DE STEM Inspecties Zeeuws-Vlaamse kust Eerste asielzoekers in Terneuzen Staten steken dure blunders in de provinciale doofpot Personeel Philips legt zich neer bij ontslag Zeeland vindt een ton voor Limburg genoeg Akkerbouwers telen mogelijk olifantsgras Fwee lege zakjes gevonden tussen Cadzand en Breskens ter hoogte van Groede 6Eens was Willem van Oranje ook asielzoeker'' Drie van zes zeehonden met zenders verdwenen ord weet \u beweeat. 'EEN RAAT 20 0-13041 J39 iciverhoopt iets waardevols verloren? 'gernis over vergelijking met 1953 I Statenlid Woudstra (Delta An- |®rs) sneed nogal verbolgen een lander aspect van de overstro- Immgen aan. Het had hem ge- oord, zei hij, dat er her en der Mogelijk toch subsidie WV Eoneerde Dnesen jheidskooi jn op en top auto, daard alle actieve jingen voorbehouden. flOLENWATER 64 510 AA Breskens 1172-3230 K Laat dat dan even weten via een Kleintje in De Stem nebt dan een goede kans dat de eerli vinder één van de vele tienduizenden Stem lezers is. die regelmatig onze Kleintjes - rubriek Gevonden-Verloren naspeurt Zeeland lan onze verslaggever ;erneiizen - Het personeel j Philips Lighting in Ter- ielizen legt zich neer bij het jegtijdig ontslag van 39 tij- üjke arbeidskrachten. Het ijat om werknemers op de |CE-afdeling waar elektro- ische spaarlampen worden «naakt. It bonden waren vorige week al met de directie tot een akkoord gekomen over het vervroegde ontslag en legde dat gisteren aan de achterban voor. „De mensen zagen ook wel in dat er niets meer te halen was. Ze vonden het allemaal heel ver velend maar waren tegelijkertijd blij dat we nog iets voor hen hebben kunnen regelen", aldus districtbestuurder Y. Hendriks van de Industriebond FNV giste ren na het gezamenlijk overleg met de leden. Philips stelde vorige week aan de bonden (FNV en CNV) voor om tot aan het eind van het jaar een aanvulling op de ww-uitke- ring te doen. Die regeling was gisteren voor alle werknemers (hoofzakelijk vrouwen) accepta bel. Philips zegt gedwongen te zijn het contract met de 39 perso neelsleden eerder op te zeggen omdat er onvoldoende werk is. De afzet van de PL-lampen stokt en blijft ver achter bij de omzet- verwachtingen. Er is ook steeds minder werk op de afdeling om dat daar een mechanisatie is doorgevoerd. De vervroegde ont- |jnonze verslaggever adzand/Middelburg - De vondst van gifzakjes bij ihouwen-Duiveland en de kust van Goeree is voor de toriteiten aanleiding om ook de Zeeuws-Vlaamse kust andachtig in de gaten te houden. De gemeente Oost- irg heeft gisteren extra inspecties gehouden langs de ast tussen Cadzand en Breskens. Ter hoogte van oede zijn daarbij twee lege zakjes gevonden. ijf ploegen van Rijkswaterstaat iben gisteren langs de gehele jeuwse kust, maar met name issen de Veersedam en Goeree, zocht naar zakjes met het gif je landbouwgif Apron Plus. ree weken geleden spoelden enduizenden van deze zakjes a op de kusten van vooral iord-Holland. In Zeeland was ot voor zondag nog geen Apron lus gevonden. ieeltje Jans iim zeventig zakjes zijn inmid- Is door medewerkers van jkswaterstaat van de Zeeuwse anden geschept. Het gif werd rzameld in containers, die op- iteld stonden bij het Topshuis ipde Oosterschelde-stormvloed- ing. De meeste zakjes (41) gevonden op de kop van ouwen, acht zakjes lagen op Brouwersdam en tussen de 'eersedam en het voormalig werkeiland Neeltje Jans werd één zakje gevonden. Eveneens een zakje werd aangetroffen op het strand bij Domburg. In het weekeinde hadden particulieren al dertien zakjes gevonden. Vandaag gaan opnieuw vijf ploegen van Rijkswaterstaat op pad om te zien of er zich tussen de Veersedam en Goeree nog zakjes zijn aangespoeld. Behalve