Titel Haarhuis en Eltingh Sampras wint saaie finale Steffi Graf blijft ongenaakbaar bij afwezigheid Seles Nederlands duo verslaat Black en Stark in finale in vier sets Yvette Basting verliest in finale meisjesdubbel Geluk laat Van der Velde op slotdag in de steek STANDEN SCHAATSEN SCHERMEN oESTEM SPORT B5 SKIËN VOETBAL WORSTELEN Het netste jongetje van de klas ook in Melbourne de beste SPORTNIEUWS KORT Vuelta definitief in september in '95 UCI tegen futuristische fietsen Festina van wedstrijden uitgesloten Dertiende etappe 'Mexico' geschrapt <3 31 JANUARI 1994 64 Assen, marathon KN9B»Cup Mannen: 1. Pietersen (Diemen), 2 De Vries (Heerenveen), 3 Marreiros (Haarlem), 4. Evert van Benthem (St. Janeklooster), 5 Veenhof (Gieten), 6 Kleine (Ker- kenveld), 7. Henk van Bentbewi (Ens), 8. Angenent (Alphen aan den Rijn), 9. Hagen (Haarlem), 10 Van Kempen (Nieuwveen). Stand na tien wedstrifden: 1. De Ronde (Amsterdam) 162,1 punten 2 Hagen 153, 3. Veenhof 152, 4' Stam (Kaatsheuvel) 151,3, 5. 'ï)e Vries 148,1, 6. Huitema (Roden) 147. Zoetermeer, wereldbeker vivtt- wen, degen Kwartfinales: Panzeri (Ita) - Osinga (Ned) 15-9, Pentucci (Zwi) - Chappe (Spa) 15-12, Knechtl (Oos/3) - Bokel (Dui/6) 15-15 (Knechtl wint door hogere plaats op tableau van 64), Ittner (I>ui) - Castillejo (Spa) 15-6. Halve finales: Pentucci - Panzeri 15-10, Knecht] - Ittner 15-10. Finale: Knechtl - Pentucci 15-7. Eindstand: 1. Knechtl, 2. Pentwe- ci, 3. Ittner en Panzeri, 5. Osinga 6. Bokel, 7. Chappe, 8. CastilleW 61. Tiedink (Ned), 67. De Graaff (Ned). Montreal, wereldbeker mauwen, degen Kwartfinales: Kulcsar (Hon) - Kaaberma (Est) 15-14, S-tei- fensand (Dui) - Borrmann (Dui) 15-8, Mazzoni (Ita) - Chouinard (Fra) 15-14, Leroux (Fra) - Str- zalka (Dui) 15-14. Halve finales: Steifensand - Kul csar 15-12, Mazzoni - Leroux 15-10. Finale: Mazzoni - Steifensand 15-14. Eindstand: 1. Mazzoni, 2. Stei fensand, 3. Kulcsar en Leroux, 5. Borrmann, 6. Straalka, 7. Kaaberma, 8. Chouinard. Gopfwngen, wereldbeker vrou wen, floret Kwartfinales: Zalaffi (Ita) - Bau (Dui) 15-12, Badea (Roe) - Gri- gorescu (Roe) 15-12, Trillini (Ita) - Xiao (Chi) 15-8, Bianchedi (Ita) - Mincza (Hon) 15-13. Halve finales: Zalaffi - Badea 15-9, Trillini - Bianchedi 15-11. Finale: Trillini - Zalaffi 15-7. Eindstand: 1. Trillini, 2. Zalaffi, 3. Bianchedi e« Badea, 5. Mincza, 6. Grigorescu, 7. Bau, 8. Xiao. MAANDAG 31 JANUARI 1994 Chamonix, wereldbeker, mannen Afdaling: 1. Aamodt (Noo) 1.58,35, 2. Cretier (Fra) 1.58,69, 3. Trinkl (Oos) 1.58,87, 4. Höflehner (Oos) 1.58,95, 5. Colturi (Ita) 1.58,96, 6. Besse (Zwi) 1.59,06, 7. Alphand (Fra) 1.59,20, 8. Girar- delli (Lux) 1.59,38, 9. Ortlieb (Oos) 1.59,41, 10. Cavegn (Zwi) 1.59,45. Stand WB afdaling: 1. Girardelli 402 punten, 2. Ortlieb 376, 3. Trinkl 276. Slalom: 1. Tormba (Ita) 2.01,37 (59,42/1.01,95), 2. Fogdoe (Zwe) 2.02,34 (1.00,32/1.02,02), 3. Syko- ra (Oos) 2.02,78 (1.00,84/1.01,94) en Kosdr (Slv) 2.02,78 (1.01,24/1.01,54), 5. Jagge (Noo) 2.02,96, 6. Amiez (Fra) 2.03,21, 7. Roth (Dui) 2.03,56, 8. Dimier (Fra) 2.03,76, 9 Bittner (Dui) 2.03,81, 10. Zinsii (Zwi) 2.03,88. Stand WB sMum: 1. T©mba 440, 2. Stangassinger (Oo#| 423, 3. Jagge 389. Combinatie: 1. Aamodt 4.04,12, 2. Kjus (Noo) 4.05,33, 3. Strand Nil- sen (Noo) 4.07,84, 4. Mee (VSt) 4.09,21, 5. Podivinsky (Can) 4.11,10, 6. Skaardal (Noo) 4.11,78, 7. Locher (Zwi) 4.12,47, 8. Sulli- ger (Zwi) 4.13,21, 9. Arnesen (Noo) 4.13,36, 10. Raine (Can) 4.13,60. Stand WB algemeen: I. Aamodt 1087, 2. Girardelli 735, 3. Mader (Oos) 696. Garmisch Partewkirchen, wereld beker, vroowen Afdaling: 1. Kosdner (Ita) 1.44,04, 2. Suchet (Fra) 1.44,6«, 3. Ruth- ven (Can) 1.44,75, 4. Merlin (Ita) 1.45,01, 5 Lunde (Noo) 1.45,30, 6. Dozvan (Slv) 1.45,41, 7. Street (VSt) 1.45,41. 