cld voor scholengemeenschap Ie klas telegenheid Een mooie gevelsteen aan het raadhuis van Hontenisse andbouwkandidaat Sarrarens bedankt voor Hontenisser CDA-lijst 1 v' :ende krant DAG KLAPPER pssr- Irote kans voor Hulster voortgezet onderwijs op bouwsubsidie van het Rijk Muzikale rondrit langs historische monumenten -HOGE TATRA iSLOTEN Hontenisser college zwijgt Koorzang lover onderzoek ambtenaar terr:; ZEELAND C2 particulieren 10% KORTING StesV»^ U 99-3622 In! 4G NOTARISKANTOOR Liefhebbers Makkers staakt uw wild gerace De vreemdeling in ons midden StrZsr PARI 1994 BESTEM DONDERDAG 27 JANUARI 1994 Ivens, bedankje, jubileum, Jie, huwelijk, verloving, Ining, prestatie, examen, Abraham, enz. i per kolom 1.09 incl. BTW Ie regel verplicht. Foto of pg, formaat 35 x 40 mm BTW. Overige tarieven op lag. Foto's worden niet 1 geretourneerd. 1236882 of geef uw tekst pór plaatsing af bij één van laren. Schriftelijke opgaven «uitend geaccepteerd indien Bres bekend zijn, ook indien letaling bijgevoegd is. In ons het recht voor teksten laf van redenen te weigeren, bitgever klachten bereiken «gegeven tekst behoudt de het recht voor om de naam achtgever bekend te maken. '(osterzande - A. Serrarens uit welwaarde heeft zich laten jrappen van de kandidatenlijst het CDA in Hontenisse. christen democraten verliezen jjrmee een kandidaat die mogelijk jhoop stemmen uit de agrarische stor zou kunnen opleveren. Eerder was er ook al een gevoelig verlies, toen Th. Leenknegt tijdens de ledenvergadering zijn kandidatuur in trok. Leenknegt was door de advies commissie op een derde plaats gezet, maar niet alle leden zagen dat zitten. Voor betrokkene aanleiding om op te stappen. De agrariërs binnen het CDA deden vervolgens een poging om Serrarens op de derde plaats te krijgen. Hij zou de opvolger moeten worden van H. Brug- geman, die er mee stopt. Serrarens kwam net één stem tekort en belandde uiteindelijk op een zevende plaats. Daar heeft hij nu uiteindelijk voor bedankt. Inmiddels is secretaris A. van Assche opgestapt uit het CDA-bestuur. Volgens Van Assche niet vanwege de perikelen rond de vaststelling van de kandidaten lijst. „Nee, ik heb het nu lang genoeg gedaan. Iemand anders moet het maar overnemen. Wat overigens niet wil zeg gen, dat ook ik niet erg gelukkig ben met hoe het allemaal is gelopen. Ook ik had de kandidatenlijst van het CDA Hontenisse liever anders gezien en veel mensen met mij denk ik". De komende tijd zal er overigens flink wat vers bloed nodig zijn in het CDA- bestuur. Naast Van Assche zet ook voorzitter P. Everaert er na de verkie zingen een punt achter. En als E. van Goethem straks in de gemeenteraad zou worden gekozen, moet ook die het be stuur vaarwel zeggen. jjonze verslaggever gulst - De drie Hulster scholen voor voorgezet onder lijs maken grote kans van het Rijk geld te krijgen voor jebouw van één nieuwe scholengemeenschap, jet ministerie van Onderwijs en Wetenschappen draagt jp driekwart bij in de investeringskosten onder voor- narde dat de gemeente de rest bij spijkert. [interessante excursiereis lolste reizen uit ons programma! Met veel natuurlijke en naar de Poolse Tatra, het hoogste berggebied van het e fauna Is een groot deei tot Nationaal Park verklaard, r in de plaats Kosciellsko nabij Zakopane, de beroemde b excursies en een bezoek aan Krakau en bedevaartsoord Een uitermate prettige bijkomstigheid is dat het leven Prijzen van consumpties bedragen maar enkele kwartjes IN: comfortabel tourlngcarvervoer naar en van uw va- fcchting op heen- en terugreis 7 overnachtingen op ba- ■verzorgde kamers voorzien van telefoon, douche en tollet fas chauffeur/reisleider Nederlandse relsleldlng kof- I* afscheldskoffletafel tolgelden en toeristenbelasting, (BREIDE