Vliegen naar VS goedkoper' H „Rente op m'n 13e maand? Prima idee!" leling: ïam, ofjight i 6.75 ght D®®0© of max )f light®®® a 1.5 I J9< ND KORT belandt in Rome Fruittelers eisen steun van minister Bukman udirect gevolg van prijzenslag tussen KLM en Northwest LO.- Nieuw geld in Belgrado Betere arbeidsomstandigheden havens Opnieuw massa-ontslag in telecom-industrie VS ISTEM ECONOMIE rupp Hoesch chrapt ruim 000 banen 1.49 schaal, ygg of Jlijftopde kleintjes lette'1 Singapore kocht vier Fokker 50's KOP MUNT Twingo! ECONOMIE KORT Sparen doe je gewoon bij de Postbank. DINSDAG 25 JANUARI 1994 A5 ch aan rov blijft in de nieuw» minister van Financiën eren dat hij de beslissing en van president Jeltsi! .ijn ontslag in uit protesl ijkste hervormers uit d t hij het ontslagverzoek dat deze in zijn huidige ^en het Landbouwschap de öter morgen aanbieden. Ge- tenlandse Zaken Brundtland heeft gisterei inister van Buitenlands ter van Handel was, is d» rehitect van het vredesak- Iging van zijn voorgang astheer bij de ontmoetin- Israëlische minister van eiden waren in Oslo voor n op compromis ier Morihiro Hosokawa artij in het iand hebben chting van een compromis een gezamenlijke commis- ent, die gewijzigde wets- olgens worden voorgelegd t gezamenlijk. De hervor- ndeling van de kiesdistric- e plannen van de regering huis. gaat naar Libanon en wii oek brengen aan Israël ei ezegd in een gesprek mei noodzaak van een krachtig tot een 'katholieke eenheic hristendemocratie en haar Antwerpen ams Blok zou, indien er nu t district Antwerpen bijna mentsverkiezingen van '91 wart van de stemmen. De te, naar de liberale VLD en raad van Antwerpen bezet e een na grootste fractie. In zingen gehouden. od bij aanslag tionale Bank van Grieken gisteren na een aanslag in De verantwoordelijkheid is reurorganisatie 17 Novem- e terreurorganisatie Vrano- ier was verwikkeld in een tober bij de regeringswissel igde ook de conservatieve inister Stefanos Manos te rrealistische ervaring. Je vervolgens gebeurt er h is het natuurlijk wel, r van plan is." ort na het vertrek kreeg ik' de gaten dat er iets aan de nd was", vertelt Storm, en man liep naar de cock- ik hoorde geroezemoes, 'en later vertelde de captain s dat we gekaapt waren en n half uur later kregen we te ren dat we op weg waren ar Rome. Er is geen sprake weest van paniek, ook om- t het vliegtuig meer dan lf leeg was. Het was al met een tamelijk onschuldige ping, maar ik hoop wel dat 'jn eerste en ook mijn laatste lzijn." venals de meeste van zijn 42 edepassagiers reist Storm, e gistermorgen door de am- issade in Rome is opgevan- m, vandaag via Parijs alsnog lar Mali. 0nze redactie economie liisivijk - Landbouwminis- .gukman moet de noodlij- je Nederlandse fruittelers jlte hulp komen, anders is met vierhonderd bedrij en deze sector gedaan. ,jS de strekking van het ei- .jakket dat de Nederlandse ï'telers Organisatie (NFO), Centrale Landbouworganisa- d wordt onder meer verla- •van de arbeidskosten, com pensatie van schade die de vorst in de jaren 1990 en 1991 heeft aangericht, een Europese rooire- geiing voor het overschot aan fruitbomen en een betere kwali teitsgarantie voor het fruit. De problemen in de sector zijn volgens NFO-voorzitter J. Ze venbergen mede het gevolg van de lage prijzen die als gevolg van Europese recordoogsten worden gemaakt en het prijsdrukkende effect van goedkoop fruit uit landen bezuiden de evenaar. Zevenbergen schat dat achthon derd van de drieduizend Neder