!V$ Meesterkraker zo eerlijk als goud CDA Dorpswacht: veiligheid op bestelling Kluizenspecialist Wim van den Berg krijgt ze allemaal open VYD wil tweed* DE STEM Verbleekte st Christendem DE STEM Treinongeluk De kunst van het vertalen FLODDERS O-all. Hoofdprijs Kerstpuzzel naar Waspik BINNENLAND BUITENLAND BESTEM Waardoor de stem ming omsloeg weet ik niet, het gebeurde opeens. In een trein vol mensen, die het twee uur lang roerend eens waren ge weest, begon gemopper om hoog te komen. Zoals sneeuwklokjes de compacte wintergrond openbreken. Dit waren venijnige stekels met verongelijkte stemmen: „Ze doen niks, je hoort niks, schande". Het geluid verstomde even wel snel. Het was te ijl, werd nergens meerstemmig en ket ste uiteindelijk af op afkeu rend stilzwijgen van anderen, al die reizigers, die het eens bleven zijn tot de allerlaatste minuut van de onvoorziene tweeëneenhalf uur vertraging: niet zeuren, dit is overmacht. Zo'n vier kilometer voor De venter was de trein plotseling knarsend en schokkend gaan remmen, bij het voorste deel vloog grind langs de ramen. „We zijn uit de rails!" en rook. Rook van het remmen, zeiden we later, toen we na wiebelend balanceren nog net niet gekanteld stilstonden, zo maar ergens. „Ik ga kijken", de magere man die het hele oponthoud lang z'n spanning zou uiten in ontembare aktie was in twee stappen bij de deur naar de stuurcabine. „Henk blijf hier.vannacht slaap je niet", maar zijn vrouw kon hem niet tegenhouden. Ontdaan kwam hij terug: een auto. Vrouw Henk kroop hui lend in een hoekje, anderen werden onweerstaanbaar door het raam aangetrokken, moesten kijken. Weer ande ren zaten stil in zichzelf ge keerd - zo snel ging zoiets vreselijks dus. Toen gebeurde alles tegelijk. NS-mensen renden door het middenpad, het waren er veel in die drie aan elkaar gekop pelde treinstellen. EHBO-ers meldden zich in verrassend groot aantal. Op de weg in de laagte langs de spoorbaan stopten auto's en fietsers, begonnen mensen door struikgewas omhoog te klauteren, reden ambulances en politie- en brandweer auto's aan. Een machinerie begon te draaien. Wat ontbrak was de gedreven haast 'vlug-vlug geen seconde te verliezen'. Alles was al ver loren, overduidelijk sprak de dood uit een verwrongen spatbord met de rest van de auto onzichtbaar verpletterd onder de trein. Verbijstering en voelbaar verslagenheid. Weldadig daarbij was de una nieme deernis met de inzit tenden en vooral hun familie: „Je zal zo'n bericht thuis krij gen, afschuwelijk". Nog meer ging aller medele ven naar de bestuurder, laat hij het asjeblieft gemerkt heb ben. Zo vreselijk opeens een niet te vermijden auto bij die overweg en zo'n man heeft toch ook de verantwoording voor ons reizigers, een hele lange trein vol, wat een last op je schouders, wat een ont zettende schrik om dat in een flits te moeten hanteren, stel je voor dat we ook nog gekan teld waren.. „Er komen bussen." „Wie echt dichtbij woont mag uit stappen, maar doe vooral voorzichtig". „Nee, geen bus sen, we gaan terug naar Apeldoorn, daar staan ze klaar". „Willen alle reizigers in de laatste twee treinstellen plaatsnemen". „Afkoppelen lukt ons niet, iedereen nu naar de allerachterste trein". Zo liepen de berichten heen en weer, mondeling omdat het communicatiesysteem niet werkte. En toen we dan alle maal in dat ene treindeel za ten en duwen en trekken van het ontkoppelen voelden, was er even dat ontevreden ge murmel, onheilspellend door het gevaar via meer, erger, harder aan te zwellen tot tota le opstand - zo snel kan zoiets gebeuren. Maar de plotse rimpeling trok weer glad, ook al doordat het licht aanfloepte, de motor zoemde en er beweging was: we gaan! Zo kwam het goed, een hecht gezelschap reed sta tion Apeldoorn binnen en liet zich probleemloos over ge reedstaande bussen verdelen, op weg naar huis - laat maar levend. Hoe verwerk je