DE STEM 5Q* ncopv Geld gemeenten voor Limburg t Bewoners Ter Walle en Ruschevliet op zoek naar ander onderkomen Vierhonderd vetkuiven terug in de tijd Onderscheidingen voor twee jnbilarissen St. Jan dolle dwaze dagen iUdAMiLiUiHiUI 1 Jonge honden van de Zeeuwse advocatuur Alleen Oostburg en Terneuzen leveren geen bijdrage voor hulp watersnoodramp [enland KORT ?OOD, PAARS, BLAUW, GROEN/ IN, LILA... VIOOISTE ;-kleurkopieeN VANAF A5 Druk programma bezoek prins Willem-Alexander 5000 boete voor 'ozen spoelwater uit ruim bulkcarrier ^teSnV5fh°men van een lig Tanker in brand op Oosterschelde [AG 24 JANUARI 1994 A4 |S verbeterd economie heeft de weg omhooa hton zaterdag in zijn wekelijks I gezien als een voorproefje od de lanse variant op de troonrede •reken. Itingstekort in het begrotingsjM I zal uitkomen op minder dan 181 ling zou zijn te danken aan zijn Ift vorig jaar een plan van Clintoi kgstekort in vijf jaar moet lollar. lombia: 29 doden Aanval in het noordwesten vai 29 mensen vermoord en hebben Het bloedbad was volgens di P guerrillagroep Fare. Gemaskerd leestje een dorp binnen en vuurdei 1 Het waren voornamelijk voorma eerder mee hadden ingestemd de fce week zijn er in de regio al Het chst en Schering tche concerns Hoechst en Schenni Igs- en ongediertebestrijdingsmid- menlijke onderneming, Agrevo. De .1 agro, houtbescherming en onge. I Holland in Amsterdam en die var vorden daarin ondergebracht. De Agrevo wordt geconcentreerd |g in Delfzijl. Bidbouwprodukten is de vraag naar Iverminderd. Agrevo wordt één vai p gewasbeschermingsmiddelen ter Jiim f 3 miljard.-Binnen Nederlanii Irkt aan met een aandeel van meer ■van ongeveer f 105 miljoen. id eist vijf levens Eongeluk op de autosnelweg tussen I zondag vijf inzittenden van een tomen. Twintig passagiers liepen bus was met vijftig inzittenden op rijk, toen de chauffeur kennelijk de rHet voertuig raakte van de wegi Iter ondersteboven verder. Zeeland éERTENTIE) yieën in diverse formaten en op'a9en foto's tot full-color omslagen- :enweg 4, tel: 076-226900 onze verslaggever jjervliet/Schoondijke - De bewo- ,(ts van bejaardentehuizen Ter falie (22) in Biervliet en Rusche- jjjet (30) in Schoondijke is zaterdag 'nvraagd aan te geven naar welke istelling elders in Zeeuws-Vlaan deren ze willen verhuizen als hun jdiuizen eind 1994 definitief hun joorten sluiten. bestuur van de Stichting Protes- C|se Ouderenzorg (SPO), exploitant beide te sluiten oorden, heeft alle Kwoners een brief gestuurd met de over welke instellingen zij infor- jutieen voorlichting willen krijgen. Op deze manier wil het bestuur inzicht krijgen in de voorkeur van de bewoners om hen daarna zo goed mogelijk van dienst te kunnen zijn. „Wij moeten gevolg geven aan het slui tingsbevel voor die delen van de oorden, die onder de wet bejaardenoorden val len," zegt directeur H. Masclee. „Dat doet wel pijn. Wij zijn ook liever bezig met iets op te bouwen, dan iets af te breken." Des te meer steekt het dan dat nog geen uitsluitsel is gekregen over plannen van de SPO om Ter Walle om te vormen tot een woonzorgcentrum 'waarvoor het goed geschikt is' en het stichten van een steunpunt Schoondij ke. Hier heeft SPO 24 aanleunwoningen 'maar er moet straks toch wel iets zijn waar tegen aan te leunen is'. „Wij kunnen ons de ontsteltenis van onze bewoners, dat zij hun vertrouwde omgeving moeten verlaten, heel goed indenken. Maar ook wij staan met de rug tegen de muur," zegt Masclee. SPO heeft inmiddels contact