zien Gifgolf in noorden op komst' achtoffers CD A-afdelingen zetten Bukman vijf plaatsen lager op lijst li Deetman: 'Politicus Dales bleef mens' )e>re|yd Rijkswaterstaat is bezorgd dat storm tienduizenden gifzakjes op kust werpt Duisenberg: 'Werken aan verlagen tekort' DE STEM Ombuiging of toenadering Elsevier publiceert delen gesprek Janmaat integraal DÉ STEM BINNENLAND A3 'Wiarda sprak |over corruptie' CD-kamerlid Janmaat niet aanwezig bij herdenking overleden minister COMMENTAAR BINNENLAND KORT [AG 26 JANUARI 1994 WOENSDAG 26 JANUARI 1994 geleerd hoe ze een goede ver-, keersdeelnemer zijn". Van Lith gaat nog verder door te pleiten voor een soort herhal lingstoets. Elke automobilist zot om de zoveel tijd nog een kee een examentje moeten aflegger,, „Twee jaar geleden zijn de veri keersregels drastisch veranderd,] kent u ze nu uit uw hoofd? legio beroepen geldt een ver-J plichte bijscholing, terwijl hef verkeer een zaak is van leven en dood". Dan nog zullen er altijd mensen! zijn die door de mazen van het! net glippen. Want omgekeerd! gebeurt het ook dat kanidaten voor hun rij-examen slagen, ter-j wijl ze dat niet verdiend hebben. Zoals Marij Quirijnen uit Roo sendaal. Twaalf jaar geleden, slaagde ze in één keer. Maar ze isl een gevaar op de weg. Zegt ze zelf. Dramatisch „Als er maar iemand naast mei zit die in kan grijpen, gaat het I goed. Dus ook op het examen, f Maar zodra ik alleen in een auto I zit, kan ik de situatie niet meer overzien". Het is geen grapje, maar del eerste keer dat ze na haar exa- men achter het stuur van een J auto stapte, trapte ze op de rem I toen ze gas wou geven. En an-1 dersom; wat zo mogelijk nogj dramatischer is. „Ik zit echt naar beneden te kijken waar het gas pedaal zit en waar het rempe daal". Toch is het niet eens zeker dat I zij bij een nieuw examen door de mand zal vallen. „Als er iemand naast me zit, gaat het hartstikke goed!" De laatste jaren heeft Marij niet meer gereden. Zij overweegt nu om een automaat aan te schaf fen. echt een trend te worden in I verzekenngsland," zegt Kruyt. In de groep die zich tot het fonds richt, zitten geen oplichters die met een snel verhaal denken te kunnen binnenlopen. Of het zou die ene man moeten zijn die zijn eigen duim een stukje korter maakte in de hoop met een zak geld in zijn andere hand het pand te kunnen verlaten. D'e I kwam bedrogen uit. Een derge- lijke handicap levert in het gun stigste geval een paar duizend gulden op. Om de maximale uitkering van I 20.000 gulden te krijgen voor 'immaterieel leed' moet jé toen minstens blijvend invalide me een dwarslaesie in een rolstoel zitten. Wel maken de fondsmedewer kers mee dat 'cliënten' afzien van een medisch onderzoek, W angst zwaar door de mand te vallen met hun zielige verhaal' Daarentegen is een veelvoud van de 2000 slachtoffers die zich pe jaar melden, niet geïnteresseerd in een slopend lange proceduie bij het fonds. Dat is immers geen goede therapie om van je traum3 af te komen. Amerikaanse toestanden j®® claims van miljoenen dollar zien Kruyt en Bouma in Nede - land niet ontstaan. Maar fenomeen smartegeld rukt W onmiskenbaar op. d Haag - Minister Bukman heeft ■KJ politiek zware duikeling ge- Laakt op de CDA-kandidatenlijst l'dor de Tweede-Kamerverkiezin- Ijen. Hij is door de ruim 600 CDA- Ijfdelingen op plaats elf gezet. let partijbestuur had de bewindsman g oud-partijvoorzitter op 8 november de voorlopige lijst nog op de zesde I (laats gezet. Ijlet de terugzetting van Bukman geven I jet name de CDA-afdelingen