hellicht minder mesterijen luari IDE STEM MALIG legenheid Organisatie taptoe wijzigt programma jteenkamp: 'We schroeven de milieu-eisen zo hoog mogelijk op' OP REIM PLAATSELIJK NIEUWS DAG KLAPPER UITSLAGEN Goud voor Z. Jansen IUBELEIM :LS - ENZ. 4De oorlog is niet ongemerkt voorbij gegaan' ZEELAND C2 er gefeliciteerd 20 jaar >r onstane logis- xirticulieren. pijeenkomst van "0 in Terneuzen 'Slechte zaak om Dullaert te privatiseren' Clinge KAARTINGEN KOERSBAL Commissie akkoord met herziening plan Hogeweg 'Eigen huisvesting allerlei clubs slechte ontwikkeling' Brinkman komt naar Hulst 994 VRIJDAG 21 JANUARI 1994 bedankje, jubileum, uwelijk, verloving, prestatie, examen, aham, enz. kolom 1.09 incl. BTW, gel verplicht. Foto of ormaat 35 x 40 mm "W. Overige tarieven op Foto's worden niet etourneerd. 882 of geef uw tekst Dlaatsing af bij één van i. Schriftelijke opgaven snd geaccepteerd indien bekend zijn, ook indien ing bijgevoegd is. ns het recht voor teksten /an redenen te weigeren, ever klachten bereiken geven tekst behoudt de !t recht voor om de naam itgever bekend te maken. er in Kloosterzande. is in Geertruidenberg. narro-Heynen in Breda. :ot jnonze verslaggever (luosterzande - Het is mo- jlijlc dat er in Zeeuws- liaanderen uiteindelijk (el minder varkensmeste- ,,en zullen worden ge- dan er aanvragen jjn ingediend. De op- üengst van een big ligt op jt moment namelijk ver )eneden de kostprijs. Ut is de mening van burge er Th. Steenkamp van iontenisse, waar alleen al zes 'wagen voor varkensmeste- ■'en zijn ingediend. „Weschroe- 155 Je milieu-eisen zo hoog op k »-e kunnen. Op zijn minst joeten het allemaal groen-la- éistallen worden", zegt Steen. ttr.p „Dat betekent dat men jet flink wat moet investeren, jacht het gezien de huidige itnatie op de markt zeker niet «sloten dat een aantal bouw- iïavragen niet gerealiseerd rordt". iarkensboeren 'lanologisch gezien kunnen de jeeuws-Vlaamse gemeenten de nrkensboeren in ieder geval iet tegenhouden. Dat is het iontenisser college van B en W maar eens duidelijk geble- tijdens een werkbezoek aan Brabantse Deurne. Een juri- specialist van die gemeente ift de Hontenisser situatie bekeken en komt tot die iclusie. „De mensen van de ieubewegingen praten wel tel wat, maar in Brabant heeft H.G. deze jongen word B de varkens toch ook niet vandaag men tegenhouden", stelt 30 jaar teenkamp. Frank, Miranca, Moreno lat er in Zeeuws-Vlaanderen te Sharona, Carl, Ingrid, Did ebeuren staat is overigens nog laar een kleinigheid in vergelij- ing met Deurne. In die gemeen- zijn bedrijven gevestigd met i totaal 410.000 varkens. Het tatemsser college bezocht er tn stal die aan de modernste tlieu-eisen voldoet. „Van veel ank was geen sprake", zegt teenkamp. „maar het is nu ook inter en dat scheelt. Overigens ide meeste stankhinder niet te Itnvachten van de uitstoot van (bedrijven, maar van het uit ten van de mest", i Hontenisser burgemeester inkt dat de varkensboeren het at de mestafzetmogelijkheden m hebben aangepakt door leuws-Vlaanderen uit te kie- ti. „Ze rekenen er op dat ze die last kunnen afzetten bij onze iigen boeren. En waarom ook iet? Nu moeten die tankwagens et mest uit Oost-Brabant laten inrukken. Straks kunnen ze die est tegen veel minder kosten ijgen". Om de mest van 16 itkens kwijt te raken is een ictare akkerbouwgrond nodig, e gemeente Hontenisse alleen heeft zo'n 7.000 hectaren bui- id, dus met de afzetmo- lijkheden zit het wel snor. V- 'V deze jongen wordt vanda< H.G. van Tanja fin onze verslaggever [«neuzen - De Katholieke [rouwen Organisatie (KVO) Jiat zich bezinnen op haar pomst. pt gebeurt met een reeks bij enkomsten tot 1 maart in het fcle land. Op 7 februari is er te katholieke plattelandsvrou- een inspraakbijeenkomst in Ijnieuzen Wraal tijdens deze bijeenkom- staan onder meer de onder- ierpen 'Plattelandsvrouwen en Perk. 