gehad met andere zorginstellingen in de Kanaalzo ne en West-Zeeuws-Vlaanderen die mo gelijk onderdak aan de verdreven be woners kunnen geven. „Daarom dat wij de wensen willen inventariseren. Overi gens niet dan nadat over die instellin gen tijdens informatiemiddagen alles is verteld wat nodig is. Over twee maan den willen wij precies weten waar de mensen eventueel naar toe willen." Heeft men inzicht in de wensen dan bekijkt men in samenspraak met de uitgekozen instelling in hoeverre die kunnen worden vervuld. Daarover heb ben die instellingen en het SPO afspra ken gemaakt. „Wij laten onze bewoners daarbij niet in de steek. Wij willen er ook graag de familie bij betrekken. En voor alleen staanden wordt door ons begeleiding verzorgd," belooft Masclee. Gedurende komende maanden kunnen plannen nog worden aangepast. „Zou het groene licht voor een woonzorgcentrum in Biervliet worden gegeven, dan kunnen we alles nog terugdraaien. Ook voor Schoondijke is een oplossing mogelijk. Want wij begrijpen best dat iedereen het liefst in zijn oude vertrouwde omge ving blijft. Maar zolang zo'n besluit nog niet is genomen moeten wij verder op het traject van de sluiting der huizen en het verplaatsen van de bewoners." Een eventuele verhuizing hoeft de be woners niet op kosten te jagen. „Er is een sociaal statuut waarin onder meer is opgenomen dat er een vergoeding komt voor verhuis- en inrichtingskos ten. Daarom dat er ook een begelei dingscommissie in het leven is geroepen om alles zo goed mogelijk te laten verlopen," zegt Masclee. (an onze verslaggever Iemeuzen - Een aantal Zeeuwse gemeenten tast - de een wat meer de ander wat minder - in de geldbuidel om financieel bij te dragen aan de gevolgen van de waters- joodramp in Limburg. j?n mensen uit de verongelukte bus 1 FOTOEPA] )0 banen pr Boeing zal dit jaar 7000 arbeids- het slecht gaat met de luchtvaart- lie minder vliegtuigen. Boeing heett plaatsen weggestreept. Op 1 januari mensen bij de gigant. |t met vier kilo cocaïne politie heeft op de luchthaven van vrouw gearresteerd op verdenking 14-jarige G. van Kaapverdische af in donderdag op vrijdag met vier naar Amsterdam. De drug bleek buizen van haar koffer. De tot ie vrouw trok de aandacht van de ;edrag. proces in Den Haag Jaddafi is zaterdag akkoord gegaan ■rnationaal Hof van Justitie in Den et Westen verdenkt de twee van de vliegtuig boven het Schotse Locker- n. m een einde te maken aan de ruzie over de plaats van berechting, aldus ivisie. Het voorstel voor een rechts- >erd door een Schotse jurist. Nabe- ondersteunen het voorstel voor een ving, maar met een internationale ;n elkaar in Lesotho i van kleine schermutselingen zijn tgebroken tussen bendes van solda- sotho. Er waren geen berichten over ïaten in het door Zuid-Afrika omslo- ers dat er doden en gewonden zijn id van de strijd. Oorzaak is politieke leger. Er zou echter geen sprake zijn ig daartoe. gemeentelijke bijdragen va néren van 30 cent tot 1,75 gul- jen (Sluis) per inwoner. Onder de Zeeuwse gemeenten, die zich solidair voelen met de Limbur gers, bevinden er zich zes uit Zeeuws-Vlaanderen. Hier hou den alleen Oostburg en Terneu- rendehand op de knip. Volgens Vlissings burgemeester 1. van der Doefvoorzitter van de Vereniging van Zeeuwse Ge beenten, is elke gemeente auto- loom om te bepalen of men iets wil bijdragen of niet. Vrijdag leeft het bestuur van de VZG ren vergadering gehouden en is een gemeentelijke bijdrage aan let Rampenfonds ter sprake ge seest. Van der Doef had de indruk dat zeker de helft van de Zeeuwse gemeenten wel het een en ander voor Limburg in petto lad. Misschien mede dank zij de lichte aandrang die de provincie, middels een fax aan alle ge meentebesturen, uitoefende met let verzoek ook bij te dragen. 