8. Pretnar (Slv) 1.45,86, 9. Gerg-Leitner (Dui) 1.45,90, 10. Bouvier (Fra) 1.46,07. Stand WB af dading: 1. Seizinger (Dui) en Kate (Can) 232, 3. Stall- maier (Oos) 157. Stand WB algemeen: 1. Schneider (Zwi) 1010, 2 Wiberg (Zwe) 1003, 3. Wachter (Oos) 898. Lac Beauport/Le Rel ars, wereld beker freestyle, ballet Mannen: 1. Becker (Fra) 25,40, 2. Kristiansen (Noo) 24,60, 3. Ed- mondson (VSt) 24,10. Stand WB: 1. Becker 396, 2. Baumgartner (Zwi) 392, 3. Kristi ansen 368. Vrouwen: 1. Breen (VSt) 26,55, 2. Koetsjenko (Rus) 29,3B, 3. Féchoz (Fra) 23,25. Stand WB: 1. Breen 496, 2. Koets jenko 484, 3. Féchoz 46®. Barinas, vriendschappelijk Colombia - Venezuela 2-1 (l-0h 8. Trellez 1-0, 61. Bodrigwez 1-1, 64. Valenciano 2-1. Seattle, vriendschappelijk Verenigde Staten - Rusland 1-1 (0-0). 52. Radtsjenko 0-1, 85. La- las 1-1. Utrecht, NK Grieks Bmaeing -52 kg: 1. Neca (Hercules/Amster dam), 2. Karaman (Sandow/Arn hem), 3. Geesink (De Halter/ Utrecht). -57 kg: 1. Verweij (De Halter/ Utrecht), 2. Abdelrahman Rama dan (Simson KDO/Den Haag), 3. Van der Heiligenberg (De Halter/ Utrecht). -62 kg: 1. Nierkens (Olympia/ Utrecht), 2. Norder (Simson/ Landgraaf), 3. Ten Haaf (SSS/ Alkmaar). -68 kg: 1. Jansen (Olympia/ Utrecht), 2. Roelofs (De Halter/ Utrecht), 3. Gielen (Simson KDO/ Dep Haag). -74 kg: 1. Vink (Olympia/ Utrecht), 2. Van Zaanen (Hercu les/Amsterdam), 3. Dix (Oiympia/ Utrecht). -82 kg: 1. Van der Stoep (Simeon KDO/Den Haag), 2. Van Kuijk (Olympia/Utrecht), 3. De Rijk (Olympia/Utrecht). -90 kg: 1. Roodpishi (Simson/ Landgraaf), 2. De Kruijf (Simeon KDO/Den Haag), 3. Va® der Burgh (Hercules/Amsterdam). -100 kg: 1. Van Leeuwen (i Devewter), 2. Van Zeeland (üer- cules/Amsterdam), 3. Le Msno (De Halter/Utreeht). -130 kg: 1. Rafael fOiymjria/ Utrecht), 2. Visser (algemeen bondslid), 3. Bos (Simson KDO/ Den Haag). Lonze verslaggever "0n Krijnen fjbourne - Yvette Basting is t net niet in geslaagd om de Krste Grand- Slam-titel van Lr prille carrière te be- Lchtigen. De 16-jarige Oos- trhoutse verloor zaterdag- Borgen met haar Duitse gele- snheidspartner Alexandra (heider de finale van het 'jiiorendubbelspel van de 'jen Australische kampioen- liiappen. Lting en Scheider gingen in fe sets onderuit tegen Corina Lrariu uit de Verenigde Staten Ludmilla Varmuzova uit (sjechië: 7-5, 2-6, 7-5. lit duel werd afgewerkt in de jainingshal die tegen het cen tre-court aanleunt, in plaats van op baan twee, waar de finale oorspronkelijk geprogrammeerd was. In de morgenuren was een niet verwachte bui over de bin nenstand van Melbourne getrok ken die de onbedekte buitenba nen te nat gemaakt had om de partij volgens schema te laten beginnen. De finale van het meisjesdubbel, door ongeveer honderd toe schouwers bijgewoond, was een alleszins aantrekkelijk duel, waarin beide koppels tot het eind van de derde set zeer weinig fouten produceerden, en waarin zich vooral tussen Basting en Varmuzova lange slagenwisse lingen ontsponnen. Basting en Scheider verloren de eerste set pas in de twaalfde game, kwa men sterk terug in de tweede set, en werden vervolgens door de scheidsrechter gedwarsboomd in de derde set. Op 4-4 en 30-30 volleerde Scheider een bal van Moraru weg, die normaal ge sproken een breakpoint opgele verd zou hebben. Volgens de umpire zou Scheider daarbij echter het net geraakt hebben, zodat het 40-30 in plaats van breakpoint werd. Daarna werd de derde spelreeks een herhaling van de eerste. Op 4-5 en voordeel voor Morariu en Varmuzova werkten Scheider het eerste matchpoint weg, maar drie games later lukte dat niet meer. Basting en haar vader en trainer Joost vertrokken enkele uren na de wedstrijd al weer naar Neder land, waar zij vanochtend aan hopen te komen. „Nu gaan we veertien dagen trainen in Don gen," aldus Basting senior, „en dan vertrekken we naar een serie van vier 25.000-dollar-toernooi- en in Frankrijk. Daar zal Yvette de punten moeten verdienen die haar aan het eind van jaar recht geven op deelname aan de kwa lificatie voor de WTA-toer- nooien. Volgend jaar ronde deze tijd moet ze hier