DE STEM rinkman: Zeeland krijgt WOV KOOP KORTING' rote interesse ondernemers voor Terneuzens plan Steenen Beer De prins komt... A-lijsttrekker verwacht vandaag goede afloop' overleg Scheldetunnel ■FFINGS IOSTERSE TEN Mogelijk sluiting van leer Zeeuwse tehuizen' RDEBON NÏËLS RZEN Identiteit-motie zeurt na in Staten wm Zeeuwse D66-politica Jorritsma vrijwel zeker van plaats in de Kamer Zeeuws Filharmonisch Koor debuteert met tournee Staten tegen bezuiniging op budget Jeugd en Gezin ahouden wij een 3 eindvoorraden van De Perzenkoning, n - Nadimi, Arnhem iels, Breda en Galerie] rden. Staten willen 1,5 ton korten op sportsector Woning uitgebrand in Middelburg [tionwagon biedt a. raar voor uw gelji ïeid, veiligheid en lal een zeer complete res recirculatiesysteem ^teem en dakantenn J Astra Stationwagon let te spreken. Zeeland |;,ie verslaggever Luzen - Er is grote belangstel- Itoor het stadsvernieuwingspro- ■Steenen Beer in Terneuzen. Lritsen van Johan Matser Project- deling (JMP) deelde gisteren mee i al vijftien landelijke filiaalbe- j concrete belangstelling tonen ftestiging in het nieuwe gebied, [plaatselijke ondernemers hebben [licht bi] de projectontwikkelaar Roken door het opvragen van een Ljltormulier. tname de landelijke filiaalbedrij ven hebben echt concrete belangstel ling. Ik kan bij wijze van spreken de contracten binnen 24 uur rond hebben. Zo ver is het natuurlijk nog niet omdat de architect nog aan het werk moet om het plan daadwerkelijk gestalte te ge ven. Ondernemers gaan nu eenmaal zeer voorzichtig te werk". Gerritsen kon derhalve gisteren nog geen namen noemen. „Maar in dit vroegtijdige stadium kan ik gerust van een grote belangstelling spreken. We moeten in ieder geval niet denken aan grote winkelbedrijven zoals V en D of De Bijenkorf. Terneuzen is voor derge lijke bedrijven toch een maatje te klein". Het stadsvernieuwingsproject Steenen Beer omvat het gebied tussen het stad huis, de Markt en de Scheldeboulevard. In dat gebied worden onder andere nieuwe winkels en huizen gebouwd. De winkels zijn vooral geconcentreerd in de Havenstraat. Gerritsen deelde giste ren mee dat de huurprijzen tussen de 250 en 450 gulden per vierkante meter gaan bedragen. De projectontwikkelaar heeft voor de invulling van het gebied een zogenaamd branchepatroon ontwikkeld. Dit branchepatroon houdt in dat eenderde deel van het nieuwe winkelbestand is bedoeld voor de plaatselijke onderne mers, eenderde voor regionale bedrijven gericht op Zeeuws-Vlaanderen en Bel gië en eenderde voor de landelijke fili aalbedrijven. „Dit om te voorkomen dat je een straat krijgt die je bij wijze van spreken ook in Groningen tegenkomt. Voor de ontwikkeling van dit patroon hebben we de markt onderzocht. Wat leeft er in Terneuzen en wat kan er naar deze stad worden getrokken. Hebben daarbij gekeken naar Sluis en Hulst om te kijken waar de Belgen belangstelling voor hebben. Met dit branchepatroon willen we iets moois maken van Ter neuzen". Begin februari komt de onlangs inge stelde Branchecommissie voor de eerste keer bij elkaar om de voortgang van het project te bespreken. Deze commissie bestaat naast de projectontwikkelaar onder andere uit vertegenwoordigers van de gemeente Terneuzen, onderne mersvereniging City Terneuzen en de Kamer van Koophandel. Tijdens deze vergadering komt onder meer het branchepatroon aan de orde en de ver eisten waaraan geïnteresseerde winke liers moeten voldoen. „Of ze bijvoor beeld de maandelijkse huur kunnen betalen en de aard van de winkel". Ie Astra Sportive Stationwagon en waar genoegen. lagon doet daar nog [ortstoelen vóór, in ho leren sportstuur en Sportive-pakket: ƒ27 is de Astra Sportive rit tot een waar genoe hden tijdens een pri ■oe iCDA- oaag [errassende prijs, de I vanaf/35.450,-, en Wionwagon beschikt i geldzaken. Prijzen inclusief B.', I specificatiewijzigingen voorbehoi .onze verslaggever Zeeland krijgt zijn vaste oeververbinding onder Westerschelde. CDA-fractievoorzitter en lijsttrekker inkman sprak die verwachting gisteren uit tijdens .