Bosnië vraagt om luchtaanvallen L50* MULTICOPV Geld Sunday Times: 'IRA wijst vredesaanbod aF Affaire van de drie Guy's verdeelt België Italiaanse volkspartij wil Andreotti vergeten Bewoners Premier wil actie van Boutros-Ghali na dodelijke aanslag op zes kinderen in Sarajevo Legerofficier: 'Israël haalt datum terugtrekking niet' de mooiste kwaliteits-kleurkqpieen nu vanaf Alleen Oostl DE STEM BUITENLAND 'Sinn Fein wil officieel toelichting op aanbod maar besluit ügt er al' Zware aardbeving treft Sumatra BUITENLAND kor ORANJE, ROOD, PAARS GEEL, ROSE, BLAUW, GROE^ BRUIN, LILA... 5000 boete voor lozen spoelwater U'I ruim bulkcarriei MAANDAG 24 JANUARI 1994 M Londen (rtr) - Leiders van het Ierse Republikeinse Leger hebben besloten het vre desaanbod van de Britse en Ierse regeringen af te wijzen. Ze dreigen de bomaanslagen op het Britse vasteland te hervatten. Dit meldde de Sunday Times. Diepgaande meningsverschillen binnen de IRA zouden Gerry Adams, de leider van de politie ke vleugel Sinn Fein, al tot de conclusie hebben gebracht dat hij geen einde zal kunnen maken aan de 25 jaar durende strijd om Groot-Brittannië uit Noord-Ier- land te verdrijven. De zondags krant beriep zich op uitspraken van hoge functionarissen van in lichtingendiensten. Bronnen binnen de inlichtingen diensten waarschuwden dat ha viken binnen de IRA de bom- mencampagne in Groot-Brittan- nië willen hervatten om de druk op Londen te handhaven. Tege lijkertijd zou echter al zijn be sloten het vredesaanbod niet te aanvaarden. „Hij (Adams) zal het vredesinitiatief niet formeel afwijzen, maar de 'gesprekken' binnen de beweging zullen nog maanden doorgaan", werd tegen de krant gezegd. In het openbaar eist Adams ver dere opheldering van Londen en Dublin over de voorwaarden van de verklaring van 15 december waarin de twee regeringen on derhandelingen met Sinn Fein aanboden in ruil voor duurzame beëindiging van de vijandelijk heden door de IRA. Maar de twee regeringen weigeren iets toe te voegen aan de verklaring omdat zij die duidelijk genoeg vinden. Sinn-Feinvoorzitter Mitchell McLaughlin riep de Britse pre mier John Major zaterdag nog eens op zijn weigering om uit de impasse te komen, te overden ken. „Van de Britse regering is moed en verbeelding nodig als we uit de huidige impasse willen geraken." Sinds de verklaring van decem ber hebben de IRA en zijn loya listische rivalen in Noord-Ier- land het geweld voortgezet. Za terdag werd een raket afgevuurd op een patrouille in Belfast, ver moedelijk door IRA-guerrillas- trijders. Protestantse extremis ten gooiden brandbommen naar twee winkels aan de grens met Ierland. Sarajevo (dpa/anp/ap)- Bosnië heeft secretaris-generaal Boutros-Ghali van de Verenigde Naties gisteren ge vraagd om luchtaanvallen tegen de Semsche belege raars van Sarajevo. De Bosnische regering reageert hiermee op de dood van zes kinderen in de hoofdstad Saraje vo. De kinderen, in de leeftijd van zes tot twaalf jaar, waren zaterdag buiten aan het spelen toen enkele mortiergranaten in hun buurt insloegen. Drie andere kinderen raakten zwaar gewond. De Bosnische Serviërs hebben de mortieraanval ontkend. Eventuele luchtaanvallen wor den uitgevoerd door Navo-ge- vechtsvliegtuigen, maar daar voor is toestemming nodig van de VN-secretaris-generaal. Bou tros-Ghali heeft eind vorige week laten weten bereid te zijn tot luchtaanvallen als zijn afge zant in Bosnië daarom vraagt. Van deze vertegenwoordiger, de Japanner Akashi, is echter be kend dat hij geen voorstander is van luchtsteun. De Navo-lidstaten zijn nog