in Melbourne mee kunnen doen aan het kwali ficatietoernooi in plaats van het juniorentoernooi". Basting zei 'zeer tevreden' te zijn over het verloop van de reis naar Australië, die hij zelf betaald heeft. Met een vette knipoog Haar bondscoach Stanley Fran ker, die een tiental meters ver derop het verloop van het duel gadegeslagen had: „Eigenlijk had Yvette hier natuurlijk met een Nederlands meisje moeten dubbelen, maar daar had de KNLTB blijkbaar geen geld voor over. Maar tevreden zijn we wel. Yvette heeft de kwartfinales ge haald in het enkelspel en de finale in het dubbel. Punten le vert het allemaal niet op. Behal ve dan ITF-punten voor de ran king van de jeugdspelers. Alle maal mooi en aardig, maar daar hebben we niets aan. Maar, afge zien van het portie zelfvertrou wen dat ze hier opgedaan heeft, is het heel goed dat we hier naar toe gegaan zijn. Ze heeft hier een hoop geleerd, niet alleen op de baan, maar ook in de wandel gangen. Zien hoe het er bij een echt toernooi aan toe gaat. Dat is heel belangrijk voor alle ju nioren, het wordt tijd dat de bond dat ook eens in leert zien." En wijzend naar Frans Otten, voorzitter van de sectie topten- nis: „Dat bedoel ik nou. In plaats daarvan loopt die man hier rond. Nou vraag ik je, wat heeft die hier nou in godsnaam te zoe ken?" lelbourne - Met een flinke dosis pijnstillers, maar onder een spuit in zijn ribbenkast. Zo zorgde Paul laarhuis zaterdagmiddag in Melbourne aan de zijde van ;acco Eltingh voor een nieuw hoofstuk in de intussen :cht niet meer zo arme annalen van het Nederlandse :ennis. Be wereldkampioenen in het abbelspel wonnen op de voor- latste dag van de open Austra- ilische tenniskampioenschappen lirn eerste Grand-Slam-titel ioor in de finale van het man- uendubbelspel Byron Black uit Zimbabwe en Jonathan Stark ut de Verenigde Staten in vier te verslaan: 6-7 (3-7), 6-3, f-4,6-3. nooit had een volledig Ne derlands vrouwen- of mannen- dubbel de titel behaald in een van de de vier Grand-SIam-toer- aooien. In het mixed-dubbel wel. In die enigszins folkoristische discipline waren Manon Bolle en Tom Nijssen twee maal succesvol op het hoogste niveau: in 1989 op Roland Garros en twee jaar later ook op Flushing Meadows. Haarhuis, die in de halve finales een buikspiertje vlak onder zijn onderste rib had verrekt, trok zich daarom vrijdag terug tij dens de halve finales van het mixed dubbel, die hij met Nata lia Medvedeva had bereikt. „Maar in de dubbelfinale speel ik," nep hij toen, „koste wat het kost, al moet er een Spuit in." Die uitspraak ëchoot-hij de Leid- se arts Harm Mij er helemaal in het verkeerde keelgat. Mijer, ja renlang voorzitter van de tennis vereniging in Leiden waar Jacco Eltingh lid van was, heeft het blijkbaar niet zo op spuiten in geblesseerde spieren. Hij meldde zich telefonisch bij de Neder landse goegemeente in Melbour ne en sprak tijdens een telefoni sche tirade luid en duidelijk zijn veto over de voornemens van Haarhuis uit. En overhandigde Alex Reijnders, coach en trainer van Haarhuis, telefonisch een re cept voor een middeltje waarmee Haarhuis ook wel zou kunnen spelen, zonder de verdoemde spuit. .Maar daar waren we toen zelf eigenlijk ook al achter," aldus Reijnders, „Ja, Paul had wel ge roepen dat er desnoods een spuit in zou gaan, maar dat was om bat hij er zo gebrand op was om te spelen. Maar een spuit, nooit, baar zou ik zelf wel een stokje voor gestoken hebben. Zo'n bles sure verdoven, is veel te gevaar lijk. Dat had hem misschien wel zeven of acht weken kunnen kosten, als hij verdoofd en afge scheurd was. Paul is tot tien minuten voor de finale intensief behandeld. En wat die pijnstil iers van Mijer betreft. Goed be doeld. maar die hadden we hier van de medische staf gekre- a. Ze heten hier anders, maar jet bleek uiteindelijk precies betzelfde middel te zijn", bat de pijnstillers Haarhuis hielpen, bleek uit het gege ven dat hij ijzersterk