kus! Kroaten moeten Duitsland uit V-top 1.0 LITER m 17,95 m m Altijd iets bijzonders. Russen herdenken vandaag sterfdag Lenin Amerikaanse erkenning van Vietnam stuit alleen nog op MIA 's [Jan den Broek: Onderhandelingen over vrede Bosnië opschorten rotesten tegen plan van Duitse regering om 100.000 Kroaten uit te wijzen Fjodorov nu toch weer niet in Russisch kabinet BUITENLAND A5 SHERRY: PCISNESj Nederlandse toeristen vast op Madeira Ruim honderd doden door vorst in VS BUITENLAND KORT VRIJDAG 21 JANUARI 1994 onze redactie buitenland Lalsburg - De Europese luie moet volgens Europees fjjmissaris Hans van den „f|; serieus overwegen om ^bemiddelende rol bij het ijlten naar Lessing in Biorten. een vreedzame Bosnië op te L den Broek roept de EU ook 't haar dreigement om beperkte fclitair ingrijpen waar te ma- Opheffing van het wapen- jbargo tegen de moslims zou ook overwogen moeten worden, vindt hij. Van den Broek deed die uitspra ken gisteren in het Europees Parlement in Straatsburg. Daar werd een motie aangenomen van christendemocraten, liberalen en groenen, waarin wordt aange drongen op het gebruik van be perkt militair geweld tegen de Serviërs. Het parlement stemde in meer derheid ook voor het vertrek van Lord David Owen als Europees bemiddelaar bij de vredesonder handelingen tussen Serviërs, Kroaten en moslims. k deels met de hand rt, t een schop omdat de za half onder de schelpen' wier liggen. Die eerste roi 'ert meteen volle vuilnis; i zakjes op. arna komt een tweede nl, plekke, die op dezelfde wj nacontrole uitoefent, t. at de strandreinigingsmacl nog eens over heen, als dubl check. Het is een soort aai pelrooimachine, die in de tegen zonsondergang 'erfvuil opruimt dat viespt n hebben achtergelaten achine weet tot tien centime epte alle papiertjes en piast vinden. eken er maar op dat we eno el aandacht besteden aan azorg,zegt voorlichter Et mulders van de gemee andvoort. In Duitsland hMt t - adplaats een naam te verlies ,16envers a"ee s er - toeristen-walhalla De st »nn - Vluchtelingenorganisaties in Duitsland hebben eft van de zonne-aanbidders oet er niet aan denken dat leuter straks, bij het bouw een zandkasteel, met i "hopje op een gifbuiltje stt e gedachte alleen al... ee, Smulders kan ons garant en dat het ligstrand centime oor centimeter door aat. p de duintoppen achter hi taan de burgemeesters van adplaatsen tussen Wassen; n Velsen, alle hoofdcommisi issen van politie, topambtei en van Rijkswaterstaat, ieten van de provincies Hi and. Om symbolisch aan te1 en dat ze de situatie overzien Europees Commissaris Hans van den Broek wilde, wat Owen be treft, niet meteen zover gaan. Van den Broek vindt ook niet dat de Europese Unie zich hele maal moet terugtrekken uit de vredesonderhandelingen, ook al hebben die het afgelopen ander half jaar helemaal niets opgele verd. „We staan nu op een kruispunt van wegen", zei de Commissaris. „De Europese Unie moet haar rol in het vredesproces herover wegen. De vraag daarbij is of wij nog langer de illusie moeten koesteren dat door praten alleen een duurzame vrede kan worden bereikt. Misschien moeten we tot het besluit komen om de bemid deling voorlopig op te schorten, tot het moment waarbij de drie strijdende partijen ervan over tuigd zijn dat een duurzame vre de mogelijk is en de hulp van de EU daarvoor alsnog willen in roepen." De Bosnische president Alija Izetbegovic heeft er gisteren in Brussel bij de Navo op aange drongen luchtaanvallen uit te voeren op Servische doelen en er op gewezen dat het bondgenoot schap daar alle bevoegdheid toe heeft en geen aparte toestem ming van de Verenigde Naties meer nodig