CDA en WD dichter bij elkaar Janmaat wellicht op het matje in Kamer Bijna uitgejaagd Christendemocraten willen 17 miljard gulden bezuinigen, liberalen bijna 20 miljard Verbleekte sterren Verkoop lading Gur Mariner dekt nagenoeg kosten opslag vx 'Verbod op Duivelsverzen moet kunnen' Vorig jaar al opheldering gevraagd over politieteam Voorlichter politie bedreigd met ontvoering DESTEM BINNENLAND A3 Hoofdprijs Kerstpuzzel naar Waspik WD wil tweede partij worden COMMENTAAR Iraakse eigenaar komt ter elfder ure met koper 4 Gif in lever dode vogel' BINNENLAND KORT !\G 24 JANUARI 1994 MAANDAG 24 JANUARI 1994 yan onze Haagse redactie Haag - Een aantal frac- teli li leiders in de Tweede Ka- met beraadt zich op een ma- er om het CD-Kamerlid iat aan te pakken over uitspraken over be windslieden en kamerleden. rtD-fractieleider Bolkestein tuft hiertoe het initiatief geno- (tn. Hij overlegt met collega's rfhet mogelijk is Janmaat mor- L, aan de tand te voelen. Daarbij moet echter vaststaan Ki! hij o°k aangepakt kan wor- IjBi". zegt Bolkesteins woord- hordei' ..Het mag niet zo zijn h,t hij kan ontkennen dat hij de hitspraken heeft gedaan, of dat hij de underdog gaat spelen." Niettemin vindt Bolkestein dat de Kamer zich 'dit soort uitspra ken van een collega niet mag laten aanleunen'. De regels van de Tweede Kamer laten niet toe dat Kamerleden een collega ter verantwoording roepen via een debat. De WD bezint zich op een constructie waarin aan minister Van Thijn van Binnenlandse Zaken ge vraagd wordt wat hij van de uitspraken van Janmaat vindt. In de tweede ronde van zo'n debat kunnen rechtstreeks vra gen aan Janmaat zelf gesteld worden. Janmaat zegt in het weekblad Elsevier van afgelopen week dat minister Hirsch Ballin, staatsse cretaris Gabor en kamerlid Apostolou moeten aftreden om dat hun familie minder dan drie generaties in Nederland is. Later heeft hij ontkend dat hij deze uitspraken heeft gedaan. Het weekblad dreigt de bandopname met het gesprek openbaar te ma ken als Janmaat volhardt in zijn ontkenning. Evenals de WD vindt de PvdA dat de Kamer de beledigingen van Janmaat niet over haar kant kan laten gaan. „Er is contact tussen de fracties over deze zaak", aldus de woordvoerder van de PvdA. Hij verwacht dat Janmaat, als hij ter verantwoor ding wordt geroepen, nog deze week in de Kamer moet verschij nen. „De kwestie mag niet te lang blijven liggen", aldus de woordvoerder. CDA-fractieleider Brinkman heeft vorige week gezegd 'geen woord vuil' te willen maken aan de uitspraken van Janmaat. Vol gens zijn woordvoerder is hij er beducht voor om Janmaat in de kaart te spelen: die krijgt dan de extra aandacht waar hij op uit is. Niettemin bezint ook Brink man zich, aldus de woordvoer der. GroenLinks heeft ook haar pij len gericht op de CD. Lijsttrek ker Rabbae van GroenLinks wil een landelijke solidariteitsdag houden om de in de opiniepeilin gen oprukkende Centrumdemo craten een halt toe te roepen. Vertegenwoordigers van diverse geloofsrichtingen hebben gezegd dat CD-leden zich buiten de ker kelijke gemeenschap stellen. Volgens vertrekkend synode voorzitter H. de Graaf moet de Nederlands Hervormde Kerk duidelijk uitspreken dat CD-uit- latingen over joden en buiten landers en het belijden van het geloof niet samen kunnen gaan. Voorzitter H. van Munster van Justitia et Pax, het hoogste ad viesorgaan van de Nederlandse bisschoppen, heeft vorige week gezegd dat het lidmaatschap van de CD onverenigbaar is met dat van de r.k. kerk. Rabbijn L. van