Toenadering ndonesië en Portugal Vrede is nog onbereikbaar voor Westafrikaanse staat Liberia Libië schippert tussen Westerse parfum en anti-Westerse retoriek Besprekingen moeten leiden tot herstel diplomatieke banden A4 DE STEM BUITENLAND hond krijgt lencel gratie TENLAND kort Verbleekte sterren J DAG 31 JANUARI 1994 MAANDAG 31 JANUARI 1994 die al meer dan drie jaar in M [op executie, heeft gratie gekregen691 van New Jersey besloot J vrij te laten op voorwaarde datSj de hele wereld, onder wie Brim* het leven van Taro. Het dier had k aangevallen en verwond Zelfs kü i de strijd omdat hij tot een japaj£ loot had doodgebeten, werd tijdens litie wilde het dier afmaken maar zit om de voltrekking van de doodstraf ï0f„in New Jersey v°erden I dollar hebben gekost. Jratie besloten te hebben wegens gowi chap was er geen enkele aanwijzig liet zeer dat Taro niet naar zijn gezin Cen ervoor zorgen dat hij elders Pa tste is dat hij leeft." naar Oost-Europa i de Navo gaan vandaag op tournee Dost- en Midden-Europa. Zij zullen voor vrede' waartoe het deze maand heeft besloten. Veel I vijanden willen deelnemen aan dit veek sloten Roemenië en Litouwen verk voor deze samenwerking, een nework Document. Rusland heeft dat het lid wil worden van de I groep van grote geïndustrialiseerde |om maken' [r alle onderdelen voor een kernwa bom gebouwd waar alleen nog Ijtstof. Dat heeft de Sunday Times blad beroept zich op een rapport van aan het kabinet. Vol- lan behalve de onderdelen ook de Indraai' een kernbom te maken. Het aanwijzingen zijn dat Japan i een atoomwapen te maken. -.os Angeles I is zaterdag opgeschrikt door twee ad een kracht van 5.0 op de schaal fen veroorzaakten geen schade en Ze volgden bijna twee weken na de huari. Daardoor kwamen 61 mensen DO inwoners dakloos en werd grote Door Mariam Sami (ap) Tripoli - De geur van Chanel No. 5 en Loulou die in de parfumeries van je Eerste Septemberstraat in Tripo li hangt lijkt in schril contrast te staan met de bedrukte atmosfeer jie de internationale sancties van je VN tegen Libië zouden moeten veroorzaken. pe winkels in de Libische hoofdstad zijn rijkelijk gevuld met Italiaanse kle ding, Amerikaanse zeep en shampoo en Japanse elektronica. Ergens een hapje eten levert geen problemen op en hoe- ivel drogisterijen enkele bekende mid deltjes niet in voorraad hebben, zijn er voldoende alternatieven. Toch is er een probleem: er is een gebrek aan kapitaalkrachtige kopers. En ondanks de afwijkende woorden van leider Moammar Gaddafi is er hier en daar een Libiër die toegeeft dat de scherpere sancties die per 1 december werden ingevoerd voelbaar beginnen te worden. In april 1992 beperkte de VN-Veilig- heidsraad het luchtverkeer van en naar Libië en verbood het de verkoop van wapens aan het Noordafrikaanse land. Doel van de sancties is Gaddafi te dwingen de twee verdachten van de bomaanslag op het Pan Am-vliegtuig boven het Schotse Lockerbie, waarbij in 1988 270 mensen om het leven kwa men, uit te leveren voor berechting in het westen. Gaddafi legde de eis dat de twee voor een Britse of Amerikaanse rechtbank moeten verschijnen naast zich neer, dus verscherpte de Veiligheidsraad de sanc ties door de tegoeden van Libië op buitenlandse banken te bevriezen en de verkoop van onderdelen voor de olie-in dustrie te beperken. De sancties raken de hoofdader van de Libische economie - de olie-export - vooralsnog niet. Daarnaast hebben de ruim vier miljoen inwoners een masker van moed opgetrokken en doen ze alsof de