heeft. Izetbegovic vroeg de Navo het eindelijk eens niet bij dreige menten te laten, maar tot daden over te gaan tegen de Servische milities. De kans op militair ingrijpen is echter klein. Deze week lekte uit dat de speciale VN-afgezant Ya- sushi Akashi de Verenigde Na ties heeft geadviseerd geen luchtaanvallen uit te voeren op Servische stellingen, tenzij de vredesmacht zwaar onder vuur komt te liggen. Tijdens de onderhandelingen over Bosnië is in Genève nauwe lijks vooruitgang geboekt, „Het waren twee moeizame dagen die eindigden in een patstelling", al dus Izetbegovic. Toch zei de Bosnische president tevreden te zijn omdat zijn regering bij de Kroaten en Serviërs opnieuw had kunnen aandringen op meer grondgebied voor de Moslims. De drie strijdende partijen zijn overeengekomen op 10 februari verder te praten. waarschuwingsbrief meldt Duitsland onderdak biedt z< a 350.00 0 ménsen die de oor- in het voormalige Joegosla- zijn ontvlucht. „Het pro- jem van de opvang heeft een itisch punt bereikt," aldus de ief „Onder de huidige om- mdigheden is het niet langer in Duitsland onderdak "bieden aan alle Kroatische telingen." aatste zakje natie kan volgens de Duitse itoriteiten sinds mei 1992 niet worden beschouwd als oor- Wat er ook gebeurt," zegt i «gebied. ion_r<AnarrJinofr<r' Dncnn4»l Itt hoge commissariaat voor de ithtelingen van de VN, de 5HCR in Bonn, heeft gisteren ju bezwaren kenbaar gemaakt het ministerie van Binnen- onderd meter verder hoi Zaken in Bonn. De orga- ieu-coöerdinator Rosendal 'e politie, „er komt geen me ■eer het strand op voordat rvan overtuigd zijn dat aatste zakje gevonden is." oofdagent Rein Smit een onw end Duits paartje staande t onder de roodwitte lint doordook. Hij legt uit wat er a de hand is. De Duitsers schiet vol begrip. Ze vinden het mete klasse, dat de Hollanders zi uit de naad werken om urn Strand weer schoon te krijgen, b'. vooral sprake van een generati conflict; De jonge radicale wl reldverbeteraars tegenover oude, bedeesde onderwijzers leraren. Uiteindelijk raakte Vogelaar b de CPN buiten beeld: in 191 zegt ze haar lidmaatschap o; Ernsting: „Op een receptie vrtx ik haar waarom. Eigenlijk die verklaring heel nuchter: CPN heeft tegenwoordig nil meer in de melk te brokkelen En dat klopte natuurlijk: in verdween de partij uit de Kame En dat lidmaatschap stond ha; functioneren binnen de ABO! natuurlijk ook in de weg." Enz was het: in 1987 slaagde ze e uiteindelijk in voorzitter te wol den van de ABOP. Daar bleek opnieuw dat Voge laar een eigengereid denker i. spits, en een verbeten vechte: Ze plaatste haar achterban n gelmatig voor verrassingen,v" voorbeeld toen ze vier jaar den zich uitsprak voor het rap port 'De bedrijvige school', het leraarbestaan op zijn ko zou zetten Bij de leraren waren de geeste echter nog niet rijp voor gro' veranderingen. Het rapport vel dween in een in diepe archief» de. Inmiddels komen ideeën het rapport via andere kanalei weer in de actualiteit. Iets Vogelaar met enig genoegen be ziet. Als voorzitter van de ABU hielp ze mee om het beroep w leraar en het thema onderv'l weer hoog op de politieke age da te krijgen. Daarbij wist handig in te spelen op 'nieuwe aanpak' van het h* duo Rizten-Wallage. De menspositie van leraren terde en er kwam een einde de eindeloze bezuinigingen het onderwijs. n Maar een groep jonge lera bekend onder de naam Nan® sers, legde de de laatste jare gevestigde onderwijsbonden vuur na aan de schenen- eisten met opvallende a aandacht voor hun slechte i menspositie. Vogelaar: „Ik herkende me in hun frustraties. Het wa recht wat ze aankaarten. jaar geleden ging ik ook z