serveerde, be Eindhovenaar verloor in de gehele partij niet een maal zijn Uitslagen Melbourne. Australian Open, elf miljoen gulden, finales. Mannenenkelspel: Sampras (VSt/1) - Martin (VSt/9) 7-6 6-4 6-4. Mannendubbelspel: Haarhuis/ Eltingh (Ned/3) - Black/Stark (Zim/VSt/2) 6-7 6-3 6-4 6-3. Vrouwenenkelspel: Graf (Dui/1) - Sanchez-Vicario (Spa/2) 6-0 6-2. Vrouwendubbelspel: Gigi Fer- nandez/Zvereva (VSt/WRu/1) - Fendick/McGrath (VSt/7) 6-3 4-6 6-4. Gemengddubbelspel: Olhovski/ Neiland (Rus/Let/6) - Wood- bridge/Sukova (Aus/Tsj/1) 7-5 6-7 6-2. Jongensenkelspel: Ellwood (Aus) - Ilie (Aus) 5-7 6-3 6-3. Jongensdubbelspel: Ellwood/ Philippoussis (Aus) - Delgado/ Kukal (GBr/Tsj) 7-5 7-6. Meisjesenkelspel: Musgrave (Aus/11) - Schett (Oos/1) 4-6 6-4 6-2. Meisjesdubbelspel: Morariu/ Varmuzova (VSt/Tsj/1) - Bas- ting/Scheider (Ned/Dui) 7-5 2-6 7-5. paar klutsballen in de tie break deden de eerste set in het voordeel van Black en Stark uit vallen, maar daar maalden de Double Dutchies' op dat mo- ®ent niet om. Het zat wel goed roet de opslag van Haarhuis, Algemeen Een aantal deelnemers aan be Belgische lotto heeft za terdag een paar uur het idee gehad rijker te zijn fieivorden. De vreugde ver dween echter toen duide lijk werd dat de trekking van de cijfers niet correct was verlopen. Twee balle- m de 41 en 42, waren olijven hangen waardoor wJt nieuwe trekking nood zakelijk werd. Die leverde \>jf deelnemers elk een be- bvag van een half miljoen Nden op. merkte Eltingh, en na die eerste set begon de wedstrijd pas echt. De Heerdenaar deed serverend overigens nauwelijks voor Haar huis onder, want Eltingh verloor zijn opslag slechts een maal, in de vierde set. De beide Neder landers herstelden dat echter door onmiddellijk door de opslag van Black heen te breken. De Zimbabwiaan was zaterdag de minste van de vier acteurs. Hij beëindigde het duel met een dubbele fout en verontschuldig de zich onmiddellijk daarna bij zij partner voor het gegeven dat hij zo onder zijn kunnen had gepresteerd. „Maar dat was ook een beetje onze verdienste," aldus Haar huis. „Alex had ze de afgelopen dagen al goed in de gaten gehou den. We wisten dat ze heel veel zouden switchen. We hebben ex pres heel veel op het lichaam geserveerd, of op de backhand. Vooral Black had daar veel moeite mee. En dan bij verras sing eens zo wijd mogelijk op de forehand of de baan uit." Bij de huldiging kregen de win naar de traditionele Akubra op het hoofd geplant. De hoed waarmee de 'Jackaroo's' de hitte van de 'outback' trotseren. De geldelijke beloning mocht er ook zijn: Haarhuis en Eltingh moch ten samen een premie van bijna 250.000 gulden verdelen. Vooral Haarhuis heeft in januari bepaald niet slecht geboerd. Me de door zijn finaleplaats in Qua- tar had hij al bijna een ton verdiend, voordat de eerste bal in Melbourne geslagen werd. Op Flinders Park bereikte hij ver volgens de derde ronde in het enkelspel, goed voor 24.000 gul den, de halve finales in het mixed-dubbel, 13.000 gulden per persoon, en tenslotte dus de eer ste plaats in het dubbelspel. Prijzengeld in januari: ongeveer 250.000 gulden.... De laatste voor de hand liggende vraag op de persconferentie deed het duo, een glas champagne voor de verbrande neuzen, luid keels in lachen uitbarsten. Of ze nu ze zelf ook dachten dat bondscoach Stanley Franker nu moeilijk om hen heen kon voor de opstelling van het dubbelspel tijdens de Davis-Cup-wedstrijd tegen België, eind maart in Eindhoven? „Helemaal zeker is er niets," aldus Haarhuis, „maar ik zou ook niet weten wie an ders. Dat dubbel zou dan wel heel snel op moeten staan..." Van onze verslaggever Léon Krijnen Melbourne - Met alle res pect voor de overdosis talent van Pete Sampras, die giste ren in Melbourne zijn derde Grand-Slam-titel op rij won door zijn landgenoot Todd Martin in drie sets te ver slaan: 7-6 (7-4), 6-4, 6-4. Met alle respect voor het harde werken waarmee hij