'rovincie ie provincie schenkt een ton, ongeveer dertig cent per Zeeuw. En een aantal gemeenten confor meert zich aan dit bedrag, zoals tol (rond vierduizend gulden) en Vlissingen. Andere gemeenten temen een suggestie van Enk- luizen over en schenken een gul inwoner, een bedrag dat «ik wordt voorgesteld aan de gemeenteraden van Aardenburg fflBorsele. ■Wij moeten niet kinderachtig zei burgemeester J. van van Sas van Gent, „Als in je eigen gemeente ge- leurt, ben je ook blij met elk stukje hulp dat wordt geboden, "ij willen de raad voorstellen Rjfduizend gulden te schenken." h Hontenisse kan de raad woensdagavond ook een voorstel verwachten. Welk bedrag hierbij is kon wethouder B. •auwels nog niet zeggen. „Maar suizend gulden is het minstens,"' verzekerde hij. 'visje méér ■f Sluis wordt voorgesteld vijf duizend gulden te schenken, wat 'eerkomt op zo'n 1,75 gulden Per inwoner. „Sluis kan niet achterblijven. Zeeland is maar al te goed op de hoogte van de ellende die het water kan bete kenen. Gelet op het beperkt aan tal inwoners dat Sluis heeft en het motto 'In Sluis mag het ietsje meer zijn' willen wij 5000 gulden beschikbaar stellen," laat het college de raad weten. In Hulst gaat de beurs ook open, verzekerde secretaris Van Gees- bergen. Daar gaat men het zoe ken in het adopteren van de schade aan een concreet project. „Gedacht moet hierbij worden aan een gemeenschapsvoorzie ning, zoals een buurthuis of iets dergelijks. Wij proberen zo'n project te betalen met zowel ge meentegeld als geld dat door acties onder de Hulster bevol king bijeengebracht wordt." Het Aardenburgse college vindt dat de ramp van dusdanige om vang is dat elke gemeente in Nederland wel zou moeten be sluiten een bijdrage in het Ram penfonds te storten. Het college wil een gulden per inwoner schenken, 3650 gulden in totaal. Ook Axel draagt zijn steentje bij, zegt burgemeester W. de Graaf. In deze gemeente volgt men de provincie en gaat dertig cent per inwoner naar Limburg. Voor Axel komt dat uit op een bedrag van rond vierduizend gulden. Burgemeester R. Barbé zei dat van het Terneuzens college geen voorstel tot een bijdrage valt te verwachten. „Ons college neemt in deze geen initiatief. Wij vin den dat signalen hiertoe uit de politiek moeten komen en daar van hebben wij in Terneuzen nog niets gemerkt." Burgemeester J. Kruize van Oostburg meldde dat bij zijn college geen voorstel tot donatie op de plank lag. „Ook gezien onze financiën. Bovendien vin den wij dat het Rijk zelf in Limburg een enorme verant woordelijkheid heeft. Vorige keer bij de aardbeving in Lim burg hebben wij wel iets gedaan, maar nu laten we het aan ons voorbijgaan," zei hij. Een kapster voorziet een van de festivalbezoekers van een heuse vetkuif. Van onze correspondent Sluiskil - Strakke broeken, leren jas sen, muziek uit de jaren '60 en een vetkuif. Dat waren zaterdag de ingre diënten voor een geslaagd 'Back in time festival' in Sluiskil. Vierhonderd enthousiaste bezoekers maakten het festival tot een waar rock 'n roll-fes- tijn. Zaterdag om een uur konden de bezoekers al terecht bij café Dallinga om de sfeer uit de jaren '60 op te snuiven. Kapsalon Lissy zorgde ervoor dat