II is Vredesplan Rusland oor Bosnië VERS. eel belangstelling in Tokyo voor 'ereschulden'-proces v President Klestil verliest vriendin, vrouw én zijn gezag LAAI. RTING. Ski-training voor soldaten Vredesconferentie Algerije lijkt nu al mislukt Belgische ex-minister naar hof van cassatie v - iV )m Navo vóór te zijn Carpooling. Daar schiet iedereen mee op. BUITENLAND A4 ui BUITENLAND KORT ItRI 1994 iik STEM WOENSDAG 26 JANUARI 1994 lDE beschuit. Daar komt u er voor uit. Samen 2,38 |L NOVARINE. 'OENEN. met bon deze bon ontvangt u 2 208850 000005" n-yo/Den Haag (anp) - Onder zeer jite belangstelling van met Japan- pers is gisteren bij het District „ut, oftewel de arrondissements- jhtbank in Tokyo het proces te- ,ii Japan begonnen van acht Ne- jlandse slachtoffers van de Paci- c-oorlog. vacht eisers in het proces, leden var Stichting Japanse Ereschulden jan ieder voor een groep van lotgeno- Zo vertegenwoordigt de één de «gevangenen die bij voorbeeld aan ,8irma-Siam-spoorlijn moesten wer- een ander de kampkinderen er een ander de tot prostitutie ge- vrouwen. De acht staan vooi Nederlanders, voor wie de uit spraak immers precedentwerking zal hebben. Vice-voorzitter J. Leenders van de Stichting Japanse Ereschulden toonde zich gisteren in Den Haag zeer optimis tisch over de afloop. Vooral de interna tionale afspraken tegen slavernij zou den een punt in het voordeel van de eisers kunnen vormen. Tegelijkertijd echter toonden de Japan se advocaten van de stichting in Tokyo zich sceptisch. Advocaat Takashi Niimi zei, net voordat hij de acht dagvaardin gen bij de rechtbank inleverde, dat de rechtszaken 'moeilijk te winnen' zijn. „Tot heden hebben we geen vergelijk bare zaken gehad. Het blijft dus gis sen", aldus de advocaat, die ook vreest dat de precedent-werking naar de tien duizenden andere slachtoffers de rech ters terughoudend maakt. De eis is 20.000 Amerikaanse dollars schadevergoeding, „Dit bedrag heeft Amerika ook uitgekeerd aan de Japan ners die daar tijdens de oorlog in kam pen zijn opgesloten. Dat waren kampen die vergeleken met de onze vakantie kampen waren", aldus Leenders. De eis wordt verder onderbouwd met lichamelijke en psychische schade, ver lies van verwanten, van eigendommen en van opleidingskansen. Ondanks de grote belangstelling van de media, was de opening van het proces in Tokyo een weinig spectaculaire ge beurtenis. „We moesten de dagvaardin gen door een luikje afgeven en kregen daarop een bewijs van ontvangst", al dus voorzitter S. Lapré van de Stichting Japanse Ereschulden. Lapré gaf vervolgens een druk bezochte persconferentie in Tokyo. „We zijn hier niet om haat uit te dragen. Het moet toch mogelijk zijn om dit als vrienden op te lossen", aldus Lapré daar. De Japanse krant Asahi Shimbun zou een opinie-onderzoek hebben gehouden, waaruit blijkt dat 72 procent van de Japanners van 20 tot 24 jaar vindt dat met name de oorlogsprostituées een schadevergoeding moeten krijgen. Over de gehele bevolking gemeten zou 51 procent die mening zijn toegedaan. Het rapport van de ministeries van Buitenlandse Zaken en van Welzijn, dat maandag bevestigde dat 65 Nederland se en Nederlands-Indische vrouwen met geweld door Japanse soldaten en poli tiemensen tot prostitutie zijn gedwon gen, is voor de Stichting Japanse Eres chulden niet meer dan een eerste inven tarisatie. Deze 65 werden namelijk ge dwongen op straffe van lichamelijk ge weld. Volgens de stichting echter dienen ook de vele vrouwen die tot seks met Japan ners werden gedwongen met het dreige ment dat anders hun kinderen geen eten zouden krijgen, schadevergoeding te krijgen. Als het proces in Japan niets oplevert, daagt de stichting de Nederlandse staat voor de rechter omdat die destijds, in twee in de jaren vijftig gesloten verdra gen, volgens Leenders de belangen van de eigen burgers heeft verkwanseld. „We laten het er niet bij zitten." fcskou/Parijs (rtr/afp/ap) - Rusland wil dat de Veiligheids- en de strijdende partijen in Bosnië bijeenkomen om een Étieke oplossing voor de oorlog in de voormalige Joegosla- ische republiek te vinden. Jet