Israël en PLO nader tot elkaar To Ind en Vrede Westa Tientallen Koerden uit Nederland vechten in Oost-Turkije Conservatieven Zuid-Afrika wijken niet Japanse regering komt met stimuleringsplan Libië scl Bespreki PLO en Egyptische bemiddelaar melden doorbraak in onderhandebngen: Akkoord over beperking produktie van aluminium Amerikaanse hond krijgt na 3 jaar dodencel gratie DE STEM BUITENLAND pESTEM Belgische minister begint proces tegen krant Doden door lawines BUITENLAND kort MAANDAG 31 JANUARI 1994 A4 Den Haag (anp) - Enkele tientallen Koerdische jongens uit Nederland zijn de afgelo pen jaren naar Turkije ver trokken om aan de zijde van het Koerdische verzet te vechten tegen het Turkse ge zag. Bij die strijd zijn ver scheidene van hen gesneu veld. Het Kurdistan Informatie Cen trum (KIC) in Amsterdam ver klaarde zaterdag niet exact te weten om hoeveel slachtoffers het gaat. Een woordvoerder van het KIC gaf aan dat van de Koerdische jongens die naar Turkije ver trekken de meeste zowel een Nederlands als een Turks pas poort hebben. Met name de laat ste twee jaar is het aantal vrij willigers toegenomen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken sluit niet uit dat Neder landse Koerden in Turkije zijn gesneuveld, maar zegt niet over concrete cijfers te beschikken. Het probleem is dat de gangen van de jongens die vertrekken, moeilijk zijn na te gaan. Boven dien worden degenen die over een Nederlandse en een Turkse nationaliteit beschikken in Tur kije als Turks staatsburger be schouwd. De Koerdische vrijwilligers ko men met name uit de vier grote Nederlandse steden en andere plaatsen waar veel Koerden wo nen. Het KIC, dat verdacht wordt van nauwe banden met de Koerdische guerrillabeweging PKK, ontkent dat actief wordt geworven onder de Koerdische jongeren. „Er is gewoon veel animo om san de strijd deel te nemen," zegt de woordvoerder. „Het informatiecentrum wordt geregeld gebeld door mensen die naar Turkije willen gaan om te vechten. Wij stimuleren deze jpngens niet maar wijzen ze juist op de gevaren. We drukken ze op het hart dat het een weloverwo gen beslissing moet zijn. Als je zonder voorbereiding in Oost- Turkije de bergen in gaat, maak je geen kans." De PKK beziet met gemengde gevoelens de komst van vrijwilli gers uit Nederland en andere Westeuropese landen, met name uit Duitsland. Potentiële strij ders worden pas toegelaten na een strenge slectie. „Logisch, de PKK is een professionele organi satie, die op professionele wijze strijd wil leveren," verduidelijkt de KIC-zegsman. Van onze redactie buitenland Davos - Israël en de PLO lijken een doorbraak te hebben bereikt in de onderhandelingen over autonomie voor de Gaza en Jericho. Jerichogebied. Moussa gaat er van uit dat de overeenkomst over ongeveer tien dagen in de Egyptische hoofdstad kan wor den beklonken. Arafat en Peres spraken 's nachts acht uur lang met elkaar in een poging het akkoord, dat vorig jaar september in Was hington werd bereikt, te redden. Israël en de PLO konden het steeds maar niet eens worden over de veiligheidsaspecten van de grensovergangen tussen de Palestijnse gebieden en de Ara bische landen en de grootte van het gebied rond Jericho waar Palestijns zelfbestuur zou gaan gelden. Details van het ontwerpakkoord zijn niet bekendgemaakt, maar Palestijnse zegslieden zeiden 'een breder pakket' te hebben uitgewerkt dat tegemoet komt aan de veiligheidsverlangens van Israël. Het radiostation van het Israëli sche leger zei dat er een compro mis is bereikt, waarbij de Pales- tijnen grote concessies hadden gedaan op het punt van de grensovergangen. Jeruzalem eist de controle over de grensposten tussen Jericho en Jordanië en Gaza en