landse fruittelers in moeilijkhe den verkeren. De helft daarvan kan door de banken nog worden geholpen, de rest is zonder over heidssteun ten dode opgeschre ven. Zevenbergen zegt dat de appel- prijs al twee jaar lang ver bene den de kostprijs ligt. Op elke kilo appels legt de teler vijfen veertig cent toe. De NFO-voor zitter voorziet op korte termijn een gering prijsherstel, maar noemt die onvoldoende om de sector er weer bovenop te hel pen. „We hebben leren leven met prijsschommelingen in deze sec tor. Normaal is er voldoende tijd om het met reserves uit goede jaren uit te zingen. Maar nu snakt al een deel van de bedrij ven naar adem en zit een ander deel door de vorstschade onder de grens. Daar steken de banken geen geld meer in. Zonder hulp van de overheid komen die er niet meer uit." De NFO vindt dat Bukman de door vorst getroffen fruittelers moet helpen, net als de aardap pelboeren in Groningen en door hoog water getroffen Limburgse boeren. „Daar zijn wel compen satieregelingen voor, terwijl wij nergens op kunnen terugvallen," klaagt voorzitter Zevenbergen. Verder pleit hij voor lagere loon kosten tijdens het plukseizoen. Er zou toestemming moeten worden gegeven voor het tijde lijk aantrekken van goedkope buitenlandse arbeidskrachten of de twee jaar geleden ingevoerde premie- en loonheffing voor fruitplukkende huisvrouwen zou moeten worden ingetrokken. Dit jaar nog zouden de minst producerende fruitgaarden moe ten worden gerooid. „Dat heeft meer zin dan het uitkeren van de interventieprijs voor het fruito- verschot in Europa," aldus Ze venbergen. Dat zou een produc tie-reductie van 5 procent bete kenen. „onze verslaggever tda - Reisbureaus verwachten dat er de komende janden flink wat voordeel valt te behalen bij het „eken van vliegreizen naar de Verenigde Staten. Kte aanleiding hiervoor is de •zenslag die KLM en de aan jr gelieerde Amerikaanse jitvaartmaatschappij North 's Airlines hebben ontketend, •verlagen de prijzen van de Jjetten tot dertig procent voor sthten uit de Verenigde Staten er de Atlantische Oceaan naar b tachtig bestemmingen in de ■node 1 april tot 1 oktober, dere Amerikaanse vliegmaat- iappijen hebben aangekon- •gdde strijd niet te schuwen en i taneven eveneens te zullen irlagen. algemene verwachting is tor deze prijzenslag ook de uiten van Europa naar de VS ledkoper worden. jlgens manager E. Machielsen reisbureau Van Hulst met stigingen in Roosendaal en irgen op Zoom is er sprake van "neerwaartse spiraal die al lortmund (anp) - Het Duitse aalconcern Krupp Hoesch hapt de komende twee lar bijna 4.400 arbeidsplaat- si. «huidige personeelssterkte van 1.700 moet aan het eind van dit •ar met 2.800 zijn terugge- racht. Volgend jaar schroeft npp Hoesch het aantal banen iet nog eens 10 procent naar aeden, zo heeft de onderne- ling gisteren laten weten, verband met de veranderde eeftijdsopbouw van de werkne- 's en de aanzienlijk gestegen sten kan de personeelsvermin- niet langer worden be kt door vervroegde uittreding. Be onderneming vreest dan ook »r gedwongen ontslagen. Vo lg jaar heeft Krupp Hoesch aar eigen zeggen het aantal tbeidsplaatsen met 6.300 ver anderd. nu aangekondigde plannen •'orden ingegeven door het fehte economische klimaat. •De zwaarste recessie op de Wmarkt sinds de Tweede We- dog dwingt ons verdere saatregelen te treffer, om het «bestaan van de onderne- «g veilig te stellen," aldus het nncem. In de eerste helft van l jaar leed Krupp Hoesch verlies voor