Eper incestzaak: eisen tot 7 jaar (ixrist bepleit verkeersverzekering voor voetgangers en fietsers Op de fiets Onrust op vliegbasis Gilze-Rijen Janmaat hangt vervolging boven het hoofd I JerelU [etuige-deskundige heeft kritiek op werkwijze politieteams onder zonden Weinig allochtonen in nieuwe gemeenteraden BINNENLAND A3 ®STEM COMMENTAAR Kabinet geeft gemeenten geld voor opvang Smartegeld sneller naar slachtoffers BINNENLAND KORT VRIJDAG 21 JANUARI 1994 hij heeft - zeer bescheiH, astingverhogingen dn„ rd (alleen de allerrt n een paar procent iw stenbelasting betalen en een heeft de benzine-accj ^j®girs moeten zich als gaag (anp) - Fietsers en liter it 1,5 cent per »n gaan). uuu*ieei jor veel Amerikaanse Knm n is Clinton's grootste j inderdaad J suggere nste nder dat hij doet dan erika is na jarenlange ma begonnen aan een vrij 0i igend economisch herstel de normale cyclische op£ e geenszins Clinton's verd is. aar de laatste doet in elk g k niets (geen grote fiscale nverzwaring en nauwe], euwe overheidsuitgaven) t herstel te bemoeilijken volg is het beruchte Am anse begrotingstekort th flink aan het n. gematigd en minimaal is randering ('Change!', was i ntrale vekiezingsthema) linton in wetgeving en poli) cultuur in Washington eegbrengt, dat zelfs de h mpagnes (in vooral de rac lkshows) van uiterst rechts .en de 'gevaarlijke socialist' et Witte Huis nu met de w( rrotesker gaan klinken. Kst. „onze verslaggever n - Voor de rechtbank in Zutphen is gisteren de 58-jarige Epenaar Arie van B., vader van de "teslslachtoffers Jolanda en Evelien, 7 jaar gevangenis- Bf geëist. Tegen de 56-jarige moeder Dinie werd 5 jaar 'rillige draf ij dat alles blijft ook het b nlands beleid van de preside .officier van justitie achtte iord of doodslag op pasgebo- v's niet bewezen, maar - afbreken van zwanger- ekenmerkt door misstapp jmpen bij de beide dochters, nman, Haïti, Bosnië, Soma] «n de ex-man van Jolanda, n wat de Clinton-vriendelij" ashington Post onlangs chreef als 'overdrijvingen en alculeerde misleidingen'. "et Navo-'partnership for pea et de oost-Europese landen, tl-jarige Elburger Wouter S., t de officier 3 jaar en die ii werd ook geëist tegen de [.jarige Epenaar Ad H. Tegen ■ieide broers Ronald en Gerrit a Z. werd 2 jaar gevangenis- en tbs geëist, uggestie van grootscheej) j,cjer van justitie mr. M. de merikaanse steun voor Ri and, de afwisselend dreiger en pacifistische taal jegi Noord-Korea, het lijken al -aal doorzichtige 'Clinto anse' pogingen een tekort ersluieren aan visie op en eidheid tot Amerikaanse leid chap in de nieuwe eld(wan)orde. 'enzij een onverhoedse binne andse of internationale cri linton waarachtig op zijn cap "iteiten gaat testen, lijkt residentschap zich in de huil e grillige draf te kunnen g oltooien. In een hortende totende gang met nu en dan e -gstrelende beweging en voo urend belaagd door affaires 'Whitewater' en andere venste -p een persoonlijkheid waar ambitie en talent toch authent ker lijken dan ideaal. Middelmatig Maar ook als het zo zal gaan, kunnen vervullen, wil dat n niet zeggen dat hij niet herkoz Huis te zitten en weinig Amer kanen een dringende reden geven om hun president, aal wie het toch vaak aangenai kijken en luisteren is, te verval gen. overstromingen, veroorzaakt door snel afvloeien van re genwater, tot het verleden zullen behoren. Voor de korte termijn zou evacueren samen met schade vergoeding een goede invals hoek kunnen zijn. Daarnaast is het noodzakelijk geen boe renbedrijven op te doeken. Stel de agrariërs in de gele genheid geen gebruik te ma ken van kostbare mestfabrie- ken, maar de bodemvrucht baarheid te