zo'n schrik, vragen mensen. Eigenlijk, zeg ik dan, zaten alle reizigers meteen in een goeie zelfhulp groep met stille en drukke, trillende en lakonieke en en kele snikkende deelnemers.1 Mijn tranen heeft niemand gezien. Die kwamen pas bij de Bredase Revue, waar in een wervelende suggestieve bevrijdingsscene een verloren geraakt gevoel van saamho righeid tot leven kwam. Door John O'Mill Duidelijk en goed gearticuleerd sprak ik tot de allernieuwste Amerikaanse voice-activated translation computer, na het in drukken van de toets: English-Dutch: „It goes against the grain with you", en hij vertaalde prompt en correct: „Het stuit je tegen de borst". Bravo zei ik en gaf hem een tweede opdracht, wederom English into Dutch: The tail-bone against the breast, en even vlot en correct als de eerste keer kwam hij met: Het stuitje tegen de borst. Ik mag hem hierover niet hard vallen. Hij heeft zijn uiterste best gedaan en vertalen is een hels karwei voor mens en machine. Wist u tussen twee haakjes dat Bredanaars geduchte vertalers zijn? Het totaal aantal Bredanaars dat de toneelstukken van William Shakespeare in het Nederlands heeft vertaald is mij niet bekend. Ik ken er maar twee. Bert Voeten, in leven, echtgenoot van Marga Minco, die ik persoonlijk heb gekend en collega S. Kok, docent Engels aan de KMA, die vóór mijn geboorte al was overleden. Zijn vertaling: „Shakespeare's Dramatische Werken". Vertaald en toegelicht door A.S. Kok, leraar aan de Kon. Milit. Academie, verscheen in 1880 bij G.L. Funke-Amsterdam, in twee fraai gebonden delen, die ik op de plank heb staan. Kollegea Kok was een kundig vertaler, maar geen moedige. Ik geef een voorbeeld. Romeo and Juliet, ii-1-34. Mercutio: Now will he sit under a medlar tree and wish his mistress were that kind of fruit As maids call medlars when they laugh alone. Oftewel: Nou zittie waarschijnlijk weer onder de mispelboom en wenst dat zijn geliefde dat vruchtje was dat de maagdekens hun mispeltje noemen als ze wat gieberen onder elkaar. Vertaalt de docent Engels aan de KMA: Nu zit hij waarschijnlik onder een mispelboom om te wensen dat zijn geliefde een rijpe vrucht ware die hem in de schoot valt. O, Romeo, dat dit zo ware! Voor de kuise jonkers van de KMA van 1880 en de brave burgers van Breda en verder Nederland geen overtogen woord. Hoe zeer tijden en zeden inmiddels veranderd zijn bewijs ik tot slot met mijn vertaling van: Als je nou niet als gesmeerde bliksem oplazert zal ik je een labberdoedas verkopen van hebbikme- jouwdaar. If you don't piss off now like the well-oiled lightning flash I'll sell you a Labberdoo badger from haveyemeyouthere. Waar criminelen koevoe ten, slijpmachines, ther mische lansen en spring stoffen gebruiken om zich toegang te verschaf fen tot een brandkast of kluis, gaat hij aanmerke lijk fijngevoeliger te werk. Bij hem vergeleken is de legendarische meester- kraker Aage M. een bar baar. Wim van den Berg uit Wamel kraakt op verzoek alle kluizen, maar is zo eerlijk als goud. Over aanvalstechnieken en de paniek van mijn heer pastoor. Door onze verslaggever Wamel - Wim van den Berg heeft hooguit 'n paar minuten nodig om het beeld van de on doordringbare kluis als bolwerk van degelijke veiligheid naar het land der fabelen te verwijzen. Hij voelt, hij luistert, boort 'n beetje, „en dan is het altijd op nieuw weer een bevredigend mo ment als die deur open gaat", zegt hij met gepaste trots. Van den Berg is een deskundige van het soort dat in Nederland bijzonder dun gezaaid is. Op zijn visitekaartje staat niet voor niets met vette letters 'brandkasten- specialist' om aan te geven dat iedereen, behalve de onderwe reld, een beroep op hem kan doen. En hij heeft het druk want er is, bij zijn weten, in het hele land maar één collega die het edele handwerk ook in de vingers heeft. Brandkast kapot, sleutel kwijt of combinatie