksemactie voor Limburg Van onze verslaggever Hulst - De hoge jaarlijkse exploitatiekosten van het ge meenschapscentrum Den Dullaert zijn voor de Hulster gemeenschap niet acceptabel, pat is de mening van de politiek partij D66, die vol gende maand voor het eerst mee doet aan de gemeente raadsverkiezingen in Hulst. Voor D66 Hulst staat het vast dat Den Dullaert moet blijven, maar om de kosten binnen de perken te houden is volgens de democraten op korte termijn een drastische ombuiging noodzake lijk. Het uitgangspunt daarbij is dat het centrum voor de Hulster gemeenschap beschikbaar blijft. D66 Hulst is van mening dat om het bestaansrecht van Den Dul laert veilig te stellen een bedrijf seconomisch passende basis ge vonden moet worden. Dat kan in de visie van de partij het beste door een andere exploitatie van het gemeenschapscentrum. De exploitatie moet worden overge dragen aan 'een daarvoor ge schikter commercieel persoon of organisatie, die in het project wil investeren'. Om de gemeentelijke belangen op het vlak van kunst en cultuur veilig te stellen zou er volgens D66 een comité gevormd moeten worden. Dat krijgt dan het recht om in een bepaalde frequentie de gewenste kunst- en cultuureve nementen in het gemeenschaps centrum te realiseren. Het comi té moet, zo vinden de democra ten, over een eigen budget kun nen beschikken om de eigen ac tiviteiten te bekostigen. Het idee voor privatisering van Den Dullaert werd pas ook nog aangekaart door de WD en de PvdA in de vergadering van de Hulster financiële commissie, maar van de hand gewezen door wethouder P. Weemaes. Die meende dat er wellicht wel een koper voor het complex gevon den kan worden, maar dat aan zo'n kandidaat moeilijk voor waarden gesteld kunnen worden. Dat zou betekenen dat het ge bouw wel eens voor andere doel einden gebruikt zou gaan wor den dan waarvoor het in princpe gebouwd is, namelijk activitei ten op het gebied van sport en cultuur. •De drie paarden van het ras Shire Horses in hun nieuwe omgeving. FOTO WIM KOOYMAN Van onze paardesportmedewerker St.-Jansteen - De 50-jarige hoefsmid Willy Roelans uit St.-Jan- steen heeft drie paarden van het ras Shire Horses pit Engeland inge voerd. Heit zijn de twee merries Harvis Dew en ^Cloverfield Little van anderhalf jaar", met een schoft hoogte van 1,65 meter en de hengst Gronant Bomber van vijf jaar. ,Het wordt wel het grootste ras ge noemd dat er bestaat. Ze kunnen een schofthoogte bereiken van 1,75 tot 1,80 meter. Zo'n hengst kan tot 1000 kilo wegen. De Shire Horses zijn wel groter trekpaarden, maar zijn smaller en vandaar dat ze niet zwaarder zijn dan trekpaarden," zegt Willy Roelans over zijn nieuwe aanwinsten. Op de vraag waarom hij deze paarden aangeschaft heeft, zegt hij: „Ik wilde "■egns iets anders. Ikjieb-vier warmbloed- paarden waar ik 'gedeeltelijk mee fok. Daar is een tweespan bij dat ik zelf-wil houden, de anderen mogen weg. Met deze Shire Horses ga ik eveneens fok ken. De hengst Gronant Bomber staat in het Engelse stamboek en stel ik ook voor andere fokkers beschikbaar. In Neder land zijn momenteel in totaal slee! *s zo'n 35 Shire Horses, inclusief de rui nen. Hier bestaat er nog geen stamboek. Die paarden hebben allemaal Engelse papieren. Wel wordt er momenteel aan de realisering van een Nederlandse Shi re Horses-stamboek gewerkt." Bles De Shire Horses van Willy Roelans zijn zwart van kleur met