DE STEM PSV onthutsend zwak in de tweede helft Superschaats mee naar Winterspelen bondscoach Dick Advocaat: 'Loting had slechter gekund' OP TV I speelfilm uit 1988. Regie: Martha Is Howard, George Wendt en Sey- leman infiltreert in zijn oude school de onderzoeken en de naam van de Ie broer - te zuiveren. Met raad en daad voor u paraat. Opel Centrum B.V. Oosterhout Concurrentie voor EK 2000 kleiner fa B Aanpassingen deze week IDAG 24 JANUARI 1994 /\S Wing 'Berend op de buis' van <fc foto anp geconfronteerd worden met de J- ze zelf op te laten draaien voor de Iers dat betalen? Deze vraag staat ond een ooggetuigenverslag van dei len cameraploeg filmde vanaf de 1 en hulpverlening omgaan met een reportage over middenstanders die I zich weerbaarder te maken tegen tot slot een discussie over de vraag yn te vol is. (Nederland 1, 21.22) Jzijn praatshow onder anderen drs. his en het Kantoor van de Toekomst f Toekomst presenteerde. Dit laatste aats, Houten, worden neergezet. leelfilm uit 1992. Regie: Paul Sch- Eke, Craig Sheffer en John Karlen. Ier haar oren verliefd op Rob. Ze Ir vrouwelijk arsenaal om indruk op Istocht om haar perfecte man voor Ipaar lastige obstakels tegen, onder Ige vriendin. 17.00) Irikaanse speelfilm uit 1976. Regie: ■eff East, Bill Williams en Barbara In heeft op de boerderij van zijn Ipgevoed. Het inmiddels volwassen Ingevallen hebben en de sheriff wil Is vlucht met Grey de bergen in en pluiten bij zijn soortgenoten. anse tv-film. Regie: John Stewart. Jincent, Heather Thomas en Nick jentatrice Ellen Carlisle geniet van In boshut. Via de radio hoort ze dat Idenaar in de buurt rondzwerft. Tot 3en Scanion haar buurman, maar Iduur. 123.35) heft: 22 deelnemer. Vertikaal: 1. Afzetmoeilijkheden; 2. Is; tonnen; 4. tweestromenland; 5. krentenboterham; 6. huiler; 8. speeltuin; 11. oratoren; 12. tentharing; 16. hip; 21. Faro. ■K DE VERSCHILLEN Sport Oranje: kans op revanche ■ueui uba ji|dssef &i- 'ueui uba jbbi) 's>|u!| uauais 'pool sW 'urooq uba ajjape|qa6 'auiep uba J Vreugde bij de Heerenveen-spelers Jan de Visser, Michel Doesburg en Carlo l'Ami. foto anp Door Gerard Lukken Eindhoven - Onthutsend. Het vaderlandse vocabulair kent m woord dat geschikter is het cframa te omschrijven PSV zaterdagavond op voerde tegen Heerenveen. een alleszins acceptabele eer- we helft zakte de Eindhovense P'Oeg zo ver terug, dat de Frie- |eevijf minuten voor tijd nog de Machterstand wegpoetsten. Op !;e puntendeling kon niemand ïls aanmerken. herenveen lijkt voor PSV een 3ngstgegner' van formaat te jwden. Vorig seizoen vond de ™ese oefenmeester Foppe de Haan de juiste tactische ma noeuvre om de Eindhovenaren «e weg te versperren in het KN- VH-bekertoernooi, eerder dit sei- r®. liet zijn ploeg voor eigen publiek PSV met een 0-0 ont- ®appen en zaterdagavond trof 51J >n de rust een simpele maat- 'M°l, die het elftal van Aad de -volledig deed ontsporen. Jaar de PSV-defensie in de eer- s. "e'ft alle ruimte kreeg - en °le °°lv goed benutte - om heel ttuur aanval na aanval op te en, liet De Haan na rust zijn :'®sen eerder storen en korter "«ken. Dat was voldoende om beeld van een superieur lij- ®ae topclub te verbleken tot van een kwakkelende mid- iI1?oter Het tempo verdween de Eindhovense aanvallen en tljname °P het middenveld veelvuldig balverlies gele de ervaring en klasse van a-u uters - die door de rsing van Erwin Koeman «gen publiek als aanvoer- ïpm j teer(le k°n daar geen ^ndermg in brengen. De dan 'leP ^gËlopen woens- 8 M de interland tegen Tune- Wr.Jn 'chte blessure aan de ka. op en had daar nog zicht- ïerl- 1 