DE STEM rote betoging tegen racisme brse kritiek Veilig Verkeer en transportsector op goedkope WOV De maat is vol voor Terneuzense jongeren 'Zeeuws-Vlaanderen dreigt bij herindeling boot te missen' 1.499,- icmnement vanaf 40 r" w ifoon luizend scholieren verwacht bij protest in Terneuzen na nieuwe bekladdingen Vrees voor afvaltoerisme door verschil in tarieven |voor ophalen van huisvuil I ?e, L0ven het gemiddelde zit noet bijbetalen, wie eronder zit I snJ» terug. „Noem het een beloning. Hiermee kun je I af,n?en ertoe bewegen minder Rooijen produceren"' aldus Van ?e, technische werkgroep, die haaJ°i°rfte' heeft opgesteld, stak (W op hij de gemeenten I zaan en Haarlemermeer die Oudere jongeren nog een keer bijeen onder Biervlietse Pereplu Vernieuwde Vlaanderenhal in Sas van Gent opent over twee maanden haar deuren i Ut GRATISS 06-0402 9 t /Z\f, en van de krant. I beloning Groen licht voor Europese steun aan Zeeland Middelburg geeft Iraakse sji'iten blijvend onderdak 'n Questie van Veiligheid De toestand van uw remmen en schokdempers bepalen de remweg bij een noodstop Onze testbanken geven u gratis zekerheid! mm \R\ 1994 [ek der Nederlandse Taal, twaalfdedri^ |en gratis voor /ens het meest lebied vindt, roberen en er ze mede- llefoon of een Ifoon. spucci |tge- Dn. BESTEL nummer kunt u en (min. bedrag osten f 4,50), wor- 4 PTT TELECOM •- j Zeeland geuzen/Den Haag (anp) - f voordat de eerste spade Jde bouw van de Wester se Oeververbinding fff) de grond in is, hebben «se organisaties hun twij- 5 geuit over dit omvangrij- project van 1,1 miljard Hen. i zorgen zijn groter geworden, jat deze week duidelijk werd dat minister Maij van verkeer en waterstaat en de provincie Zee land 200 miljoen willen beknib belen op de oeververbinding. Bespaard wordt onder meer op de dikte van de tunnelbuizen. Ook is een aparte vluchtweg naast de tunnelbuizen uit de eer ste plannen geschrapt. Volgens de Zeeuwse gedeputeerde J. Hennekeij hebben deze maatre gelen geen gevolgen voor de ver keersveiligheid, maar Veilig Ver keer Nederland zet daar vraag tekens bij. „Het financieringsverhaal lijkt de voorrang te hebben gekregen boven de veiligheid", aldus een woordvoerder van Veilig Verkeer Nederland. De organisatie gaat de zaak aankaarten in het Over legorgaan voor de Verkeersinfra structuur. Ook de vervoerders, georgani seerd in Transport en Logistiek Nederland (TLN) en Koninklijk Nederlands Vervoer (KNV), heb ben hun bedenkingen. Zij zien de oeververbinding over de Wes- terschelde weliswaar als een duidelijke verbetering ten op zichte van de huidige veerdien sten, maar beide zien nochtans niets in het plan om het gevaar lijke, chemische transport in konvooi door de tunnel te lood sen. „Het systeem klinkt aardig, maar zal waarschijnlijk tot veel vertragingen leiden", vreest H. Hameleers van KNV. Natuur en Milieu ziet de oever verbinding liever helemaal niet komen. Een woordvoerster ver klaarde dat het zinvoller is geld te steken in verbetering van de veerdiensten in plaats van de tunnel. Verkeer en Waterstaat vindt de bedenkingen van de diverse or ganisaties op zijn minst voorba rig. Zo is de financiering nog lang niet rond. Daarover moet bijvoorbeeld nog met minister Kok van financiën worden ge sproken. Pas als duidelijkheid bestaat over de financiering van dit omvangrijke project, dan zijn de twijfels van de diverse orga nisaties meer op hun plaats, al dus een woordvoerster. In onze verslaggever Iimeuzen - Tussen de achthonderd en duizend middel de scholieren demonstreren vrijdag in Terneuzen te- I?. racisme. De actie is door leerlingen spontaan op Lw gezet nadat de laatste tijd verschillende panden in f meuzen beklad zijn met racistische leuzen. h bekladdingen zijn begonnen |b bekend werd dat driehon- Isd asielzoekers tijdelijk wor- I-ondergebracht in het Roose- ïïthotel. De eerste asielzoekers rnlen waarschijnlijk vrijdag Iswacht. De Terneuzense ge- Itenteraad beslist vanavond Ier de tijdelijke noodopvang pi asielzoekers. lok in de nacht van dinsdag op Icensdag zijn onder meer op het Wentehuis, de