de Kamp vindt dat er zo snel mogelijk gewerkt moet worden aan de opheffing van de CD. Hij denkt aan een boycot zoals het niet doorverbin den van telefoontjes aan kamer lid Janmaat in het gebouw van de Tweede Kamer en aan het intrekken van de zendtijd van de CD. |Van onze Haagse redactie |Den Haag/Arnhem - De partijen CDA en VVD zijn ir in hun verkiezingsprogramma dicht genaderd. De ipartijtop van het CDA wil de komende kabinetsperiode |!7 miljard gulden bezuinigen, de WD een kleine 20 Wim van den Berg FOTO JAN RIKKE tevoorschijn. Sexboekjes of zi Maar iedereen kan op mijn dii cretie rekenen." De Wamelse kluizenspecialii bespeurt de laatste tijd een soa brandkastenrage. „Die kleit kastjes zijn nu betaalbaar worden en dat betekent dat le dereen die denkt kostbare dit gen te hebben, zo'n ding in hui haalt. Voor veel mensen is di dan het heilige der heilige, maa je smijt ze één keer op de gron en ze zijn open. Rommeltjes u: Taiwan." Vakidioot Sanvankelijk wilde het CDA 8,5 Biljard bezuinigen. Het Centraal Plan Bureau (CPB) kwam na doorrekening van de diverse partijprogramma's tot de con- tssie dat er vijf miljard aan bezuinigingen bovenop moest, nlde het financieringstekort la- sr uitkomen. Bevriezen Jet CDA denkt aan de 17 mil- ad te komen de koppeling tus- o lonen en uitkeringen te be- liezen evenals de kinderbijslag. Je christendemocraten willen »k de ambtenarensalarissen natigen. )ie bezuinigingen moeten een torme werkgelegenheidsim- juls' veroorzaken, zo'n 100.000 Ktra banen. Die kunnen ont laai doordat de bezuinigingen p.a lastenverlichting worden te- n aan de burgers en «drijven. In ruil daarvoor zul- werkgevers en werknemers de marktsector bereid zijn om te zien van forse loonverho* Met de politie heeft hij g contacten, maar het is - hoe kaï het ook anders - wel eens voort gekomen dat hij in de kraai werd gegrepen. „Toen moest ii een nachtkluis repareren er werd door de politie 'op heter daad' betrapt. Het heeft me wai moeite gekost om ze ervan t( overtuigen dat het goed zat. Hel komt ook voor dat ik het zeil niet vertrouw. Iedereen kan wel bellen. Dan ga ik eerst alles na Je zult maar een fout maken." Vakidioot of niet, Van den Bi heeft natuurlijk zijn beroeps) heimen. Alle technische foefjes zitten in zijn hoofd en over df fijne kneepjes van zijn techniek wil hij al helemaal niet praten. „Ik heb er wel eens over nage^ dacht wat ik zou doen als ze me een pistool op m'n hoofd zetten om me te dwingen een kluis open te maken. Ik denk dat ik het zou doen. Laten we wel wezen, mijn leven is toch meer waard welke inhoud van welke kluis dan ook." Jan Kemmeren uit Was pik is de winnaar gewor den van de Stern-Kerst puzzel. Met duizenden anderen wist hij de slagzin 'De me dewerkers van uw krant wensen u fijne feestda gen en een fantastisch 1994' te vinden. De heer Kemmeren ont vang 500,- aan cadeau bonnen. De tweede prijs 250,- aan cadeaubonnen) gaat naar G. Braaksma in Ret- ranchement. De vijf derde prijzen van elk vijftig gulden aan bon nen gaan naar Maartie van Assche uit Teterin- gen, mevrouw Van heke len uit Oudenbosch, 0 Weerts uit Breda, N. Na." ve-Eggermont uit Sluiskil en A. van de Kloot ui Achtmaal. De winnaars krijgen hun prijs zo spoedig mogen) thuisbezorgd. bevriezen van de koppeling lussen lonen en uitkeringen le- iert volgens het CDA vijf mil- op. Mensen met een uitke- nng die hierdoor in financiële problemen komen, kunnen een kroep doen op de bijzondere ijstand. Het CDA wil hiervoor 150 miljoen extra