vergeten? Wim uit Wamel kraakt de safe. Door gaans moeiteloos en zonder al te veel rotzooi te maken. Misverstanden Over kluizen en brandkasten be staan veel misverstanden, vindt hij. „Het grootste is wel dat mensen nog steeds denken dat. sommige kluizen niet te kraken zijn. Onzin. Ik krijg ze allemaal open." Heeft Wim van den Berg meestal z'n handen vol aan het plaatsen en repareren van kluizen, de af gelopen maanden is hij juist druk met het herstellen van schade die het hyperactieve in brekersgilde aanricht. „Misschien dat het aan de reces sie ligt, maar het aantal inbra ken waarbij kluizen het doelwit' zijn neemt enorm toe. Vooral de kasten bij bedrijven en instellin gen moeten het ontgelden." „Meestal komen de inbrekers en krakers niet verder dan een po ging, maar daarbij is vaak zó veel geweld gebruikt dat de kast of kluisdeur flink beschadigd wordt. Ze gaan dan niet meer op een normale manier open en dat is voor bedrijven een enorm pro bleem. Dan bellen ze mij om het euvel te verhelpen. En ze zien me heel graag komen." Wim van den Berg (44) noemt zich goudeerlijk en zegt nooit in de verleiding te zijn gekomen om zijn specialistische vakkennis en fingerspitzengefühl in dienst te stellen van de criminaliteit. Hij zou er waarschijnlijk schatrijk mee kunnen worden. „Met criminelen hou ik me na tuurlijk niet op. Ik moet het juist hebben van mijn integriteit," reageert hij verontwaardigd op elke verwijzing naar de gouden tijden die hij zou kunnen hebben als hij wat minder eerlijk was. „Dat ik kluizen open kan maken is eigenlijk niks bijzonders," zegt hij. „Dat kunnen de goede inbrekers ook. Maar waar het mij juist om gaat is dat de kast bruikbaar blijft. Nadat ik 'm open heb gemaakt, moet het ding uiteraard ook weer op slot kunnen. Dat is mijn vak." Op de politieschool kwam Wim van den Berg er al snel achter dat het politievak hem niet kon boeien. Wel raakte hij gefasci neerd door de inbraak- en bevei ligingstechnieken waarmee hij in zijn opleiding te maken kreeg. Gecombineerd met zijn liefde voor het ambachtelijke werk van fijnmachinebankwerker, beland de Wim bijna als vanzelf in 'het kluizengebeuren'. 'Open prikken' Begin jaren zeventig komt hij te werken bij een Duitse brandkas- tenfirma waar hij kennis maakt met de beginselen van de moder ne en uiterst gecompliceerde kluisdeur- en brandkastenme- chanica. Na verloop van tijd krijgt hij, door goed te kijken en veel te proberen, alle technieken onder de knie. „In 1974 heb ik voor het eerst zelfstandig een kluisdeur open gekregen. Ik weet het nog als de dag van gisteren." Moet hij zich nu af en toe nog verdiepen in nieuwe modellen die op de markt komen, er is nog geen kluis uitgevonden die écht gehei men voor hem houdt. „Banken gebruiken tegenwoor dig veel high tech-apparatuur. Kluizen met cijfercombinaties, sleutels én tijdklokken. Er wor den nieuwe metalen gebruikt waarop je met een snijbrander niets kunt beginnen. Of kluizen met een chemische verankering. Soms kom je echt voor verras singen te staan en moet er even worden nagedacht." Maar hoe geavanceerd een kluis of kast ook lijkt, in principe hanteert Wim van den Berg bij het 'open prikken' altijd dezelfde - wat hij noer#t- - 'aanvalstech nieken'. Een soort electronische stethoscoop is daarbij zijn be langrijkste wapen. Goed luisteren „Het is meestal toch een kwestie van goed luisteren naar wat er zich binnen, meestal in de kluis deur, afspeelt en aanvoelen hoe het mechaniek werkt. Je tast als het ware het materiaal af. En ook al zit er veel elektronica in, uiteindelijk is die er alleen maar om de mechanische onderdelen te bedienen." „Als puntje bij paaltje komt hanteren de fabrikanten een be perkt aantal beveiligingsmetho- den, waarbij er natuurlijk wel sprake is van een voortdurende wedloop tussen hen en de crimi naliteit. Zo zijn er tegenwoordig steeds meer exemplaren