'Vrijwilligerswerk, een Frijking' en 'Milieu en ruimte- ■ke ordening'. De leden kunnen fwigens ook zelf nog onder- PTra aandragen. ^"0-leden die zich met de orga- ®tie willen bezighouden, kun- zich melden bij het secreta ry in Tilburg. A58 TILBURG loool RIEL 4, ALPHEN 4o. 21 Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Hulst - Elke dag zijn de meest gruwelijke beelden van oorlogsgeweld te zien op televisie. Veel mensen pra ten over vechten, oorlog en vrede. Onderwerpen waar men blijkbaar niet over uit gepraat raakt. De honderden boeken over oorlogen wor den nog steeds veelvuldig gelezen. Reden voor George Sponselee om nu eens de Tweede Wereldoorlog te be schrijven in Oost-Zeeuws- Vlaanderen. „Schrijven over de oorlog is geen gemakkelijke opgave. Je kunt natuurlijk precies nagaan hoeveel kogels er van A naar B geschoten zijn, maar ik kan me niet voorstellen dat deze mili taire handelingen de lezers echt interesseren. Ik belicht het ge bied van De Braakman tot De Hedwigpolder, Saeftinghe dus en ik verdiep me vooral in het menselijke aspect. Zeeuws- Vlaanderen is bijna geruisloos overrompeld in 1940, werd eer der bevrijd, kende geen honger winter en niet al te veel ge vechtshandelingen, maar er is veel gebeurd in die periode. Het gewone leven van alledag was anders en juist die kleine in vloeden en de soms grote gevol gen wil ik vastleggen," legt Ge orge Sponselee uit. Zijn collega George van Vooren heeft reeds een boek over de Tweede Wereldoorlog in West- Zeeuws-Vlaanderen geschre ven. Dit boek gaat vooral over 1940. Hij beschrijft nu de eve nementen rond 1944. Dit boek en dat over Oost-Zeeuws- Vlaanderen wordt door Van Geyt in Hulst dit jaar uitgege ven. Verzet „Een setje over de tweede oor log in Zeeuws-Vlaanderen. Ei genlijk zijn we er al laat mee. De mensen die echt iets te ver tellen hadden zijn gestorven. Vijftig jaar na dato moet je het van enkelingen hebben die zich nog veel herinneren. Ik zou wil len praten met mensen die in het verzet hebben gezeten en ik zou ook graag de mening willen horen van hen die betiteld wer den als een 'foute Nederlander'. Ik zou hun motieven willen ho ren, het hoe en waarom en de diepere grond van hun idealen. Met de menselijke reacties en levendige vertellingen van bele venissen moet het een voor ie dereen interessant boek wor den." Sponselee onderstreept dat hij natuurlijk geen namen zal ver melden. Hij is er echter van overtuigd dat ook een de me ning van de NSB in het boek thuis hoort, als completering van het geheel. Ook de repressie is een onderdeel van de oorlog en dat het niet altijd zuivere koek was, is intussen al bekend. Beginperiode „Ik heb al veel materiaal, maar ik zou graag nog wat mensen ondervragen en ik mis nogal wat foto's uit de beginperiode, 1940 dus. Zij die mij kunnen helpen aan materiaal mogen mij bellen. Ik hoop dat zo de hiaten in het verhaal en de illustraties worden opgevuld." Sponselee bladert in zijn aante keningen en haalt er een soort dagboek uit. „Een niet gepubli ceerd dagboek, dat zijn ge schriften die vaak een heel an der facet belichten van die tijd. Ik zou graag ongepubliceerde dagboeken en aantekeningen uit de periode 1940-1945 in bruikleen hebben. Dergelijke schriften zijn vaak een openba ring. Ik zou nog meer willen weten over de mobilisatie in 1940, de aanwezigheid van de Franse soldaten hier en hun Krijgsgevangenen in mei 1940. George Sponselee sehrijft hoek over Tweede Wereldoorlog in Zeeuws-Vlaanderen Het pontje bij Sluiskil. Inundatie bij de Axelse Sassing in september 1944. doortocht in de streek als krijgsgevangenen, het