breken 'Geen ontslagen gezondheidszorg' Nederland Ürokx vindt protestantse opmars binnen CDA welletjes VIS Gaslek in Utrechtse binnenstad Janmaat ontkent beledigingen I jerelU BINNENLAND A3 lorgfederatie sluit akkoord met staatssecretaris Simons Lidmaatschap acistische partij ^aanvaardbaar' België, waar ligt dat nou...? BESTEM COMMENTAAR Confrontatie en publiciteit Advocaten vragen vrijspraak in Eper affaire BINNENLAND KORT 22 JANUARI 1994 afstem ZATERDAG 22 JANUARI 1994 ementen waarin het spui d iteenvalt zijn niet van gpj1 ïtbloot. Eén restant is carh If tn. Dat is schadelijk voor vis£ kreeftachtigen. De c e is dan erg b hadelijkheid. In e is dan erg bepalend "voor"; ioeveelheid zeewater vwda iet snel, maar ik sta niet in Z en school vissen in de buurt v en zakje dat net openknapt" l et andere middel dat RijwJ 1 Tstaat nu handenvol werk h! )rgt, Ridomil Plus 72 WP veneens niet toegestaan in v. erland, maar wel in een aanl ns omringende landen. Vols», loittiez is het meest in het iringende bestanddeel van jiddel, metalaxyl, niet [oor mensen en dier. gift aak op de Nederlandse stran- en. "olgens een woordvoerder van e Nederlandse Bond van ansportassuradeurs is de ans 'zeer groot' dat Maij haar in krijgt. Het is niet verboden m containers met landbouwgii ovendeks te vervoeren t' "et Kanaal, aldus de woord- oerder van de verzekeraars, aar de kapitein moet wel aan' emelijk kunnen maken dat hii orgvuldig heeft geladen. Het gebeurt wel vaker dat een chip een container verliest ware storm, maar bij mijn we en is het nooit eerder voorge- omen dat één schip in één keer 8 containers verloor, zoals de herbro vorige maand voor de ranse kust overkomen is, met en na het vertrek uit Le Tavre," aldus de woordvoerder an de Nederlandse transpor assuradeurs. Onderzoek van especialiseerde expertisebu- eaus kan volgens haar aanto- en, of de kapitein in gebreke is gebleven. de Zwarte doos De Werkgroep Noordzee, Greenpeace Nederland en Waddenvereniging vinden dl er maatregelen genomen moeten worden waardoor milieurampen als die met de Sherbro worden voorkomen. Gifcontainers die bovendeks worden vervoerd door zeesche pen, moeten voorzien zijn van een piepertje, te vergelijken met de zwarte doos van een vlieg tuig, aldus de organisaties. Als een container dan in het water plonst, is hij gemakkelijk op te duiken. De milieu-organisaties willen dat de Nederlandse regering het voortouw neemt bij het interna tionaal verplicht stellen van de ze akoestische zenders. Volgens Ellen Ninaber, direc teur van de Werkgroep Noord zee, kost zo'n pieper een paar honderd gulden: „Dat bedrag staat in geen enkele verhouding tot de kosten die nu gemaakt moeten worden om strand en zee schoon te krijgen." De milieubeweging pleit al tien jaar voor deze simpele maatre gel, maar op Noordzee-confe- renties wist de chemische in dustrie de boot steeds af te houden. den?. Heerma vindt van met al is in het BBSH (Beheer Besluit So ciale Huursector) niets gerei over de opheffing van een wo ningbedrijf. Maar Teteringen ligt ook onder vuur van de provincie die (om geheel andere redenen) g<®je gronden heeft om de zeven nnk joen die de gemeente in zak wil steken te blokkeren. Het provinciebestuur heeft leergeld betaald met gemeenten in Oost- Brabant die vlak voor een ge' meentelijke herindeling nog sne wat extra leuke dingen uit nun financiële reserves wilden reali seren. „Het financiële toezicht is in zin strikter geworden om voorkomen dat in die gemeente aan potverteren wordt gedaan aldus een provinciewoordvoe der. Teteringen heeft, zo zegt provincie, nagelaten een eve wichtige begroting te Preser.j ren en daarin, onterecht, d® meevaller van zeven nu"J° meegewogen. Concreet bete«e dit dat de gemeente