laatste maatregelen hen niet deren. Libiërs die bereid zijn in het openbaar hun mening te geven hebben de neiging de propaganda van de staatstelevisie na te praten. „We zullen op kaas en brood leven als het moet. De sancties raken ons niet", aldus de winkeleigenaar al-Sherif Ibra him. „We worden sinds 1980 belegerd en alles is normaal. De gasprijs is de^ afgelopen zes jaar niet gestegen en onze levensstandaard is erg hoog", meent hij. Toch: een korte wandeling over de Eer ste Septemberstraat - de hoofdwinkel straat, genoemd naar de datum van de revolutie van Gaddafi in 1969 - toont geen grote bedrijvigheid. De enige se rieuze kopers zijn buitenlandse werkne mers die op verlof gaan, de meesten uit Azië en Oost-Europa. Slechts weinig Libiërs leggen geld neer, voor de aanschaf van een Italiaans kostuum of een cassetterecorder van Sony. De prijzen van de geïmporteerde goederen stijgen naarmate de Libische dinar in waarde daalt. Zelfs op de zwarte markt is het slecht zaken doen, hoewel ook hier van alles te koop is: van Levi's tot zijden Chinese jasjes, alles binnengesmokkeld via Tunesie of over de Middellandse Zee vanuit Malta of de Egyptische vrijhaven Port Said. „De verkoop is matig. De dollar is omhoog gegaan en de kleren zijn duur der", aldus een Marokkaanse hande laar, die Amerikaanse cowboylaarzen van Marokkaanse makelij aanbiedt. Hij geeft het advies dollars illegaal bij juweliers te wisselen, die het contante geld nodig hebben om goud in Italië te kopen. Ze betalen bijna drie dinar per dollar; de officiële wisselkoers is 29 piasters, minder dan een derde dinar. Libië kampt ondanks de olie-inkomsten met een gebrek aan harde valuta. Of misschien worden de valuta wel ergens vastgehouden; de bevriezing van de buitenlandse banktegoeden maakt het alleen maar erger. Gastarbeiders klagen al dat het over maken van dollars naar huis langer en langer duurt. Zelfs een regeringsfunc tionaris geeft, anoniem, toe dat 'we moelijkheden hebben het land uit te reizen omdat we het ons niet kunnen veroorloven de noodzakelijke dollars te kopen'. Ook andere problemen bestaan. Zo krij gen Egyptische onderwijzers in een af gelegen oord al vier maanden geen salaris meer en werd de opstand van militairen in november deels veroor zaakt door het uitblijven van de soldij betaling. Mogelijk stroomt het geld naar de pom peuze openbare projecten van Gaddafi of naar revolutionaire groeperingen die hij in het buitenland ondersteunt. Het kan erger worden: Westerse deskundi gen menen dat Libië zijn olieproduktie moet beperken als de raffinaderijen wegens gebrek aan machine-onderdelen plat komen te liggen. Gaddafi neemt ondertussen zijn gelief de rol van dwarsligger weer aan. Na enkele jaren zoete praatjes om zichzelf meer acceptabel in het Westen te ma ken, is hij nu teruggekeerd naar zijn karakteristieke retoriek. Onlangs no digde hij openlijk de Palestijnse terro risten Abu Nidal en Ahmed Jibril uit hem op te komen zoeken. Regelmatig spoort hij zijn Libische volk aan verraders thuis op te sporen. „Mo ammar zal de dreiging uit het westen weerstaan. Het kolonialisme zal er nooit in slagen een voet op de grond van het vrije Libië te zetten", zei hij op een recente bijeenkomst in Tripoli. pse communisten pbert Hue is zaterdag gekozen tot de I communisten. De burgemeester van ligt de bejaarde secretaris-generaal [aar heeft aangevoerd. Het nationale stemming achter gesloten deuren I de PCF in Saint-Ouen, ten noorden jarehais blijft overigens lid van het p