ETTEN-LEUR 6schandalig' en VNG-plan 'luchtfietserij' Klacl WP^r-- Scheve toren weer open DESTEM s /sSSSs* DESTEM Steels en stiel premier L Bouwbond: GEMEENTE BREDA UIT HET HART VAN AFRIKA Kala-azar DE STEM BINNENLAND BUITENLAND DESTEM Regiopolitie Brokx O feSS® &ÏÏ2J": Janmaat 1 Janmaat 2 Bedevaarten Papenhaat Wao-boete 'x -Y> Wat Europese vrouwen op hun Afrikaanse zus ters voor hebben, is natuurlijk hun navel. Bij de laatsten is dat lichaamsdeel een monó- morf inzinkinkje waar zelfs de beste minnaar weinig inspira tie uit kan putten. Op zekere dag ontdekte ik echter dat die van mijn kennis Rose Ocheng weliswaar don kerbruin maar overigens au thentiek Europees was. We stonden onder een mango boom te praten toen ze zich uitrekte en met haar handen een tak boven haar hoofd vastgreep; het gebaar schortte haar T-shirt op en het leerde me twee dingen: de exquise vorm van haar navel en, langs mysterieuzer weg maar niet minder zeker, het feit dat ze me mocht. Vanaf die dag begon ik, als ik me ongedurig voelde en ook verder niets omhanden had. Rose bij haar thuis op te zoe ken. Daar leerde ik haar dochtertje Jennifer kennen. Want als ik met Rose zat te causeren in haar bamboe-om heinde binnenhof, dan was de negenjarige Jennifer meestal ook onder het gras- afdak met de kookplaats en ze placht me dan koel te obser veren. Rose had me al verteld dat haar dochtertje de beste in haar klas was en hoe vaag de intenties van mijn visites ook waren, die informatie hielp nauwelijks me comfortabeler te voelen onder de ondoor grondelijke blikken van Jen nifer. Als afleidingsmanoeuvre be gon ik iets te lezen mee te nemen voor de leergierige dochter als ik de moeder ging opzoeken. Het hielp tot op zekere hoogte. Aan onze ménage a trois kwam een eind toen Jennifer ziek werd en binnen een week stierf. Ik had wat vermoede lijk de beste dokter was die er toentertijd in Zuid-Sudan rondliep, voor haar gearran geerd. En die kon me niet meer vertellen dan dat ze waarschijnlijk aan een gevor derd stadium van kala-azar met complicaties ten gevolge van andere parasieten was dood gegaan. Kala-azar wordt veroorzaakt door een parasiet die de mens via een zandvlooi opneemt. Het slachtoffer begint gelei delijk aan een vergrote lever Door Veldman en milt, koorts en gewichts verlies te vertonen; zonder behandeling, die duur is, delft hij het onderspit. In Zuid-Sudan is er een uitge strekt, ontoegankelijk gebied waar de ziekte endemisch is; het Nederlands Artsen Zon der Grenzen heeft er al een paar jaar een project dat de bereikbare slachtoffers be handelt. Jennifer was er nooit geweest maar mensen van daar vluchtten naar onze streek en misschien werd ze gebeten door een zandvlooi die zich eerder aan een be smette vluchteling tegoed had gedaan. Het kala-azar-gebied wordt door Sudan's oorlogsheren begeerd. De Khartoum- rege- ring die het gebied jaren gele den aan de rebellen verloor en weinig kans ziet het langs militaire weg terug te winnen, zou het waarschijnlijk graag ontvolkt zien. De minister van gezondheid in elk geval ont kende vorig jaar maandenlang dat kala-azar überhaupt in het land voorkwam. Toen de druk •op hem te groot werd - vol gens onafhankelijke medische deskundigen waren er toen al duizenden mensen aan de ziekte dood gegaan - ver traagde hij de hulpverlening nog langer door eerst maar eens een onderzoekscommis sie voor te stellen. De kleine Jennifer stierf snel en verschrikkelijk en mijn flirt met Rose doofde uit. De oor zaak zal nooit duidelijk wor den. Maar als het kala-azar was, dan was het op zijn minst bureaucratisch onvermogen en op zijn ergst een moordend beleid van een ver-weg-minis- ter. DONDERDAG 27 JANUARI 1994 l Rome - De scheve toren van