herstellen door vercompostering van mest met stro. Na enkele tientallen jaren kan men dan waarne men dat de humuslaag groeit Bovendien kunnen de boeren in dat geval hun werk met meer plezier beoefenen. Ook herbebossing zal een po sitieve bijdrage leveren bij het vasthouden van neerslag Het uitgekiende stelsel van beken en sloten voor snelle afvoer van water is f°ut- Meandering van beken en ri vieren kan positieve effecten hebben op de stroomsnelheid- Het zou kunnen dat door het kanaliseren en rechttrekken van de Maas en andere rivie ren het stromingspatroon van turbulent naar laminair is Èe' gaan. Als rijkswaterstaat de bed ding zou gaan uitgraven, met parabolische beddingen en doordachte bochten de at- voercapaciteit bij hoog wate te vergroten. In de zomer ka door opvijzelen van het wate het peil hoger blijven, ne- geen een positief effect hee op uitdroging van de bodem- C.J. Noltee PM Oosterhout irsdeelnemers verzeke- jujer zij door een auto wor- aangereden, draait de auto- ïilist in de meeste gevallen de schade op. In elk geval 50 procent. En dat systeem „t 0p de helling, zegt de ver- eBrechtdeskundige mr. E.P. ^Schuurman uit Breda. -k Schuurman pleit voor een volksverzekering voor voetgan gers en fietsers. Zelfs als de automobilist niet schuldig is en zijn verzekeringsmaatschappij de schade betaalt, zal zijn no- claim worden aangesproken, zegt de jurist. Een voorbeeld: De achtjarige Frank van Holsteijn stapt voor een naderende auto plotseling de weg op en wordt aangereden. De auto rijdt 40 kilometer per uur. Hoewel men geneigd is te zeggen dat het voor de bestuurder om een geval van overmacht gaat, denkt de Hoge Raad daar anders over. De automobilist kan niet bewijzen dat hij rekening heeft gehouden met het feit dat Frank de weg op zou stappen. Evenmin kan de bestuurder aannemelijk maken dat hij zijn rijgedrag daaraan heeft aangepast. Hij wordt in 1991 veroordeeld de schade te betalen, schetst Elink Schuurman een voorbeeld in het jongste nummer van IUST, een onafhankelijk juridisch opinie blad. Volgens Elink Schuurman maakt de Hoge Raad met dit soort uitspraken het gemotoriseerd verkeer het rijden volstrekt on mogelijk. Hij pleit daarom voor een verplichte ongevallenverze kering voor voetgangers en fiet sers in de vorm van een volks verzekering. Gevolg is, zegt Elink Schuurman met enige overdrijving, dat een automobilist bij iedere struik langs de weg zal moeten stoppen om te zien of een voetganger (en in het bijzonder een kind) zich niet onverhoeds voor de auto wil werpen. In de bebouwde kom wordt elke meter voortgang een illusie door de vele voetgangers die op het trottoir met elkaar staan te praten en ieder moment de weg op kunnen stapoen. „In feite zijn we terug in de tijd dat voor iedere auto iemand met een rode vlag moest lopen." Voorlopig wordt het betoog van deze jurist bij zijn eigen collega's niet overal even enthousiast ont vangen. Mr. Bouma, voorzitter van de Vereniging van Letselschade Ad vocaten, is het niet eens met de stelling van zijn collega. Die vol gens Bouma neerkomt op een algehele verkeeAverzekering en dat vindt hij te ver gaan. Het systeem zoals het nu werkt, functioneert goed, meent hij. In zijn vereniging zijn 140 gespe cialiseerde letselschade-advoca ten vertegenwoordigd. tot sprak van een 'enorme hh' die op de beide slachtof- b is uitgeoefend. „Het kon ze (schelen wat ze de slachtof- aandeden en het kan ze nog schelen. Vergelding is het cfddoel om de slachtoffers 15 enige genoegdoening te ge- 0. Het verwerkingsproces van vrouwen wordt ernstig gehin- ïd door de ontkennende hou- ig van de verdachten." jdens de rechtzitting