Politburo. Jen in Bangladesh adsverkiezingen in Bangladesh zijn [en tussen aanhangers van verschii- tenminste 200 mensen gewond [n waren in de hoofdstad Dhaka, h oppositie gingen elkaar te lijf met [en en zelfgemaakte bommen. Er n en stembussen in brand gestoken, de toegang tot stemlokalen werd 1st op voorsprong r uit dat de verkiezingen op de Krim [r de Russische nationalist Mesjkov. [ekozen, is de kans groot dat de regio en aansluiting zoekt bij Rusland [hij op 27 maart een referendum zal het schiereiland. De uitslag van de nog niet bekend. Ze wordt niet [laar peilingen bij de stembureaus voorsprong op zijn tegenstander, [hekers |rs hebben gisteren geïrriteerd gerea- Johannes Paulus II om geen hatige voorbehoedmiddelen te verko- [d geslagen", zegt Franco Caprino. K van apothekers. „Ik geloof, evenals [heel de wereld, dat het gebruik van [is in de strijd tegen aids." Hij voelt code, waaraan apothekers zich [ten onderwerpen. Ie aan Turkije' buitse wapenproducent Eurometaal granatenfabriek in onderdelen naar at is gebeurd zonder uitvoervergun- meldt het vandaag verschijnen- ppiegel'. Het transport is vertrokken 1 in Liebenau, in Nedersaksen. Het Zaken dat de vergunningen [geeft, had alleen ingestemd met het naar Nederland. Volgens [briek in het Turkse Kirikkale onder Turkse experts opgebouwd om er president Algerije loge Veiligheidsraad heeft gisteren raai Liamine Zeroual (52), aangewe- t voor een overgangsperiode van drie als een aanhanger van de harde lijn [mentalisten. Hij zal tevens minister nieuwe president aanvaardt zijn opvolger van de Hoge Staatsraad ander leiding van Ali Kafi, die het [genomen sinds de vorige president 1992 onder druk van het leger af was Zerouals aantreden afgeschaft, enkele dagen nadat een nationaal an uitweg had moeten vinden uit de [Algerije al twee jaar verkeert. aamste maatschappelijke groeperin- pden moeten deelnemen, bleven weë ritiek dat de zittende machthebbers Idden bedisseld. Door Bob Mantiri (ips) Brussel - Er lijkt schot te komen in de pogingen van Indonesië om de diploma tieke betrekkingen met Portugal te normaliseren. Portugal verbrak de relatie nadat Indonesië in 1976 zijn voormalige kolonie Oost-Timor binnenviel en het vervolgens inlijfde bij zijn grondgebied. Na de geheime besprekingen tussen pro-Indonesische Oostti- morezen en hun in Portugal wo nende landgenoten in Madrid drie maanden geleden en drie weken terug in Londen, heeft de Portugese luchtmachtgeneraal De Melo onlangs in Jakarta be sprekingen gevoerd met minister van Buitenlandse Zaken Ali Ala- tas. De Melo, die voor de Portugese Anjer revolutie verantwoordelijk was voor het beleid op Oost-Ti- mor, heeft ook gesproken met de voorzitster van de pas opgerich te Vriendschapsvereniging Por- tugal-Indonesië Tutut Soeharto, de oudste dochter van de Indo nesische president. Zij is ook een van de voorzitters van de regerende Golkarpartij en kan in die functie, mede na mens de president, beslissingen nemen. Binnekort brengt zij een bezoek aan Lissabon, weliswaar als lei der van een culturele delegatie, maar het is zeker dat zij achter de schermen besprekingen zal voeren met Portugese autoritei ten over normalisatie van de diplomatieke betrekkingen met Lissabon. Verder zijn vroegere leiders van onder meer het Fretilin, onder wie Abelio Araujo, uitgenodigd en bezoek te brengen aan Indo nesië. Portugal is krachtens een VN-re- solutie nog altijd bestuurlijk verantwoordelijk voor Oost-Ti- mor, een voormalig overzees ge bied dat in 