keer tegen de bond. Tperii voor mij alles anders. vu» lacht: „Ja, ik ben wat m geworden. Of beter: ik be steeds een radicale tante, niet met oogkleppen op- inko- verbe Zi ilierp geprotesteerd tegen uitzetting van 100.000 Kroa- j. Deze week stuurden de Duitse autoriteiten de roaten een brief dat zij uiterlijk 30 april weg moeten jm Voor Nederland lijkt dit geen gevolgen te hebben. isatie vreest dat Kroatië niet lekend is op de terugkeer van o'ngrote groep mensen. Woord- 1 irder H. ten Feld: „Is er voor :e nieuwe groep straks onder- ik, eten, zijn de eigen huizen irepareerd'" Ten Feld acht het iet uitgesloten dat de vluchte- igen uit Duitsland terecht ko en in vluchtelingenkampen. Ie woordvoerder wijst erop dat [en van Kroatië onveilig zijn #r de vluchtelingen. Daar aar Serviërs de dienst uitma- 31 en daar waar de VN-blauw- flmen het gebied controleren, inden geen vluchtelingen naar ie mogen Volgens hem moet sland Kroatië te hulp schie- m met meer dan alleen geld. lok voorziet Ten Feld grote pro- taen als meer landen ertoe (ADVERTENTIE) Geen geld. 'i: overgaan de tijdelijke bescher ming voor Kroatische vluchte lingen op te heffen. Al in 1992, toen de Duitse deelstaten beslo ten Kroatië niet meer te zien als oorlogsgebied, heeft de UNCHR gewaarschuwd niet eenzijdig de bescherming op te heffen. Het is nog de vraag of de Kroati sche vluchtelingen werkelijk voor mei het land zullen worden uitgezet. Minister Werner Zuber van Binnenlandse Zaken van de deelstaat Rheinland-Pfalz zei dat hij zijn collega's van andere deelstaten heeft gevraagd de ui terste vertrekdatum uit te stel len. „Het is duidelijk dat voor 30 april noch de financiële basis zal zijn gelegd, noch de onderhande lingen met de Kroatische rege ring zullen zijn afgerond", aldus Zuber. De ministers van Binnenlandse Zaken moeten het nog eens wor den over een hulpprogramma om de Kroatische regering te helpen bij de huisvesting van de vluch telingen. De dreigende uitzetting van de Kroaten uit Duitsland lijkt geen gevolgen te hebben voor Neder land. Bij de Centrale Opvang Asielzoekers verwacht men geen massale toeloop uit deze hoek. Ook het ministerie van Justitie maakt zich geen zorgen. Als een Kroaat zich hier meldt, wordt hij onmiddelijk teruggestuurd naar het eerste land van opvang: Duitsland. Komt hij van Kroatië naar Nederland, dan wordt zijn asielverzoek bekeken en gaat hij hoogstwaarschijnlijk terug. In een fabriek in Moskou worden beelden van de voormalige Sovjet-leider Lenin aan de kant geschoven. De beelden waren gemaakt in opdracht van de Russische regering, maar die wil ze nu niet meer hebben. Vandaag is het zeventig jaar geleden dat Lenin stierf. De Russen kunnen zijn sterfdag gedenken in het mausoleum aan het Rode Plein. Wellicht voor het laatst, want er zijn serieuze plannen om het gebalsemde lijk van de stichter van de Sovjetstaat te verwijderen. foto epa Door onze correspondent Kees Elenbaas Moskou - Boris Fjodorov heeft de post van minister van Financiën in de nieuwe regering van premier Tsjernomirdin geweigerd. Premier Tsjernomirdin heeft geen enkele voorwaarde ingewil ligd die Fjodorov aan zijn deel name had gesteld. Daaruit trok Fjodorov zijn conclusie. Gistermiddag gaf premier Tsjer nomirdin een persconferentie waar hij de samenstelling van het nieuwe kabinet bekend maakte. Merkwaardig genoeg kon Tsjer nomirdin toen nog geen duide lijkheid geven over het ministe rie van Financiën. Hoewel Tsjernomirdin diverse malen benadrukte dat het kabi net de hervormingskoers zal blij ven volgen, doet de samenstel ling toch iets anders vermoeden. Eerste vice-premier wordt Oleg Soskovjets, een