steeds verdeeld over ingrijpen in Bosnië. Vandaag spreekt de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Christopher over de kwestie met de Franse regering. Samen met de Britten zijn de Fransen huiverig voor ingrijpen. In een brief aan de VN-secreta ris-generaal schrijft de Bosni sche premier Silajdzic dat de dood van de kinderen 'de inter nationale gemeenschap verne dert, de waardigheid van de VN aantast en alle pogingen vrede via de onderhandelingstafel te bewerkstellingen belachelijk maakt. Deze kinderen, meneer Ghali, speelden binnen de zoge noemde veiligheidszone van de VN in Sarajevo, op slechts 200 meter verwijderd van het VN- hoofdkwartier.' Volgens radio-Sarajevo kwamen de dodelijke schoten uit de na burige wijk Nedzarici die in handen is van de Serviërs. VN- woordvoerder in Sarajevo Bill- Aikman verklaarde dat een on derzoek wordt ingesteld om 'on omstotelijk vast te stellen' wie verantwoordelijk is voor de mor tieraanval. De Bosnische president Alija Izetbegovic, die in de Maleisi sche hoofdstad Kuala Lumpur een conferentie over Bosnië-Her- zegowina bijwoonde, benadrukte dat de druk op de VN moet worden opgevoerd om een eind te maken aan de belegering van de Bosnische hoofdstad. Izetbegovic zei dat de VN tot nu toe meer dan dertig resoluties aan de oorlog in Bosnië-Herze- gowina hebben gewijd. Slechts één daarvan, de instelling van een wapenembargo tegen de Bosniërs, is uitgevoerd. De Bosnische president wil dat het embargo onmiddellijk wordt op geheven. Het helpt volgens hem alleen de Serviërs en verhindert de voornamelijk uit moslims be staande Bosnische bevolking zich te verdedigen. Met tranen in zijn ogen heeft paus Johannes Paulus II gisteren op de r.k. Wereldgebedsdag voor vrede op de Balkan 'de broeders en zusters in Bosnië gevraagd' zich niet door de wereld verlaten te voelen. „U bent niet alleen, wij zijn bij u, wij zullen bij u zijn en zullen steeds meer bij u zijn", zei hij met bewogen stem. Hij veroordeelde het nationalis me dat na de ineenstorting van de Berlijnse Muur is opgekomen en dat nieuwe muren heeft ge schapen. De paus riep de inter nationaal verantwoordelijken opnieuw op al het mogelijke te doen om 'de agressor te ontwa penen en de voorwaarden voor een rechtvaardige en duurzame vrede te schepen.' De datum van 13 april wordt genoemd in het vredesakkoord tussen Palestijnen en Israël. Het was eigenlijk de bedoeling dat het leger zich al op 13 december van het vorig jaar zou hebben teruggetrokken. Ook een vertrek uit de door Israël bezette Golan-hoogvlakte, zoals Syrië eist in ruil voor vol ledige vrede met Israël, is zeker dit jaar niet aan de orde. Gene- Jakarta (ap/anp) - Een aard beving niet een kracht van 5,5 op de schaal van Richter heeft zaterdag het Indonesi sche eiland Sumatra getrof fen. De beving deed zich om 01.00 uur plaatselijke tijd voor. Het epicentrum lag 400 kilometer ten westen van Jakarta aan de rand van de Indische Oceaan. Er waren geen onmiddellijke be richten van gewonden of schade. Verschillende naschokken heb ben zaterdag nieuwe paniek ver oorzaakt op de Molukse eilanden in Indonesië. Die werden een dag eerder door een aardbeving met een sterkte van 6,8 op de schaal van Richter getroffen. Het aan tal slachtoffers van deze beving is intussen opgelopen tot negen doden en ruim 50 gewonden. Een krant in Jakarta sprak van elf doden. Een algeheel beeld van de scha de is er nog niet. Het gebied, dat op 2.500 kilometer van de fn- doneische hoofdstad Jakarta ligt, is moeilijk bereikbaar. Het vliegveld bij Malifut is bescha