REISBESCHRIJVING! reisnr. EW 050 itiw |ormatie boekingen één van onze reisburo's: J65578 Grotestraat 54, Tegelen 077-737906 1*711 Jul van Stolbergstraat 25b. Tilburg 013-438200 448886 Parade 84, Venlo 077-519759 isch 073-140860 Sta&onsstraani8a, Waalwijk 04160-44155 ■terlijke datum annulenng bij onvoldoende deelname 7 dagen voorvertrek. ee, J. Everaert en J.M.E. Seijd- te Terneuzen, Herengracht 10, at hun kantoor, in verband met gelegenheid van het defunge- mr. A. van Stee als notaris op iri 1994, vanaf 13.30 uur is ling Krant in de Klas loh. Vermeerstraat 14 |107I DR Amsterdam Tel. (020) 6647536 jute profiteren van deze zoge- jamde 'investerings impuls' net worden voldaan aan drie jieria. Ten eerste moet er een isie komen met als gevolg een 1 breed mogelijke scholenge- seenschap. Ten tweede moet n van de fuserende scholen al de ambtelijke Haagse molen Jen met een verbouwingsplan. j derde moeten er voor 1 Jinuari 1995 besteksklare plan- op het ministerie liggen. Ito de twee eerste voorwaarden liordt in Hulst voldaan. Het der criterium ligt wat moeilijker. |to het ministerie is echter be- »fd dat er eind dit jaar inder- aad een plan klaar zal liggen, te in aanmerking te komen oor het geld moet de gemeente liovendien voor eind deze maand •ingeven of men bereid is tot s-financiering van de nieuw te [louwen school. Burgemeester en wethouders van Hulst zijn daar- fc bereid. Later moet ook de gemeenteraad die intentiever- ilsnng nog bekrachtigen. De nieuwste ontwikkelingen hebben inmiddels ook de fusie plannen van het Jansenius, het Javelijn en de Rietvliet in een poomversnelling gebracht. Het li de bedoeling dat de drie scho len in mei al op bestuurlijk vlak [toeren en dat dan in augustus een volledige fusie van de scho len volgt. Aanvankelijk zat Hulst niet bij de 55 gemeenten die voor de investeringsregel in aanmerking kwamen. Immers, in Hulst lagen er nog niet echt concrete bouw plannen. Er waren enkel plan nen om het Jansenius te verbou wen. Een Hulster delegatie on der aanvoering van wethouder B. Picavet en burgemeester A. Kessen heeft het voor elkaar gekregen dat Hulst nu toch aan het lijstje is toegevoegd. Het project maakt volgens het ministerie een redelijke kans ge honoreerd te worden, aangezien de fusie zal leiden tot een brede scholengemeenschap, van lager beroepsonderwijs tot en met voortgezet wetenschappelijk on derwijs. Het is op dit moment nog niet duidelijk voor welk be drag de gemeente Hulst moet co-financieren, maar dat zal in de miljoenen lopen. Volgens wethouder Picavet moet Hulst de intentieverklaring ge woon afgeven: „Hulst zal door de aanwezigheid van een goed toegeruste brede scholengemeen schap een streekfunctie kunnen blijven vervullen." In de toekomst komt het huis vestingsbeleid van scholen volle dig op de schouders van de ge meente. „Dan zal een project van dergelijke omvang zeker niet meer haalbaar zijn", ver wacht Picavet. „Als we er nu niet op inspringen missen we die kans". Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Hulst - Het studiecentrum De Maelstede en de koorstich ting de Cantorij der Basiliek in Hulst hebben de handen ineen geslagen. Voor de lief hebbers is er zaterdag 26 maart een rondrit langs his torische gebouwen. Zij krij gen niet alleen een histori sche uitleg voorgeschoteld, maar ook nog in elke ruimte een mini-concert. Muzikaal op volle toeren dus. Paul Stockman is helemaal en thousiast. Zijn busreizen door het Land van Hulst vorig jaar waren een succes en hij zocht daarom naar een nieuwe formu le. Rondtoeren in een bus eii op een gemoedelijke wijze te horen krijgen hoe de mensen in de vorige eeuwen hier woonden en huis hielden is aantrekkelijk, maar een tocht naar vier oude kerken en een eeuwen oud ge bouw en in die ruimten