aclbte toch tot extra belastingverhog gen moet besluiten. In huisvestingskringen word® inmiddels de wenkbrauwen fronst over de onderhan^ lingstaktiek van woningbo vereniging St. Joseph die b-i genoeg bleek tweemaal zo voor het Teteringse woning drijf op tafel te willen dan St. Laurentius. „j. Die gretigheid kan St. jo nog vies opbreken. Beu geldt voor de boerensizlen- waarvan het Teteringse gemi tebestuur zich in deze trans heeft bediend. to Haag - De nieuwe frac- feider in de Tweede Kamer je komende partijvoorzit- jvan het CDA moeten van ^-katholieke huize zijn. j, opmars van het protestantse lldeel in de CDA-top is tot ojr aan toe, maar het moet niet Lit worden. Dat vindt CDA- («emeester Brokx van Bl ut!. De voormalige staatssecre- van volkshuisvesting 'Bloedgroep KVP) slaakte zijn aitekreet gisteren voor de "i-radio. In de CDA-top is een aantal ingrijpende wijzigingen op til. De katholieke premier Lubbers heeft aangekondigd het na drie termijnen genoeg te vinden. Zijn gedoodverfde opvolger is frac tieleider Brinkman met een ARP-achtergrond. De eveneens katholieke CDA-partijvoorzitter Van Velzen vertrekt in juni dit jaar naar het Europees Parle ment. Brokx heeft er totaal geen moei te mee dat Brinkman lijstaan voerder van het CDA wordt, maar hij keert zich ertegen dat steeds meer hoge functies in de partij door protestanten worden bekleed. De Tilburgse burgerva der vreest dat de katholieke kie zers in met name Brabant en Limburg zich dan niet meer in het CDA kunnen herkennen. Ook elders binnen het katholieke CDA-segment is het knarsen der tanden gaande deze kabinetspe riode hoorbaar geworden. Zij za gen immers hun wegens de vis- fraude-affaire tot opstappen ge dwongen katholieke minister Braks ingeruild door de protes tant Bukman en vervolgens de naar de Europese Commissie vertrokken Van den Broek opge volgd door de wederom ARP'er Kooijmans. Al met al eist Brokx katholieke compensatie voor de keuze van Brinkman als nieuwe leider. Als fractieleider in de Tweede Ka mer had Brokx zo de van origine KVP'er Wolters in gedachten. De huidige vice-fractievoorzitter heeft onlangs laten weten daar zelf ook wel oren naar te hebben. Ook voor het partijvoorzitter schap heeft Brokx wel een aan tal gerenommeerde katholieke broeders in het vizier. Hij wijst op de kwaliteiten van Rabo-top- man Wijffels (ook al getipt voor een ministerspost in het nieuwe kabinet), de Nijmeegse universi- teiteitsvoorzitter Werner en de Haagse burgemeester Haver- mans. Brokx zelf is ook nog bepaald niet uitgekeken op politiek Den Haag. Hij zegt niet uit te sluiten dat hij dit jaar terugkeert naar de landelijke politiek. Hij zal geen nee zeggen indien hij wordt gevraagd voor een post in het nieuwe kabinet. Brokx FOTO ANP jen Haag (anp) - Gedwongen ontslagen in de gezondheids- urg zijn dit jaar vrijwel zeker van de baan. Dat is het gevolg laneen akkoord dat staatssecretaris Simons en de Nederland- sZorgfederatie gisteren hebben gesloten. [(overeenkomst is door de Ab- iifebo met de nodige scepsis «tvangen. Het akkoord werd mogelijk, .VERVOLG VAN VOORPAGINA je tijd is voorbij, dat bisschop- hun gelovigen aangeven op ;e politieke partijen ze wel imet mogen stemmen. Maar de mrdvoerder van de bisschop- herinnerde er gisteren aan, Side paus al in 1989 glashelder t: racistische vooroor- lik en racistisch gedrag zijn christenen onaanvaard- aar. Dan kan een lidmaatschap au een racistische partij voor j katholiek ook niets anders jn dan onaanvaardbaar. Er is Jgens de woordvoerder geen iederlandse bisschop, die daar aders over denkt. iacisme is zonde'. Deze uit pak van de hervormde syno- i, vorig jaar gedaan, heeft vol- Van de Graaf een bijna «lijdend karakter. Voor hem ]dt het geen enkele twijfel