belasting van miljoen mark. (ADVERTENTIE) BESTE ONDERNEMERS VISIE BREDA Beste Ondernemers Visie (BOV) Breda '94 van start gegaan Op donderdagmiddag 16 juni a.s. zal in Het Turfschip in Breda voor de tweede maal de BOV-trofee feestelijk worden uitgereikt aan de onderneming met de Beste Ondernemers Visie in de regio Breda; dit jaar op het gebied van Personeel en Motivatie. Thema: movitatie een blijvende zorg!? In de komende maanden vindt hiertoe het selectieproces plaats. Het selectieproces is gisteren van start gegaan met de verzending van de deelnameformulieren aan ruim 300 geselecteerde ondernemingen in de regio Breda met meer dan 10 werknemers werknemers in dienst. Commissie van Aanbeveling BOV-Breda '94: drs. E.H.T.M. Nijpels, burgemeester gemeente Breda; C.W. Looman, voorzitter Kamer van Koophandel en Fabrieken voor westelijk Noord-Brabant; ir. G W. van Logesteijn. voorzitter Brabants-Zeeuwsche Werkgeversvereniging (BZW); F.M.C.M. Willems, voorzitter Breda's Industrieel Contact (BIC); Heeft u vandaag onverhoopt geen deelnameformulier ontvangen? Neemt u dan even contact op met: Secretariaat BOV-Breda '94 (mevr. Nicole Voets) P/a Randstad Uitzendbureau Kloosterplein 7, 4811 GN Breda Telefoon: 076-201343 Fax: 076-222680 Wie wordt winnaar BOV-Breda '94? De inschrijving sluit op donderdag 10 februari a.s. Winnaar BOV-trofee 1993: Vinke Display B.V. jaren geleden is ingezet en waar van het eind nog niet in zicht is. „Delta en United Air Lines, Continental en TWA zullen dit voorbeeld zeker volgen. Maar ook van Martinair die veel met pakketreizen werkt, valt nog wel een korting van tussen vijftig en honderd gulden te verwachten." Er is volgens Machielsen nauwe lijks verschil meer tussen reizen binnen Europa en naar Amerika. „Een retourtje Gran Canaria komt op zeshonderd en New York op achthonderd gulden. Het gevolg is dat steeds meer mensen er nu voor zullen kiezen toch maar eens de grote over steek te wagen." Weliswaar is de consument bij deze tariefsverlaging gebaat, maar directrice P. Aartsen van reisbureau Relik en Van Hooft in Breda vindt deze toch onbegrij pelijk. „De prijzen zijn al heel laag. En door het wereldkampi oenschap voetbal hadden ze over reizigers toch al niet te klagen. Daarom is dat heel vreemd. Het kan niet anders of vliegmaat- schapijen schieten erbij in. Hier kunnen ze het gewoon niet voor doen." Ook directeur C. Deij van Star Travel in Terneuzen verwacht flink wat extra Amerika-gan- gers. Hij denkt wel dat prijskor tingen van Nederland nóar Ame rika vooral buiten het hoogsei zoen vallen. „In juni heb je het WK voetbal en dan is de nood zaak voor tariefsverlagingen toch een stuk minder." Medewerkster C. Vermolen van het ANWB-reisbureau in Breda denkt dat de 'tarievenoorlog' de komende tijd in alle hevigheid zal losbarsten. „Voor ons bete kent dat aan de ene kant meer reizigers, maar aan de andere kant wat minder omzet. Om het nog een beetje rendabel te ma ken zullen de vliegmaatschap pijen waarschijnlijk van de hon derd stoelen er tien flink onder de prijs van de hand doen en de rest tegen een wat duurder ta rief." Voor de verlagingen van vluch ten vanuit de VS geldt een aan tal voorwaarden. Zo moeten de tickets voor vluchten in die pe riode naar India, het Midden- Oosten en Afrika vóór 11 fe bruari worden aangeschaft, en voor reizen naar Europese be stemmingen uiterlijk 28 februa ri. Retourtjes van San Francisco naar Amsterdam gaan bij North west/KLM bijvoorbeeld 758 dol lar