Iet onverwachte Griekenland 4Je voelt je er heel erg snel thuis' 'oerisme in Epiros staat nog in de kinderschoenen an ooit (2) h ESTEM CONSUMENT D3 ONDER DE KURK RUBRIEK 5 dF 2 rlr Bergs hotel De Draak onderscheiden met ANWB-trofee Unaniem vDAG 27 JANUARI 1994 "1 DONDERDAG 27 JANUARI 1994 Door Hein Sluijter Rhonestreek. De eenvoud! soorten daar beantwoord», li- nauwkeurig aan datgene wa tn ik aanbevelen kan. De Cót In du Rhone is vrijwel altijd ee, b- mooie keuze. Tussen zeven e br negen gulden doorgaant Feestje Staat er 'Villages' op het eti ket aan toegevoegd: kopen Als die tenminste valt in die, prijsklasse. Hij hoort beter te zijn. Uit diezelfde streek komt de Cötes du Ventoux, officiee iets lichter van structuur maa lang niet altijd en nogal een goedkoper. Het Franse zuiden heeft noe meer voor de feestgangers ir petto. Cötes du Roussillo (Villages) bijvoorbeeld. Ove het algemeen' kost die wa minder. Bij de allergoedkooi ste heb ik mijn twijfels. Om in diezelfde streek te blij ven. stap ik even over naa Minervois. Een goede Minei vois is soepel, elegant met eej kruidige en fruitige geur. Ta zuiden van Minervois Corbières. De wijn daar is wafl voller en vaak dieper kleur dan Minervois. Dikwij heel zacht is Coteaux de Lat guedoc. En in het totale rijtj mag de inmiddels populair Buzet uit het Zuidwesten niet ontbreken. Buiten Frankrijk vind je ge noeg wijnen die in alle opziet ten aan ons doel beantwooi den. Uit Spanje komen Rioji Navarra of Penedès. Bulgaai se wijnen zijn altijd heel goi koop en toch zeer geschikt betrouwbaar, ook die van on geveer vijf gulden. Hetzelfdi geldt voor nieuwkomer Mol dova. Andere in aanmerking mende herkomstgebieden ziji Australië (vooral wijnen vai de Shiraz-druif), Chili Zuid-Afrika. Maar dan ben, wel een beetje aan het avon turen. provincie ligt tegen Ibanië aangeschurkt. («risten komen er nau- tlijks, daar in Epiros in ;t noordwesten van jiekenland. 'Ongerept' ■et het dan in vluchtige jkantiefolderclichés. laar vaak is een cliché aar, dat wordt hier nar weer eens bewezen, ai verkenningstocht vol iverwachte ontdekkin- indoor een onbekend art van de drukbezochte «bestemming Grieken- nd. 'dageraad van de 17de eeuw', die i te zien is, hangen twee prachtig* Jruit van B. v.d. Alst en met fruit en De schilderijen prikkelden mijn fcwoontes van die tijd en deden mij Iner Cokene van Johanna Maria van I afbeeldingen van de twee stillevens Ivan een stilleven met kalkoenpastei 1 tentoonstelling aanwezig, maar wel beum. In Van Soetener Cokene staat jtilleven met vruchtentaart. En wat philderijen van Claesz staat dezelfde et stilleven in het Rijksmuseum niet van De Winter. ohanna Maria van Winter is een Oudheid en Middeleeuwen, die zij pan Utrecht twintig jaar geleden et haar studenten. Het betere soort te vruchtentaart van Pieter Claesz Ihet recept van een Kweeperentaart, lan het Nederlandse kookboek van Iveeperen, afgebeeld op het schilderij (hg zeldzame peervormige vruchten, Ite eten zijn. aneel en kruidnagel Iperen hpte amandelen tie klontjes boter Ivoor het deeg een soepel geheel en minstens een uur rusten. Wanneer )e I de aangegeven ingrediënten, kun je bij islamitische winkels, zijn nen worden als ze gekookt zijn. hij al. Kook de peren minstens een uur ijds zonodig wat vocht toe. ingewreven door een zeef of met een eerd. Vermeng het moes (zonder ngrediënten. Bekleed de taartvorm rietsuiker overheen en doe er.jl wat extra koekkruiden en suiker kele klontjes boter over de vulling- staat ook gekookte merg genoemd. 