ag i Vindingrijk De droomwens van burgervaders HÉ JA, DAT KEN I ZEEUWSE BABBELS Onbegaanbaar voor alle verkeer 'pree vatt de Voor Free Naar Thailand Sneller schrijven Nieuw Club 7, i; Stem ZEELAND C4 06-340.340.55' HOOL RABANT h Onderwijs I en Arbeid (Intersector li management) latimmeringen. Lwerk aan uw goede start maken? u tien IK ZOU N'N GOEJEN ZIJN VOOR IN DE STAOTEN SI! Blijven plakken pc-kerkdiensten rk-kerkdiensten pastoriediensten 1994 BREDA. Michelle, BarhJj ir Jamy 19 jr j?" Silvia 22 jr. Sandra 3nl Haagweg 456. 07R-i^°J div. meisjes stoeip., strenge vrouwen ae Ma-vr. 14.00-2 00 i 12.00-19.00 uur. Be shemstraat 32 Bern Zoom. Tel. 01640 ZATERDAG 22 JANUARI 1994 Mf?°MTinBeaUty msis| 18 j. 150,- p.u., 5Qn^ nacht h/ned. Cred acc. 06-52876021 Ca leuke jongens-vo5ircj echt privé. 076-209$ Ass, gevr. 823 824 825 pm. den (50cphm) Moeder Nel k heftig bezig m. haarnieu vriend. "Zal ik m'n dochl erbij halen? Ze heeft no nooit aan sex gedaan? GËKO Service. ~Gïri? ooys. Escort en 01650-68181. fcn Maatschappelijke Vorming i educatie brk ppelijk Werk en lening "piale hulpverlening lidische dienstverlening I zaken lleidingskunde Jent en organisatie lorziening en arbeidsmarkt- patie ledagogische Hulpverlening [identiële zorg nbegeleiding jr: gen: rg. Met de opkomst van de computer m die efficiënt met een elektronisch 1994. Kursusgeld: 290,-- eelgevraagd diploma bij het Neder- oor het landelijk erkend diploma van 995. Kursusgeld: 425,- per jaar. n start gaan: A stuur mij vrijblijvend de sludiegiós alle informatie over de kursussen van het Nhi adres postcode woonplaats Due bon m een open envelop tw NHi-Opletdingen Antwoordnummer 329 4530 VB 1 NHI-Opleidinge" Axelsestraat 4537 AA TERNEUZt" Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Jeanette Vergouwen, jarold de Puysseleijr, Camile Schelstraete en Peter Oggel. De redactie stelt reacties op prijs. Voor tips, wetenswaardigheden, op- ju/of aanmerkingen belt u: 01150-18924. U kunt ook schrijven iaar Postbus 145,4530 ACTerneuzen. Speerpunt Groot Hulst: De ba siliek moet in de binnenstad blijven. Die poort gaat straks naar de kelder man. Tijdens dat werkbezoek hebben ze vast speklapjes gegeten. De Keldermanspoort? Zand er over! Bemanning Pauline Olivieri: Op Hoop van Zegen Ontslagen studiecentrum: dat wordt herscholen Luxemburgers ontdekken Zeeuws-Vlaanderen: dat wordt dringen op het strand De mens is vindingrijk. Je hebt een huisje, en je verbouwt wat. Maar de materialen liggen wat ongelukkig bij de rijbaan en leveren aldus gevaar op voor het verkeer. Dus maak je de voorbijganger attent op het obstakel. En hoe doe je dat? Juist. Met een reflecterende ring uit een fietswiel. En het werkt. f0t0 camile schelstraete D'n boot da gao nie lekker, daor gaon ost geen autoos meer mee mee. En d'n tunnel da d'oor ook niks, maor da weet'm al lank eeh. Nou zat'k zo te deenken: wat toe t'over'eid an ze verlies gaon laien en an z'in de subsidies en zo, nie meer niemer keune snaien? Dan stootte z't af! Ze zeggen tegen enen of tegen 'n paor man: Gulder keu't overnemen agge gulder wil, wa zedde daor wel van? Ontenisse da dreegden falliet te gaon aon die kamping op D'sdijk en Terneuzen en t'Sas wieren van d'n Braakman nou ook bepaold nie rijk. Privaoteseren eetta meej'n modern woord, deenk maor aon de PTT, en nou is daor de gewone man nie altijd eel veel beter mee: bij de post stoppe ze mee saoves de bus te lichten, lik agge weet, die zijn vast benaud in d'n donkeren, maor da d'oort'r vaneigen nie bijgezeed! Maor om nou op dien boot t'rug te kommen, ge voel