een bles. Het type rende van de paardem is de zware beharing van de onderbenen. Door ge leide fokkerij wordt in het Engelse stamboek het type verbeterd en edeler gemaakt. Naast de kleur zwart komt nu ook de kleur donkerbruin en zelfs de schimmel voor. Willy Roelans: „Met deze paarden ga ik ook aangespannen rijden, zoals met de warmbloedpaarden. Eigenlijk heb ik voor mijn hobby niet zo veel tijd, want mijn hoofdberoep is hoefsmid. Ik ben daarvoor al twintig jaar, gedurende het gehele jaar, op pad. De laatste tijd werk ik samen met Rob Braspenning, die in december slaagde voor het examen iRijks Gediplomeerd. Hoefsmid', een op leiding van ruim drie jaar. i ,/.sme ji,„. Hoefsmid Rob is nu vier jaar in Zeeuws-Vlaande- ren. Oorspronklijk komt hij uit Zegge nabij Roosendaal. Momenteel loopt Tjerk Meijer uit Etten-Leur bij ons stage. Die heeft in Engeland een vierja rige opleiding gevolgd als trainer op de renbaan en volgt nu de opleiding tot gediplomeerd hoefsmid." Van onze correspondente Kloosterzande - Deze week ver zorgt de Zeeuwse muziekschool, i Oost-Zeeuws-Vlaanderen, twee voorspeelavonden. De voorspeelavonden maken tel uit van het lesplan van de muziekschool. Het doel van de openbare uitvoeringen is: de leerlingen wat ervaring te laten opdoen in het spelen voor pu- oliek. Niet enkel de getalenteer de leerlingen komen op een der gelijke voorspeelavond aan bod, ledereen moet eens het podium en de organisatie zorgt voor een afwisseling van het pro gramma door zowel gevorderde 'Is pas beginnende leerlingen te aten optreden en ook verschil lende instrumenten te belichten. De voorspeelqavonden zijn: tesdag 1 februari in Hotel van Leuven in Kloosterzande en "oensdag 2 februari in de foyer 'an het cultureel centrum de "alle in Axel. tede avonden zijn gratis toe gankelijk voor belangstellenden en beginnen om 19.00 uur. EDITIE ZEELAND 'antoreri lerneuzen, Hulst en Goes, dressen en telefoonnummers "P pagina A2. Openingstijden: '30-12.30/13.30-17.00 uur. 'edactie arneuzen: Rein van der Helm eter Oggel (editie-chef), jank van Cooten, Frank Deij, f°n Koomen (sport), wrold de Puijsseleijr. a°es: Cees Maas, trovincie redacteur). 'ulst: Eugène Verstraeten P'e. editiechef) Idvertentie-exploitatie Jspecteur Zeeland: •Menu, s-93 "wé tel. 09-3293459940. •De wagenbouwers uit Kloosterzande bezig met de nieuwste creatie. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Kloosterzande - Het carna valsgedruis nadert met rasse schreden. Hier en daar ko men de kriebels al op. Ook bij de wagenbouwploeg van Dis co Love uit Kloosterzande, die dit jaar een absoluut re cord probeert te vestigen. De Kloosterse wagenbouwers staan op het punt hun derde wisselbeker in de wacht te sle pen. Een hele prestatie, als men bedenkt dat nog geen enkele andere bouwploeg het heeft ge presteerd zelfs maar één keer de trofee te bemachtigen. Wagen bouwers in het Kloorianenrijk kunnen de beker verdienen als ze drie jaar achtereen de eerste prijs in de optocht weg kapen. Hoogste eer De mannen van Disco Love luk ten dat twee keer achter elkaar en hebben ook de laatste twee jaar beslag gelegd op de hoogste eer. Dus als ze ook dit jaar de eerste prijs winnen, krijgen ze hun derde wisselbeker en dat zou dan meteen betekenen dat ze in negen opeenvolgende optoch ten door de jury als beste zijn gewaardeerd. De bouwploeg van Disco Love is al 25 jaar actief en heeft zich