dit diplomatieke initiatief ril Moskou een alternatief op- lerpen voor luchtaanvallen door Havo op Servische stellingen, frankrijk herhaalde gisteren oproep om de Bosnische «tijen een vredesregeling op te (gen. 3e Russische vice-minister van Itutenlandse Zaken, Vitali Isjoerkin. wil dat zijn collega's an de Veiligheidsraad samen iel de Bosnische Serviërs, toaten en moslims en de leiders an Kroatië en Klein-Joegosla- iésnel bijeenkomen in Genève. Ir moet eerst een principe-ak- loord over vrede komen, daarna loeten we naar de details kij- Sen". zei hij. „Het belangrijkste sdat er een politieke territoriale -erdeling komt tussen Serviërs, [roaten en moslims." ieweld )e bewindsman sluit het ge- iruik van geweld niet uit in het pal dat blauwhelmen op de Bond orden aangevallen. „Het niet juist dat Rusland altijd legen geweld is. de wereldge meenschap heeft het recht zich Ie verdedigen." De Navo sprak twee weken gele ien af dat ze over zal gaan tot luchtaanvallen om te voorkomen lat de door de VN ingestelde leilige gebieden' van de buiten- weid worden afgesneden, maar le leiders van de alliantie zijn iet oneens over uitvoering van lel plan. De Franse minister van Buiten landse Zaken, lain Juppé, her balde gisteren zijn oproep tot Washington om alle strijdende partijen te pressen tot een poli tieke oplossing. Volgens zijn wordvoerder Richard Duqué ■Weten de Serviërs onder druk «orden gezet om territoriale concessies te doen, de Kroaten moslims toegang tot de «onatische Zee te bieden, en de Wslims om te onderhandelen. ■JPPé's Amerikaanse collega ™arren Christopher wees dit maandag af, omdat Was hington de moslims als slachtof fer van het conflict niet tot een regeling wil dwingen. Catastrofe Volgens Franse functionarissen wijst alles erop dat de Bosnische regering een doorbraak in het conflict denkt te kunnen force ren door een militair offensief te lanceren en het conflict te inter nationaliseren. „Als de Amerika nen de moslims er niet van over tuigen dat ze moeten ophouden met vechten dan worden de mos lims aangemoedigd de oorlog voort te zetten", zei Juppé. „Dat zou tot een catastrofe leiden waarvoor onze Amerikaanse vrienden verantwoordelijk zijn." Voor het parlement in Ottawa heeft premier Jean Chretien de Canadese bijdrage aan de VN- vredesmacht in Bosnië ter dis cussie gesteld. „Vanaf welk mo ment weegt het gevaar voor onze troepen zwaarder dan de voor delen van onze aanwezigheid in Bosnië?" vroeg minister André Ouellet zich tijdens het debat af. Indonesië heeft gisteren gewei gerd troepen te leveren aan de VN-vredesmacht in Bosnië. De Bosnische president Alija Izetbe- govic had in een onderhoud met president Suharto hierom ge vraagd. Suharto meent echter dat zijn soldaten niet voorbereid zijn en geen uitrusting hebben om dienst te doen in een land als Bosnië. Slachting Bosnische Kroaten hebben dins dag stellingen van de moslim troepen rond Prozor, 60 kilome ter ten westen van Sarajevo, ge bombardeerd. De Bosnische vice-president Ejup Ganic heeft bij Zagreb ge protesteerd tegen de 'slachting' door de Kroaten in het moslim dorpje Here. De HVO, de militie van de Kroaten, zou maandag het plaatsje met de grond gelijk hebben gemaakt en 25 burgers hebben vermoord. VN-inspec- teurs zijn gisteren op weg ge gaan om de zaak te onderzoeken. Russische soldaten, gisteren in Moskou aan de oever van de Moskwa op weg naar een ski-oefenplaats. Ski-training behoort standaard tot de opleiding die Russische dienstplichtigen krijgen. foto epa Algiers (ap) - De nationale conferentie die gisteren in Algerije is begonnen dreigt al bij voorbaat op een misluk king uit te lopen. Vijf van de zes grootste partijen boycot ten haar. De voorzitter van de conferentie, Youssef Khatib, sprak een in de staatskrant El Massaa versche nen bericht tegen dat afgevaar digden van het verboden Islami tisch Reddingsfront (FIS) zouden deelnemen aan de conferentie, die is bedoeld om een oplossing te vinden voor de bloedige poli tieke crisis waarin het land ver keert. Behalve tientallen kleine politie ke partijen nemen ook vakbon den en