in agrari sche gebieden uiting aan hun onvrede over het beleid van de landbouwminis ter. Deze poogde in november nog met drie grote manifestaties in Zuidlaren, Giessenburg en Wanroij zijn populari teit onder de boeren te vergroten. De uitslag van de stemming binnen de gemeentelijke CDA-afdelingen werd gisteren bekend gemaakt. Andere ver rassingen waren dat minister Hirsch Ballin (Justitie) van twee naar drie zakt ten gunste van staatssecretaris Yvonne van Rooy (Economische Zaken). Van Rooy dankt haar tweede plek aan de lobby van het Vrouwenberaad dat er ook voor zorgde dat het Nuenense ka merlid Soutendijk van negen naar zes steeg. Staatssecretaris Heerma (Volks huisvesting) steeg van acht naar vijf. Vice-fractievoorzitter Wolters uit Ven- lo, getipt als toekomstig fractievoorzit ter, zakte van vijf naar zeven. Het Brabantse kamerlid Roosen-van Pelt uit Schaijk zakt door de stemmin gen onder de CDA-afdelingen twee plaatsen: ze staat nu 49. Het Zeeuwse kamerlid M. Bijnema, media-specialist van de partij, houdt zijn vijftiende plaats. In de laatste opiniepeilingen scoorde het CDA 38 zetels. Het CDA heeft nu 54 zetels. De stemmingen in de CDA-afdelingen zijn gehouden vóór 21 december. Dat was voordat bekend werd dat Bukman bij zijn collega Andriessen (Econo mische Zaken) had gepoogd de gasprijs voor de tuinders dit jaar niet te verho gen omdat dat anders het CDA stem men zou kosten. Op verzoek van GroenLinks en D66 moet Bukman daar mogelijk deze week in de Kamer alsnog opheldering over geven. De voor CDA-begrippen onverwachte forse val van Bukman wekt 'niet zoveel verbazing' bij CDA-landbouwspecialist Van Noord. „Binnen het CDA is er veel kritiek op het landbouwbeleid. Er is niet alleen kritiek in Brabant maar ook in Groningen. En in de glastuinbouw moet je zijn naam al helemaal niet noemen", zegt Van Noord. ■Rijswijk - Een nieuwe golf verdelgingsmiddelen kan [vandaag het noordelijke kustgebied en de Wadden I treffen. Een grote storm die wordt verwacht kan tien duizenden zakjes met landbouwgif die nog in de Noord- liee drijven, op de kusten werpen. ,uat heeft coördinator rampen- tetrijding R. Schriel van Rijks- waterstaat gisteren bekend ge kt. jens hem zijn nog zo'n 70.000 I jskjes Apron Plus spoorloos. De partij had gistermiddag de Ne- I jeilandse kust nog niet bereikt. I Ook zijn er nog geen aanwijzin- dat de massa gif op de I Duitse stranden is aangespoeld. Gisteren zijn wel de stranden tan Sleeswijk-Holstein gesloten nadat daar 134 zakjes land bouwgif waren aangetroffen. IVERVOLG VAN VOORPAGINA Wiarda houdt zich aan de af spraak die volgens zijn woord voerder maandagavond in het overleg tussen de hoofdcommis sarissen, de procureur-generaal, hoofdofficieren van justitie en korpsbeheerders is gemaakt om niet naar buiten te treden zolang het recherche-onderzoek niet is afgerond. Minister Hirsch Ballin overlegde gisteren met de commissie voor de inlichtingen- en veiligheids diensten uit de Tweede Kamer over de opheffing van het IRT en de hooglopende ruzie die daaruit is voortgekomen. Na afloop van dat beraad vertel de Hirsch Ballin over zijn bele ving van het gesprek dat hij vorige week met Wiarda had. „Zaken rond de opheffing van de IRT, corruptie en dreiging van corruptie bij de politie kwa men ter sprake, waarbij de ge dachten -zoals ik het gesprek heb opgevat - in de richting van het Amsterdamse gingen. De Tweede Kamer wil morgena vond met de ministers Van Thijn (Binnenlandse Zaken) en Hirsch Ballin over de rel tussen de hoofdcommissarissen