A 6Gifbuiltjes geen bedreiging voor vis' Geen Boerenslimheid kan Teteringen nog vies opbreken -destem- de stem Roosendaals bedrijf zegt hulp toe Gif op strand verboden in Nederlan, grokx vindt Confrontatie e ss5nggr«>{ SSaSj-rv*\j«ri DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Vertellen «"Lskisr** Zorgfederatie slu 'Lidmaatschap acistische partij onaanvaardbaar' ZATERDAG 22 JANUARI 1994 Al BESTEM cht eeuwen vóór Christus kreeg on ze Europese be schaving met Homerus voor het eerst stem. Het was de stem van een verteller. Want in de aanhef van zijn eerste grote epos, de Ilias, zegt de dichter dat hij wil vertellen over de toorn die Grieken en Trojanen met elkaar in oorlog bracht, terwijl hij in de Odys see de zwerftochten wil ver halen van Odysseus, langs ve le omwegen op weg naar zijn huis in Ithaka en naar zijn vrouw Penelope. Eeuwen later zegt Vergilius het hem na, als hij in de eerste versregel van zijn heldendicht Aeneas verklaart, de wapen feiten te willen beschrijven van de man die na vele om zwervingen ten slotte Latium grondvestte. Met hun werken staan zij aan het begin van een verteltraditie die tot in onze eeuw heeft stand gehou den, totdat surrealisten, struc turalisten en postmodernisten de verhaal-handeling ver- scherfden tot brokstukken die de lezer, niet meer de luiste raar, tot een zinvolle mozaïek moest samenvoegen. Ook onze Middelnederlandse Karei ende Elegast was het werk van een verteller, die al in de tweede versregel van zijn voor-hoofse roman de toehoorders medeelt dat hij hun een fraaie en waarheids getrouwe geschiedenis gaat verhalen en die daarbij meer dan eens zijn publiek aan spreekt en daarmee in de ge beurtenissen betrekt. Natuur lijk hingen die aanspreekvor men samen met de omstan digheid dat deze oude histo ries mondeling werden over geleverd, voordat ze in allerlei varianten en lezingen te boek werden gesteld, en daarbij soms al een deel van hun spontane karakter verloren. De oudste verhalen die ik ken hoorde ik van de moeder van mijn moeder die, in haar sche merige woonkeuken naast de plattebuis gezeten - waarop altijd een waterketel zozeer stond te dampen dat de ra men ervan besloegen en de nuchtere buitenwereld achter matglas verdween-, vertelde van weerwolven, waarzeggen de zigeunerinnen en van een schurk die ze ooit eens op hun zolder met een blinkend mes tussen zijn tanden had zien zitten, maar door haar dappe re vader ontmaskerd werd als een op zijn kop gezette ijsslee, waarvan een glij-ijzer in het maanlicht angstaanjagend op lichtte. Haar rol werd in de vierde klas van de lagere school overgenomen door een on derwijzer, die in de eerste maanden van het jaar, als de winterse duisternis al vroeg het klaslokaal binnendrong, een enkele lamp boven de lessenaar aandeed en ons dan, in die tovercirkrl, met woord en gebaar van De Leeuw van Vlaanderen vertelde, op de daartoe geëigende plaatsen met zo'n woest vertrokken gezicht en met zo'n wild mis baar dat ons het bloed in de aderen stolde en wij meenden lijfelijk bij de Guldensporen slag aanwezig te zijn. Hij wist ons met zijn gloedvol le voordracht zo te bezielen en te betoveren, dat wij onder de pauze op de speelplaats ons met de hoofdpersonen uit zijn relaas vereenzelvigden, met de sterke Jan Breydel en de slimme Pieter de Koninck, en we ons niet ontzagen de klasgenoten die voor die gele genheid de ondankbare rol van Frankskiljons vertolkten, letterlijk met geheven vuist te lijf te gaan. Waar zijn ze gebleven, de mannen die, in de boeken van Streuvels en Coolen nog te vinden, aan de stamtafel van herberg of kroeg het woord namen en zich tot de aanwezi ge dorpsgenoten richtten met de vraag of die zich nog herin nerden wat zich eens, nog niet zo lang geleden, in hun mid den had voltrokken, een gru welijke moord als afrekening van een verraderlijke liefde, of het trieste sterven van een sprookjesachtig mooi, maar door de tering aangetast