die niet meer aftastbaar zijn. Dan moet je weer op een andere manier te werk gaan." Hebben veel onervaren kluizen- krakers de neiging om zich al leen maar op het slot te richten, Van den Berg concentreert zich niet zelden op een ander deel van kluis of kast. „Bij sommige sloten heeft het geen zin. De plaatsen waar in de kluistech- niek de belangrijkste dingen ge beuren, waar de piefjes en palle tjes in elkaar grijpen, zitten soms ergens anders." Pastoor Behoren bedrijven en instellin gen tot zijn vaste klantenkring omdat daar kluisproblemen het meest voorkomen, mijnheer pas toor wil ook nog wel eens in paniek naar Wamel bellen. „In veel kerken en pastorieën zitten oude kluizen, brandkasten of tabernakels die het vroeg of laat begeven. Gewoon slijtage. Dan belt zondagochtend de pas toor op om te vertellen dat hij niet meer bij zijn kelken kan komen en dat de hoogmis over een half uur begint. Als het niet te ver weg is, haal ik het meestal wel. Het openen van die oude kluizen duurt meestal 'n paar minuten." Ook particulieren weten Wim te vinden. „Dat is meestal het klei ne werk. Brandkastjes of safelo ketten. Als je die open maakt komen soms de raarste dingen Door Rob Hartog (anp) Badhoevedorp - De gemid delde burger voelt zich allang niet meer veilig in de eigen woonomgeving. De explosie ve stijging van de criminali teit en het groeiend onvermo gen van de politie om de burger en zijn bezittingen af doende te beschermen wordt ook in politiek Den Haag met argusogen bekeken. Rody Hoogenboom, directeur van een bewakingsdienst, is han dig ingesprongen op dat groeien de gevoel van onbehagen bij de bevolking. Kort voor de kerst introduceerde hij in Badhoevedorp de eerste, professioneel opgezette dorps wacht. Tussen 's avonds elf en 's ochtends zeven uur surveilleert permanent een opvallende pa trouillewagen, uitgerust met boordcomputer en moderne communicatieapparatuur, door het tegen Amsterdam aange plakte dorp. De eerste ervaringen zijn posi tief. Al ruim vijfhonderd parti culieren en. bijna tweehonderd bedrijven hebben zich aangeslo ten bij de 'Dorpswacht'. In ruil voor een maandelijkse vergoe ding, variërend van 7,50 gulden voor een flatwoning tot 55 gul den voor een groot bedrijfspand, zorgt de Dorpswacht er in de nachtelijke uren voor dat de aangesloten abonnees onge stoord van hun nachtrust kun nen genieten. De politie Haarlemmermeer rea geerde in eerste instantie scep tisch op het initiatief van Hoo genboom. De directeur van de Dorpswacht werd verweten dat hij puur uit commercieel belang inhaakt op de gevoelens van on rust bij de bevolking. Hoogenboom: „We werden in het begin zelfs tegengewerkt. Het was duidelijk dat de politie niet erg blij was met ons." „Ergens nog wel te begrijpen ook. Preventief bezig zijn, en dat zijn we natuurlijk, is een van de leukste kanten van het politie werk. De politie zelf komt daar te weinig aan toe." „Als gevolg van de reorganisatie moet de ene na de andere cursus worden gevolgd. Daar komt nog bij dat de gemiddelde politieman omkomt in de administratieve rompslomp, want het systeem is nu eenmaal zo dat aan elke mel ding een hele brij papierwerk hangt." Inmiddels is de politie bijge draaid. Hoofdcommissaris mr. M.A. Straver van de regiopolitie Kennemerland, waaronder de Haarlemmermeer valt, was in zijn traditionele nieuwjaarsrede zelfs opvallend mild over de Dorpswacht. Straver: „De mensen in Badhoe vedorp voelen zich kennelijk on veilig en onvoldoende be schermd. Gelet op het niveau van de criminaliteit waarmee wij nu in Nederland moeten leven is dat niet zo verwonderlijk. De veiligheid in Badhoevedorp is ongtwijfeld gebaat met de Dorpswacht en ik zie daarom geen enkele reden de bewoners een abonnement te ontraden." „Dit is een gat in de markt. De overheid schiet kennelijk te kort in de behoefte aan veiligheid en toezicht en veel mensen zijn