-bijeenkomst in Hulst. (dinsdag) hebben jivs! bestuurders een ge- ïmet de minister Maij-Weg- van Verkeer en Waterstaat, lub vertrouwen in een goede op vandat gesprek", aldus man. hield er daarmee een andere ing op na dan de Hulster lieur G. van Eeden, die gis- look aanwezig was. Volgens Eeden zou men de WOV bij waterstaat al niet meer zien a. gezien de hoge kosten van aroject. Dat was nieuws voor ton. „U slaat mij met ken- die in ieder geval niet de ie is. Volgens mijn informa- zou er juist een afsluitend irek met de minister plaats- in. Bovendien, de uitspra- die de minister eerder hier Zeeland en in de Tweede er heeft gedaan zijn in Den gtoch wel wat waard". itierel ikman ging gisteren ook nog a in op de politierel die is fctaan, nadat de commissaris jUtrecht de Amsterdamse po- izou hebben beschuldigd van nkman: 'Uitspraken van fister zijn wat waard'. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP corruptie. „Ik neem aan dat de kamer snel wordt ingelicht over wat er nou precies aan de hand is", betoogde Brinkman. „Maar ik denk dat de criminelen zich in de handen wrijven. Die zullen denken, zolang ze met elkaar bezig zijn zitten ze niet achter ons aan. Effectief misdaad be strijden is in mijn visie in ieder geval niet via de televisie elkaar de huid volschelden". Kritiek De CDA-fractievoorzitter zei zich gisteren niet te soren aan de kritiek die de laatste tijd op zijn hoofd neer daalt. „Hoezeer ze ook tegen ons zitten te katten, wij zijn bereid samen te werken met anderen. We hebben de taak om de gemeenschap met elkaar verder te brengen. Het CDA schuwt de discussie niet. Daar bij, van kritiek wordt je een beetje wakker gehouden". Volgens Brinkman is er een ten dens in Den Haag om het geld dat er is, meer te stoppen in zaken waar men langer plezier van heeft, zoals verbetering van de infrastructuur. Hij besefte dat hij zich daarmee in Zeeuws-Vlaanderen op glad ijs bewoog. Immers, in de regio roept men al jaren om betere wegen en verbindingen. „Ik ben hier al vaker op bezoek geweest en ik begrijp uw teleurstelling", was hij zijn gehoor voor. Bezuinigingen Brinkman ging ook nog even in op het plannetje met extra be zuinigingen dat het CDA afgelo pen weekend lanceerde. Door extra te bezuinigen en dat geld te gebruiken voor met name las tenverlichtingen voor bedrijven komen er 100.000 banen bij, zo hebben rekenmeesters het CDA voorgecijferd. NU NU NU NU NU NU NU 20,- 250,- 395,- 210,- 625,- 125,- 325,- NU 850,- NU 950,- NU 1900,- NU/ 995,- NU 1650,- NU 1700,- NU 4300,- NU 6900,-1 NU 4900,-1 NU ƒ5400,-) hleputeerde Dijkwel sluit niets uit onze verslaggever IMelburg - Gedeputeerde Dijkwel (ouderenzorg) sluit niet T to er m Zeeland meer bejaardentehuizen dicht moeten Ne zes die al bekend zijn. |t antwoordde hij gisteren tijdens een vergadering van een Itencommissie op vragen van PvdA'er Eveleens of er meer Pingen de volgende jaren te verwachten zijn. wering van deze bon: |<A KUSSEN -98i- Echts 39,- 134 (HOEK V. COOTHPLEIN) I TEL. 076 - idMtV) n I k»l»l JA'iti 1.1 i,\ II lóElE] i [EOPEND 10.00 - 17.00 UUR jkan niet garanderen dat het ■'meer zal gebeuren, we doen ons uiterste best om het te [•somen,aldus Dijkwel. |Lvas een antwoord op enkele ""mende vragen die Eveleens na een lange discussie, fruit bleek dat er nog geen f® duidelijkheid bestaat of bezuinigingen uit Den a? met opnieuw zullen leiden sluitingen van bejaardente- P®n in het Zeeuwse, waardoor [Soejaarde mensenm moeten mizen. platen zijn allang een finan- P' overzicht beloofd door lin f een soort meerjarenra- ï»g tot en met het. jaar 1996, ■it 11 a"e hnanciële gevolgen rIen van het gevoerde beleid f w eventueel nog te volgen [weren echter, was dat over- Jr het tot grote onvrede 1 ."