'Bijdrage Oostburg onder loep' DE STEM ZMF in beroep tegen soepeler baggerbeleid Oosterschelde Opbrengst veiling voor verbouwing De Redoute Prettig weerzien op reünie Zeldenrustcollege Tegenactie verkeerd ingediende bezwaren Instrumentale Zigeunermuziek vol weemoed HEEFT U IETS PvdA-raadslid L. Wille over perikelen Zeeland Studiecentrum: Uitwisselingsconcert D'Ancona naar Zeeland Overval op winkel in Sas van Gent Actiecomité 'Stop de varkensinvasie' Van overval verdachte man aangehouden 35 tips over twee vermiste kinderen Drie gewonden bij kop-staartbotsing in Zandstraat Informatie-avont hulp aan Novaci waarvan u vindt, dat er een kleine gerubriceerde advertentie voor geplaatst moet worden? Plaats dat .Kleintje" dan beslist in De Stem. Tien tegen een dat uw advertentie gelezen wordt. Immers 9 van de 10 Stern-lezers en lezeressen pluizen week in week uil onze ,.KIeintjes"-rubrieken na. Dat zijn elke dag vele tienduizenden Kleintjes-lezers. Zeeland Van onze verslaggever Goes - De Zeeuwse Milieu Federa tie (ZMF) gaat bij de Raad van State in beroep tegen de versoepe ling van het baggerbeleid voor de Oosterschelde. De vervuiling van de natuur neemt toe door toe te staan dat baggerspecie met een bepaalde vervuilingsgraad (klasse 2) in de Uosterschelde wordt verspreid, zegt de ZMF. Tot eind vorig jaar moest verontreinig de baggerspecie met een kwaliteit van klasse 2 in diepe putten worden gebor gen. Dit om de vervuiling van de Oos terschelde te voorkomen. Recentelijk echter versoepelde Rijkswa terstaat die eis. Sinds 1 januari dit jaar is het toegestaan klasse 2-specie uit de havens rondom de Oosterschelde daar wel te verspreiden. De milieufederatie vreest schade aan dit belangrijke na tuurgebied. „Hoewel de bodem van de Oosterschel de niet helemaal schoon is, zal door het verspreiden van de klasse 2-specie de kwaliteit van de bodem nog verder verslechteren," aldus de ZMF in een persbericht. „Het versoepelde beleid is in strijd met landelijk milieubeleid dat stelt dat de kwaliteit van de waterbo dem n iet mag verslechteren door het storten van slib. Bovendien is de Oos terschelde een erkend natuurgebied waar een speciale bescherming voor geldt." De ZMF grijpt de gedoogbeschikking, verleend aan de watersportvereniging Noord Beveland voor uitbaggering van de vissershaven van Colijnsplaat, aan om nu het oordeel van de Raad van State te vragen. Want het is met deze gedoogschikking dat het versoepelde rijksbeleid tot uitvoering wordt ge bracht. Van onze verslaggever Oostburg - De gemeente Oostburg moet de hoogte van de tegengarantie voor Zeeland Studiecentrum aan de gemeente Aardenburg heroverwegen na de fusie tussen die laatste gemeente met Sluis. PvdA-raadslid L. Wille opperde die suggestie voorzichtig en met de nodige slagen om de arm in de vergadering van de Oostburg- se commissie financien. Na de samenvoeging van Aar denburg en Sluis ontstaat moge lijk een rijkere gemeente dan Aardenburg nu in zijn eentje is, redeneerde Wille. En dan kan de hoogte van de contra-garantie die Oostburg nu geeft mogelijk naar beneden. Deze gemeente draait nu op voor een bedrag van achthonderduizend gulden als het helemaal fout loopt bij Zeeland Studiecentrum. Dat verkeert zoals bekend in financiële moeilijkheden. Het centrum kampt met een tekort dat de laatste jaren is opgelopen van vierhonderdduizend tot een bedrag van 1,2 miljoen gul den. Bij de verbouwing van het Stu diecentrum voor een bedrag van zeven miljoen gulden eisten Ge deputeerde Staten van Zeeland indertijd een tegengarantie van zeven Zeeuws-Vlaamse gemeen ten op de garantie die de ge meente Aardenburg wilde verle nen op de geldlening. Dit omdat de gemeentegarantie de draag kracht van Aardenburg alleen te boven ging. „Maar als er straks een nieuwe Van onze verslaggever Terneuzen De muziekafdeling van instituut Toonbeeld houdt samen met de muziekacademie van het Belgische Wilrijk een uitwisselingsconcert. In het weekeinde brengen gevor derde Nederlandse en Vlaamse muzikanten hetzelfde program ma ten gehore, op zaterdag in Terneuzen