meis je, dat al vroeg de kerk hofroosjes op haar wangen droeg? Iedereen wist dat de verteller ter plekke zijn verhaal verzon, niemand herinnerde zich iets van het verhaalde, maar men herkende de eeuwige waarhe den inzake liefde en dood die onder de woorden schuil gin gen. En zo hoort het ook. Een onbekende dame belt op: 'Doet u aan Valentijnsdag?' Aarze lend komt het antwoord. „Dat weet ik nog niet. Als er iemand is die ik tegen die tijd stilletjes enige warme gevoelens kan laten blijken, misschien. Maar hoezo? Bentu van een enquêtebureau of zo?" De mevrouw maakt haar bedoelingen duidelijk. Ze ondervraagt niet, hooguit overvraagt. Ze is ervan overtuigd dat bedrijven als kranten vanwege enig pr-belang graag Valentijn-bloemetjes schen ken aan door lezers genoemde stille weldoeners. Ze is er niet van te overtuigen dat de krant er niets in ziet. „Hollandse zuinigheid," noemt ze het. Haar eigen Nederlandse handigheid ontgaat haar blijkbaar. Wie de krant op 14 februari een bloemetje wil schenken, blijft natuurlijk welkom. (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. S 076-23691 1/Telefax 076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: (alleen voor edities Breda, Oosterhout en Etten-Leur; overige edities: zie rayonkantoor) Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, S 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per halfjaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per halfjaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend S 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. 'i Van onze verslaggever Roosendaal - De zakjes met landbouwgif die aanspoelen op de Nederlandse kust wa ren bestemd voor een land bouwproject van de Wereld bank in Nigeria. Het gif is geproduceerd in Zwitserland door het chemie concern Ciba-Geigy. In Nederland heeft dochteron derneming Ciba-Agro uit Roo sendaal aan Rijkswaterstaat aangeboden zorg te dragen voor het transport en de ver- nieting van het gif. Dat heeft directeur De Beijer van de Roosendaalse vestiging giste ren verklaard. Aanvankelijk bestond er nogal wat verwarring over de her komst en bestemming van het landbouwgif. Volgens De Be ijer is het spul niet in Roosen daal geproduceerd. „Al zouden we dat wel kunnen mits we de apparatuur hadden staan. De componenten waaruit dit pro- dukt bestaat hebben we hier wel", aldus de directeur. Het bedrijf heeft zelf Rijkswa-, terstaat aangeboden te helpen. „Dat hebben we al gedaan toen de gifzakjes in Frankrijk en België aanspoelden. Wij weten tenslotte om wat voor produkt het gaat en hoe daar mee om gegaan moet worden. Maar verder hebben wij in wezen niets hiermee te maken," aldus De Beijer. Een déél van het gif wat van de stranden werd af gehaald staat momenteel opge slagen in Roosendaal. „De bedoeling is dit te laten verbranden bij de Afval Ver branding Rijnmond. Daar wachten we wel nog even mee tot onze verzekering daarvoor het groene licht geeft. Het kan namelijk wel zo zijn dat de rechtmatige eigenaar zijn spul len nog terug wil. We zijn na melijk niet de eigenaar. Het wordt momenteel uitgezocht hoe dat juridisch in elkaar steekt. Het gif zit hier in vaten en kan op die manier geen kwaad, maar ik wil er wel vanaf," aldus De Beijer. Van onze verslaggever Wageningen - Het landbouw gif dat nu in zo ruime mate aanspoelt op de Nederlandse stranden, is voor een deel bedreigend voor de gezond heid van mens en dier. Het middel Apron Plus 50 DS bevat als meest in het oog sprin gende werkzame bestanddeel fu- ratiocarb. De heer R. Woittiez, hoofd van de afdeling bestrij dingsmiddelen van de Planten- ziektekundige Dienst in Wage ningen: „Dat is wat wij noemen een doodshoofdmiddel. Een blik in uw eigen aanrechtkastje leert wat ik dan bedoel. Furatiocarb doet iets met de overdracht van impulsen van de ene zenuw naar de andere. Het is dus verlam mend." Apron Plus 50 DS is in heel Europa niet toegelaten. Dat