dat zware kerkelijke uitspraak de Centrumdemocraten van «passing is, gezien allerlei re nte uitspraken -van Janmaat, lij kan zich niet indenken dat ïkleden dat niet door hebben, iet is echter aan de plaatselijke jemeente om eventuele CD-aan- ungers of -sympathisanten in aar midden erop aan te spreken iat hun denkbeelden niet deu- een open brief aan de lijst rekkers van de politieke par- ijen hebben zo'n twintig maat- ïtappelijke organisaties een tegen vreemdelingenhaat n. Zij spreken hun zorg uit wr het afnemende draagvlak wr een goed vluchtelingen- en iiochtonenbeleid. is organisaties waaronder FNV, CSV, Raad van Kerken, het Ne- tóands Centrum Buitenlan ds, Vluchtelingenwerk en de Landelijke Studentenvakbond i de lijsttrekkers ervoor te "aken dat zij tijdens de verkie- K§scampagnes de komende Manden de schijn wekken dat spanten en vluchtelingen als 'TOorzaker van problemen wor- aangemerkt. doordat Simons besloot een be drag van ruim honderd miljoen gulden dat bestemd was voor de gezondheidszorg in 1995, één jaar naar voren te halen. Dat betekent dat - samen met al eerder toegezegde maatregelen - van de aanvankelijke bezuini ging van 435 miljoen gulden waar de ziekenhuizen, verpleeg huizen en dergelijke tegenaan keken, nu nog slechts tachtig miljoen gulden over is. Voorzitter Krol van de NZF, de organisatie van werkgevers in de intramurale gezondheidszorg, acht het vrijwel zeker dat ge dwongen ontslagen nu van de baan zijn. Er dreigden eerder negenduizend banen verloren te gaan en dat zou in tal van instel lingen zeker niet zonder ge dwongen ontslagen verlopen zijn. Vermindering van het aan tal formatieplaatsen blijft echter zeer wel mogelijk. Krol wijst er op dat tal van instellingen niet temin een moeilijk jaar tegemoet gaan. Staatssecretaris Simons toont zich verheugd over de gemaakte afspraken. Een uitdrukkelijke voorwaarde van de bewindsman is dat in de cao voor 1994 en 1995 geen loonsverhoging wordt opgenomen, ook geen prijscom pensatie. Simons zegt ervan overtuigd te zijn dat het over grote deel van de werknemers in de gezondheidszorg in dit geval werk boven inkomen zal kiezen. Hij raadt de vakbonden aan goed naar hun leden te luisteren. Bestuurder Wirtz van de Abva Kabo noemt het akkoord in een eerste reactie 'onbespreekbaar'. De bond heeft in november voorgesteld dit jaar af te zien van loonsverhoging als de voor genomen bezuinigingen van tafel gingen. Het pakket dat er nu ligt, gaat daar ver overheen, stelt Wirtz. Een deel van de bezuini gingen blijft staan en men eist een nullijn gedurende twee in plaats van één jaar. De AbvaKa bo gaat de komende tijd zijn leden raadplegen, maar Wirtz voorziet 'haast onmogelijke cao besprekingen' komend voorjaar. In april loopt de huidige twee jarige cao in de gezondheidszorg af. De NZF gaat er trouwens zonder meer vanuit, dat het akkoord betekent dat er in 1995 geen nieuwe bezuinigingen meer wor den opgelegd. Werklieden zoeken koortsachtig naar de hoofdkraan, nadat door een gaslek in de Utrechtse Chloorstraat gisterochtend enkele winkels en woonhuizen, plus het stadhuis en de bibliotheek werden ontruimd, omdat er een explosie dreigde. Ongebeer 300 mensen (bewoners en personeelsle den) werden geëvacueerd. Het duurde ongeveer vijf uur voor het explosiegevaar was geweken. (ADVERTENTIE) Van onze Haagse redactie Den Haag - Weekblad Else vier dreigt CD-Kamerlid Jan maat met juridische stappen als hij niet zijn beschuldiging terugneemt dat het blad hem onjuist heeft geciteerd. Elsevier dreigt de complete op nameband openbaar te maken, waarop het interview met Jan maat is opgenomen. In dat inter view zegt Janmaat dat de 'jood' Hirsch Ballin, alsook staatsse cretaris Gabor en PvdA-Kamer- lid Apostolou hun