opblazen van bruggen en kerken en meer van die zaken die de burgers in die tijd bezighielden." Hij trekt een stapeltje naar zich toe en meldt niet zonder trots: „Dit is alle documentatie over FOTO'S GEMEENTE TERNEUZEN het verblijf van koningin Wil- helmina in Sluiskil. Een nacht logeerde zij in een van de villa's in de eité achter de Stikstoffa- briek, nadat ze de meelstreep in Eede had overschreden. Hier heb ik werkelijk een massa do cumentatie over. Ook over de recrutering van de Marva's heb ik heel wat. Kijk dit is Francien de Zeeuw, de eerste Zeeuws- Vlaamse Marva." Kleine Zaken Een pak foto's wordt op het overvolle bureau gelegd. La chende soldaten die temidden van minder vrolijk kijkende mensen op het pontje staan in Sluiskil, waar de fabrieken ge bombardeerd zijn, samen met de brug over het kanaal. Kinde ren die blij repen chocolade omhoog steken, een lekkernij in 1944 die de Britten en Canade zen, die hier ingekwartierd werden, meenamen Een schitterend romantisch beeld van het landschap rond de Axelse Sassing, de Sluis wachter staat er eenzaam bij, He inundatie hield de soldaten niet echt tegen. Het beeld van de gevallen strijder in Axel om te herinneren aan de strijd die de Polen leverde. „De oorlog is niet ongemerkt voorbij gegaan en het zijn juist die kleine za ken die ik in het boek wil verwerken. Neem nu de slag bij het Vogelfort. Niet te vergelij ken met de slag bij Arnhem, maar voor de mensen die het meegemaakt hebben een ge beurtenis van betekenis," legt Sponselee uit. Veldslag De slag aan De Vogel is al uitgetypt en zal niet in het boek ontbreken. Op 20 september 1944 vond een ware veldslag plaats. Een Duits konvooi van ongeveer veertig man werd door Poolse tanks beschoten. Auto's en een boerenschuur gingen in vlammen op en een burger werd door een handgra naat gedood. „Ik zou diegenen die direct be trokken waren bij de oorlog in Zeeuws-Vlaanderen willen vra gen mij te helpen om met woor den en fotomateriaal het boek zo compleet mogelijk te ma ken," vraagt Sponselee met aandrang. EDITIE zeeland tritoren pneuzen, Hulst en Goes. 'essen en telefoonnummers op i»naA2 ijstijden: ■■«0-12.30/13.30-17.00 uur. jMactie p!"eii2erv Rein van der Helm F* 99e' (editie-chef), E*«nCooten, Frank Deij, ClwTn" (SPOrt)' 1 0ld de Puijsseleijr. ®ss Cees Maas, Wncie redacteur). u9®ne Verstraeten P™- editiechef) Intentie-exploitatie s^eteur Zeeland: ^,MenU' 8-93 etel-09-3293459940. Van onze verslaggever Hulst - Het zou een bijzonder slechte zaak zijn om het Hul ster gemeenschapscentrum Den Dullaert te privatiseren. Wethouder P. Weemaes zei dat gisteren in de financiële commissie, naar aanleiding van vragen daarover door W. Kayser (VVD). Volgens Weemaes kunnen aan een particuliere eigenaar geen voorwaarden worden gesteld met betrekking tot het gebruik van het gebouw. „Zo'n iemand zal het gebouw op zijn eigen manier exploiteren en daar heb ben we het niet voor neergezet. Den Dullaert is een sportcom plex en een cultureel centrum en dat moet het ook blijven", aldus Weemaes. „Privatisering is een doodgeboren kindje". De gemeente is inmiddels ook van het idee afgestap om het horecagedeelte te privatiseren. Weemaes hield de commissiele den voor dat de netto-barop- brengst ruim 130.000 gulden be draagt. Dat geld zal iemand al minstens moeten neertellen om het horecagedeelte te huren. Vol gens Weemaes zullen daar wei nig liefhebbers voor zijn. Daar naast speelt bij privatisering het probleem wat men met het hui dige personeel aan moet. In de commssie werd gisteren de begroting van Den Dullaert van 1993 behandeld. Zoals gebruike lijk was er de nodige kritiek op het vele geld dat het gemeen schapscentrum de gemeente kost en ook was er de vrees dat