Van' Hil leecl veel hal- niet k 6n, ziln Passes kwamen dan- Hetgeen zeker ook een Wim Kieft: doelpunt. foto de stem/johan van gurp verdienste was van Leeroy Ech- teld, die hem nadrukkelijk voor de voeten liep. „Bovendien ontbrak de diep gang," telde Aad de Mos daar somber bij op. „Heerenveen speelde met twee spitsen. Daar door werd de ruimte voor ons kleiner. En dan kunnen wij geen potten breken. In dat soort si tuaties hebben we toch iemand anders nodig," constateerde de oefenmeester nog maar eens. Overigens lijkt De Mos bij een groot deel van de PSV-aanhang zijn krediet verspeeld te hebben, getuige de roep om Guus Hid- dink. In de eerste helft was er niets dat er op wees dat de avond voor de Eindhovense supportersschare in mineurstemming zou eindigen. PSV was immers voortvarend van start gegaan. De ploeg speelde met bezieling, scotelde het publiek fraai ogende combi naties voor en scoorde ook snel. Al na zes minuten verzilverde Wim Kieft een lage, strakke voorzet van Kalusha. Vier minuten later liet de door gebroken Erik Tammer de kans op de gelijkmaker liggen, maar meer mogelijkheden zou Heeren veen de eerste helft niet krijgen. PSV wel, maar Van Mol, Kieft en Linskens mikten niet nauw-' keurig genoeg om doelman l'Ami te verontrusten. Toen de opval lend goed leidende scheidsrech ter Schaap de ploegen voor de eerste maal richting kleedka mers dirigeerde, was het voor velen slechts de vraag hoe hoog de Eindhovense overwinning zou uitvallen. In slaap Die vraag kwam in het tweede bedrijf niet meer aan de orde. De opbouw van de Eindhovense aanvallen haperde, er werd bal verlies geleden en PSV gaf steeds meer terrein prijs aan de Frie zen. In de 54e minuut leek Roe- lofsen al te kunnen profiteren, maar zijn schot werd gepareerd door Van Breukelen. Net als in de 69e minuut, toen de Eindho vense doelman met zijn vinger toppen een inzet van de Friese middenvelder tot hoekschop ver werkte. PSV leek langzaam in slaap te sukkelen in de veronderstelling dat de minimale voorsprong op routine veilig gesteld zou kun nen worden. Vijf minuten voor tijd werden de Eindhovenaren echter ruw wakker geschud door invaller Eric Regtop. De aalvlug- ge en technisch uiterst bedreven ex-Ajacied ging in het centrum de combinatie aan met Echteld, kreeg de bal mee in een kluwen van spelers en liet Van Breuke len - vlak voor de ogen van dik drieduizend uitzinnige Friezen - kansloos. psv - sc heerenveen 1-1 (1-0) 6 Kieft 1-0, 85. Regtop j.j Scheidsrechter: Schaap. Toeschou wers: 27.900. Gele kaart: Roelofsen, De Jong (Heerenveen). psv: Van Breukelen; Van Aerle, Popescu en Van Tiggclen; Linskens, Wouters. Numan en Van Mol; Lamptey (71. Meijer), Kieft en Kalu sha (84. Hoekstra). heerenveen: l'Ami; Doesburg, Oosterveer, Groen en Sier; Roelof sen (80. Verbeek), De Jong, Echteld en De Visser; Tammer en Schaap (65. Regtop). Door Henk Mees Manchester - Terug van het WK in de Verenigde Staten wacht het Neder lands voetbalelfal tussen september 1994 en novem ber 1995 een Europese rondreis langs Noorwegen (opnieuw), Tsjechië, Wit- Rusland, Malta en Luxem burg. De zes landen wer den zaterdag bij de loting in Manchester samenge bracht in kwalificatie- groep 5. De winnaar plaatst zich recht streeks voor de eindronde, die in acht Engelse stadions wordt af gewerkt. Zes van de beste num mers twee uit de acht groepen promoveren eveneens naar de EK-eindronde in juni 1996. Voor de slechtste twee nummers twee resteert een beslissingsronde van twee duels, zodat uiteindelijk vijftien ploegen zich bij gastheer Engeland voegen. „Het had slechter gekund. De