Pisa, die op 9 januari 1990 voor het publiek werd gesloten, is deze zomer weer beperkt toe gankelijk. Groepen van niet meer dan der tig personen tegelijk mogen dan weer de 294 traptreden van het 54 meter hoge cylindervormige monument beklimmen. Het verzakken van de toren is tot stilstand gebracht door het aanbrengen van 64 blokken lood van elk tien ton, aan de 'hoge' noordzijde van de toren. Dankzij dit contragewicht is de toren zelfs iets rechter gaan staan. Hij helt nu een halve graad, ofwel negen millimeter minder over. Daarmee is zijn levensduur met circa tien jaar verlengd. Maar verder is er in meer dan vier jaar tijd bitter weinig ge beurd. Een plechtige commissie heeft zich over allerlei plannen gebo gen die moeten voorkomen dat de toren van Pisa omvalt, maar meer dan dat is er nog niet gebeurd. O ja, de reden van de verzakking is wel ontdekt: de toren begon al enkele jaren na het begin van de bouw in 1173 af te glijden omdat hij op de rand van de bedding van een ondergrondse rivier is gebouwd. De verzakking kan definitief tot stilstand worden gebracht, maar elke concrete actie is tot nu gestrand op de Italiaanse bu reaucratie. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie; drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: (alleen voor edities Breda, Oosterhout en Etten-Leur; overige edities: zie rayonkantoor) Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051,4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties m. 'dag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tor ).30 uur S 076- 236242/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/A RO rek. 520538447. De nieuw gevormde politiere gio Midden- en West-Brabant voert momenteel een - vol gens mij - zeer luxe publici teitsactie met als motto 'Sa men zetten wij het sein op veilig'. Bijna zeker weet ik dat ook in andere Nederlandse politiere gio's dergelijke acties in gang zijn of in gang gezet zullen worden. Ik herinner mij nog heel goed een eerder gehou den publiciteitsactie van de Nederlandse politie met als motto: 'Die pet past ons alle maal'. Kennelijk was die poli- tiepet toch niet precies mijn maat, want toen ik tot vier keer toe de plaatselijke her mandad die kreet in herinne ring bracht, gaf men mij to taal geen gehoor. Ik geef toe dat het die vier keer geen gevallen betrof van zware criminaliteit, eerder van uit de hand gelopen me ningsverschillen of vandalis me. Maar toch had ik op die momenten de politie nodig. Daarom ben ik zeer benieuwd of deze nieuwe actie wel suc ces zal hebben. Wat ouder en wijzer geworden denk ik, dat het opnnieuw bij wat ketel muziek zal blijven, maar wie weet: 'geef toch nooit op'. Oosterhout Th. van der Heijden Brokx vindt de protestantse opmars binnen het CDA wel letjes, luidde de kop boven het artikel in De Stem van zaterdag jl. Ik heb me erover verbaasd en er aan geërgerd, maar is dat een reden om erop te reage ren? Uiteindelijk is het mijn partij niet en zal het die ook nooit worden, dus so what zou je zeggen. Maar de teneur w O. Le*ers reageren °P De stem bewerken aMoma,isch h*t met uw standpunt een, ,v van de uitspraken gaat de partijpolitiek te boven, het is een staaltje van polariseren dat je de laatste tijd meer ziet. Het is een ontwikkeling die zeker niet is toe te juichen. Als in België drie bewindslie den moeten aftreden vanwege vermeende betrokkenheid bij een omkoopschandaal, roe pen hun Waalse partijgeno ten, dat er vals opzet in het spel is bij de Vlamingen. Als het met de Nederlandse economie wat slechter gaat, roept de Centrum Partij dat we Nederland beter voor de Nederlanders kunnen hou den. In de uiteengevallen Sovjetunie zien we, dat de nieuwe staten de bevolking een eigen nationalisme