Den Dullaert opnieuw in financiële problemen zal geraken. „Be langrijk is dat de huidige gebrui kers er blijven", stelde Weemaes. „Er mag niet veel achteruigang in zitten, want dat zou een zwa re claim leggen op de begroting van Den Dullaert. Daar zit voor 1994 geen ruimte meer in". De gemeente zit nog wel in de maag met 43.000 gulden subsidie die er extra op tafel moet wor den gelegd vanwege het vertrek van het Maatschappelijk Werk. Voor de leegstaande vertrekken is nog geen nieuwe huurder ge vonden. Den Dullaert heeft nu echter van de gemeente de vrije hand gekregen om op zoek te gaan naar gegadigden. VOORLICHTNG - De Katho lieke Bond voor Ouderen houdt maandag 24 januari in gemeenschapshuis Malpertuus een voorlichtingsbijeenkomst over flora en fauna in De Braakman. De polders worden hierbij eveneens betrokken. D. Haak uit Hoek heeft hierover een grote verzameling dia's gemaakt, die hij deze middag toont. De bijeenkomst begint om 13.30 uur. Tijdens de pau ze is er gratis koffie. HEIKANT Café Du Commerce, 20 uur, kaarting. ST.-JANSTEEN Café De Kroon, 14 uur, kaar ting. CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur, joke ren. I KLOOSTERZANDE - 't Rozenhof, 13.30 uur, bingo voor ouderen. I AXEL - De Boemerang, 20 uur, kaar ting Aardenburg Bridgeclub Aar denburg, deel 3 tweede competi tieronde Groep A: 1 en 2. De Smet-Standaert en echtpaar Schijve, 3. De Kruijter-Borreij. Groep B: 1. echtpaar De Kaes- tecker, 2. echtpaar Plaetinck, 3. Van Daalen-Wijffels. Oostburg Bridgesociëteit Oost burg, vrije wedstrijd. Groep A: 1. Pieters-Rosenkranz, 2/3. Dronke- laar-Ombergen en Rosseel-Lako. Groep B 1. Tan-Knijt, 2. Luteijn- Hoogkamer, 3. Kupfer-De Zwart. Clinge KBO. Mat 1 1. P. vara Broeck/M. de Groene-Dankaert 2. A. van Vooren/L. Buyze. Mat 2 1. J. Spitters/C. Kegels-van Gij- sel, 2. M. de Vos-Govaert/S: Govaert-van de Branden. Van onze verslaggever Reimerswaal - De viering van zijn zeventigste verjaardag heeft donderdag voor Z. Jansen in Hansweert een extra feestelijk tintje gekregen. Tientallen jaren (onbezoldigd) werk voor de gemeenschap leidde gistermiddag tot een koninklijk lintje: de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. In de gemeente Reimerswaal, en met name in zijn woonplaats Hansweert, is Jansen een beken de verschijning. Tussen 1954 en 1970 raadslid van de voormalige gemeente Kruiningen, van 1967 tot 1979 penningmeester van het rooms-katholiek kerkbestuur van Hansweert en bijna een hal ve eeuw lid van het rooms- katholiek zangkoor. Sedert 1977 is hij daar voorzitter van het bestuur. De voorzittershamer hanteerde hij ook bij de stichting Welzijn voor Ouderen in Reimerswaal. Sinds 1961 is hij verder lid v; het Retoricagilde, hij was jare lang bestuurslid van het voor malig bejaardenhuis Avondlicht in Kruiningen penningmeester van de plaatselijke CDA-afde- ling en sedert 1976 penning meester van het bejaardenhuis Maria Oord in Hansweert. Deze functie vervult Jansen nog steeds. Daarnaast heeft Jansen zich op nog verscheidene andere terrei nen voor de bevolking en hfet verenigingsleven ingezet. Van onze correspondent Axel - Het definitieve programma van de grote indoortaptoe van zaterdag in sporthal 't Sportuus in Axel is gewijzigd. Om verschillende redenen zijn er wat verschuivingen. Na de opening vermaken alle deelnemende korpsen ongeveer twintig minuten het publiek met muziek en show. De volgorde is nu: showband Het taptoegebeuren wordt afge- Jong Axel, showband Axel, showband De Zwaluw uit Sluis kil, showband Jeugdbelang uit IJzendijke, showband Kloortje uit Kloosterzande, showband Irene uit Terneuzen, showband Sas van Gent, drumfanfare Ho sanna uit Axel en showkorps Thalia uit Axel. sloten met een