fRUM ENDIJKE Papier en glas apart ophalen' JZENÜ vers ms lernden jédiiS igs pallen ommissie aarzelend akkoord met opknappen woonwagencentrum 'Heer en meester in de keuken9 Luycks biljartkampioen van 't Meulengat PLAATSELIJK NIEUWS UITSLAGEN Gespreksgroepen voor familie en verzorgers van dementerenden drijf stelt voor om derde afvalbak aan huishoudens te verstrekken Diaserie over het milieu door 4kabouterfotograaP |kled/n0 SSTEM ZEELAND C3 Kookcursussen voor mannen in Heikant en Hulst ^lan zonder geldige 1 erblij fsve rgunning Vossen gaan weer 'waogetjes kaiken' Sas van Gent Informatiedagen in Hulst en Hontenisse Zoetwaterbassin voordelig voor teelt groenten JARI 1994 Programma: Zaal open 18.30 uur inds met fantastische en van onderstaande medewerkers ivang show 20.00 uur met o.a. Ingen en presentaties, demonstraties, ven, keuren, enz. enz. kortom een gezellig avondje uit. wordt verzorgd door: RODA SOUND i.s.m. Music House ijs incl. 1 consumptie 15,- f i bij een van de deelne- iiart uw entreeprijs terug. CEREMONIEMEESTER Dirk Van Dc Wcghc H. CotikcicntclUan X2A WSlI Waarwhoot Ad Paul Hendrikse Assurantiën Nassaustraat 10 4515 AM JJzendijke üll 76-1426 thom versloot hèt geschenkenhuis NOORDSTRAAT75,4S31 GDTB^EUZBI TELfAX (JltSO-12351 Zolang de vooraad strekt DONDERDAG 27 JANUARI 1994 ,nz6 verslaggever jburg - De commissie libare Werken van de ge- jle Oostburg is gematigd lief over het voornemen onderhoud van de ge utjes en de woonwagens op het woonwagencentrum De Uitspanning in Schoon- dijke uit te besteden aan een gespecialiseerd bedrijf. Dat bleek gisterochtend tijdens de commissievergadering uit de reacties van de verschillende po litieke vertegenwoordigers. Het college van burgemeester en wethouders wil achttienduizend gulden neertellen om dat onder houd uit te laten voeren door Nijbod Consultancy. Ook betaalt de gemeente eerst een onderzoek naar de huidige onder- houdsstaat. „Het is de vraag of dat nodig is", zei L. Baarends (Dorpsbelangen en Toerisme). Het raadslid was zelf al eens op inspectie geweest op De Uitspanning. „Aan op knappen is geen beginnen meer aan. Alle gebouwtjes daar zijn verzakt. Gooi heel het terrein plat en richt het opnieuw in of zoek een andere locatie", luidde Baarends' advies. Ook de raadsleden J. Quist (CDA) en J. Provoost (VVD) plaatsten de nodige kritische kanttekeningen bij het voorne men van het college. De laatste hoopte dat de bewoners van De Uitspanning als gevolg van de nieuwe constructie vlotter met hun huurpenningen over de brug zouden komen. Want daar schortte het in het verleden nog al eens aan, zo viel af te leiden uit de discussie in de commissie, omdat de bewoners klaagden over achterstallig onderhoud. onze verslaggever neuzen - Verstraeten l'erbrugge Milieubeheer naast de gescheiden in deling van groente-, at- en tuinafval (gft) en iiafval ook papier en :j gescheiden bij de dhoudens ophalen. De jchtwagens worden ,'oor aangepast. bedrijf schreef hierover een naar het openbaar lichaam istoffenverwijdering >sws-Vlaanderen (AVZV). si brief werd gistermorgen sproken tijdens de vergade- jvan het algemeen bestuur, technische werkgroep neemt voorstel onder de loep. Het is bedoeling dat bij de huishou- is een bak wordt geplaatst irpapier en glas. a bak komt dan naast de tlamers voor het gft-afval en overige afval. Het algemeen Huur had niet zoveel moeite it de invoering van een