en de op heffing van de IRT debatteren. De Kamer vroeg gisteren bij monde van D66-kamerlid Kohn- stamm van de ministers een brief met zoveel mogelijk informatie over de achtergronden van de zaak. De procureur-generaal te Am sterdam, mr. Van Randwijck, zal de minister rapporteren over de opheffing van de IRT en hem mogelijk ook voor donderdaga vond inzicht geven in de resulta ten van het recherche-onder- Rijkswaterstaat houdt er daarom rekening mee dat tienduizenden zakjes op grotere afstand ten noorden en noordwesten van de Waddeneilanden drijven. De dienst zal daarom na de storm (voorspelde windkracht: 9) grootscheepse verkenningen uit voeren. Het landbouwgif is afkomstig van overboord geslagen contai ners van de Franse vrachtvaar der Sherbro. Het schip verloor een deel van zijn lading vorige maand tijdens een storm in Het Kanaal. Voor de Franse en Bel gische kust is eerder de inhoud van 2,5 containers aangespoeld. Diverse milieu-organisaties heb ben de Nederlandse vissers gis teren geadviseerd niet meer te vissen op plekken waar de zakjes landbouwgif drijven. Zij hebben het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij ge vraagd het advies over te nemen. Volgens de werkgroep Noordzee, de Wadden vereniging en de Vo gelbescherming Nederland zijn de huidige aanbevelingen van het ministerie onverantwoord. Het standpunt van het departe ment komt er volgens de drie op neer dat besmette vis, te herken nen aan een felrode kleur, over boord gegooid moet worden. Dat zou funest kunnen zijn voor het grote aantal zeevogels dat vissersboten volgt en een graan tje meepikt van de vangst. Een woordvoerder van het mi nisterie stelt dat het vaak prak tisch ondoenlijk is een grote par tij vermeend besmette vis aan boord te houden. Het opslagruim van de boot zou daardoor be smet kunnen raken, met alle ge volgen van dien. Grote proble men doen zich tot dusver overi gens niet voor bij de visvangst. Minister Maij van Verkeer en Waterstaat overlegt vanavond, mede naar aanleiding van de gifzakjes-affaire, in Parijs met haar collega's van Frankrijk, België, Groot-Brittannië en Duitsland. Zij zullen onder meer praten over het vervoer van ge vaarlijke stoffen op de Noordzee. De transportministers willen dit vervoer aan strenge regels on derwerpen. Het Nationaal Bureau voor Toe risme (NBT) heeft inmiddels in Duitsland een speciale kusttele- foon geopend', waarop iedereen kan horen hoe de actuele stand van zaken is op het Nederlandse- strand. Het bandje laat met na druk weten dat ver vóór Pasen alle stranden brandschoon zul len zijn. Leden van de Tweede Kamer en het kabinet herdachten gisteren de twee weken geleden overleden minister len Dales. De ministers Van Thijn (Binnenlandse Zaken), Hirsch Ballin (Justitie), premier Lubbers en minister Kok (Financiën) luisteren naar de toespraak van kamervoorzitter Deetman (rechts op de voorgrond). foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - „len Dales heeft laten zien dat een politicus idealen en ambities misschien des te beter kan verwezenlij ken naarmate hij of zij erin slaagt om meer dan alleen politicus te zijn en juist mens te blijven in een eigen leefomgeving van kerk of fa milie of werk. Wij zijn haar erkentelijk voor de opdracht die zij in haar aardse leven zonder franje heeft vervuld." In welgekozen bewoordingen herdacht kamervoorzitter Deet man gisteren de op 10 januari overleden minister van Binnen landse Zaken, drs. Dales. Bij de herdenking, die werd bij gewoond door minister-presi dent