be reid daar extra voor te betalen. Ik voorzie dan ook dat Neder land binnen enkele jaren zal zijn overstroomd door particuliere politie." Rody Hoogenboom heeft de naam Dorpswacht inmiddels al wettelijk beschermd. Het is im mers niet de bedoeling zijn werkterrein tot Badhoevedorp te beperken. In zijn kapitale dub bele villa hangt bij de entree een levensgrote kaart van Nederland waarop zijn 'aanvalsplan' al is ingetekend. Nog dit jaar hoopt hij een be langrijk gedeelte van Noord- Holland, een stukje Zuid-Hol land en een gedeelte van Utrecht af te dekken met zijn Dorps wacht. „De telefoon staat hier rood gloeiend", zegt hij met onverho len trots. „Vanuit het gehele land reageren burgers en bedrij ven wild enthousiast. We kunnen zo al in een heleboel plaatsen starten." „We leggen onszelf echter wel enkele beperkingen op. Grote steden zie ik niet zitten. Dat is me te gecompliceerd. We willen ons terrein langzaam uitbreiden, want het moet ook voor ons wel beheersbaar blijven." „In maart beginnen we in Zwa nenburg en Hoofddorp. Daarna volgt in april Nieuw-Vennep. In Medemblik, Volendam, Edam en Monnickendam onderzoeken we momenteel de haalbaarheid van een Dorpswacht." „We gokken per plaats op onge veer duizend abonnees. Dat aan tal hebben we nodig om uit de kosten komen en te kunnen in vesteren in een nieuw dorp". In Badhoevedorp kan de Dorps wacht nu al bijna niet meer stuk. Geen sterveling in Nederland haalt het in zijn hoofd 's avonds laat of 's nachts te zwaaien of met zijn auto te toeteren of te knipperen naar een langsrijden de politiewagen. De Dorpswacht daarentegen kan wel op een dergelijke vriendelij- tevoorschijn. Sexboekjes of Maar iedereen kan op mijn i cretie rekenen." De Wamelse kluizenspeciak bespeurt de laatste tijd eens: brandkastenrage. „Die kit kastjes zijn nu betaalbaar worden en dat betekent dat dereen die denkt kostbare d gen te hebben, zo'n ding in hu haalt. Voor veel mensen is dan het heilige der heilige, ma je smijt ze één keer op de gri en ze zijn open. Rommeltjes Taiwan." -•■il'» ;ii<t 3-jl ti Vakidioot Het CDA denkt aan de 17 mil jard te komen de koppeling tus sen lonen en uitkeringen te be vriezen evenals de kinderbijslag. De christendemocraten willen ook de ambtenarensalarissen matigen. Die bezuinigingen moeten een 'enorme werkgelegenheidsim- puls' veroorzaken, zo'n 100.000 extra banen. Die kunnen ont staan doordat de bezuinigingen (via lastenverlichting worden te ruggegeven aan de burgers en bedrijven. In ruil daarvoor zul len werkgevers en werknemers in de marktsector bereid zijn om af te zien van forse loonverho* Met de politie heeft hij contacten, maar het is - hoe k< het ook anders - wel eens voo gekomen dat hij in de krat werd gegrepen. „Toen moest een nachtkluis repareren t werd door de politie 'op hele: daad' betrapt. Het heeft me wa moeite gekost om ze ervan overtuigen dat het goed zat. 1 komt ook voor dat ik het i niet vertrouw. Iedereen kan bellen. Dan ga ik eerst alles Je zult maar een fout maken.' Vakidioot of niet, Van den E heeft natuurlijk zijn beroepsge heimen. Alle technische foefje zitten in zijn hoofd en over t fijne kneepjes van zijn technie wil hij al helemaal niet praten. „Ik heb er wel eens over nag dacht wat ik zou doen als zet een pistool op m'n hoofd zette om me te dwingen een kluis opet te maken. Ik denk dat ik het zot doen. Laten we wel wezen, Vf leven is toch meer waard dn welke inhoud van welke dan ook." Rody Hoogenboom foto anp ke benadering van het publiek rekenen. In afgelegen woningen wordt zelfs het kaartspel even onderbroken om de Dorpswacht te begroeten. „De mensen zijn gewoon blij dat wij de boel in de gaten houden", zegt Hoogenboom tijdens zijn nachtelijke sukkelgangetje door de wijken van Badhoevedorp. „Wij geven ook de doorsneebur ger een extra gevoel van veilig heid. De drempel om bij onraad ons te bellen