pro beren aan te praten om daar mee een eng soort 'wij'-gevoel te creëren. Ze vergeten daar bij te wijzen op het eveneens voormalige Joegoslavië, waar duidelijk geworden is waar toe zoiets kan leiden. Voor zover ik me kan herin neren is het CDA destijds opgericht om het gemeen schappelijke te accentueren, dat de drie christelijke par tijen aan elkaar zou verbin den; de verschillen zouden langzaam maar zeker wegeb- jaren bij de vieringen aan de orde zijn geweest. Elk jaar neemt de staf van onze 'Bergse' bedevaart de taak op zich om de liturgie van het komende jaar voor te bereiden. Een 25-tal leken komt samen om de vieringen van het voorbije jaar te eva lueren. Na de evaluatie wordt vervolgens in een ronde-ta felgesprek de grote lijn uit te zetten voor de vieringen van de komende bedevaarten. Het getuigt van weinig kennis van zaken om onze Beauraing-be- devaart denigrerend binnen kerkelijk te noemen. Overi gens bewonder ik de moed van pastor Evers om in deze geseculariseerde wereld pel grimstochten tot onderwerp van een dissertatie te maken. Breda drs. J.C. van Hooijdonk, pastor bisdom Breda Ik snap niet waar mensen zich druk om maken. Het is goed dat er mensen bestaan zoals Janmaat. Op die manier is het niet moeilijk te kiezen tussen goed en slecht. De mens heeft een vrije wil om te kiezen en een goede keuze kan achteraf best een slechte keuze blijken te zijn. Door de manier waarop men reageert op de uitspraken van Janmaat, maakt men zichzelf echter niet beter dan Jan maat. Daarom oordeel niet en gij zult niet veroordeeld wor den, want met de maat zal je later gewogen worden. Oosterhout Dr. Max Meesters Er staat de laatste tijd veel in ben. Wat Brokx doet met zijn uit spraken is, behalve de klok een vijftig jaar terugdraaien, de verschillen aanscherpen die kennelijk zijn blijven be staan. Naar mijn idee maakt hem dat als toekomstige frac tieleider of partijvoorzitter onmogelijk, want van een dergelijke functionaris zou men mogen verwachten dat hij verschillen weet te over bruggen en een bindende fac tor in plaats van een splijt zwam is. Waarmee zijn solli citatiebrief naar een van bei de functies terzijde kan wor den gelegd. Je zou jezelf mogen afvragen of het burgemeesterschap van een grote stad als Tilburg niet een te zware taak is voor iemand die zo klein denkt. Breda H. Bos Met belangstelling heb ik in De Stem van dinsdag 18 ja nuari het artikel gelezen, dat Jan Bouwmans schreef naar aanleiding van een promotie op de bedevaarten naar Wit- tem. Een zin in de laatste alinea heeft mij onaangenaam ge troffen. 'Belgische bede vaartsoorden als Beauraing en Banneux zijn bolwerken van traditioneel binnenkerke lijk katholicisme. Lourdes is pastoraal veel vernieuwen- der'. Bijna 25 jaar ben ik verant woordelijk voor de officiële bedevaarten vanuit ons bis dom Breda. Onze driedaagse en vierdaagse ziekenbede vaarten kennen al vele jaren aansprekende themavierin gen. Namen van jonge pastors uit ons bisdom, die meewer ken of meegewerkt hebben, zijn op zich al een waarborg, dat van traditioneel, binnen kerkelijk katholicisme in de ongunstige betekenis van het woord geen sprake kan zijn. Ik zou ook de thema's kunnen noemen, die in de loop der Bedevaartgangers in Banneux. foto archief de stem de kranten over de Centrum Democraten en de Centrum Partij. Als iemand die de (Ie mocratie nog altijd de minst slechte vorm van regeren vindt, is mijn mening dat de ze lieden en hun trawanten de vrijheid hebben om hun mening te uiten. Daarin zijn ze vrij, zo vrij als vogels! Breda John James Michael Lee De blinde papenhaat van Max Meesters (De Stem, 19-l-'94) is beangstigend. Kennelijk pratend over de miljoenen moorden op joden tijdens de laatste oorlog sug gereert hij dat de R.