wedstrijden tegen Malta en Luxemburg moeten ons gega randeerd twaalf punten opleve ren nu elke overwinning drie punten waard is. Wit-Rusland is voor mij de grote onbekende. Noorwegen mag ons niet meer kunnen verrassen, Tsjechië zul len we snel goed gaan volgen," concludeerde bondscoach Dick Advocaat in Manchester, Overleg De eerste slag in de EK-kwalifi- catie heeft al op 10 en 11 februa ri vermoedelijk op Malta plaats. Delegaties van de zes landen ploegen komen dan op het eiland in de Middellandse Zee bijeen om het rooster samen te stellen. Zowel Nederland als Tsjechië had het overleg willen organise ren. De voorkeur van de overige vier landen bleek gelijkelijk ver deeld, waarna loting in het voor deel van Praag uitviel. Afge vaardigden van Malta realiseer den zich toen dat zij over twee weken onmogelijk weg kunnen uit eigen land, waarna min of meer werd afgesproken dat de landen elkaar op Malta treffen. „Het voordeel van het organise ren van zo'n meeting is dat het gastgevende land voorzitter van de vergadering is en zonodig regelend kan optreden. Dat is ons bij de WK-kwalificatie rede lijk bevallen. Daarom hadden we een soortgelijke ontmoeting graag in Amsterdam georgani seerd," legde Jan Huijbregts, technisch manager bij de KNVB, uit na de loting. Voor een groot deel van de omvangrijke KNVB- delegatie-was in de krappe tv- studio geen plaats. Voor de groepswedstrijden zijn door de Europese voetbalunie vaste data geprikt. Zowel de KNVB als de Duitse bond wil 12 oktober vrijhouden voor een vriendschappelijke interland, die dit jaar in Rotterdam gespeeld moet worden. Voordeel Advocaat nam zich in Manches ter al voor met name de duels met Noorwegen afgewogen te plannen. „Het mag ons niet meer overkomen dat we in juni tegen Noorwegen moeten spelen op een moment dat die gasten net fris aan hun eigen competitie zijn begonnen. We moeten af wachten. Voordeel is dat we nu bijvoorbeeld op de hoogte zijn van de kracht van de Noren en onze spelers die ploeg zeker niet meer zullen onderschatten. Bo vendien willen we graag revan che," aldus Advocaat na de lo ting, waarbij 47 landen waren betrokken. Aan de vorige EK- kwalificatie namen 33 landen deel. Alleen Joegoslavië werd nu niet toegelaten, omdat de ban nog van kracht is. De nieuwe Europese voetbalna ties werden bij de loting inge schaald op basis van de elubprestaties. Zodoende werd Wit-Rusland in de vierde catego rie ingeschaald en even sterk beoordeeld als Oostenrijk, IJs land, Finland, Litouwen, Mace donië, Georgië en Israël. Noorwegen Met Noorwegen telt EK-kwalifi- eatiegroep 5 een tweede WK- deelnemer naast Nederland. Bei- Van onze verslaggever Manchester - Voor toewij zing van de EK-eindronde van 2000 lijkt Spanje af te haken als concurrent van Nederland en België, die ge zamenlijk kandidaat heb ben gesteld voor de organi satie. De Spaanse voetbal bond vermoedt dat de poli tieke en economische situa tie in Spanje er zich niet voor lenen tijdig voldoende overheidsgaranties voor de EK-organisatie te verkrij gen. Bij de loting voor de EK- eindronde van 1996 lieten vertegenwoordigers van de Griekse voetbalbond door schemeren dat Griekenland overweegt zich kandidaat te stellen. Ook aan het EK van 2000 zullen zestien landen ploegen deelnemen. Zwitserland mikt niet lan ger op het EK van 2000. De Zwitserse voetbalbond wil in 2004 het WK naar Zwit serland halen. In Zwitser land is zowel de wereldvoet balunie (FIFA) als de Euro pese voetbalunie (UEFA) gevestigd. De FIFA bestaat in 2004 hónderd jaar, de UEFA viert dan het gouden jubileum. de landen troffen