Goede Herder- |;rk aan de Koninginnelaan, een Krushalte aan de Prof. Zeeman- praat, de lagere school De eeuwtjes aan de Rembrandt- Isan en bij de rotonde aan de JCburchilllaan hakenkruizen en (jscistische leuzen aangebracht. Spandoeken lieden voor de leerlingen een tegenactie op touw te zetten. De Jeerlingen van mavoschool De Iteelant, scholengemeenschap pen De Schans, Petrus Hondius, Be Vaart, Zeldenrustcollege en Ifesterscheldecollege lopen mee. ■inmiddels wordt hard gewerkt pan het maken van spandoeken. |üet motto van de demonstratie pa Scholieren tegen racisme. De ■deelnemers lopen vanaf twee ■punten in Terneuzen in een op- pacht naar het Roosevelthotel laan de Peter van Anrooylaan. Bij het hotel worden aan burge- peester R. Barbé en wethouder A. Stahl-Hemelsoet 1500 tot 2000 handtekeningen overhan digd die de voorbije dagen op de scholen zijn verzameld. Roosevelthotel Vervolgens schilderen de actie voerders symbolisch een stuk muur van het Roosevelthotel dat onlangs met racistische leuzen werd beklad. Optocht 1 vertrekt om 14.30 uur vanaf De Steelant aan de Kats- polderlaan en gaat verder door de Van Brakelstraat, Van Die- menstraat, Houtmanstraat, Evertsenlaan (waar leerlingen van De Schans aansluiten), Katspolderlaan, Alvarezlaan, Bellamystraat (waar leerlingen van Petrus Hondius aansluiten), Van Eedenstraat, Axelsestraat, Oude Vaart (waar leerlingen van De Vaart aansluiten), Alvare zlaan, Chopinlaan naar de P. van Anrooylaan. Optocht 2 vertrekt om 15.15 uur vanaf de Zeldenrustlaan en brengt de leerlingen van het Westerscheldecollege en het Zel denrustcollege via de Sloelaan en Edv. Grieghof naar de P. van Anrooylaan. De optocht komt rond 15.30 uur bij het Roosevelt hotel aan. De actie wordt mede onder steund door de stuurgroep Kleurrijk Terneuzen. n onze verslaggever llemeuzen - Het hanteren van verschillende tarieven voor de puilophaal kan tot. afvaltoerisme leiden. pJm voor een lager tarief in aan merking te komen zouden men- pffl hun afval bij de buren kun- Irai neerzetten of op een plaats Imponeren waar het niet is toe- IKaan. I Kanttekening I' van Rooijen, voorzitter van hopenbaar lichaam Afvalstof- I saverwijdering Zeeuws-Vlaan- Ittren (AVZV) plaatste deze I kanttekening gisteren tijdens de Ijargadering van het Algemeen I %tuur. Tijdens deze vergade- I j*ng kwam de invoering van mi- I "'containers voor de gescheiden I azameling van afvalstoffen aan I de orde. I h het betreffende voorstel wordt I gedifferentieerde heffing ge- I joemd, waarbij het aantal keren I Jat de container wordt leegge- aa'i bepalend is voor de hoogte Ide heffing. Er wordt uitge- I SMn van het zogenaamde belo- I mng/straf-principe. Eerst wordt I °or alle huishoudens een be- I j?™ gemiddelde vastgesteld. I ervolgens wordt aan de hand I an een telsysteem of een chip in I Pa- j^ntainer de afrekening be- een gedifferentieerde heffing in de praktijk hebben gebracht. „Met name in Oostzaan komt afvaltoerisme voor. Maar ja, de politieke partijen hebben in hun algemene beschouwingen duide lijk gemaakt naar een gediffe rentieerde heffing toe te willen". De technische werkgroep gaat daarom aan de slag met de uit werking van een gedifferentieer de heffing. Ook wordt bekeken welk systeem wordt toegepast. „Het aanbrengen van chips in containers is in ieder geval vrij duur", lichtte afvalcoördinator J. Ibes toe. „Maar wij zullen alle mogelijkheden op een rijtje zet ten". Het organiserend comité met links Marianne Nimmegeers: „Racisme begint al op school." FOTO WIM KOOYMAN 'Demonstratie om iedereen te laten zien dat we tegen racisme zijn' Gebouwen in Terneuzen werden de afgelopen tijd beklad met ha kenkruizen en racistische leuzen. De bekladdingenbegonnen toen bekend werd dat driehonderd asielzoekers tijdelijk worden ge huisvest in het Roosevelthotel. Voor een groot aantal Terneuzen se middelbare scholieren is de maat vol. Ze houden vrijdag een tegenactie door middel van een demonstratie, georganiseerd door het comité 'School zonder racis me'. Van onze verslaggever Frank van Cooten „OM AAN IEDEREEN te