openbare functies moeten neerleggen. Janmaat ontkent de beledigende opmerkingen te hebben ge maakt, maar herhaalde tegen over radio en televisie wel zijn opvatting dat buitenlanders mi nimaal drie generaties in Neder land moeten wonen om een openbare functie te mogen be kleden. Minister Hirsch Ballin, staatssecretaris Gabor (afkom stig uit Hongarije) en de uit Griekenland afkomstige Aposto lou kregen gisteren een brief van Janmaat 'met uitleg'. Janmaat zegt dat de citaten in Elsevier uit hun verband zijn gerukt, maar Elsevier liet gister avond weten dat die beschuldi ging onjuist is. Eerder liet Jan maat weten in kort geding recti ficatie te eisen bij Elsevier, maar de redacteuren van Elsevier gin gen 'in de tegenaanval' nadat ze de band nog eens beluisterden. „Op de band staan nog veel ergere dingen," aldus een redac teur. Elsevier stelt: „We zijn genood zaakt juridische stappen te on dernemen. De heer Janmaat is vanmiddag gesommeerd zijn aantijgingen in de brieven terug te nemen en zich ook overigens te onthouden van iedere on rechtmatige uitlating omtrent Elsevier en haar redacteuren. Tevens is hem te verstaan gege ven, dat wij, indien hij aan deze sommatie geen gevolg geeft, ons het recht voorbehouden de ge luidsopnamen van het interview, dan wel een letterlijke weergave in geschrifte, openbaar te ma ken." Tot maandag krijgt Janmaat de kans om de brieven aan de be windslieden en aan het PvdA- Kameriid terug te trekken. Als hij dat niet doet, zal Elsevier waarschijnlijk de hele band openbaar maken, ondanks het verbod daarop van Janmaat. Premier Lubbers, die er gistera vond voor de NOS-camera van uit ging dat Janmaat de uitspra ken wel gedaan heeft, noemde deze 'afschuwelijk en walgelijk'. Lubbers liet echter ook door schemeren dat hij blij is dat Janmaat zijn ware aard toont: „Mensen die totnutoe nog wel iets in Janmaat zagen, zullen zich na deze uitspraken van hem afkeren." II I II O li K I I 1*1 I Informatie: De Monnik tel. 05410 - 13076 Pluym tel. 01140-12635 ch n VERSCHIL in snelheid is er nauwelijks onder lid tussen mensen en struisvogels. Beide steken graag hun Pin het zand. Dreigt er gevaar, is het nieuws te schokkend of 'oerichtte onaangenaam, wordt dat ontkend, tart a|Ci zi'n om dle reden Nederlandse racistische politici en an door de collegae en de media goeddeels genegeerd. ,nin9 en isolement leek de beste remedie. Tot het niet ■n9er kon. 'anten en televisie citeren Janmaat en soortgenoten nu. In het ernem wordt op zijn argumentatie ingegaan. Politieke par- LDestPJden de CD en aanverwanten. Het CDA heeft een hele iilnm nt-le aan het omgaan met extreem-rechts gewijd. De |juïstl?: confrontatie in plaats van negeren. eet is meteen te zien. Janmaats verwachting dat publiciteit ïat'?ch werving betekent, komt niet uit. "Maar het zijn Mtieke e--^'PP°rïen' react'es en campagnes van de andere Jnder de te pai DaTde^drag." - partijen die hem directe schade berokkenen, het is zijn 5e"gedrag. !ndie w" Liet^par!ement steeds gestemd heeft voor maatrege- (erdpr )uist,slecht uitpakken voor zijn eigen protest-aanhang, zal WertP 'an9ere termijn doorwerken, als het dat al doet. stukbn kiazers zijn geen lezers en doorvlooiers van partij- tctimi» e!? z'i volgen nauwelijks de berichtgeving over het (fi;,polltleke bedrijf. er is het breed uitmeten van Janmaats uitglijers. Zijn te aan aspect voor een overleden tegenstander, zijn thterornH van..9ewaardeerde collega-politici met een andere van D0. en 2iin 9edraai daarover naderhand openen de ogen riet te L aanhangers. Met zoveel onfatsoen wensen zij zich l8'eid i.,s.?cier.en- Janmaat doet zichzelf de das om, als de pers Hetgevaa'n misstaPPen en streken breed te etaleren. Jr hoeft jan extreem-rechts is daarmee echter