Eric Ernst Nordholt kruisridder tegen misstanden Bezuii Jan Wiarda is 'botte Fries' met ambitie Justitie in Z Jacht op zakenman/oplichter Jan de Knijper is weer open Krant DESTEM- professor Koln DE STEM Bij de buren DE STEM BINNENLAND BUITENLAND PËSTEM - - Weer honderden zakjes met gif aangespoeld 4 We vonden 'm eerst wel een beetje groot. Je bent een kat gewend. Die gaat lekker op schoot liggen. Of een hond, die met z'n kluif in de mand kruipt. Maar deze was zo hoog als de tafel, hard groen van kleur, had een klep aan de bovenkant en reed op wieletjes. Maar we waren er heus wel blij mee. We gaven 'm een plekje in de tuin, niet zo ver van de achterdeur. Anders moest je zo ver lopen met de aardappelschillen en de broodresten. Het ging goed tot de zon begon te schijnen en de groene bak ging ruiken. We merkten dat ie-dat zelf helemaal niet leuk vond, die lijflucht. Daarom brachten we hem naar een mooie, scha duwrijke plaats tegen de muur van het schuurtje. Vier mooie stokrozen moesten wij ken. Het was een moeilijke, maar juiste beslissing. Toen we de klep openden om de rozen erin te gooien, zagen we het milieugroen glimmen van genot. Het is raar, maar we begon nen ons toch wel te hechten aan de parmantige rondingen van onze container en de gre tigheid die je zag opflakkeren als je in de buurt was. Hij had een gezonde eetlust. Kenne lijk vond hij het best leuk bij ons. Dan voel je je toch trots worden. Die geurtjes bleven een pro bleem. Het was niet makke lijk om die groene diepte schoon te houden. Toen be sloten we 'm mee te nemen naar de badkamer. De keu ken door, trappen op, hup, onder de dotiche. Nou, dat vond ie prachtig! Hij hij dans te op z'n wieletjes. We ston den er in een kring omheen. Zoals die warme stralen tegen de groene wanden tikten. Het leek wel of ie stond te zingen onder de douche! Daarna mocht hij elke vrijdag onder de straal. Op donder dag begon hij al te klepperen, zo fijn vond hij het. De hon ger werd groter, hadden wij het idee. We leverden heel wat sinaasappelschillen, thee zakjes en kaaskorsten. Maar het ding wilde meer. Af en toe kochten we een extraatje voor 'm, een leverworst of een rol koekjes. We verwij derden natuurlijk eerst de verpakking. Ja, vertel ons iets over het milieu! Op den duur konden we de groene schat niet buiten laten staan. Hij had toch ook recht op wat warmtë?'We reden 'm in de keuken. Nou, daar rook ie natuurlijk allerlei lekkers. En grommen als ie niks kreeg! 'Gft, gft, gffffffft', klonk het. De kinderen gaven 'm restjes van de eettafel, maar dat vonden we toch niet goed. Als zo'n ding gaat schooien, kun je met goed fatsoen geen visite meer ont vangen. Goed, hij verhuisde naar de kamer. Hij mocht niet te dicht bij de verwarming staan. Naast de tv dan maar. Het gekke was wel dat hij ons op een of andere manier dwong te kijken naar programma's over hergebruik van glas, re cycling en bedreigde regen wouden. We schikten ons. Hij hoorde er bij, niet dan? Er ontstond wel eens iets van Ons gulzige groene huisdier irritatie in de kamer. Maar we probeerden het milieu-ideaal nooit te vergeten. Het was ook wel gemakkelijk dat die groene veelvraat binnen handbereik stond. Resten van chips en pinda's kon je zo kwijt. Als de kinderen ruzie den over een twix of een mag num, dan ging die er ook in. Toch was de situatie niet houdbaar. Het ding was on verzadigbaar. Had ie net wat