Egypte. „Er zijn tussen beide partijen geen grote problemen meer," stelde Moussa. Volgens de Egyp tische bewindsman was als com promis over de grensovergangen uit de bus gekomen dat de Israë lische grenswachten wel aanwe zig zouden zijn, maar uit het zicht van reizigers. Israël zou van zijn kant akkoord zijn ge gaan met de aanwezigheid van een Palestijnse advocaat bij on dervragingen van 'verdachte' Palestijnen die door de Israëli sche veiligheidsdiensten zouden zijn aangehouden, meldde de Is raëlische radio. PLO-leider Arafat zei gisteren 'zeer binnenkort' een doorbraak te verwachten in de onderhande lingen die moeten leiden tot te rugtrekking van Israël uit de bezette Gazastrook en Jericho op de Westoever van de Jordaan. Arafat deed zijn uitlatingen op het World Economie Forum in Davos, na zijn langdurige onder handelingen met de Israëlische minister van Buitenlandse Za ken, Peres. Hij voegde daaraan toe dat hij met premier Rabin een akkoord over Palestijns zelf bestuur hoopt te ondertekenen in Cairo. Egypte vervult een be middelende rol tussen beide par tijen sinds hun historische ak koord eind vorig jaar in de pro blemen raakte. „Wij staan op het punt alle ob stakels die de afgelopen weken zijn opgeworpen uit de weg te ruimen, zodat wij zeer spoedig, zeer spoedig, tot een definitief akkoord kunnen komen om de vredesakkoorden direct te kun nen gaan uitvoeren," aldus Arafat. Peres, die naast de PLO-leider zat op het Forum - een jaarlijkse bijeenkomst van internationale leiders uit het politieke en za kenleven - zei niets dat er op wees dat hij het met de zienswij ze van Arafat eens of oneens ,was. Maar hij dankte Arafat, 'met wie hij glimlachend hand in hand het podium opkwam, 'voor zijn uiterste inspanning onze twee volkeren samen te brengen in vrede en hoop'. De Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken, Moussa, ook in Davos aanwezig, bevestigde dat 99 procent van een akkoord over autonomie in de Gaza en Jericho inmiddels gereed is. Het enige dat nog niet in kannen en krui ken is, is de omvang van het Brussel (krf/anp) - De belangrijkste aluminiumproducerende landen zijn het eens geworden over een beperking van de produktie, heeft de Europese Commissie gisteren bekendge maakt. Zij willen daarmee een eind ma ken aan het overaanbod en zo de sterk gedaalde prijzen opkrik ken. Het akkoord omvat de Eu ropese Unie, de Verenigde Sta ten, Rusland, Canada, Australië en Noorwegen. Bezonderheden over de produk- Brussel (anp) - De Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken Claes zal de krant Het Laatste Nieuws voor de rechter slepen wegens eerroof. Het Laatste Nieuws berichtte vrijdag uit betrouwbare bron te hebben vernomen dat Claes de Socialistische Partij (SP) zou hebben voorgesteld vijftien mil joen Belgische frank aan steek penningen te accepteren van de Italiaanse helikopterfabriek Agusta. De populaire krant wist daarbij te melden dat de voorzitter van de SP dit voorstel indertijd zou hebben afgewezen. De partij voorzitter heeft de beschuldiging inmiddels tegengesproken. Claes betitelde het artikel in Het Laat ste Nieuws als riooljournalistiek. Voor het eerst in de soap-achtige Agusta-affaire stapt een be schuldigde minister naar de rechter om de beschuldigende partij wegens smaad aan te kla gen. Claes kwam vorige week al eer der onder vuur te liggen doordat Agusta-directeur Baldini tegen over justitie had verklaard dat er contact was geweest tussen Claes en de president-directeur van Agusta. Claes houdt vol dat dit niet waar is. De zaak draait om de aanschaf van 46 helikopters voor de Bel gische landmacht in 1988. Claes was toen minister van Economi sche Zaken in het zoveelste ka