Lubbers, vice-premier Kok, Dales' opvolger Van Thijn en staatssecretaris De Graaff- Nauta was het kamerlid Jan maat (Centrumdemocraten) af wezig. Hij had voldaan aan het uitdrukkelijke verzoek van de kamervoorzitter weg te blijven. Deetman deed dat verzoek giste rochtend nadat hem gebleken was dat de andere fracties aan wezigheid van Janmaat onver teerbaar achtten. De reden hier voor lag in de, door Deetman eerder als 'walgelijk' betitelde, reactie van de Centrum-demo craat op het overlijden van mi- nister Dales. Janmaat had ge zegd 'geen traan te zullen laten' over de dood van de minister 'die misschien de hele PvdA wel is voorgegaan'. Deetman herinnerde er in zijn toespraak aan dat er in de Ka mer wel kritiek was op de stijl van antwoorden van minister Dales. „Ik meen dat ook een antwoord als 'nadenken is niet verboden, maar de minister van Binnenlandse Zaken hoeft niet op alles te reageren' geen teken van gebrek aan eerbied voor dit Huis hoeft te zijn, maar juist een bijdrage kan zijn tot het aanzien van onze democratische instel lingen." Premier Lubbers sprak in grote lijnen in dezelfde bewoordingen als ruim twee weken geleden bij de herdenking van Dales in de Grote Kerk in Den Haag. Duisenberg foto anp VERVOLG VAN VOORPAGINA Duisenberg constateert daarom: „Nadat een hoop goed werk is verricht (op het vlak van het terugdringen van het financie ringstekort, red.) lijkt het erop dat het karwei niet wordt afge maakt." Het kabinet heeft nog niet alle mogelijkheden voor lastenver lichting op een rijtje gezet. Pre mier Lubbers en minister Kok zetten deze week wat varianten op een rij. Volgens Duisenberg is het nood zakelijk dat Nederland blijft werken aan verlaging van het financieringstekort en de over heidsschuld -waardoor de ren telasten dalen - om de nadelige effecten van de vergrijzing op te vangen, maar ook om extra overheidsinvesteringen te doen. Het tekort moet in 1998 uitko men op 1,75 procent van het bruto binnenlands produkt, al dus Duisenberg. Maar in geen enkele van de verkiezingspro gramma's staat dat percentage als streefgetal. Duisenberg rekende zijn gehoor voor dat een reductie van het jaarlijkse tekort naar één pro cent (eind 1993 was dat tekort 3,75 procent) al betekent dat het nog tot 2010 zal duren eer Ne derland voldoet aan de afspra ken over de overheidsschuld in de Europese Monetaire Unie (EMU). Duisenberg zei het 'verbazing wekkend en verontrustend' te vinden dat 'in de maatschappe lijke discussie steeds sterker wordt beluisterd dat men het met die tekortreductie nu wel welletjes begint te vinden'. De centrale organisaties van werkgevers en werknemers zijn het overigens gisteren niet eens geworden over een gezamenlijk standpunt over de belastingmee valler van vier miljard gulden. De voorzitters van de vakbewe ging en de werkgeversorganisa ties hadden vrijdag in de Stich ting van de Arbeid afgesproken te zullen streven naar een una niem standpunt, dat in de loop van deze week aan het kabinet zou moeten worden uitgebracht. Een woordvoerder van de FNV sloot gisteren echter niet uit dat er vandaag 'twee brieven' naar het kabinet zullen gaan. "EKENEN BLIJFT moeilijk. Het CDA presenteerde drie maanden 9eleden met veel fanfares een verkiezingsprogramma. Bezuini gingen waren er weliswaar in voorzien, maar slechts tot een hoorfd aan dezl^n'9'n9e.n kwam. werd door het CDa' wegge- President Hof: Gijzeling De Knijper onmogelijk "uona. Bolkestein en vrienden wilden immers tot 20 miljard «FC «FJL c J Qaan, waar alle andere grote politieke