gehad, ging die grote milieu muil weer open. We sliepen nauwelijks meer. En toen kwam die oproep van de overheid. De containers wa ren zo gulzig geworden, dat niemand weg wist met de ber gen groente- en fruitafval. Miljoenen kilo's compost la gen op een bestemming te wachten. Een nieuw milieu probleem. Op een regenachtige dag re den we onze groene bak naar het verzamelpunt in de buurt. Daar zou de slachting plaats vinden. Op de terugweg huil den we van schuld en machte loosheid. Op één dag drie maal. Automobilisten met een opengeslagen krant op het stuur. De eerste in de stad, de volgende op een bochtige buitenweg en de laatste inhalend langs de vangrail op de snelweg. Ex-openbaar-vervoer-freaks die zo aan hun krantje en croissantje gehecht geraakt zijn dat ze met hun tijdsbesparing doorgaan tot achter het eigen stuur? Of is de krant zo boeiend dat je hem geen moment kunt missen? Zelfs niet met gevaar voor andermans leven? (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Haitians en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: (alleen voor edities Breda, Oosterhout en Etten-Leur; overige edities: zie rayonkantoor) Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per halfjaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Een week geleden werd hij nog genoemd als mo gelijke opvolger van Ed van Thijn, die zijn burge meesterspost verruilde voor het ministerschap. Maar nu is Eric Ernst Nordholt, hoofdcommis saris van Amsterdam, aangeschoten wild. Doel wit van nota bene z'n vroegere slapie van de politie-academie, Jan Wiarda. Maar Nordholt zou Nordholt niet zijn als hij niet onmiddellijk de bal terugkaatst. Uitlatin gen van Wiarda zijn on betrouwbaar, aldus de Amsterdamse korpschef. Van onze een redacteur Bijna zeven jaar is hij nu hoofd commissaris van de Amsterdam se politie. In die tijd heeft Erik Ernst Nordholt (54) heel wat keren voor opschudding gezorgd. Drie maanden geleden nog bracht hij politiek Den Haag in rep en roer door te verkondigen dat criminelen proberen te infil treren in politieke partijen. Steeds vaker en steeds luider verkondigt de Amsterdamse hoofdcommissaris dat het uit de hand loopt in Nederland. Er wordt te veel overlegd en te weinig gedaan aan de bestrijding van de criminaliteit, vindt Nord holt. In Haagse kringen wekt zijn op treden niet zelden afgrijzen. Hij wordt voor querulant uitge maakt. De Amsterdamse korps chef trekt zich daar echter niets van aan. „De vraag is niet of ik het mag zeggen. Het is mijn plicht om het te zeggen," luidt z'n verweer. 'Handige jongen' Nordholt, in 1939 geboren in Beverwijk, is opgroeid in een PvdA-milieu in Appelscha. Eind jaren '50, begin jaren '60 door loopt hij met succes het Rijksin stituut tot Opleiding van Hogere Politie-ambtenaren, waar hij in de klas zit met de latere Utrecht se hoofdcommissaris Jan Wiarda en de Rotterdamse korpschef Rob Hessing. Zijn klasgenoten omschrijven Nordholt als 'een handige jon gen', 'iemand die van alles uit haalt, maar nooit echt in het nauw komt'. Het levert hem de bijnaam 'slimme Drent' op. Nordholt is niet de beste van de klas, maar geniet wel het meeste aanzien in de groep. Hij ontpopt zich als de leider, is een rap prater en houdt urenlange be schouwingen over de maat schappij, wat daar allemaal mis mee is en hoe daar volgens hem verandering in gebracht kan worden. Na het behalen van z'n diploma gaat