en op zondag in Wil rijk. Van Terneuzense zijde werkt de slagwerkgroep onder leiding van Jan Anthonisse mee. Arie Karreman verzorgt de pia nobegeleiding. Het concert is zaterdag 5 februa ri in het Winston Churchillhotel in Terneuzen, aanvang 15.00 uur. Van onze verslaggever Middelburg - De minister van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur, H. d'Ancona, brengt woens dag 2 februari een bezoek aan Zeeland. Ze verricht onder meer de officiële opening van het kinder dagverblijf in de gemeen te Reimerswaal, kinder centrum De Meikever in Middelburg en brengt een bezoek aan het Jacob Roggeveenhuis in de pro vinciehoofdstad. De minister voert ook ge sprekken met vertegen woordigers van het Zeeuws provinciebestuur, onder an dere met Commissaris van de Koningin W. van Gelder en gedeputeerde G. de Kok. Tevens vindt dan de onder tekening plaats van het con venant podiumkunsten tus sen de provincie en de be trokken vijf centrumge meenten (Goes, Middelburg, Terneuzen, Vlissingen en Zierikzee). 's Avonds spreekt de minis ter op een openbare PvdA- bijeenkomst in Zierikzee. Daar wordt gesproken over de vraag of de gemeenten voldoende geld krijgen van het rijk voor gehandicap tenvoorzieningen en over de toekomstige oplossingen voor asielzoekers. gemeente ontstaat met een nieu we financiële structuur kan ik me best voorstellen dat Gedepu teerde Staten die contra-garan tie niet langer nodig achten," meende Wille. De PvdA'er kreeg verder van wethouder J. Thomaes bevestigd dat bij Zeeland Studiecentrum inmiddels een interim-manager is aangesteld om orde op zaken te stellen in de financiën. „Klopt," aldus Thomaes op de vraag van Wille, „een voormalig hotelhouder probeert de finan ciële huishouding van het cen trum weer goed te laten functio neren." WD'er A. Rosendaal informeer de of er regelmatig overleg plaatsvindt tussen de Zeeuws- Vlaamse gemeenten en het be stuur van Zeeland Studiecen trum over de ontwikkelingen. Volgens wethouder Thomaes is door het bestuur toegezegd re gelmatig terug te koppelen over de stand van zaken. Van onze correspondent Sas van Gent - Een tot nu toe onbekende man heeft vrij dagmiddag rond zes uur een overval gepleegd in een win kel aan de Westkade in Sas van Gent. Hij maakte daarbij enkele honderden guldens buit. Gealarmeerd door het belsignaal van de winkeldeur begaf de 38-eigenaresse, die zich op dat moment elders in het pand be vond naar de winkelruimte. Ze zag een slordig geklede man met lang blond op een strikje gebon den haar achter de toonbank staan. De kassa was open en de man had geld in zijn handen. Direct na binnenkomst van de vrouw verliet hij de winkel. Hij werd nog achtervolgd door de te hulp geschoten echtgenoot van de vrouw. Die zag dat de ver dachte in de Noord-Weststraat in een witte Peugeot stapte, waarin nog twee personen zaten. De auto reed in de richting van de Kloosterstraat weg. Een klas uit 1974 van het Zeldenrustcollege haalt herinneringen op. FOTO CAMILE SCHALSTRAETE Van onze correspondent Terneuzen - De reünie ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan van het Zeldenrustcollege in Terneuzen was een groot succes. Vele oude be kenden zagen elkaar weer na vele jaren terug in een van de kantines van de school. De 1500 bezoekers, er waren zesduizend uitnodigingen verstuurd, hadden veel bij te praten. De reünie-commissie was blij met de grote opkomst. Congiërge Piet Dieleman en lid van de organisatie voelde zich als een vis in het water. Lyrisch vertelt hij over de vele ontmoetingen die hij deze dag gehad heeft. „Tja de meisjes blijven ook na vele jaren beter in het geheugen dan de jongens hé," zegt hij terwijl zijn hand spreekwoor delijk op zijn hart rust. Even later volgt het bewijs, als een oud-leerlinge, inmiddels gelukkig getrouwd, Piet nog even drie zoenen op de wang geeft. „Ik schrijf je nog," zegt ze voor ze vertrekt. Van heinde en ver waren ze gekomen. De globe-trotters kwamen uit Zwitserland, Duitsland en Londen. Op grote witte schrijf vellen kon men een boodschap ach terlaten voor de klasgenoten. Zo