laten zien dat we tegen racisme zijn en om de asielzoekers te verwelkomen", omschrijft Marianne Nim megeers van het kort en krachtig de doel stelling van de demonstratie. Marianne Nimmegeers is leerlinge van scholengemeenschap Petrus Hondius. De muren van deze school werden twee weken geleden beklad met hakenkruizen en racis tische leuzen. „We begonnen toen gelijk met het verzamelen van handtekeningen om het predikaat 'School tegen racisme' te verdienen. Deze titel is een Belgisch initia tief. Ik heb nogal wat contacten in België en het leek me een goed idee om ook van het Petrus Hondius een school zonder racisme te maken", aldus Marianne Nim megeers. „Om deze titel te verdienen moet zeventig procent van de schoolpopulatie een handtekening zetten. We zitten inmid dels op 81 procent dus het Petrus Hondius is nu officieel school zonder racisme. De eerste school in Nederland die deze titel heeft. Opvoedende taak Inmiddels is in Nederland ook de Neder landse organisatie School zonder racisme opgericht. Binnenkort krijgen we een bordje waarop het predikaat staat. School zonder racisme houdt in dat racistische propaganda verboden is en dat tijdens lessen aandacht wordt besteed aan racisme en het tegengaan hiervan. Want racisme begint al op school en een school heeft een opvoedende taak". De leerlingen wilden verder gaan om de racistische tendensen in Terneuzen de kop in te drukken. „We kwamen op het idee een betoging te houden om aan iedereen duidelijk te maken dat we tegen racisme zijn. Namen contact op met andere scholen in Terneuzen om hieraan mee te werken. Het comité School zonder racisme werd opgericht en we krijgen veel steun van de stuurgroep Kleurrijk Terneuzen om de ac tie in goede banen te leiden". Inmiddels wordt op school hard gewerkt aan spandoeken en affiches om het motto van de demonstratie 'Scholieren tegen ra cisme' gestalte te geven. „Op een van de spandoeken zal 'Refugees welcome' staan om de asielzoekers een warm welkom te geven". Marianne Nimmegeers denkt niet dat de bekladdingen werk is van kwajongens die uit baldadigheid handelen. „Daar is het te grootschalig voor. Bij de bekladdingen staat wel de afkorting W.P. van White Power maar ik weet niet of een dergelijke groepering daar achter zit. In mijn ogen zijn de hakenkruizen en racistische leuzen aangebracht door neo-nazi's. Want de be kladdingen zijn al verschillende keren op grootschalige wijze op gebouwen aange bracht. En dan is het onze taak daar iets aan te doen. Aan iedereen duidelijk maken dat we tegen racisme zijn en daar met kracht tegen protesteren". Kleurrijk Terneuzen Volgens Marianne Nimmegeers viel het met de voorbereiding van de demonstratie wel mee. „Het comité Kleurrijk Terneuzen helpt goed mee en we mochten gebruik maken van de Wereldwinkel om de actie voor te bereiden". Het comité roept iedereen op met de de monstratie mee te lopen. „Het initiatief komt wel van de scholen maar iedereen die dat wil mag meelopen. Graag zelfs want de optocht moet zo groot mogelijk worden". Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - De Zeeuws- Vlaamse gemeenten zijn in slaap gesust en dreigen de boot te missen nu invloed op het provinciaal beleid over de gemeentelijke herindeling nog volop mogelijk is. Willen die gemeenten invloed, dan moeten ze zelf informeel in actie komen, want de Vereni ging van Zeeuwse Gemeenten (VZC) heeft als intermediair tussen provincie en gemeen ten gefaald. Dat komt omdat leden van het VCZ-bestuur tijdens het overleg met GS verschillende malen op persoonlijke titel uitspraken hebben gedaan en omdat een aantal Zeeuwse gemeenten de VZG als belangenbehartiger niet meer vertrouwt. Dat zijn enkele conclusies uit de doctoraalscriptie van Cynthia de Jong, studente bestuurskunde aan de Universiteit Twente. Zij deed vorig jaar vier maanden onderzoek naar de zin en de invloed van het volgen van een informele procedure in het pro ces van de Zeeuwse herindeling van gemeenten. Zoals bekend was dat vorig jaar een hot item in de Zeeuwse poli tiek. Door de vrijwillige fusie van Aardenburg