zou ook geen zin hebben, omdat het bepaalde zaden beschermt van gewassen die in het Europese klimaat tóch niet gedijen, zoals pinda's. Bepaalde elementen van de stof echter, waaronder fura tiocarb, zijn echter wel toegela ten in Nederland. Te denken valt aan middelen die het zaad van uien en bieten beschermt tegen schimmels en insecten. Volgens Woittiez is furatiocarb in de vrije natuur vrij snel af breekbaar: „Na een week is nog maar de helft over. Maar ook de elementen waarin het spjj i uiteenvalt zijn niet van J ontbloot. Eén restant is cart,, ran. Dat is schadelijk voor Vi en kreeftachtigen. De conceal tie is dan erg bepalend vJ schadelijkheid. In een hoeveelheid zeewater Verd het snel, maar ik sta niet in v een school vissen in de buurt een zakje dat net openknapt' Het andere middel dat Rijw terstaat nu handenvol werk zorgt, Ridomil Plus 72 Wf derland, maar wel in een aa» ons omringende landen. Vol» Woittiez is het meest in het springende bestanddeel van nen Haag - De nieuwe frac tieleider in de Tweede Kamer de komende partijvoorzit- L van het CDA moeten van rooms-katholieke huize zijn. ne opmars van het protestantse «naldeel in de CDA-top is tot Lr aan toe, maar het moet niet f gek worden. Dat vindt CDA- hurgemeester Brokx van Til burg De voormalige staatssecre- is van volkshuisvesting bloedgroep KVP) slaakte zijn imcforpn vnnr Hp eveneens niet toegestaan in i Kckreet gisteren voor de derland. maar wel in ual_j:_ ypRO-radio. Van onze verslaggever Zandvoort - Opengebarsten gif builtjes vormen geen be dreiging voor de visstand in de Noordzee. De stof Apron PLus - hoe giftig ook - lost op in water, verdunt in zee erg snel en breekt bovendien zo vlug af, dat de vrees onge grond is dat het gif een kaal slag gaat veroorzaken onder vissen, schaal- of schelpdie ren. Dat zegt het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek, in een reac tie op alle onrust die ontstaan is na het aanspoelen van tiendui zenden zakjes met onverdund landbouwpesticiden op de Ne derlandse stranden. Het Rijksinstituut maakt zich wèl zorgen over de manier waarop vissers kunnen reageren op de verontreiniging. De kans bestaat dat ze builtjes in hun vangst aantreffen. Als de vissers hun netten met een plof op het dek legen, zal het zilvergrijsge- kleurde zakje openbarsten. De felrose stroperige stof komt dan terecht in de vangst die vanaf dat moment ongeschikt is voor consumptie. De Rijksdienst voor Keuring van Vee en Vlees (RW), on danks zijn naam ook verant woordelijk voor de keuring van vis, zal de komende weken daarom met extra zorg contro les uitvoeren op de afslagen. Volgens een woordvoerder van de RW is gemakkelijk na te gaan of vissers een loopje heb ben genomen met alle adviezen. Vis die teveel in aanraking is gekomen met Apron Plus, kleurt in een chemische reactie eigenaardig rood of blauw. Argwaan Het Produktschap voor Vis en Visprodukten, de belangenbe hartiger van deze bedrijfstak, noemt alle argwaan over de kwaliteit van de visvangst on gegrond. „Wij zijn alert en ne men gepaste maatregelen. De consument kan dat met eigen ogen controleren. Je kunt aan de afwijkende kleur van de vis zelf zien of er iets mis is. Tong en kabeljauw horen wit te zijn, Hollandse garnalen donker bruin tot rose. Dat is afhanke- maak op de Nederlandse stras, den. Volgens een woordvoerder de Nederlandse Bond Transportassuradeurs is kans 'zeer groot' dat Maij 1 zin krijgt. Het is niet verboda om containers met landt bovendeks te vervoeren doe Het Kanaal, aldus de wooit voerder van de verzekeraar maar de kapitein moet wel aai nemelijk kunnen maken dat 1 zorgvuldig heeft geladen. „Het gebeurt wel vaker data schip een container verliest zware storm, maar bij mijn we ten is het nooit eerder komen dat één schip in 88 containers verloor, zoals 1 Sherbro vorige maand voor j Franse kust overkomen is, met een na het vertrek uit l Havre," aldus de woordvoerde van de