tal van maatschappelijke organisaties deel aan de twee dagen durende conferentie, waarop een overgangsregering moet worden gevormd die ver kiezingen zou moeten voorberei den. Algerije is de afgelopen twee jaar geregeerd door het vijf le den tellende Hoge Staatscomité, dat werd geinstalleerd nadat het leger de tweede ronde van de parlementsverkiezingen had af gelast, nadat de eerste ronde was gewonnen door het fundamenta listische FIS. Kort daarop werd het FIS verboden en kwam het land terecht in een spiraal van geweld. Meer dan 2000 mensen zijn de afgelopen twee jaar om gekomen bij fundamentalistische aanslagen of invallen van veilig heidstroepen. De regering, niet bij machte het geweld te keren, heeft langs een omweg geprobeerd contacten te leggen met de fundamentalisti sche beweging. In ballingschap levende leiders van het FIS heb ben echter strenge voorwaarden gesteld aan een dialoog met de regering. Het Staatscomité moet volgens plan maandag de macht over dragen aan een nieuwe presi dent, die op de nationale confe rentie moet worden aangewezen. De overgangsregering moet er voor zorgen dat bmnen drie jaar presidents- en parlementsverkie zingen gehouden kunnen wor den. Van de zes niet-fundamentalisti- sche partijen die bij de laatste (ADVERTENTIE) grand hotel HUIS TER DUIN rfltf&Ê-I Een 3-daags verblijf in januari of februari in het meest luxe hotel van Noordwijk vanaf ƒ265,00 p.p. Voor inlichtingen en reserveringen Telefoon 01719-51300 verkiezingen meer dan 100.000 stemmen kregen is alleen de ge matigde Beweging voor een Isla mitische Samenleving op de con ferentie vertegenwoordigd. Tot de partijen die het hebben laten afweten behoort de voormalige regerende partij, het Nationaal Bevrijdingsfront. De autoriteiten hebben van alles geprobeerd om de fundamenta listische opstand de kop in te drukken. Ze kondigden de nood toestand af, stelden uitgaansver boden in, riepen speciale recht banken in het leven en zetten veiligheidstroepen in. De aansla gen gaan echter door en hebben onder anderen rechters, intellec tuelen, journalisten en buiten landers tot doelwit. Volgens mensenrechtenfunctionarissen zijn er om de moorden te vergel den doodseskaders gevormd, die opereren in gebieden waar de fundamentalisten veel aanhang hebben. Buitenlanders met hoge functies worden streng bewaakt, evenals regerings- en legerfunctionaris- sen en bedrijven, consulaten en scholen waarop veel buitenlan ders zitten. De economie is een puinhoop en het aantal deserties uit het leger neemt toe. 'anonze redactie buitenland Wenen - De Oostenrijkse pre sent Thomas Klestil heeft na onthullingen over !']n liefdesleven een eind ge maakt aan zijn huwelijk én rijn buitenechtelijke re- Je president (61) buigt hiermee or de druk die op hem werd "geoefend in een schandaal dat positie als staatshoofd be- igde. ,wient^in. zijn naaste mede werkster Margot Löffler (39), n hij aan de dijk gezet en r een post in het buitenland ^gepromoveerd. gelijk van de president is ^gelijkertijd definitief op de Ppen gelopen. „President mas Klestil heeft getracht de jJ® "!et zijn echtgenote te opklaren. Tot zijn diepe dsfk m tot de c°nlusie ivn'raUn,.scl5eidinS permanent zal en deelde het bureau van d JSldent gisteren mee. Het gaat nu gescheiden leven. President Klestil, op een in 1992 gemaakte foto geflankeerd door zijn vriendin Margot Löffler rende keu; deze voor Klestil vernede- v®n zaken lijkt een telrn. tscris's rond rijn lief- .°P het Matste moment «gewend. Klestil heeft zijn (links) en zijn vrouw Edith. ambt, maar niet zijn gezicht kunnen redden. Het amoureuze privé-leven van de president ligt op straat en zijn gezag is aange tast. Officieel heeft Löffler zelf over plaatsing naar het buitenland aangevraagd. En al even offici eel 'betreurt' Klestil deze stap in zijn verklaring, vooral vanwege haar 'belangrijke bijdrage aan een nieuwe organisatie op de presidentiële kanselarij'. Maar die plichtplegingen kun nen niet verhullen dat deze 'staatsoperette' voor de Oosten rijkse president geen happy end kent. De boulevardbladen mo- FOTO EPA gen er