pleitte de ïdse hoogleraar psychologi- le lunctieleer, dr. W. Wage- voor het vormen van ge- walisserde politieteams, die ernstige zedenzaken zoals de in Epe het onderzoek moeten »n. igenaar heeft ernstige kritiek de werkwijze van het politie- a, dat getracht heeft bewijs :erzamelen voor de beschuldi gen van Jolanda en Evelien, ijvmdt het kwalijk dat over de mé-gesprekken die politie- Bill Clinton over drie jaar ei futen met de verdachten heeft digt als een middelmatig prei tad, niets op papier is gezet, dent die weinig beloften hei lis vader Arie B. eens vijf uur tg verhoord. Maar van dit ge- rek is niet meer weergegeven '.Wagenaar: „Als wij iit weten wat er in die vijf uur itr tafel is gegaan, hoe moeten zal worden voor een tweede te in 'Ik wens geen verklaring af mijn. Vooral als het economisch bet blijft gaan met Amerika 1996 (over twee jaar al weer) ei (de verhoren daarna dan nog rivaal uit de eigen Democrat sche of uit de Republikeinse Pa tij toch heel veel in huis moetf hebben om Bill Clinton te slaan. Dan kan het nog een kracl ilgens Wagenaar, die zijn door teen geprezen rapport samen ft de psycholoog H. Soppe Kit geschreven, had de politie van JK.au net nug een iuau r blijken 'irrelevant? in het Wit bijna hypnotische metho de hebben hem terug ge ilst in een situatie van jaren H, maar dat maakt alles erg 'ggestiefDe hoogleraar denkt 'thet zeer wel mogelijk is dat deze zes verdachten, die talig verstandelijke vermogens ffcn, onder de verhoordruk t bezweken en zijn gaan ver- laren. i 36-jarige Epense politieman J. Faber gaf voedsel aan het idee dat de politie wat onconventio neel te werk was gegaan. Als getuige vertelde hij dat inder daad met vader Arie privé-ge- sprekken waren gevoerd. „Dat was zuiver om een goed contact te onderhouden." Ook waren ze met de gedetineerde bosarbeider in de bossen gaan wandelen. „Om hem tot rust te krijgen, hij was gek op de bossen." En ze hadden vader Arie telefonisch door Jolanda gedicteerde brie ven getoond, waarin zij schreef dat ze zelfmoord zou plegen als hij niet zou bekennen. Ook de brieven van Jolanda konden bij Wagenaar niet door de beugel. Dat gaf een onaan vaardbare morele druk. „Meer gespecialiseerde teams zouden het gevaar van dit soort brieven onderkennen." Overigens is Wagenaar aan het begin van het onderzoek met de Eper politie gaan praten. Niet om instructies voor de verhoren te geven, maar omdat de politie geen raad wist met het geval van de pluche aapjes. Die zou Jolan da gekocht hebben toen ze in 1984 of 1985 een tweeling ver wachtte. Dat kon niet kloppen, want de aapjes waren volgens de importeur pas in 1992 in de handel gebracht. Een slachtoffer heeft de neiging zelf het bewijs wat mooier te maken, hield Wa genaar de Eper politie voor. Maar dat wil niet zeggen dat daarom het hele verhaal niet klopt. Aan het einde van de derde zittingsdag werd Jolanda nog eens verhoord. Ze had haar ori ginele dagboeken niet afgegeven omdat daar nog ergere dingen in stonden dan ze nu al had prijs gegeven, verklaarde ze. „Ik vind dat ik ook enig recht heb op privacy." De twijfel of ze in 1989 wel zwanger was geweest van het illegaal geaborteerde jongetje Patrick pareerde ze met: „Zelfs mijn vader kan het bevestigen, maar die is te laf om zijn bek open te doen." En op de vraag waarom sommige verdachten meer hadden bekend dan zij had aangegeven, sprak ze: „Ik ga niet als eerste die dingen vertellen, anders zeggen ze, daar heb je haar weer." Vandaag gaat het proces verder met de pleidooien van de advo caten. De vogels boven het Leidseplein bekommerden zich gisteren, erg over het leed van de Amsterdamse fietsers. zoals