bondgenoot van Tsjernomirdin en ook afkomstig uit de kringen van de Russische industriebaronnen. Onder Sos kovjets komen drie vice-pre miers: Juri Jarov, een zeer gema tigde hervormer, verantwoorde lijk voor de sociale politiek, Alexander Zaveryjoecha, de lei der van de Agrarische Partij en groot tegenstander van radikale hervormingen en tenslotte de enige overgebleven hervormer Anatoli Tsjoebais, die verant woordelijk blijft voor het priva- tiseringsbeleid. Sergei Sjagrai komt terug als minister voor regionale politiek en etnische kwesties en Alexan der Sjochin wordt de opvolger van Gaidar op het ministerie van Economische Zaken. Op de an dere ministeries zijn er voorlopig geen veranderingen. Amsterdam - Ruim honderd Nederlandse toeristen zitten sinds afgelopen maandag vast op het Portugese eiland Madeira, omdat door storm achtig weer geen vliegver keer mogelijk is. De Nederlanders hebben op Madeira hun vakantie door gebracht en zouden afgelo pen maandag met de weke lijkse lijnvlucht van Transavia terugkeren. In to taal zitten 1400 toeristen vast op het Portugese eiland in de Atlantische Oceaan. Ook de nationale lucht vaartmaatschappij TAP-Air Portugal heeft alle lijn- vluchten van en naar de luchthaven Santa Catarina van Madeira afgelast. Meteorologen verwachten dat de storm vandaag gaat liggen. Daarom stuurt Transavia vandaag een extra toestel naar Madeira om de gestrande Nederland se toeristen op te halen. Washington (ap) - De kou die sinds vrijdag het midden, oosten en zuiden van de Verenigde Sta ten teistert heeft inmiddels al minstens 101 levens gevergd. Veel slachtoffers verongelukten op de beijsde wegen, anderen werden tijdens het sneeuwrui men door een hartaanval getrof fen. Een bejaard echtpaar en een pasgeboren baby bevroren in hun huizen. In Worcester in Massachusetts vroor een 69-jari- ge vrouw dood die haar huis niet in kon doordat het slot van de deur bevroren was en door een buurvrouw die de deur niet open durfde te doen niet binnengela ten werd. De kou heeft het normale leven grotendeels stilgelegd. Woensdag werden de laagste temperaturen gemeten in Indiana, Ohio, Ken tucky, West Virginia en Pennsyl vania. Een weerman in Michigan maakte melding van een waarde van -47 graden Celsius. Dat zou de laagste temperatuur zijn die ooit in die staat is gemeten. Popster verliest hoofd De curator van het Hollywood Wax Museum houdt het wassen hoofd van popster Michael Jackson omhoog. Tijdens de aardbeving die zich deze week in Californïe voordeed, viel het hoofd van de pop af. Ook andere beelden werden vernield. P0T0 EPA Braer-kapitein was nalatig bij ramp Londen - De kapitein van de Braer, de tanker die vorig jaar 85.000 liter ruwe olie verloor bij de Shetland-eilanden, is gisteren door een Britse onderzoekscommissie beschuldigd van ernstige nalatigheid. De Griekse kapitein zou op 4 januari 1993 verscheidene ernstige misrekeningen hebben gemaakt in de uren voordat de Braer stuurloos raakte en op de rotsen liep. Door het ongeluk kwamen 1500 zeevogels om het leven en leed de economie van de Shetland-eilanden, die drijft op visserij, mrisme en zalmkwekerijen, ernstige schade, to SS'er achter massamoord Duinkerken Londen - Vandaag de dag leeft Wilhelm Mohnke in Hamburg. In het voorjaar 1940 zou hij als officier van de SS opdracht hebben gegeven voor de moord op bijna 100 Britse soldaten die door het Duitse leger in Duinkerken werden gevangen genomen tijdens de terugtrekking van het Britse leger. Dit blijkt uit dossiers die het Britse ministerie van Defensie vrij heeft gegeven. De bevindingen: 80 tot 90 Britse krijgsgevangenen werden in het