de mannen een profes sionele vetkuif aangemeten kregen. Samen met de outfit en een heuse juke box werd de klok dertig jaar terug gedraaid. Er werd volop gekaart, geflipperd en een partijtje tafelvoetbal gespeeld. De muziek van Elvis, Buddy Holly en de Beatles deed de rest. Voor de deur stonden enkele Amerikaanse auto's en een tiental kevers FOTO WIM KOOYMAN van de keverclub Zeeuws Vlaanderen, 's Avonds was er live muziek. Night Flyer en The Yankee Doodle session brachten van acht tot 2 non stop muziek uit de jaren zestig ten gehore. De organisatoren Roger van Beveren en M. de Waal waren na afloop bijzonder tevre den. „Je zou kunnen denken aan een nieuwe traditie voor Sluiskil. Of het dan weer in dezelfde vorm zal plaatsvinden is nog een vraag." MAANDAG 24 JANUARI 1994 Terneuzen - Morgen brengt kroonprins Willem- Alexander een bezoek aan Zeeland ter gelegenheid van de opening van het jubileumjaar van het Ko ninklijk Zeeuws Genoot schap der Wetenschappen. Dat bestaat dit jaar 325 jaar. De kroonprins arriveert dins dagmorgen om 10.30 uur per helikopter bij het stadhuis in Terneuzen. Daarna gaat het - te voet - naar de jachthaven waar de hoge bezoeker in scheept op het m.s. Wght Prin ce. Hiermee maakt hij een vaartocht over de Wester- schelde waarbij uitleg wordt gegeven over de Westerschelde Oeververbinding en de Zeeuwse havengebieden. Na een uurtje dobberen arriveert men om 11.35 uur in de Bui tenhaven van Vlissingen. Op Walcheren wacht de prins een druk programma, met be zoeken aan het Roosevelt Stu diecentrum (11.50 uur), de Ab dij (12.20) en een wandeling door Middelburg (14.00 uur). In het stadhuis van Vlissingen luistert Willem-Alexander de opening van het jubileumjaar op. Na een lezing door prof. Mijnhardt krijgt de kroon prins om 15.55 uur, namens zijn moeder die bescherm vrouwe is van het genoot schap, de gouden erepenning. Na zich nog enige tijd te heb ben onderhouden met werk groepsleden van het genoot schap vertrekt de kroonprins weerom 16.30 uur. Van onze correspondent Sint Jansteen - Muziekvereniging St. Jan huldigde zondag morgen tijdens het traditionele koffieconcert in Sint Jansteen twee jubilarissen. Patrick Verstiggel was 25 jaar lid en Jo Verschelden 40 jaar. muzikale activiteiten (hij be speelt de tuba) maar ook voor zijn bestuurlijke kwaliteiten. Een niet meer weg te denken figuur, die al op achtjarige leef tijd bij Sint Jan begon. W. Pilaet, voorzitter van de Westbrabantse en Zeeuwse Mu- ziekbond, sprak gelukwensen uit en spelde namens de Federatie van Katholieke Muziekbonden bij Patrick Verstiggel de zilveren en bij Jo Verschelden de gouden speld op. Voorzitter Jos van Eek van Sint Jan ging in op het muziekverle- den van de jubilarissen. De 25-jarige jubilaris Patrick Ver stiggel komt uit een zeer muzi kale familie, aldus Van Eek. Toen hij indertijd met zijn vader, die hier dirigent was, meekwam, besloot hij uiteindelijk bij de Steense muziekvereniging te blijven. „Wij zijn nog steeds blij dat hij niet alleen als specialist slagwerk in het muziek zit, maar ook met het feit dat onze muzi kanten gebruik kunnen maken van zijn muziekschool in Kield- recht." Ook voor de 40-jarige jubilaris die niet alleen zijn muzikale ta lenten ten dienste stelt van de vereniging waren er lovende woorden. Niet alleen voor zijn Tijdens de huldiging werd ook ere-voorzitter Carel van Hecke in de bloemetjes gezet wegens een hem eerder deze week toege kende koninklijke onderschei ding. Tijdens