1 zware kant. Dek de taart af met :bt gereserveerd. Zet de taart in ne .en verwarmde oven en bak hem taart kan als nagerecht worden Is 17de-eeuwse schilderijen laten fin glas wijn dienen. nor Ton Loots jargon van de reisverko- trs heet Griekenland een zon- eslemmmg. De gedachte aan hén ligt dus niet zo voor de ld. Toch gebeurt het, mond- smaat weliswaar, in de provin- e Epiros in het noordwesten, m de grens met Albanië. Cen- :aal ligt het Pindosgebergte, iaar je 's winters niet zonder :eeuwkettingen kunt rijden. Er igt maandenlang een dik pak aeeuw. De bevolking heeft, lomamelijk voor eigen gebruik, ■nkele eenvoudige skipistes aan- lelegd. loeristen komen er nauwelijks, looguit een enkele passant op loorreis, die slechts behoefte aan een bed en geen oog «ft voor de imponerende om- iving. Onbegrijpelijk want het igerepte bergachtige gebied tót een rijke flora en fauna, iportieve vakantiegangers kun- op veel manieren hun gren- verleggen. Bergbeklimmen, en, maar ook wandelen vor- er een uitdaging. Neem Za- ra, het centrale gedeelte van !t gebergte. Hier liggen vieren- jMtig lieflijke dorpjes tegen de berghellingen geplakt. De mees- hebben een of enkele pen- Mis, waar je voor zo'n 35 gul- tó, een heldere kamer hebt met ntbijt. ontwikkeling jht gebied is volop in ontwikke- Enkele dorpjes zijn nog in fde geruïneerde staat als Jaarin de Duitsers ze in de ie Wereldoorlog gebracht -ebben. Maar de meesten zijn teung gerestaureerd en liggen wandelafstand van elkaar. De ■refhebber dient zich overigens "iet te ver uit de geciviliseerde "TOld te begeven, want er zijn H geen gedetailleerde kaarten «schikbaar. Daar wordt aan ge werkt. Voor jagers is het gebied heel aantrekkelijk. Er zijn volop her ten, vossen en zwijnen, zelfs be ren komen er voor. Onervaren jagers kunnen zich voorzien van een gids. Het jachtseizoen loopt van september tot januari en alleen in de weekeinden mag er worden geschoten. Liefhebbers van woest natuur schoon moeten zeker een bezoek brengen aan de Vikos-vallei. Het woord canyon is beter op zijn plaats. Elf kilometer lang kron kelt het uitgeslepen dal zich door het landschap. Hoog op de canyonrand staat een nog niet zo lang verlaten, in goede staat ver kerend, middeleeuws klooster, gebouwd in 1414. Van daaruit heb je een uitzicht over zeker de helft van de vallei. Als je durft te kijken. De wand is zo steil dat je er als het ware vanzelf overheen getrokken wordt. Het lage hek biedt slechts een symbolische bescherming. Wat voor een ge weldige krachten hebben deze natuurijke geul geslepen. Achter het klooster leidt een bergpad verder de wand van de vallei op. Het uitzicht moet daar nog mooier zijn. Wildwatervaren Met een gids kun je, over de bodem, in 3Vz uur de kloof uitlo pen. Alleen in de zomer uiter aard. 's Winters laat het donde rende smelt- en regenwater geen wandeltoerisme toe. Wel wild- watervaarders. Zij moeten wel alles zelf meenemen, want er is totaal niets te huur of te koop. Tot nu toe hebben alleen enkele Fransen deze lokatie ontdekt. Zij nemen het gebrek aan infra structuur voor lief en beginnen mondjesmaat rond te peddelen Stilleven met bootjes in de ongerepte Griekse provincie Epiros, die tegen Albanië aan geschurkt ligt. in het gebied. Toerend in het najaar zien we nogal eens een schaapskudde, op weg van de berghellingen naar het winterverblijf. Opvallend