vergast worden op een stukje muziek uit de bouwperiode is ook niet te versmaden. „Ik liep al een tijdje met het idee rond, maar de uitwerking is niet gemakkelijk. De ruimte moet akoestisch geschikt zijn, het mo nument de moeite waard zijn en ik moest ook de medewerking hebben van de kerkbesturen. Nu is alles rond en ik weet zeker dat het een interessante reis wordt langs monumenten in het oude Hulster Ambacht," vertelt Paul Stockman. I ton onze verslaggever Kloosterzande - Het Hontenisser college van burgemeester en wethouders blijft zich in stilzwijgen hullen over het onder zoek naar mogelijke strafbare feiten door een van de ambte naren of de afdeling bevolking. A. Roctus (Algemeen Belang) vuurde gisteren tijdens de raads- adering een reeks vragen af, maar werd daarvan niet veel wijzer. Soctus wees er op dat het onder zoek nu al maanden vóórsleept en wilde weten of zijn informatie luist was dat er nog steeds geen strafbare feiten aanhet licht zijn Sekomen. Vorige raadsvergade ring stelde de gemeenteraad tienduizenden gulden beschik bar om het werk van de zolang geschorste ambtenaar op de kunnen vangen. hoofdofficier van jusititie ®r Huijgen heeft gezegd dat het ouderzoek door de rijksrecher che nog lang niet klaar is ont staat er volgens Roctus een on mogelijke situatie. Nu er nog geen strafbaren feiten zijn gevonden wilde Roctus we ten of de hele zaak door het college niet verkeerd is ingeschat en 'mogelijk overdreven'. „Wor den de financiële consequenties geen ramp voor de gemeente?" Van een ramp wilde burgemees ter Th. Steenkamp niet spreken, maar hij gaf toe dat de hele kwestie de gemeente inmiddels aardig op kosten jaagt. Steenkamp gaf toe dat het on derzoek ook naar zijn smaak nu al te lang duurt. Over het wel of niet ontdekt zijn van strafbare feiten wilde Steenkamp zich niet uitlaten. Hij koos samen met Anton de Kort, dirigent van de Cantorij voor het thema Chantez a Dieu. De Cantorij zorgt in elk gebouw voor een uitgekiend stukje koor zang en Stockman vertelt over het gebouw, de tijd waarin het neergezet is, de wetenswaardig heden en de anecdoten die erbij horen. Als de rit in maart suc cesvol is, komt er volgens de organisator vast een tweede rondrit. Het is mogelijk dat er dan andere monumenten be zocht worden en dat andere mu sici eraan meewerken. „Ik heb voor de eerste tocht gekozen voor de Willibrordusba- siliek in Hulst. Die is gebouwd is op de plek waar in 900 de Pie- terskapel stond. Verder viel de keuze op de Nederlands-Her vormde Kerk in Kloosterzande, die deel uit maakte van het uit hof Te Zande van de Cisterciën zer monniken, de Willibrordus- kerk in Ossenisse, de Catharina- kerk in Hengstdijk en het refu gium van Baudeloo in Hulst. Alle bouwstijlen zijn vertegen- Het refugium van Baudeloo in Hulst, onlangs in oude glorie hersteld, is het eindpunt van de muzikale rondrit. foto wim kooyman woordigd en elk gebouw heeft een eigen verhaal. De ruimten zijn geschikt voor koorzang en de Cantorij heeft een mooi en afwisselend programma samen gesteld. Stockman is er van overtuigd dat heel wat liefhebbers van mu ziek en historie deze rondrit niet willen missen. De tocht begint in de basiliek in Hulst om 13.30 uur. De bus vertrekt daar om 14.00 uur en voor elk bezoek aan een monument is een half uur uitgetrokken. De tocht wordt met een uitleg en een concert in het Refugium van Baudeloo afgesloten (rond 17.30 uur). De deelnemers krijgen een brochure met een beschrijving bij het betreden van de bus. De rondrit Chantez a Dieu kostper persoon vijftien gulden. Zij die mee willen, moeten snel beslis sen, want het aantal plaatsen is beperkt. Opgave via de Maelste de (Stockman) Leeghwaterstraat 24 in Hulst. „De tocht eindigt bewust in het Refugium van Baudeloo. Daar