partijen het hielden op CrtA960 ™nd de l'en m''iard- De liberalen hadden zich, zeiden ^A-voorlieden, door hun opstelling in een isolement geplaatst. afgelopen weekend meldde het CDA een bijstelling. De toon ™as veel bescheidener, het bedrag van de bezuinigingen echter '«'Een 'ombuiging' van 8,5 miljard was niet langer toereikend, et bedrag moest ineens verdubbeld en dat terwijl niemand in N»h i 'open drie maanden begrepen had dat het met de Merlandse economie ook twee maal slechter gaat. h||?"en christen-democraten niet rekenen? Baseerden ze zich op Waar niet hard te maken gegevens of bevatte het verkiezings- Qramma a"e,T|aal onzin? Waarschijnlijker is het dat deze cnT|y'9,n9' anders geduid moet worden. Als een signaal aan en h t ?e,n?ot PvdA dat een voortzetting van de samenwerking tot H vvn n'et 'an9er vanzelfsprekend is. Als een toenadering zn n-Yi- Dus als een manoeuvre van lijsttrekker Brinkman die orn/Ji er met de WC) tot afspraken komt dan toch in ieder J de PvdA onder druk zal willen zetten om tot js cn,aadiger ingrepen te komen dan de sociaal-democraten lief motivmrnezwaa' van het CDA komt echter d°or de slechte Het kannp en het P'otse karakter redelijk ongeloofwaardig over. worriB "net anders dan als een vorm van pre-formatie gezien stanrivB v u IS doorzichti9 'ast het vertrouwen in de aan de '''n en de leidin9 van d® christen-democraten Van onze verslaggever Den Bosch - President J. van Benthem van het Bossche ge rechtshof voelt niets voor gij zeling van zakanman/oplich- ter Jan de Kuijper. Zeker niet op vordering van drie schuld eisers als de aangeklaagde in faillissement is. Verdediger Tripels kon aanvoe ren wat hij wilde, de president acht gijzeling tot de onmogelijk heid behoren, liet Van Benthem gisteren al op voorhand weten. Jan de Kuijper zorgt al enkele jaren voor commotie onder goedgelovige geldleners in het Brabantse. Sinds zijn uitwijken naar België schijnt hij daar met succes zijn praktijken voort te zetten. Tot bezorgheid van de Belgische justitie, die een onder zoek naar valsheid in geschrifte is gestart. De mening van president Van Benthem geldt nog niet als het arrest in de zaak. „Uiterlijk over zes weken wijs ik arrest." Verde diger Tripels kan er echter vast rekening mee houden, dat de vordering van zijn cliënten niet doorgaat. Tripels voerde aan, dat hij geen gijzeling wil om greep op het vermogen van De Kuijper te krijgen. Dat zou vanwege de afwikkeling van het faillisse ment ook niet kunnen. Nee, hij vordert de complete administra tie van De Kuijper om te achter halen over welk vermogen de man - veroordeeld voor verduis tering - beschikt. Mocht de president zijn aarze ling hebben: Tripels had contact gezocht met curator Van Heuvel. Die gaf hem zijn zegen, mits alle bescheiden bij de failliete boedel terecht zouden komen. President Van Benthem: „U kunt de plicht van de curator toch niet overne men?" Om alle hoop van de schuld eisers nog verder de bodem in te slaan, vroeg de president aan Tripels of hij misschien als een wraakengel achter De Kuijper aan zit. Of hij zich misschien als een soort pseudo-curator wil ge dragen. Tripels, niet uit het veld te slaan, had zich in zijn contact met de curator - zo vertelde hij - verze kerd van de toezegging, dat de curator een zelfde procedure zou starten als de actie van de schuldeisers niet zou lukken. De curator laat er zich rechtstreeks niet over uit. Op basis van de faillissements- wet heeft een curator het recht de gefailleerde in gijzeling te laten nemen als deze bescheiden verdonkeremaant. Het gaat im mers om een compleet inzicht in j/ e; Over een jaar of wat hebben we een card voor alles. Je kunt er mee naar het voetballen, je kunt er een rij-examinator mee overtuigen dat je met goed gevolg lessen hebt doorlopen en nog veel meer. Die, verplichte, kaart met magneetcode zal het ultieme persoonsbewijs zijn, waar altijd zoveel verzet tegen is geweest. 