Nordholt naar Groningen, waar hij het tot korpschef schopt. In zijn vrije tijd studeert hij sociologie. Van zijn hand ver schijnen vele sociologische be schouwingen in de politiepers. Forse ruzie De socioloog Nordholt drukt ook zwaar zijn stempel op het rap port 'Politie in Verandering', dat in 1977 verschijnt en waaraan onder anderen ook Jan Wiarda zijn steentje bijdraagt. Een opmerkelijk rapport, waarin staat dat er geen agenten bij hoeven, en waarin forse kritiek Van onze verslaggever jflddelburg - „Dit komt in de buurt van chantage. Daar trapt het Open baar Ministerie niet in." De persof ficier van Justitie in Middelburg, D. Veurink, is zeer beslist: zijnl collega mr. D. van der Bel is niet van plan het hoger beroep tegen een Amsterdamse hasj-smokkelaar in te trekken in ruil voor de teruggave van twee gestolen Van Gogh-schil- derijen. Zaterdag werd bekend dat de smokke- wordt geleverd op de ondemo cratische politiecultuur. Aan de totstandkoming gaat een forse ruzie vooraf tussen Nordholt, die het gezelschap domineert, en Wiarda, die een grotere invloed opeist. Binnen de eigen kringen stuit het rapport op grote weerstand. Het verdwijnt tot grote teleur stelling van Nordholt in de ijs kast. De Drent wordt lid van de PvdA en solliciteert naar een burge meesterspost. Als dat op niets uitloopt besluit hij zich in toene mende mate met het politiedebat in de landelijke politiek te be moeien. Daar is meer steun te halen voor z'n ideeën, denkt hij. Als een kruisridder trekt hij in de media ten strijde tegen ver meende misstanden. „Als de me dia naar mijn opvattingen vra gen, kunnen ze die krijgen", zegt hij stellig. Volgens z'n tegenstanders geniet de Amsterdamse korpschef van de publiciteit. Maar niets is min der waar, zo betoogt hij zelf. „Het valt me niet licht de dingen te zeggen die ik zeg. En dat iedereen dan ook nog over je heenvalt. Maar als ik de proble men niet aan de orde stel, wie doet het dan?" „Wij spreken in Nederland ove criminaliteit als over het we«r", zegt hij. „Over iets waarbrje je hebt neer te leggen, waarian je maar moet afwachten vat het morgen is. Ik weiger, ;uiang ik dit ambt uitoefen, mij in categorie van de fatalisten scharen." Het moet de Amsterdai korpschef, die vorig jaar geridderd in de Ords van Nederlandse Leeuw, pijnlijk getroffen hebben, g juist zijn koips van corn wordt beticht door de Utrei! hoofdcommissaris. Wiarda 's verweer dat de 4 schul Jigingen aan het adres \t Nordholt in de pers 'op een mi verstand' berusten, zijn Amsterdammer naar de prullen bak verwezen. Want, zo Nordholt die nooit om een woord verlegen zit, 'mededeim gen van collega Wiarda zijnnii betrouwbaar'. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het bezuinigingsl gulden waar het CDA van uit g program voor de komende kabi] f groot deel 'zacht'. „Het geeft .kunt niet zeggen dat het een |is,ldus professor Kolnaar, een va ee Op het Rijksinstituut tot Opleiding van Hogere Politie-ambtenaren sliep Jan Wiarda naast Eric Nordholt. En als hoofd commissaris van politie in Utrecht komt hij be roepshalve met regel maat bij z'n oud-klasge noot over de vloer. Maar tot een vriendschap met z'n Amsterdamse collega is het nooit gekomen. En zal het ook nooit komen. Daarvoor is z'n karakter te verschillend van dat van Nordholt. De Fries Wiarda is ambitieus, wil de beste zijn maar gaat in zijn geldingsdrang niet altijd even