liet Chris tel Cosijn weten dat ze in het onderwijs zat. „Dat Jiad vast niemand verwacht," groetjes uit Bonaire, aldus de briefschrijf ster. In de benedenkantine was een podium opgesteld waar 'oude bekenden'een optre den verzorgden. Tijdens de diverse optre dens wordt regelmatig de Zeldenrust blues gespeeld om oude herinneringen op te roepen. De reünisten konden foto boeken inzien en met de klas van toen op de foto. „Uit de aanmeldingen blijkt dat vooral de jaren 1976 en 1986 sterk vertegenwoordigd zijn. De jongere lichtingen hebben blijk baar minder behoefte aan een reünie," aldus Iet de Moor. Om half zes stort iedereen zich massaal op het koud buffet. Tegen acht uur moet de organisatie meedelen dat het bier op is. Van al het geklets krijg je blijkbaar veel dorst. Van onze verslaggever Harold de Puysseleijr „HET IS te zien waarom het geld er moet komen. De zaal is te klein," zegt A. Noët van de werkgroep Vrienden van De Redoute. Het is zondag middag, net voor het begin van de veiling van amateur kunstwerken in de recreatie zaal van het bejaardentehuis in Sas van Gent. De opbrengst ervan is volledig bestemd voor een vurig gekoes terde wens, de recreatiezaal ver bouwen zodat die twee keer zo groot wordt. „De activiteiten zijn de laatste jaren fors uitge breid," vertelt directeur M. Hil- laert van De Redoute. „De zestig bewoners en de mensen die in de 38 aanleunwoningen wonen, ma ken er erg veel gebruik van." Maar de uitbreiding mag niet tot gevolg hebben dat de kosten om hoog gaan. Vandaar dat er vorig jaar een werkgroep is opgericht die met tal van acties geld inza melt om de wens uit te voeren. Voor verbouwing en inrichting is anderhalve ton nodig. De acties tot nu toe (waaronder een bloe menverkoop en een wafelver koop) leverden zo'n vijfentwin tigduizend gulden op. Verder ligt er een (informeel) verzoek bij de gemeente Sas van Gent om het Twee van de 54 gratis beschikbaar gestelde kunstwerken van amateurkunstenaars worden getoond voor de veiling in het bejaardentehuis. foto camile schelstraete lingsacties te verdubbelen en ho pen De Vrienden van De Redou te dat ook de eigenaar van het gebouw eenzelfde duit in het Een uur voor aanvang van de veiling snuffelen belangstellen den rond in de recreatiezaal en kijken of er iets van hun gading ken die amateurkunstenaars uit Groot Sas gratis beschikbaar hebben gesteld. Tegen de klok van drie uur nemen ongeveer pirant-kopers plaats in de zaal. „Het feit dat u een lotnummer heeft, verplicht u niet tot kopen hoor," zegt veilingmeester Vin cent Bovens bij het uitleggen van de spelregels. Als hij dat gedaan heeft, vraagt hij de zaal of er nog vragen zijn. „Dat is wel niet gebruikelijk. Maar ik kan me voorstellen dat er onder u nogal wat mensen zijn die nog nooit een veiling hebben bezocht." „Kan ik ook met Eurocheques betalen," wil een bewoonster van De Redoute weten. Als dat geen probleem blijkt, kan het eerste werk onder de veilingha mer. Na een stroef begin komen de armen van de bieders los. Een niet ingelijst aquarel van Annie van Hecke mag rekenen op be langstelling. De inzet van 45 gulden wordt razendsnel meer dan verdrievoudigd. Het eindbod blijft steken op 160 gulden. Ook de schilderwerken van An- ny Simons doen het goed. Eerst gaat een 'klein Japans schilder werk', ingezet op 25 gulden, voor 120 gulden van de hand. Meteen daarna gaat eenzelfde soort werk, dat tenminste twee tien tjes op moet brengen, voor 160 gulden naar een blije nieuwe eigenaar. „Als het allemaal lukt, kunnen we dit jaar nog met de bouw beginnen," aldus werkgroeplid MAANDAG 31 JANUARI 1994 A5 Van onze verslaggever Kloosterzande Het actiecomité 'Stop de varkensinvasie' mobiliseert de bevolking van Hontenisse in verband met de regen van verkeerd ingediende bezwaarschriften tegen de mogelijke komst van varkensmesterijen. Tientallen inwoners zijn door het actiecomité en de milieu werkgroep Hulst-Hontenisse op het verkeerde been gezet. Die verspreidde tijdens een bijeenkomst in Hengstdijk voorgedrukte bezwaren. De mensen moesten er alleen hun handtekening nog onder zet ten en klaar was kees. 