binet-Mariens. In verband met de kwestie zijn inmiddels drie Waalse politici van socialistische huize afgetreden. tiebeperking zijn niet gegeven. Een woordoverder van de Euro pese Commissie zegt wel dat Rusland toegezegd heeft zijn produktie te verminderen met 500.000 ton per jaar. Daarvan zou 300.000 ton effectief moeten worden over drie maanden en de rest over zes maanden. Deskun digen ramen het overaanbod op 1,5 2 miljoen ton per jaar op een wereldproduktie van 18 a 19,5 miljoen ton. De malaise op de internationale aluminiummarkt is vooral toe te schrijven aan een enorme groei van de export van Rusland. Door het instorten van de wapenin dustrie is de vraag naar alumini um daar sterk afgenomen en gaan grote hoeveelheden metaal tegen afbraakprijzen naar het buitenland. De Russische export is in de periode 1990-1993 ge groeid van 300.000 ton tot 1,6 miljoen ton per jaar. De Wester se producenten hebben Rusland in ruil voor produktieverminde- ring toegezegd te helpen bij de modernisering van de aluminiu- mindustrie. In hoeverre de andere betrokken landen hun produktie gaan be perken is evenmin duidelijk. In Nederland gaat het om Hoog ovens en de vestiging van het Franse concern Pechiney in Vlis- singen. Beide bedrijven hebben him produktie de afgelopen ja ren trouwens al beperkt. Chambery - Lawines in de Alpen hebben in het weekend zeker negen mensenlevens geëist. Een skiër in Oostenrijk wordt nog vermist. De meeste slachtoffers vielen in Frankrijk, waar vijf Britten en twee Franse skilera ren omkwamen. De andere twee doden vielen in Oostenrijk en Zwitserland. In Turkije zijn zestien mensen omgekomen en 34 gewond ge raakt toen een bus van een be sneeuwde weg afraakte en een ravijn inreed. ANC-leider Mandela ging gisteren met de trein naar Soweto. Zijn aanhangers wuiven met ANC-vlaggetjes. foto ap Van onze redactie buitenland Johannesburg - Zwarte en blanke conservatieven in Zuid- Afrika blijven ook aan de vooravond van een belangrijk overleg over de verkiezingen bij hun stand punten. Zulu-partij Inkatha heeft giste ren herhaald niet mee te zullen doen aan de multi-raciale ver kiezingen van 27 maart. De partij ziet alleen van een boy cot af indien de voorlopige grondwet wordt gewijzigd. De onderhandelingen vandaag tussen enerzijds de regering en het ANC en anderzijds de Vrij heidsalliantie zijn steeds om schreven als de laatste kans. De leden van de conservatieve alli antie (extremistische blanken, Inkatha en het thuisland Bop huthatswana) willen meer re gionale autonomie. In het officieel onafhankelijke thuisland Bophuthatswana tra den de autoriteiten afgelopen weekeinde opnieuw hard op te gen aanhangers van het Afri kaans Nationaal Congres (ANC), die op weg waren naar verkiezingsbijeenkomsten. Het hoofd van het ANC-verkie zingscomité Popo Molefe werd zelfs korte tijd vastgehouden. De grootste verrassing van het weekeinde was misschien wel de opstelling van de extreem rechtse blanken, die hun be oogde voorman generaal Con- stand Viljoen van het podium floten. Viljoen haalde zich de woede van zijn aanhangers op de hals door te verklaren dat alleen onderhandelingen een uitweg kunnen bieden. De vrouw van de generaal kon na het fluitconcert dat volgde, haar tranen niet bedwingen. De bijeenkomst werd vervol gens beheerst door Eugene Ter- reblanche, de keiharde leider van de Afrikaner Weerstands beweging. De extreem-rechtse blanken riepen hun eigen Volksstaat uit en kozen de lei der van de Conservatieve Par tij, Ferdi Herzenberg, tot eerste president van hun republiekje. De boodschap aan president F.W. de Klerk en het ANC lijkt duidelijk. Wanneer deze week geen compromis wordt gevon den die de leden van de Vrij