bijna elke dag trouwens, niet FOTO ANP Van onze verslaggevers Rijen - De medewerkers van de vliegbasis Gilze-Rijen zijn onge rust over de toekomst van de basis. In een poging de 1.400 werkne mers gerust te stellen heeft kolo nel J. de Jong, commandant van de vliegbasis gisteren gezegd dat de komst van 30 gevechtsheli kopters vast staat. Bronnen bij Defensie melden echter dat die 30 helikopters, evenals 40 helikopters van de luchtmobiele brigade naar de vliegbasis Soesterberg gaan. De Jong blijft er echter bij dat de 30 toestellen in 1997 naar Gilze-Rijen komen, een jaar na dat de F-16's van het 413-squadron van Gilze-Rijen zijn vertrokken. Daarnaast kan de basis zich vol gens kolonel De Jong opmaken voor de komst van 26 Bulkov- helikopters van de vliegbasis Deelen. De Jong zegt zijn informatie van Ter Beek te hebbem die hij afge lopen dinsdag in Eindhoven sprak. Bronnen op het ministerie van Defensie in Den Haag meldden gisteren echter dat de oorspron kelijke plannen van de bewinds man zijn gewijzigd. Den Haag - Het kabinet stelt ruim 140 miljoen gulden ter be schikking aan de gemeenten om tot 1 januari 1995 de achter stand in de huisvesting van asielzoekers in te lopen. Dat is de financiële basis onder het akkoord dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), het Inter Provinciaal Overlegorgaan (IPO) en het ka binet gisteren hebben gesloten. De gemeenten lopen flink achter op eerdere afspraken om voor 1 mei 1994 30.000 plaatsen voor asielzoekers en 30.000 plaatsen voor 'statushouders' te creëeren. Voor asielzoekers moeten nog 7000 plaatsen gevonden worden en voor diegenen met een ver blijfsstatus nog 18.000. Vandaag buigt het kabinet zich verder nog over de financiële consequenties van een snellere asielprocedure. Het is de bedoe ling dat Justitie een asielverzoek in de toekomst binnen zeven maanden afrondt en de huidige groep van wachtenden snel weg werkt. Daarvoor heeft het minis terie volgens Lubbers enkele tientallen extra arbeidskrachten nodig. De premier verwacht dat die uitbreiding enkele tientallen miljoenen guldens gaat kosten. Den Haag (anp) - Gedupeerden van een geweldsmisdrijf kunnen binnenkort na twee maanden van de overheid smartegeld op hun giro verwachten. Nu duurt het gemiddeld nog twee jaar en vier maanden voor een slachtof fer de rijksbijdrage in verzach ting van het leed ontvangt. Een reorganisatie van het Scha defonds Geweldsmisdrijven in Den Haag maakt de snellere be handeling van schadeclaims mo gelijk. Het bestuur van dit onder Justitie vallende bureau vond het niet langer acceptabel dat veel mensen met materiële scha de of psychische problemen als gevolg van een geweldsdelict eindeloos lang op hun geld moesten wachten. Het fonds ontving in 1993 jaar ruim 2000 aanvragen voor een uitkering, 25 procent meer dan het jaar daarvoor. In totaal keer de het in 1992 3,7 miljoen gulden uit. Het bestuur moest in dat zelfde jaar 175 mensen teleur stellen. Van 1993 zijn nog geen nadere gegevens voorhanden. Het kabinet besloot vorige week de maximumbedragen die het fonds mag toekennen, te verho gen. Voor materiële schade kan een slachtoffer nu 50.000 gulden krijgen. Geestelijk leed levert ten hoogste 20.000 gulden op. jIJAAR presidentservaring en nog heeft Bill Clinton niet rt k 06 'e m'n'sters moet benoemen. Dat lokt veel kritiek uit 'ie bestuurskracht van de Amerikaanse president, maar de 9 is of die terecht is. lijsters hebben een voorbeeldfunctie, wonen in een glazen s en zijn hoge bomen. Dat ze van onbesproken gedrag tiir k''11, 's daarom evident. Maar wat is onbesproken Niet gefaald of niets verheimelijkt in het