huist sinds kort de Muziekschool en in het gebouw is een prachti ge zolder waar concerten worden verzorgd en waar ook de Canto rij repeteert. Ik vermoed dat de monniken van Baudeloo hier heel wat Gregoriaans hebben ge zongen en wat is er passender dan te eindigen met een concert onder de eeuwenoude balken van het refugium," stelt Stock man. De inschrijving voor deze tocht eindigt 19 maart. Gemakshalve werken we alle zichtbare tekenen van de voor bije tijd op het Hof te Zande- Plein te Kloosterzande maar achter elkaar af, want naast een gemeentekantoor heeft Hontenisse natuurlijk ook een raadhuis. Een met een gedenksteen tegen be gevel. Een mooie gedenk steen, want meestal zijn dat maar eenvoudige platte platen, zo niet op Klooster: er zit een ■teel mooi passepartout rond met enkele fraai gestyleerde bloemen. Ze hebben toch altijd wat meer dan een ander, hè? Misschien is het op de foto niet poed te zien, ga dan maar eens in het echt kijken; hij zit tegen be zijgevel. De eerste steen gelegd door freule S.H. Barones Collot a'Escury den 26 mei 1909 in te9enwoordigheid van het ge meentebestuur. K-J.A.G. Baron Collot d'Escury burgemeester; P. Vereecken, J. Wel, wethouders. Raadsleden: jj- Staal, B.B. Dumoleyn, J. de C.J. Vael, C.L. van Mol, E Kuypers, J.B. van de Velde, 4. Adriaansens en P.C. Serra- rens. 4 P.M. van Braband ambtenaar ter secretarie. J. Wisse J.Z. ar- diitekt, p.F. Durinck, aanne mer. A.F. Wisse, opzichter. e gemeente als bestuurlijke eenheid is ontstaan in de Fran- se Tijd op 20 april 1796. De eerste burgemeester van Honte- lsse was Pierre van Water- schoot, in 1751 geboren te Hengstdijk en in 1820 overle den te Hontenisse. Na het aantreden van koning Willem I in 1813 bleef het Franse systeem bestaan. De ge meenteraad, in de Franse Tijd Conseil Municipal genaamd, kreeg een dagelijks bestuur met een baljuw of schout aan het hoofd, bijgestaan door assesso ren. Later werd de baljuw bur gemeester genoemd en zijn se condanten wethouders. In eer ste instantie vergaderde de ge meenteraad in een van de plaatselijke herbergen, meestal bij die herbergier die zelf ook in de gemeenteraad zat. Misschien was het wel een in spirerende plaats om te verga deren, een ideale zeker niet. De invoering van de Gemeentewet in 1851 legde de gemeente wel meer taken op, de noodzaak van een eigen vergaderruimte bestond nog niet. Die kwam wel bij de invoering van de Drankwet in 1881: vergaderen in een openbare gelegenheid waar sterke drank geschonken werd, mocht niet meer. De zaak werd op veel plaatsen opgelost door het versteken van een deur, zodat een zaaltje wel vanaf buiten te bereiken was, maar de toog niet meer binnen door. Zo komen de cafés 't Gemeentehuis in Sint-Kruis en Zuiddorpe aan hun naam. Nieuwvliet kent de Stadsher berg, Sluis zijn 't Raedthuijs en Westdorpe Het Oude Raed- huijs. Uit die laatste plaats kennen we een foto waarop tegen het café een grote puist gebouwd is, flink hoger dan de rest, en aan de straatkant een formidabele draaitrap met in begrip van een bordes. Van daaraf kon de burgemeester op het volk neerzien. In 'Histo risch Album Zeeland' vertelt Kees Ribbens dat onderin het nog bestaande gemeentehuis van Sint-Jansteen een café was en dat de verdieping hoger de raad vergaderde. Door de Drankwet van 1881 werden ook de Polderbesturen getroffen, want die mochten evenmin langer in een staminee vergaderen. Dat verbod schijnt naderhand ingetrokken te zijn voor die instanties. Voor Hontenisse het huidige gebouw liet optrekken, stond op dezelfde plaats een min op trekje dat zijn carrière als schoolgebouw begonnen was. In 1909 kwam daar dus het huidige gebouw voor in de plaats. Aan de voorkant staat erop waarvoor het dient: 'Ge meentehuis', met daarbij het