«eens nos niet, en de f nog M sprak Dijkwel daarover lij/ ^deputeerde kreeg het L over aan de stok met het feilde SGP. eraorf vo^ende keer dat we Rht a en Been overzicht klaar an verbinden we er conse- Het gebeurt niet elke dag dat een lid van onze Koninklijke Familie een bezoek brengt aan de streek. En al zeker niet de kroonprins zelf. Dus als dat dan eens gebeurt, moet je zorgen dat alles tip top in orde is. Niets aan het toeval overlaten. Daarom werd gisteren de jachthaven van Terneuzen op de valreep nog eens extra uitgebaggerd en nieuwe relingen bevestigd bij de aanlegsteigers. Want alles moet toch gladjes verlopen als kroonprins Willem-Alexander daar vandaag inscheept op het m.s. Wight Prince voor een tochtje over de Westerschelde. foto's wim kooyman quenties aan," dreigde Eveleens. „Zo kunt u niet met ons omgaan, dit worden we zat," zei Van Heukelom van de SGP. „Het is verwarrend, niet zulk best beleid, dit is de laatste keer dat er uitstel is, in februari moet het overzicht er zijn," vond sta tenlid de Boe (CDA). Dijkwel liet weten zelf aller minst gelukkig te zijn met het feit dat er nog te weining finan ciële duidelijkheid is voor de komende jaren, maar ook dat dit een Haagse oorzaak had en geen Middelburgse. „Ik wacht op cij fers van het ministerie. Die moet ik hebben voor de meerjarenra ming," aldus Dijkwel. Eveleens ging er dieper op in: „Komen er meer sluitingen, die vraag verlamt onze discussie. Of hebben we teveel tehuizen geslo ten, is dat de reden dat het overzicht er nog niet is? Wij willen weten of we straks niet weer vierhonderd bedden moe ten wegdoen." Het tweede deel van de vraag wist Dijkwel wel met grote ze kerheid te beantwoorden: „Of we te veel tehuizen gesloten heb ben? Dat kunt u absoluut verge ten." Openbare signatuur nieuwe instellingen blijft omstreden kwestie Van onze verslaggever Middelburg - Het vorig jaar genomen en zeer omstreden besluit van Proviciale Sta ten om alleen nog nieuwe zorginstellingen in Zeeland te bouwen als ze openbaar van karakter zijn en dus niet van christelijke identiteit, wordt weer een politieke kwestie in Middelburg. Gisteren bepaalde een meerderheid van een statencommissie dat het onderwerp op de agen da voor de komende statenvergadering zal prij ken. Een poging van de PvdA, Delta Anders en D66, om dat genomen besluit nu eindelijk eens te laten rusten, mislukte. De WD, de partij die de motie indiende die tot het besluit leidde, ziet geen probleem in weer een politieke discussie over de zaak. Het CDA, GroenLinks, de SGP en de RPF/GPV ontlopen dat evenmin. Wat er dus op de agenda voor de statenvergade ring komt te staan is de afwijzende reactie van minister d'Ancona (welzijn) op de motie en de reactie van Gedeputeerde Staten van Zeeland op de brief van de minister. Zoals gemeld beoogt de motie meer veelzijdig heid en een grotere toegankelijkheid te bieden in de Zeeuwse zorgsector. Uitgerekend is dat van de 51 instellingen in de ouderenzorg en de gezondheidszorg er slechts 17 van algemene signatuur zijn. Te weinig, vindt het provinciaal bestuur. Besloten werd dus om in de toekomst alleen nog nieuwe instellingen te laten bouwen door bestu ren die van algemene signatuur zijn. Wat minister d Ancona noopte om te schrijven dat in Nederland krachtens de wet op de bejaar denoorden geen beperkingen aan 'identiteitsge voelige' instellingen mogen worden gesteld. De Zeeuwse motie moet van de baan, vind d'Anco na. GS reageerden vervolgens op de brief door te verkondigen dat zij het Statenbesluit zullen uitvoeren, tot zover de wet dat toelaat. En wat de wet nu werkelijk toelaat, plus de vraag of de motie of een deel daarvan dus als onwettelijk kan worden beschouwd, daar kwamen de Staten gisteren ook niet uit. Het ene Statenlid verkon digde dat de motie alleen betrekking had op nog te bouwen 'woonzorgcomplexen', het