-K. Kerk daarvoor verantwoordelijk is, Hij verzwijgt dat de nazi's in het zadel werden gezet door Duitse protestanten die een tweederde meerderheid vormden in Duitsland, ook al waren er katholieken me' vuile handen. Er waren ook nog oosters orthodoxen. De schuld exclusief op de R.-K Kerk schuiven is laster lijk en laag. Geen enkel mens of instituut heeft zoveel joden weten te redden als paus P® XII en zijn helpers. Hulp 1° stilte was zijn beste mogelijk heid. Naast het Vaticaan is er nog de H. Stoel en die heeft de staat Israël van het begin er kend door er een apostolische delegatie te hebben. De R.-K Kerk heeft toevallig ook het recht en de plicht om haar leden in gebieden van ver drukking te beschermen. De wens van Meesters om !>e christendom te doen verdwij nen is voorloping nog voorna* rig. Tot slot: moge Israël in vrede leven en voortbestaan. Rucphen P.C. Marijnissen SLECHT NIEUWS wordt versto1 koop loopt met onaangename Kosto heeft daarom geen ru essentiële wijziging van de red en kinderen van vreemdelingen, nieuwe algemene maatregel va terwijl de Tweede Kamer belo nerziening van de nieuwe vreem zou worden. Tot nu toe kregen kinderen en u het kader van gezinshereniging c kwamen normaliter na één jaar] recht. Dit gebeurde door een zo' oi) een vermoeden van een so 'enger tot uitzetting van de pa partners gold formeel immers echter te voorkomen dat de ki, Hoeder, of eventueel vader, nie van een jaar gehanteerd. is dat veranderd. De 'bla termijnen zijn verlengd. Wort voldoet hij niet langer aan de kinderen tot vijf jaar en zijn p teruggestuurd worden. Ue informele gelijkstelling van i bet argument van indertijd daj moet worden binnen een gezii consequenties laten zich raden, oaan na zes jaar verliest, mag maar niet zijn echtgenote. Red mejustitie hanteert dat er zo aste van de staat moeten ko. moeten wegen dan welk human yaarom de termijnen verlen direct helder. Het is een be tntenlanders voor een goed de o -vorming komt. Het is ever D=" aanmerkelijk deel der imrr at de Staat der Nederlanden c ik percentage van deze nieu 'f- Toch is dit nog gee van het verblijfsrecht. J^e"°v®r deze redenering sta vnn Nederlar|d heeft dit recht or anderen. Afweging van de 9e.had, A|thans niet in de tini,!!8 b'adzijde in de democra 9 ng van alle inwoners van Ne van het aantal gemeenten, waar bij 40.000 de ondergrens wordt, geef je die gemeenten een dusda nige slagkracht dat zij voor de kiezers een belangrijke stem zijn bij discussies op interregionaal niveau en verdeling van fond sen." Het vasthouden aan een meer gemeentelijke structuur bij ver nieuwing van bestuur heeft vol gens de VNG als voordeel dat er een beproefd democratische ba sis ligt die benut kan worden. Schaalvergroting is volgens de VNG niets om bang voor te zijn. re organisatie is beter voor zijn, ruimtelijke ordening, W vesting, etcetera. Dat de'eji cultuur verloren gaat' is eea onrechte gebruikt argument zin. In een grotere gemee zouden alle voetbalclubjes kaartverenigingen gehandh: blijven. En dan die zogenaa afstand tot de burger. Bij gaat de raad toch met regelmaat de wijk in..." In de kleine Zeeuws-Vlaamse a meente Hontenisse (7700 in ners) hadden de uitlatingen de VNG-directeur op bi» meester Th. Steenkamp het fect van vlugzout. De der weet de kwestie echter dit 'in perspectief' te stellen. yan onze Haagse redactie Rotterdam - Premier Lubbj (CDA) rekent er op dat na de v yezingen de huidige regeringsp, tjjen CDA en PvdA samen met I ien nieuw kabinet vormen. Ik denk dat het waarschijnlijk is CDA, PvdA en D66 zullen proberen samen een goed beleid te ontwikkele bobbers sprak deze verwachting gi; ren uit tijdens een bijeenkomst op grasmus-universiteit