wapen. Nu hebben we eens een boze tong - anders zeg je zoiets niet - horen beweren dat vroe ger de voorkant er anders uit gezien heeft. Die moet meerma len veranderd zijn. Een keer stond het wapen in het midden Een mooie gedenksteen, want meestal zijn dat maar eenvou dige platte platen, zo niet op Klooster. foto wim kooyman en links kon men lezen GE MEEN, en rechts: TEHUIS. Bij nader inzien schijnt men dat vrij snel veranderd te hebben, maar... of het waar is, hebben we niet kunnen verifiëren, dus houden we het maar op achter klap! Eén van de vele voor ons welzijn wakende organisaties is ge naamd: 'Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland'. Dit orgaan is dezer dagen be gonnen met een experiment dat een jaar mag duren, en waaraan de regionale politie alsmede de wegbeheerders in Zeeuws-Vlaanderen van har te medewerken. Het doel is, zo vernam ik, om te ontdekken waarom Zeeuws-Vlaanderen zo'n trieste score heeft op het ge bied van dodelijke verkeers ongevallen. Het waren er vo rig jaar meer dan twintig. Dat is rond de heift van het totale aantal in Zeeland. Het is let terlijk van levens belang om te weten hoe dat komt. Mis schien dat je er dan iets aan kunt doen. Het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid heeft daarom een plan opgesteld voor een nauwkeurige en vol ledige analyse van de oorzaak van of de aanleiding tot een verkeersongeval. „Weten ze dat dan nog niet?", hoor ik u vragen. „Van elk ongeluk wordt toch een pro ces verbaal opgemaakt?" Ja, dat is waar. Maar de proces sen verbaal zijn lang niet al tijd volledig. Er staat bijvoor beeld wél in dat een veronge lukte automobilist van de weg is geraakt omdat hij te snel door de bocht ging, maar niet waaróm hij de fatale bocht zo snel nam. Om redenen van kiesheid wordt trouwens evenmin vermeld of een do delijk slachtoffer dronken achter het stuur zat vóór hij op een ander botste, of dat hij al of niet de veiligheidsgor dels had aangeclipst. Het regionaal orgaan wil er nu aan gaan werken (en de politie en de wegbeheerders doen daaraan van harte mee), dat wij een zuiver inzicht krij gen in het waaróm van een dodelijk ongeluk. De vraag of er alcohol in het spel was is in dit verband een voor de hand liggende. Maar er is méér. Men hoopt vooral meer te ontdekken over het vóórtra ject van een verkeersongeluk. Waaróm reed het aanstaande verkeersslachtoffer met ne gentig door Schoondijke? Of waaróm gedroeg hij zich op de provinciale weg als een kamikaze-piloot. Er is een vermoeden. Men denkt dat de gevaarlijke ge dragingen op de weg worden veroorzaakt door het feno meen: de boot willen halen. De commandant van de re gionale politie zingt, als hij onder de douche staat, niet voor niets deze variant op het Goethes wereldberoemde 'Der Erlkönig": „Wat was het dat daar langs mijn radarpost spoot? Vast weer een auto op weg naar de boot! Wie komt er zo vaak van zijn reis niet meer terug? de man in zijn strijd met de Sluiskilse brug...." Het verbazingwekkende in het voorgaande vind ik. dat de verkeersdeskundigen een vermoeden koesteren, terwijl iedereen die zich op de Zeeuws-Vlaamse hoofdwegen voortbeweegt, met als voorlo pig reisdoel: het stoomprau- wenveer van de PSD, uit ei gen ondervinding weet. dat je kilometers voor de veerhaven al jeuk onder je rechter voet- zooi krijgt. Zo weet ook elke weggebrui ker in Zeeuws-Vlaanderen, dat alleen reeds de aanblik van de Sluiskilse draaibrug - en zijn visuele prikkels wer ken tot op kilometers afstand! - al tot een adrenaline-eruptie in de bloedbaan kan leiden. En nolens volens tot een die pe massage van het gaspedaal. „Makkers staakt uw wild ge- race," zou men iedereen en zichzelf willen toeroepen. Maar het scheuren over de te smalle wegen en door te klei