f0 'Affaire De Smet kost stemmen' WD Axel enthousiast over deelname bevolking aan enquête OÈSTEM Volksdansen over de grens IDESTEM VI DAG Zestig keer bloed geven beloond DAG KLAPPER UITSLAGEN ter tussen het n van de foto CDA Axel verwacht geen verlies van zetels door rel rond Koewachts raadslid Afscheid van voorzitter Bond van Wipschutters Goesenaar hoort 2,5 jaar eisen voor hasjsmokkel Geld van provincies voor gezamenlijke bibliotheek voor Clinge-De Klinge Provincie geeft een ton voor kerk Hengstdijk ZEELAND C2 [ijkvenster Nu met gratis 3 films t.w.v. 90.- 170-54988 rS/HLO shool Zeeland IINDERWET editie zeeland Ouderenwerk Axel houdt spelmiddag KAARTINGEN SCHIETINGEN KOERSBAL Vogelbeurs in Hulst JARI 1994 WOENSDAG 26 JANUARI 1994 februari 10.00-15.00 uur 1994 in Techniek - Chemie - Milieu tische Ecotechnologie 4, 4382 NW Vlissingen j 01184-89229 ,onze verslaggever el - De animo is groot voor de Iénquête die de WD Axel onder de bevolking houdt over een aantal jrangende politieke items. Bijna lijf procent van het aantal uitgezet- j'formulieren is ingevuld terugge ven. De WD beschouwt dat als succ6s. Het behaalde percentage kun je verge- lijken met een representatieve steek proef", zei lijsttrekker P. Apers gisteren bij het afsluiten van de inleveringster mijn. De WD zal haar programma, zoals toegezegd, aan de hand van de binnengekomen reacties bijstellen, gaf Apers aan. Het is te vroeg om aan te geven op welke punten dat zal zijn omdat de WD nog druk bezig is met het rubrice ren van alle geplaatste opmerkingen. Volgens Apers en zijn collega L. den Doelder is er vrij uitvoerig gereageerd. „Sommigen hebben er een heel vel met opmerkingen aan vast geniet", aldus Den Doelder. Dat geldt met name voor de mogelijkheid om aan te geven welke veranderingen bewoners in hun straat of wijk nodig achten. De reacties komen volgens Apers niet alleen uit Axel maar ook uit de omrin gende dorpen. „Het is een evenwichtige spreiding", aldus Apers. De reacties vallen in vier grote blokken te verdelen. Over de invoering van de hondenbelas ting en de maatregelen die Axel heeft genomen om de overlast te bestrijden zijn veel reacties binnen gekomen. „Ze ker over de overlast van honden leven veel ergernissen. Een bewoner ergert zich er zo aan, dat hij een belasting voorstelt van duizend gulden per poot, vierduizend gulden per hond dus", al dus den Doelder. De andere reacties behelzen de open stelling van de winkels en de pinkster- kermis op zondag, de angst dat de huurprijzen in de nieuw te bouwen Betonwijk Oost te hoog op zullen lopen en de eigen wensen van de bewoners. In totaal zijn meer dan zesduizend formu lieren uitgezet. Ruim driehonderd zijn daarvan teruggekomen. De uitslag van de enquête wordt begin februari bekend gemaakt. Op donderdag 17 februari houdt de WD in café Molenhof in Axel een hoorzitting waar de enquêteresulta ten worden toegelicht. (in onze verslaggever Axel - Het op een zijspoor rangeren van het CDA-raads- lid W. de Smet uit Koewacht gaat het CDA in de gemeente Axel stemmen kosten, maar de partij gaat niet uit van zetelverlies. lethouders van Hulst maken gelet op artikel pemene Bepalingen Milieuhygiëne bekend 11994 vergunning is verleend ingevolge dé ■leiding van een aanvraag van: vinter, Groot Eiland 4 te Hulst om een nleu- hrichting omvattende vergunning wegens l/i|zigen van een rundveehouderij, akker- en fop het perceel Groot Eiland 4 te Hulst; In Zonen, Tragel 6 te St. Jansteen tot het Jen agrarisch loonwerkbedrljf met een Ir het in- en uitwendig reinigen