uittrekken, let matigen van de ambtenaren- Blarissen moet vier miljard op- wren. fen de ruim zeventien miljard rordt zestien miljard weer aan lagers en bedrijven teruggege ven via lastenverlichting. Hoe die teruggave precies moet ver lopen, weet het CDA nog niet. In de kabinetsformatie moeten daarover afspraken worden ge maakt. PvdA-Kamerleden wilden giste ren nog niet reageren op de nieuwe plannen van de coalitie partner. De WD, die zaterdag haar ver kiezingsprogramma vaststelde, reageerde tevreden op de bijstel ling van het CDA-programma. De liberalen willen het meren deel van hun 20 miljard gulden aan bezuinigingen binnen krij gen door een forse ingreep in de sociale zekerheid. De VVD wil een basisstelsel invoeren. Daarin worden alle nieuwe uitkeringen, behalve de aow, verlaagd tot 60 procent van het minimumloon. De WD verwacht met het basis stelsel meer mensen aan het werk te krijgen. Het is daarom volgens VVD-fractieleider Bol kestein 'echte sociale politiek' om met een basisstelsel de grote werkloosheid, die nu groeit met achtduizend mensen per maand, te lijf te gaan. De WD-ledenvergadering heeft gekozen voor het geleidelijk af schaffen van de overdrachtsbe lasting bij de aankoop van hui zen. Zij deed dit uit angst voor stemmenverlies en tegen de zin van de programma-commissie. De commissie had het afschaffen van die belasting laten varen omdat er anders een tekort in de financiële rekening van de WD zou ontstaan. fenonze Haagse redactie toihem - De WD wil in de Kamerverkiezingen van 3 mei de tweede Partij van het land worden. Dat is de inzet van WD-fractieleider en bndidaat-lijsttrekker Bolkestein, bleek zaterdag aan het slot van a tweedaags verkiezingscongres van de WD. De grootste partij takt Bolkestein pas te worden als een na de verkiezingen gevormd 5ü-PvdA-D66-kabinet snel uiteenvalt. Bolkestein twijfelde zaterdag aan de geschiktheid van CDA-kandi- tat-lijsttrekker Brinkman om premier te worden. „Een politiek iider van een regeringsploeg moet tegenslagen kunnen incasseren. Mheb ik Brinkman de laatste weken niet zien doen." geiende leden van de Amsterdamse politie, i ®n beperken zich tot vage en algemene beschuldigingen. ™iarda stelt zelfs dat wat hij; gezegd heeft, onjuist geïnterpre- "p is. Het maakt de zaak die de twee aan de kaak wensen te ,S,e"eiler.n'et helderder en geloofwaardiger op. Duijn Was personeelsfunctionaris bij de Amsterdamse fen JE VORIGE week nog kandidaat-burgemeester, nu omgeven w een geur van corruptie. Dat overkwam de Amsterdamse '^commissaris van politie Nordholt en slechts een goedgelo- jS® ontkent het verband. ^een en dezelfde dag openden twee kranten elk met een eigen Jformant het vuur. De voorzitter van de Nederlandse Politiebond 'BiDuijn en Nordholts collega uit Utrecht Wiarda. De beschuldi gen zijn niet identiek. Van Duijn legt de nadruk op het spelen «et levens dat Nordholt bij het opheffen van het Interregionaal «tercheteam Noord-Holland/Utrecht gedaan zou hebben. En «sant spreekt hij over corruptie in de hogere regionen van het ^sterdamse politiecorps. Wiarda heeft het in hoofdzaak over "lekken van informatie door met de misdaad onder een hoedje Vlissingen (anp) - Na verkoop van het laatste gedeelte van de lading van de Gur Mariner is de Staat der Nederlanden praktisch uit de kosten die de jarenlange opslag van de goederen in Vlissingen met zich heeft meegebracht. kele maanden geleden bepaalde de Middelburgse rechtbank dat de staat de lading na 1 januari 1994 openbaar mocht verkopen, om