dat door God gegegeven ta lent waargemaakt heeft. Met alle respect ook voor zijn keurige gedrag op de baan, voor zijn nette witte kleding en het feit dat hij nooit een scheidsrechterlijke beslissing pleegt te becom mentariëren. Met alle respect van de wereld voor Pete Sampras moet toch ook helaas geconstateerd wor den dat er in het niet eens zo nabije verleden Grand- Slam- finales geweest zijn waarin nog wel eens iets te beleven viel. Toen finales, ongeacht de uit eenlopende karakters en speelstijlen die tussen de lijnen hun opwachting maakten, nog wel eens op hondegevechten le ken. Met alle respect, met een Sampras in vorm lijkt een fina le nooit op een gevecht, hoe goed de tegenstander ook is. Met Sampras lijkt een finale meer op een kruising tussen een open hartoperatie en een balle- topvoering. Waarin dokter Sampras met chirurgische pre cisie het spel van zijn opponent ontleedt. Met een vlijmscherpe scalpel in de hand die nooit trilt. Gekleed in smetteloos wit. Waarin de danser Sampras een klassieke choreografie uivoert. Foutloos, geen pas verkeerd, emotieloos, gekleed in smette loos wit. Met alle respect, maar het is niet anders. De tennisser Sam pras, de mens Sampras, de win naar Sampras, de incidentele verliezer Sampras is zo beleefd, zo aardig, zo foutloos dat hij bijna begint te irriteren. Net als het netste jongetje van de klas, dat nooit in de hoek behoefde te staan ën dat rapporten met louter negens en tienen mee naar huis kreeg. In de eerste Grand-Slam-finale van het jaar trof Sampras een outsider, een vriend, een gelijk gestemde. Todd Martin, een 'All American guy', een repu blikein die Clinton maar niks vindt, en ook al eentje aan wie malle fratsen absoluut niet be- Pete Sampras met bij de eerste plaats behorende trofee. steed zijn. Die, net als zijn maatje, vind dat tennissers in het wit gekleed moeten zijn, netjes naar de scheidsrechter moeten luisteren en zich vooral goed moeten blijven gedragen. Voor de zoveelste maal; lovens waardige opvattingen, die ge respecteerd dienen te worden, maar die gisteren een doodsaaie finale opleverden. Die qua spanning wellicht nog iets had kunnen worden als Martin in de eerste set een van zijn zes breakpoints had weten te verzilveren. Of die, toen dat niet gelukt was, wellicht nog spannend had kunnen worden als Martin in de tie-break een paar ballen wat beter had kun nen raken. Het mocht niet zo zijn. Na een uur was het 7-6 voor Sampras, drie kwartier later 7-6 en 6-4, en een half uur later serveerde hij op 5-2 voor game, set en wedstrijd. Op welk moment bleek dat zelfs Sampras wel eens een foutje maakt. „Ik was voorbarig," gaf hij na afloop toe, „ik liep op dat mo ment al te bedenken hoe gewel dig het was om de Australian Open te winnen, in plaats van van punt tot punt te spelen. Dat werd afgestraft door Todd." Het betekende de enige break van Martin, die, tot vreugde van alle toeschouwers, die zich al bij een saaie 3-0 hadden neergelegd, ook nog naar 4-5 terugserveerde. Maar de tweede keer dat Sampras voor zijn eer ste Grand-Slam-zege van 1994 mocht serveren, maakte hij geen fout meer. Twee aces na 0-15, nog twee winners en de koers was definitief gelopen. „Mooie manier om het uit te serveren," zo pestte Martin de winnaar nog even aan het net, refererend aan de slordige ga me op 5-2. „Hij had gelijk," aldus Sampras, „het was maar goed dat die game bij 5-2 kwam en niet later. Ik stond er wel meteen door op scherp. Op 5-4 had ik nog maar een zorg en dat was om hem niet terug te laten komen naar 5-5. Dan zouden de moeilijkheden waar schijnlijk veel groter geworden zijn." Roland Garros, het enige Grand-Slam-toernooi dat hij nog nooit gewonnen heeft, is het volgende doel van Sampras. Gevraagd naar zijn mogelijkhe den: „Ik weet het nog niet. Ik heb het gevoel dat ik op gravel nog steeds een beetje achter loop bij spelers als Courier en Higueras. Ik word ieder jaar beter op