dorp Wormhoudt door de Duitsers gepakt en op 28 mei 1940 in een schuur bij elkaar gezet. SS'ers onder bevel van Monhke wierpen granaten in de schuur, schoten de nog overeind staande Britten alsnog neer en lieten de gewonden aan hun lot over. Mohnke is nooit ondervraagd over zijn rol tijdens de oorlog. Scholier liet trein ontsporen: vier doden Parijs - Een 16-jarige Franse scholier is beschuldigd van het veroorzaken van een treinontsporing in december waarbij vier doden en 24 gewonden zijn gevallen. De doden waren de machinist en drie medescholieren van de verdachte. De jongere, wiens naam niet bekend is gemaakt, werd deze week gearres teerd. Hij kan tot 20 jaar gevangenis veroordeeld worden. Volgens de politie had de scholier uit nieuwsgierigheid naar de gevolgen een stuk metaal van 20 kilogram op de rails gelegd. De ongelukstrein ontspoorde in Saint-Leu-d'Esserent, ongeveer 80 km ten noorden van Parijs, en ramde een stilstaande trein. Arafat en Peres zaterdag in Oslo bijeen Cairo - De leider van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO), Yasser Arafat en de Israëlische minister van Buitenland se Zaken, Shimon Peres, houden zaterdag besprekingen in de Noorse hoofdstad Oslo. De Egyptische minister van Buitenland se Zaken, Amr Moussa, zei dit gisteren na een onderhoud van Arafat met de Egyptische president, Hosni Mubarak. Arafat en Peres zullen in Oslo de begrafenis bijwonen van de Noorse minister Johan Jörgen Holst die een sleutelrol speelde bij het organiseren van geheime onderhandelingen tussen (PLO) en Israël. Volgens Moussa is er een goede kans dat Palestijnen en Israëliërs het spoedig eens worden over de uitvoering van het in september vorig jaar gesloten vredesakkoord. Razzia tegen Duitse rechts-extremisten Potsdam - De politie van de Duitse deelstaat Brandenburg heeft gistermorgen een grote razzia tegen rechts-extremistische orga nisaties gehouden. Vanaf zes uur in de ochtend zijn bij 43 huizen en gebouwen invallen gedaan om aan materiaal te komen waarmee de ongrondwettigheid van de organisaties bewezen kan worden. De namen van de organisaties werden door de politie niet openbaar gemaakt, maar er waren aanwijzingen dat de groepen zich schuldig maken aan onwettig gedrag. Het ministerie deelde mee dat ook in Berlijn, Mecklenburg- Voorpommeren, Nedersaksen en Noordrijn-Westfalen woningen van leden van de vereniging 'Direkte Aktion/Mitteldeutschland (JF)' zijn doorzocht en dat de inhoud van postbussen in beslag genomen is. De organisatie zou 100 leden hebben. De Verenigde Staten zijn bezig om de banden met Vietnam te intensiveren. Een reeks zware Ameri kaanse delegaties be zoekt deze week Hanoi om investeringsmogelijk heden te bekijken en te praten over het laatste struikelblok op weg naar officiële erkenning: het slepende probleem van Amerikaanse soldaten die na de Vietnamoorlog nooit zijn teruggekeerd: de MIA's, Missing In Ac tion. Door onze correspondent Jan van der Made Hanoi - Vervalst bewijsmateri aal, geruchten, privé-acties van bekende personen als Clint East wood (die zelfs een MIA-opspo- ringsteam wilde bekostigen) en een overspannen hoop van fami lieleden ten spijt blijft majoor Roger L. Overture van de joint task force full accounting scep tisch. „Tot nu toe is er nog geen enkel bewijs dat er ook maar één Amerikaanse soldaat ergens in Vietnam levend wordt vastge- 'houden. Alle 2.238 gevallen van MIA die we op dit moment on derzoeken zijn, juridisch gespro ken, dood." De joint task force, opgericht in juli 1992, huist in een complex van okergele gebouwen, date rend uit de tijd van de Franse koloniale overheersing in een