zo de betaalde opslagkosten te kunnen terugvorderen. In november werd echter al een groot deel van de goederen openbaar verkocht op last van een Amerikaans bedrijf dat een vordering van twintig miljoen gulden had op de staat Irak. Hierdoor kreeg de Nederlandse staat al tweederde van de kosten terug. Later meldde de juridisch vertegenwoordiger van de recht matige eigenaar zich met de me dedeling dat er een koper was voor het overgebleven deel van de goederen. Lollt|e. In die tijd zweeg hij over corruptie en mogelijke lekken, luhi een 9enerat|egenoot van Nordholt en even belust op '«eit, heeft niets ondernomen toen het Interregionale Team ®onden werd. Pas weken later, toen de naam van Nordholt in oussie over het burgemeesterschap van Amsterdam begon klinkt8 sen' ^wam h'i met z'in Kritiek en bezorgdheid. Het ^nkerf toeva"'9 om aan een samenloop van omstandigheden te betekent dit niet dat de affaire afgedaan moet worden als «inJan '°uter jaloezie en competentiestrijd. Al een jaar geleden 'et lier 9e.ruchten dat er iets mis was met het functioneren van nterregionaai Rechercheteam. In de Kamer zijn er vragen •pd 9esteld, die nog altijd niet beantwoord zijn. Het van de ene jw® oodere dag ontbinden van het team is bovendien omgeven j, een waas van geheimzinnigheid. En geruchten over verbin- ijn" tussen politie en onderwereld kunnen, hoe vaag ze ook Jen "'«onuitgezocht blijven. itotipv moet er dus Komen, maar graag ook een naar de Vanrven van de aanklagers. Nordholts naam is aangetast, maar Ul'n en Wiarda hebben even hard de schijn tegen. Woordvoerder J. Prast van de Dienst der Domeinen noemde zaterdag de enkele tienduizen den guldens opslagkosten die niet verhaald zijn op kopers 'verwaarloosbaar' in verhouding met het totaalbedrag van meer dan drie miljoen gulden die de staat als bewaarloon moest neer tellen. De bedoeling was het laatste gedeelte van de scheepslading - waaronder rubbgrmachines, olieboorpijpen, gereedschappen en een nachtkijker/camera - dinsdag in Vlissingen openbaar te verkopen, maar de Iraakse eigenaar van de lading kwam zelf op het laatste moment met een koper. De lading van de Gur Marmer werd in verband met het handel sembargo tegen Irak ruim drie jaar geleden in Vlissingen tegen gehouden. Wie de rechtmatige eigenaar was, bleek niet te ach terhalen. In een kort geding en- VERVOLG VAN VOORPAGINA In de loop van zaterdag zijn tussen Schoorl en Den Helder 36 dode en vier zieke zeekoeten, alken en meeuwen gevonden. Van de dode vogels was volgens de milieu-organisatie de Wind breker in Petten het overgrote deel schoon en doorvoed. De vondsten brengen het totaal aantal vogels dat mogelijk aan het gif is bezweken op bijna 60. Het laboratorium van de Ge zondheidsdienst voor dieren in Deventer heeft in samenwerking met het zeehondencentrum in Pieterburen het insektendodende bestanddeel furathiocarb van Apron Plus aangetoond in de lever van een van de dood aan getroffen zeekoeten. In het ka daver is één milligram gif per kilo lichaamsgewicht gevonden. Dat onderstreept volgens Leme 't Hart van het zeehondencen trum nogmaals de giftigheid van het verdelgingsmiddel. GRAND HOTEL HUISTERDUIN Een 3-daags verblijf in januari of februari in het meest luxe hotel van Noordwijk vanaf/265,00 p.p. Voor inlichtingen en reserveringen Telefoon 01719-51300 Prast vindt het met de taak van Domeinen naam of land van af komst van die koper bekend te maken. Wat er verder met de goederen gebeurt, hoe de beta ling aan Irak is geregeld - ook