taktisch te werk. Van onze redacteur Eigenlijk heeft hij Eric Nordholt nooit goed kunnen velen. Op het Rijksinstituut tot Opleiding van Hogere Politie-ambtenaren, waar hij samen met Nordholt studeert van 1959 tot 1962, le vert de in het Friesche Wymbrit- seradeel geboren Jan Wiarda (53) een voortdurende competen tiestrijd met zijn klasgenoot. Wiarda wil graag de beste zijn. Haalt meestal ook hogere cijfers dan Nordholt, maar geniet bij zijn schoolmaatjes beduidend minder aanzien. En in discussies moet hij het meestal afleggen tegen de beter gebekte Nordholt. Een botte Fries, noepjen ze hem op de politieschool. Die Fries is een statusgevoelige, trotse boe renzoon. Grof gebouwd. Z'n vin gers zijn zo groot, dat het typen hem moeilijk afgaat. Als enige van de lichting 1959 moet hij tweemaal het examen machine- schrijven doen. Na het behalen van z'n diploma krijgt Wiarda een baan bij het politiekorps van de Domstad. Via de surveillancedienst en de verkeerspolitie komt hij bij de recherche terecht en wordt hij districtschef. In 1979 stapt hij over naar de Nederlandse Mid denstands Bank in Amsterdam, waar hij security manager wordt. Vier jaar later solliciteert hij bij z'n oude werkgever naar de functie van hoofdcommissaris. Ondanks protesten van acht ho ge Utrechtse politiefunctionaris sen, die Wiarda niet geschikt qdhten aW korpschef, wordt hij toch benoemd. Na zijn aantreden verstomt de kritiek echter al gauw. Wiarda, door een lokale journalist van wege z'n uiterlijk omschreven als Jean-Paul Belmondo, oogst overwegend lof van zijn onder geschikten. In 1984 polst de Amsterdamse burgemeester Ed van Thijn de Utrechtse korpschef voor een functie in de hoofdstad als ad junct-hoofdcommissaris. Met het vooruitzicht om in 1986 hoofd commissaris J. Valken op te vol gen. De benoeming gaat echter niet door, volgens Wiarda omdat Hoofdcommissaris Wiarda. hij er 'met Van Thijn niet uit kwam'. Drie jaar later gaat de hoogste politiepost in Amster dam naar Wiarda's eeuwige ri vaal: Eric Nordholt. In de publiciteit proberen de twee korpschefs elkaar regelma tig de loef af te steken. Wiarda baart opzien met oplossingen voor problemen, die veroorzaakt worden door 'lastige groepen'. Op een nieuwjaarstoespraak lan ceert hij het plan om jongeren, die regelmatig voor overlast zorgden in Hoog Catharijne, een rode kaart te geven en ze voor een maand uit het winkelhart te weren. De maatregel is voer voor juristen, die menen dat de Utrechtse hoofdcommissaris op het randje van de grondwettelij ke vrijheden opereert. Ook pleit hij herhaaldelijk voor het wereldwijd vrijgeven van drugs. „Dan zijn we van een hoop ellende af." Volgens hem gaat er zoveel geld in de drug handel om dat overheidsambte- .naren, ook agenten, in de verlei ding komen van het grote geld. „Het is onontkoombaar dat d: cjt>Tiiia?p'eend.?ij»ei'it. En meer recenteliji hiaaMt Utrechtse hoofdcommissaris nieuw de voorpagina's met advies aan middenstanders overvallers met een knuppel te lijf te gaan. De nuances zijn nogal eens in Wiarda's uitlatingen, Mai genuanceerd doen heeft geen zin als je een groot mas schappelijk probleem goed voo het voetlicht wilt brengen, vin de Utrechtse korpschef. In zijn geldingsdrang kon Wiarda opnieuw in botsing Nordholt. Er ontstaat een h lopende ruzie over het Intern gionale Recherche Team voo Noord-Holland/Utrecht, was het Utrechtse team Wiarda te weinig