mini- amer van 140 liter voor het ■afval en een container van 'liter voor rest-afval. B. Pau svan Hontenisse stelde voor container van 240 liter te vangen voor een van 70 liter. Imdat met name bejaarden en taistaanden niet zoveel afval oduceren". bsolule minimum in Rooijen zag daar niet zoveel tl in. „Honderdveertig liter is het absolute minimum". !n als je verschillende tarieven 1 hanteren moeten de mensen er een ruime container he ilikken zodat ze later opge- lald kunnen worden", vulde G. iii de Voorde van Hulst aan. de Feijter van Oostburg sprak t eigen ervaring. De Oostburg- burgers hebben al een tijdje J grijze container voor de deur aan. „We hebben in totaal zes Itine containers uitgezet, voor- bedoeld voor gebruik door ehandicapten. Meer aanvragen ijier niet geweest". ompostvat «werkgroep kijkt ook nog eens htisch naar de zin en onzin van i compostvat. In het voorstel "tdt de mogelijkheid geboden »r 25 gulden een vat te kopen m thuis gft-afval te composte- Maar L. Marquinie van Sas Gent en A. van Waes van plaatsten daar de nodige pagtekens bij. „Wat is het fi- Dciële voordeel voor de bur- De heffing gaat immers 1st omlaag". ®s De Feijter hangt het i van de compostvat af van f: milieubewustzijn van de aanbevelingen en de bevin den van de technische werk- oep worden verwerkt in een Weet voorstel. Van Rooijen «wacht dit voorstel in maart te 'senteren aan het algemeen Muur. Vervolgens komt het Wstel in mei in de diverse "meenteraden. Dan is er vol- Van Rooijen nog tijd ge- ,o de containers in september 'weren waarna in oktober/no- ®ber met de daadwerkelijke cameling begonnen kan wor- len. Een flesje wijn hoort erbij. Van onze correspondente Heikant - Lekker gezellig, mannen onder elkaar. Een zin die een sfeer beschrijft, waar pot en pint bijhoren. In het gemeenschapshuis 't Hei- ke in Heikant heerst echter zo'n sfeertje zonder de onver mijdelijke pint, maar des te meer potten en pannen. De kookcursus voor oudere man nen is daar een belevenis. Het is de tweede keer dat er een dergelijke cursus wordt gegeven in Heikant. Dertien mannen vol gen wekelijks de instructies op van Jos Verschuren, kok in de Blaauwe Hoeve Hulst. Er wordt gewerkt in groepjes van vier. De heren roeren in de soep, maken een hoofd- en nagerecht en ser veren daarna het eigengemaakte diner. De bevindingen worden dan besproken, een ietsje zout meer hier en wat minder suiker daar, wie neemt volgende week een oventje mee en hoe komen we aan vier gasstellen? „Dat is het leuke van deze cur sus, het is ongedwongen, maar er wordt veel geleerd. Vorige keer zei een van de cursisten na af loop. Nu kan ik eens heer en meester zijn in de keuken. Kijk als mijn vrouw ziek wordt kan ik mijn mannetje staan, dat is te genwoordig nodig. Deze cursus is voor mij: Eerste Hulp bij Af wezigheid Echtgenote. De cursus omvat tien lessen en we krijgen als organisator veel compliment jes," vertelt Nellie Rijk van het Dienstencentrum De Lieve in Hulst. Opgave Binnenkort gaat in Hulst in de Lieve ook een cursus van start. Mannen die hier iets voor voelen moeten zich zo snel mogelijk opgeven in de Lieve. Deze cursus start in maart op woensdaga vond. De Lieve overweegt ook een dieet- kookcursus voor vrou wen en mannen te houden. Er worden gewone recepten ge maakt, een enkele keer een iets ingewikkelder gerecht, maar het komt er op neer dat de mannen gewoon iets lekkers op tafel