1975 door Indonesi sche troepen is bezet en het daarop volgende jaar ingelijfd als de 27ste provincie van de Republiek Indonesië. Lissabon eist dat Indonesië de Oosttimorezen de gelegenheid geeft om in een referendum zich uit te spreken of het onafhanke lijk wil zijn van Indonesië of bij dat land wil blijven. President Soeharto heeft een volksraadpleging afgewezen, maar zou bereid zijn om Oost- Timor beperkte autonomie te ge ven. Hij zou zelf ook geen be zwaren hebben om naar Portu gal uitgeweken Oosttimorese po litieke leiders een bestuursfunc tie te geven op Oost-Timor. Portugal heeft voortdurend In- donesië's optreden in zijn voor malige kolonie internationaal scherp aan de kaak gesteld. In de Europese Unie blokkeert Portu gal een nieuw economisch sa menwerkingsakkoord met de As sociatie van Zuidoostaziatische staten (Asean), waar Indonesië een prominent lid van is. Met de normalisatie van betrek kingen poogt Indonesië nu Por- tugals verzet te elimineren, me nen westerse diplomaten in Ja karta. Dat Tutut Soeharto zich persoonlijk met de zaak bezig houdt betekent volgens deze di plomaten dat de president zelf de kwestie onder zijn hoede heeft. Eerder hebben kringen dicht bij het Indonesische staatshoofd ge zegd dat Soeharto voor maart aanstaande de kwestie Oost-Ti- mor voorgoed uit de wereld wil hebben. Volgens insiders ergert Soeharto zich aan het feit dat overal waar hij op bezoek komt hij steeds wordt geconfronteerd met vragen over de mensenrech ten op Oost-Timor. Diplomatieke kringen in Jakarta meldden dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de bei de landen intussen 'een afkoe lingsperiode' hebben afgespro ken. In deze periode zouden de Oosttimorezen moeten proberen hun geschillen bij te leggen waarna kan worden overgegaan tot herstel van de diplomatieke banden, vermoedelijk al in maart, aldus Westerse diploma ten. Schijnbare rust in de hoofdstraat van Dili, de Oosttimorese hoofdstad. De mensenrechten-kwestie in Oost-Timor blijft Indonesië echter achtervolgen. foto van der bijl Wie in Frankrijk is afgestudeerd aan de ENA is een crack, een ster. Die elite, het zijn de bollebozen van het Franse onderwijssysteem, worden met de nodige eer bied behandeld en hebben recht op de beste baantjes. Eigenlijk zijn het voor de ge wone Franse stervelingen een soort onbereikbare groothe den. een speciale kaste, die het land zijn uitstraling moet geven. Kortom, iedereen kijkt op te gen de 'Enarques', de ambte lijke elite van het land. Enke le voorbeelden van deze su per-Fransen? Socialistenlei der Rocard heeft de vierjarige opleiding genoten, maar ook zijn gaullistische tegenhanger Jacques Chirac, de beide broertjes Attali (ex-Air Fran ce en ex-EBRD), oud-pre mier Laurent Fabius en oud president Giscard d'Estaing waren illustere leerlingen aan het instituut. Meestal kwamen ze daar terecht na briljante studies wetenschap en poli tiek om na hun ENA-tijd als zeer hoge ambtenaren een politieke carrière voor te be reiden. Iedereen die een beetje af gunstig keek naar het blad goud aan de muur en de gla zen champagne die tijdens menige cocktail worden ge nuttigd kon dan ook niet een glimlach onderdrukken toen bleek dat de voormalige pre mier Edith Cresson -die ove rigens een pesthekel had aan Enarques- besloot om de school te delokaliseren. In het kader van haar politiek dat scholen en ministeries niet per sé in Pa/ijs hoeven te zijn, stelde ze als toekomstige pleisterplaats voor de ENA Straatsburg vast. Niet dom. Want de