Bende jaagt op diamanten m OGER meuwsj in Kaatsheuvel* Koppelbazen tillen belasting voor tientallen miljoenen Een koninklijke cake walk op de Schelde and find out. Weer edelstenen ter waarde van half miljoen gestolen in Breda Minister Hirsch Ballin valt Wiarda af VNG: minimaal 40,000 inwoners per gemeente 'Meevaller vier miljard valt weg bij tegenvaller' It lyoimnais bank ICARAVANS 994 in onze showroom ING OLMENVELD MAAR WEER HETZELFDE OF Hii TREND? 10* If 0V stap Jiehterbij' iVOS: 170 uur live Spelen Lubbers naar IZuid-Afrika l'Wao-premie Ivrouwen hoger' [Michael Jackson jiceft schikking Snorfietsen even smerig als 2 auto's Rijzende ster bulthaup OPRUIMING Snelle beslissers hebben nu nog meer voordeel tot W /U gebeufliH Showroom verbouwd: 200 keukens opgesteld! lonnais Bank Nederland N.V. lat 15, tel. 01620-58600. Brelplein 8, tel. 01158-53510. lat 13, tel. 01150-95851. ■j uw warme bakker izemarijnstraat 8 - zaamslag il. 01153-1272 wicht en prijs deling en moderne kleuren levering: op tijd besteld, op tijd in tier voor geheel Zeeland: ig5-Serooskerke-Tel. 01189-2040 1285 (gem. Veere) Fax 3234 ste adres voor uw occasioncaravaaAl 8 710311 "000218" I I I I I WOENSDAG 26 JANUARI 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 rWEER I Guur weer 1','et af en toe een onder- L-eking blijft het de Looiende dagen buiïg. I fandaag wordt het een Ijjredag, kompleet met hagel en flinke windvlagen. [jdelburg - Zeeland heeft van i Kijk nog geen groen licht liregen om de oeververbinding j de Westerschelde (WOV) te uwen. Wel is Zeeland in een sieren gehouden overleg met gister Maij (Waterstaat) een «langrijke stap dichterbij geko- i, aldus de Zeeuwse gedepu- rde Hennekeij. Een gesprek minister Kok (Financiën) oet duidelijk brengen, fczeeland - c1 Iversum - Tijdens de Olympi- e Winterspelen van 12 tot en lat 27 februari doet de NOS-te- Eüse ongeveer 170 uur reeht- lieeks verslag van alle Olympi- Jïhe disciplines, met name (diaatsen. De Winterspelen wor- la dagelijks van ongeveer half pen 's ochtends tot rond midder- acht op Nederland 2 in beeld ibtacht. ten Haag - Premier Lubbers ■brengt samen met minister Kok lan Financiën en minister Kooij- laans van Buitenlandse Zaken Isn 27 februari tot 1 maart een lezoek aan Zuid-Afrika. Lub- lers zal onder anderen ANC-lei- lisr Mandela ontmoeten. Twee laar geleden werd een voorgeno ten bezoek van de Nederlandse ■premier mede onder druk van liet ANC uitgesteld. - Bij collectieve verze- ■teringen om het wao-gat te dek- Iffl. laten sommige bedrijven Inouwelijke personeelsleden lïeer premie betalen dan man- I®. Dat zegt het Tweede-Ka- Iwlid Groenman (D66). Ze wil ■opheldering van staatssecretaris Iallage (Sociale Zaken). Vol- ptns Groenman kan het verschil glopen tot enkele honderden jlos Angeles - De Amerikaanse ■popster Michael Jackson heeft Iff' de advocaat van de nu I -Harige jongen die hem van j eel "dsbruik had beschul- IjW een schikking getroffen. om welk bedrag het gaat wilde advocaat niet zeggen, maar -t gaat om miljoenen dollars. Den Haag - Snorfietsen zijn bijzonder milieuvervuilend. "er gereden kilometer blaast een snorfiets min kans zoveel vervuilende I doffen de lucht in als twee j auto s, blijkt uit een onder zoek van de Consumenten bond. 1 ®'i de uitstoot van koolwa- I 'erst°ffen en koolmonoxide "Mr snorfietsen worden "wrigens geen wettelijke aormen overschreden. De wettelijke eisen op dit ter- 'eitj zijn nogal soepel, oor deelt de Consumentenbond. I e organisatie pleit daarom oor strengere normen. Er- armgen in Zwitserland "J«n uit dat een eenvoudi ge katalysator veel kan ver beteren. Dat zit niet snor Van onze verslaggever René Kloeg Breda - Een internationale bende maakt sinds begin vorig jaar in Nederland en België ettelijke miljoenen buit aan geld, diamanten en sieraden met wissel trucs en berovingen. Gistermorgen is op de parkeer plaats van een hotel in Breda een uit Duitsland afkomstige dia mantair beroofd van sieraden ter waarde van een half miljoen gul den. Nauwelijks twee weken geleden werd op een parkeerplaats aan de Al 6 bij Breda een Belgische diamantair beroofd van diaman ten ter