van land- Ihines op het perceel Tragel 6 te St. Jan- Bnghels, Gentsevaart 1 te Kapellebrug om Jgehele inrichting omvattende aanvraag we lden/wijzigen van een varkens-, rundvee- en tijf op het perceel Gentsevaart 1 te Kapelle- llestraat 37 te Heikant tot het oprichten en ien van een tuinbouwbedrijf met gedeeltelijk het perceel Ellestraat 37 te Heikant; |bij de aanvraag behorende bescheiden, na- l zijn voorschriften verbonden ter voorko- Ivan gevaar, schade of hinder buiten de in- I alle andere ter zake zijnde stukken liggen Jen gedurende een maand in het Stadskan- Grote Markt 21 te Hulst ter inzage, J tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.30 uur Jiari, 5,12 en 19 februari 1994 van 09.00 tot Iroepsbureau der Rijkspolitie Hulst, Van der Hulst. J, tweede lid, van de Wet Algemene Bepalin- fetaat gedurende een maand na heden be ll de betrokken adviseurs; S v het bekendmaken van de aanvraag ot Ihikking op de aanvraag bezwaren hebben llanghebbende die aantoont dat hij redelij- jtaat is geweest tegen de aanvraag en de Iking bezwaren in te brengen. prdt na afloop van de beroepstermijn van 1 beroep wordt ingesteld en met toepassing I de Wet op de Raad van State een verzoek phorsing van de beschikking dan wel tot bet Irlopige voorziening, noet worden gericht en gezonden aan de •fdeling voor de geschillen van bestuur, Bin- S-GRAVENHAGE torsing of een voorlopige voorziening n de voorzitter van de Afdeling voor.de ge? van de Raad van State, rdt niet van kracht, voordat op dat verzoek 14. n wethouders van Hulst, tr, dr mr A.A.L.G.M. Kessen r. H.J. v. Geesbergen. jie verwachting sprak lijsttrek- ier A. van Waes uit bij de pre sentatie van het verkiezingspro gramma van de christen-demo- traten. „Er zijn betere situaties ienltbaar", zei hij over de sa menstelling van de verkiezings lijst waarop voor Koewacht één mdidaat, het. huidige raadslid Jansen, op een verkiesbare plaats staat, r het beleid van het CDA de afgelopen vier jaar, waarin volgens Van Waes veel CDA-beloften zijn nagekomen, de partij voldoende ver eouwen om de verkiezingen in maart met een gerust hart tege moet te zien. Jammer CDA-top zei het jammer te vinden dat De Smet, die alleen maar wilde meedoen als hij op ten verkiesbare derde plaats te recht zou komen, zich had terug getrokken als kandidaat. Het af delingsbestuur gaf unaniem de voorkeur aan de andere kandi- daat uit Koewacht K. Jansen, die drie terecht kwam, en wilde De Smet niet hoger dan 'zes' zetten. De Smet bedankte ver volgens voor die eer en maakt ajn raadsperiode nu als onaf hankelijk raadslid af. Degradatie De Smet was bij de vorige raads verkiezingen op een onverkies- laats gezet, maar eiste met voorkeurstemmen een raadszetel op. Aanleiding voor de degradatie op de lijst voor de komende verkiezingen was vol gens een verklaring van interim afdelingsvoorzitter J. Loef zijn agressieve manier van zieltjes winnen. Maar dat was niet de enige reden om De Smet te pas seren. Hij zou ook lui zijn, aldus de verklaring van Loef. De Smet heeft steeds ontkend zich van ronselpraktijken te hebben bediend. De CDA-afde- ling vond daarvoor het bewijs ook niet geleverd en droeg inte rim-voorzitter Loef tijdens een vergadering in december op die zaak publiekelijk recht te zetten. Loef heeft dat nog steeds niet gedaan. Bewijs Het bewijs voor de aantijging aan het adres van De Smet is ook vier jaar geleden niet gele verd toen de PvdA de vermeende ronselpraktijken van het CDA en de WD aankaartte. De PvdA eiste in die dagen nader onder zoek omdat