gravel, ik krijg steeds meer ervaring, maar het is voor mij nog steeds de grootste uit- daging." FOTO EPA Of hij nog aan vorige week woensdag gedacht had, toen de jeugdige Rus Yevgeny Kafel nikov hem in de tweede ronde op twee punten na te pakken had. Met een brede glimlach: „Ja, natuurlijk, hij had me voor het oprapen met die ene back hand. Ik stond naast de lijn en het hele veld lag wijd open voor hem, hij had matchpoint gehad als hij die bal ingeslagen had. Maar die dingen gebeuren nou eenmaal in de sport. Denk maar aan Becker die een keer de US Open gewonnen heeft met die netbal die op matchp- point over de netrand bleef rol len en vervolgens aan de goede kant neerviel." Mag Sampras dan vanwege zijn vlekkeloze sportieve gedrag ra zend populair zijn in Australië, in Melbourne is hij vanwege een ander gegeven extra popu lair. In slechts een stad ter wereld, Athene, wonen meer Grieken dan in Melbourne. De Hellenen in Melbourne, met zijn uitgestrekte Grieksen wij ken, hebben zich massaal ach ter Sampras geschaard vanwe ge zijn Griekse voorouders. „Ik heb hier tonnen fanmail gekre gen," aldus Sampras, „meer dan in Amerika". Met een vette knipoog: „maar ik ben er dan ook zeer trots op om Griek te zijn..." Perth (anp) - Hij nam alle risico's, maar miste bij zijn slagen het geluk van de eerste dagen. Golfer Chris van der Velde sloot de Heine- ken Classic in Perth als zesde af, verdiende 12.600 Australische dollars, maar wist dat er voor hem meer had ingezeten. Zijn slotronde van 73 slagen was te zwak om zich in de strijd om de overwinning te werpen. De Australiër Michael Clayton veroverde de hoofdprijs van ongeveer 80.000 gulden met 279 slagen. Van der Velde bleef daar zes slagen bij achter. Van der Velde had zich voorgenomen op de slotdag in Perth zijn plaats in de top van het klassement te behouden. „Ik heb bewust veel risico's genomen om op een totaalscore van zeven of acht onder par uit te komen. Maar het geluk liet mij in de steek. Jammer, maar ik mag over het eindresultaat niet klagen," stelde de Nederlander vast. Van der Velde begon zwak aan de laatste omloop. Zijn eerste klap op zondag was ronduit slecht. „Ik wist niet welke club ik moest nemen bij de afslag. Na die mislukte tik verloor ik mijn zelfvetrouwen," verklaar de hij zijn moeizame start. Van der Velde herstelde zich na de eerste hole, maar kwam bij de negende weer in de problemen. Terwijl die door de Nederlander als verreweg het eenvoudigste was omschre ven. Na drie slagen lag zijn bal op de green, maar hij had er nog drie nodig om zijn doel te bereiken. „Ik maakte de fout van een amateur. Ik nam veel te veel risico," vond de prof achteraf. Van der Velde speelde zich op de tiende en elfde hole weer terug in de top van het klassement door twee birdies aan te laten tekenen. De hoofdprijs was echter buiten zijn bereik gekomen. „Natuurlijk heeft er meer in gezeten," wist de klassementsleider van de eerste dag. Van der Velde vloog direct Van onze verslaggever Léon Krijnen Melbourne - Het vrouwentennis schreeuwt om de terugkeer van Monica Seles. Sinds de nummer een van de vrouwen in maart in Hamburg door een gestoorde fan van Steffi Graf met een mes in de rug gestoken werd, valt er geen enkele lol meer te beleven aan het vrouwentennis. Terwijl Seles steeds verder af zakt op de ranglijst en binnen nu en zes weken helemaal daarvan zal verdwijnen als ze voor die tijd niet terugkeert, is Graf ko ningin in het land der blinden. Zaterdagmiddag won ze binnen het uur haar vierde achtereen volgende Grand- Slam-toernooi door in de finale geen spaan heel te laten van Arantxa Sanchez- Vicario; 6-0, 6-2. Qua tijd, 56 minuten, was de finale een eve naring van de kortste vrouwenfi nale ooit in Australië. In 1962 versloeg Margareth Court in evenveel minuten, en overigens ook met dezelfde cijfers, Jan Lehane. Waarmee Graf nu, zonder con currentie van Seles, achteenvol- gens de Grand