dit koffieconcert konden de aanwezigen genieten van een primeur. Samen met een aantal muzikanten uit het korps traden acht leerlingen in opleiding, voor het voetlicht en speelden het openingsnummer. Daarna bracht de Muziekvereniging St. Jan voor de pauze zeven nummers onder leiding van dirigent Leo Verstiggel. Na de pauze verzorg de fanfare Eendracht Maakt Macht onder leiding van Eddv Koyen het verdere programma met nog eens negem stukken. De muziekliefhebbers kwamen in Sint Jansteen gisteren dus volle dig aan hun trekken. (ADVERTENTIE) O 0 co O '^n onze correspondent singen - De rijkspolitie te i ater heeft na overleg met de I meier van justitie in Middel- de kapitein van de Cyprio te bulkcarrier Erasmus een ete opgelegd van 5000 gulden. ade scheepsagent van de rede ns dit betaald. tordagavond ontdekte de be aming van de P 94 van de [j: politie dat opvarenden van i ;°P de rede van Vlissingen jank bulkcarrier de ruimen «liet spoelen waren. Het schip ?aa„ g en had een 'ading man- gelost in de Franse llT B°logne. Voor dat JAai werd zeewater in de rui- 1'; JepomPt waarna het ver- fpj m,et restanten mangaan n overboord werd gepompt. werkzaamheden werden op ■e?rllan.de PoIitie direct stilge- v k gen de kaPitein is pro- ■verpaal opgemaakt. De Er- ithiiiak' groot brt, met als Shaven Limassol lag te Vlis- lyjuf ii,V00r anker in afwachting Ipen haven van Antwer- Van onze correspondent Middelburg - Daar stonden ze dan zaterdag in de straf- zaal van de Middelburgse rechtbank. De zestien jonge honden van de Zeeuwse ad vocatuur. Meesters en mees teressen in het vaderlands recht die onderling in wed strijdverband mochten uit maken wie er dit jaar als beste pleiter uit de bus kwam. De prijs? Een wissel beker en eeuwige roem. „Geen geintje," verklaarde mr. A. van Iwaarden namens de or ganiserende jonge balie plechtig. „Hier, in dit arrondissement moet iedere stagiair twee keer in zijn stagetijd verplicht deelne men aan de pleitwedstrijden." Zelf heeft hij ooit de eerste prijs mogen behalen, dus hij weet wat de mr.'s door moeten maken. Zenuwen en bibberaties. Want je zal het als advocaat toch maar meemaken dat je op je juridische kennis volledig de mist in gaat. Met een lekenpubliek merkte daar natuurlijk niemand iets van, maar voor je eigen collega's en kantoorgenoten? Een ramp. Gelukkig viel het die dag alle maal mee en juryvoorzitter mr. H. van Breda, in het dagelijks leven president van dezelfde rechtbank die zaterdag gastvrij onderdak verschafte, verklaarde later verheugd dat het juridisch allemaal wel goed zat. Aan de rest mankeerde die dag wel het een en ander, maar daar Zestien stagiairs deden zaterdag mee aan de pleitwedstrijden in de Middelburgse rechtbank. FOTO JAAP WOLTERBEEK aansmeren, deze vervolgens aan gort reed en graag zestig mille wilde zien. Of een uit de hand gelopen demonstratie waarbij voor enkele tonnen aan schade was aangericht. De winkeliers vereniging die graag geld op ta fel wilde zien schoof de schuld waren het per slot van rekening ook stagiairs voor en niet ieder een is even rap van de tongriem gesneden. Nationale beroemde strafpleiters als de Moszkowic- zen, Hiddema, Doedens en Boone zijn tenslotte ook eenvou dig begonnen. De zaken die de pleiters kregen voorgeschoteld waren gevarieerd. Een conflict tussen een vakbond en een uit zendbureau, dat werk verrichte voor een bedrijf waar de werk nemers staakten. Een 'autokenner', die zich het wrak van de maand had laten op de vakbond