kosten, Detroit-Parijs 638, Minneapolis-Londen 598 en New York-Bombay 1258 dollar. In een slagerij in Belgrado worden nieuwe prijskaartjes bi] de waren gelegd. Gisteren werden nieuwe biljetten geïntroduceerd van 1, 5 en 10 dinar, de waarde van de nieuwe dinar is gelijk aan die van de Duitse mark. Lang zal dat overigens niet duren want de inflatie stijgt razendsnel in Servië. foto epa Van onze verslaggever Singapore - Fokker heeft het afgelopen jaar de luchtmacht van Singapore vier Fokker 50 transportvliegtuigen gele verd. Dat is gisteren door het ministe rie van Defensie van Singapore medegedeeld. Volgens Fokker- woordvoerder B. van Veen ston den deze toestellen al in de lijst van de Fokker 50 opgenomen onder de noemer 'undisclosed'. Het betreft klanten, die hun naam niet willen laten publice ren. Gewoonlijk gaat het om politiek gevoelige leveringen. De vier Fokker 50 transport vliegtuigen komen ter vervan ging van een 20 jaar oude vloot Skyvans, zo wordt uit Singapore gemeld. Het ministerie verschaf te geen nadere bijzonderheden over de aankoop. Door speciaal project 'Zeehavenstrategie' Rotterdam (anp) - De ar beidsomstandigheden in de Nederlandse zeehavens zijn de afgelopen jaren verbeterd dankzij het speciale project 'Zeehavenstrategie'. Hier zijn alle betrokken partijen, zoals vakbonden, Arbeidsinspec tie, werkgevers en het ministerie van Sociale Zaken, het duidelijk over eens. Dit blijkt uit een evaluatierap port van het project dat gisteren in Rotterdam is aangeboden aan minister De Vries van Sociale Zaken. De zeehavens waren de eerste in een reeks van bedrijfstakken die door de Arbeidsinspectie zijn uitgekozen voor een landelijke aanpak. Daarbij werden de pro blemen niet alleen op bedrijfsni veau aangepakt, maar ook met werkgevers- en werknemersor ganisaties op het niveau van de bedrijfstak. Het project is van 1990 tot en met 1993 uitgevoerd. L. Jansen, directeur van de Rot terdamse vereniging van haven werkgevers SVZ, meent dat er dankzij de gekozen aanpak op een groot aantal punten concrete verbeteringen zijn aangebracht in de arbeidsomstandigheden van de havenwerkers. „Ik denk daarbij bijvoorbeeld aan de introductie van bescher mingsmiddelen en veiligheids- kleding. Op het terugdringen van het ziekteverzuim heeft de strategie zeker een prikkelende werking gehad", aldus Jansen. Ook K. van Nimwegen van de Vervoersbond FNV vindt dat er op de bedrijven een en ander is verbeterd. „Vroeger namen de werknemers de slechte arbeids omstandigheden in de havens er bij. Nu zijn ze daar veel alerter op." Minister De Vries meent dat door de Zeehavenstrategie de fundamenten zijn gelegd voor een voortdurende verbetering van de arbeidsomstandigheden in de zeehavens. Tijdens het project ging de In spectie van de Havenarbeid op in de Arbeidsinspectie en daar mee veranderde de werkwijze. De inspectie trad vroeger nogal eens op als adviseur over ar beidsomstandigheden, maar nu worden de verantwoordelijkhe den zoveel mogelijk daar gelegd waar ze horen, namelijk bij de werkgever zelf. Worden er nu problemen geconstateerd, dan moet het bedrijf die zelf oplos sen. Zo niet, dan volgt al snel een volgende stap van de Ar beidsinspectie. et hele jaar vakan tie voor 170 per .maand' lacht de advertentie mij toe. En op de radio roept de verkoper het zelfde. Nu vind ik de Renault Twingo een heel leuk autootje. In de kleine markt zijn er twee wa gentjes die eruit springen; de Fiat Cinquecento en de Renault Twingo. De