'Ze' zullen er op kunnen zien welke bloed groep je hebt, of je verzekerd bent, bij welke bank je spaart, bij wie je geld uitgeeft en nog veel meer. Naast de onvervalsbare menselijke DNA-code zal er straks ook een onvervreemdbare elektronische code zijn die je eerst aan een apparaat bekend moet maken alvorens je enige maatschappelijke handeling mag verrichten. Zomaar een pakje sigaretten kopen zal niet meer gaan, eerst wordt via de code gekeken of je wel mag roken van je verzekeringsmaatschappij. Ergens handje cou rantje willen afrekenen, zal voor argwanende blikken zorgen. Beveiliging zal zo ver gaan dat je straks zonder total card je eigen huis niet meer in kunt en je je auto niet meer kunt starten. Zelfs je fiets zal alleen nog maar met een speciale code van het slot kunnen. En nooit, nooit, nooit mag je eigen speciale code nog vergeten. MERIJN NS'ers vinden babylijkje Den Bosch - Twee werknemers van de NS hebben gisteren in Den Bosch vlakbij een spoorwegviaduct het stoffelijk overschot van een baby gevonden. Het lijkje was verpakt in een plastic tas. Het gaat om een jongetje, dat nog maar net geboren was. De NS-werknemers waren bezig met een inspectie. Amsterdam: Fraude voor 55 miljoen Amsterdam - In Amsterdam is vorig jaar voor ruim 55 miljoen gulden aan fraude met uitkeringen ontdekt door de sociale recherche. In 1992 lag dat bedrag nog op 32 miljoen. Er konden meer onderzoeken worden gedaan door een projectmatige aanpak en personeelsuitbreiding. Vorig jaar werd in 2273 gevallen fraude vastgesteld; een gemiddelde van 24 mille per geval. In 1337 zaken met een bedrag van meer dan 12.000 gulden is proces-verbaal opge maakt. De aanpak bestaat eruit dat bijvoorbeeld de bestanden van studiefinanciering en studenten worden gekoppeld en vergeleken. Zo kan worden opgespoord of een student zowel een uitkering als een studiebeurs geniet. F16 werpt kerosinetank af Volkel - Een F16 van de vliegbasis Volkel heeft gistermiddag meteen na de start een met kerosine gevulde brandstoftank moeten afwerpen omdat het toestel te weinig motorvermogen had om te stijgen. De tank sloeg op recreatiepark Hemelrijk te pletter. Daarbij kwam ongeveer 700 liter brandstof vrij. Een deel van de tank belandde in het water. De F16 maakt na het incident een ruime bocht en keerde veilig terug. Gistermiddag is begonnen met het afgraven van de vervuilde grond. Volgens een ooggetuige had het weinig ge scheeld of het toestel was nabij Hemelrijk neergestort op enkele boerderijen. De voorlichter van Volkel kan dit verhaal niet bevestigen. Wao-zaken stapelen zich op Den Bosch - Zolang het kabinet met het parlement blijft debatteren over nieuwe aanpassingen van de zogenoemde 'bo nus-malus-wetgeving', laten de rechtbanken alle tot dusver op dit gebied aangedragen zaken liggen. De Bedrijfsverenigingen die de boetes opleggen, hebben hierom verzocht. Zij willen de uitkomst afwachten van de politieke discussie over de wao-boe- te. Landelijk bezien loopt het aantal beroepsschriften bij rechtbanken tegen de tweeduizend. Vandaag overlegt de Kamer weer met staatssecretaris Wallage van Sociale Zaken over