niet bezworen, opvattinnen h 9en maar een demagoog op te staan die zijn Verwachtinr, andl9er verpakt en in de peilingen stijgen de Wodpn iz Confrontatie en serieuze argumentatie blijven waad straft zich niet altijd vanzelf. Zutphen (anp) - Als het aan de zes advocaten in de Eper affaire ligt, heeft de Zut- phense rechtbank niet dè ze denzaak van de eeuw aan zich voorbij zien trekken, doch de meest fantastische leugen van de eeuw. De gruwelen zijn ontsproten aan de fantasie van de aangeefsters, zeggen de raadslieden in koor. Met de nauwkeurigheid van een chirurgisch team ontleedden zij gisteren de zaak, om aan het eind van een lange zittingsdag te komen tot de onontkoombare conclusie van hun pleidooien: de rechtbank zal moeten komen tot vrijspraak, voor alle verdachten, op alle punten. Donderdag eiste officier van jus titie mr. M. de Weert gevange nisstraffen van twee tot zeven jaar tegen de zes verdachten uit Epe en Elburg. Wegens de uit voering van illegale abortussen (het vermoorden van baby's achtte de officier bij aanvang van het strafproces al niet meer bewijsbaar), de zware mishande ling van de zusters Jolanda (25) en Evelien (26), ettelijke beest achtige verkrachtingen van Jo landa en ontucht met zowel twee van haar kinderen als met een dochter van Evelien. De advocaten concentreerden zich in hun pleidooien op twee hoofdpunten die volgens hen de zaak onderuit moeten halen: aangeefster Jolanda (en in min dere mate aangeefster Evelien) en het omstreden politieonder zoek. Mr. H. Voors, één van de advo caten van de aangeklaagde va der van de twee vrouwen, Arie van B. (Baak, 58): „Ik moet vast stellen dat van de buitengewoon zware beschuldigingen in deze zaak bij kritische beschouwing niets meer overblijft. Wij hebben hier kennelijk te maken met twee aangeefsters die door trau matische ervaringen in hun jeugd ernstig zijn beschadigd, en wel zozeer dat zij, om wat voor reden dan ook, hun vader deze zeer ernstige verwijten menen te moeten maken." Zijn medepleiter mr. H. Ruis hield voor de rechtbank een uit voerig exposé over de medische geschiedenis van Jolanda. Zij beweert in de periode 1981-90 talloze malen zwanger te zijn geweest. De daaruit geboren ba by's werden vermoord, dan wel de vruchten werden afgedreven door hoofdzakelijk haar ouders en haar ex-man Wouter S., aldus Jolanda. Het medisch dossier dat Ruis besprak bevat patiëntenkaarten met gedetailleerde en gedateerde aantekeningen van Jolanda's contacten met diverse doktoren. Een 'onvervalsbaar document', aldus Ruis. Hij had circa twee uur nodig om aan de hand daar van aan te tonen dat Jolanda over nagenoeg al haar beweerde zwangerschappen heeft gelogen. Volgenms mr. jhr. W. Prisse, ad vocaat van Jolanda's moeder Di- nie W., heeft Jolanda de macht bezeten de politie massaal aan het werk te zetten in haar zaak. „Zij had eigenlijk lange tijd de leiding van het onderzoek in handen. Zij weet politiemensen zover te krijgen dat die haar helpen het verhaal kloppend te maken." Met name twee rechercheurs hebben zich volgens Prisse in Jolanda en haar zaak verloren en zijn tot haar 'adviseurs' ge worden. „Kennelijk is zij in staat mensen kritiekloos voor haar kar te spannen." Alle raadslieden hebben geen goed woord over gehad voor het politieonderzoek, waarbij zij tel kens verwezen naar het kritische rapport daaromtrent van prof. dr. W. Wagenaar en dr. H. Sop- pe. „Dit onderzoek is voor dit team een paar maatjes te groot geweest," zei mr. R. Schuldink, raadsman van Wouter S. Voornaamste kritiekpunt is dat zowel verdachten als getuigen onder oneigenlijke druk hebben moeten verklaren en dat ook zichtbaar gefantaseerde verkla ringen klakkeloos in een proces verbaal zijn opgenomen. Als voorbeeld gaf