opgeworpen als de beste bouw ploeg in Kloorianenland. Er is gewerkt in wisselende bezetting en op dit moment zijn er nog vier bouwers over, Peter Jonkheijm, Hennie Scheerders, Gerard van Delft en Werner Serrarens. Waar ze dit jaar mee voor de dag komen, blijft nog geheim tot de optocht van volgende week dins dag. Loods Disco Love heeft al die jaren de verleiding weerstaan om mee te doen aan andere carnavalsop tochten in de streek. De groep rijdt alleen mee tijdens de 'eigen' optocht in Kloosterzande. Het viertal is alweer maanden iedere avond en zaterdag aan de slag in een loods in Ossenisse. Deze week worden de laatste details afgewerkt. Gregoriuskoor Sint Jansteen, GREGORIAANS - Het gouden Sint Gregoriuskoor viert het |)e Kliuge 50-jarig bestaan 27 februari 51 met een dagvullend program ma. Belangstellenden kunnen zich opgeven voor deze dag. Er is een hoogmis en optre dens van drie koren die Gre goriaanse gezangen zingen. Zij die de hele dag willen meema ken inclusief de lunch moeten 15 gulden betalen. Informatie bij Paul Prince van het St. WAFELACTIE - De jongen- schiro 'Inter' houdt zondag de jaarlijkse wafelactie. Dit jaar worden geen wafels aan huis gebracht, maar men kan de wafels consumeren in de Poly valente Zaal vanaf 13.00 tot 17.00 uur. Ook kan men tussen die tijdstippen wafels komen halen. Van onze verslaggever Hulst - Als de minister van Economische Zaken er zijn zegen over geeft, mogen de winkels in de Hulster bin nenstad voortaan op zon dagmiddag al om 13.00 uur hun deuren openen. De gemeenteraad heeft tot die wijziging van de winkelslui tingsverordening besloten op verzoek van de Hulster Midden standsvereniging. De Kamer van Koophandel heeft inmiddels ook zijn instemming betuigd. Op dit moment gaan op zondag, hemelvaartsdag en tweede kerst dag de winkels in Hulst open om 14.00 uur. De middestandsvere- niging en ook B en W van Hulst denken dat vervroeging van dat tijdstip kan meewerken aan een betere verwerking van de stroom kooptoeristen. Die komen nu al lemaal tussen 14.00 uur en 15.00 uur Hulst binnen met als gevolg dat het verkeer soms muurvast komt te zitten. De winkels een uurtje vroeger laten openen zou de verkeersstroom meer kunnen spreiden. Handhaving Uit een enquête onder de Hulster ondernemers bleek dat 57 win kelbedrijven best voor een ope ning om 13.00 uur voelden. Voor handhaving van het huidige ope ningsuur kozen 46 bedrijven. Geen overweldigende meerder heid dus, maar de Kamer van Koophandel vindt dat er vol doende draagvlak is om de win kelsluitingsverordening op dat punt aan te passen. Een een andere enquête onder middenstanders in Hulst en Ka- pellebrug heeft nu eindelijk een meerderheid opgeleverd voor openstelling van de winkels om 9.00 uur op tweede paasdag en tweede pinksterdag. Vooral de ondernemers in de nabijheid van de Grote Markt hebben daar belang bij. Op genoemde dagen gaat ook de weekmarkt door en de ambulante handel begint al om 9.00 uur met de verkoop, terwijl de winkeliers pas om 10.00 uur mogen openen. Solidariteit Twee enquêtes leverden steeds geen meerderheid op voor een vervroeging van het openings tijdstip. Vorige maand werd het nog maar eens geprobeerd, waarbij de winkeliers die er geen belang bij hadden werd ge vraagd uit solidariteit tot vóór te stemmen. Dat heeft geholpen, want het resultaat was dat nu 63 winkelbedrijven voor zijn en 38 tegen. Daarmee is ook