aanpassing van de regeling. Wallage is ondertussen nog steeds in overleg met werkgevers en werkne mers over mogelijke wijzigingen. De WD heeft laten weten van de boeteregeling voor werkgevers af te willen omdat het systeem niet zou werken. Ook het CDA heeft bezwaren tegen het systeem; PvdA en D'66 vinden het wel nuttig. De boete (malus), die een bedrijf moet betalen als een werknemer in de wao terecht komt, bedraagt maximaal zes maandsalarissen. Daar naast kunnen bedrijven een beloning (bonus) krijgen als ze (gedeeltelijk) arbeidsongeschikte werknemers in dienst nemen. Den Haag (anp) - Het weekblad Elsevier publiceert vandaag integraal de relevante stukken uit het interview met H. Janmaat, het kamerlid van de Centrumdemocraten. vermogen of dat wat ervan over is. De president van de Bredase rechtbank heeft ruim een jaar geleden bij vrijlating van De Kuijper uit een gijzeling van 27 dagen - eveneens op eis van de drie hoofdschuldeisers - al aan gegeven, dat een nieuwe gevan genneming van De Kuijper al leen nog aan de hand van de faillissementswet mogelijk is. Volgens schuldeiser Van Zetten kan het faillissement meteen worden opgeheven als De Kuij per zijn schuld aan een voorma lige vriendin en zijn eveneens voormalige vliegvrienden van vliegveld Seppe voldoet. Samen hebben ze een claim van enkele miljoenen op een vermoedelijk vermogen van zeer vele miljoe nen. Zet De Kuijper het faillissement door dan kan de afwikkeling daarvan nog jaren duren. De geluidsband zelf geeft het blad niet prijs. Het interview duurde 2,5 uur. Volgens een publikatie in Else vier van vorige week zou Jan maat hebben gezegd dat minis ter Hirsch Ballin (Justitie) en staatssecretaris Gabor (Land bouw) op basis van het CD-pro- gramma moeten opstappen om dat hun families nog niet lang genoeg in Nederland zijn. Janmaat heeft gisteren op zijn beurt gezegd dat hij het week blad zal dagvaarden omdat hij de bewuste uitspraken niet zou hebben gedaan. Bovendien eist hij een niet nader genoemd be drag als schadevergoeding. Wel heeft Janmaat de beschuldiging teruggenomen dat het weekblad 'riooljournalistiek' bedrijft. Het CD-program zegt dat bui tenlanders pas openbare functies mogen bekleden als hun familie zich drie generaties lang in Ne derland bevindt. Hirsch Ballin, die van joodse afkomst is, vol doet niet aan die eis en zou in de visie van Janmaat moeten aftre den. Gabor hangt naar Janmaats mening een zelfde lot boven het hoofd omdat hij in Hongarije geboren is. Het CD-kamerlid zei gisteren desgevraagd 'de opmerkingen over Hirsch Ballin, Gabor en het kamerlid Apostolou niet te heb ben gemaakt zoals ze in Elsevier zijn weergegeven. Als ik heb ge sproken over het aftreden van Hirsch Ballin, dan ligt daaraan alleen diens slechte beleid ten grondslag en niet het CD-pro- gramma. De koppeling met hun afkomst is door de twee betrok ken journalisten gemaakt'. Bovendien zijn volgens Janmaat in het artikel zijn uitspraken uit hun verband gerukt. Hij is tegen het volledig publiceren door Els evier van delen van het inter view. „Ik kan niet beoordelen of dat delen uit de originele opna meband zijn en of die delen in de juiste volgorde worden ge plaatst. Met moderne technieken kun je daar een hoop mee rom melen." Zijn uitlatingen aan het kamer lid van Griekse afkomst, Aposto lou, heeft Janmaat teruggeno men als 'een te emotioneel geda ne uitlating'. De CD-fractievoor- zltter zei in Elsevier dat Aposto lou 'nog steeds half met zijn gedachten in Griekenland zit'.

de Stem | 1994 | | pagina 3