Schuldink aan dat Wouter is verhoord met een foto van zijn (en Jolanda's) kinderen voor zich geplaatst. Voor de veelvuldige verkrachtin gen van Jolanda tijdens 'seksfui- ven' bij haar thuis door Arend Jan H. en de broers Gerrit (29) en Ronald (23) van Z., ontbreekt volgens hun raadslieden ai even zeer ieder bewijs. Hetzelfde geldt voor het seksueel misbruik van twee zeer jonge kinderen van Jolanda en van een dochter van Evelien. De rechtbank slaagde er gisteren niet in het monsterproces af te ronden. Vrijdag 28 januari zal de officier van justitie in de gele genheid worden gesteld op de pleidooien te reageren. Daarop mogen de raadslieden nog een maal het woord voeren en is het laatste woord aan de zes ver dachten. JÏ7 «I V? Zo nu en dan komen er hier brieven binnen die aan mij zijn gericht, maar waarop geen afzender staat. Zonder naar de inhoud te kijken, weet ik al van wie ze afkomstig zijn: het zijn anonieme brieven uit de hoek van die kwijlebabbel. Onze sportredactie wordt steevast geheld als een onzer gekleurde voetballers prominent op een pagina staat. De heller in kwestie hangt altijd hetzelfde betoog op over Hollandse voetballers die minstens zo goed zijn als die...(de zieke kwalificatie van die man laat ik aan uw fantasie over). Schrijvers en bellers zijn kennelijk aanhangers van die kwijlebabbel en ze verschuilen zich achter veel, neer geschreven dan wel uitgesproken, verbaal geweld. In het geval van een van de briefschrijvers zijn we er inmiddels achter welk type typemachine hij gebruikt en via poststempels en het natrekken van de verkooppun ten van de betreffende schrijfmachine kunnen we hem binnenkort traceren. De beller hebben we inmiddels met nummer en al uitgedokterd, dus hem zullen we binnenkort berichten dat we niet langer prijs stellen op zijn abonnement. Excuses accepteren we niet. MERIJN Demonstratie CP'86 in Arnhem verboden Arnhem - De demonstratie die de ultra-rechtse CP'86 voor 29 januari in Arnhem aangekondigd had, gaat niet door. Burge meester Scholten heeft de betoging verboden uit het oogpunt van openbare orde. CP'86-secretaris Kusters zegt het te betreu ren dat 'de legale weg niet voor ons open staat. Kennelijk luistert de burgemeester alleen naar tegenstanders die aankon digen rotzooi te gaan trappen. Daardoor krijgen wij niet de kans te laten zien dat een demonstratie ordelijk kan verlopen.' Prins Bernhard naar Indonesië Den Haag- Prins Bernhard (82) gaat naar Indonesië. De prins gaat namens het Wereldnatuurfonds (WNF), waarvoor hij nog altijd actief is. De reis duurt van 21 januari tot en met 12 februari, heeft de Rijksvoorlichtingsdienst meegedeeld. Op Kali- mantan worden tropische bosprojecten en projecten rond de bescherming van de orang-oetan bezocht. Op Irian Jaya worden het Nationaal Park in de Arfak-bergen, het Lorentz Nationaal Park en het Wasur Rawa Biru Nationaal Park aangedaan. Verder bezoekt de prins de nabij Biak gelegen koraalriffen en projecten voor de bescherming van de zee en de koraalriffen. Op Sumba gaat hij naar het project van de Internationale Vogelbe scherming. WD stelt programma vast Arnhem - De VVD is niet langer voor afschaffing van de overdrachtsbelasting. De liberalen geven voorrang aan andere belastingmaatregelen omdat die meer effect hebben voor de werkgelegenheid, aldus D. Luteijn, voorzitter van de VVD-Eer- ste-Kamerfractie en van de VVD-programmacommissie. De Algemene Vergadering van de WD begon gisteravond in) sportcentrum Papendal met de vaststelling van haar verkie zingsprogramma. Luteijn maakte gisteravond nog enkele wijzi gingen bekend op het oorspronkelijke programma. De VVD geeft in totaal ongeveer 1 miljard minder aan lastenverlichting terug aan de burgers dan eerder was