met Sluis en het geruzie van gemeenten onder ling, werd herindeling van Zeeuws-Vlaanderen een paar jaar opgeschoven, Zuid-Beve land staat ook op de wachtlijst, maar de scenario's voor Walche ren en Schouwen zijn inmiddels gemaakt door het provinciebe stuur. Eigenlijk, is de belangrijkste conclusie in de studie, hebben alle Zeeuwse gemeenten al kan sen laten liggen door te verzui men een onderbouwde reactie te geven op de startnotitie van de provincie aan het begin van de procedure. De gemeenten heb ben zich tijdens de wel gevoerde informele procedure vooral be ziggehouden met de vraag 'sa menwerking of samenvoeging'. Maar, de kansen kunnen door uitstel van de procedure in Zeeuws-Vlaanderen en op Zuid- Beveland, alsnog worden benut, stelt de studente, „Schroom niet gemeenten en trek informeel naar Middelburg, het zal de be langen van uw burgers ten goede komen", is de raad die De Jong de Zeeuws-Vlaamse bestuurders meegeeft Het studierapport: „Momenteel is de discussie verzand terwijl de informele procedure in feite nog gewoon doorloopt, de betreffen de gemeenten lijken zich niet te realiseren dat de kansen alsnog kunnen worden benut." In Zeeuws-Vlaanderen, concu- deert de onderzoekster, is het onderling vertrouwen tussen ge meentebestuurders echter niet groot. Door de vertrouwenscrisis bin nen de VZG wordt het bestuur tot op dit moment door de leden, de gemeenten, nauwelijks nog als gesprekspartner voor GS ge accepteerd. Voor het functione ren van de VZG is het dus van belang dat het vetrtrouwen in het VZG-bestuur wordt hersteld, DONDERDAG 27 JANUARI 1994 DEEL Van onze verslaggever Biervliet - Een groot aantal jongeren uit Biervliet en omgeving zette er gedurende tientallen jaren de eerste voorzichtige stappen in het uitgaansleven. Het zijn inmid dels twintigers en dertigers, soms nog ouder. Zaterdag 29 januari kunnen ze elkaar weer allemaal ontmoeten en verhalen ophalen van vroeger. 'Weet je nog...?' In 1969 opende in Biervliet het buurthuis De Pereplu de deuren. Ruim twintig jaar lang voor de plaatselijke jeugd een gebouw dat garant stond voor beweging en vertier. Maar aan alles komt een eind, zegt het cliché. Helaas spreekt het cliché ook de waarheid. En dus viel enkele jaren geleden het doek over De Pereplu. Maar sentimentele geesten in Biervliet en daarbuiten denken nog wel eens terug aan de tijd van toen. En dus moet er een heuse reünie komen. In een andere entourage overigens: het nieuwe buurthuis van Biervliet, voorheen café Het Oude Raedt- huys. Een reünie, bestemd voor iedereen die op wat voor manier dan ook met het oude buurthuis te maken heeft gehad, is georgani seerd met medewerking van de jongens van de jeugdsoos Ut Vrieje en ook enkele oüd-medewerkers van De Pereplu. Het festijn begint om 20.00 uur en duurt tot... Dat zien ze nog wel, daar in Biervliet. En wat de muziek betreft: zeker geen house en rap, maar gewoon als vroeger: hard-rock, reggae en disco. Van onze verslaggever Sas van Gent - De Vlaanderenhal in Sas van Gent gaat in maart definitief open. De verkoop van de hal aan de Rotterdamse zakenlui De Vries en Partner is rond. Volgende week begint de verbouwing van de hal. zolang dat vertouwen niet is her steld moet de VZC geen rol van belang meer spelen in de proce dure, zo luidt een aanbeveling in de studie. Informeel overleg tussen provin cie en gemeenten is zinvol en moet onverkort in het vervolg van de procedure worden voort gezet. Het geeft de gemeenten gelegenheid vroegtijdig invloed uit te oefenen op de provinciale planvorming en daarnaast kun nen de gemeenten zelf zich beter voorbereiden op wat komt, als ze door dat informeel overleg we ten wat er precies speelt, aldus de onderzoekster. Ze concludeert tevens dat het provinciebestuur het nog zo slecht niet gedaan heeft in de procedure tot nu toe. Dat de gemeenten kansen heb ben laten liggen, is het provin ciaal bestuur niet te verwijten. Ron Stuitel van De Vries Auto maten in Rotterdam heeft dat gisteren bevestigd. Het betekent dat de fel omstreden, doch afge slankte, speelautomatenhal bin