Nederlandse transpor tassuradeurs. Onderzoek gespecialiseerde expertise!» reaus kan volgens haar nen, of de kapitein in gebreke» Den Haag (anp) - Gedwongen o: zorg zijn dit jaar vrijwel zeker va van een akkoord dat staatssecreta se Zorgfederatie gisteren hebben De overeenkomst is door de Ab vaKabo met de nodige scepsis ontvangen. Het akkoord werd mogelijk, gebleven. Zwarte doos De Werkgroep VERVOLG VAN VOORPAGINA De tijd is voorbij, dat bisschop pen hun gelovigen aangeven op welke politieke partijen ze wel en niet mogen stemmen. Maar de woordvoerder van de bisschop pen herinnerde er gisteren aan, dat de paus al in 1989 glashelder is geweest: racistische vooroor delen en racistisch gedrag zijn voor christenen onaanvaard- Dan kan een lidmaatschap van een racistische partij voor een katholiek ook niets anders zijn dan onaanvaardbaar. Er is Noordzee volgens de woordvoerder geen Greenpeace Nederland en i Nederlandse bisschop, die daar Waddenvereniging vinden di pders over denkt. Ook gisteren werd op de Nederlandse stranden driftig gezocht naar de zakjes met het landbouwgif. lijk van de plek waar ze gevan gen zijn, want garnalen nemen de schutkleur aan die het beste bij de omgeving past. In het Waddengebied is dat donker bruin, in de Zeeuwse wateren lichtroze." Het Produktschap heeft alle vissers geadviseerd de gehele vangst meteen overboord te gooien, als ze in de netten open- geknapte gifbuiltjes aantreffen. Zitten er gesloten zakjes tussen, dan moet de sorteerder die voorzichtig verwijderen en extra attent zijn op verkleurin gen, aldus het Produktschap in zijn advies. De gesloten zakjes moet de kapitein dan meenemen naar de wal een aanbieden als chemisch afval. De bedrijfstak overweegt of het zin heeft om een schadeformu lier in te dienen bij minister Maij-Weggen, als blijkt dat een werkdag verloren is gegaan door de vondst van gifbuiltjes. Vijf miljoen De bewindsvrouw heeft immers bij de Franse reder van de Sher bro, het vrachtschip dat de la- FOTO ANP ding verloor, een borgsom afge dwongen van vijf miljoen gul den. Pas na het afgeven van een bankgarantie mocht de Sher bro, die deze week toevallig lag afgemeerd in de haven van Am sterdam, de territoriale wateren van Nederland verlaten. Minis ter Maij-Weggen wil de eige naar laten opdraaien voor de kosten van de kolossale schoon er maatregelen genomen rnoeta worden waardoor milieuramp» als die met de Sherbro worde voorkomen. Gifcontainers die worden vervoerd door zeesche pen, moeten voorzien zijn een piepertje, te vergelijken md de zwarte doos van een tuig, aldus de Organisaties. Al een container dan in het wate plonst, is hij gemakkelijk op Ie duiken. De milieu-organisaties willen dat de Nederlandse rege voortouw neemt bij het interna tionaal verplicht stellen van de ze akoestische zenders. Volgens Ellen Ninaber, direc teur van de Werkgroep Noord zee, kost zo'n pieper een honderd gulden: „Dat Door Mathieu Kothuis Teteringen - Het had zo mooi kunnen zijn. De Bredase cor poratie neemt alle 425 ge meentewoningen in Teterin gen over en laat de algemene bedrijfsreserve van zeven miljoen gulden bij die ge meente achter. Kassa!. De gemeente heeft aan dat be drag geen cent betaald. Het geld is opgebracht door Rijk en huur ders. En zo betalen Rijk en huur ders in feite de mooie plannetjes die de gemeente met het geld wil realiseren, het opknappen van de dorpskern. „Het was voor ons een klapper. We vinden dat we het als kleine gemeente goed hebben gedaan", juichte de heer Van den Bent, hoofd sector middelen van de gemeente Teteringen onlangs in een artikel in Binnenlands Be stuur. Maar Van den Bent juicht wel licht toch te vroeg. Er mag dan een lacune zitten in de bestaande wetgeving, staatssecretaris Heerma van Volkshuisvesting lijkt zich volgens een brief aan de gemeenten niet neer te willen leggen bij deze gang van zaken. Burgemeester Arn. van den Berg beroept zich erop dat het besluit