geldtransacties vallen onder de boycot - is volgens hem eveneens niet een zaak die Domeinen aan gaat. Zeker is wel dat de onbe kende koper de spullen voor fe bruari in Vlissingen weghaalt en bereid is tot die tijd opslagkos ten te betalen. Lijsttrekker Mohammed Rahhae van GroenLinks: Den Haag (anp) - Duo-lijst trekker Rabbae van Groen Links vindt dat de omstreden roman Duivelsverzen van de Britse auteur Salmon Rush die moet kunnen worden ver boden. Hij zegt dat in een vraaggesprek zaterdag met NRC/Handelsblad. Het proberen te laten verbieden van een boek als Duivelsverzen acht Rabbae 'een democratische weg, een betere weg om je eigen godsdienst te verdedigen dan het volgen van Khomemy en andere duistere krachten'. Rabbae is door middel van een partijreferendum door de leden van GroenLinks uitverkoren om Samen met het huidige kamerlid Ina Brouwer de kandidatenlijst bij de kamerverkiezingen aan te voeren. Volgens Rabbae gaat zijn 'beleving als moslim' boven de opvattingen die GroenLinks heeft vastgelegd in het verkie zingsprogramma. „Ik ben Mo hammed Rabbae, en dat blijf ik ook. Je hebt bij GroenLinks al lerlei tradities: de vredesbewe ging, de communistische partij, de milieubeweging, homo's - nou en ik ben moslim", stelt de voormalige directeur van het Nederlands Centrum Buitenlan ders. Volgens Rabbae heeft Rushdie, door de inmiddels overleden Iraanse ayatollah Khomeiny ter dood veroordeeld, met- zijn Dui velsverzen 'op denigrerende wij ze over het privéleven, over de vrouwen, van de profeet ge schreven'. Het verhaal is naar zijn opvatting 'vernederend' voor moslims. Brouwer zei in een reactie dat Rabbae slechts de theoretische mogelijkheid van een verbod van Duivelsverzen heeft willen aanstippen. Arrestant in ziekenhuis na brandstichting Oss - Een 23-jarige arrestant die zaterdag brand stichtte in zijn cel in het politiebureau in Oss, is zondag overgebracht naar het gevangenisziekenhuis in Seheveningen. De man was zaterdag in eerste instantie met verstikkingsverschijnselen opgenomen in het plaatselijke hospitaal. Zondag was hij buiten levensgevaar en kon hij worden vervoerd. De man heeft zijn matras in brand gestoken met behulp van een aansteker. Het is volgens de politie echter gebruikelijk dat verdachten worden gefouilleerd voordat ze worden Ingesloten. De rijksrecherche stelt een nader onderzoek in. PvdA-campagne 'hij de melkboer' Utrecht - De PvdA zal ruim een maand lang campagne voeren 'bij de buren, op verjaardagen, bij de melkboer en op straat'. Met opgeheven hoofd en met het gezicht naar de kiezers in plaats van met de rug er naartoe, moet 2 maart voor de sociaal-democraten een succes worden. Zaterdag werd in Utrecht het officiële startsein gegeven voor de gemeenteraads campagne. De kopstukken Wallage, Van Thijn en Kok spraken de gemeen telijke kandidaten moed in: „U kunt met opgeheven hoofd campagne voeren. De mensen staan niet meer, zoals een paar jaar geleden, met de rug naar ons toe. Van een in zichzelf gekeerde partij zijn wij open geworden", zei staatssecretaris Wallage. En Kok: „Het is weer leuk om te zeggen dat je bij de PvdA hoort." Wilde staking hij Elf-Atochem Vlissingen Vlissingen - Bij het chemiebedrijf Elf-Atochem in Vlissingen wordt sinds vrijdagavond gestaakt. De wilde actie is een protest tegen het ontslag van zes van de 185 werknemers, heeft de Industriebond FNV bekendgemaakt. De bond neemt de staking over als de directie niet wil onderhandelen over behoud van werkgelegenheid. Volgens districtsbestuurder