mij zeker wel al aon? Sjuust, da bedoel'k: an kik previnsie was zouw'k zeggen, laote gaon! Ons niemer mee bemoejen, ieder jaor zovee centen geven en daormee klaor. Ne partekelier mee bezug laoten, 't moe gek gaon maoktij geen winst binnent jaor. Want bij d'n tunnel zouw't wel keunen, da d'eenen d'r wa d'aon verdien. Da moetta mee t'n boot toch ook keunen, of zienk da verkeerd messchien? En voor ons kant'r nie op verslechteren, da d'ij ook wel al deur onderand: zuinug mee centen omspringen, is nie de previn sie zijne sterkste kant! verkeersregels in dit geval, bestaan er niet alleen op straat. Neem nou het Hulster iftzorgingstehuis De Blaauwe Hoeve. De brede wandelgangen waren deze week een dagje, of een daarvan, onbegaanbaar voor alle verkeer. Geen doorgang? Glad? Ja, het vroor afgelopen ueek en het verkeer ondervond daar de nodige hinder van. Maar binnen? Dat bordje wekt toch TOge bevreemding. Maar de logica werkt soms via omwegen. Want die vloer, die moet stroef zijn °jn bewoners die moeilijk ter been zijn meer houvast te bieden. En hoe wordt die vloer stroef? mr 'm eerst zo glad als een spiegeltje te maken, 't Is maar een weet. foto camile schelstraete ALS DE regionale politiek bij een komt, vallen er gegaran deerd spaanders. Tijdens de uit reiking van de culturele prijs «euws-Vlaanderen in het nieu- "re stadhuis in Hulst maakten »e politiekers het wel erg bont. "Wgemeester A. Kessen begon zoals gewoonlijk veren te steken °P eigen hoed. Hij roemde Hulst e® de unieke hal van het stad- as en na uitspraken als Hulst is de parel van Zeeuws-Vlaan- eren en Hulst heeft het mooi- stadhuis van de streek, u;0.1?8 tanden knarsen. „ef ,u^er va® Schaik, die c® al met een scheef oog beke- e® wordt vanwege de beslis sing betreffende het festival van Zeeuws-Vlaanderen, brak zich zelf enkele graadjes verder af door publiekelijk te verklaren dat de acht cultuurwethouders in Zeeuws-Vlaanderen geen verstand hebben van kunst. Het knarsen werden onderbroken door gesnuif en de huidskleur van sommige aanwezigen ver donkerde ter plekke. Burgemeester R. Barbé kreeg het laatste woord en haalde het onderste uit de kan. De wethou ders kregen een schouderklopje omdat ze ondanks hun onkunde in kunst toch de plank niet hadden mis geslagen door Jo- han de Wittende prijs te geven. Barbé heeft blijkbaar meer ver trouwen in de wethouders als ambachtslui, dan als bestuur ders. Zijn collega Kessen zette hij ook nog even in het zonnetje door glimlachend te melden, dat de man die Hulst zo roemt dat wellicht niet lang meer doet. „Ik heb horen fluisteren dat Kessen ons gaat verlaten. Nu Wiegel weggaat en de burge meester van Venlo zijn oog heeft laten vallen op het CDK- schap in Friesland is er weer een vacature in Limburg. Wie weet." Een droomwensvoor wie eigenlijk Free, ik heb ouw stuksken van verlejen week gelezen en ik docht: mee eel't land van Ulst maor nie mee den dezen, want wat ofde gij in da verhaolken zee daor gaon ik nog wel een eel ende mee mee, maor elemaol ij je toch ook weer nie gelijk als ik het is van alle kanten goed bekijk. Financiën zedde gij, mee veel vieren en vijven, moet in Ulst bij een van de drie wet'ouwers blijven, den burger van Ulst moeten ze da zeker nie geven, die èt 'n gat in zijn hand, daor val nie mee te leven. Da klopt wel, op Klooster weten ze d'r alles van, zwijg d'r over, wij óren nie goed, zeggen ze dan. Maor wa'k wil zeggen Free, en waor het om gao: het ligt 'r maor aon, waor of iemand voor stao! Want agge vandaog Ulst en Hontenisse vergelijk, dan is't in Hontenis veel beter, ank