vak of wat daar mee samenhangt? Of gaat het om meer? Een in alle ™ten onbevlekt blazoen? iet m 'n Verenigde Staten is het laatste. Iemand is al Btaaïrfh' benoerr|baar als minister, als hij zijn werkster zwart lent i6^' Voor een m'nister die gaat over de belastingen of istph Justitie is zoiets, naar Nederlandse normen, nog voor Anp.' ^en Nederlandse bewindsvrouwe voor Volkshuisves- "u"htelijke Ordening en Milieubeheer die van iets vergelijk- ,qa Pn ntu'di9d zou worden, heeft het een en ander uit te a n. ue baan zou het haar niet kosten, zolang het vlekje maar mc( van doen heeft met het vakmatige van haar publieke «ndeh J-S d? Veren'9de Staten niet. Maar ook het Amerika listens e P0''tieke correctheid' is niet hetzelfde als dat van e„ ^"treden. De normen worden door publiciteitsoffensie- eperkto ,verder aangescherpt. De president kan zijn te se,' onderzoek van de antecedenten van zijn kandidaten lat n'n!.et,a! te zwaar aangerekend worden. Ieder|a !nis in de Verenigde Staten, is morgen norm in aarom De kans dat de politiek correcte mode overwaait is lvemipM?nsz'ns uitgesloten. Laten we ernaar streven dat het Én fu om.t- Anders is er binnenkort ook hier nauwelijks nog burn 'e benoemen. Drie parkeerboetes en de functie aat eerprmrt0Ster van Achterklapperadeel ontgaat de kandidaat, ereiri 7;,„ 9enen die zonder zonden zijn eens opstaan en J de eerste steen te gooien. Van onze Haagse redactie Den Haag - Tweede Kamer lid H. Janmaat wordt moge lijk vervolgd wegens discri minatie. In opdracht van het Openbaar Ministerie is de Haagse politie begonnen met een onderzoek naar uitspraken die de voorman van de Centrumdemocraten deze week in een interview met Else vier heeft gedaan. In het kader van dit onderzoek zal Janmaat door de politie worden gehoord. Met het instellen van het onder zoek geeft Justitie gevolg aan een verzoek van het Landelijk Bureau Racismebestrijding. Het bureau vindt dat de CD-man de strafrechtelijke discriminatie verboden heeft overtreden. Aan het doen van aangifte niet te ontkomen 'gezien de ernst van de zaak en de maatschappelijke schade die het optreden van de heer Janmaat en zijn partij ver oorzaakt.' Aan de hand van het onderzoek zal het Openbaar Ministerie be slissen of Janmaat wordt ver volgd wegens discriminatie. Hoe lang het onderzoek duurt, is niet bekend maar het OM wil er haast achter zetten. In Elsevier doet Janmaat beledi gende uitspraken over mensen van joodse afkomst en legaal hier verblijvende buitenlanders. Hij spitst zijn uitspraken toe op minister Hirsch Ballin (Justitie), die in zijn opvatting noet aftre den. „Dat joden als nomaden trekken wil ik ze niet kwalijk nemen, maar openbare functies mogen ze dan niet bekleden." Ook staatssecretaris Gabor (Landbouw, Natuurbeheer en Visserij) zou volgens Janmaat geen openbare functie mogen bekleden omdat hij Hongaar van geboorte is, maar zijn familie nog geen drie generaties in Ne derland verblijft. Janmaat wordt trouwens voor de komende gemeenteraadsverkie zingen lijsttrekker voor zijn par tij in Amsterdam en in Den Haag. Hij trekt ook de CD-lijst voor de komende Kamerverkie zingen. Dat Janmaat in twee gemeenten als lijsttrekker aan de verkiezin gen deelneemt, is wettelijk toe- Hirsch Ballin FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP gestaan. De politicus mag echter alleen in zijn woonplaats, Den Haag, daadwerkelijk zitting ne men in de gemeenteraad. In Am sterdam is hij er dus alleen om kiezers aan de partij te binden. In Amsterdam heeft Janmaats lijsttrekkerschap verbazing ge wekt. Het extreem-rechtse Ka merlid heeft in deze gemeente concurrentie van de Centrum Partij '86. De twee CP-raadsle- den, W. Beaux en dr. W. Bruyn, kunnen het na een lange periode van wederzijdse aversie weer goed met elkaar. Andere partijen vinden dat een zorgwekkende ontwikkeling.De ultrarechtse partij CP'86 wil op 29 januari in Arnhem een landelijke demon stratie houden onder het motto 'Eigen volk eerst'. De partij heeft de burgemeester van Arnhem om toestemming verzocht. De bur gemeester neemt nog deze week een besluit. „Als we geen toe stemming krijgen wordt het geen demonstratie maar een wande ling of een nationalistische kroe gentocht. Dus heeft het weinig zin ons geen permissie te geven," zegt secretaris Kusters van de partij. Anti-facistische organisa ties hebben inmiddels al laten weten actie te zullen voeren te gen de demonstratie. Kusters verwacht enkele honderden de monstranten. 'O zonnig Madeira, land van liefde en zon, ik wou dat ik daarheen met jou reizen kon.' Het zal wel een afwijking zijn, maar die klassieker van Eddie Christia- ni spookt onafgebroken door mijn hoofd. Dat komt door die berichten over de ellende die toeristen momenteel op Madeira meemaken. Ik zal het u nog sterker vertellen: ik ben in de weer geweest om een vakantietje naar de Canarische Eilan den te boeken met als vertrekdatum 17 januari. Maar alles zat vol en ik zou op zijn vroegst een dag of tien later gekund hebben, maar dat hoefde voor mij niet meer. Woensdag zag ik op het journaal dat het er bar en bar koud was en er zelfs sneeuw lag. Zou het lot mij dan werkelijk eindelijk gunstig gezind zijn? Je zou het haast gaan denken en op zulke momenten voel je je toch nietig worden. Wat niet wegneemt dat ik nog best een weekje ergens in de zon zou willen liggen. Maar als ik om wat voor reden dan ook niet ga, zou dat dan weer gevolgen hebben voor de plaatsen die ik niet bezoek of zit het leven nog gecompliceerder in elkaar? MERIJN Den Haag (anp) - Weinig allochtonen maken bij de komende gemeenteraadsverkiezingen kans op een zetel in een van de 636 gemeenteraden in Nederland. Zij staan maar mondjesmaat op verkiesbare plaatsen op de kandidatenlijsten, blijkt uit een rondgang langs een aantal stembureaus. Vandaag worden de kandidatenlijsten voor de verkiezingen op 2 maart for meel vastgesteld. Opvallende uitzondering is de Utrechtse lijsttrekker voor de PvdA, Abdu Najib. Hij is van Marokkaanse afkomst. Najib, directeur van het Centrum Buitenlanders Midden-Neder land, hoopt extreemrechts on der meer dwars te zitten door veel migranten naar de stem bus te lokken. De kandidaten voor de PvdA zijn trouwens het meest 'ge kleurd'. Op de lijsten voor bij voorbeeld Haarlem, Terneu- zen, Middelburg en Rotterdam staat steeds een allochtoon op een verkiesbare plaats. In Am sterdam zijn dat er drie. Voor andere landelijke partijen, zo als CDA, D66 en VVD en GroenLinks, is hun deelname nog minder. Als er al één op de lijst staat, is dat in veel gevallen op een plaats waarvan het twijfelach tig is of daar een zetel uit voortvloeit. In 1986 bezetten in totaal 44 allochtonen de gemeentelijke zetels, in 1990 waren dat er 47. Het Nederlands Centrum Buitenlanders (NCB) verwacht voor dit jaar een lichte groei naar 50 a 55. „Zeer mini maal," constateert een woord voerder. Najib kan zich niet goed voor stellen dat er geen kwalitatief geschikte kandidaten te vin den zijn. Dat argument gold wel bij onder meer de Rotter damse PvdA en ook bij Groen Links in Groningen. PvdA- voorzitter C. van Hoeve zegt geen 'exeuus-allochtoon' op de lijst te willen en GroenLinks zegt dat 'bij ons kwaliteit en niet de huidskleur geldt'. Minder ontsnappingen met gijzelingen Breda - Het aantal ontsnappingen