in Koewacht 32,3 procent van het aantal stemmen via volmachten werd uitge bracht, de hoogste score in Ne derland, maar dat heeft geen concrete zaken opgeleverd. Binnen het CDA werd daarom afgesproken de zaak te laten rusten. De partij was dan op zijn zachtst gezegd niet blij toen Loef met zijn verklaring kwam. De CDA-afdeling bespreekt de loslippigheid van Loef begin vol gende week opnieuw en zal daarna volgens Loef met een schriftelijke verklaring over de zaak naar buiten komen. Savooy spelde scheidend voorzitter Bruggeman de gouden spd van de Zeeutvs-Vlaamse bond op. foto wim kooyman 'au onze correspondent Zuiddorpe - Tijdens de Alge mene Jaarvergadering van de «euws-Vlaamse Bond van "'pschutters heeft J. Brugge man uit Philippine afscheid genomen als voorzitter van 0,e bond. Na 35 jaar vond Kantoren afneuzen. Hulst en Goes. "tassen en telefoonnummers °P Pagina A2. ?U®ningstijden: °-30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie erneuzen Rein van der Helm FMer Oggel (editie-chef), ffank van Cooten, Frank Deij, H K?°men (sport), °'d de Puijsseleijr. Goes: Cees Maas, (Provincie redacteur). ?t: *:U9ène Verstraeten (P|v- editiechef) klSDprttentie'e*Ploitatie r m Zeeland: „MenU. 8 93 Pnve tel. 09-3293459940. 1150 ouderen uit Clinge, Axel, St. Pauwels en St. Gillis-Waas dansten gisteren in Malpertuus. Van onze verslaggever Clinge - In het gemeenschapscentrum Malpertuus te Clinge werd gisteren een grensoverschrijdende volksdansmiddag gehouden. Aan het evenementen deze 150 ouderen mee uit Clinge, Axel en het Belgische St. Pauwels en St. Gillis-Waas. De volksdanshappening was het resultaat van de wederzijdse contacten die het afgelopen jaar zijn gelegde tussen de oude- foto wim kooyman renbonden aan weerszijden van de grens. In zijn openingswoord stelde voorzitte C. Hageman van de Clingse Katholieke Bond van Ouderen dat de grensoverschrijdende contacten een nog vastere voet moeten krijgen. „We zijn in ieder geval op de goede weg", aldus Hageman. De eerste contacten werden gelegd in het kader van het Europees Jaar van de Ouderen. „Een geslaagd jaar", blikte Hageman terug, „maar daarmee houdt het niet op. We moeten nu voortzetten wat we begonnen zijn". hij de tijd gekomen de voor zittershamer neer te leggen. Secretaris Eddy Savooy sprak van een kundige voorzitter die zeer goed was in het sluiten van compromissen. Naast de gewone werkzaamheden die het voorzit terschap meebrachten, aldus Savooy, zette Bruggeman zich ook ieder jaar weer enorm in voor de organisatie van het Eu ropees Kampioenschap. Naast al die bestuursbezigheden was en is Bruggeman een actief schutter die zowel de Zeeuws Vlaamse als de Nederlandse kampioenstitel behaald heeft. E. Savooy spelde de scheidende voorzitter als blijk van waarde ring voor zijn inzet de gouden spel van de Zeeuws-Vlaamse bond op. Namens alle aangeslo ten verenigingen overhandigde H. van Iwaarden uit Aardenburg aan Bruggeman een boek. Tijdens de algemene vergadering werden verder de jaarstukken behandeld en er werden in ver band met het aftreden van C. Pauwels twee nieuwe leden ge kozen. L. de Beleir uit Westdor- pe en G. d'Haens uit Graauw werden aan het bestuur toege voegd. Als nieuwe voorzitter werd G. d'Haens uit Graauw gekozen. Van onze correspondente Middelburg - Voor zijn be trokkenheid bij de invoer van 2300 kilo hasj op 16 juli is dinsdag voor de Middelburg se rechtbank tegen de 44-jarige Goesenaar P.R. een gevangenisstraf geëist van tweeëneenhalf jaar met daar naast een boete van 100.000 gulden. De partij