andere Statenlid hield staande dat de minister de motie verkeerd interpreteerde. Hoe het ook zij, de kwestie komt terug in de Staten. GroenLinks constateerde gisteren aan het eind van de vergadering dat 'de pogingen om de motie ongedaan te maken gestrand zijn.' flMMjl BB9MHi DINSDAG 25 JANUARI 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever Middelburg - Een meerder heid in Provinciale Staten wil nog steeds 1,5 ton bezuinigen op de Zeeuwse sportsector. Het provinciaal bestuur ziet het niet langer als haar taak om bijvoorbeeld subsidie te verlenen aan sportevenementen of mee te betalen aan de vijfduizend gul den die de aanmoedigingsprijs van de Zeeuwse Sportraad kost. Voor dat laatste, zo bleek giste ren in Middelburg, is een oplos sing gevonden. De Sportraad heeft een sponsor die het bedrag voor de prijs op tafel zal leggen. De Sportraad vindt de bezuini ging het veel te gortig. De raad stelde zelf voor een ton te korten op sport, maar Gedeputeerde Staten hielden vast aan de 1,5 ton. Provinciale Saten hebben de korting van 1,5 ton al goedge keurd toen vorig jaar de begro ting van dit jaar werd vastge steld. De invulling van de kor tingen, waar precies de pijn zou vallen, dat was nog niet bekend. Gisteren, tijdens een commissie- braad van de Staten, bleek een meerderheidsblok van de SGP, de RPG/GPV, de PvdA en de WD het GS voorstel te steunen. GroenLinks en Delta Anders waren tegen, met het argument dat de kortingen veel te fors zijn. D66 en het CDA maakten een voorbehoud. De woordvoerders van de twee fracties, Geluk (D66) en Coppoolse (CDA) pleit ten voor een veel geleidelijker invoering van de kortingen. „Smeer het uit over meer jaren, dat verzacht de pijn," vond Cop poolse. „De sector heeft al veel kortingen meegemaakt, geef het meer tijd om aan het profijtbe ginsel te werken," aldus Geluk. Hoe de politieke verhoudingen lagen, bleek tijdens een stem ming. Eerder die dag had direc teur Kienhuis van de Zeeuwse Sportraad in de spreektijd voor betrokkenen bij Statenbesluiten, een pleidooi gehouden om de bezuinigingen te verminderen. „Vorig jaar moesten we ruim 13 procent korten op het budget, cumulatief is nu een kwart van het budget wegbezuinigd, we vinden dat de sport een bijdrage moet leveren in alle bezuinigin gen maar een ton is maximaal haalbaar, de rek is er uit," aldus directeur Kienhuis. Van onze correspondent Middelburg - Een brand in een eensgezinswoning aan de Marcus de la Palmastraat in Middelburg heeft gistermid dag voor honderdduizend gulden schade berokkend. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. De brand werd rond één uur door omwonenden ontdekt, die de brandweer waarschuwden. De bewoners waren op dat mo ment niet thuis. De Middelburg se brandweer rukte met drie blu- seenheden en een ladderwagen uit. Daar de deur van de woning was afgesloten moest deze eerst geforceerd worden alvorens men bij de vuurhaard in de woonka mer kon komen. De spuitgasten waren het vuur spoedig meester. De schade wordt echter door de brandweer geraamd op honderd duizend gulden. De belendende panden liepen geen schade op. Jorritsma: negende op lijst Van Heukelom: derde bij peg de SGP. foto-s archief de stem Van onze verslaggever Middelburg - Het Middel burgse Statenlid Jorritsma komt vrijwel zeker in de Tweede Kamer. Het lande lijk bestuur van haar partij D66 heeft haar als negende op de kandidatenlijst voor de verkiézingen geplaatst en volgens alle prognoses is dat een zeer verkiesbare plaats. De blijdschap over de snelle opmars van Jorritsma binnen de landelijke D66 is behoor lijk. Gisteren vertelde een vro lijke D66-gedeputeerde Dijk wel het nieuws aan een ieder die het maar wilde horen. Jorritsma, die in 1990 in de Staten van Zeeland aantrad, bleek eind vorig jaar al opge vallen te zijn in Den Haag. Men verwachtte al dat ze hoog zou eindigen op de