heidsalliantie kan overhalen tot deelname aan de verkiezingen, zal het geweld in het land ver der om zich heen grijpen. De Klerk bedankte dit week einde Buthelezi telefonisch om dat de Inkatha-leider de onder handelingsdeur had opengela ten. Een complicatie voor de onder handelingen vandaag is de we tenschap dat vooral de Natio nale Partij zal profiteren van een boycot door conservatieve blanke en zwarte partijen. En kele extreem-rechtse groepen hebben gesuggereerd dat de re gering helemaal geen compro mis wil omdat de Nationale Partij dan stemmen zou verlie zen aan de conservatieve par tijen. Het ANC presenteerde zaterdag zijn verkiezingsprogramma. De partij van Mandela wil onder meer de komende tien jaar 2,5 miljoen nieuwe banen scheppen en in vijf jaar tijd een miljoen huizen bouwen. Het program ma is een minder ambitieuze versie van de oude plannen voor wederopbouw. Het ANC zoekt naar een midden tussen het aanpakken van de uitwas sen van apartheid en het ge ruststellen van minderheden. Dat laatste lijkt bij voorbaat een bijna onmogelijke taak. De Nationale Partij noemde het ANC-programma direct een 'socialistische blauwdruk' en de zakengemeenschap vroeg zich af hoe het ANC zoveel sociaal-economische verbete ringen kan doorvoeren zonder grote belastingverhogingen. De Nationale Partij presenteert woensdag haar programma, waarin veel nadruk zal liggen op de voordelen van de vrije markt en van buitenlandse in vesteringen. Van onze redactie buitenland Tokio - De Japanse regering is, na de. aanvaarding van politieke hervormingen door het parlement, van plan de komende week een groot eco nomisch stimuleringsplan aan te kondigen. In regeringskringen is vernomen dat daar een bedrag van tussen de 14.000 en 16.000 miljard yen (250 tot 280 miljard gulden) mee gemoeid is, waarvan 87 tot 124 miljard gulden aan belastingver lagingen. Het gaat om het om-, vangrijkste - stimuleringsplan sinds de Tweede Wereldoorlog. Behalve voor belastingverlich ting worden er vele miljarden uitgetrokken voor bouwop drachten door de overheid, aan koop van grond voor maatschap pelijke doelen en woningbouw- kredieten voor particulieren en kleine ondernemingen. Hoe het economische pakket moet worden gefinancierd is niet duidelijk. „Het is beter als wij kunnen zeggen hoe wij het in komstengat ten gevolge van be lastingverlagingen zullen vullen, maar als wij een jaar later de btw verhogen, zal de economie worden afgeremd," aldus minis ter van Buitenlandse zaken Tsutomo Hata. Het ministerie van Financiën wil de btw verhogen, maar de socia listen, de grootste partij in de Premier Hosokawa foto ap regeringscoalitie, zijn daar fel tegen. Er is Hosokawa alles aan gele gen met een aansprekend stimu- lerinsprogramma te komen voor afgaand aan zijn top met Ameri kaans president Clinton op 11 februari. De betrekkingen met Washington over het reusachtige Japanse handelsoverschot staan onder druk en de Amerikaanse regering eist dat Tokyo 'krach tige en aanhoudende' stappen neemt om daaraan iets te doen. Het Japanse parlement ging za terdag akkoord met een afge zwakte versie van premier Hoso- kawa's politieke hervormings plannen. Daarmee slaagde hij er op het laatste nippertje in een dreigende regeringscrisis af te wenden, zes uur voor het einde van het parlementaire jaar. Beide kamers van het Japanse parlement, het Lagerhuis en het Hogerhuis, gingen uiteindelijk akkoord met wetten die de aan houdende corruptie in de poli tiek moeten beteugelen. De stemmingen vonden plaats nadat Hosokawa en oppositieleider Yo- hei Kono van de Liberale Demo cratische Partij (LDP) in de nachtelijke uren overeenstem ming hadden bereikt over een sterk afgezwakte versie van