kunnen zetten. Met behulp van een kookboek en de basiskennis die wordt opgedaan in de cursus komen de aankomende koks al een heel eind. Ze roemen elkaar als een gerecht lekker smaakt en hebben het grootste plezier als er eens iets mis gaat. Het leuke van de cursus is dat de meeste man nen niet alleen leren koken om dat ze het nodig vinden maar gewoon omdat ze het fijn vinden te kokkerellen. Noodzaak „De sfeer onderling is goed en er wordt serieus gewerkt. De mees te mannen zien de noodzaak in om voor zichzelf te kunnen zor gen. Sommigen zijn alleen ko men te staan en anderen hebben tijdens een ziekte van de partner ervaren wat het is om afhanke lijk te zijn en een grote groep wil gewoon van alle markten thuis zijn en wil kokkerellen. Nou, dat kan allemaal. De Stichting Wel zijn Voor Ouderen (SWO) heeft met deze cursussen midden in de roos geschoten." aldus Nellie Rijk. De cursus in Heikant wordt half februari afgerond. De mannen hebben ai aardig met de pannen leren rammelen en schrikken er niet voor terug om een lekkere pittige stoofschotel of het streek- gereeht 'sla met spekjes' te ma ken. De leerling-koks hanteren. leren ook de afwasborstel en theedoek te FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE sn onze verslaggever ,emei>Mn - Een eenheid van de '®nklijke Marechaussee in «uws-Vlaanderen die de dis- 'rispolitie ondersteunt bij de Psporing van illegale vreemde- ?en heeft gisteren een illegaal ons land verblijvende jonge r°kkaan aangehouden. j?' Sleurde toen de mare- ,n see een controle wilde hou- inrw een Pand aan de Zuid- IEfl ®at ln kneuzen waar. irh a vermoeden bestond dat Jaar 'hegalen bevonden. Bij 'man?st zagen de wetsdienaars £5 wegsprinten. De mare- <Wp 66 siaagde erin hem aan te m,ru mn nem aan te leek? i?e 20:iar'ge illegaal "cam n kez't van 75 gram #er„len 20 gram heroïne'en is «gebracht naar het politiebu- au aan de Rosegracht Biljartclub 't Meulengat uit Sluiskil sloot gistermiddag de biljart competitie libre met handicap af met het uitreiken van de ere-prijzen. A. Luycks mocht voor de tweede keer de wisselbeker in ontvangst ne men. Aan de competitie die vijf maanden in beslag heeft geno men, namen 23 biljarters deel. Elke maandag en woensdag middag kwam men bijeen in 't Meulengat voor een partijtje biljarten. Voorzitter J. Dubbel dam van de bejaardensoos reikte na de prijzen uit. Eind stand 1. A. Luycks, 2. J. Sijs, 3. A. Wisse, 4. S. Robbroecks,5. W. Lootens en 6. G. Albrichter. FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondente Hulst - De stichtingsleden van het Algemeen Hulster Carnaval (AHC) de Vossen uit Hulst gaan morgen, vrijdag 28 januari, sa men met belangstellenden 'Wao getjes kaiken'. Om 20.00 uur komen de carna- valeuten samen in het Vossenhol, cafe de Ster. Daar begint de tocht langs de verschillende bouwplaatsen. Een boerenkapel vergezelt de Vossen en de vol gende bouwplaatsen worden aangedaan: Botje bai Botje aan de Aziëweg, de Prinsenwagen aan de Van Maelstedeweg en de Statie aan het Oranje Bolwerk. Het gezelschap van Prins en ge volg komt met wagenbouwers en carnavalsvrienden weer terug in het Vossenhol rond 23.00 uur. Maandag 31 januari worden de bouwplaatsen bulten de kern Hulst bekeken. Daarna worden de startnummers voor de grote optocht op zondag 13 februari uitgedeeld. SOOS - De Soos Terneuzen en omstreken houdt zaterdag 29 januari om 20.00 uur een dansavond