die de demon stratie had georganiseerd. Of mevrouw de advocaat maar even via een procedure de bond wilde laten betalen. Verzonnen zaken of afgeleide zaken van gebeurte nissen elders in den lande, maar ook zaken, waarvan mr. Van Breda zich later, de armen ten hemel heffend, zou afvragen welke idioot deze zaken heeft bedacht. Presentatie Onmogelijke zaken dus, maar met een vlotte babbel viel er heel wat te redden. Ook saaie zaken waar puur formeel juridisch moest worden geredeneerd of ge woon lekker smeuïg. Voor de jurering maakte het uiteindelijk niet zoveel verschil. Het triumvi raat Van Breda, officier van jus titie mr. H. Mos en logopediste E. Dieleman, beoordeelde het al dan niet verbale geweld, op het juridisch gehalte van het plei dooi, de presentatie, de re- en dupliek en 'overigen', zoals de vrolijke noot en resterende hu mor. Met name de re- en dupliek brachten voor menigeen enige verwarring. Waren de pleidooien keurig op papier gezet, met ver ve gedeclameerd, gortdroog op gesomd of voorgelezen als ware het een hoofdstuk uit Moeder de Gans, met de re- en duplieken moest er worden geïmproviseerd. Ja, en dat kon natuurlijk niet iedereen even handig. Zoals zo vaak gold ook hier dat vele laat- sten de eersten waren. Vinnig Want daar stond-ie dan. Mr. Martin van der Bent. Massief. Handen geklemd om het kathe der. Met vinnige pasjes en aan het eind van zijn pleidooi een ferme stap terug en een blik van: ziezo en nu jullie. Hier viel geen speld tussen te krijgen. De zaak die hij moest behandelen ging - om iets heel ingewikkelds maar tot begrijpelijke proporties terug te brengen - over een minderja rige die door 'eigen schuld dikke bult' plus een handvol vormfou ten van vrijwel iedereen nog steeds in voorlopige hechtenis zat. Bovendien was het spul ook nog eens bij de verkeerde rechter aangebracht en Van der Bent mocht als landsadvocaat beto gen dat de jongeman met de toepasselijke naam Galgenrad terecht in het gevang zat. Of hij zijn zaak won, maakte net als bij de anderen weinig uit omdat er toch geen uitspraak was. Maar Van der Bent won. Met een kennelijk gouden for mule: hou het simpel en beperk je tot dat ene aspect uit het grote geheel, breng het met verve en probeer in dit geval met voorna melijk verbaal geweld je gelijk te krijgen. Gaat het fout dan zien we later wel verder. Een gedeelte tweede plaats werd overigens behaald door mr. Tony Corstjens en mr. Rogier Jung. i— Van onze correspondent Wemeldinge - Gistermorgen brak brand uit in het woonver blijf van de Nederlandse binnen- vaarttanker Extase. De met 1000 ton vliegtuigbenzine geladen tanker was op weg naar Schip hol en voer op dat moment zes kilometer oostelijk van Wemel dinge op de Oosterschelde. Dank zij de koelbloedigheid van de schipper en zijn knecht, die onmiddellijk het bluswerk ter hand namen en ramen en deuren gesloten hielden, werd erger voorkomen. Inmiddels had de schipper alarm geslagen. Boten van rijkswaterstaat, de rijkspoli tie te water en de brandweer waren binnen twintig minuten ter plaatse. Inmiddels was de brand door de schipper en de matroos met eigen middelen ge blust. Drie sleepboten van het ber gingsbedrijf Polderman uit Hansweert begeleidden de tan ker naar de haven van Wemel dinge waar de Extase afmeerde. De scheepvaartinspectie zal van daag aan boord gaan en beslis sen of de tanker zijn reis mag vervolgen. Ook wordt een onder zoek naar de oorzaak van de brand ingesteld.

de Stem | 1994 | | pagina 5