veel honden begeleiden de her ders en hun kudde. Er zijn veel honden nodig vanwege de wol ven, de zwijnen en de beren, maar ook vanwege de Albaniërs die door het gebied zwerven, op zoek naar voedsel en werk. Veel geblakerde stukken getuigen van de vuren jiie ze 's nachts stoken om zich te warmen. Er is ook sprake van een verhoogde mili taire activiteit, vanwege de Al baniërs, maar dat is niet hinder lijk. De toerist wordt met rust gelaten. Besluit een vakantieganger tot een bezoek aan Epiros, dan is Ioanina, de hoofdstad van de provincie, een goede uitvalsba sis. Zo'n beetje het Groningen van Griekenland, zou je kunnen zeggen. Enigszins afgelegen, 120.000 inwoners, een universi teit en een academisch zieken huis. Voldoende hotelaccommo datie en mondain vermaak als je terugkomt uit het onherbergza me berglandschap. Vliegmaat schappij Transavia overweegt een lijn te openen op Ioanina. De stad ligt aan een meer met daarin een eiland met de verras sende naam 'Island of the lake'. Op het eiland dat 500 inwoners telt, staat een kerkje, met uit zonderlijk fraai bewaard geble- Toeristen komen er nauwe lijks in de Griekse provincie Epiros. Toch biedt het berg achtige gebied veel verrassen de ontmoetingen en een rijke flora en fauna, foto's jac reyer ven zestiende-eeuwse fresco's. De Turken hebben tijdens hun overheersing een dikke witte kalklaag aangebracht op de mu ren en het plafond. Daaronder bleken de schilderingen uitzon derlijk goed geconserveerd. Er bevindt zich ook een museum op het eiland gewijd aan de sultan Ali Pasha, die in 1820 zeventien van zijn vrouwen liet vermoor den en in het meer liet gooien. De Pasha zelf werd op zijn beurt vermoord en zijn hoofd in triomf naar Constantinopel gebracht. Flottieljes Voor kapitaalkrachtige vakan tiegangers is er 'in de buurt' gelegenheid om wat uit te rusten van de geleverde lichamelijke in spanningen en toch sportief be zig te zijn. Onder meer vanuit Paleros, Lefkas en Corfu wordt de Ionische Zee bezeild met flot tieljes. Een flottielje bestaat uit maxi maal twaalf schepen met per schip plaats voor een stuk of zes personen. Ieder schip bepaalt het eigen tempo en vast liggen alleen de ontmoetingsplaatsen. Heb je weinig begeleiding nodig, dan kan dat. Maar ook als minder ervaren zeiler kun je mee. De begeleiding heeft alleen graag dat men het eerlijk zegt, want in een dag is er nog veel bij te spijkeren, zo heeft de ervaring geleerd. Het te bevaren gebied is van een ongekende schoonheid. Dun be volkt en als je al een aanlegstei ger vindt dan is er een restau rant in de buurt, waar je voor uiterst billijke prijzen kunt eten. Het is het gebied van Ithaka, waar Odysseus de zeeën bezeilde en Onassis zijn privé-eiland Scorpio bezat. Het is nog steeds eigendom van de familie, maar wordt door de staat gebruikt voor ontvangsten en dergelijke. Niet verwonder lijk, want het gebied is hemels. Kristalhelder water biedt uit zicht op reuzeschildpadden. Dol fijntjes jagen vrolijk op de rijke lijk aanwezige vis en voor snor kelaars valt er een wereld te ontdekken. Informatie: Griekse Nationale Orga nisatie voor Toerisme, Leidsestraat 13, 1017 NS Amsterdam. Steeds meer kinderen van nul tot negentien jaar krijgen diabetes. Sinds 1984 is er sprake van een stijging van 21 procent. Daardoor, zo blijkt verder uit een onderzoek van het Ne derlands Instituut voor Prae- ventieve Gezondheidszorg TNO, dreigt 'suiker' de be langrijkste chronische