W. Waumans van de Industriebond FNV komen de ontslagaanzeggingen als een 'donderslag bij heldere hemel'. De directie was nog volop in gesprek met de bonden en de ondernemingsraad over de noodzaak van een reorganisatie. Akkoord over inkrimpen Shell Pernis Rotterdam - De directie van Shell Pernis heeft de onderne mingsraad zaterdag toegezegd dat de inkrimping bij deze onderneming minder snel zal verlopen dan zij tot dusver van plan was. De Industriebond FNV heeft goede hoop dat gedwon gen ontslagen daarmee voorkomen kunnen worden. De directie van Shell Pernis kondigde vorig jaar aan dat het aantal personeelsleden terug moest van 3850 naar 3150. Over dit aantal bestaat geen verschil van mening. De directie wilde echter ook vanaf maart dit jaar binnen twaalf maanden het aantal personeelsleden verminderen tot 3400. Inmiddels zijn al ruim 200 werknemers weg bij Shell Pernis. JOVD wil hard drugs legaliseren Amsterdam - De JOVD is voorstander van legalisering van hard drugs. Met een gecontroleerde verstrekking is handhaving van het huidige wettelijke verbod niet nodig. De JOVD steunt daarmee de voorstellen van de Rotterdamse hoofdcommissaris van politie Hessing, die het mogelijk wil maken drugs onder begeleiding van artsen te verstrekken aan bepaalde groepen verslaafden. CDA-minister Hirsch Ballin van Justitie vindt echter dat men oudere, hardnekkige verslaafden en jonge heroïnehoertjes af schrijft, als je hen vrij drugs verstrekt. Alleen voor ernstig zieke verslaafden, die in hun stervensfase verkeren, ziet de minister misschien wel mogelijkheden. De JOVD vindt dat Hirsch Ballin met zijn standpunt, dat met legalisering van hard drugs de doodlopende weg voor verslaafden wordt bewandeld, 'hij mede dogen met paternalisme verwart'. De hoornblazer heeft de jacht op de fazantenhanen afgeblazen, over een week zit het jachtseizoen er weer op. De hazenjacht is vorige maand al geëindigd. De jagers hebben nauwelijks hinder ondervonden van de fotowedstrijd' die de dierenbescherming aan het begin van het jachtseizoen had uitgeschreven. Daarmee wilde de dierenbescherming misstanden tijdens de jacht aanto nen. Sommige dierenbeschermers hebben wel aangifte gedaan van bedreiging of intimidatie door jagers die zij op de foto wilden zetten. foto anp (ADVERTENTIE Amsterdam (anp) - De woordvoerder van de Amsterdamse politie, Klaas Wilting, heeft begin januari de kans gelopen ontvoerd te worden. Dit is uit onderzoek gebleken, heeft de Amsterdamse politie zaterdag bekendgemaakt. Hij en zijn gezin hebben enkele weken lang bescherming van de poiitie gehad. Over het motief voor de ontvoeringsplannen wil de politie geen mededelingen doen. Wilting zelf noemt de zaak 'heel vervelend'. De criminelen die door de politie worden verdacht van de ontvoeringsplannen zijn gewaarschuwd daarvan af te zien. De veiligheidsmaatregelen zijn inmiddels opgeheven. VERVOLG VAN VOORPAGINA Nordholt wijst elk verband tus sen het plotseling opheffen van het Interregionaal Recherche team Noord-Holland/Utrecht (IRT) en vermeen'de corruptie binnen de top van het Amster damse politiekorps, krachtig van de hand. „Daarom heb ik bij hoofdofficier Vrakking van jus titie bepleit dat de rijksrecher che Van Duijn en Wiarda moet horen. Er moet boven water ko men over welke feiten en bewij zen zij dan wel beschikken." Hij is zo verontwaardigd dat hij serieus heeft overwogen een aan klacht wegens smaad in te die nen tegen Van Duijn en Wiarda. Uiteindelijk heeft hij. daar echter van