de oorspronkelijke hervormingen. Met name de maatregelen die de corruptie moeten indammen zijn in de uiteindelijke versie aan zienlijk verwaterd. Er bleef Hosokawa niets anders over dan in te gaan op de eisen van de oppositie. Vasthouden aan het oorspronkelijke plan zou het einde van de wetten hebben betekend en, zonder twijfel, de val van de zes maanden oude coalitieregering. Hosokawa be loofde bij zijn aantreden de cor ruptie te zullen bestrijden. Mocht het parlement de wets voorstellen afwijzen, dan zou de premier aftreden. De LDP is erin geslaagd haar eis door te drukken dat het voor politici mogelijk blijft geldelijke steun van het bedrijfsleven te werven en te ontvangen, zij het in beperkte mate. Per bedrijf of instelling mag niet meer dan 9.000 gulden worden gegeven. Over viif jaar zullen de schen kingen worden verboden. Elke parlementariër mag hooguit één organisatie voor fondswerving oprichten. Ook wordt het kiesstelsel aange past met de gedeeltelijke invoe ring van een systeem van even redige vertegenwoordiging. Driehonderd afgevaardigden zullen direct worden gekozen in nog vast te stellen districten. De resterende 200 parlementariërs zullen worden gekozen'via even redige vertegenwoordiging, waarbij een kiesdrempel van twee procent geldt. De LDP, die rijkelijk door be drijven werd gesteund tijdens haar bijna veertigjarige bewind tot 1993, vreesde dat de finan ciële stroom zou opdrogen die zij jarenlang ontving in ruil voor politieke gunsten. De Socialis tische Partij, de grootste maar meest verdeelde partij in Hoso- kawa's coalitie, eiste steeds een volledig verbod op financiële do naties. Dat zou het bewijs vor men dat de regering ernst wil maken met het opruimen van de LDP-erfenis van corruptie. De politieke crisis in Japan ont stond op 21 januari toen bij een eerdere stemming in het Hoger huis de hervormingen werden verworpen. De LDP en een aan tal dissidenten van de Socialiti- sche Partij torpedeerden hel toen Washington (dpa) - Een hond die al meer dan drie jaar ij Amerikaanse dodencel wachtte op executie, heeft gratie gekregen' Gouverneur Christine Todd Whitman van New Jersey besloot weekeinde de vijf jaar oude Taro vrij te laten op voorwaarde dat de staat verlaat. Tal van dierenbeschermers op de hele wereld, onder wie Brisi Bardot, hebben gevochten voor het leven van Taro. Het dier had een feestje een 10-jarig meisje aangevallen en verwond. Zelfs regering in Tokyo wierp zich in de strijd omdat hij tot een Jan; honderas behoort. Taro, die al eerder een soortgenoot had doodgebeten, werd tijdens kerst in 1990 opgesloten. De politie wilde het dier afmaken maarz bazen schakelden de rechter in om de voltrekking van de doodst te verhinderen. Tot aan het hoogste hof in New Jersey voerden processen die meer dan 100.000 dollar hebben gekost. De gouverneur verklaarde tot gratie besloten te hebben wegens m gedrag. Tijdens zijn gevangenschap was er geen enkele aanwijs dat de hond kwaadaardig is. Bazin Lonnie Lehrer betreurt het zeer dat Taro niet naar zijn ge2 kan terugkeren. „Maar we zullen ervoor zorgen dat hij elders goed tehuis vindt. Het belangrijkste is dat hij leeft." Navo stuurt missies naar Oost-Europa Brussel - Twee delegaties van de Navo gaan vandaag op tournee langs negen hoofdsteden in Oost- en Midden-Europa. Zij zuller uitleg geven over het 'partnerschap voor vrede' waartoe hel militaire bondgenootschap deze maand heeft besloten. Veel voormalige communistische vijanden willen-deelnemen aan dii Navo-partnersehap. Vorige week sloten Roemenië en Litouwer een akkoord over een raamwerk voor deze samenwerking, eer Partnership for Peace Framework Document. Rusland heef gisteren te kennen gegeven dat het lid wil worden van de Europese Unie en de G-7, de groep van grote geïndustrialiseerde landen. 