beloofd. Nu wordt dat 10 miljard gulden. Tegelijkertijd wil de WD de verhoging van de bijzondere bijstand beperken tot 250 miljoen. In plaats van 30.000 banen voor werklozen voor toezicht en preventie tegen criminaliteitsbestrijding wil de WD slechts 20.000 van dit soort banen scheppen. Verder wil de WD slechts de helft van de wijziging in de kinderbijslag gebruiken om de kinderbijslag zelf te verhogen. De WD hoopt zo te voorkomen dat er twee miljard gulden extra bezuinigd moet worden op zorg, onderwijs, defen sie, justitie en politie. Vandaag praat de partij verder. Geen tv-reclame voor gewelddadige films Den Haag - De televisieomroepen mogen niet langer in de vroege avond reclame maken voor gewelddadige speelfilms die niet zijn goedgekeurd voor alle leeftijden. Dat blijkt uit een uitspraak van de Reclame Code Commissie naar aanleiding van een klacht van de Nederlandse Filmkeuring. De wet bepaalt dat films die zijn goedgekeurd voor twaalf jaar en ouder, niet voor acht uur 's avonds mogen worden uitgezonden. Voor films voor zestien jaar en ouder geldt een tijdstip van negen uur 's avonds. Steeds vaker zijn op tv echter voor acht uur zogenaamde trailers te zien van films die niet zijn goedgekeurd voor alle leeftijden. Dergelijke filmpjes bevatten vaak bepaald niet-zachtzinnige beelden. Met de beslissing van de commissie is de Filmkeuring nu voor 100 procent in het gelijk gesteld. Half februari begint uitkering waterschade Maastricht - Half Tebruari begint de uitbetaling van vergoedin gen aan particulieren die schade hebben opgelopen tijdens de watersnood. Het kabinet hoopt volgende week de knoop door te hakken over het schadebedrag dat het Rijk uitkeert. Gisteren zijn wel besluiten genomen over de te volgen procedure. In totaal hebben 5.750 particulieren schade aan hun bezittingen gemeld. De gemiddelde schade bedraagt 13.000. De totale schade van de particulieren komt waarschijnlijk niet uit boven de eerder geschatte tachtig miljoen. D66 noemt namen voor Amsterdam Amsterdam - D66 is door de bocht. Lang heeft de partij weerstand kunnen bieden aan de verleiding om namen te noemen van potentiële opvolgers voor burgemeester Ed van Thijn, maar de cynische commentaren vanuit PvdA- en WD- hoek zijn de Amsterdamse D66-wethouder voor kunst en cultuur, Ernst Bakker, teveel geworden. Zijn partij heeft op z'n minst zes kandidaten die uitermate geschikt zijn, aldus Bakker. Hij noemt Jan Vis, hoogleraar staatsrecht aan de Universiteit van Groningen en lid van de Eerste-Kamerfractie; Wim Dik, voorzitter van de Raad van Bestuur van Koninklijke PTT Nederland; mr. Boele Staal, oud-commissaris van politie in Almere en momenteel directeur bij Randstad; Alexander Rin- nooy Kan, voorzitter van het VNO en Gerrit Jan Wolffensperger, oud wethouder in Amsterdam en nu vice-voorzitter van de Tweede Kamerfractie van D66. Helen de Maat is de enige vrouwelijke kandidaat die Bakker noemt. Zij is oud-wethouder van Delft en nu secretaris-generaal op het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Agressie bij NS fors gestegen Utrecht - Het baart de Nederlandse Spoorwegen grote zorgen dat de agressie in de trein en op het station blijft stijgen. Reizigers maakten vorig jaar 925 keer melding van agressie. Dit is meer dan een verdubbeling in vergelijking met 1992. Het NS-personeel voelde zich 425 keer en de Spoorwegpolitie 75 keer bedreigd, een stijging van respectievelijk 30 en 45 procent. Volgens J. Nebbeling van NS Beveiligings Services betekenen de cijfers niet dat reizen met de trein op alle fronten onveiliger is geworden. „Door meer toezicht van personeel en het gebruik van camera's worder meer meldingen gedaan. We horen en zien nu gewoon meer."

de Stem | 1994 | | pagina 3