de twee lege zakjes bij Groede zijn de stranden langs de Zeeuws-Vlaamse kust tot nu toe 'schoon' gebleven. Dode vogels Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat zijn er op de Schouwse stranden inmiddels ook enkele dode vogels en vissen aangetroffen. Het is niet bekend of hun dood gevolg is van het landbouwgif. De dieren zijn voor onderzoek naar laboratoria overgebracht. Een medewerker van Rijkswaterstaat toont de gevonden zakjes Apron Plus. foto jaap wolterbeek Van onze verslaggever Middelburg - De staten van Zeeland vinden honderdduizend gulden voldoende om het overstroomde Limburg financieel te steunen. Ondanks alle geluiden dat de Zeeuwen het weer zuinigjes aan doen, geeft Zeeland even veel per inwoner als de rijke provincie Noord-Brabant en veel meer dan Drenthe dat ken mille uit de knip trekt, constateerden de statenleden üsteren in Middelburg tijdens een commissievergadering tevreden. he oproep van het Zeeuwse sta tenlid Huisman, gedaan in de tijd dat de watersnood hoogst actueel was dat een ton veel te zuinig was, waait nu weg in de Politieke Middelburgse wind. Zijn fractievoorzitter, Van Zwie- iten, zei gisteren wel dat het wat nem betreft ook twee ton had fogen zijn, 'maar elk bedrag is arbitrair', aldus Van Zwieten. jWholgen vergelijkingen werden gemaakt met de grote watersnoodramp in 1953, toen bijna tweeduizend mensen in de zuidwestelijke del ta verdronken. „In Limburg zijn geen slachtof fers gevallen, gelukkig, maar dat maakt een vergelijking met 1953 niet mogelijk. Ik heb me daaraan gestoord, want juist de slachtof fers maakten 1953 tot een ramp en ik vond het zeer onprettig om dat kromme vergelijk te moeten aanhoren," aldus het statenlid. Gedeputeerde Bruinooge (PvdA) en de woordvoerders van de Pv dA, de WD en de RPF/GPV zeiden dezelfde mening te zijn toegedaan. Moeder met kroost arriveert in het Roosevelthotel. •Bij aankomst worden de asielzoekers op de foto gezet. Van onze verslaggever Terneuzen - De asielzoeker- stroom naar Terneuzen is langzaam op gang gekomen. In het Roosevelthotel arri veerden zaterdag vijftig vluchtelingen, gisteren meldde zich opnieuw een klein groepje. Het gaat om vluchtelingen uit Somalië, Irak, voormalig Joegoslavië en Pakistan. Nelleke Berens van de Centrale Opvang Asielzoekers (COA) ver wacht dat begin volgende weekend het maximum aan tal van driehonderd asiel zoekers is bereikt. Het Roosevelthotel doorstond het weekend, na de hartver warmende mars vrijdag van 1500 scholieren gericht tegen uitingen van racisme en vreem delingenhaat in de Scheldestad, onbeklad. Op de galerij hangen op de laatste maandag van ja nuari twee spandoeken als stil le getuigen van de demonstratie van vrijdag waaruit sympathie voor de asielzoekers spreekt: 'Eens was Willem van Oranje ook een asielzoeker'. En: 'Je bent een rund als je racisme de vrijheid gunt'. Bordjes In de ontvangsthal, waar lege vitrinekasten herinneren aan een rijker hotelverleden, is de drukte kort na de middag onge kend. De PTT, -'bellen naar het buitenland nu goedkoper'- installeert een muntautomaat. In een hoek ligt een stapel thermo-dekens. Werklui lopen af en aan om het hotel in ge reedheid te brengen voor de vluchtelingen. Medewerkers van de COA hangen overal bordjes op waarop de vluchte lingen in vier verschillende ta len de weg wordt gewezen in het Roosevelt-labyrint. „Here is the restaurant". Terwijl in het intake bureau pasfoto's van de nieuwkomers worden gemaakt en papieren worden gechekt geeft hoofd ad ministratie Gert-Jan Menheere rondleidingen aan filmende en schrijvende pers. De kamers kennen een redelijke luxe, er is zelf tv. AI gaat het niet om de toestellen van het Roosevelt maar om vergrendelde kastjes van COA. Op de benedenver- u..