dan van smullen; de 8 miljoen Oostenrijkers zijn ge schokt door de escapades van hun razend-populaire, 61-jarige president. Te meer omdat er, en dat in het conservatieve Oostenrijk, 'een andere vrouw' in het spel is. Al is de Weense burgemeester Zilk erg laconiek: „Als alle politici met een vriendin op zouden moeten stappen, zaten we met half lege gemeenteraden en par lementen". Na de uiterst pijnlijke aanwezig heid van Kurt Waldheim in de Weense Hofburg, kreeg Oosten rijk in juni 1992 een president waar het mee voor de dag kon komen: een gewaardeerde diplo maat, liefdevol echtgenoot en vader van drie volwassen kinde ren. Dat er vanuit de partijtop al tijdens de verkiezingscampagne discreet bij hem werd aange drongen een van zijn naaste me dewerksters 'voor eigen bestwil' over te plaatsen, mocht niet hel pen. Liefde maakt ook een presi dent blind. Gaandeweg bleek die attente medewerkster, Margot Löffler dus, een intieme vriendin van Klestil te zijn. Toen Edith Klestil vorige week allesbehalve heime lijk de ambtswoning verliet en zich in de Weense binnenstads woning van het echtpaar instal leerde, escaleerde de presiden tiële liefdesaffaire snel tot een crisis die Klestils presidentschap aan de rand van de afgrond bracht. Kon hij, lid van de conservatieve Verkenners aangekomen in Srebrenica Den Haag - De 21 Nederlandse verkenners in Bosnië zijn gisteren veilig in Srebrenica aangekomen. De militairen moeten de weg vrijmaken voor de komst van een 1200 man tellend Nederlands VN-bataljon van de luchtmobiele brigade naar de Oostbosnische moslim-enclave. Italiaans tv-station 'live' vanuit Sarajevo Milaan - De Italiaanse commerciële televisiezender Studio Aperto heeft gisteren bekendgemaakt vanuit Sarajevo live het nieuws te gaan brengen. De zender wil hiermee de pogingen de oorlog te beëindigen aanmoedigen. „Wij verklaren de oorlog aan het stilzwijgen", aldus directeur Paolo Liguori, die zelf het nieuwsteam van Studio Aparto in Sarajevo zal leiden. Berlusconi doet mee aan verkiezingen Rome - Mediamagnaat Silvio Berlusconi doet vandaag formeel zijn intrede in de Italiaanse politiek. Aan het hoofd van zijn centrumrechtse partij Forza Italia zal hij deelnemen aan de verkiezingen op 27 en 28 maart. Het bericht werd gemeld door Berlusconi's eigen Canale 5. Berlusconi bezit drie nationale tv-zenders, een uitgeverij, een winkelketen en voetbalkampioen AC Milan. Hij gaat in de politiek om links af te houden van een overwinning. Militairen in Lesotho staken het vuren Maseru - Rivaliserende militairen in het Zuidafrikaanse konink rijk Lesotho zijn een wapenstilstand overeengekomen. De twee strijdende partijen hebben de regering gisteren gevraagd te bemiddelen in hun conflict. Afgezanten van het Britse Gemene best zullen de gesprekken bijwonen. Een regeringswoordvoerder ontkent dat rebellie tegen de regering van premier Ntsu Mokhehle de achtergrond is van het geweld. De muiterij van 750 man, eenderde van het leger, zou slechts gaan om een eis tot soldij-verhoging. Invoering 'Schengen' weer uitgesteld Den Haag - De invoering van het Verdrag van Schengen, dat het vrije verkeer voor personen binnen een groot deel van de Europese Unie regelt, is gisteren voor onbepaalde tijd uitgesteld. Hardnekkige problemen met de centrale computer in Straats burg voor de uitwisseling van persoonsgegevens tussen de lidstaten, zijn daarvan de oorzaak. Oorspronkelijk zou het verdrag op 1 januari 1993 van kracht worden. In december besloten de negen betrokken lidstaten opnieuw tot uitstel, tot 1 februari. Ditmaal is afgezien van het noemen van een richtda- tum. „Zodra het systeem werkt wordt het verdrag van kracht", aldus een hoge ambtenaar. Guerilla Mexico aanvaardt dialoog Mexico-Stad - De Zapatistische guerrillabeweging in Mexico heeft gisteren een voorstel van de regering om tot een dialoog te komen, geaccepteerd. De verzetsbeweging eist wel 'openbare en authentieke' gesprekken en veiligheidsgaranties voor haar lei ders. President Carlos Salinas vloog gisteren naar de zuidelijke provincie Chiapas om de situatie daar in ogenschouw