digd en gesloten. De schok van vrijdag was de zwaarste in 30 jaar in het gebied. Het epicentrum lag in de zee op ongeveer 90 kilometer ten noor den van Ternate. De stoffelijke resten van vijf van de zes kinderen die zaterdag in Sarajevo omkwamen bij een aanval. Het zesde kind is opgebaard in een ander mortuarium. foto epa Jeruzalem (afp/dpa) - Het Israëlische leger zal zich niet vóór 13 april uit de Gazastrook en Jericho hebben teruggetrokken. Een hoge legerofficier zei gisteren in de Israëlische krant Yediot Aharonot dat de aftocht nog minstens één tot twee maanden op zich wachten. raai Amnon Shahak, hoofd van de Israëlische onderhandelings- delegatie in Taba, zei gisteren dat het Israëlische leger zijn manschappen en materieel op de hoogvlakte in 1994 niet zal ver minderen. Als reden voert Sha hak aan, dat Syrië Onverminderd doorgaat met het steunen van terroristische activiteiten tegen Israël door de fundamentalisti sche Hezbollah. PLO-leider Yasser Arafat en de Israëlische minister van Buiten landse Zaken Shimon Peres slaagden er dit weekeinde in Oslo niet in een doorbraak te bereiken in de onderhandelingen over Palestijns zelfbestuur voor de Gazastrook en Jericho. Zij waren daar voor de begrafenis van de Noorse minister Holst, de architect van het Israëlisch-Pa- lestijnse vredesakkoord. Volgens Peres waren hij en Arafat dicht bij een akkoord. Premier Yitzhak Rabin zei ech ter dat er geen vooruitgang is geboekt. Obk PLO-leider Arafat sprak nog van vele hindernissen die moeten worden genomen. De Israëlische en Palestijnse on derhandelingsdelegaties, die el kaar vandaag opnieuw zullen ontmoeten in het Egyptische Ta- ba, staan opnieuw voor de vraag hoe de impasse te doorbreken. Daarbij gaat het vooral om de veiligheid in de autonome gebie den en de controle op doorgaan de wegen en grensovergangen. Tegelijkertijd worden in Was hington de Israëlisch-Palestijnse besprekingen hervat, die door toedoen van Syrië vijf maanden hebben stilgelegen. De Syrische president Hafez al-Assad protes teerde zo tegen het volgens hem eenzijdig door de PLO met Israël gesloten akkoord. Na zijn bespreking met de Ame rikaanse president Bill Clinton vorige week besloot Assad de besprekingen te hervatten. Ra bin verklaarde gisteren dat hij bereid is een gesprek met de Syrische leider aan te gaan. Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - In de socialistische volkshui zen van Ath, Waremme en Seraing wordt Vlaanderen dezer dagen meer dan ooit vervloekt. Boven glazen schuimend bier spuwen roodaangelopen arbeidszo- nen en -dochters hun gal over de Vlaam se media en politieke partijen, die de drie Guy's op de knieën kregen en veroordeelden, nog voordat hun schuld zelfs maar bewezen is. De drie Guy's zijn niet schuldig, zeggen ze in Wallonië. Ja, misschien eentje. Mathot, want dat is een zakkenvuller. Maar de onberispe lijke Coëme en Spitaels, de God van Wallo nië? Die toch niet? Ath, Waremme en Seraing zijn de woon plaatsen van respectievelijk Guy Spitaels, Guy Coëme en Guy Mathot. Drie kopstuk ken van de Parti Socialiste, die afgelopen vrijdag hun functie als minister ter beschik king stelden vanwege hun vermeende be trokkenheid bij het Agusta-omkoopschan- daal. De komende weken, maar misschien wel maanden, zal bewezen moeten worden of de drie Guy's ook schuld hebben, steek penningen hebben aangenomen, documenten hebben vervalst en de partij op onwettige wijze hebben gefinancierd. De waarheid moet boven tafel komen, luidt het. Maar dat gebeurt in België hoogst zelden. Zeker is dat de Agusta-affaire