Twingo is een verbazing wekkend vrolijk wagentje. Regelrecht weggereden uit een stripverhaal. Suske en Wiske komt het meest in aan merking. want de Twingo doet precies denken aan Vitamientje, het sprekende, la chende en levende karretje uit oude avonturen van dit dartele duo. De vormgeving is in zowel letterlijke als figuur lijke zin fantastisch. Het programma is bovendien zeer overzichtelijk: één car rosserie, zes kleuren, drie op ties. Standaardprijs: 20.750. Ik wil maar zeggen: u mag hem van mij zo gaan kopen. Ik hoorde de reclame in de auto en dacht: leuk voor moe der de vrouw, zo'n wagentje. Honderdzeventig gulden per maand is geen geld, bijna goedkoper nog dan de weke lijkse bloemen. Dus onmiddellijk de auto richting Renaultdealer Jans- sens in Breda gekoerst. De vriendelijke vakmensen, heten ze daar. En ze waren heel vriendelijk en verstonden hun vak zo goed, dat ik voor hon derdzeventig gulden geen Twingo meekreeg! Mijn vader zei altijd: ik geef wiskunde, maar dat wil niet zeggen dat ik kan rekenen. En zijn zoon: ik ben econo misch redacteur, maar daar om heb ik nog geen verstand van geld! Want voor honderdzeventig gulden per maand kun je he lemaal geen auto rijden, laat staan zo'n fantastisch leuk Vi tamientje. Dat had ik toch wel kunnen begrijpen? Tuurlijk. Want hoe gaat dat. Rekent u even mee? Door Willem Reijn overmaken en die Twingo is helemaal van u. Het betreft hier een financie- ringsvorm. met een op zich heel redelijk rentetarief van 11,4 procent. Maar ik kan er zo nog wel één verzinnen: U mag van de eco nomische redactie van De Stem uw leven lang gratis Twingo rijden! Nooit meer problemen met aflossingen. Rente-aftrek volstrekt over bodig! Rekent u mee? De Twingo kost aflevering Totaal 20.750 515 ƒ21.265 De Twingo kost aflevering Totaal Aanbetaling: Kredietsom: 20.750 515 ƒ21.265 7.340 13.925 U betaalt vervolgens twee jaar lang 169,85 per maand. Dan moet u na twee nog eens een restbedrag van 12.750 U betaalt twee jaar lang geen aflossing noch rentekosten door een aanbetaling van 21.265 te doen. Flauw? Ik heb eerst Renault Nederland gebeld, maar daar wist de woordvoerder niet veel van de actie. Dan moest ik bij Renault Leasing in Utrecht zijn. Maar de woord voerder liet doorschemeren niet gelukkig met die nadruk op 170 per maand te zijn, want de verwarring onder de consumenten sloeg al toe. Bij Renault Leasing sprak een woordvoerder van een keuri ge actie, volstrekt binnen de wettelijke kaders, 'want we verwijzen toch voor de nadere voorwaarden naar de dealer?' En de reclame? „Daarvoor moet u bij Renault Nederland zijn." Daar krijg je dus echt het heen en weer van. Ik heb eens bij Toplease geïn formeerd. Als je in vijf jaar 75.000 km met een Twingo rijdt, kost die auto 622 per maand, exclusief brandstof (ƒ140 p/m). Wil je heel kaal kijken: alleen de afschrijving bedraagt al ƒ216,28 per maand. En hoe heet de Twingo-aan- bieding in goed Renault-jar gon? Een ballonfinanciering. Marktaandeel Tulip gestegen Den Bosch - Computerproducent Tulip heeft zijn aandeel in een groeiende Nederlandse pc-markt kunnen verhogen, ondanks sterke concurrentie van Compaq en IBM. In de eerste negen maanden van 1993 noteerde Tulip, in aantallen gemeten, een gemiddeld marktaandeel van 11,3 procent. Over heel 1992 was Tulip goed voor 10,7 procent. In de eerste negen maanden van 1993 zijn er in Nederland in totaal 430.000 personal computers verkocht. Dat is ongeveer tien procent meer ten opzichte van