rijschool Invloed op examen CHIROPRACTIE Den Exter Mode V2 prijs Collegegeld oudere student niet omhoog proken... Negatief stemadvies i 1-1 Fractieleiders veroordelen CD'er Janmaat Russische fascist Zjirinovski wil Auschwitz bezoeken Onafhankelijk onderzoek naar corruptie bij politie Alle topmerken veelal Den Exter Mode Karrestraat 6 Breda r1 Cohen: Meer geneeskunde-studenten xtra tintje IIEUWS KORT ke CBR wil af van 'momentopname': rijvaardigheid tijdens lessen getoetst I jet lijkt eerder herfst dan I sinter. Een depressie zorgt [vandaag niet alleen voor I iogdurige regen, er staat ;ovendien een harde zuid- r.,esten- tot westenwind. [}logelijk meer Itehuizen dicht' Zeeland (rijgt WOY' lub Card erplicht ilaupunkt haalt v's terug Hinder geld zieke JWG'ers miljoen voor Limburgse bedrijfsleven Filmfestival wj» rat® SB™ LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 ,34e JAARGANG 8 "710311 000218 lllll DINSDAG 25 JANUARI 1994 Informatie over de behandelwijze: DINSDAG 25 JANUARI 22.10 UUR op RTL 4 met de onderwerpen: nek-, rug-, hoofdpijn, migraine, hernia, artrose. Herhaling 26 jan. 13.50 uur Ned. Patiëntenvereniging Pro Chiropractie. Den Haag - Het plan om studenten die tijdens hun studie 27 jaar worden, een hoger collegegeld te laten betalen, is van de baan. Ook worden jaarlijks meer studenten toegelaten tot de studies geneeskunde en tandheelkunde. Staatssecretaris Cohen (On derwijs) heeft dat gisteren, na aandringen van de meeste po litieke partijen in de Tweede Kamer, gezegd tijdens de be handeling van het Hoger On derwijs en Onderzoeksplan (Hoop). Voor wie na zijn 27ste verjaar dag pas gaat studeren, zal vanaf volgend jaar wel een extra hoog collegegeld moeten betalen. Voor die groep be draagt het collegegeld min stens 3050 gulden. Het 'ge wone' collegegeld bedraagt volgend jaar 2150 gulden. Het aantal studenten dat jaar lijks wordt toegelaten tot de studie geneeskunde, wordt in twee fasen uitgebreid van de huidige 1485 tot 1750 studen ten in 1996. Staatssecretaris Simons (Volksgezondheid) en de Nationale Raad voor de Volksgezondheid hebben in het vérleden gewaarschuwd voor een tekort aan artsen in de toekomst. Cohen liet tijdens de behande- lijk van het onderzoeksrap port ook weten dat meer stu denten worden toegelaten voor een studie tandheelkun de. Hoeveel plaatsen er boven op de jaarlijkse 180 komen, wilde Cohen niet zeggen. De staatssecretaris wil toe staan dat technische studies en landbouwstudies een cur susduur van vijf jaar krijgen. Andere studierichtingen die ook de cursusduur van vijf jaar willen, komt Cohen niet tegemoet. Vooral exacte stu dies zoals wiskunde, schei kunde of natuurkunde dringen aan op studieduurverleniging. CDA en VVD waren duidelijk ontevreden met deze opstel ling van de staatssecretaris. Binnenkort wil Cohen zijn voornemen in een wetsont werp voorleggen aan de Ka mer. Dan zal blijken hoe se rieus de bezwaren van CDA en WD zijn. erste team van Ekspalvo te en WC er een langdurig» vedstrijd van maakte, kon «lorres ruim een uur later pas tan de klus beginnen, "kspalvo 2 had blijkbaar in. -iratie opgedaan van het eer- te team, dat van WC won in :en heksenketel. De belabber- 'e voorbereiding gooide trou- ens voor Morres roet in het ten. Er werd met 3-0 verloren n voor Ekspalvo was het op- ieuw feest. „Wachten en kof- ie drinken en dan weer wach- en is niet ideaal, maar daar- an hebben we de nederlaag iet te danken," was de spor- ieve reactie van trainer-coach "illem Louwerse. IJ DE winst op DSO twee eken geleden riep BKC- oach Willem de Zeeuw wat vermoedig: „Tegen jullie ko en we op acht punten." Dat as tegen de voltallige Luc- or-selectie, die toen BKC met enoegen zag winnen, fgelopen zaterdag stond deze eeuws-Vlaamse derby op het rogramma en jawelBKC ing met de punten strijken en oegde zich bij de koplopers, "et wordt in de promotieklas- e nu wel heel spannend. De Zeeuw dus in de wolken en De Rudder in de zorgen. Voor Frans Verplanke en Karin Kolijn had de