rond de aankoop van 46 helikopters voor de Belgische landmacht, diepe wonden heeft geslagen binnen dë Parti Socialiste, de grootste en belangrijkste Waalse partij, waar onderlinge verdeeldheid en ruzies nu zo goed mogelijk worden gecamoufleerd. Dit weekeinde is het partijbureau van de PS langdurig bijeen geweest. De Parti Socialiste heeft zelfs nog even op het punt gestaan uit de regering-Dehaene te stappen, maar daar bleek uiteindelijk geen meerderheid voor te vinden. De PS blijft dus, maar eist wel harde garanties dat na de Agusta-hysterie de Vla mingen nu ook niet nog 'n keer aansturen op de federalisering van de sociale zekerheid. De federale premier Dehaene liet vrijdag middag al weten dat het regeringsakkoord gewoon wordt uitgevoerd. Een kabinetscrisis is op dit moment niet gewenst. De Franstalige socialisten verwijten de Vlaamse partijen en media niettemin van het Agusta-dossier een politieke kwestie te heb ben gemaakt, waarbij bovendien de indruk is gewekt dat heel Wallonië en de hele PS corrupt zijn. Na het ontslag van federaal minister Coëme en de twee regionale ministers Spitaels en Mathot, afgelopen vrijdag, lijkt de Vlaamse kritiek gesmoord. In een televisiedebat tus sen vier Vlaamse fractieleiders erkende Pa trick Dewael van de liberale oppositie giste ren dat corruptie geen voorrecht is van een politieke partij of gemeenschap in België. „Er is veel meer aan hand in dit land", aldus Dewael.' In Wallonië Worden ondertussen de wonden gelikt. 'De drie Guy's' zijn er het gesprek van de dag, drie martelaren van een Vlaamse machtspolitiek. Burgemeester Gaston Onke- linx van Seraing, een naar Walenland uitge weken Vlaamse Limburger, wees vrijdaga vond op het grote verschil tussen noord en zuid. Terwijl het noorden gelooft in schuld, beschouwt het zuiden de drie teruggetreden bewindslieden als slachtoffers. De aanhang van de PS in Wallonië bestaat voor het grootste deel uit arbeiders en uitke ringsgerechtigden. Die constateren dat 'hun man', op wie zij in een cultuur van cliëntelis- me vaak ook persoonlijk een beroep kunnen doen, door de Vlamingen gedwongen werd af te treden. En dat is een streep door de rekening. De PS heeft er in het verkiezingsjaar 1994 - Europese verkiezingen in juni en gemeen teraadsverkiezingen in oktober - alle belang bij zich niet als de geslagen hond te gedra gen. Vandaar dat vanuit het partijhoofd kwartier in Brussel na het ontslag van Coëme, Spitaels en Mathot gespierde taal blijft komen. De klassieke machtsverdeling in België dient gehandhaafd, wordt gezegd. Al was het maar als wapen tegen het opruk kende rechts-extremisme. In Wallonië net zo goed als in Vlaanderen. Van onze correspondent Aart Heering Rome - Er hangt een sfeer van loutering en herwonnen trots in het Romeinse con grescentrum Palaeur waar de constituerende vergadering wordt gehouden van de Itali aanse Volkspartij PPI. Zij is de opvolgster van de aan steekpenningen ter ziele ge- gane Democrazia Cristiana. „We moeten ons bevrijden van de corruptie en terugkeren tot de idealen", doceert partijleider Mino Martinazzoli zaterdagoch tend voor een paar duizend ge trouwen. Veel sprekers verwijzen naar de 'christelijk-sociale' traditie van oude katholieke voormannen als Don Sturzo en Alcide De Gaspe- ri. Maar niemand maakt een woord vuil aan de leiders van een meer recent verleden, die zelf ook schitteren door aanwe zigheid. Giulio Andreotti is er voor het eerst sinds 1946 niet bij, even min als Arnaldo Forlani, Anto nio Gava, Paolo Cirino Pomicino en de anderen van het gevallen