afgezien. „Dat zou iedere samenwerking in de toekomst onmogelijk maken. Vanuit Am sterdam willen we graag blijven samenwerken. Dat mag niet worden verstoord door deze on verkwikkelijke zaak." Wel heeft Nordholt inmiddels zijn lidmaatschap van de Neder landse Politiebond opgezegd. „Jarenlang ben ik lid geweest," verklaarde hij. „Na de beschul diging van de voorzitter kan ik echter geen lid meer zijn van deze bond. Ik ben al 35 jaar politieman, maar dit is een diep tepunt in mijn ervaringen." Geheimzinnig Maar alle woede van Nordholt ten spijt is er nog steeds geen helderheid over de werkelijk re den voor opheffing van het IRT. Nordholt en ook de toenmalige burgemeester van Amsterdam Van Thijn en hoofdofficier van justitie Vrakking weigeren con sequent uit de doeken te doen waarom nu precies het IRT offi cieel per 1 januari van dit jaar is ontbonden. Het IRT werd eind jaren tachtig van de grond getild. De korpsen in Noord-Holland en Utrecht hoopten met honderd toprecher cheurs serieus werk te maken aan de bestrijding van de ge organiseerde misdaad in Neder land. Het IRT werkte daarbij in het diepste geheim, vanuit een geheime militaire lokatie in de hoofdstad. Een doorslaand succes was het speciale rechercheteam evenwel nooit. Daarvoor waren - zeker in het begin- binnen het IRT de cultuurverschillen tussen Am sterdamse rechercheurs en de overige politiemensen te groot. Daarnaast verliep de wisselwer king tussen het IRT en het Am sterdamse politiekorps stroef omdat de Amsterdamse politie eigenlijk helemaal geen behoefte had aan een speciaal team, dat soms dwars door onderzoeken waar Amsterdam al mee bezig was heenfietste. Inmiddels is (overigens onbeves tigd) naar buiten gesijpeld, dat twee Haarlemse rechercheurs een informant 'runden' in een onderzoek naar een omvangrijk internationaal misdaadsyndi caat. Kennelijk hanteerde het IRT in die zaak en mogelijk ook in andere situaties werkmetho des, waarvoor hoofdcommissaris Nordholt verder geen enkele ver antwoording wenste te nemen. De politiechef zocht en vond steun voor die opvatting, waarop het IRT werd ontbonden. Antwoord Vandaar dat de druk van de Tweede Kamer op minister Hirsch Ballin om eindelijk dui delijkheid te verschaffen afgelo pen weekend werd opgevoerd. WD-Kamerlid Dijkstal herin nerde er aan, dat hij al bijna een jaar geleden aan Hirsch Ballin heeft gevraagd hoe het ging met het IRT. „Toen had ik al aanwij zingen dat het team slecht func tioneerde. Maar er is nooit een helder antwoord gekomen." D66-Kamerlid Kohnstamm: „De minister heeft ons niet adequaat geïnformeerd." Volgens D66-Kamerlid Kohn stamm is het duidelijk dat Hirsch Ballin de zaak 'niet in de klauwen' heeft. Ook PvdA-Ka- merlid Stoffelen houdt de minis ter van Justitie verantwoorde lijk. Alleen CDA-Kamerlid Koffe- man, partijgenoot van Hirsch Ballin, wil geen oordeel vellen over de verantwoordelijkheid van de minister.. Hij zegt eerder benieuwd te zijn naar de rol van de PvdA'er Van Thijn, nu minis ter van Binnenlandse Zaken maar ten tijde van de opheffing van het IRT burgemeester van Amsterdam. De Kamer sluit een parlementair onderzoek niet uit, maar vindt het daarvoor te vroeg. Eerst moet de rijksrecherche, die een onderzoek instelt in opdracht van de Amsterdamse hoofdoffi cier van Justitie Vrakking en procureur-generaal Van Rand- wijck, haar werk doen. Daarna kan er eventueel aanleiding zijn voor een onderzoek door de Ka mer. „Wij zijn geen recher cheurs," aldus Koffeman.

de Stem | 1994 | | pagina 3