dezelfde periode in 1992. Gestage winstgroei Ohra Arnhem - Verzekeraar Ohra heeft in 1993 zijn winst voor buitengewone baten met 5 procent zien stijgen van f 27,4 tot f 28,8 miljoen. In 1992 bedroeg de nettowinst nog f 38,2 miljoen, inclusief een buitengewone bate van f 10,4 miljoen, die voort vloeide uit een nieuwe manier van waarderen van softwarekos- ten. De omzet steeg met 12,5 procent tot f 1,19 miljard. Voor 1994 verwacht Ohra een stijging van omzet en resültaat met ongeveer tien proeent. New York (krf/dpa/anp) - In de Amerikaanse telecommunica- tie-industrie is gisteren opnieuw een fors verlies aan werkge legenheid aangekondigd. (ADVERTENTIE) De telefoonmaatschappij Nynex liet weten de komende drie jaar 16.800 banen te schrappen, on geveer 20 procent van het huidi ge aantal werknemers. Soortgelijke boodschappen kwa men de afgelopen weken van Nynex' branchegenoten GTE Corporation (17.000 banen), Pa cific Bell (10.000) en US West (9.000). De topman van Nynex, William Ferguson, zei te besefffen dat het besluit pijnlijk is voor de werknemers, maar volgens hem is er geen alternatief. Nynex moet zich aanpassen aan 'de dramatische veranderingen op het gebied van technologie, be hoeften van de consument en overheidsbeleid', aldus Fer guson. In de Verenigde Staten is de afgelopen maanden een storm achtige ontwikkeling in de me diawereld op gang gekomen die moet leiden tot de 'elektronische snelweg', een netwerk van com municatielijnen dat de consu ment een totaalpakket aan in formatie en amusement zal bie den. Telecommunicatiebedrij ven, kabeltelevisieconcerns en film- en videobedrijven gaan nauwe banden aan en de Ameri kaanse regering is bezig met een aanpassing van de wetgeving. Nynex is betrokken bij het al maanden durende gevecht om overneming van de filmmaat schappij Paramount. Het con cern heeft een flink bedrag aan steun gegeven aan het kabeltele visiebedrijf Viacom, dat in een miljardenslag is verwikkeld met concurrent QVC Network. Nynex maakte gisteren bekend dat voor de kosten van de her structurering een voorziening is getroffen van 1,4 miljard dollar ten laste van het resultaat over het vierde kwartaal van 1993. Daardoor leverde die periode een verlies op van 1,24 miljard dollar in vergelijking met een nettowinst van 324 miljoen dol lar in hetzelfde tijdvak van 1992. De omzet groeide van.3,31 mil jard dollar tot 3,39 miljard dol lar. Over geheel 1993 was er een verlies van 394 miljoen dollar tegen een winst van 1,31 miljard dollar in het voorgaande jaar. De omzet nam toe van 13,18 miljard dollar tot 13,41 miljard dollar. naar Plusrekening'. Vanaf dat moment spaart u op de Plusrekening. Met een prima rente (4%*), terwijl u toch steeds over uw spaargeld kunt beschikken. En heeft u al een Plusrekening, of bijvoorbeeld een Leeuwrekening (5%*) of een Postbank Kapitaal rekening (5,6%*), dan stort u uw dertiende maand natuurlijk daar op. Heeft u zojuist uw dertiende laten staan. U kunt immers ook profiteren Meer informatie? Bel Klantenservice maand ontvangen en weet u nog niet van een aantrekkelijke rente. Girosparen: (020) 59182 20. Op werk- direct wat u daarmee gaat doen? Een thuisbankier zonder girospaar- dagen bereikbaar tot 21.00 uur en op In zo'n geval is het zonde om rekening pakt dan zijn giroboekje, vult een zaterdag tot dat geld zomaar op uw girorekening te bedrag in en schrijft 'van girorekening 12.00 uur. POSTBANK 'Rentevergoeding per 23 december 1993.

de Stem | 1994 | | pagina 5