winst op Luctor nog extra glans. Bei den waren jarig en vierden dus dubbel feest. Van die twee voelde Karin Kolijn zich hele maal in de wolken. Als oud speelster van Luctor deed de overwinning haar nog meer goed. Juichend kwam zij de kantine van sporthal 't Zwaantje binnen. Op de vraag: „Heeft deze winst op Luctor voor jou extra glans?" antwoordde zij spontaan: „Ja natuurlijk zit er een extra tintje aan voor mij." Eindredactie: Ton Koomen. Bijdragen: Willy van Leeuwen en Rinus de Doelder i het weer ap in Vrij Nederland over de van trainer Gerard Bakker: Ik terwijl je toch generaal van je n HP/De Tijd over bostrainin- "een zier uit als het na een half meestal gewoon lekker door. Ik oit. Het schoonste is nog alleen rustig, alleen het geluid dat je e heel gelukkig voelen." Algemeen Dagblad: „Ik moet heerlijk gevoel geeft. Je hoort reen brult dat je moet opstaan, is net alsof je naar de hemel sse in Runners: „Als profwiel- net aan wiens touwtjes op elk okken." sectie betaald voetbal in NRC gpersoneel de bezoekers zo zou publiek in een voetbalstadion den bezocht." •amma van de tweede klasse A al kwam Serooskerke in Kam- t verder dan een doelpuntloos et 3-0 van Altena won, naderde t op een punt. Het duel RVVH- ■0 - Rust 2-0, René Pagie 1-0, k 3-0. ke 0-0 - Rust- en eindstand. ïerseke inhaalduel tegen NOAD'67 te al plaatsen op in de voorlopige oor beide teams slecht gespeelde itijd. 's-Heer Arendskerke won 0-0, Gerrit Peterse 0-1. )LTO 4-1 - Rust 1-0, Richard de Frank Goedegebure 3-0 en 4-0, verder werden zaterdag gespeeld voor enszand bekert verder door een •ndskerke 2 en DFS mag verder n te winnen. rendskerke 2 2-1 - De elft op een 2-0-voorsprong door :n Udo Veerman. Na de hervat kansen de score uit te breiden, ng. Kort voor tijd kwamen de onefaas. Rust 1-1, Anko van de Linden erry Jansen 1-2, Anko van de fors uit isie B van het landelijk voetbal mtaarndrager Spijkenisse Al in Al. Quick Al versloeg Westlan- r Quick Boys Al haalde fors uit net 5-0. 16, Xerxes Al 11-14, RVC Al l}-1*- -11, Quick Al 12-10, DHC Al l"-0, Spijkenisse Al 11-5. liegen iSJdelburg - De kans bestaat L er in Zeeland nog meer be- I.Vdenoorden nieten sluiten. Deputeerde Dijkwel zei giste- Kjdat hij niet kan garanderen het bij de geplande sluiting zes bejaardenoorden blijft. Statenleden uitten gisteren Ierse pek op Dijkwel vanwege üc bhjvende onzekerheid in de Zeeuwse ouderenzorg. H1E ZEELAND - C1 luist - Zeeland krijgt zijn vaste Kïerverbiömg" uTJlï" Viif "VSfêiF- löHi'ekdf verwacht CDA-voor- B Brinkman. Hij zei dit giste- i tijdens een CDA-bijeen- mst in Hulst. Vandaag praten Zeeuwse bestuurders met mi jter Maij-Weggen over deze cheldetunnel tussen Borsele en eraeuzen. ZIE ZEELAND - Cl list - In de toekomst zal het st meer mogelijk zijn wedstrij- i in het betaalde voetbal te moeken zonder in het bezit te ;n van een zogenaamde Club ard. De zesendertig clubs be- eten gisteravond tijdens een litengewone algemene verga- ering in Zeist unaniem met in- ing van het komend seizoen tot i invoering van de clubcard ter te gaan, te beginnen in de aedivisie. IZIE SPORT -BI toterdam - De Duitse elektro- B-fabrikant Blaupunkt haalt heel Europa ongeveer 2500 ilevisies terug omdat zij moge- Ik brand veroorzaken. In Ne- Itrland gaat het om ruim 150 leurentelevisies van het type E10-100 Digital Pro. Een be taalde soldeerverbinding is niet itlemaal goed, waardoor in hitsland bij twee toestellen and is ontstaan. Zonder ern- hge gevolgen overigens. Haag - Staatssecretaris 'adage van Sociale Zaken wil fin regeling waardoor deelne- a® aan de Jeugdwerkgarantie- jat (JWG) de eerste een of twee "3® van hun ziekte geen loon 18® doorbetaald. Hij wil tarmee een 'stimulerende prik- geven om op die manier het aatief hoge ziekteverzuim bij «Gers (zes procent) terug te ragen. ^aaë - Limburgse bedrijven 'n december schade hebben Ln ^oor de wateroverlast ■Wen zelf io procent van de «en betalen. Het "kijk ver- yfr j5 procent van de schade. f de resterende 25 procent