wat dit betreft genoeg draakvlak om de winkelsuitingsverordening te wijzigen. Voordat de nieuwe tijdstippen ingaan, moet eerst de minister van Economische Zaken nog toestemming geven. Van onze verslaggever Ossendrecht - Door een een zijdig ongeval is gisteren vierduizend liter varkensmest op straat terecht gekomen in Ossendrecht. Het ongeluk gebeurde toen een boer met zijn trekker met daar achter een giertank met vijftien duizend liter varkensmest het kruispunt Onze Lieve Vrouwe ter Duinelaan-Duinstraat op reed. De trekhaak van de giertank is vermoedelijk gebroken, toen de combinatie over de verkeers drempel van het verhoogde kruispunt reed. De tank schoot door, tegen de tractor aan. Door de klap botste de bestuur der met zijn hoofd tegen het dak van de tractor aan. Hij is met een hoofdwond naar het Lie- vensbergziekenhuis in Bergen op Zoom gebracht. De tank raakte beschadigd. In totaal stroomde zo'n vierduizend liter mest weg. De brandweer heeft de straat schoongespoten. Sas van Gent - Ons Genoegen, 25 personen: 1. M. Bogte, 2. R. War ms, 3. J. IJsebaert, 4. J. Dhondt, 5: F. Pieters. IJzendijke - Bridgeclub IJzendij- ke, tweede en derde wedstrijd wintercompetitie. Tweede wed strijd: 1. Mijnsberghe-Buize, 2. Lievens-De Groene, 3. Ranschae- rt-Houtepen. Derde wedstrijd: 1. Ranschaert-Houtepen, 2. Bak-Ar- noldim 3. Kerkhaert-De Waal. Terhole - Dorpshuis, KBO: 1. G. Freijzer-Hemelaar/M. Freijzer- Sponselee, 2. J. de Maat/P. de Koek, 3. A. van Delft-Witteman/ A. van Driessche. Lamswaarde - De Luifel, KBO: 1. G. de Schrijver/F. Jansen, 2. J. Dutrée/L. Sala, 3. F. van Water- schoot/L. Platjouw-Van Poelle. Rotterdam - Erasmus Universiteit Rotterdam, doctoraal Be stuurskunde Faculteit Sociale Wetenschappen: Georgia de Poor ter uit Lamswaarde. Tevens studeerde zij af aan de school of Public Environmental Affairs in Bloomington, Indiana, Verenig de Staten. DINSDAG KIELDRECHT -'t Sleepbootje, 13.30 uur schie ting voor bejaarden. KLOOSTERZANDE - Café De Reizende Man, 19.30 uur vleeskaarting. WALSOORDEN -Rue du Nord, 13.30 uur schie ting voor bejaarden. SAS VAN GENT - De Roselaer, prijskaarting joke ren en bieden. HULST - De Lieve, 13.30 uur bieden. Van onze correspondente Sint Maartensdijk - De gemeente Tholen kan zich niet meer verzetten tegen de vestiging van zes grootschalige varkens- mesterijen op het eiland. Vijf Oostbrabantse varkensboeren en een uit het Zeeuws-Vlaamse Sint Kruis hebben aanvragen ingediend bij het college van burgemeester en wethouders van Tholen om in het buitengebied een varkensstal te bouwen. Een beslissing over de bouwaan- vragen werd gistermiddag, met instemming van de gemeente raad, uiterlijk drie maanden uit gesteld. Maar de bouwvergun ningen moeten worden behan deld volgens het 'oude bestem mingsplan', dat voor het buiten gebied van kracht was, en vol doen zo goed als zeker aan de welstandseisen. Als de varkensmesters ook nog 'rekening houden met de 'nieuwste, strenge milieuvergun ningen' is de komst van vijf varkensstallen in Poortvliet en een in Sint Maartensdijk niet meer te stuiten. Tholen kan dan tussen de dertig- en veertigdui zend varkens binnen de gemeen tegrens verwelkomen. En dat in de eerste grootschalige bedrij ven, want die zijn er in de ge meente nu nog niet. Eind oktober vorig jaar besloot de gemeenteraad in een spoed vergadering het bestemmings plan voor het buitengebied te herzien. Reden was dat het ge meentebestuur ongewenste ves tiging van intensieve veehoude rijen juridisch tegen zou kunnen gaan. Tholen was toen immers, net als vele andere Zeeuwse en Westbrabantse plattelandsge meenten, in twee dagen tijd ver rast door talrijke aanvragen van (ADVERTENTIE) Ma.