is ook veel lager dan bij de politie. Los nog van het voordeel dat wij in zo'n geval binnen enkele minuten voor de deur staan. De politie kan niet eerder dan dik een kwartier later arriveren omdat 's avonds het bureau in Badhoeve dorp dichtgaat en de politie van af Hoofddorp hier naartoe moest racen". Jan Kemmeren uit Was pik is de winnaar gewor den van de Stern-Kerst puzzel. Met duizenden anderen wist hij'de slagzin 'De me dewerkers van uw krant wensen u fijne feestda gen en een fantastisch 1994' te vinden. De heer Kemmeren ont vang 500,- aan cadeau bonnen. De tweede prijs 250,- aan cadeaubonnen) gaat naar G. Braaksma in Ret ranchement. De vijf derde prijzen van elk vijftig gulden aan bon nen gaan naar Maartie van Assche uit Teterin- gen, mevrouw Van Eeke- len uit Oudenbosch, I» Weerts uit Breda, N. N®" ve-Eggermont uit Sluiskn en A. van de Kloot uit Achtmaal. De winnaars krijgen bun prijs zo spoedig mogeV thuisbezorgd. gingen. Het bevriezen van de koppeling tussen lonen en uitkeringen le vert volgens het CDA vijf mil jard op. Mensen met een uitke ring die hierdoor in financiële problemen komen, kunnen een beroep doen op de bijzondere bijstand. Het CDA wil hiervoor 150 miljoen extra uittrekken. Het matigen van de ambtenaren salarissen moet vier miljard op leveren. Van de ruim zeventien miljard wordt zestien miljard weer aan burgers en bedrijven teruggege- Van onze Haagse redactie Arnhem - De WD wil in de Kam partij van het land worden. Dat i kandidaat-lij sttrekker Bolkesteir een tweedaags verkiezingscongrtl denkt Bolkestein pas te worden i CDA-PvdA-D66-kabinet snel uite Bolkestein twijfelde zaterdag aai daat-lijsttrekker Brinkman om leider van een regeringsploeg m< Bat heb ik Brinkman de laatste w! BE VORIGE week nog kandic door een geur van corruptie, hoofdcommissaris van politie l\ V'9e ontkent het verband. yP een en dezelfde dag opende informant het vuur. De voorzitte »an Duijn en Nordholts collega Sjogen zijn niet identiek. Van D wet levens dat Nordholt bij he rechercheteam Noord-Holland Passant spreekt hij over corrup wisterdamse politiecorps. Wi< nat lekken van informatie door Rovfnde 'eden van de Amsterd e.iden beperken zich tot vag Ja™? stelt zelfs dat wat hij,- «oh ls' ^et maakt de zaak dit w. ee ef niet helderder en gele nr-uv 'n was personeelsfu Wia a 'n die liid zweeg hij ov n„uf. ,een generatiegenoot JLJlc|teit, heeft niets ondernoi toonden werd. Pas weken la "iscussie over het burgemei klinu eersen' kwam hij mei denken toeva"'9 om aan een s ï^h betekent dit niet dat de i oi *an louter jaloezie en com het i er 9eruchten dat er iets interregionaal Recherchetf oDH9esteld. die nog altijd nie met andere dag ontbinden va di aen waas van geheimzinn ziin n" *ussen politie en onde Een' nlfi onuitgezocht blijven. motie zoek moet er dus ko Van af-n van de aanklagers. I\ uijn en Wiarda hebben e\ MAANDAG 24 JANUARI 1994 Van onze Haagse redactie nen Haag - Een aantal frac tieleiders in de Tweede Ka- beraadt zich op een ma nier om het CD-Kamerlid janmaat aan te pakken over ijn uitspraken over be windslieden en kamerleden. yVD-fractieleider Bolkestein beeft hiertoe het initiatief geno men. Hij overlegt met collega's of het mogelijk is Janmaat mor gen aan de tand te voelen. Daarbij moet echter vaststaan dat hij ook aangepakt kan wor den", zegt Bolkesteins woord voerder. „Het mag niet zo zijn dat hij kan ontkennen dat hij de uitspraken heeft gedaan, of dat Wim van den Berg FOTO JAN RIK Van onze Haagse redactie Pen Haag/Arnhem - De elkaar in hun verkiezingspr van het CDA wil gulden bezuini Aanvankelijk wilde het CDA 8,5 miljard bezuinigen. Het Centraal Plan Bureau (CPB) kwam na doorrekening van de diverse partijprogramma's tot de con clusie dat er vijf miljard aan bezuinigingen bovenop moest, wilde het financieringstekort la ger uitkomen. Bevriezen

de Stem | 1994 | | pagina 2