hoge ambtenaren in Frankrijk moesten leren om wat Europeser te denken. Wanneer Cresson als nieuwe lokatie het Robbeneiland had voorgesteld of buiten-Siberië had ze niet meer protest kun nen ontlokken. Straatsburg - het is er knus, er zijn wins- tubs waar de riesling en de zuurkool naar meer smaken en er zijn regelmatige Euro pese vergaderingen - bleek niet goed. Maar Cresson zette door. En kreeg gelijk. Het was een soort overwinning van het gewone volk op de elite, een nieuw soort revolu tie. Onlangs was er weer reden voor een triomfantelijke glim lach. Want de kroniekschrij ver Philippe Meyer was vorig jaar een van de jury-leden tijdens de selectie van de ENA en schreef in zijn laatste boek over zijn bevindingen. Hij droeg de verantwoorde lijkheid voor het gedeelte 'al gemene cultuur' en moest eerst een soort proefwerk cor rigeren, alvorens de honderd beste kandidaten uit te horen tijdens een mondeling exa men. Meyer had een mooi onder werp verzonnen, waar de toe komstige kaders hun tanden op stuk konden bijten: Kan cultuur een staatsaangelegen- heid zijn? Een ENA-kandi- daat moet zo'n vraag in een historisch kader weten te plaatsen, moet iets van de huidige politiek weten en die vergelijken met die in de buurlanden en het wordt bij zonder op prijs gesteld als de kandidaat er enkele eigen ideeën over heeft. Arme Philippe Meyer. Hij kreeg bepaald niet de gede gen stukken waar hij zo op hoopte, maar een 'magma van paragrafen, geredigeerd zon der enige zorg voor leesbaar heid, luchtigheid, helderheid'. Erger: „Een enorme hoeveel heid onzin die in schril con trast staan met het niveau van het concours." Door Wilko Voordouw Een van de bollebozen had bij voorbeeld geschreven: „Wan neer ik het woord cultuur hoor dan grijp ik mijn revol ver." Of: „De Mona Lisa is vooral een uiting van een bur gerlijke visie." Dan wel: „De CIA was voor het vertonen van Amerikaanse films in Eu ropa om het communisme te verslaan." En: „Het ministerie van Cultuur heeft een van de belangrijkste begrotingen van het land." (Dat is fout, want het is minder dan 1 procent van de totale Franse Rijksbe groting, WV). Het zijn maar enkele van de parels die Meyer in zijn boek verwerkt. Wanneer de heren en dames er niet uitkomen, dan gaan ze uitgebreid aan hericiteren, in de hoop dat dit de corrector imponeert, of men wijkt uit naar verre bui tenlanden. Zo werd 'Het volk stomgehouden met levenslie deren tijdens de Argentijnse dictatuur'. Een ander middel is teruggrijpen in de Franse geschiedenis. Zo heeft vol gens een enkele kandidaat de schrijver Emile Zola zich vooral geëngageerd aan de zijde van de overheid. Je hoeft maar een pagina van hem te lezen om te weten dat het klinkklare onzin is. „Het lezen van de 300 essays liet mij, na zes weken, met het intellectuele equivalent van een enorme kater," stelt Meyer vast. Maar hij was nog niet aan het einde van zijn lijdensweg. Want honderd personen moesten nog mondeling aan de tand_worden gevoeld. Een 'Italië-gek' weet niets te vertellen over het verschil tus sen nazisme en fascisme, kent eigenlijk geen schrijvers uit het land en situeert het Do genpaleis in Florence. Een an dere kandidaat stelt vast dat homoseksuelen betere schrij vers zijn omdat ze gevoeliger zijn dan hetero's. Weer een andere kandidaat heeft geen flauw idee waar de Franse Staatsraad toe dient of hoe de leden van de Senaat worden gekozen. „Dat is net als een leerling bakker die geen flauw idee heeft van wat nu eigen lijk een bruinbrood is." Arme