uit de gevangenis waarbij mensen worden gegijzeld, is in de tweede helft van vorig jaar afgenomen. In de eerste helft van vorig jaar kwamen bij 7 ontsnappingen met gijzelingen 19 gedetineerden vrij. In de tweede helft waren er 2 ontsnappingen die met gijzelingen gepaard gingen. Zo kwamen er 7 gedetineerden vrij. Van de in totaal 59 gedetineerden die vorig jaar de benen namen, zijn er inmiddels 43 weer opgepakt. De gijzeling-epidemie, zoals direc teur B. Molenkamp van de twee Bredase strafinrichtingen De Boschpoort en de vrouwengevangenis het noemt, lijkt op haar retour. De aanvankelijke stijging en latere daling van het aantal ontsnappingen verklaart hij door de stijgende en afnemende 'populariteit' van het middel gijzeling. Uit zijn inrichtingen zijn vorig jaar geen gedetineerden ontsnapt. „Gedetineerden zien dat je er op die manier wel uit komt maar dat je er later enorm voor moet boeten. Onlangs kregen gedetineerden die via gijzelingen waren ontsnapt 6 jaar. Er is ook een trainingsprogramma voor het personeel, we pakken gijzelingen strenger aan. De beveili ging is strakker." Noodslachters weer aan de slag Den Haag - De Nederlandse noodslachters hebben gisteren besloten het slachten van gewond vee onmiddellijk te hervatten. Ze waren daar op 1 januari mee gestopt uit boosheid over een forse tariefsverhoging die volgens staatssecretaris Gabor (Land bouw) nodig is. Het overleg over die kwestie heeft nog niet tot een oplossing geleid. „Maar gezien het belang van de dieren en de boeren gaan we weer aan de slag," zegt A. Westgeest, voorzitter van de Vereniging van Noodslachters. Aantal vrouwen met baan neemt toe Den Haag - De groei van het aantal werkende vrouwen is vorig jaar doorgegaan ondanks de economische malaise die geleid heeft tot een minder grote banengroei dan voorheen. Het aantal vrouwen met een baan is vorig jaar met 50.000 toegenomen, terwijl het aantal werkende mannen met 10.000 afnam, blijkt uit een enquête van het CBS. Het bureau spreekt van een 'tempo dat historisch en internationaal spectaculair is'. Zaak tegen hasj-syndicaat terugverwezen Amsterdam - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren het onderzoek naar een omvangrijk Amsterdams en Rotterdams hasjnetwerk terugverwezen naar de rechter-commissaris. De rechtbank wil nadere informatie over een aftapmethode die het voormalige interregionale rechercheteam (IRT) Noord-Holland/ Utrecht bij de opsporing van de drugorganisatie heeft toegepast. Woensdag werd bekend dat met een scanner op grote schaal gesprekken via auto- en zaktelefoons in Amsterdam en omge ving zijn afgeluisterd. De raadslieden hadden de rechtbank woensdag al gevraagd om een principiële uitspraak over de toelaatbaarheid van deze methode. Boutros Ghali in '95 weer naar Nederland Den Haag - VN-secretaris-generaal Boutros Ghali komt volgend jaar weer naar Nederland. Hij zal tussen 3 en 7 september 1995 in Den Haag een congres bijwonen van de International Union of Local Authorities (IULA), de wereldwijde vereniging van plaatselijke overheden. Boutros Ghali sluit vandaag zijn vier daags bezoek aan Nederland af. Hij was ook gisteren erg somber over de kracht van de internationale gemeenschap om proble men op te lossen. „We zitten gevangen in een crisis tussen wil en visie. Er is een gevoel van cynisme neergedaald over de internationale gemeenschap. Er is sprake van een begin van deceptie," zei de hoogste VN-topman gisteren in een bijeen komst van Parliamentarians for Global Action, een wereldwijde organisatie van parlementariërs die zich beijvert voor mondiale vrede en veiligheid.

de Stem | 1994 | | pagina 3