in Rottere „,aarin hij zijn politiek testament maakte aan het einde van een peri ïan twaalf jaar premierschap. Corrie Konings „Bij ons bracht bij de la gemeenteraadsverkiezingen procent van de kiezers zijn st uit. In de grote gemeente Tilbt was dat ondanks campagnes inschakeling van Jos Brink Corrie Konings maar 45 n cent!" „Het is schandalig dat de ïj nu met zo'n plan komt. In wil deze vereniging een deel van de eigen leden om helpen door te proberen dij gedachte aan een volgend net mee te geven," vervo Steenkamp. „Ik geef toe dat aan opschalii vermoedelijk niet te ontkon is, maar bij ons kent nu, wijze van spreken, elke inwon wel één raadslid persoonlijk, kun je in Breda of Utrecht mogelijk zeggen." In het nabijgelegen Terneuzi (36.000 inwoners) kan bur meester Barbé zich prima vim in de plannen van de VNG. E grotere gemeente brengt va hem het bestuur juist dichter de burger omdat een grotere i ganisatie meer tijd, ruimte i geld heeft om de inwoners b activiteiten te betrekken. „Ik verwacht dat het hu: proces van decentralisatie lang zal voortduren. Als je di ziet dat kleine gemeenten nu klagen over al hetgeen op bi afkomt aan extra taken..." Barb vindt dat gemeente het initiati moet houden wil het bestuurlij! zwaartepunt niet verschuive naar de provincie. Te laat Voor burgemeester J. Elzing van Made en Drimmelen is et andere herindeling een seerd station. „Het komt tia jaar te laat-. Het proces is nu meer stóp te zetten! Dat is vo strekt onmogelijk. Jammer, wan in principe is het geen middel tegen het woud van al spraken en samenwerkingsvei banden waar we nu als ge tegenaan hikken." Bij Gedeputeerde Staten »ai Noord-Brabant wilde men ren geen commentaar gev het VNG-voorstel. „Er w® nog gebroed op een reactie aldus een woordvoerder. In Middelburg was de v woordelijke gedeputeerde wel niet beschikbaar voor co® mentaar. pen Haag (anp) - Werknemj hebben de afgelopen weken n geklaagd over de aanpak vt ziekteverzuim terug te dringe bond FNV kwamen zeker 4( woedende leden. Ook bij v Corps (machinepersoneel) regt De problemen zijn ontstaan na de invoering van de wet terug dringing ziekteverzuim op 1 ja nuari van dit jaar. Werkgevers van kleine bedrijven (tot 15 werknemers) zijn verplicht de uitkering in de eerste twee'ziek- teweken zelf te betalen. Bij gro tere bedrijven komen de eerste zes weken voor rekening van de werkgever. Als gevolg hiervan voert de bedrijfsvereniging in de eerste ziekteweken geen controle Volgens een woordvoerder van de Bouw- en Houtbond FNV is VERVOLG VAN VOORPAGINA Daarnaast wijst hij op de eerste onderzoeken die uitwijzen dat het aantal gedeeltelijk arbeids ongeschikten dat ontslag krijgt drastisch is afgenomen. Alle fracties in de kamer hebben echter moeite met het systeem dat geen onderscheid maakt tus sen een bedrijfsongeval en een ongeluk in vrije tijd. De kamer beseft echter dat een onderscheid tussen het zoge noemde 'risque social' en 'risque professionel' bijna niet te maken is. Kamerlid Brouwer: „Iemand die joggend naar zijn werk gaat, ongelukkig ten val komt en rug letsel oploopt, in welke categorie valt die?" De Tweede Kamer nam daarom gisteren genoegen met de toezeg ging van Wallage dat hij verder onderzoekt of een versoepeling van de wao-boete mogelijk is. Volgens Biesheuvel en Linscho- ten is het beter om over te stap pen op een systeem van verschil lende wao-premies voor de ver schillende bedrijfstakken. Werk gevers moeten dan wel een deel van de wao-premies gaan beta len. Nu komt de premie geheel voor rekening van werknemer. Door onze verslaggevers Joyce van der Horst en John Jas Breda - „Schandalig! Lucht fietserij! Tien jaar te laat." Ofschoon de soep niet meer zo heet gegeten wordt als