-Ï,m •Een jongetje wacht bi] de intake-balie tot de formalitei ten zijn afgewerkt. dieping werken timmerlui aan een recratieruimte. „We willen hier een tafeltennistafel neer zetten en een voetbalspel". Ver warming is er niet. „Dat moet ook nog gebeuren". Kleding Achter een andere deur liggen stapels met kleding. Ingeza meld en afgegeven door Ter- neuzenaren met een goed hart. „Hier komt de kledingwinkel", zegt Gert Jan. „Een winkel. Bedoelt u dat de asielzoekers die kleren moeten kopen?", luidt de vraag. Gert-Jan: „Jaze ker, als ze er niet voor betalen waarderen ze het niet". DINSDAG 1 FEBRUARI 1994 DEEL 1 slagaanvragen levert Philips een besparing van zo'n acht ton op. De bonden hebben er vertrou wen in dat de werkgelegenheid bij Philips, die vorig jaar een flinke knauw kreeg met de over heveling van drie produktie-lij- nen naar Polen, voorlopig op peil blijft. Althans, zo lichtte Hendriks dat gisteren toe, de directie heeft geen signalen in die richting gegeven. Van onze correspondent Terneuzen - De experimentele teelt van olifantsgras heeft bij akkerbouwers in Oost-Zeeuws-Vlaanderen interesse gewekt. Binnen enkele weken wordt de knoop doorgehakt over het verbouwen van vijf tot acht hectare van dit gewas, dat onder meer als bouwmateriaal kan worden gebruik. Als het experiment doorgaat, zal het de vlasspaanplatenfa- briek Linex Pro-grass in Koe wacht het olifantsgras verwer ken. Bij Linex wordt gewerkt aan een nieuw procédé voor de het maken van spaanplaten. Het Zeeuws-Vlaamse project maakt deelt uit van een lande lijke proef, opgezet door Agro- miscanthus bv. Vorig jaar startte in het Noorden van het land al met de teelt op in totaal zeventig hectare. Voor boeren is de teelt van het gras interessant omdat het ge was op braakgrond mag wor den geteelt. De akkerbouwer ontvangt zowel de opbrengst van het olifantsgras, als de braaklegpremie. De Axelse kringvoorzitter M. Vinke van de landbouworga nisatie ZMO verwacht dat binnenkort de eerste contrac ten gesloten worden. Meer dan acht hectare olifantsgras zal er in Zeeuws-Vlaanderen het komende seizoen niet geteeld worden. „Er is eenvoudig niet genoeg plantmateriaal", aldus Vinke. Olifantsgras kent tal van toe passingsmogelijkheden en kan bovendien zeer milieuvriende lijk geteeld worden. Naast in bouwmaterialen kan het gras worden aangewend worden in de papier- en kartonindustrie, energiewinning, materiaal voor oever- en dijkverster king. En het kan dienen als siergewas. Goes - Drie van de zes radiografisch op te sporen zeehonden die in oktober vorig jaar in de Oosterschelde zijn losgelaten, zijn verdwenen. Van de dieren, die een zendertje op hun vacht en een antenne op hun kop hebben, is er één dood aangetrof fen bij Burghsluis, één is gewoon verdwenen, en de laatste van de drie is aangetroffen in nota bene de Waddenzee. Het is nog een raadsel hoe die De zeehonden verliezen dan de zeehond de barrière van de pij- lerdam heeft kunnen nemen. Misschien is hij door de zeer fel stromende schuifopeningen ge zwommen, maar het is ook mo gelijk dat hij zich in de diepe zeesluis gewoon heeft laten schutten. De dode zeehond is waarschijn lijk ten prooi gevallen aan een fuik of een ander visnet, want onderzoek toont aan dat het dier verdronken is. De onderzoekers, biologen van het departement Natuurbeheer, Leefmilieu en Fauna, roepen getuigen op om die leemte in het onderzoek te helpen vullen. Het kadaver is 25 november ge vonden, maar op 5 november al, stopten de peilingen bij dit dier, Op die dag ook, vielen de signa len weg van de andere zeehond, die tot nu toe spoorlos is