'Zodra je een advertentie in de kran ten ziet van de gemeente met een reageren', luidde de bood schap die ze verder meekre gen. Die advertentie en de reacties kwamen. Alleen maakten de inwoners bezwaar tegen de weigering van de ge meente milieuvergunningen voor de varkensmesterijen af te geven. „Er is verwarring ontstaan," geeft een woordvoerder van het actiecomité volmondig toe. „Daarop hebben we onmid dellijk de koppen bij elkaar gestoken en een nieuwe brief opgesteld. Die brief moeten de mensen ondertekenen en inle veren." De nieuwe brieven zijn met ingang van morgen (dinsdag 1 februari) te krijgen in de openbare bibliotheken van Kloosterzande en Vogelwaar de (tijdens openingsuren) en op camping De Vogel in Hengstdijk (tussen 8.00 en 17.00 uur). Daar kunnen pro testeerdere tegen de varkens mesterijen ze ook inleveren. Het actiecomité hoopt dat zo veel mogelijk Hontenissenaren de actie steunen en wil dins dag 8 februari alle bezwaar schriften aanbieden aan bur gemeester T. Steenkamp van Hontenisse. Het streefgetal is vijfhonderd bezwaren. Terneuzen - Zuidlandtheater- Concert door de Hajra Gipsies o.l.v. Istvan Lichter met Mar co Bakker (bariton) en Ellen Pinczowski (sopraan). Hon gaarse, Roemeense en Russi sche instrumentale muziek en operette fragmenten. Gezien op 29 januari. Door Jeanette Vergouwen Afwisseling is het sterke punt van het programma van de Haj ra Gipsies. Een ensemble dat technisch bijzonder knap speelt, maar nog te weinig erkenning krijgt. Daarom werd Marco Bak ker als publiekstrekker uitgeno digd, om mee te doen aan de muzikale rondreis in Oost Euro pa. Wat Istvan Lichter presteert op de viool grenst aan het ongelofe lijke. Het lied van de Leeuwerik, een aards moeilijke partituur, werd door hem met schijnbaar gemak vertolkt. Hij weet boven dien zijn mede-muzikanten te inspireren en stimuleren, zodat de vonk van enthousiasme over springt naar het publiek. De na tuurlijke wijze van muziek ma ken, inclusief het elkaar dwin gen tot improviseren, is gewoon fijn om te zien en te horen. De combinatie met meer gekunsteld gebrachte operette fragmenten is mijns inziens minder gelukkig, temeer omdat zowel instrumen talisten als vokalisten werkten met microfoons. De balans tus sen lied en begeleiding was niet echt optimaal. Het tweede deel van het pro gramma was sterker omdat meer aandacht werd besteed aan de authentieke volksmuziek, een genre waarin sopraan Ellen Pin- czowska beter tot haar recht komt. In de operette aria's klonk haar stem scherp en vooral na saal. Ook was er in dit deel veel aandacht voor de specifieke klanken van de verschillende in strumenten. De cimbaalsoli wer den knap vertolkt, hoewel ik ze liever onversterkt had gehoord. Geert Hoes bleek een muzikaal fenomeen te zijn. Of hij nu pan fluit, viool of gitaar speelde, hij deed dit steeds met overtuiging en technische vaardigheid. Marco Bakker heeft nog steeds presence en blijft een podium man. De sleet op de stem weet hij knap te verbergen. Toch mis je het mooie inkleuren van de tonen en komt de hoogte meer geforceerd over. Zijn dictie is Van onze correspondent Cadzand/Roeselaere - De Bel gische rijkswacht heeft zaterdag in Roeselaere ee 27-jarige man uit Menen aangehouden. De man wordt onder meer ver dacht van de vorige week maan dag gepleegde overval op een kruidenierszaak op de hoek van de Erasmusweg en de Badhuis weg in Cadzand. Daarbij maakte hij enkele honderden guldens buit. De man die nog meer overvallen gepleegd in België op zijn gewe ten heeft is gisteren voorgeleid aan de Procureur des Konings. yan onze verslaggever Terneuzen - De animc Zeeuws-Vlaamse bedrijf cursussen te volgen bij van Koophandel is minin L® heeft de Zeeuws-Vk per besloten de eerste ze ïan dit jaar geen cursuss voortreffelijk en hij maakt ge bruik van zijn jarenlange erva ring en brengt het bekende re pertoire met glans, hoewel niet altijd stijlvol. Met zorgvuldig uitgekozen be lichting en passende achter- grondkleuren kregen de ge brachte nummers een extra di mensie. De