te nemen. De opstand die de guerrillabeweging begin dit jaar ontketende kostte tot nu toe zeker honderd mensen het leven. Amnesty International heeft intussen verklaard dat het Mexicaanse leger zich bij zijn jacht op de guerrillastrijders schuldig maakt aan ernstige schendingen van de mensenrechten. Verlies raket deert Arianeproject niet Kourou - Het verlies van een Westeuropese Ariane-raket met twee satellieten, maandag, doet waarschijnlijk geen afbreuk aan de leidende rol van het Europese ruimtevaartproject op de commerciële markt voor satelliet-lancering. Deskundigen wijzen erop dat de in Parijs gevestigde maatschappij Arianespace een volle orderportefeuille (35 satellieten) heeft. Het ongeluk is de eerste tegenvaller voor Arianespace in vier jaar. Enige minuten na de lancering vanaf de basis in Frans-Guyana maandagavond laat hield de derde trap ermee op, waardoor de Ariane 44LP in de Atlantische Oceaan stortte. Van onze correspondent Brussel - De vrijdag afgetreden Belgische vice-premier Guy Coëme heeft gisteren zelf aangeboden om voor het hof van cassatie zijn onschuld te bewijzen in de Agusta-omkoopaffai- christen-democratische ÖVP, nog wel in functie blijven? Zou de waardigheid van het ambt niet te veel worden aangetast? Zelfs in de serieuze media wordt hardop de vraag gesteld hoe ge loofwaardig Klestil nog bij zijn conservatieve Oostenrijkers overkomt in kwesties van gezin- smoraal. „Ik voelde me als presidents vrouw op een zijspoor geran geerd", zei Edith Klestil giste ren. Op het laatste Nieuwjaars concert van de Wiener Philhar- moniker was ze opvallend afwe zig naast haar wèl aanwezige echtgenoot. Toen zij zich, zonder haar man, op het Philharmonikerbal liet zien, kreeg ze een langdurig ap plaus. Kopstukken van de ÖVP walsten met haar, alsof ze daar mee hun afkeuring voor de pre sident wilden tonen. Een afkeu ring die nationaal te horen was. Begin februari wil Klestil nog het Operabal bijwonen. Zoals de zaken er nu voor staan, zal zijn dochter Ursula hem begeleiden. Voor de rest wil de president zich verre houden van het Ween se bal-seizoen. Hij zal wel alle staatsverplichtingen nakomen. Maar zonder vrouw en zonder vriendin. re. Coëme verscheen gisteren voor de speciale parlementaire com missie die over zijn vervolging moet beslissen. De socialistische ex-minister van Verkeer wilde het besluit van die commissie niet afwachten en zei zich als een vrij man in het openbaar te willen verdedigen tegen de beschuldigingen die aan zijn adres zijn geuit. Hij vindt onder meer dat de Kamercommissie door de media- aandacht en de ontelbare pers lekken in de Agusta-zaak niet langer objectief een oordeel kan vellen over schuld of onschuld. Coëme wordt valsheid in ge schrifte verweten bij de bestel ling van 46 gevechtshelikopters voor de Belgische landmacht, in december 1988. Twee anonieme getuigen beweren bovendien dat Coëme en zijn partijgenoot Spi- taels opdracht hebben gegeven aan koeriers om namens de Parti Socialiste smeergeld van de Ita liaanse helicopterbouwer Agusta op te gaan halen. De Belgische ex-minister vindt het onjuist dat de Kamercom missie rekening houdt met de verklaringen van de anonieme getuigen. In de media zijn die anonieme getuigen inmiddels ontmaskerd. Het gaat om twee socialistische politici. Een lid van de parlementaire commissie liet gisteren door schemeren dat de leden van deze commissie door Coëme en zijn advocaten zwaar onder druk zijn gezet. Een raadsman van Coëme zei te betwijfelen of de commis sie wel goed weet waar zij mee bezig is en welke procedures zij moet volgen. (ADVERTENTIE) Carpooling - hoe werkt 't? Hoe regel je 't? Wat zijn de voordelen voor werkgevers en werknemers, en hoe zit het met de fiscale aspecten? Dat staat nu allemaal in een praktisch boekje, t Ligt voor u klaar. [stuur mij s.v.p. een GRATIS BOEKJE 'SAMEnJ .VERDER MET CARPOOLING'. Naam: I Adres: - Postcode: 1 Plaats I BOVAG RAI BOVAG-RAI Duidelijk invullen en in als brief gefrankeerde Postbus 7389,1007JJ Amsterdam Ll envelop sturen naar liet adres hiernaast.

de Stem | 1994 | | pagina 5