Philippe Meyer. Hij had zo gehoopt op briljante antwoor den van wat ooit de Franse elite moet worden. Maar de neerslag van zijn wekenlange martelgang in de zalen van het elite-instituut in Straats burg was en is voor veel Fran sen, die af en toe gefrustreerd opkijken naar hun bollebozen een enorme opkikker. Oöor Peter da Costa (ips) Monrovia - Na maanden van uitstel komen soldaten uit drie Afrikaanse landen de vredesmacht in Liberia versterken. De bataljons uit Zimbabwe, Tanzania en Oe ganda moeten deze week ar riveren in het Westafrikaan se land, waar de vrede nog steeds wankel is. be onder-secretaris van de Verenigde Naties, James Jonah, heeft de versterking aangekon digd. De komst van de nieuwe bataljons moet een nieuwe im puls geven aan het vredespro ces in Liberia, dat al enige tijd m een impasse verkeert. Bij de start werd dit vredesproces aangekondigd als een voorbeel dige samenwerking tussen de verenigde Naties en regionale organisaties, maar sindsdien Z1)n de meeste betrokkenen het spoor bijster geraakt. Het staakt-het-vuren, dat de strijdende partijen op 25 juli in ®in overeen kwamen, houdt ®°g steeds stand. Maar dat is ook het enige succes dat over le bijeenkomst is te melden, et overleg jn (je Beninese ootdstad Cotonou werd bijge woond door de VN, de West afrikaanse Economische Ge meenschap (Ecowas) en de Or ganisatie voor Afrikaanse Een heid (O AU). De andere afspraken over de wederzijdse ontwapening en de organisatie van meerpartij en- verkiezingen in de eerste maan den van dit jaar, zijn inmiddels dode letters gebleken. Zowel het uitstel van de versterking van de Afrikaanse vredesmacht als interne politieke strubbelin gen zijn hiervan de oorzaak. De verkiezingen kunnen niet eer der dan eind 1994 worden ge houden; waarschijnlijk wordt het nog later. Aan de andere kant is Charles Taylor, de zelfverklaarde presi dent, haast onmerkbaar veran derd van een meedogenloze be velhebber in een verlicht des poot. Zijn bij elkaar geraapte leger van dienstplichtigen en huurlingen stortte het land eind 1989 in de burgeroorlog toen het ten strijde trok tegen de toenmalige president Sa muel Doe. Die werd in de zo mer van 1990 op gruwelijke wijze door Taylors troepen ver moord. Maar eind november kwam Taylors Nationaal Patriottisch Front voor de Bevrijding van Liberia (NPFL) met het voor stel om hun wapens in te leve ren 'bij het Ghanese contingent van Ecomog'. Ecomog is de naam van de Westafrikaanse vredesmacht in Liberia, die on der toezicht staat van de VN. Het voorstel werd schielijk ge accepteerd door de interim-re gering van nationale eenheid, de enige ongewapende partij in de burgeroorlog die'haar gezag tot dusverre slechts in enkele gebieden rond de hoofdstad Monrovia had weten af te dwingen. Taylors NPFL en Ulimo, een coalitie van voormalige anti- Doe-partijen die het noordwes ten van Liberia controleert, weigeren veel macht af te staan bij de vorming van een brede overgangsregering, waarvoor ook afspraken zijn gemaakt tij dens het juli-overleg in Benin. De huidige interim-regering is echter van mening dat partijen die verantwoordelijk zijn voor de dood van naar schatting 150.000 Liberianen en voor de plundering van het land geen sleutelposten als defensie, fi nancien en justitie in handen mogen krijgen bij de vorming van de nieuwe overgangsrege ring. Volgens Phillip Banks van de interim-regering moeten eerst alle partijen ontwapend wor den voordat over de vorming van de nieuwe regering kan worden gesproken. Taylor