inbreng hee Een ruzie, waarbij de Fries onderspit delft. De toch al verstoorde relatie m Nordholt, belandt afgelof weekeinde op een dieptepunt Wiarda het korps van z'n rivaa van corruptie beticht. In commotie tracht de Fries vanui zijn vakantie-adres zijn ken wat te nuanceren, maar he kwaad is al geschied. „Subtiliteit en pragmatisme zij: niet m'n sterkste eigens pen", heeft Wiarda ooit gezegd in een interview. Zijl relatie met Nordholt is er ieder geval onherstelbaar <l( verstoord. Door onze verslaggever Jan van de Ven Breda - Het is geruime tijd stil geweest rond verduiste- raar Jan de Kuijper. Vandaag gaat de jacht op verdwenen miljoenen weer open. Voor het gerechtshof in Den Bosch eisen benadeelden dat De Kuijper zijn administratie in levert op straffe van gijze ling. Zijn vrouw is ook gedaagd. Zij moet 150.000 gulden inleveren, omdat zij op persoonlijke titel voor dat bedrag een hypotheek heeft gehad. Jan de Kuijper werd op 26 mei 1993 voor verduistering tot an derhalf jaar cel veroordeeld. De rechtbank in Breda legde hem deze straf op na schier eindeloze vertragingstactieken van De Kuijper. Van deze veroordeling is nog geen dag uitgezeten, omdat de veroordeelde er tegen in beroep is gegaan. Naar verwachting krijgt de behandeling in het voorjaar van 1994 een vervolg voor het hof in Den Bosch. Verduistering staat dus vast. Hoeveel De Kuijper achterover heeft gedrukt weet nog geen mens. Ook niet hoe groot zijn vermogen is. Vier benadeelden, met als drij vende kracht zakenman F. van Zetten, zitten Jan de Kuijper al jaren als bloedhonden na. Zij willen iedere cent verantwoord hebben. Van Zetten: „Je wordt gek van die man. Iedereen wordt gek van die man." De jagers hebben geen cent ge vonden. Kunnen ook niets vin den, omdat in mei 1993 eveneens het faillissement van De Kuijper werd uitgesproken. Sindsdien mag alleen een curator zich met zijn geldzaken bemoeien. De Kuijper springt ondertussen Jan de Kuijper als een vlo van woonplaats naar woonplaats: Terneuzen, Roosen daal, Brasschaat, Sint Job in 't Goor. Steeds legt hij zijn hoofd in luxe, de laatste tijd in gehuur de villa's. Brasschaat is hij uitgegooid, om dat hij de huur van 6.600 gulden per maand niet wilde opbrengen. Zijn inventaris werd ter voldoe ning van de huurschuld gecon- fisceerd. In St. Job doet hij het bescheide- ner: voor 3.000 gulden per maand huur. Leveranciers heb ben het inmiddels moeten bezu ren. Stucadoor, schilder, behan ger, timmerman gaven het ge huurde stulpje een ander aan zien. Hun rekeningen werden niet betaald. Ongedekte cheques konden ze krijgen. De Belgische justitie startte inmiddels een onderzoek naar valsheid in geschrifte. Wat de vier schuldeisers in Ne derland, uit de kring van vlieg- vrienden op vliegveld Seppe, ho gelijk verbaast is de levensstijl van het echtpaar De Kuijper (en kinderen). Ze leven op grote voet, maar zeggen geen cent te hebben. Tot verbazing mede van curator C. van Leeuwen, die sinds de faillietverklaring van De Kuijper inzicht in zijn rekeningen pro beert te krijgen. En geen cent vindt, aldus Van Zetten. De cu rator zegt boe noch bah. Volgens Van Zetten, samen met de drie andere vliegvrienden een tegoed van 1,3 miljoen op De Kuijper, kan het afwerken van het faillissement nog jaren du ren. „Inzicht in dertig bankrekenin gen heb je niet zomaar. Zeker niet als tal van buitenlandse re keningen met bankgeheim