u een beroep worden gedaan noodfonds en de verruim- wgstellmgsregeling. Er is een drempelbedrag: schade- Mder de 2000 gulden de, worden niet vergoed, „„«totale regeling is ruim 50 loeit gulden gemoeid. Van onze verslaggever Gerrit Groeneveld Rijswijk - Het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) gaat zowel het auto als motorrij-examen grondig veranderen. Rijscholen zullen in de toekomst mede bepalen of een kandidaat is geslaagd of niet. Het rij-examen wordt straks vergelijkbaar met het examen systeem in het onderwijs, aldus een woordvoerder van het CBR: daar beoordeelt de leerkracht de schoolonderzoeken die voor de helft uitmaken of de kandidaat is geslaagd. Het CBR wil af van de zogenoemde 'momentop name'. Het CBR is momenteel in overleg met het ministerie van Verkeer over de invoering van dergelijke examens. Volgens hoofd PR van het ^BR in Rijswijk, J. de Jong, zitter er nog wel enkele haken en ogm aan die wijze van exa mineren maar is de discussie in een zo \er gevorderd stadium dat een Cv-gelijk examen over enkele jaren ,han worden inge- voerj' „Het is nu onder meer van groot belang dat we goede afspraken gaan maken met de rijscholen," aldus De Jong. „Als de invloed van de instructeurs op het slagen van de kandidaat zo groot wordt, zullen de rijscholen aan strengere eisen moeten voldoen dan nu het geval is." Volgens de Jong zal in ieder geval vast moeten staan dat rij scholen uit commercieel oogpunt het aantal lessen niet groter ma ken dan nodig is. Hoe het CBR dat gaat aanpakken kan De Jong nog niet zeggen. Het CBR wil de wijze van exa mineren gaan veranderen om. de momentopname die het huidige examen is, zoveel mogelijk te omzeilen. Nog te veel komt het voor, aldus De jong, dat kandi daten die het voertuig voldoende beheersen dat op het examen niet kunnen laten zien omdat ze te gespannen zijn. En aan de andere kant zijn er kandidaten die met een dosis geluk slagen, terwijl ze het auto- of motorrij den nog onvoldoende beheersen. De Bovag, (belangenbehartigster van onder andere de rijscholen) reageert zeer verheugd op de plannen. „Wij pleiten hier al jaren voor," aldus H. Bruin van de Bovag. „Je zou eigenlijk nog verder moeten gaan. Namelijk na het examen een aantal toet singsmomenten inbouwen. Een eenmaal verworven rijbewijs moet je niet meer afnemen, maar een dergelijk systeem zou de ver keersveiligheid zeer ten goede komen." "i - tNfcV r i Net zoals de FNV roept ook de Socialistische Partij de bevolking op tégen Janrhaat te stemmen, zoals hier via verkiezingsposters in Amsterdam. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - De fractieleiders in de Tweede Kamer hebben de uitspraken van het CD- kamerlid Janmaat over twee bewindslieden scherp veroor deeld. „Die uitlatingen ge tuigden van een ongehoorde brutaliteit," schrijven zij in een gisteren gepubliceerde verklaring. Janmaat zegt in een interview met het weekblad Elsevier van afgelopen week dat minister Hirsch Ballin (Justitie), staatsse cretaris Gabor (Natuurbeheer) en het kamerlid Apostolou (PvdA) op moeten stappen. Hun familie woont minder dan drie generaties in Nederland, reden (ADVERTENTIE) waarom ze volgens de Centrum democraten geen openbare func ties kunnen bekleden. „De uitspraken suggereren voorts een volstrekt ongerecht vaardigd onderscheid tussen Ne derlanders aan de hand van hun familiegeschiedenis. Zij bevatten tenslotte een uitdrukking die steevast de opmaat heeft gege ven voor de verschrikkingen van de jodenvervolgingen in Europa. Zulke opvattingen moeten volle dig worden verworpen. Het hoeft geen betoog dat H. Janmaat zich hiermee buiten elke politie ke discussie heeft geplaatst," al dus de verklaring, ondertekend door alle fractieleiders behalve Janmaat zelf. De acht fractieleiders zeggen ook nog, dat ze niet van plan zijn om iedere keer te reageren VANDAAG IN DEZE KRANT Het leuke van het Inter nationale Filmfestival in Rotterdam is dat de be zoeker er op eigen hout je een ontdekkingsreis kan