voelt inmiddels aan dat de strijd zich verplaatst van de militaire naar de politieke arena. Waarschijn lijk is hij om die reden plotse ling zo'n voorstander van een algehele ontwapening, omdat hij zich dan kan concentreren op de aanloop naar de verkie zingen. Wie veel heil verwacht van een ontwapeningscampagne is een overdreven optimist. Veel strij ders zullen hun wapens verber gen uit vrees voor represailles voor hun oorlogsmisdaden. Bo vendien steken nog steeds nieu we gewapende partijen de kop op. Zo werden onlangs zeven methodisten vermoord door de Liberiaanse Vredesraad (LPC), een nieuwe factie die is verbon den aan de restanten van het regime-Doe. Een andere splin tergroep noemt zichzelf de De fensiemacht van Lofa (LDF) en probeert Ulimo uit het noord westen te verdrijven. Een vuurpeloton in Monrovia. Vele duizenden mensen zijn in de burgeroorlog van het Westafrikaanse land omgekomen. foto epa De internationale hulporgani saties die in Liberia actief zijn, melden dat de onzekerheid groot is. De scheidslijn tussen oorlog en vrede is moeilijk te trekken in Liberia. „De ont wikkelingen volgen elkaar in hoog tempo op", zegt een Ame rikaanse specialist in voedsel hulp. „Het gaat zo snel dat er van alles kan gebeuren." De vrees bestaat voor een her haling van de operatie Octopus. Dat was in oktober 1992 de codenaam voor de poging van het NPFL om de Ecomog-vre- desmacht uit Liberia te verdrij ven. De bloedige strijd die daaruit voortvloeide, joeg dui zenden Liberianen op de vlucht. De Ecomog zette een succesvol tegenoffensief in en drong het NPFL terug. Volgens een krant in Monrovia zou het NPFL een gelijksoorti ge actie van plan zijn, deze keer onder de naam Operatie Spin- neweb. Velen geven Taylors troepen echter geen schijn van kans. De greep die de Ecomog na de operatie Octopus op het NPFL zou hebben, zou elke poging tot agressie in de kiem smoren. Uit Taylors zelfverklaarde hoofdstad Gbarnga, 220 kilo meter ten noorden van Monro- .via, komen berichten over een ernstig brandstoftekort. Hulp organisaties beschouwen de Ecomog meer een meer als een 'bezettingsleger' dat schuldig Is aan de uithongering van meer dan 200.000 Liberianen omdat Ecomog-troepen onrealistische restricties zouden opleggen aan voedseltransporten. De huidige bevelhebber van Ecomog, de Nigeriaan John Inienger, voelt er echter weinig voor om 'Taylorland' van voed sel te voorzien. De operatie Oc topus was een beschamende er varing voor Ecomog, die een herhaling ten koste van alles wil voorkomen. „Hun filosofie is nu het verminderen van de voedseltransporten", zegt een vooraanstaand Liberiaans poli tiek commentator. „Ze willen niet dat het voedsel bij Charlie (de NPFL-strijders) terecht komt." Veel commentatoren zien Tay lors bereidheid tot ontwape ning ook als een teken dat hij de greep op zijn ongediscipli neerde manschappen begint te verliezen. „Sinds Ecomog Buchanan (de tweede haven stad van Liberia) heeft innge- nomen, is Taylor blut", zegt een houthandelaar die vroeger ook voor het NPFL werkte. Als de vrede eindelijk stabiel is in Li beria, vragen nieuwe proble men om een oplossing. Naar schatting een miljoen Li berianen zullen terugkeren naar huis, onder wie zesdui zend kinderen die volgens Uni cef volop hebben meegestreden in de oorlog. Het zal veel on derwijs en begeleiding kosten om hen weer geschikt te maken voor een functie in een vreed zame burgermaatschappij, maar dat is voor Liberia voor lopig een utopie.

de Stem | 1994 | | pagina 5