kandida tenlijst, maar een negende plaats is boven verwachting. Zeeland vaardigt echter meer nieuw politiek bloed af in de landelijke verkiezingsstrijd. Vorige week werd eveneens bekend dat het Nieuwerkerkse Statenlid Van Heukelom (SGP) door zijn partijbestuur op een derde plaats is gezet. Dat is bij de SGP normaliter een verkiesbare plaats want de partij zit nu ook met drie zetels in de Kamer. Gezien alle commotie vorig jaar rond het partijbestuur van de SGP dat het lidmaat schap voor vrouwen verbood is het nog onzeker of de SGP de drie zetels houdt en Van Heukelom dus kamerlid wordt. Concert in Terneuzense Triniteitskerk Van onze verslaggever Middelburg - De voorjaarsserie concerten van het Zeeuws Orkest, begin maart in verschillende Zeeuwse steden, vormt de vuurdoop voor het Zeeuws Filharmonisch Koor. Dit onlangs opgerichte koor be staat uit stemmen die uit heel Zeeland zijn geselecteerd. Het koor, dat onder leiding staat van Jan Hut, treedt voor het eerst samen met het orkest op in een reeks van vier concerten die in het teken staat van het 325-jarig bestaan van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen. Het eerste concert is op 8 maart in de Concertzaal in Middelburg. Vervolgens komen de St. Ja- cobskerk in Vlissingen (10 maart), de Triniteitskerk in Ter neuzen (11 maart) en de Grote Kerk in Goes (12 maart) aan de beurt. Op het programma van de con certen staat naast werken van Janacek, Mozart en Mendelssohn het 'Luctor et Emergo' van Bram Beekman, een in opdracht van de NCRV geschreven stuk voor twee sopranen, koor, orkest/or gel en piano. De sopranen zijn Marjolein Schaap en MarieÜe Maaswinkel. In Mozarts 'Symfo nie Concertante voor viool, alt viool en orkest' soleren de we- reldbefaamde Japanse altviolist Nobuko Imai en de Koreaanse violist Dong Suk Kang, beiden opgeleid aan de Julliard School in Amerika. Het Zeeuws Orkest staat onder leiding van gastdiri- gent Josef Suilen. De concerten beginnen steeds om 20.00 uur. De toegangskaar ten voor het concert in Middel burg kosten 25,00, voor de an dere concerten 22,50. In Goes, Vlissingen en Terneuzen betalen jongeren tot 16 jaar 10,00. In de voorverkoop zijn de kaarten onder andere verkrijgbaar bij de plaatselijke VW-kantoren en voor het concert in Terneuzen ook bij het Zuidlandtheater. Van onze verslaggever Middelburg - De meerderheid van Provinciale Staten gaat niet akkoord met de bezuinigen op het budget van de Stichting Jeugd en Gezin zoals Gedeputeerde Staten wilden. Na een vergadering van een statencommissie gisteren in Middelburg, werd de verant woordelijk gedeputeerde Dijk wel terug naar het college van GS gestuurd met de bood schap de kortingen te schrap pen of gewoon te betalen uit het provinciale Welzijnsfonds. Met name het Statenlid Sturm (PvdA) pleitte voor dit laatste. De zaak ligt wat ingewikkel der dan-ie op het eerste ge zicht lijkt, want het gaat niet om een gewone korting op het budget van de stichting. Het gaat om de weigering van GS een bedrag van 170.000 gul den, nodig voor het jaar 1994, voor te financieren. GS weigeren dat, omdat er geen harde zekerheid is dat het bedrag ooit naar Zeeland komt. „Als je daarvoor als GS verantwoordelijk bent en de zaak voorfinaciert, terwijl het geld er achteraf niet komt, ben je volgens de huidige afspra ken verplicht dat hele bedrag op de sector te verhalen en'dat willen we niet op onze reke ning krijgen," aldus Dijkwel. Heel kwetsbaar „Zoek maar een oplossing," vond Sturm echter. Zij zei Jeugd en Gezin te willen ont zien omdat de Stichting waar devol werk verricht en finan cieel 'heel kwetsbaar' is. Delta Anders deelde die visie, D66 eveneens, maar het CDA zag geen andere mogelijkheid het eerste GS-voorstel te steu nen. De SGP vond de kortin gen te drastisch en waar schuwde voor de schade die ze de Stichting kunnen toebren gen.

de Stem | 1994 | | pagina 11