elkaar vorig seizoen twee keer in de kwalifi catiewedstrijden voor het WK van komende zomer. In septem ber 1992 liet Oranje zich in Oslo door de de Skandinaviërs ver rassen. Dank zij doelpunten van Rekdal (strafschop) en Sörloth won Noorwegen met 2-1. Na mens Oranje scoorde Bergkamp tegen. In juni vorig jaar bleef Nederland thuis op 0-0 steken tegen de Noren. „Ik vrees dat Nederland zich nu niet zo snel meer wil laten ver rassen en dat het voor ons dus moeilijker wordt," aldus de Noorse schutter Kjetil Rekdal, die in België bij Lierse SK speelt. Een groot deel van zijn ploeggenoten is nu in Engeland actief. Tsjechië kan in de EK-eindronde voor een belangrijk deel steunen op de spelers die met Tsjechië en Slokwakije in de kwalificatie voor het wereldkampioenschap achter België en Roemenië ein digden. Sparta Praag vormde de basis van die ploeg. De club uit de Tsjechische hoofdstad is de belangrijkste leverancier voor de nationale ploeg uit Tsjechië. Voor het competitievoetbal in "1 ife? f ©ftêu?- A. f i 'W' y jjv r J?t MAANDAG 24 JANUARI 1994 DEEL Wit-Rusland staan van de 10,2 miljoen inwoners slechts dui zend voetballers bij de vijftig clubs geregistreerd. Het nationa le team speelde vorig seizoen drie interlands: thuis tegen Oek raïne en uit tegen Ecuador en Peru. Alle drie interlands eindig den in 1-1. Op enkele spelers na komen alle internationals uit voor Dinamo Minsk, dat in 1982 kampioen van de Sovjetunie werd. De bekendste speler is Alejnikov (32). Hij heeft veel ervaring in de Italiaanse compe titie en is veelvoudig Sovjet-in ternational, ondermeer in de EK-finale van 1988 toen Neder land met 2-0 won. Voor de EK-kwalificatie van 1992 was Malta een van de te genstanders van Oranje. Dank zij vijf treffers van Marco van Basten won Nederland in de cember 1990 met 8-0 op het eiland in de Middellandse Zee. In de thuiswedstrijd kwam Ne derland na een dubieuze straf schop van Van Basten niet ver der dan 1-0. Malta, dat 5500 voetballers telt, kent geen spe lers bij buitenlandse clubs. Luxemburg Luxemburg is Oranjes tegen stander uit de laagste categorie. In 1963 verspeelde Nederland in de WK-kwalificatie nog drie punten aan Luxemburg, onder meer door thuis te verliezen. Het Groothertogdom telt 2168 gere gistreerde voetballers in 123 clubs. Guy Hellers (Standard Luik) en Roby Langers (Nice) zijn de bekendste voetballers van Luxemburg, dat in de WK- kwalificatie een punt uit acht wedstrijden haaide. In 1971 (EK-kwalificatie) speelde Ne derland voor het laatst tegen Luxemburg. Door doelpunten van Cruijff (3), Keizer, Pahl- platz, Hulshoff, Hoekema en Is rael werd het toen 8-0. Voor het eerst wordt gespeeld met 16 landen. Londen, Leeds, Manchester, Liverpool, Birming ham, Newcastle, Sheffield en Nottingham zijn de speelplaat sen. Een tweede stadion in Lon den (Arsenal of Spurs) is reser ve,. Bij de eindronde wordt in verlengingen gewerkt met 'shoot-outs'. Wie het eerst scoort, bekert verder. Dc poule-indeling voor de EK-kwa lificatie van 1996 luidt als volgt: Groep 1: Frankrijk, Roemenie. Po len, Israel, Slowakije en Azerbeidz jan Groep 2: Denemarken, Spanje, Bel gië, Macedonië, Cyprus en Armenië. Groep 3: Zweden, Zwitserland, Hongarije, IJsland en Turkije. Groep 4: Italië, Oekraïne, Kroatië, Litouwen, Estland en Slovenie. Groep 5: Nederland, Noorwegen, Tsjechië, Wit-Rusland, Malta en Luxemburg. Groep 6: Ierland. Portugal, Noord- Ierland, Oostenrijk, Letland en Liechtenstein. Groep 7: Duitsland, Wales, Bulga rije, Georgië, Albanië en Moldavië. Groep 8: Rusland, Griekenland, Schotland, Finland, Far Oer