het goed bekijk; toch gao daor wél de burgemeester over het geld, en geloof van mij dat die het ammel eel goed telt; de marine trakteren is t'r nou niemer bij, as ze dust èn drinken ze maor waoter, zo dinkt ij. Kijk, dat is ne man naor mijn gedacht, want ook al èt ij nou eel veel macht zonder dat ij deur de mensen is gekozen, ij weet 'r mee óm te gaon, ij zit op rozen; neem van mij aon dat die het nog wijd gao bringen en op Klooster zijn zes jaor nie uit zal zingen. Maor in Ulst is het vandaog de dag maor triest gesteld, want de wet'ouwer die of daor gao over het geld die kost 'n kleine stichting financieel nie runnen, en de gemeente Ulst, da zou tij dan wél kunnen? Da geloofde gij toch ook nie Free, of zitte gij daor allemaol nie mee? Aon die zaok zit nog een luchtsjen, da weet ieder kind, wé zeg ik: stinken doe ze, een uur wijd in de wind; het gao ier wél om iemand die of is gekozen maor gè wel gelijk, in mjèrt kunnen ze die lozen. In Ulst dinken ze nou mee zijn allen: lêêger kunnen wij toch niemer vallen, dus mag Kessen strek Financiën beheren, want wa of ge d'r ook van wil beweren en oe of g't dan wij er ook nog zie, nog slechter as nou, kén het daor toch nie? Alfa VOOR het begin van vergaderingen wordt er door de deelnemers al eens gesproken over koetjes en kalfjes. In Hulst ging het vooraf gaande aan de financiële commissie over vakantie. PvdA-raadslid Annelies Hegger meldde dat ze misschien wel naar Thailand gaat. ,,'t Ailand?", vroeg WD-raadslid Willy Kayser. „Hoe ga je daar dan naar toe?" „Met het vliegtuig natuurlijk", klonk het. ,,'t Ailand", reageerde Kayser, „daar ga ik net zo gemakkelijk op de fiets naar toe". DE VERKIEZINGEN van het Waterschap en de gemeentera den staan voor de deur. De eerste aanplakborden zijn ver schenen in Hulst, maar de man nen en vrouwen die een plaatsje in het bestuur of de raad willen veroveren, laten het daar niet bij. De echte liefhebber gaat de boer op, blijft overal plakken, geeft rondjes en laat de laatste weken veelvuldig zijn gezicht zien. Tijdens de avond 'Van bij Ons' waren er opvallend veel mensen aanwezig die gebruik maakte van de gelegenheid om handjes te schudden en te informeren naar het wel en wee van de aanwezigen. Na afloop werd de bedoeling iets duidelijker. De handjesschudders bleven plak ken in de foyer en haalden ter loops de verkiezingen erbij. Een van de aanwezigen snapte er niets van. „Ik heb op deze avond nog nooit zoveel boeren en politiekers bij mekaar ge zien. En dat allemaal voor mijn stemmeke." WETHOUDER VAN Oostburg en voorzitter van de werkgroep Verkeersveiligheid West- Zeeuws-Vlaanderen A. de Feij- ter diepte deze week in Aarden burg de volgende anekdote op. De Feijter gaf daar in het open baar toe ook wel eens te zondi gen tegen de verkeersregels. Hij reed -te hard- over de Belgische wegen en werd aan gehouden door de politie. 'Sorry, ik weet dat ik te hard reed', erkende De Feijter zijn overtreding onmiddellijk, 'maar ik moet me haasten om zo en zo laat daar te zijn en een spreek beurt te houden'. 'Ik zie het', glimlachte de Bel gische politieman, 'ge zijt ge presseerd. Maar 't is niets'. Net toen De Feijter opgelucht ademhaalde en dacht dat hij zonder bekeuring verder mocht, liet de politieman erop volgen. 'Ik zal wat sneller schrijven'. zaterdag 22 januari ZEVENDEDAG ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderkerk): 10 u. ds. C.v.d. Ploeg. Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. ds. M. Perode. Vlissingen ('t Anker): 9.15 u. ds. M. Perode. zondag 23 januari HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg: (RK Kerk): 10.30 u. Oecum dienst. Axel: 10 u. ds. M. Baart, Middel burg. Biervliet: (Het Trefpunt): 9.30 u. ds. J. v.d. Schee. Breskens: 9.30 u. ds. Leentfaar. Cadzand: 9.30 u. dhr. Peterse. Groede: 11 u. ds. van Andel. Hoek: 10 u. ds. A. v.d. Maas (gezam. dienst in Geref. Kerk). Hontenisse: 9.30 u. ds. A. de Meij Mecima. Hoofdplaat: dienst te Biervliet. Hulst: 11 u. ds. A. de Meij Meci ma. Nieuwvliet: 9.30 u. dhr. A. Senf. Oostburg: 10 u. ds. A. Houwaart, Sluis. Philippine: 10 u. ds. J. Kroeze. Sas van Gent: 10 u. dienst te Philippine. Schoondijke: 9.30 u. ds. van An del (HA). St. Anna ter Muiden: 11 u. dhr. Peterse. St. Kruis: 9 u. ds. H. Valk. Sluiskil: 10 u. dienst te Philippi ne. Terneuzen (Grote Kerk): 10 u.. ds. J. Maasland. (Goede Herderkerk): 10.30 u. ds. R. Wasterval. (Op- standingskerk): 15 u. intrede- dienst ds. M. Heijting. (De Hon- te): 17.45 u. ds. J. Boersma. Waterlandkerkje: 11 u. dhr. Senf. IJzendijke: dienst te Biervliet. Zaamslag: 10 u.. ds. J. Boersma, Terneuzen. ds. A. KERK- Zuidzande: 10 u. Houwaart, Sluis. GEREFORMEERDE DIENSTEN Axel: 10 en 17 u. ds. R.v. Elderen. Terneuzen (Opstandingskerk): 10.30 en 17 u. ds. D. de Best. (Goede Herderkerk): 9 u. ds. D. de Best. Zaamslag: 10 u. ds. A. de Haan, 15 u. ds. R.v. Elderen. Breskens: 9.30 en 17 u. ds. R. Blokland (HA). Oostburg: 9.30 u. ds. M. Lorier. Schoondijke: 9.30 u. ds. van An del (HA). GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 u. ds. T. Bosma, 15 u. ds. G. de Kimpe. Hoek: 9.30 en 15 u. ds. A. Sou man. Terneuzen: 10 en 15 u. ds. P. Storm. Zaamslag: 9.30 en 15 u. ds. L. Leeftink. CHRISTELIJKE GEREFOR MEERDE KERK Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. van Ek EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst ('t Kruisgebouw): 10 u. dhr. Goudswaard. Terneuzen (De Kandelaar): 10 u. dhr. van Nes. VRUE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens: 9.30 u. ds. L. Mietus. Retranchement. 11 u. ds. L. Mietus. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Goes: 10 u. ds. P. Messie, Breda. Middelburg: 10 u. interk. dienst in Hofpleinkerk. Vlissingen: 9.30 u. interk. dienst in Petruskerk. Aardenburg: 10.30 u. Interk. dienst in RK Kerk. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat. 19 u., zond. 10.30 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria Hemelvaartzat. 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemel vaart. zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 10 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Hendricus. zat. 19 u. zond. 9.30 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelope- ning. zat. 19 u. St.-Jansteen - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 9.00 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zond. 9.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 11.00 u. Heikant - H. Theresia. zond. 10.30 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 11.00 u. Koewacht - H. H. Philippus- en Jacobus, zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zond. 9.30 u. Nieuw-Namen - H. Jozef. zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 11.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 11.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemel vaart. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemel vaart. zat. 19 u. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Tri- niteitskerk). zat. 19 u. zond. 9.30 u. Verrezen Christus: Maand. t.m. zat. 19 u. zond. 9;30 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemel vaart. zat. 17 u. zond. 9.45 u. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. P.v.d. Veeken, Hulst, tel. 01140-19240 of 81000. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. pastor M. Janssen, tel. 01178-61208. (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 01170-59000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid dorpe - Van zond. 12 u. tot dinsd. 12 u. Past. E. Erpelinck, tel. 01158-51661. Aflevering 339 Vandaag maar eens geen liedjes, want we moeten eerst een aantal ontvangen reacties en dergelijke verwerken. Een uitvoe rig schrijven kregen we van Omèr de Wilde uit Clinge. Hij schreef ons als volgt: In aflevering 333 van 11 december 1993 vroeg u zich af: wat is een groen paar? Uw eigen en uiteraard voor de hand liggende antwoord hierop was: een paar dat nog groen is. Maar omdat u met dit antwoord ook niet veel wijzer werd, riep u de lezers op of die er iets meer van wisten. Wel, als taalliefhebber en verzamelaar van al wat met de Nederlandse taal te maken heeft, heb ik het simpele antwoord hierop gevonden: een groen paar is een jong, jeugdig en verliefd paar. Dit antwoord vond ik in een glossarium van zeventiende eeuws Nederlands. In WOORDENSCHAT, uitgave 1893-1899 vond ik nog het volgende: GROENE BRUILOFT: de trouwdag, ter onderschei ding van de koperen, zilveren trouwdag enzovoort. GROEN VRAGEN: verlof vragen aan een aanstaande bruid en bruide gom om huis en tuin met groen te versieren en er de straat of de weg mee te bestrooien. Dit deden knapen uit de buurt voor een GROENFOOI. Kregen de GROENVRAGERS geen fooi, dan wierpen ze 's nachts alle mogelijke vuil tegen de voordeur. P. van Hoove-Giele uit Vogelwaarde-West (Boschkapelle), die het liedje uit aflevering 334 (18 december 1993) schreef, wil er twee regels in veranderen en wel in het tweede couplet de regels tien en elf. Zoiets slaat aan bij groot en klein Een reden toch om echt trots op te zijn, moet worden: En ook de bakker kent zijn stiel, 't Bewijs dat was de 'Bosse Piel'* (*een soort gebak in de vorm van een eend; steenhard, maar wreed lekker, Pegam). José Compiet-Serrarens van 't Karrewiel in Vogelwaarde-Oost (Rapenburg) zoekt naar een juke-box-liedfe van zo'n vijfentwn- tig jaar geleden. Ze herinnert zich deze zinnen: Ik weet allang: jij houdt niet meer van mij. 't Is daarom dat ik heel alleen de prairie binnenrij. Wie helpt haar en ons uit de prutsen? P. van Puyvelde uit Lamswaarde zond ons een liedje, maar daar komen we bij gelegenheid op terug. Dat geldt ook voor de muziek bij het 'Nieuw Tilburgs Volkslied' dat we ontvingen van Karei Verkerk uit Oisterwijk. Die muziek past bij een Hulster lied dat we al een hele tijd hebben liggen. H. de Werd uit Terneuzen zingt het lied 'Marjoleintje', dat Eddie Christiani in 1943/44 zong. Dat zullen we nog wel eens plaatsen, maar hij heeft een verzoek: hij zoekt een serie albums met Duitse schlagers, getiteld 'Thé Dansant' (al klinkt dat niet zo gek Duits) van zo'n dertig jaar geleden. In totaal zijn het drie albums en hij zou de muziek graag kopiëren. Contact kan via Pegam (Van Vollenhovestraat 5, 4561 JJ Hulst) of rechtstreeks: Madame Curiestraat 27, telefoon 01150-14676. Carlo Buysrogge uit Hulst/Kloosterzande beweert dat er een liedje is getiteld of met de zin erin: 'Waarom kijk je toch zo kwaad, Marie-Jeanne?' Is dat zo en zoja, wie kan er ons aan helpen? In een café lazen we, waarschijnlijk gezegd door iemand op weg naar huis: O maan, o maan, wat zijt gij te beklagen: Zelden zijt gij vol, en ik haast alle dagen. Pegam.

de Stem | 1994 | | pagina 23