'Japan kan atoombom maken' Londen - Japan beschikt over alle onderdelen voor een kernwa pen en heeft mogelijk al een bom gebouwd waar alleen nog plutonium in hoeft als splijtstof. Dat heeft de Sunday Tine gisteren gemeld. Het Britse blad beroept zich op een rapport van de Gezamenlijke Inlichtingencommissie aan het kabinet. Vol gens het rapport heeft Japan behalve de onderdelen ook de expertise om 'in een handomdraai' een kernbom te maken. He1 rapport benadrukt dat er geen aanwijzingen zijn dat J daadwerkelijk besloten heeft een atoomwapen te maken. Zware naschok in Los Angeles Los Angeles - Los Angeles is zaterdag opgeschrikt door twee naschokken. Eén daarvan had een kracht van 5.0 op de schaa van Richter. De naschokken veroorzaakten geen schade maakten geen slachtoffers. Ze volgden bijna twee weken na zware aardbeving van 17 januari. Daardoor kwamen 61 mensen om het leven, raakten 25.000 inwoners dakloos en werd materiële schade aangericht. Nieuwe leider Franse communisten Saint-Ouen- De 47-jarige Robert Hue is zaterdag gekozen tot dl nieuwe leider van de Franse communisten. De burgemeester van Montigny-les-Cormeilles volgt de bejaarde secretaris-generaal Marchais op, die de PCF 22 jaar heeft aangevoerd. Het national! partijcomité koos Hue in een stemming achter gesloten deuren tijdens het 28e congres van de PCF in Saint-Ouen, ten noorden van Parijs. De 73-jarige Marchais blijft overigens lid van het partijbureau, het voormalige Politburo. Honderden gewonden in Bangladesh Dhaka - Bij de gemeenteraadsverkiezingen in Bangladesh zijn gisteren botsingen opgetreden tussen aanhangers van verschil lende partijen. Daarbij zijn tenminste 200 mensen gewond geraakt. De ergste onlusten waren in de hoofdstad Dhaka Aanhangers van regering en oppositie gingen elkaar te lijf met geweerkolven, ijzeren staven en zelfgemaakte bommen. Ei werden stembriefjes gestolen en stembussen in brand gest terwijl kiezers met geweld de toegang tot stemlokalen werd verhinderd. Russische nationalist op voorsprong Simferopol - Het ziet ernaar uit dat de verkiezingen op de Krim gisteren zijn gewonnen door de Russische nationalist Mesjkov, Als hij tot president wordt gekozen, is de kans groot dat de regio zich afscheidt van Oekraïne en aansluiting zoekt bij Rusland. Mesjkov kondigde aan dat hij op 27 maart een referendum houden over de status van het schiereiland. De uitslag van d( verkiezingen was gisteravond nog niet bekend. Ze wordt niet voor vandaag verwacht. Maar peilingen bij de stembureaus gaven Mesjkov een grote voorsprong op zijn tegenstander, parlementsvoorzitter Bagrov. Paus irriteert apothekers Rome - Italiaanse apothekers hebben gisteren geïrriteerd gerea geerd op een oproep van paus Johannes Paulus II om condooms en andere kunstmatige voorbehoedmiddelen te verko pen. „Ik ben met stomheid geslagen", zegt Franco Capri» voorzitter van de vereniging van apothekers. „Ik geloof, evenals de meeste regeringen over heel de wereld, dat het gebruik val condooms enorm belangrijk is in de strijd tegen aids." Hij voel niets voor een strenge morele code, waaraan apothekers zid volgens de paus zouden moeten onderwerpen. 