aanvankelijk opgediend, heb ben berichten over ideeën van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) voor een nieuwe, rigoureuze gemeentelijke herindeling tot uitgesproken reacties geleid. VNG-directeur G. Fleers pleitte eerder deze week voor een forse inkrimping van het aantal ge meenten. Om na de bestuurlijke vernieuwing het zwaartepunt van datzelfde bestuur bij de ge meenten te houden, moeten deze straks minimaal 40.000 inwoners hebben. Nu zitten nog maar 70 van de 636 gemeenten in Neder land boven dat aantal. De geweldige gevolgen van dit idee zijn inmiddels enigzins af gezwakt. 'Die andere plusminus 560 gemeenten zouden met de consequentie van die keuze (van een toekomstig kabinet - redac tie) te maken kunnen krijgen.' „Natuurlijk krijg je veel grotere gemeenten, maar het is een kwestie van organisatie dat de burgemeester ook straks bij een brandje of bij een groter aantal officiële gelegenheden aanwezig kan blijven. Je hebt nu ook al hele grote gemeenten, ik noem Apeldoorn, waar dat lukt." Uiteindelijk denkt het VNG, puur rekentechnisch als wordt uitgegaan van 40.000 inwoners, aan 250 tot 300 gemeenten. „Laten we nu eerst het huidige proces van herindeling afmaken, voordat we ons druk maken over dit soort oprispingen," zegt A. de Kok, voorlichter van de gemeen te Zevenbergen. „Ik vraag mij af of een grotere gemeente echt iets uitmaakt. Dan kom je ook veel zaken tegen die alleen aange pakt kunnen worden door samen te werken." Ook de Bredase burgemeester E. Nijpels wil de huidige herinde ling voorrang geven alvorens se rieus na te denken over nóg grotere gemeenten. „De VNG- plannen zijn interessant, maar niet aan de orde. Ik wil daar pas Bij collega G. Brokx liggen de zaken weer anders. De burge meester van Tilburg staat al ge ruime tijd bekend als een groot voorstander van een forsere aan pak van de gemeentelijke herin deling. De redenen om dat niet te doen, zijn voor Brokx irratio neel. „In Europa zullen straks de ste den het bestuurlijke draagvlak zijn, die hebben dus meer kracht nodig, ook financieel. Een grote- Scepsis „De gedachte spreekt mij, op termijn, wel aan. Maar voorals nog is het luchtfietserij," zegt burgemeester G. van Wijk van Steenbergen. In de huidige plan nen moet Steenbergen na fusie met Nieuw-Vossemeer en Din- teloord groeien naar 24.000 in woners. Maar dat is dan volgens de VNG nog niet genoeg. „Dit is het zoveelste plan voor een herindeling. Laat de VNG dit nou iets beter uitwerken. Ik zie nu al diverse wetten die ver anderd moeten worden en ook de provinciegrenzen moeten da nig verschuiven," aldus Van Wijk. Ook in Werkendam heerst, op zijn zachtst gezegd, scepsis over het VNG-voorstel. Die gemeente telt na samenvoeging met Dus- sen 25.000 inwoners. Woordvoerder A. van Andel zegt namens burgemeester H. Dor- land: „De VNG kent de proble men aan de basis niet. Ze heeft, anders dan wij, geen contact met burgers. Voor hen is het een hele operatie, daar is makkelijk aan voorbijgelopen. Misschien krij gen we nu nog eens tien variaties uit verschillende hoeken die de pers halen." De ideeën van de VNG zijn vol gens woordvoerster C. van Lom- wel ingegeven door de huidige plannen van het kabinet op het gebied van de bestuurlijke ver nieuwing. Die geven te veel ver warring. De woorden van directeur Fleers worden nog eens uitgelegd: „Het is nu nog niet duidelijk waar uiteindelijk het zwaartepunt van het binnenlandse bestuur komt te liggen. Er wordt veel touw getrokken door de verschillende clubs (provincie, samenwer kingsverbanden, gewesten - re dactie) die hun invloed willen uitbreiden. Door het vergroten over discussiëren als het wat concreter op papier staat." Verwarring

de Stem | 1994 | | pagina 2