en San Marino. Rintje Ritsma test in het geheim tijdens de vroege ochtend op de baan in Davos de nieuwe Viking-superschaats. Van onze verslaggever Rob van Deursen Innsbruck - Rintje Ritsma heeft er totaal geen probleem mee. Als het aan de Europese schaatskampioen ligt, gooit hij de nieuwe, Nederlandse superschaatsen in z'n koffer voor de Olympische Winterspelen, die zaterdag 12 februa ri in Noorwegen van start gaan. Ritsma is tot nu toe de enige schaatser ter wereld, die de vinding van de Viking- schaatsfabriek in Weesp test te. Zoals bekend mocht de Fries de 'troetelkinderen' van directeur Jaap Havekotte vo rige week woensdag in alle vroegte op het natuur-ijs van het Zwitserse Davos uitprobe ren. Zij het in het diepste geheim. Ondanks het feit dat hij slechts een kwartier (Ritsma: 'De Noorse vrouwen- coach kwam ineens opdagen. Toen zijn we onmiddellijk ge vlucht.op de deltaschaats rondtoerde, sprak.Ritsma gis teren na afloop van de wereld bekerwedstrijden in het Oos tenrijkse Innsbruck zijn ver trouwen uit in het nieuwe ma teriaal. „Het voordeel is werkelijk voelbaar," zo ervaarde hij na de korte kennismaking op het ijs. „Zeker als je je been bij trekt. Je merkt dat de wind beter langs je schaatsen glijdt. Juist op die momenten ont moet je altijd de meeste weer stand. Zeker op je rechtervoet in de bochten. Die maakt dan toch een hele zwaai. Wat mij betreft rijd ik er tijdens mijn drie Olympische afstanden op. Al moet er de komende dagen wel aan die schaatsen wat bij gesteld worden. Helemaal ide aal zijn ze nog niet." De Friese kampioen doelt daarbij op niet meer dan een detail. „Aan de voorkant rim pelt het leer een beetje als je echt hard gaat. Dat kunnen we niet hebben natuurlijk," zegt hij. „Wordt dat opgelost, dan zie ik geen enkele reden meer om die dingen niet mee te nemen naar de Spelen. Of ik er daar op ga schaatsen, kan ik altijd later beslissen. Mij is toegezegd dat ik er in Heeren veen verder mee kan testen vlak voordat we naar Noorwe gen afreizen. In Hamar zijn cr natuurlijk ook nog gelegenhe den zat." Het voordeel in tijd dat de nieuwe schaatsen tijdens de Olympische races kunnen op leveren, is volgens Ritsma marginaal. Voor de buiten staander althans. „In onze sport draait het vaak om hon derdsten van een seconde. En zoals ik het voel, kunnen die dingen juist daarbij van nut zijn. Toen Koss in oktober vorig jaar met die Mach 1 van hem kwam, riep iedereen ge lijk dat het een volle seconde per rondje zou gaan schelen. Onzin natuurlijk. Elk pietsie tijdwinst via je materiaal moet je gewoon aanpakken. Alle kleine beetjes helpen. Al pak je bijvoorbeeld tijdens de 5000 meter van 13 februari, waar mee we in Hamar beginnen, maar één hele tel over de ge hele afstand door die schaat sen, dan is het al goed. Win je dan goud met een paar tien den verschil, dan ben je heel blij dat je die beslissing hebt genomen. Of niet dan?" Mooi spel Coach Ab Krook bleef ook in Innsbruck huiverig voor het onderwerp 'nieuwe su perschaatsen'. De Loosdrech- ter wilde er zoals enkele dagen eerder in Davos nauwelijks over praten. „Laten we eerst maar afwachten of ze in Ne derland die aanpassing voor elkaar krijgen. Lukt dat na melijk niet, dan pieker ik er niet over om ze volgende maand mee naar Noorwegen te nemen. Ik ga mijn jongens niet bewust met een probleem opzadelen. Dan zou ik als coach heel verkeerd bezig zijn," vertelde Krook, die de Viking-vinding voorlopig al leen nog wil beschouwen als wapen in de psychologische oorlogvoering met de Noorse concurrentie. VERVOLG OP SPORT - B4

de Stem | 1994 | | pagina 11