maken, die hem in volstrekt onbekende ge bieden brengt. Morgen avond begint het, overal aan de Kruiskade. ZIEGIDS-DEELD wanneer Janmaat de aandacht trekt met dergelijke uitspraken. „Deze verklaring geldt voor al zulke gevallen." De fractieleiders gaan ervan uit dat Janmaat de uitspraken wel degelijk zo gedaan heeft, al heeft hij dat later ontkend. Met de verklaring zien zij af van een kamerdebat over de kwestie. Eerder hebben zij dat, op initia tief van WD-leider Bolkestein overwogen. Zij waren echter bang om Janmaat in de kaart te spelen. Hij zou de gelegenheid kunnen aangrijpen om zijn uit spraken opnieuw te ontkennen. Ook kan de Kamer een collega niet rechtstreeks aanspreken: dat zou moeten gebeuren via een bewindspersoon. Janmaat hoeft dan niet te komen opdagen. Was het toch tot een debat gekomen, dan zou dat in ieder geval niet vandaag hebben plaatsgevon den, aangezien de Kamer van daag ook de onlangs overleden minister Dales herdenkt. Janmaat had gistermiddag de beschuldiging aan Elsevier, dat het blad zijn woorden verdraaid zou hebben, niet ingetrokken. Elsevier zal daarom deze week de volledige tekst van het inter view afdrukken. De FNV maakte gisteren bekend dat zij haar leden met klem oproept de komende verkiezin gen geen CD of CP'86 te stem men. Met dit negatieve stemad vies hoopt zij een sterke groei van ondemocratische partijen te voorkomen. Dat zegt de nieuwe vice-voorzitter van de vakcen trale FNV, Ella Vogelaar. INHOUD 2 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 A6 Beurs A6 Sport deel b Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Dat moet een witz zijn Van onze correspondent Stevo Akkerman Praag - De Russische natio nalist Vladimir Zjirinovski, die alom wordt beschouwd als een fascist en een anti semiet, wil deze week een bezoek brengen aan het con centratiekamp Auschwitz. Zjirinovski bezoekt eind deze week Polen op uitnodiging van Poolse geestverwanten. De Poolse autoriteiten en de direc tie van Auschwitz (dat dienst doet als 'staatsmuseum') zijn niet van plan Zjirinovski's be wegingsvrijheid in te perken. De leider van de Liberaal-De mocratische partij komt vrijdag in Warschau aan voor wat een driedaags bezoek moet worden. Hij is te gast bij de Poolse Beweging voor Zelfverdediging, Samoobrona'Organisator van de trip is Janusz Bryczkowski, een voormalige Poolse commu nist die tegenwoordig grossiert in anti-semitische en nationa listische slogans. Bryczkowski heeft goede con tacten met de wapenindustrie in Rusland - hij produceert zelf laser-kijkers in Rusland- en kent Zjirinovski persoonlijk. In zijn uitnodiging schrijft hij de Russische politicus: „U be schikt over het charisma om het Groot-Rusland te herstellen, een Groot-Rusland dat vriende lijk zou zijn tegenover Polen". De voorgenomen komst van Zjirinovski leidt in Polen wel tot verontruste commentaren, maar toch overheerst de opvat ting dat hem de toegang tot het land niet ontzegd moet worden. Volgens de Poolse minister van Buitenlandse Zaken Andrzej Olechowski bestaan er 'geen formele bezwaren' tegen het be zoek. Een woordvoerder van de Poolse douane zegt dat Zjirino vski het land zal worden bin nengelaten op voorwaarde dat zijn papieren in orde zijn. Dat wil zeggen dat hij moet be- Vladimir Zjirinovski fotoepa schikken over een geldig pas poort en een door de notaris bekrachtigde uitnodiging en volgens Samoobrona is daar voor gezorgd. Behalve Bryczkowski heeft nog geen enkele Ppolse politicus zich bereid getoond Zjrinovski te ontmoeten. Zowel minister Olechowski als president Wale sa hebben laten weten geen be hoefte te hebben aan contact 'met de Russische extremist. Het is alle leden van de presiden tiële kanselarij zelfs streng ver boden in welke hoedanigheid dan ook met Zjirinovski te spreken. Adjunct-directeur Krystyna Oleksy van het staatsmuseum in Auschwitz zegt slechts via de pers heeft vernomen dat Zji rinovski het kamp wil bezoe ken. „Wij hebben geen officieel bericht ontvangen," zegt ze. Als