drugs (afkomstig uit Marokko) werd aangevoerd per zeiljacht en voor de Walcherse kust door de politie onderschept. De 53-jarige schipper H. den D. uit Wilhelminadorp hoorde 18 maanden tegen zich eisen, twee andere opvarenden werden in november reeds tot langdurige gevangenisstraffen veroordeeld. Tijdens een eerdere behandeling van de zaak wenste de raadsman van hoofdverdachte R. ophelde ring over de rol van de sportvis ser die vanuit Terneuzen de la ding van het jacht op voile zee zou overnemen en vervolgens aan wal brengen. De visser was na een telefoontje van R. inder daad uitgevaren, maar enkele uren later weer teruggekeerd, zonder in de buurt te zijn ge weest van het smokkelschip. Waarom moest deze belangrijke getuige met alle geweld buiten schot blijven, zo wilde raadsman mr. Olie weten, en waarom werd hij na de betekenissen van R. en zijn maten niet als verdachte gehoord? Als getuige onder ede deed de sportvisser dinsdag zijn verhaal. Hij was inderdaad door R. bena derd om behulpzaam te zijn bij Van onze correspondent Axel - Het Gemeenschappelijk Ouderenwerk houdt vrijdag 28 januari een spelmiddag in De Vurssche. Tijdens deze spelmiddag wordt een verloting gehouden en wordt tweede-handskleding verkocht. De spelmiddag begint om 14.00 uur en is voor iedereen toegan kelijk. een hasjtransport. Omdat hij niets met de zaak te maken wil de hebben, had hij 'voor alle zekerheid' een van de gesprek ken met R. op zijn schip in de haven van Terneuzen op de band opgenomen. Toen hij vervolgens een telefoontje kreeg dat het smokkelschip voor de kust lag, was hij weliswaar uitgevaren, maar dan uitsluitend met het doel 'een visstek te zoeken', zo als hij 'toch al van plan was' te doen. Pas veel later, toen hij in de krant las, dat zijn schip ge noemd werd in verband met de mislukte hasjsmokkel, had hij bij de politie een tevoren uitge typte verklaring afgeleverd. 'Een onwaarschijnlijk verhaal', aldus mr. Olie, voor wie het duidelijk was dat de sportvisser een 'instrument in handen van de politie' was geweest. De raadsman zette over de hele linie vraagtekens bij de 'zuiverheid van het onderzoek' waarin de CID een centrale rol had ge speeld. Door het weglaten van informatie uit de stukken zou dit onderzoek onrechtmatig zijn en strijdig met het voeren van een behoorlijk strafproces. Officier van justitie mr. Van der Bel noemde de Goesenaar de man die zich (waarschijnlijk in opdracht van nog grotere bazen achter de schermen) had verze kerd van de medewerking van drie financieel kwetsbare man nen met een blanco strafblad.- Vooral schipper Den D. was door R. financieel in de tang genomen door hem in het vooruitzicht te stellen, dat zijn schuld van 90.000 gulden (nodig voor de aankoop van het smokkeljacht) bij een geslaagd transport zou worden kwijtgescholden. Boven dien zou elk van de mannen een bedrag van ƒ25.000 ontangen als beloning voor de moeite. „Een schijntje", zo sneerde de officier, die berekende dat de partij hasj op straat een bedrag zou hebben opgebracht van 23 miljoen. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. M. de Rooij uit Vogelwaarde is onderscheiden, omdat hij zestig keer bloed heeft gegeven aan de bloedbank van het Rode Kruis. De ere-plaquette werd hem gisteren uitgereikt door burgemeester Th. Steenkamp van Hontenisse. Zestig keer bloedgeven is zelfs voor de meest trouwe bloeddonors een hele mijlpaal. Het was in ieder geval de eerste keer in de gemeente Hontenisse dat er een dergelijke onderscheiding kon worden uitgereikt. Volgens informatie die burgemeester Steenkamp had gekregen zou M. de Rooij pas de tweede in Zeeuws-Vlaanderen zijn. foto wim kooyman Van onze verslaggever Clinge/De Klinge - De pro vincies Oost-Vlaanderen en Zeeland hebben besloten elk tienduizend gulden be schikbaar te stellen voor een gezamenlijke biblio theek voor Clinge en het Belgische De Klinge. Dat betekent dat nu de basis is gelegd om aan de grensover schrijdende samenwerking op dit gebied gestalte te geven. Het bestuur van de biblio theek in Oost Zeeuws-Vlaan deren had overigens aan beide provincies elk een bijdrage van 20.000 gulden gevraagd. De Stuurgroep Kulturele Uit wisseling heeft echter geadvis- seerd maximaal de helft van dat bedrag te geven. Grote klok Gedeputeerde Staten van Zee land willen wel dat het biblio- theekbestuur aan de grote klok hangt dat een en ander tot stand is gekomen met be hulp van de twee provincies, in het kader van hun cultureel samenwerkingsverband. Bo vendien willen GS op de hoog te worden gehouden van de verdere ontwikkelingen rond de totstandkoming van de ge zamenlijke bilbiotheek. Op dit moment beschikt De Klinge slechts over een uit- leenpost van de bibliotheek in St, Gillis-Waas. Clinge moet het nu doen met de bibliobus. De gemeenten St. Gillis en Hulst willen een gezamenlijke lectuurvoorziening in het voormalige gemeentehuis van De Klinge. Dat gebouw wordt voor dat doel grondig gereno veerd en uitgebreid. Het hui dige boekenbestand van 4.500 banden zal, met het oog op de Nederlandse gebruikers, moe ten toenemen met tenminste 2.000 banden. Daarmee is een bedrag van zo'n 70.000 gulden gemoeid. Taalunie De gemeente Hulst draagt 15.000 gulden bij voor de aan schaf van nieuwe boeken. Ge hoopt werd dat de twee pro vincies ieder 20 mille zouden bijspijkeren. Dat wordt nu dus 10 mille. Er loopt nog een verzoek om een bijdrage van 20.000 gulden bij de Taalunie. De Hulster wethouder P. Wee- maes zei gisteren verheugd te zijn dat de twee provincies bereid zijn een bijdrage te le veren. „Iedere impuls is zeer welkom. Maar willen de men sen echt iets aan de gezamen lijke bibliotheek hebben, dan zal het boekenbestand toch fors moeten worden uitge breid. Ik denk dat we nu weer eens met z'n allen om de tafel moeten gaan zitten en kijken hoe we toch de rest van het geld bij elkaar kunnen krij gen". ST. - JAN STEEN - De Waranda, 13.30 uur, schie ting voor bejaarden (KBO). - Café 't Centrum, 14 uur, vleeskaarting. CLINGE - Malpertuus, ANBO, 13.30 uur, koersbal. I SAS VAN GENT - De Roselaer, KBO, 14 uur, bingo. I AXEL - Gregoriuscentrum, 14 uur, koersbal. Axel - Zaal De Boemerang, 32 personen. Bieden: 1. J. van der Hooft, 2. L. van Cadsand, 3. B. Riemens. Jokeren: 1. mevrouw Thompson, 2. mevrouw De Fey- ter, 3. mevrouw Van de Bos. Kloosterzande - Zaal St.-Marti- nus, 41 personen. Bieden: 1. J. Pauwels, 2. J. Bogaert, 3. J. Mor- cus. Sluiskil - Zaal Atlanta, 94 perso nen. Bieden: 1. M. de Ruyter, 2. A. Koole, 3. mevrouw Elegeert. Jo keren: 1. mevrouw De Ruyter, 2. mevrouw Harms, 3. mevrouw Ha melink. Emmahaven - Zaal 't Verdronken Land, 22 personen. Bieden: 1. B. de Baar, 2. H. Baecke, 3. J. Steyaert Hengstdijk - Camping De Vogel, 33 personen. Bieden: 1. A. Heme- laar, 2. A. van Dorsselaer, 3. P. Saman. Jokeren: 1. mevrouw De Cock, 2. mevrouw Van Goethem, 3. E. van Oosterwijk. St.