over de verkoop van de gemeen tewoningen in Teteringen allang was gevallen voordat de brief van Heerma op tafel lag en dat hij zich bovendien goed heeft laten adviseren. In de brief, nog mede-onderte kend door oud-minister Dales van Binnenlandse Zaken, schrij ven de bewindslieden dat er sig nalen zijn dat enkele gemeenten 'overwegen aan de overdracht van hun woningbezit middelen over te houden en die te bestem men voor andere dan volkshüis- vestingsdoeleinden'. En dat is onjuist, vinden ze. „Een dergelij ke handelwijze is in strijd met de stekking van de desbetreffende regelgeving". Zowel de gemeente als St. Jo seph hebben voluit gebruik ge maakt van deze lacune in de wetgeving. En ze staan daarin in het land niet alleen, al is het met deze tranactie gemoeide bedrag, zeven miljoen gulden, wel uit zonderlijk hoog. Ook in een grote stad als Henge lo worden plannen voorbereid om het gemeentelijk woningbe drijf te verkopen, zodanig dat de gemeente daar jaarlijks 1 tot drie miljoen gulden aan over houdt. Wethouder van Financiën Ten Thij ziet daar de bezwaren niet van, te meer omdat de stad het geld goed kan gebruiken voor andere volkshuisvestingsta ken. De directeur van het Hengelose woningbedrijf heeft een geheel andere kijk op de zaak. Hij vindt de plannen juist niet in het be lang van de volkshuisvesting. Het geld is immers hard nodig voor een sociaal huisvestingsbe leid op de langere termijn. En ook de voorzitter van de betreffende bewonersraad ziet de plannen niet zitten. „Het is geld dat door de huurders is opgebracht. Als dat straks opge soupeerd wordt door anderen, zitten wij met een tekort. Huuropdrijving en minder on derhoud. Het geld moet toch ergens vandaan komen". Juist de positie van de huurders is voor andere volkshuisvesters de spil waar het bij verkoop van een gemeentelijk woningbedrijf om draait, ook in Teteringen. „Het kan niet anders, het zijn hier zowel de bestaande huur ders van St. Joseph als de huur ders in Teteringen die uiteinde lijk het gelag betalen. De prijs die door St. Joseph is betaald is niet reëel", aldus een van hen. Het Landelijk Platform Gemeen telijke Woningbedrijven vindt dat Heerma groot gelijk heeft als hij zich bij dergelijke tranacties tussen gemeenten en corporaties hard opstelt. In hetzelfde artikel in Binnen lands Bestuur zegt de voorzitter van het Platform, tevens wet houder van Financiën in Rotter dam, P. Vermeulen: „Om lan taarnpalen neer te zetten heeft de gemeente een uitkering uit het Gemeentefonds. Misschien staan die gemeentewoningen er nu spie en span bij, maar over tien, vijftien jaar is er renovatie nodig. Het kan niet zo zijn dat de gemeente zegt: dat zoekt de Een aantal van de gemeentewoningen in Teteringen FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP corporatie dan maar uit". J. Adriaansen, CDA-fractievoor- zitter in de raad van Teteringen, gaat er even goed voor zitten om die stelling met kracht tegen te spreken. Achteraf heeft hij geen enkele spijt van het genomen raadsvoorstel, in tegendeel. Het woningbedrijf in Teteringen is al die jaren goed gerund. De woningen zijn van een uitsteken de kwaliteit en goed onderhou den. Na tien jaar zit er volgens Adriaansen weer voldoende geld bij St. Joseph extra in kas voor het groot onderhoud aan de wo ningen in Teteringen. Bovendien vergeet de buiten wacht zich af te vragen waar al die revenuen bij het woningbe drijf vandaan zijn gekomen. Dat komt louter en alleen omdat de gemeente met haar grondpoli- tiek altijd heel concurrerend heeft kunnen werken ten opzich te van de grote stad. Adriaansen: „We hebben in de onderhandelingen met St. Jo seph heel goed afgesproken dat de huren in de toekomst nooit meer mogen stijgen dan de nor male huren. Als je tegen die achtergrond verder weet dat de zaak financieel goed is doorge licht dan ben je, met alle begrip, wel gek als je zo'n bod van St. Joseph niet aanvaardt". Over de