waarde van ook een half miljoen gulden. Volgens goed ingewijden in deze zaak maakte de bende in ruim een half jaar tijd, naast miljoe nen diamanten en sieraden, vele miljoenen guldens zwart geld bult. Bij enkele wisseltrucs zou het gaan om miljoenen guldens tegelijk. De daders maken met hun slachtoffer afspraken over het wisselen van Nederlandse gul dens tegen Zwitserse franken. De geboden koers is gunstiger dan de officiële wisselkoers van banken. De slachtoffers trappen in de wisseltruc, omdat de da ders eerst enkele kleinere trans acties goed laten verlopen. Als dan het vertrouwen van de 'klant' is gewekt, moet de grote klapper volgen. Het ingewisselde geld blijkt dan vaak vals te zijn en de klant kan naar zijn zwarte miljoenen fluiten. Na de laatste beroving ontstond er in de politie-organlsatie kri tiek op het uitblijven van een grootscheeps onderzoek naar de mensen achter de bende. Een bende, die gezien de wijze van opereren zelfs zijn vertakkingen heeft binnen de wereld van de diamantairs in verschillende Eu ropese landen en het (zwart) geldwisselcircuit. Na de roof van gistermorgen vindt de politie in het district Breda, dat er onmiddellijk een team op de berovingen moet worden gezet. Districtschef J. Stikvoort verklaarde dat hij dat standpunt gistermiddag heeft in genomen. „Er was kennelijk dis cussie over wie nu het onderzoek op gang zou moeten brengen. Voor mij gold alleen dat het onderzoek onmiddellijk moest worden opgepakt. De discussie kan eventueel later worden ge voerd," aldus Stikvoort. Bekend is dat de bende eerder heeft toegeslagen in Ede, Am sterdam en de Randstad, maar ook in België. Begin december werden in Bussum twee diaman tairs beroofd van diamanten ter waarde van enkele honderddui zenden guldens. In Breda zijn tot nu toe drie diamantairs beroofd. Een vierde beroving mislukte, omdat de slachtoffers de zaak op het laat ste moment niet vertrouwden. VERVOLG OP PAGINA A7 VANDAAG IN DEZE KRANT Alle vluchten van Tokyo naar de enorme interna tionale luchthaven van Melbourne, zijn volge boekt. Oorzaak: Kimiko Date, tennisster uit het land van de Rijzende Zon, heeft de halve fina les van de Australian Open bereikt. ZIE SPORT Van onze verslaggever Cees Maas Zeeland kreeg gisteren bezoek van kroonprins Willem-Alexander. Dat werd een tocht vol onverwachte gebeur tenissen. In de hoge-snelheidsboot over de Wester schelde bijvoorbeeld, met windkracht acht tegen. De storm en het bonkende schip deden aanwezige hoogwaardigheidsbekle ders wit uitslaan en enkelen zelfs braken. Burgemeesters en gedeputeerden probeerden hotsebotsend op hun benen te blijven staan, en de prins vond het prachtig. Het is zo'n dag dat de Westerschelde er uit ziet als een loeder. Een helleveeg, een vals wijf. Grauw, koud, stuivend, gevaarlijk, klaar om je op te vreten, geen plek om te zijn eigenlijk. De vloed spuugt bruisgolven met witte snorren de riviermonding in, en de ruimende westenwind helpt fors mee en duwt die hele massa water kolkend op Terneuzen aan. Dat is buiten. Binnen wordt kroonprins Willem-Alexander in zijn veiligheidsstoel danig door elkaar geschud door het geweld van de boot, maar hij praat geanimeerd met gedeputeerde Dek. Wat ze zeggen is onverstaanbaar sinds de scheepsmotor aansloeg. Ze houden zich met beide handen vast aan de leuningen. Twee meter naast de prins veert burgemees ter Kruize van Oostburg bij elke golf die het schip neemt, zo'n tien centimeter kaarsrecht omhoog, maar hij slaagt er wonderwel in niets van zijn koffie te morsen. Het is een koddig gezicht, zo'n wippende burgemeester. Naast hem in het gangpad houdt gedepu teerde Bruinooge zich met moeite staande aan een stoelleuning en probeert een gesprek te voeren met topman Saeijs van Rijkswater staat. Beide heren wiegen op de cadans van de boot heen en weer. Het lijken Japanse poppen met scharnieren in. de enkels. De boot duikt soms bijna steil een golfdal in en dan knikken de heren door tot hun hoofd een metertje boven de vloer hangt. Overal wiegende heren - een selecte top van achttien notabelen is uitgenodigd voor deze zeer exclusieve trip- struikelende heren, bijna