-vr. 07.00-21.00 Za. 08.00-21.00 Zo. 09.00-21.00 Servicestation WALTHER DE BLOCK OUDEZOUTDIJK 2-4. 4561 HP HULST telefoon 01140-12058. telefax 01140-10B56 Van onze correspondent St.-Jansteen - Tijdens de jaarvergadering huldigde de EHBO-vereniging in St.-Jan steen een aantal jubilarissen. A. de Buck (30 jaar), B. d'Hoog- he (25), B, Mortier (20), J. Stam- Wartena (15) en A. Braem-Thuy en B. Ockeloen (10 jaar) kregen de traditionele speldjes overhan digd. J. van Goethem-d'Hooge en A. de Buck kregen tevens een zilveren onderscheiding voor de vele jaren lidmaatschap en inzet voor de vereniging. Tijdens de vergadering werden tevens de goede resultaten van zowel de jeugd als de senioren tijdens wedstrijden benadrukt en stond een bestuursverkieing op de agenda. Aftredend en niet herkiesbaar waren R. Burm- Morcus en L. Burm Vonck. B. d'Hooghe werd tot nieuw be stuurslid gekozen. Aangezien er niet meer kandidaten waren be sloot men met de huidige samen stelling door te gaan. De eerst volgende activiteit is een jeugdcursus A die op woens dag 9 februari van 14.00 tot 16.00 uur gehouden wordt. veehouders. Voor Tholen waren dat er zeven. De verzoeken kwamen van af zonderlijke varkenshouders uit Best, Boxtel, Sint Oedenrode, Odiliapeel en Sint-Kruis. Tholen deed 'de deur op slot' voor 'on gewenste' vestiging van varkens stallen en burgemeester H. van der Munnik zegde toe de bestem ming van het buitengebied in overleg met landbouworganisa ties te bespreken. Thoolse raadsfracties stelden gistermiddag via commissies geïnformeerd te willen blijven over nieuwe aanvragen voor op richten van varkenstallen. Met name over aspecten als uitstoot van mest en onvriendelijke be handeling van dieren. Voorzitter Van der Munnik sloot het verstrekken van informatie niet uit. Over de vestiging van de zes varkenmesterijen echter is volgens Van der Munnik geen discussie meer mogelijk. Wethouder J. van der Jagt ver klaarde na afloop desgevraagd dat de varkensmesters maximale milieueisen opgelegd krijgen. Strakke 'groen-label' milieuver gunningen zullen in overleg met provincie, gemeente en andere betrokken organisaties uitge breid besproken worden. Wat de bouw in het landschap betreft moeten alle varkensmesterijen omgeven worden door speciale beplanting. Van onze verslaggever Axel - In café Maks in Axel vindt op maandag 7 februari een lezing plaats over 'handanalyse'. De lezing, die een introductie vormt op een cursus, wordt ver zorgd door handanalist Paul Bles uit Breda. Hij begint om 20.00 uur. De cursus die erop volgt, begint op 14 februari en beslaat vier cursusdagen. Van onze correspondent Clinge - In Clinge wordt zaterdag een bliksemac tie gehouden voor het door wateroverlast ge troffen Limburg. Het Gemengd Koor Clinge en de Fanfare Weldoen Door Vermaak zullen geza- melijk een huis-aan-huis- collecte houden. Vanaf 14.00 uur verspreiden de collectanten zich over het dorp, muzikaal bijgestaan door de muzikanten van Weldoen door Vermaak. In verband met deze actie be gint het programma van de teerdag van de fanfare pas om 15.00 uur.

de Stem | 1994 | | pagina 13