ne dorpskommen, in de hoop dat men nog net de boot haalt, of dat men nog juist de brug kan nemen, gaat onver minderd door. Hoe meer ver- keersremmende vondsten er worden toegepast, hoe erger het wordt. Zij leiden namelijk tot nog meer ergernis en nog meer adrenaline bij degenen die hun kans op een gunstige plaats op het veerplein be dreigd zien. Iedereen kan dat begrijpen. Het is net zo evi dent als de constatering dat een hamer die op je teen valt, tot godslasterlijke uitroepen leidt. Maar we zullen een jaartje moeten wachten eer dit feit met enige zekerheid vaststaat. Het betekent ook dat we min stens een jaar langer moeten wachten op de vanzelfspre kende remedie tegen het scheuren op te smalle wegen - namelijk de aanleg van een vierbaans autoweg van west naar oost. HULST - Café De Vrijbuiter, 20 uur prijs- kaarting. KLOOSTERZANDE - Café De Kastanje, 19.30 uur vleeskaarting. KOEWACHT -Café 't Hoekske, 13.30 uur schieting voor bejaarden. LAMSWAARDE - Café De Vier Jaargetijden, 13.30 uur schieting voor bejaarden. Zeeuwsch-Vlaanderen staat momenteel in de belangstel ling vanwege (moeilijkheden rond) de huisvesting van asielzoekers. De opname van vreemdelingen is voor burger en beleid onderwerp van vele gesprekken en discussies. Vanuit onze geloofstraditie willen wij onze stem laten horen in het breed gevoerde debat. Wij hebben noch de pretentie noch de competen tie om een concreet politiek beleid voor te staan of af te keuren. Wel menen we dat de christen in deze problematiek geen vrijblijvende toeschou wer kan zijn. De opdracht tot tolerantie en gastvrijheid heeft immers diepe wortels in de joods- christelijke traditie. In het Oude Testament spoort JHWH de Israëlieten aan om „de vreemdeling niet slecht te behandelen en hem het leven niet moeilijk te maken, want ge hebt zelf als vreemdeling in Egypte gewoond" (Ex. 22:20). De Israëlieten waren slecht behandeld in Egypte. JHWH roept zijn volk dus op om anders te handelen en geen kwaad met kwaad te vergelden. Het is immers maar door het rechtvaardig en liefdevol handelen van het volk dat de vreemdeling Gods rechtvaardigheid en liefde kan ervaren. In het Nieuwe Testament vraagt Jezus te doen voor de ander wat wij willen dat de ander voor ons doet (Mt. 7:12), een 'gulden regel' voor een menswaardige samenleving. Daarbij identi ficeert Jezus zich met de be hoeftige ander: „Ik was vreemdeling en gij hebt Mij (niet) opgenomen..." (Mt. 25:35,43). Jezus' leerlingen begrijpen dat de Goede Bood schap bestemd is voor alle mensen van alle tijden en uit alle culturen. Wereldwijd ge- 'nt^ortenenetenbr'ef bewerken. stanaC,'ehetmetu«' I standpunt eens is. tuigen zij door verkondiging en daden van naastenliefde. De geschiedenis van de ker ken toont dat christenen de zorg voor de naaste metter daad en op velerlei wijzen gestalte hebben gegeven. Tot op vandaag bouwen ze, sa men met andersgelovigen en andersdenkenden, aan de hu manisering van de samenle ving. Iedere samenleving kent de noden en uitdagingen van haar tijd. Zo worden wij van daag onder meer geconfron teerd met de vraag van vluch telingen om asiel. Zij hopen op een betere toekomst door onze veiligheid en welvaart. Dit brengt vragen en proble men mee die te complex zijn om met slogans op te lossen. Zowel de bevolking als de bestuursverantwoordelijken van Zeeuwsch-Vlaanderen hebben in het verleden blijk gegeven van gezond verstand en medemenselijkheid. Er heerst een traditie van open heid en tolerantie. Wij hopen dan ook dat op de actuele vragen een sereen en ver draagzaam antwoord wordt geformuleerd. Onze christelij ke en humane traditie vraagt eerbied voor de vreemdeling in ons midden. Koen Jordens, Jan Voeten R.-k. pastores, Terneuzen en Sluiskil

de Stem | 1994 | | pagina 17