Slams van Roland Garros, Wimbledon, Flushing Meadows en Flinders Park op haar naam gebracht heeft. Het was het vijftiende Grand-Slam- toernooi dat de Duitse won, die nu de vijfde plaats bekleedt op de ranglijst van de meest behaal de Grand Slams in het enkelspel. Margareth Court (24), Helen Wills-Moody (19) en Martina Navratilova en Chris Evert (bei den 18) staan voor haar. Het was de tweede keer dat Graf vier Grand Slams achtereen op haar naam bracht. In 1988 won ze alle vier de titels in een kalen derjaar, waarmee ze het enige echte 'Grand Slam' realiseerde. Zo sterk was de overheersing van Seles en Graf, zo sterk is de overheersing van Graf alleen, dat de laatste dertien Grand Slams door een van beiden ge wonnen werden. De laatste 'out sider' was Gabriela Sabatini die in september 1990 Flushing Meadows won. Graf behaalde haar vierde titel in Melbourne voor de derde keer zonder een set uit handen te geven. In zeven wedstrijden gaf ze slechts 28 games uit handen. Gedurende hele hele toernooi stond ze slechts 6 uur en 23 minuten op de baan. De finale van zaterdag was er ook een om maar zo snel moge lijk te vergeten. In de eerste set, die 24 minuten in beslag na. pakte Sanchez-Vicario twaalf schamele punten, in de tweede set twee maal zoveel. De Spaan se kreeg er drie ton in guldens voor. Zelden zal iemand zoveel geld ontvangen hebben voor zo'n bescheiden prestatie. Graf ver diende het dubbele. „Ik heb echt mijn best gedaan," stamelde de kleine Spaanse na afloop. Toen ze in de tweede set haar eerste game won, werd ze met een oorverdovend applaus beloond. Alsof alle toeschouwers ook wel begrepen dat een game van een Graf in deze vorm pak ken al een prestatie van jewelste was. Tot dan had Graf, zo beweerde ze zelf na afloop, het beste ten nis gespeeld dat ze ooit gespeeld had. Op 5-0 in de eerste set miste ze voor het eerst een backhand winner. Alsof ze het zelf niet kon geloven, tikte ze even met het racket tegen het voorhoofd en sloeg de set vervolgens uit met twee forehands die Sanchez wel voorbij hoorde zoeven, maar die ze maar amper zag. Slechts heel even was Graf niet perfect. Dat was in de vijfde game van de tweede set, toen Sanchez van 1-3 naar 2-3 brak. De uitgebreide Spaanse clan leefde tegen beter weten in even op, maar moest vervolgens moe deloos toezien hoe Graf naar 2-4 brak. Tien minuten later diende Grtaf met een voor haar zeldza me topspinbackhand Sanchez de genadeslag toe. Graf verliet zondagmorgen in alle vroegte Melbourne. Op weg naar Tokyo, waar het volgende toernooi op het programa staat. Daarna gaat ze zich prepareren voor het toernooi van Indian Wells, Californië, dat op 22 fe bruari van start gaat. In die stad, zo wordt in de tenniswe reld gehoopt en aangenomen, zal Monica Seles haar lang ver wachte rentree maken. Het zal tijd worden, het dodelijk saaie verloop van het vrouwentennis zonder Seles in aanmerking ge nomen... na het toernooi naar de Verenigde Staten. Over twee weken keert hij terug naar Au stralië voor twee toernooien. Perth (Aus). Heineken Classic, eindstand: 1. Clay ton (Aus) 279 (67 71 71 70), 2. Smith (Aus) 282 (69 67 73 73), 3. Burke (VSt) 283 (68 68 78 69), Allenby (Aus) 283 (70 69 71 73), 5, Ecob (Aus) 284 (72 70 75 67), 6. Van der Velde (Ned) 285 (67 72 73 73), 7. Green (Aus), Senior (Aus) 286, 9 Campbell (NZe), Senden (Aus), Gibson (Can) Herron (VSt) 287. Phoenix (VSI). Stand na derde dag: 1, Forsman (VSt) 202 (65 70 67), Magee (VSt) 202 (68 65 69), Fehr (VSt) 202 (66 67 69), 4. Andrade (VSt) 203 (69 65 69), Burns (VSt) 203 (67 69 67), Estes (VSt) 203 (66 68 69). Dubai. Desert Classic, eindstand: 1. Els (ZAf) 268 (61 69 67 71), 2. Norman (Aus) 274 (68 69 68 69), 3. Westner (ZAf) 275 (70 68 69 68), 4. Lomas (GBr), Aoki (Jap), Watanabe (Jap) 276, 7. Johans son (Zwe), Evans (GBr) 277, 9. Eriksson (Zwe) 278, 10 Payne (GBr), Torrance (GBr), Boe (GBr), Cassells (GBr) 279. Bali. Indonesia