ver dwenen. De reislustige zeehond die Zee land voor de Waddenzee verruil de, is een mannetje van vier jaar oud en deed twee dagen over de reis. Regelmatig wordt hij nog in de Waddenzee waargenomen. De overgebleven zeehonden zijn gezond en maken het goed, mel den de onderzoekers. De zee zoogdieren zwemmen tussen de Zeelandburg en de pijlerdam. Eind maart is de proef voorbij. zenders omdat hun vacht ver haart. Van onze verslaggever Middelburg - De statenfracties van het CDA en de WD komen terug op hun eerdere weigering de Zeeuwse WV's dertig mille te verlenen voor opleidingskosten van het personeel. Gisteren tijdens het laatste com- missiebreaad voor de statenzit- ting zwaaide de WD helemaal om, terwijl het CDA de zaak ernstig intern gaat 'heroverwe gen'. Aanleiding vormde een pleidooi van directeur Ter Heide van de provinciale VW aan het begin van de vergadering. Ter Heide vond de subsidie van de provin cie op zijn plaats, onder meer vooral omdat het hier een lande lijke actie betreft om de kwali teit van het/WV-personeel op te krikken. Dat was nieuwe informatie voor de WD'er Van Zwieten en de CDA'er Christiaanse. Vorige week tijdens een zitting van de statencommissie Economie keur de een statenmeerderheid van CDA, WD, RPF/GPV en SGP het voorstel af. Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - De afloop was voorspeld: gisteren besloten Provinciale Staten van Zeeland de kapitale blunders van het Zeeuws provinciebestuur rond het sportcentrum Zil veren Schor in de Middelburgse doofpot te steken. De zaak is afgelopen en komt hoogstens procedureel nog een keer in de komende Statenver gadering terug. Zeeland is acht ton subsidie armer en heeft er niets voor terug ge kregen. Weg is de opwinding van het SGP, dat verontwaardigd een 'parlementaire enquête' eiste, weg de stoere taal van fracties als de WD, Delta Anders en sommige CDA'ers, weg de protesten van de politici die nog maar enkele maanden ge leden de onderste steen boven wilden en zelfs in de wandel gangen veronderstelden dat hierop de val van het college voorwaar niet onmogelijk was. Misleiding van het provinciale parlement, desinformatie naar de staten, het waren zware beschuldigingen, Niets van dit alles is gebeurd. Middelburgse soep wordt zel den heet en meestal lauw ge geten, ook nu. 'We betreuren de gemaakte fouten en we ho pen ervan geleerd te hebben,' zo klonk het gisteren beduusd en mat tijdens de laatste com missievergadering uit de mon den van alle fractiewoord voerders. En men koos voor de gebrui kelijke gang van zaken in de politieke bureaucratie die Middelburg nu eenmaal is: men wacht op een nota. Een nota die aangeeft wat de spel regels voortaan zullen moeten zijn, wil Zeeland zich nooit meer in de vingers snijden bij het zakendoen met grote on dernemingen zoals het misluk te sportcentrum destijds was. Op de agenda gisteren stond het sluitstuk van de affaire die Zeeland minstens acht tón aan subsidies heeft gekost: de be loofde brief van Gedeputeerde Staten met tekst en uitleg. De kernvraag was immers: wanneer wisten GS dat "het centrum zou floppen en waar om is toen niet ingegrepen? De kwaliteit van het financieel toezicht van GS op besteding van subsidies, een belangrijke taak, was aan discussie onder hevig. GS bestookten de boze staten met informatie waaruit veel duidelijk werd, maar niet waar het precies om draaide. Gisteren was statenlid Van Kollem van GroenLinks de enige politicus die de vinger eventjes op de zere plek legde. „Wanneer het college op de hoogte was, dat was de ham vraag en die is niet beant woord. Maar ik heb geen zin meer in verdere discussies," zei Van Kollem.

de Stem | 1994 | | pagina 11