regime. De bijeenkomst zelf is tekenend voor de gedwongen nieuwe soberheid in de Italiaan se politiek. Binnen een halve dag is alles bekeken, terwijl met de pet wordt rondgegaan om de kosten te dekken. De tijd van de dagenlange en peperdure con- Martinazolli: 'Terugkeren tot de idealen'. gressen is voorbij, nu de smeer geldkraan is dichtgedraaid. Ver dwenen zijn de duurbetaalde stands van ondernemers die met de 'huur' daarvoor hun over heidsopdrachten in de wacht sleepten. De DC die bijna een halve eeuw het land heeft gedomineerd, kwam eind vorig jaar bij plaat selijke verkiezingen niet verder dan 12 procent en werd vlak voor de oprichting van de PPI ook nog verlaten door de rech tervleugel. Deze dissidente rechtervleugel, die zich gisteren heeft herdoopt in Christendemocratisch Cen- FOTO epa trum (CCD), wil samenwerken met de Lega Nord van Umberto Bossi en de conservatieve club Forza Italia van Silvio Berlusco ni. Maar Martinazzoli kiest voor PPI een middenkoers en voor een coalitie met het Pact voor Italië van de populaire conserva tief Mario Segni, die ook voor de PPI aanvaardbaar is als premier. De uitnodiging van de linkse leider Achille Occhetto om het progressieve kamp te versterken wees Martinazzoli zonder omwe gen van 'de hand, terwijl hij tevens afstand nam van het fe deralisme van de Lega Nord en de 'showpolitiek' van Berlusconi. Het is dus mogelijk dat centrum rechts verdeeld de verkiezingen van 27 en 28 maart tegemoet gaat, waarmee het vrijwel zeker naar de oppositiebanken zou worden verwezen. Martinazzoli vindt dat geen overwegend bezwaar. Hij ver klaart geregeld dat het behoud van de eigen identiteit belangrij ker is dan dat van de macht. Zijn partij heeft geen 'morele plicht' meer om te regeren, nu het com munistisch alternatief is verdwe nen, aldus Martinazzoli. Gisteren heeft ook Gianfranco Fini, de leider van de neofascis- tische partij MSI, een nieuwe politieke formatie ten doop ge houden. Zijn Nationaal Verbond AN bestaat naast MSI-lieden uit voormalige monarchisten, libe ralen en christendemocraten. Als mogelijk coalitiepartners richt AN zich op de het pas gevormde Christendemocratisch Centrum en op Forza Italia. De ideoloog van Berlusconi's partij, Giuliano Urbani, heeft al waarderende woorden aan het adres van Fini gericht. Het MSI-kamerlid Ales- sandra Mussolini weigert om toe treden tot Fini's Verbond, dat zij als een verloochening van de fascistische traditie beschouwt. De communistische partij heeft gisteren, tegen zin van een ultra orthodoxe minderheid, besloten om deel uit te maken van het progressieve kartel. De nieuwe contouren van politiek Italië be ginnen zich af te tekenen. Clinton: Economie VS verbeterd Washington - De Amerikaanse economie heeft de weg o..., gevonden, aldus president Clinton zaterdag in zijn wekeS radiotoespraak. De rede wordt gezien als een voorproefje op State of the Union, de Amerikaanse variant op de troonrede,, Clinton dinsdagavond zal uitspreken. De president zei dat het begrotingstekort in het begroting» 1995, dat begint op 1 oktober, zal uitkomen op minder dan y miljard dollar. Die vermindering zou zijn te danken aan inspanningen. Het Congres heeft vorig jaar een plan van Cli goedgekeurd, dat het begrotingstekort in vijf jaar moet i verminderen met 500 miljard dollar. Guerrilla-aanval Colombia: 29 doden Bogota - Bij een guerrilla-aanval in het noordwesten Colombia zijn zondagochtend 29 mensen vermoord en hebb Poor^eI 11 verwondingen opgelopen. Het bloedbad was volgens politie het werk van de linkse guerrillagroep