zijn omgeven." Zolang de afwikke ling van het faillissement duurt - valt over geld of aanspraak op tegoeden niet te praten. Mr. F. Tripels, advocaat van de schuldeisers, legt uit wat er op dit moment voor het Bossche hof gaat gebeuren. „We vorderen van mevrouw De Kuijper het hypotheekbedrag waarvoor zij in persoon garant stond." Die vordering stelt de eisers mis schien in staat en blik op het bedrag van haar spaarbank boekje te werpen. Van Zetten: „Haar broer heeft uit de zaak van vader een vermogen van twintig miljoen. Onbemiddeld kan zij niet zijn." Tripels overweegt dat wanneer een echtpaar in gemeenschap van goederen is getrouwd, de vrouw toch moet weten hoe haar man aan zijn geld komt. Weet zij van verduistering dan speelt de vraag of de vrouw heling kan worden verweten. Daarnaast eist Tripels de gehele administratie van De Kuijper. „Informatie op straffe van gijze ling." Tegelijkertijd stelt hij beroep in tegen het vonnis van de Bredase rechtbankpresident, waarin de gijzeling van De Kuijper na 27 dagen werd opgeheven na het beschikbaar stellen van bankaf schriften. Vraag daarbij: was het opheffen van de gijzeling wel terecht? Van Zetten: „Het zou uniek zijn in de Nederlandse rechtspleging als het hof tot een tweede gijze ling van De Kuijper zou over gaan. Deze eeuw hebben pas negentien gijzelingen op grond van vorderingen plaatsgehad. Zo vaak komt het rechtsmiddel dus niet voor". Tripels ontdekte na bestudering van het recht, dat beroep tegen het opheffen van de gijzeling en de dagvaarding van mevrouw De Kuijper mogelijk is. Tripels: „De zaak tegen De Kuij per is langzamerhand niet meer te volgen, zo ingewikkeld." Van Zetten: „In de loop van de tijd heeft hij de rechtsgang flink in de war weten de schoppen." Wat nu als De Kuijper niet komt opdagen? Tripels: „Dan wordt het wat eenvoudiger. Het hof kan op grond van aannamen tot een arrest komen." Van Zetten, die De Kuijper de afgelopen drie jaar zo dicht op de huid heeft gezeten, dat hij het denken van de verduisteraar kan invoelen: „De Kuijper heeft aan twee dingen een hekel: geld kwijtraken en in de cel belan den." „Wat ons betreft gaat hij voor een jaar achter de tralies." Burgers kunnen elkaar, na goed keuring van de rechter, voor een jaar vastzetten. Vraag is Bossche rechtscollege gij* ziet als voortzetting van de - dagen. In dat geval resteren ruit elf maanden. Staat de ge gijzeling op zichzelf dan b een nieuwe termijn van te maanden. Bij de zaak betrokken zijn een stuk voorzichtiger Van Zetten. Deze veronderste. dat Jan de Kuijper minstens»] miljoen gulden in het buitenl® heeft ondergebracht. Zijn zou als kind van een schatrp vader een veelvoud het harei» gen noemen. Van Zetten noemt de jurit verwikkelingen rond de verdij teraar inmiddels zo grnnt grote verscheidenheid men van advocaat Tripels W" er inderdaad niet om - dat» De Kuijper moet duizelen. zien zijn hang naar vrijheid het mij niet verbazen als hij* het uitspreken van een ui* gijzeling naar het buitenl) vlucht." Hij mist daarmee het hoger roep in de strafzaak wegens' duistering/oplichting, waar drang naar vrijheid niet is diend. Insiders verwachten langere straf dan de jaar, die de Bredase reel heeft opgelegd. Van Zetten maakt er heim van dat hij wil tot De Kuijper finaal door mangel is gegaan. „1®,®* maakt steeds weer slachtoi* Naast de vliegvrienden s onbekend aantal personen 6 aan De Kuijper