ziekte onder de jeugd te worden. Bovendien zijn niet alle kin deren even vatbaar. Marok kaanse kinderen hebben een bijna twee keer grotere kans om diabetes te krijgen dan Nederlandse kinderen, maar vergeleken bij Turkse kinde ren lopen de Nederlandse kinderen weer een ruim twee keer zo groot risico. Dat het aantal jeugdige diabe tespatiëntjes toeneemt is geen nieuws. De medische wereld weet dat al jaren. Al in 1978 werkten alle Nederlandse in ternisten en kinderartsen mee aan een onderzoek naar dit verontrustend verschijnsel en in 1988 kwamen de eerste internationale cijfers ter be schikking. Kinderarts dr. G.J. Bruining van het Rotterdamse Sophia Kinderziekenhuis deed daar in een aflevering van het Tijd schrift voor Kindergenees kunde (1988:5) verslag van. Wat bleek toen? Hoe noorde lijker in Europa, hoe meer diabetes: Finland, Zweden, Schotland, Noorwegen en De nemarken staan onbedreigd boven aan de lijst. Zo komt in Finland de ziekte ruim drie keer zo vaak voor als bij ons. Na enig creatief rekenen kon Bruining aantonen dat in Ne derland het aantal gevallen van diabetes in 25 jaar was verdubbeld en hij vreesde dat die trend zich onverminderd zal doorzetten. Hij heeft nu gelijk gekregen. Het gaat hierbij om diabetes type 1 die vroeger ook wel jeugddiabetes heette. Bij dit type zijn de insuline produce rende cellen van de pancreas eens en voor al geheel ver woest. Die maken geen spatje insuline meer. Om dit dodelij ke tekort aan te vullen moe ten type 1 patiënten elke dag insuline spuiten. Hun hele verdere leven lang en vaak van kindsbeen af, want in twee van de drie gevallen slaat de ziekte al vóór het twintigste levensjaar toe. „Voor het ontstaan van de 'insuline afhankelijke diabe tes' spelen verschillende fac toren een rol," zegt dr. B.J. Otten, kinderarts van het Academische Radboudzie- kenhuis in Nijmegen. Diabetes is op een duistere wijze erfelijk: je moet er aan leg voor hebben, maar aanleg alleen is niet genoeg. Dat blijkt wel uit onderzoek bij eeneiige, identieke tweelin gen. Als een van hen diabetes krijgt loopt de ander inder daad een kans van liefst een op twee om ook die ziekte te krijgen. „Voor het krijgen van diabe tes is dus meer nodig," aldus Otten. „naast aanleg spelen ook factoren uit de omgeving een rol." Langdurige borst voeding zou bescherming ge ven en overmatig gebruik van suiker en zetmeel juist weer niet. Maar de belangrijkste factor voor het krijgen van diabetes is wellicht een nu nog niet bekend virus. Het bofvirus en het Coxsackievi rus zijn belangrijke verdach ten of anders wel een van de vele andere enterovirussen. „Na zo'n virusinfectie rea geert de pancreas een beetje", zegt Otten. „en normaal ge sproken komt hij daar wel weer bovenop. Maar al.sje dan die aanleg hebt meege kregen en die andere factoren ook nog tegenzitten, dan gaat de pancreas het langzaam aan minder goed doen. Op een slecht moment valt de beslis sende slag en dan heb je sui kerziekte." Het erfelijke materiaal van onze bevolking is al die jaren niet of nauwelijks veranderd. i/> LD Door Jan Paalman Toch blijft het aantal diabete spatiënten onder de jeugd on verbiddelijk stijgen. Iets moet er in ons leefmilieu zijn veran derd. maar wat? Diabetes Om daar inzicht in te krijgen worden sinds 1988 alle nieuwe gevallen van diabetes aange meld bij het Nederlands Insti tuut voor Praeventieve Ge zondheidszorg TNO. Kinder arts dr. R. Hirasing, die nauw betrokken is bij dit