Zjirinovski als privé-persoon het kamp wil bezichtigen, dan zal de directie daar geen maat regelen tegen nemen, aldus Oleksy. De winst van Zjirinovski bij de Russische parlementsverkiezin gen in december heeft in be langrijke mate bijgedragen aan het gevoel van nationale onvei ligheid dat tegenwoordig in Po len heerst. Deze angst werd onlangs nog in schrille tonen verwoord door president Wale sa, tijdens de ontmoeting tussen de Amerikaanse president Clin ton en de Visegrad-landen in Historisch gezien hebben de Polen alle reden om de Russen te wantrouwen en Zjirinovski doet er alles aan om de herinne ring daaraan wakker te houden. „Polen? Wat is Polen?" zei hij honend in een interview. „Het zou het beste zijn als Polen terugkeerde binnen de Russi sche grenzen." Het streven van Polen naar Na- vo-lidmaatschap noemde hij een provocatie, die zou kunnen leiden tot de Derde Wereldoor log. Hij begreep het ook niet, zei hij. „Waarom willen jullie toch zo graag bij de Navo? Hebben jullie zoveel zin om de schoenen van Amerikaanse ne gers te poetsen en Duitse gene raals te eten te geven?" Utrecht - De politieministers Hirsch-Ballin (Justitie) en Van Thijn (Binnenlandse Zaken) stellen een onafhankelijk onder zoek in naar de problemen rond het Interregionaal Recherche Team Noord-Holland/Utrecht (IRT). Dat is het resultaat van de be sprekingen gisteravond in Utrecht tussen de beide minis ters, de Amsterdamse procureur- generaal Van Randwijck en de hoofdcommissarissen en burge meesters van de steden Amster dam, Utrecht, Alkmaar, Haar lem en Zaanstad. Volgens Van Randwijck richt het onderzoek zich op een analyse van de problemen rond het IRT. Tevens doet de commissie aan bevelingen voor het opzetten van een nieuw team. Van Randwijck maakte tevens bekend dat hij nog deze week een rapportage verwacht van de rijksrecherche die in zijn op dracht onderzoek doet naar de publikaties in het Algemeen Dagblad en NRC Handelsblad van afgelopen zaterdag. Van Randwijck: „Dagelijks word ik op de hoogte gehouden. Het onderzoek, dat zich toespitst op Van Duijn (voorzitter Neder landse Politiebond), Kruizinga (voorzitter Algemeen Christelij ke Politiebond) en Wiarda (hoofdcommissaris Utrecht) moet uiterlijk donderdag zijn af gerond. Afhankelijk van de re sultaten beslissen we daarna of verder onderzoek nodig is". De Utrechtse hoofdcommissaris J. Wiarda, die gisteren in allerijl was teruggekeerd van een ski vakantie, ontkende dat hij tegen NRC Handelsblad rechtstreeks beschuldigingen van corruptie heeft geuit tegen de Amsterdam se politie en zijn collega e. Nordholt. Volgens de krant van zaterdag heeft Wiarda tegenover minister van Justitie Hirsch Ballin gesug gereerd dat Nordholt in decem ber het IRT heeft opgeheven om dat de Amsterdamse politie ver trouwelijke informatie liet uit lekken naar criminele organisa ties. Op een persconferentie gisteren in Utrecht zei hij gisteravond in dat onderhoud met de minister weliswaar over corruptie binnen de politie te hebben gesproken, maar louter en alleen in algeme ne zin. „Ik heb op geen enkele manier in de richting van een speciaal korps gewezen en dus ook niet in de richting van mijn Amsterdamse collega." VERVOLG OP BINNENLAND - A3 (ADVERTENTIES) Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u. met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:_ Plaats Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) Q kwartaal acceptgiro 87.20 o kwartaal automatisch84.70 o maand automatisch 29.05 bank/gironr De Parkerpien zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:, In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. daarvan u vindt, dat er een Kleine gerubriceerde eftentie voor geplaatst moet worden? Plaats dat pintje" dan beslist in De Stem. Tien tegen een dat uw Advertentie gelezen wordt. Immers 9 van de 10 l0(T1-lezers en lezeressen pluizen week in week uil Kleintjes"-rubrieken na. Dat zijn elke dag vele tienduizenden Kleintjes-lezers.

de Stem | 1994 | | pagina 1