'Eurometaal leverde aan Turkije' Bonn - De Nederlands-Duitse wapenproducent Eurometaal heeft onlangs een complete granatenfabriek in onderdelen naar Turkije getransporteerd. Dat is gebeurd zonder uitvoervergun ning van de Duitse autoriteiten, meldt het vandaag verschijnen de Duitse weekblad 'Der Spiegel'. Het transport is vertrokken vanuit de Duitse vestiging in Liebenau, in Nedersaksen. Hei Duitse ministerie van Economische Zaken dat de vergunning® voor dit soort expoprten afgeeft, had alleen ingestemd met het transport van de fabricage-onderdelen naar Nederland. Volgens het blad wordt de wapenfabriek in het Turkse Kirikkale ont" het toezicht van Duitse en Turkse experts opgebouwd om fragmentatie-granaten te maken. Generaal nieuwe president Algerije Algiers - De Algerijnse Hoge Veiligheidsraad heeft gister® minister van Defensie, generaal Liamine Zeroual (52), aangek zen als de nieuwe president voor een overgangsperiode van dn* jaar. Zeroual staat bekend als een aanhanger van de harde lij' in de strijd tegen de fundamentalisten. Hij zal tevens minist® van Defensie blijven. De nieuwe president aanvaardt zi|j functie vandaag. Hij is de opvolger van de Hoge Staatsra® (HCE) van vijf personen onder leiding van Ali Kafi, die b(; presidentschap heeft waargenomen sinds de vorige preside®- Chadli Benjedid in januari 1992 onder druk van het leger af getreden. De HCE wordt bij Zerouals aantreden afgeschaft. Zerouals benoeming komt enkele dagen nadat een national congres was mislukt dat een uitweg had moeten vinden uit politieke impasse waarin Algerije al twee jaar verkeert. politieke partijen en voornaamste maatschappelijke groeperi»' gen die aan het congres hadden moeten deelnemen, bleven w«f onder het uiten van de kritiek dat de zittende machthebber onderling al de uitkomst hadden bedisseld. poor Mariam Sami (ap) Tripoli - De geur van CM en Loulou die in de parful de Eerste SeptemberstraM li hangt lijkt in schril staan met de bedrukte I die de internationale sa de VN tegen Libië zouq veroorzaken. pe winkels in de Libiscl zjjn rijkelijk gevuld met It. ding, Amerikaanse zeep en, Japanse elektronica. Erger eten levert geen problemer wel drogisterijen enkele bi deltjes niet in voorraad her voldoende alternatieven. Toch is er een probleem gebrek aan kapitaalkrach gn ondanks de afwijkende - leider Moammar Gaddafi i daar een Libiër die toeg scherpere sancties die per werden ingevoerd voelbaar worden. In april 1992 beperkte de Door Bob Mantiri (ips) Brussel - Er lijkt scb komen in de pogingei Indonesië om de dipl tieke betrekkingen Portugal te normalis Portugal verbrak de r nadat Indonesië in zijn voormalige kc! Oost-Timor binnenvi het vervolgens inlijfc zijn grondgebied. Na de geheime bespre] tussen pro-Indonesische morezen en hun in Portug nende landgenoten in drie maanden geleden ei weken terug in Londen, h< Portugese luchtmaehtgi De Melo onlangs in Jaka; sprekingen gevoerd met van Buitenlandse Zaken tas. De Melo, die voor de Porj Anjer revolutie verantwooj was voor het beleid op Oc mor, heeft ook gesproken voorzitster van de pas opi te Vriendschapsverenigini tugal-Indonesië Tutut Soi de oudste dochter van di nesische president. Zij is ook een van de voo: van de regerende Golk; en kan in die functie, me| mens de president, besli: nemen. Binnekort brengt zij een Door Peter da Costa (ips) Monrovia - Na ma van uitstel komen soi uit drie Afrikaanse de vredesmacht in IJ versterken. De bataljo Zimbabwe, Tanzania ganda moeten deze wd riveren in het Westafrjj se land, waar de vre< steeds wankel is. De onder-secretaris Verenigde Naties, James heeft de versterking aan digd. De komst van de bataljons moet een nieu puls geven aan het vrei ces in Liberia, dat al en in een impasse verkeert, startwerd dit vrede aangekondigd als een vo' dige samenwerking tus Verenigde Naties en re organisaties, maar sii zijn de meeste betrokkei spoor bijster geraakt. Het staakt-het-vuren, strijdende partijen op 2E Benin overeen kwamen nog steeds stand. Maar ook het enige succes d die bijeenkomst is te i Het overleg in de B hoofdstad Cotonou were

de Stem | 1994 | | pagina 4