kwijtgeraakt En na talrijke publicaties zijn praktijken vond hij z°w Nederland als in België die hun spaarcenten goi afstonden of voor hem verrichtten. „ai Uit hebberigheid, want De per belooft zijn slachtoöe tijd een flinke winst op het van geld. I CD A-program. CDA-topman Kolnaar relati veert de waarde van het bedrag van zeventien miljard door te wijzen op het bijna evenhoge bezuinigingsbedrag bij de WD. „De zeventien miljard, of zelfs meer, bij de WD komen hele maal uit bezuinigingen op de sociale zekerheid; die zijn hard, zou je kunnen zeggen. Zo zie je maar: de ene zeventien miljard is de andere niet." Rijswijk (anp) - Op het Noordzeestrand van Vlieland zijn gisteren opnieuw vele honderden zakjes met het verdelgingsmiddel Apron Plus aangespoeld. Bij Scheveningen en Wassenaar spoelden tientallen, deels open gescheurde zakjes aan. Rijkswa terstaat had eerder aangenomen dat de gifgolf de stranden van Noord- en Zuid-Holland al was gepasseerd en spreekt van 'een lichte tegenvaller'. De dienst is bang dat een onbe kende hoeveelheid dodelijk gif onder het zand op de stranden is achtergebleven. De dienst onderzoekt of delen van de meest vervuilde stranden met speciale machines kunnen worden afgegraven en gezeefd om ondergewoelde zakjes te ver zamelen. Binnenkort zullen hier mee op enkele stranden proeven worden gedaan. Gisterochtend is voor het eerst een klein aantal zakjes in de Waddenzee gezien. De meeste stranden tussen Zeeuws-Vlaanderen en Den Hel der zijn volgens Rijkswaterstaat op het eerste gezicht weliswaar schoon, maar de proeven moeten uitwijzen hoeveel gif nog onder het zand vandaan blijkt te ko men. Het gingj zen mini nare je al mar op i sect je b' nati naa: tuss het ke n Afg CDi fiks 17 i wap nigi hui(| als ove: vijf Del miljl Pvd ciee gist! ciëli pros beid gen stel doe voo| zal pro;| even van Cen OolJ en gek! ling ver; dat w: hall wil cia wa„ de mii| BELGIË BLIJFT buitenland. Zou in nJ lang meer uithouden als vrijwel a samenwerkende partijen vielen, in gewoon door. De regering Dehaene komt zelfs vers algemene opinie. En dat niet alle ministers, die meer tijd aan hur overleving moesten besteden dan Z|en teruggetrokken hebben of omd' onbesproken figuren op het pluche blazoen heeft. Maar omdat de V\ nieuwe, onbelaste kandidaten voor] heeft geen eind aan de coalitie te wil net klinkt absurd. Doorgaans willen oers een in opspraak geraakte part om te voorkomen dat de kiezer denli zelf ook door besmet raakt. Ue overige regeringspartijen hebbt schandaal gemengd. De Franstalige ooontjes mogen doppen en kunnei ®md aan het kabinet Dehaene hoeft De redenen zijn niet alleen elector! wciaiiste geen behoefte aan snell phhandaal zal hun geen winst oplev christendemocraten zijn evenmin erkiezingeri. De oppositionele lit -ter voor 'n de prognoses. n°hh is het niet alleen angst voor e hfi j ne 'n det zadel houdt. Het ga. ®'®'d- De uiterst ingewikkelde poli! wote bezuinigingen en de dreigend h®, ®.n Waalse sociale zekerheid Jdige coalitie ziet voor haar zelf ^eggelegd. 2r>i a9n n'euwe coalitie van libera! van d.® 'asten naar gevreesd wo| n'arbeiders en uitkeringstrekkers D»h van de Waalse. Om dat te kanJene v.erder en daarom hebben Bpknutnen m ste"ing gebracht, vp k-,men de Belgische stoelende hior n met Det kabinet Lubbers-Ko aa d°ud®n, om erger te voorkon yaande partijen elkaar overeind. r

de Stem | 1994 | | pagina 2