Fare. Gemaskei, strijders drongen tijdens een feestje een dorp binnen en vuurde, in het wilde weg op inwoners. Het waren voornamelijk voorm lige guerrillastrijders, die er eerder mee hadden ingestemd wapens neer te leggen. Vorige week zijn er in de regio al l lijken gevonden. Samenwerking Hoechst en Schering Groningen - De Duitse chemische concerns Hoechst en Scherii hebben hun gewasbeschermings- en ongediertebestrijdings® delen gebundeld in een gezamenlijke onderneming, Agrevo. I activiteiten van de afdelingen agro, houtbescherming en onj diertebestrijding van Hoechst Holland in Amsterdam en dies Schering Agrunol in Haren worden daarin ondergebracht. Nederlandse vestiging van Agrevo wordt geconcentreerd Haren met produktie en opslag in Delfzijl. Door de prijsdalingen voor landbouwprodukten is de vraag nas gewasbeschermingsmiddelen verminderd. Agrevo wordt één sa de grootste producenten van gewasbeschermingsmiddelen li wereld met een omzet van ruim f 3 miljard.-Binnen Nederlai voert de onderneming de markt aan met een aandeel van dan 20 procent bij een omzet van ongeveer f 105 miljoen. Busongeluk Duitsland eist vijf levens Rosenheim - Bij een verkeersongeluk op de autosnelweg tussa München en Salzburg zijn zondag vijf inzittenden van autobus om het leven gekomen. Twintig passagiers liepa ernstige verwondingen op. De bus was met vijftig inzittenden weg van Beieren naar Oostenrijk, toen de chauffeur kennelijk macht over het stuur verloor. Het voertuig raakte van de weg kantelde en schoof nog 40 meter ondersteboven verder. De Van onze verslaggever Biervliet/Schoondijke - ners van bejaardentehuize Walle (22) in Biervliet e" d vliet (30) in Schoondijke gevraagd aan te geven instelling elders in Zec„.. deren ze willen verhuizen tehuizen eind 1994 poorten sluiten. jjet bestuur van de (antse Ouderenzorg van beide te sluiten oorden, bewoners een brief gestuurd vraag over welke instellingen matie en voorlichting willen en R is za haar Zeeuws- a definitif Stichting exj he (SPO), zr krijg Reddingswerkers proberen mensen uit de verongelukte fa te halen. foto epa ïfc-fh tav/- v.ï« Boeing schrapt 7000 banen Washington - Vliegtuigbouwer Boeing zal dit jaar 7000 arbeids plaatsen schrappen. Doordat het slecht gaat met de luchtvaart maatschappijen, bestellen die minder vliegtuigen. Boeing vorig jaar al 17.000 arbeidsplaatsen weggestreept. Op 1 j: 1994 werkten er nog 116.155 mensen bij de gigant. Nederlandse gepakt met vier kilo cocaïne Sao Paulo - De Braziliaanse politie heeft op de luchthaven on Sao Paulo een Nederlandse vrouw gearresteerd op verdenking van cocaïne-smokkel. De 34-jarige G. van Kaapverdische af komst was in de nacht van donderdag op vrijdag met ïitl kilogram cocaïne op weg naar Amsterdam. De drug bleek verstopt in de aluminium buizen van haar koffer. De til Nederlandse genaturaliseerde vrouw trok de aandacht van «t douane door haar nerveuze gedrag. Libië akkoord met proces in Den Sirte - De Libische leider Gaddafi is zaterdag akkoord met een proces bij het Internationaal Hof van Justitie in Dn Haag tegen twee Libiërs. Het Westen verdenkt de twee van 4 aanslag op een Amerikaans vliegtuig boven het Schotse Locker bie. Daarbij vielen 270 doden. Een proces in Den Haag kan een einde te maken aan de ruzie tussen Libië en het Westen over de plaats van berechting, aid® Gaddafi op de Libische televisie. Het voorstel voor een rechts zaak in Nederland is geopperd door een Schotse jurist. Nabe staanden van de slachtoffers ondersteunen het voorstel voor» zaak onder Schotse wetgeving, maar met een