omvallende burgemeesters. Ze conver seren, of proberen dat, en af en toe wordt er eentje ineens bleek, of zweterig. En deze koninklijke cake walk zal een goed uur duren. VERVOLG OP REGIO-Cl Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Hirsch Bal lin (Justitie) weerspreekt dat de Utrechtse hoofdcommissaris Wiarda hem niet heeft gewezen op corruptie in de top van de Amsterdamse recherche. De mi nister neemt daarmee stelling in 'de oorlog' tussen Wiarda en diens Amsterdamse collega Nordholt. Volgens Wiarda heeft hij in zijn gesprek met de minister het Am sterdamse politiekorps niet ge noemd als haard van corruptie. NRC Handelsblad meldde zater dag het tegendeel. Wiarda heeft ook tegenover Nordholt verklaard dat het dag blad op dit punt foute informatie had verstrekt, maar de Amster damse commissaris hecht meer geloof aan de NRC dan aan Wiarda's ontkenning. Minister Hirsch Ballin verklaar de gisteren ook dat de opheffing van het Interregionaal Recher cheteam (IRT) niet te maken heeft gehad met corruptie bij de Amsterdamse recherche. „Dat is een misverstand. De reden van de opheffing lag in de toepassing INHOUD 2 KATERNEN Binnerv/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 A6 Beurs A5 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 van werkmethoden die de offi cier van justitie en de procureur- generaal niet verantwoord von den." Met deze uitspraak nam de mi nister ook stelling tegen beschul digingen als zou het IRT wegens corruptie in het Amsterdamse korps zijn opgeheven. Hoofdcommissaris Wiarda lijkt door de tegenspraak van de mi nister in een lastig parket ver zeild te zijn geraakt. Hij wilde gisteravond geen commentaar geven. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 keukenarchitectuur bavel lange bunder 9 - bavel telefoon 01613-1422 „c,St-0 'OR Slj£r. n e n like s i n c f q k Breda, Nieuwe Ginnekenstraat 41, 076-218812 Van onze verslaggever Breda/Den Haag - Onderzoek van de Belastingdienst in Zuidwest-Nederland heeft een grootscheepse ontduiking van belasting door buiten landse koppelbazen aan het licht gebracht. Volgens een woordvoerder gaat het om enkele tientallen miljoe nen guldens per jaar. Het onder zoek wordt waarschijnlijk eind dit jaar uitgebreid naar de rest van Nederland. Van 1991 tot 1993 zijn in Zee land en delen van Zuid-Holland en Noord-Brabant 300 buiten landse bedrijven opgespoord die in Nederland arbeidskrachten uitleenden. Samen hadden die zo'n 15.000 werknemers in dienst. Deze mensen zouden in heel Ne derland actief zijn. Het gaat met name om Britse bedrijven die Britse of Portugese krachten uit lenen, voornamelijk voor gekwa lificeerd timmer- en laswerk. Het ministerie van Financiën noch de belastingdienst in Breda willen nadere gegevens verstrek ken over de koppelbazenaffaire. Alle mogelijke andere betrokken instanties, zoals vakbonden, be drijfsvereniging en het openbaar ministerie zeggen niets te weten over de zaak. Een woordvoerder van de 'BV 10', de bedrijfsvereniging voor de metaalsector, zegt desge vraagd: „Ik heb een aantal van onze opsporingsambtenaren ge raadpleegd, maar die weten van niks. Gebruikelijk bij dit soort zaken is dat Fiod, belasting dienst, bedrijfsvereniging en GAK gezamenlijk optrekken. Dit is duidelijk een solo-actie van de belastingdienst." Ook een woordvoerder van de Industriebond FNV in Ooster hout zegt 'geen enkel signaal' te hebben van koppelbazerij van de omvang zoals de belastingdienst die nu op het spoor zegt te zijn in het zuid-westen van Neder land. De bazen dragen geen loonbelas ting en sociale premies voor hun werknemers af, wat zo'n 40 pro cent op de arbeidskosten uit spaart. Een klein deel van die besparing komt ten goede aan de Nederlandse ondernemer, maar de grootste winst verdwijnt in de zak van de tussenpersoon. Vijf koppelbazen hebben inmid dels een belastingaanslag in de bus gekregen. In totaal gaat het hierbij om 10 miljoen gulden. Als zij de aanslag niet kunnen betalen, draait degene die de mensen heeft ingehuurd voor de belasting op. Aanleiding voor het onderzoek was een grote toename van het aantal buitenlandse koppelbazen in Nederland. De Bredase pers-officier van jus titie mr. W. Koops, die de zaak evenmin kent, laat weten dat het mogelijk is dat de belasting dienst zélf 'afrekent' met kop pelbazen, zonder tussenkomst van justitie. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het aantal gemeenten in Nederland (636) moet fors ingekrompen worden. Uitgangspunt daarbij is een inwonertal van minimaal 40.000 inwoners. Dat vindt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). De VNG werkt aan een nota, bedoeld voor de kabinetsfor matie. Zij vindt dat het zwaartepunt moet blijven lig gen bij de gemeenten. Daar mee neemt dit invloedrijke lobby-orgaan afstand van de provincies-nieuwe-stijl, zoals het kabinet dat voorstaat. VNG-directeur en CDA-sena- tor Fleers gaat ervan uit dat een schaal van zo'n 40.000 inwoners per gemeente nodig is. Nu telt Nederland 70 ge meenten met 40.000 of meer ingezetenen, samen goed voor 7,5 miljoen inwoners. De consequentie voor de ande re 560 gemeenten zou zijn: samenvoeging en opheffing. Fleers spreekt van een 'harde keuze', maar de enige juiste voor wie vindt dat het 'zwaar tepunt van binnenlands be stuur bij de gemeenten moet blijven liggen'. Het ministerie van Binnen landse Zaken reageert ver baasd op de voorstellen van de VNG. Het houdt vast aan het bestaande bestuurssyteem. „De vraag is of hiermee het verkleinen van de afstand tus sen burger en lokale politiek gediend is. Je ziet juist dat grote gemeenten overgaan tot het instellen van deelgemeen ten," aldus een woordvoerder. De VNG vindt dat zaken als openbaar vervoer, milieu en economisch beleid moeten in groter regionaal verband aan gepakt worden. De VNG wil de bestuurlijke organisatie daarop afstemmen, met een sterke nadruk op de eigen rol van - in de toekomst grotere - gemeenten. Prins Willem-Alexander stapt, zo fris als een hoentje, van de boot temidden van lichtelijk misselijke hoogswaardigheidsbekleders. Links Commissaris van de Koningin Van Gelder, rechts de Terneuzense burgemeester Barbé. foto wim kooijman Van onze Haagse redactie Den Haag - President Duisenberg van de Nederlandsche Bank verbaast zich over de 'kortzichtigheid' in de politieke discus sie over dé besteding van de meevaller van vier miljard gulden. „Want tegenover deze deels eenmalige meevaller staat een vrijwel zekere structurele tegenvaller in dezelfde orde van grootte door lagere aardgasopbrengsten." Duisenberg onthulde dit gistera- voor de koopkracht van de laag- vond op een spreekbeurt bij het Nederlands Genootschap voor Internationale Zaken. De aard gasopbrengsten zullen lager uit vallen dan geraamd, omdat in de begrotingsramingen van een ho gere olieprijs is uitgegaan. Minister Kok (Financiën) blijft vooralsnog uitgaan van een gro tendeels blijvende meevaller van vier miljard, liet hij de Tweede Kamer gisteren weten. Van dat geld wil hij de eerste belasting schijf iets verlagen - dat Is goed ste inkomens - en de werkgever spremies ZFW verkleinen. Ook bestaat het plan bedrijven dit jaar een eenmalige afschrij vingsmogelijkheid voor nieuwe machines te geven. Bank-president Duisenberg be klaagde zich gisteravond over 'het gemak waarmee recente meevallers worden bestemd voor lastenverlichting, terwijl tegelij kertijd niet eens de doelstelling in het regeerakkoord voor het tekort voor 1994 wordt gehaald'. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 (ADVERTENTIES) Vierzijdig naadloos kunststof keuken. In 13, dertien, kleuren. Noteert u even: inclusief koelkast, kera mische kookplaat, vlakscherm afzuigkap, Duropa! «jprkblad, diagonaal spoelbak, glaskasr, mengkraan, licht- en krans lijst, verlichting en, last but not least, korvenkast. Van 13.250,- Amerikastraat 14, Kaatsheuvel, Industrieterrein de Kets, Telefoon 04167-81410. (Maandag gesloten, vrijdag koopavond) MISSELIJK Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): u— De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) kwartaal acceptgiro87.20 kwartaal automatisch84.70 maand automatisch 29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:, Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT I—J

de Stem | 1994 | | pagina 1