onder zoek: „Dat er steeds meer diabetespatiëntjes bijkomen wisten we natuurlijk allang. Het eigenlijke nieuws is dat diabetes bij Marokkaanse kin deren zo veel meer voorkomt dan bij Nederlandse kinderen, en bij Surinaamse en vooral Turkse kinderen zoveel min der. We dachten aanvankelijk aan een meetfout. Want dat geimmigreerde kinderen va ker diabetes krijgen dan de autochtone kinderen is elders nooit vertoond. Neem Enge land. Aziatische kinderen hebben een vier keer mindere kans op diabetes dan Engelse kinderen, maar immigreren ze naar Engeland dan is in een paar jaar hun kans op diabe tes gelijk aan die van Engelse kinderen." Maar waarom juist bij Marok kanen? Meer aanleg voor dia betes? „Dat is. denk ik, niet de belangrijkste reden. Het gaat hen in alles veel slechter: meer werkeloosheid, slechte re huisvesting, meer infectie ziekten. slechte voeding en een ongezondere manier van leven." De groep kinderen die aanleg heeft voor diabetes is veel groter dan de groep die de ziekte ook daadwerkelijk krijgt. Maar deze laatste groep wordt wel steeds groter. Blijft dat zo doorgaan? Hira sing is bang van wel. „We zijn nog lang niet op het niveau van Finland. Hier krijgen elk jaar bijna 12 op de 100.000 kinderen diabetes en in Fin land 30. In 1950 zat Finland op hetzelfde niveau als Ne derland nu. Als je dat ziet dan denk ik dat we de komende jaren een flink stuk de Finse kant op zullen gaan. In dat land gaat de stijging nu wat minder hard, maar in de jaren 50 en 60 was er een forse stijging en bovendien een ver schuiving naar een veel jonge re leeftijd." Dat laatste is een bron van zorg voor de Nederlandse kinderartsen. Kinderarts Ot ten van het Radboudzieken- huis: „De gemiddelde leeftijd waarop je de ziekte krijgt is 11 jaar. maar de laatste tijd zie ik ineens kinderen van 3 of 4 jaar oud. Op zich is dat niet zo gek, want op die leef tijd gaat de hele kleuterschool virussen ophoesten. Diabete spatiëntjes van die leeftijd zijn medisch-technisch buitenge woon moeilijk te behandelen en probeer maar eens een kind van 3 of 4 elke dag een paar spuiten te geven. Dat kun je zo'n kind niet uitleg gen." Hij weet niet zeker of die trend reëel is of een speling van het toeval. Bruining, de kinderarts van het Sophia Kinderziekenhuis, en net als Otten speciaal in dit onder werp geïnteresseerd: „Er is wel een trend, al denk ik wel dat die erg meevalt." Het on derzoek van Hirasing heeft hij nog niet ingezien. Is er zo'n trend? Hirasing: „Nee, in de leeftijd van 0 tot 4 jaar is het aantal gevallen van diabetes tot nu toe niet extra toegeno men." 'an °nre verslaggever (Jaastricht/Bergen op Zoom - „Een st'toulans om door te gaan. Om de service nog te verbeteren. Nu moe- '®we de trofee echt waar maken," J®rkte eigenaar F. Hazen van hotel ?e Draak in Bergen op Zoom nadat dinsdagavond de ANWB Hotel °fee 1994 in Maastricht in ont- 'atlgst had genomen. 5L|* is een onderscheiding voor WB-erkende bedrijven die in het en?nc'er kUjk geven van gastheerschap I ""aliteit en op deze gronden door de Zers ,van de ANWB-gidsen worden aomineerd. Op basis van deze nomi- ïn».S en anonieme controles door in- 1 teurs van de ANWB bepaalt de jury winnaar. De Draak scoorde het in de categorie vier en vijf Ten. In de categorie een tot en met e sterren ging de trofee naar hotel De ■J. 1:1 WiJk aan Zee. En in de catego- n!