international! rechtbank. Militairen bevechten elkaar in Lesotho Maseru - Na enkele dagen van kleine schermutselingen zijn gisteren zware gevechten uitgebroken tussen bendes van solda ten in de hoofdstad van Lesotho. Er waren geen berichten over slachtoffers. Volgens diplomaten in het door Zuid-Afrika on* ten land kan het niet anders dat er doden en gewonden gevallen, gezien de heftigheid van de strijd. Oorzaak is tegenstellingen binnen het leger. Er zou echter geen van een staatsgreep of poging daartoe. (ADVERTENTIE) Canon kwaliteits-kleurkopieën in diverse formaten en opl' Van overhead-sheets, foto's tot full-color omslagen. Breda, Ginnekenweg 4, tel: 076-226900 Ze i 'de Van onze verslaggever Temeuzen - Een aantal wat meer de ander wat financieel bij te dragen noodramp in Limburg. De gemeentelijke bijdragen va riëren van 30 cent tot 1,75 gul den (Sluis) per inwoner. Onde de Zeeuwse gemeenten, die ziel solidair voelen met de Limbur gers, bevinden er zich zes ui Zeeuws-Vlaanderen. Hier hou den alleen Oostburg en Terneu zen de hand op de knip. Volgens Vlissings burgemeeste: J. van der Doef, voorzitter var de Vereniging van Zeeuwse Ge meenten, is elke gemeente auto noom om te bepalen of men iet wil bijdragen of niet. Vrijdag heeft het bestuur van de VZC een vergadering gehouden en i: een gemeentelijke bijdrage aar het Rampenfonds ter sprake ge weest. Van der Doef had d< indruk dat zeker de helft van dt Zeeuwse gemeenten wel het eer en ander voor Limburg in pettc had. Misschien mede dank zij d lichte aandrang die de provincie middels een fax aan alle ge meentebesturen, uitoefende me het verzoek ook bij te dragen. Provincie De provincie schenkt een ton ongeveer dertig cent per Zeeuw En een aantal gemeenten confor meert zich aan dit bedrag, zoal Axel (rond vierduizend gulden en Vlissingen. Andere gemeentel nemen een suggestie van Enk huizen over en schenken een gul den per inwoner, een bedrag da ook wordt voorgesteld aan di gemeenteraden van Aardenburi en Borsele. „Wij moeten niet kinderachtij zijn," zei burgemeester J. vai Rest van Sas van Gent. „Al zoiets in je eigen gemeente ge beurt, ben je ook blij met ell stukje hulp dat wordt geboden Wij willen de raad voorstelle: vijfduizend gulden te schenken.' In Hontenisse kan de raai woensdagavond ook een voorste verwachten. Welk bedrag hierbi in geding is kon wethouder E Pauwels nog niet zeggen. „Maa duizend gulden is het minstens, verzekerde hij. Ietsje méér In Sluis wordt voorgesteld duizend gulden te schenken neerkomt op zo'n 1,75 gi Per inwoner. „Sluis kan achterblijven. Zeeland is vijf wa guide: nie maar a Cyprio nus eei gulden i de rede de be van d vai Van onze correspondent Vlissingen - De rijkspolitie ater heeft na overleg met «beier van justitie in Middel urg de kapitein van de Cyi ■sche bulkcarrier Erasmus A»ete opgelegd van 5000 E!a.de scheepsagent van i '{0 is dit betaald. rdagavond ontdekte Fanning van de P 94 Ikspolitie dat opvaren °P de rede van VI ggende bulkcarrier de n het spoelen waren. was leeg en had een la< £"e"s gel°st in de lli"P Bologne. 1 P elen werd zeewater i mpü JfP0111?! waarna wbo5 met restanten manga: r overboord werd gepompt. Ia'erkzaamheden werd°n lerrH van, politie direct c£ ,,en, tegen de kapitein asmuf 1 °Pgemaakt- groot 16-485 brt. sinn 611 Limassol laÉ van h tV°0r anker af' Plaat* ^Ijkomen van pen s ln de haven van Vlissinge: Het lading ruime: schi; man Frans da de rui het ver mangaa Voor werden o direct stilge is pro De Er met al 0 te Vlis afwachtin een lig Antwer J

de Stem | 1994 | | pagina 4