besteding van de zeven miljoen wil Adriaansen ook wel iets kwijt. „We gaan er geen zwembad voor bouwen. We gaat er de kom van het dorp een extra impuls mee geven en dat is echt geen luxe". Maar juist om die intentie met het geld draait het. Kan de ge meente deze 'winst' zo maar naar eigen goeddunken beste- staat in geen enkele verhouding aPPèl tegen vreemdelingenhaat gedaan. Zij spreken hun zorg uit over het afnemende draagvlak voor een goed vluchtelingen- en allochtonenbeleid. De organisaties waaronder FNV, CNV, Raad van Kerken, het Ne derlands Centrum Buitenlan ders, Vluchtelingenwerk en de Landelijke Studentenvakbond vragen de lijsttrekkers ervoor te waken dat zij tijdens de verkie zingscampagnes de komende maanden de schijn wekken dat migranten en vluchtelingen als veroorzaker van problemen wor den aangemerkt. tot de kosten die nu moeten worden om zee schoon te krijgen." De milieubeweging pleit jaar voor deze simpele maatre gel, maar op Noordzee-conS renties wist de chemische ii dustrie de boot houden. den?. Heerma vindt van in het BBSH (Beheer Besluit ciale Huursector) niets g®" over de opheffing van een ningbedrijf. Maar Teteringen ligt ook on» vuur van de provincie die I® geheel andere redenen) g* gronden heeft om de zevens" joen die de gemeente in eij zak wil steken te blokkeren provinciebestuur heeft M betaald met gemeenten in Brabant die vlak voor een meentelijke herindeling nogs0 wat extra leuke dingen uit financiële reserves „Het financiële toezicht is zin strikter geworden voorkomen dat in die aan potverteren wordt aldus een provinciewoordvW der. Teteringen heeft, zo z" provincie, nagelaten een fronst over de lingstaktiek van onder' woningW' genoeg voor het Teteringse woi drijf op tafel te willen dan St. Laurentius. Die gretigheid kan St nog vies opbreken. He geldt voor de boerensl waarvan het Teteringse g tebestuur zich in deze tra heeft bediend. 'Racisme is zonde'. Deze uit spraak van de hervormde syno de, vorig jaar gedaan, heeft vol gens Van de Graaf een bijna belijdend karakter. Voor hem lijdt het geen enkele twijfel dat deze zware kerkelijke uitspraak op de Centrumdemocraten van toepassing is, gezien allerlei re cente uitgprgkgn nyan Janmaat. Hij kan zich niet indenken dat kerkleden dat niet door hebben. Het is echter aan de plaatselijke gemeente om eventuele CD-aan- hangers of -sympathisanten in haar midden erop aan te spreken dat hun denkbeelden niet deu gen. In een open brief aan de lijst trekkers van de politieke par tijen hebben zo'n twintig maat schappelijke organisaties een Ü*^LVE HUN VERSCHIL in sne cneid tussen mensen en str'uisvc u f'n Pet zand. Dreigt er gevaar, bericht te onaangenaam, word' k "9® tijd zijn om die reden Ned rw ?n door de collegae en de l ,nm9 en isolement leek de 'an9er kon. Darinten en Leievisie citeren Janm. tü0neP1er|t wordt op zijn argumei iv»- C' Jbestrijden de CD en aanverw uittn 0nt-le aan het omgaan me e* Ho» «st ls: confrontatie in plaats ren en daarin, onterecht, minder df^T9 betekant' meevaller van zeven n# e Politieke rea?'es .e meegewogen. Concreet beteW eigen r - P die hem directe dit dat de gemeente ad» toch tot extra belastingverW' gen moet besluiten. In huisvestingskringen wol lenZ,00 in het parlement steeds eerrlo 'UISt s'echt uitpakken voor ■rde OntevraN9 de langere termijn dot J ot..,,Vreden kiezers zijn geen leze ui n. wezers zijn geen leze inmiddels de wenkbrauw® l ken en zij volgen nauwelijk Effect'6 P°''Lieke bedrijf. o—„i~j gebJ|?ver 's het breed uitmeten vereniging St. Joseph die gr k ek aan respect voor een genoeg bleek tweemaal ncattes van gewaardeerde c van DntL°i" ien zi'n gedraai daaro\ te 'S "nhf"9i?J^et. ZO bereid it\Si?n'ëren' Janmaat doet a Het now! 1 misstappen en streke Er hnpft fn ^an extreem-rechts is °PvattirJ kringen maar een vetwaeh - handiger verpakt er 9ehoden k JConfrontatie en aen-Kwaad straft zich niet alt

de Stem | 1994 | | pagina 2