„rf,staurant scoorde De Seinpost in r n "aag het hoogst. u„ e r®§ei wordt de trofee elk jaar to»n i? ^orig )aar echter niet, want kwam geen van de ruim 230 vier en vijf sterren hotels en de ruim 1200 hotels in de klasse van een tot en met drie sterren in Nederland in aanmer king voor de prijs. „De kwaliteit was toen onvoldoende," aldus C. van Kem pen van de ANWB. Anoniem Zijn collega J. Wondergem is een van de anonieme inspecteurs van de Koninklij ke Nederlandse Toeristenbond. In die hoedanigheid bezocht ze het Bergse hotel waar ze vol lof over is. „Voor de Draak was het een nipte overwinning. Maar in deze categorie van hotels letten ze allemaal op kwali teit en gastheerschap. In tegenstelling tot sommige andere zaken word je bij De Draak echt vriendelijk ontvangen. Je voelt je er heel erg snel thuis. En als er wat fout gaat, dan doen ze daar niet moeilijk over. Dan lossen ze het gewoon op zonder overdreven te doen." Ze is echt te spreken over het Bergse hotel. Vol lof vertelt ze over het perso neel dat volgens haar attent en vriende lijk is, zonder de overdreven aandacht waar sommige obers, helaas, 6 zo goed in zijn. J. Hazen en zijn vrouw kregen de trofee dinsdag tijdens de Internationale Beurs voor horeca in het MECC in Maastricht uit handen van hoofddirecteur P. Nou- wen van de ANWB. Die herinnerde de aanwezigen er aan dat De Draak, de oudste herberg van Nederland, in de loop van de geschiedenis vele illustere gasten heeft gehad. Onder meer de Duitse schilder en graveur Albrecht Dürer en zijn landgenoot Wilhelm Ca- naris, tijdens de Tweede Wereldoorlog chef van de Duitse inlichtingendienst, de Abwehr. zeer enthousiast over hun bezoeken aan de Draak en was de jury unaniem in haar oordeel. Het juryverslag blinkt dan ook uit in complimenten. „Het personeel bedient de gasten op een vriendelijke en prettige wijze en schenkt daarbij aandacht aan details", is van de vele lofuitingen. Hazen is er maar wat verguld mee. Hij laat weten dat hij aangenaam verrast was toen hij vorige week te horen kreeg dat hij de trofee zou krijgen. „Het nieuws kwam echt als een donderslag bij heldere hemel, maar dan een positie ve donderslag. Het streelt niet alleen mijn ego, maar ook dat van het perso neel." Want dat vind hij erg plezierig. „De prijs is voor iedereen, een erken ning voor het gehele personeel." Volgens Nouwen waren de inspecteurs De trofee ziet hij ook als een bewijs dat de prijs-kwaiiteitverhouding bij De Draak in orde is. „Want anders krijg je zo'n trofee niet." Dat is iets wat hem nog wel dwars zit. „We hebben nog steeds de naam dat we duur zijn, maar in de praktijk valt dat echt mee. Ons bier is dan misschien een dubbeltje duurder dan bij de andere zaken op de Grote Markt, maar kijk dan ook eens naar het meubilair op ons terras." Bedrijfsleider A. Cats was dinsdag ook van de partij. Hij straalde bijna nog meer trots uit dan zijn werkgever. „We hebben echt niet voor die prijs gewerkt. We zijn steeds gewoon blijven doen. En dat blijven we in de toekomst ook doen. Op die manier werken we aan kwali teit." Na de uitreiking van de prijzen blijkt dat Hazen in Maastricht mogelijk een idee heeft opgedaan voor zijn zaak. Hij hoorde daar van restaurant Seinpost in Den Haag. Dat bedrijf serveert tegen woordig ook halve porties, voor de mensen die niet met een volle maag of een half vol bord willen vertrekken. „Een leuk idee, daar moet ik met mijn chef-kok maar eens over praten." De heer en mevrouw Hazen met hun prijs. foto de Limburger

de Stem | 1994 | | pagina 25