Hajra Gipsies hebben bewe zen dat ze de boodschap van de zigeunermuziek vol weemoed en hartstocht kunnen overbrengen. Een combinatie met operette fragmenten is helemaal niet no dig. Van onze verslaggever Hoogerheide - De politie Woensdrecht heeft afgelopen weekeinde in totaal zo'n 35 tips gekregen over de twee vermiste kinderen Ken (8) en Kim (11) Heyrman uit Antr- werpen. De tips kwamen binnen na de uitzending van het tv-program- ma Deadline. De twee worden al weken vermist. De Belgische po litie vermoedt dat ze zijn wegge lopen. De meeste tips kwamen vrijdag avond binnen. Toen hadden vier agenten hun handen vol aan het verwerken van de tips. Zaterdag en zondag kwamen nog enkele tips binnen. Een woordvoerder van de politie kon gisteren nog niet vertellen of er ook bruikbare tips tussen za ten. „Dat moeten we nog onder zoeken." De tips kwamen uit het gehele land. Van onze correspondent Zandstraat - Zaterdagmor gen vroeg raakten bij een kop-staartbotsing in de buurtschap Zandstraat drie mensen gewond. Bij het on geval werd één auto geheel vernield en twee andere zwaar beschadigd. Omstreeks twee uur reed een 30-jarige automobilist uit het Belgische Ertvelde over de Zandstraat in de richting Sluis kil. Zonder snelheid te minderen of te stoppen reed hij achterop een personenauto. De bestuurder hiervan, een 23-jarige inwoner uit Axel, was gestopt om twee passagiers te laten uitstappen. Door de klap schoot het voertuig vooruit tegen de achterzijde van een stilstaand personenauto be stuurd door een 55-jarige man uit Zandstraat. De bestuurder van de Belgische auto liep hier bij hoofletsel op en moest naar het streekziekenhuis De Honte in Terneuzen worden overge bracht. De 23-jarige Axelaar en een 15-jarige passagier liepen rugletsel op. De Belgische auto mobilist, die volgens de politie onder invloed van alcohol was, werd een bloedproef afgenomen. Van onze verslaggever Terneuzen - De winkels tingstijd geen 'doodse a gemeentebestuur het wor stimuleren. Dat is een van de punten de Partij van de Arbeid i gemeente Terneuzen zich d< mende vier jaar sterk maakt. Het staat in het beleidsprog ma waarmee de Terneuzens cialisten meedingen om de j van de kiezers in de Scheld tijdens de komende geme raadsverkiezingen. De PvdA maakt 'zo weinig gelijk hinder voor bewoner uitgangspunt van het geme lijk parkeerbeleid en vind ook op wegen die woonw ontsluiten snelheidsremm maatregelen op zijn plaats Wegen waar de partij in verkiezingsprogramma op zijn de Langestraat in Hoe Van onze correspondent Sas van Gent - Ruim een m geleden keerden acht inw< van Westdorpe en omstreke mg uit het Roemeense No In een week tijd hadden zij inwoners van dit stadje i Karpaten geholpen met vo en kleding om de winter do komen. Inmiddels zijn de voorbere gen alweer in volle gang oi korte termijn terug te keren. Alle geïntersseerden ku woensdag 2 februari kenni ken met het werk van de v groep. Dan is er om 20.0 een informatie-avond in Speye in Sas van Gent. Wie de werkgroep financie materieel wil helpen, kan terecht bij Jacques Sol, Sc! boom 24 of Jan Hilbrink, Jansdijk A 169 in Westdor bij Rinus van der Hooft, dam 4 in Sas van Gent. Twee jubilarissen van h Alfred van de Bussche. Van onze correspondent Sluis - Een nieuw vaan zijn, een van veertig ja dimensie dus voor het ja muziekgezelschap Apollt Zoute Vestje. Het nieuwe vaandel were vaandeldrager Izaak Ca overhandigd door Bram sprille, die voorzitter Richt Clerck (wegens familieon digheden absent) verving oude, dat 44 jaar oud was dus in het archief. In het middelpunt van d langstelling stonden ong feld de gebroeders Arthr jaar) en Alfred (70 jaar) v Bussche. Beiden maken al jaar muziek bij Apollo. A begon muziek te maken n bugel, maar schakelde latei °P de tuba. Zijn twee jaar j re broer begon met de c schakelde later over op de j°n, maar speelt ook al eer tal jaren tuba. „Een gemak ker instrument als je jvordt. Je krijgt dan wat n jucht uit de longen en dan tuba het aangewezen ment." Heiden werden de muziek i Paplepel ingegoten. Vade

de Stem | 1994 | | pagina 6