Open, vrouwen, eindstand: 1 Hanson (VSt) 212 (71 70 71) na play off, 2 Sook (ZKo) 212 (75 59 58) en Prosser (Eng) 212 (73 66 73), 14, o.a. Hageman (Ned) 218 (74 72 72). Oostende - De Ronde van Spanje wordt met ingang van volgend jaar definitief geprogrammeerd in de maand september. Dat werd zaterdag besloten in Oostende waar de internationale wielrenunie (UCI) het halfjaarlijkse congres houdt aan de vooravond van het WK veldrijden in Koksijde. In de Belgische kustplaats werd zaterdag de wielerkalender voor de professionals voor 1995 vastgesteld. Behalve het verplaatsen van de Vuelta van mei naar september, is ook het verschuiven van de wereldkampioenschappen van eind augustus naar begin oktober een belangrijke wijziging. De belangrijkste wedstrijden volgend seizoen: 18 maart: Milaan-San Remo (wereldbeker), 2 april: Ronde van Vlaanderen (wb), 9 april: Parijs-Roubaix (wb), 16 april: Luik-Bastenaken-Luik (wb), 22 april: Amstel Goldrace (wb), 1 mei: Rundum den Henninger Turm (wb), 13 mei tot 4 juni: Ronde van Italië, 25 juni: nationale kampioenschappen. 1 tot 23 juli: Ronde van Frankrijk, 6 augustus: Leeds International Classic (wb), 12 augustus: San Sebastian-San Sebastian (wb), 2 tot 24 september: Ronde van Spanje, 8 oktober: WK in Colombia, 15 oktober: Parijs-Tours (wb), 21 oktober: Ronde van Lombardije (wb). Koksijde - De wereldwielrenunie UCI heeft zich gekant tegen nieuwe ontwikkelingen op fietsgebied. Het futuristische rijwiel van de Schot Graeme Obree, onmiddellijk gekopieerd door de clan van de Italiaan Francesco Moser, is verboden in wegwed strijden. Dit heeft de UCI, in Koksijde in vergadering bijeen voor het WK veldrijden, bepaald. „Alle vernieuwingen moeten voortaan eerst worden gekeurd door de technische commissie van de UCI," vertelde voorzitter Hein Verbruggen. „We willen de wielersport op de weg authentiek houden. Dus met het klassieke model racefietsen." Koksijde - De wielerploegen Festina en Varta mogen voorlopig niet aan profwedstrijden deelnemen. De internationale wielre nunie (UCI) besloot de formaties een startverbod voor onbepaal de tijd op te leggen wegens het niet nakomen van financiële verplichtingen. Vier oud-renners van Festina hebben bij de UCI een klacht ingediend, omdat de in Andorra gevestigde ploeg bij de betaling van de salarissen in gebreke was gebleven. Tot de benadeelde renners behoort ook Steven Rooks, die vorig jaar na zijn snelle vertrek uit de Tour zijn ontslag kreeg van sponsor Rodriguez. Rooks kreeg voor 1994 een contract bij TVM. Bij Festina rijdt dit seizoen nog wel de Nederlandse sprinter Jean-Paul van Poppel en Jans Koerts. De UCI eist van Festina en Varta financiële waarborgen, die de salarissen van de renners voor het komende seizoen garanderen. Ook zullen alle achterstallige salarissen betaald moeten zijn, alvorens de renners van beide ploegen weer aan de competitie mogen deelnemen. Mexico - De organisatie van de Ronde van Mexico voor amateurs en beroepsrenners heeft de dertiende etappe van zaterdag geannuleerd. In de slotfase van de rit over 77 kilometer van Cuernavaca naar Mexico-Stad werd een kopgroep van twaalf renners in de verkeerde richting gestuurd. De Italiaan Marco Artunghi profiteerde daarvan en ging als eerste door de finish. Zijn zege werd echter ongeldig verklaard. De Mexicaan Raul Alcala blijft leider in het algemeen klassement. Tres Marias. Ronde van Mexico, twaalfde etappe Tenango del Valle - Tres Marias: 1. Ochoa (Mex) 188 km in 5.17.48, 2. Arroyo (Mex) 0.51, 3. Alcala (Mex), 4 Sierra (Col) 0.59, 5. Gonzalez (Col) 2 49, 6. Espinosa (Spa) 3.21, 7. Camargo (Col) 6.48, 8. Graciano (Mex), 9. Sanabria (Col), 10. Robles (Mex) 6.53. Algemeen klassement: 1. Alcala 42.29.18, 2. Arroyo 0.22, 3. Sierra 0.51, 4. Ochoa 2.11, 5. Espinosa 3.05, 6. Gonzalez 11.23, 7 Graciano 12.52, 8. Sanabria 13.19, 9. Robles 14.06,10. Moreno (Col) 14.18.

de Stem | 1994 | | pagina 15