nen twee maanden gaat draaien. Ook de receptie, de bowling baan, de tennishal en de biljart zaal zijn dan in bedrijf. „Daarna pakken we onmiddel lijk de evenementenhal aan en gaan dan zo verder naar boven", gaf Stuitel gisteren het tempo van de face-lift van De Vlaande renhal aan. In de nieuwe Vlaanderhal komt ook een bioscoop en een casino. „Aanvankelijk waren we van plan de verbouwing in fasen te doen maar dat wordt zo'n ge klungel dat we besloten hebben de zaak in een keer aan te pak ken", aldus Stuitel. De Vries en Partner is er in geslaagd een deel van de inboe del, die door curator E. de Rech ter vorig jaar werd verkocht, terug te kopen. Het gaat daarbij om de bowlingbanen, die geres taureerd worden, de tennisvel den en wat spullen in de evene mentenhal. „De keukenappara- tuur, alle stoelen en tafels zijn er uitgehaald. Maar dat was niet zo erg. Die spullen moesten toch vernieuwd worden". De indeling van De Vlaanderen hal komt er heel anders uit te zien. De huidige situatie is vol gens Stuitel verwarrend. „Iede reen loopt door elkaar. De be doeling is dat we een soort plein creëren waarop alle straten die naar de voorzieningen leiden uitkomen. Zodat alles heel over zichtelijk wordt". De overname van de failliete Vlaanderenhal heeft heel wat Brussel (anp) - De Europese Commissie in Brussel heeft woensdag besloten de komende jaren in totaal 325 miljoen gul den beschikbaar te stellen voor de ontwikkeling van platte landsgebieden in Nederland, waaronder Zeeland. De commissie volgt hiermee het voorstel van de commissaris voor de landbouw. Hij heeft in de periode 1994-1999 ongeveer 14,5 miljard gulden te verdelen uit de zogeheten structuurfondsen. Voorheen kreeg alleen de pro vincie Friesland geld uit het fonds voor plattelandsgebieden. Nu komen ook gebieden in Gro ningen, Drenthe, Overijssel, Zee land en Limburg in aanmerking. voeten in de aarde gehad. Een groot struikelblok was de wens van De Vries om een speelauto.- matenhal met 86 automaten, waarvan de helft kansspelen, te mogen exploiteren. Dat plan stuitte op zoveel weerstand dat de verkoop van De Vlaanderen hal aan een zijden draadje kwam te hangen. De Vries wilde name lijk alleen maar de boel overne men als hij er een speelautoma tenhal in mocht beginnen. Een deel van de raad was bang voor een forse toename van het aantal gokverslaafden. Daarnaast leef de de angst dat de hal criminele activiteiten zou aantrekken. Onder aanvoering van de PvdA kwam er uiteindelijk toch een compromis uit de bus. De raad ging akkoord met de komst van een speelautomatenhal maar bracht het aantal automaten te rug tot 30 stuks. De raad schreef ook een constante video-bewa king in de speelhal voor en be paalde dat het Zeeuws Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs bij de inrichting van de hal be trokken zou worden. De Vries is met die voorwaarden akkoord gegaan. Van onze correspondent Middelburg - De gemeente Middelburg is akkoord ge gaan met het verzoek van het ministerie van WVC om 42 Iraakse vluchtelingen met de status 'uitgenodigde vluchte lingen' op te nemen. Het Hoge Commissariaat voor Vluchtelingen van de Verenigde Naties heeft Shi'itische Irakezen die niet naar hun land kunnen terugkeren vanwege de vervol ging door het regime van Sad dam Hoessein officieel als vluch telingen erkend. Nederland heeft toegezegd per jaar 500 tot 800 erkende vluchtelingen op te ne men. De Shi'itische Iraki's, die zich in Middelburg verspreid over de stad blijvend gaan vesti gen, hebben tot midden decem ber in een opvangkamp in Sau- di-Arabië gewoond. Daarna zijn ze overgebracht naar een centraal opvangcen trum in Apeldoorn. De groep die begin maart wordt verwacht. Tot de intensieve lessen in de Nederlandse taal zijn afgerond en er werk voor hen is gevonden zullen zij leven van een bij standsuitkering. De kinderen gaan in Middelburg naar het basis- en voortgezet onderwijs. (ADVERTENTIE) In verband met verhuizing, tijdelijk alleen BREDA- VLBURGSEWEG 139. TEL. 877510 OOSTERHOUT ABDIS V. THORNSTR. 70. TEL. 57590

de Stem | 1994 | | pagina 15