indrukwekkende gezamenlijke show van alle deel nemers. Er treden dan zo'n 240 muzikanten, majoretten en vlag gendragers in kleurige unifor men op. De indoortaptoe begint om 19.30 uur en de zaal is voor het publiek open vanaf 19.00 uur. Van onze verslaggever Hulst - De Hulster commissie ruimtelijke ordening is akkoord gegaan met de herziening van het bestemmingsplan Hogeweg. Als de gemeenteraad dat volgende week ook doet is de weg vrij voor de aanleg van een nieuwe ontsluiting van het industrieterrein. Dat is dringend nodig, omdat de huidige ontsluiting vlak bij het kruispunt van de Absdaalseweg met de rijksweg voor veel verkeer sproblemen zorgt. Vooral in het spitsuur. De weg wordt veelvuldig gebruikt als sluiproute om de verkeerslichten op de rijksweg te mijden. De nieuwe weg zal nu een paar honderd meter verder uitkomen bij het tuincentrum Terra Nova. Er komt een rotonde, waardoor de afwikkeling van het verkeer beter wordt geregeld. Dat is ook een verbetering voor het verkeer naar het tuincentrum. Nu zorgen afslaande automobilisten daar soms voor gevaarlijke situaties. De gemeente hoopt met de nieuwe ontsluitingsweg ook het nog resteren de deel van de bedrijfsgrond aantrekkelijker te maken voor de verkoop. VVD-raadslid R. van Haperen: Hulst - 'Het is een slechte ontwikkeling dat allerlei verenigin gen proberen eigen huisvesting te realiseren, terwijl het de gemeente jaarlijks veel geld kost om de gemeenschapshuizen draaiende te houden'. WD-raadslid R. van Haperen betoogde dat in de Hulster com missie ruimtelijke ordening. Dit naar aanleiding van een voorstel om medewerking te verlenen aan de bouw van een eigen onderko men voor de schuttersvereniging en de fanfare uit Sint-Jansteen aan de Tragel. Clubgebouw- Eerder al richtte de fanfare in Nieuw-Namen een eigen clubge bouw op en zei het gemeen schapscentrum daar vaarwel. „Als er straks meer verenigingen komen, kunnen we moeilijk meer nee zeggen", aldus Van Haperen, die ook zei te vrezen dat het probleem van de para-commer- cie weer de kop zal opsteken. Regel Wethouder G. van de Voorde ging voor een groot deel met Van Haperen mee. „Het mag inder daad geen regel worden", stelde hij. „Maar zo'n schuttersvereni ging past niet in de bebouwde kom en de fanfare kan in De Warande niet goed uit de voeten. „Het zou inderdaad een slechte ontwikkeling zijn als er overal eigen localiteiten zouden ver schijnen". B en W zullen dat dan ook zeker niet stimuleren. Tolerant A. van Duijse (Groot Hulst) meende dat met name muziek verenigingen niet veel anders kunnen dan proberen een eigen clubhuis te krijgen. „De mensen zijn niet meer zo tolerant als vroeger. Als de fanfare repeteert midden in een dorp krijgt men vaak klachten. Dus zoeken die gezelschappen iets waardoor ze van die klachten af zijn". Van onze verslaggever Hulst - Beoogd opvolger van premier R. Lubbers en huidig fractievoorzit ter voor het CDA in de Tweede Kamer, E. Brink man, komt maandag 24 januari op uitnodiging van het CDA Oost- Zeeuws-Vlaanderen naar Hulst. Hij spreekt daar op een po litieke bijeenkomst waarbij ook gelegenheid tot discus sie mogelijk is. Aanvang 19.30 uur in gemeenschaps centrum Den Dullaert. Kamerleden Onder leiding van de Bor- selse burgemeester Mandos en de Zeeuwse gedeputeer de Nederhoed, brengt een delegatie van CDA-Kamer- leden maandag 24 januari' een werkbezoek aan Zee land. De politici, leden van de twee vaste Tweede-Kamer commissies, krijgen een rondleiding in Schouwen- Duiveland en in de Zak van Zuid-Beveland. Die regio's zijn van Zeeuwse kant ex pres gekozen, omdat ze op genomen zijn in het zogehe ten Structuurschema Groe ne Ruimte dat in februari in de Tweede Kamer wordt be handeld.

de Stem | 1994 | | pagina 13