in het cultureel centrum De Speije. De muziek wordt verzorgd door het 'Jumbo Trio'. Men houdt een bingo en een loterij. EXPOSITIE - Wethouder L. Marquinie opent zaterdag 5 februari in de burgerzaal van het stadhuis een expositie van amateurkunstenaars. De ten toonstelling is te zien tot en met dinsdag 8 februari, dage lijks van 13.30 tot 17.00 uur, maandag uitgezonderd. Deze dag zijn de openingstijden van 19.00 tot 21.00 uur. Lilian Provo-Goethals uit Axel en Basile Thomas uit Westdorpe tonen bloemencolleges respec tievelijk stillevens en portret ten. UITSLAGEN Schietingen 's-Heerenhoek - Zaal Walk Inn, koningschieting liggende wip met 25 personen. Algemeen koning: P. Vette, koning Concordia: Rinus Oosthoek, koning VIOS: Rinus Rijk, koning Vrije Schutters: Cor Boonman, koning Eensgezind heid: Herman van de Dries. Kwadendamme - Zaal De Kroon, organisatie Victoria met 33 perso nen. Wip 1: eerste en tweede hoge vogel: C. Jeremiasse, eerste zijvo gel: H. Franse, tweede zijvogel: Jac Vermuë, derde zijvogel: Sj. Raas, vierde zijvogel: W. van Ier- sel, grootste aantal (7): M. Rep- kes, vliegende vogel: H. Franse. Wip 2: eerste hoge vogel: H. Fran se, tweede hoge vogel: J. van Leeuwen, eerste zijvogel: John Repkes, tweede en vierde zij vogel: Jac Doene, derde zijvogel: H. Boonman, grootste aantal (8): Th. Kootstra. Kaartingen Hulst - Zaal De Lieve met 40 personen. Jokeren: 1. mevrouw Reijns, 2. mevrouw de Cock, bei den Hulst; 3. O. Weemaes, St.- Jansteen. Van onze correspondente Vogelwaarde - De kabouterfotograaf Ton van Nimwegen en zijn vrouw Nel houden een aantal voorstellingen o,ver het milieu op basisscholen in het Waasland. Zo zijn ze vandaag, donderdag 27 januari, in Sint Niklaas op de Jonathanschool waar een kabou termiddag gehouden wordt. Het echtpaar van Nimwegen is uitge nodigd om een diavoorstelling te verzorgen. Dinsdag 1 februari zijn ze te gast op de basisschool de Bron in De Klinge waar ze drie voorstellingen geven. Van Nimwegen ijvert al enkele jaren voor het milieu. Hij maakt zich grote zorgen over de verloe dering van het bos aan weerszij den van de landsgrens en pro beert met diaseries de jeugd dui delijk te maken dat er iets ge daan moet worden. Hiervoor ge bruikt hij kabouterbeeldjes die hij fotografeert op specifieke plekken in het bos. Zo zijn er dia's waar men ziet dat de kabouters een vogel hel pen om de eieren terug in het nest te leggen, plaatjes over het herstellen van paddestoelen of omgewaaide bomen. Tijdens de vertoning wordt dan een pak kend milieuverhaal verteld. Het echtpaar heeft een nieuwe serie samengesteld met de titel 'Blik in het bos'. De serie biedt een kijk op de toestand van het bos en is meteen een aanklacht tegen de vele rommel (zoals blik) die in het bos achtergelaten wordt. „Het is vreemd, maar de uitnodi gingen die we krijgen om een voorstelling te geven komen steeds uit het Waasland. De Zeeuws-Vlaamse scholen blijven achter," merkt van Nimwegen op. De voorstellingen geven zij gratis en scholen die belangstel ling hebben kunnen schrijven naar Van Nimwegen in de Aza leastraat 14 in Vogelwaarde. Van onze correspondente Hulst - De Stichtingen Welzijn voor Ouderen in Hulst en Hontenisse willen binnenkort weer starten met gespreksgroe pen voor partners, familieleden en andere verzorgers van thuiswonende demeterenden. Daarom zijn er eerst twee informatiemiddagen op 4 en 8 