-Janseen - Zaal 't Centrum, 42 personen. Bieden: 1. mevrouw Pieters, 2. J. Waly, 3. mevrouw De Vet. Jokeren: 1. mevrouw Hoop, 2. B. Segers, 3. K. de Vet. Zandstraat - Zaal De Straete, 92 personen. Bieden: 1. J. Verhelst, 2. mevrouw De Rijke, 3. J. Patijn en mevrouw Verhelst. Jokeren: 1. mevrouw Naeye, 2. B. de Feyter, 3. A. de Feyter. Clinge - Zaal Malpertuus, 57 per sonen. Jokeren: 1. mevrouw d'Hooghe, Hulst; 2. M. Blommae- rt-de Block, 3. R. Bleijenberg, beiden Clinge. Zuiddorpe - Bejaardenschieting, zaal gemeentehuis, 32 schutters. Hoge vogel: H. D'Hondt, eerste zijvogel: C. Martens, tweede zij vogel: G. Stevens, grootste aantal (6): J. Suy. Walsoorden - Bejaardenschieting, zaal Rue du Nord, negentien schutters. Hoge vogel: J. van Damme, eerste zijvogel: C. Rot tier, tweede zijvogel: J. de Beul, grootste aantal (5): F. de Kint en P. d'Hondt. Lamswaarde - Bejaardenschie ting, zaal De Lamsoren, dertig schutters. Hoge en eerste zijvogel: B. Verley, tweede zijvogel: P. Bo gaert, grootste aantal (6): R. Bo gaert. Zuiddorpe - Zaal gemeentehuis, 34 schutters. Eerste hoge vogel: D. Audenaerde, tweede hoge vo gel: H. D'Hont, eerste zij vogel en frootste aantal (7): E. van Pottel- erge, tweede zijvogel: R. Rottier. Lamswaarde - Zaal De Lamso ren, 29 schutters. Hoge vogel: R. Verschoten, eerste zijvogel: A. de Waal, tweede zijvogel: P. Huls hout, grootste aantal (7): P. Neve en A. D'Hondt. Kloosterzande - Zaal Rozenhof, KBO, 24 personen: 1. H. de Gucht/A. Rombout, 2. A. Weese- poel/A. Mathijssen, 3. J. de Kort/ A. de Gucht. Axel - Gregoriuscentrum, dertien personen: 1. mevrouw Snoek, 2. A. Willems, 3. D. de Graaf. Westdorpe - Zaal Concordia, twintig personen: 1. C. Heyman- de Smet, 2. E. de Smet, 3. R. van Hecke-Audenaerde. Ossenisse - Zaal Hof ter Nesse, twaalf personen: 1. A. Mannaert/ E. de Maat, 2. J. Schenkels/R. Reyns-de Kort, 3. M. Radema- kers-Warrens/M. de Maat-de Waal. Sas van Gent - Zaal De Roselaer, vijftien personen: 1. F. de Kort/M. de Pan, 2. A. de Maerschalk, 3. A. de Buck/L. Coone. Stoppeldijk - Zaal 't Gelaag, veertien personen: 1. mevrouw Everaert/P. Vinkenstein, 2. me vrouw Van Laar/P. Roelands, 3. mevrouw Cappaert/J. Lauwers. Heikant - KBO, 38 personen: 1. J. de Rechter/A. Smet en J. Bouvre/ J. Bouvre-Ferket, 2. A. Ferket/M. Vonck-de Groene en O. Peters- Pieters/E. Jonkers. Hulst - Zaal De Lieve: 1. F. Esseling, 2, T. Heirman, 3. G. Smet. Hulst - Zaal De Lieve: 1. M. van Vlierbergen/L. Boonman, 2. F. Esseling/L. Kegels, 3. G. Burm/M. van Vlierbergen. Van onze verslaggever Middelburg - De provincie Zeeland wil honderdduizend gulden beschikbaarstellen als bijdrage in de restauratiekos ten van de kerk in Hengst dijk. Dat is eenderde van het bedrag dat nodig is om de vieringtoren van de kerk van de ondergang te redden. Als voorwaarde stelt de provin cie onder meer dat met de werk zaamheden voor 1 juli begonnen zijn en dat het bouwbureau van het bisdom Breda de werken gratis begeleidt. De belabberde toestand van het kerkgebouw kwam aan het licht na een bouwkundige inspectie door het bisdommelijk bureau. De hoofdkapconstructie van de kerk is labiel en verder bleek dat wegens doorgeroeste en los ge rotte ankers de hele vierlingto ren er onverankerd bij stond. Dat de situatie zo slecht was, was niet bekend. „Niet eerder is deze toestand uit rapporten van de provinciale Monumenten- wacht gebleken. Hierover is de Monumentenwacht aangespro ken", meldde de provincie eer der. Hulst - Vogelvereniging Vo gelvreugd uit Hulst houdt zondag 30 januari een grote vogelbeurs. Dat gebeurt in café De Ster in de Overdamstraat. De beurs is geopend van 10.00 tot 13.00 uur. Iedereen die vogels wil kopen of verko pen is welkom. Er is een opkoper aanwezig.

de Stem | 1994 | | pagina 15