uithoek in West-Hanoi. Overture ziet de taak van de eenheid als „het vaststellen of er nog leven de Amerikaanse soldaten in Vietnam zijn (resultaat tot dus ver: nul) en „het terugzenden van overblijfselen van slachtof fers" (resultaat in anderhalf jaar: 102). Een team van honderd man (mi litair- en burgerpersoneel, de grootste Amerikaanse presence in Vietnam sinds de oorlog die in 1973 afliep) zoekt 'onder zeer moeilijke omstandigheden' naar sporen. „We beklimmen steile bergwanden, hakken ons een weg door de jungle, en graven op aanwijzing van bronnen (fami lieleden of dienstkameraden van het slachtoffer, of lokale boeren) naar mogelijke overblijfselen." In de afgelopen twee jaar wer den er elfhonderd aanwijzingen Ook al wordt Vietnam nog steeds niet erkend door de VS, Amerikaanse produkten zijn er volop te krijgen. foto ap onderzocht, succes was er in minder dan 10 procent van de gevallen. Overture: „We zijn hier in feite voor de familieleden. Om ze een antwoord te kunnen geven. Als het niet voor hen zou zijn, dan waren we hier niet. Daarmee vormen de familieleden van de MIA' 's samen met pressiegroepen van Vietnamveteranen het laat ste grote obstakel in een proces van normalisatie tussen de VS en Vietnam na hun oorlog, die nu meer dan twintig jaar geleden afliep. Vietnam is ondertussen sterk veranderd na de invoering van een economisch hervormingspro gramma in 1986. De gevolgen zijn ook in het traditioneel arme Hanoi duidelijk zichtbaar: stra ten met huis aan huis privé-on- dernemers die state-of-the-art hifi-apparatuur uit Japan verko pen, de vervanging van de fiets als vervoermiddel voor de massa door de brommer, prominente aanwezigheid van westerse re clame, een groeiende toeristenin dustrie en toenemende investe ringen. Het aantal Westerse ambassades groeit en betrekt de enorme ko loniale huizen die zijn overge bleven uit de Franse tijd. De multinationals vechten om een aandeel in de markt. Nederland heropende haar ambassade vori ge maand met een voorlopige bezetting van vier man. Amerikaanse bedrijven dreigen door de sancties uit Washington een achterstand op te lopen. Af gelopen week bracht een groep vertegenwoordigers van AT&T, General Motors, Bell South, Eastman Kodak en IBM een be zoek aan Hanoi; tegelijkertijd beloofden vijf senatoren van een delegatie van de senaatenergie- commissie, die ook in Hanoi wa ren, dat ze druk zouden uitoefe nen op president Clinton om de sancties op te heffen 'nu Viet nam volledig meewerkt aan het onderzoek inzake meer dan tweeduizend MIA's'. Dit weekeinde zullen senator Jo hn Kerry (die het MIA-probleem als voorzitter van een speciaal daartoe ingerichte senaatscom missie emer dan een jaar onder zocht) en admiraal Charles Lar son (de hoogste VS-militair die Vietnam na de oorlog bezoekt) een ontmoeting hebben in Hanoi waar vertegenwoordigers van de task force full accountancy hen zullen inlichten over hun laatste bevindingen inzake de MIA's. Het advies van Kerry en Larson is waarschijnlijk cruciaal. Advi seren zij Clinton om de sancties tegen Vietnam op te heffen, dan kan het land op middellange termijn investeringen ter waarde van, volgens onvolledige schat tingen, 140 miljard dollar tege- moetzien. Voor familieleden van Vietnam- soldaten die te boek staan als 'missing in action' zal het ophef fen van de sancties een bittere pil zijn. En ze zullen zich moeten troosten met de gedachte dat majoor Overture's task force on verminderd door zal gaan met zoeken. „Wij blijven uitkijken naar die jongens en stoppen pas wanneer we zoveel antwoorden hebben als menselijkerwijs mo gelijk is."

de Stem | 1994 | | pagina 5