februari. Volgens Nellie Rijk, coordinator van de stichting in Hulst en haar collega Beppie van Megen uit Kloosterzande, wordt de ware omvang van het verzorgen van dementerenden nog steeds on derschat. „Ik heb groot respect voor de mensen die hun dementerende partner thuis verzorgen. Dag-in- dag-uit met de problematiek te maken hebben betekent een enorme belasting en die kan erg zwaar wegen, vooral omdat het niet altijd mogelijk is om de problemen te bespreken," stelt Nellie Rijk. Het verzorgen van de demente rende vraagt niet alleen tijd en energie, het stelt de verzorger ook vaak voor vragen en proble men. In een contact-gespreks groep kunnen mensen ervarin gen uitwisselen en elkaar raad geven of steunen. Enkele jaren geleden begonnen de stichtingen Welzijn voor Ouderen in samenwerking met de stichting Thuiszorg (afdeling Kruiswerk) en Algemeen Maat schappelijk Werk met de ge spreksgroepen. De behoefte om met elkaar over deze materie onder leiding van deskundigen te kunnen praten, is groot. Er wordt in de groep zowel gesproken over de begelei ding van de dementerenden als over de hulp die instellingen kunnen geven. De groep krijgt twee begeleiders, Ria van Waes (Kruiswerk) en Anne-Marie Hamelink (AMW). Als op de informatiemiddagen: 4 februari in de Lieve in Hulst om 13.30 uur en 8 februari in de Rozenhof in Kloosterzande, blijkt dat er voldoende belang stelling is voor de gespreksgroe pen gaan die in maart van start. Eenmaal per week, waarschijn lijk op de woensdagmiddag, maar de locatie en de tijd zijn nog bespreekbaar. „De groep bestaat uit niet meer dan tien mensen. We hopen echt dat de drempelvrees nu wegge nomen is. Het is belangrijk dat de mensen hun verhaal kwijt kunnen en dat ze ook een boel informatie krijgen over de moge lijkheden voor opname in een verpleeghuis of deelname aan een substitutieproject. De men sen die kwamen naar vorige ge spreksgroepen zeggen unaniem dat ze de steun die ze aan elkaar hadden belangrijk vonden. Aan de hand van de opgaven starten we in maart met twee groepen of een combinatiegroep voor Hulst en Hontenisse." Inlichtingen en aanmeldingen voor zowel de informatiemidda gen als de gespreksgroepen bij: Nellie Rijk, de Lieve in Hulst en Beppie van Megen, Rozenhof in Kloosterzande. Van onze verslaggever Oostburg - De aanleg van een (klein) zoetwaterbassin kan voordelig zijn voor akkerbou wers die zich in de toekomst willen toeleggen op de teelt van volle-grondsgroenten. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Heidemij uitvoerde in op dracht van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Land bouwschap. Het Zeeuwse opper vlakte- en grondwater is vanwe ge het zoutgehalte nauwelijks bruikbaar voor de beregening van landbouwgewassen in de zo mer. Dat heeft weer tot gevolg dat boeren bepaalde teelten niet kunnen oppakken en dat er bij andere gewassen droogteschade ontstaat. Volgens het onderzoek moeten er op korte termijn in Zeeland en kele proefprojecten met zoetwa terbassins beginnen. Want de Heidemij concludeert dat de aanleg van waterbassins óp het boerenerf een 'aantrekkelijk per spectief' kan bieden. Berekenin gen tonen aan dat een bassin van 5000 kubieke meter, geschikt voor de beregening van drie tot vier hectare groentegewassen, ruwweg f 1,10 per kubieke meter water kost. En dat is aanmerke lijk lager dan de huidige drink- waterprijs.

de Stem | 1994 | | pagina 19