DE STEM Ivimleropvaiig groeit als kool ■Studiecentrum Zeeland ontslaat elf mensen Ram Basf maakt ook Zeeland onrustig Provincie Zeeland telt steeds meer dagverblijven voor baby's en peuters beland moet Goeree warm verwelkomen' Terneuzense Petrus Hondius tegen racisme Dow voor rechter voor lozing op Westerschelde Drie jaar cel geëist voor 'rommelen met lonen' plun, dik, ongelooflijke Jom kijken es goud-es^ 39,. 249.- nu 149.- per paar |375.- nü 229.- per paar nge garantie, irloge met band, tSSeT- 59S.- 13501- •0.- etc. alles 2 jr. gar. }rloges met band mÊÊÊÊÊÊmm RUIL UW OUD GOUD lAL^MmÉÊÊÊ Molenhoek rijger (Hammondorgel) rijger (gitaar) en W Reimerswaal laten onderzoeken of affakkelen gevaar kan opleveren voor inwoners Weer muren beklad met hakenkruizen Diploma's voor nieuwe lichting milieu-inspecteurs 2750.. Zeeland I klokken, Ie klokken arm edelstaal met band .59ër- 195.'. hr modieus doublé [chique lederen band hntie,-798T- 295.- Ie met band jio/alarm zeer fraai en Éige garantie, 995^ 395.. 1 herenhorloges Seiko Ive prijs v.a. 145.- loge herenmodel J rechthoekig, 89.- pllectie modemodellen horloges HALVE PRIJS 3.50 35.- 39.- 49.- etc hu 35.- en 39.50 peer apart mooi geel of encollier,-?©^ 35.. |OM OP TE NOEMEN OP=OP OP=OP r'LEET 50% KORTING ie gemeenteraad |cht astburg, Sas van Gent en verkiezing van de leden van de It te stemmen. Daarbij gelden de s verkrijgbaar de formulieren igen stemmen, de dag voor de dag van de r de kiezer worden ingediend |op de dag der kandidaatstelling i verzoeker is toegestaan in een i nemen. tde op te treden, moet op de leerd. ~kchtigde een volmachtbewijs. len stem uit te brengen. roepingskaart nrifc in te dienen, na ontvangst J de stemming, zelf een andere lijn oproepingskaart aan die ;r-'~ 7 - ki. UM onze verslaggever miningen - In navolging van enkele stbrabantse gemeenten en het ibantse provinciaal bestuur, gaat ook het college van B en W van «nerswaal een onderzoek instellen ar de enorme nachtelijke vlam bij Belgische Basf op de Schelde- let op de dag der Istemdistrict staan ingeschreven sluitend tegelijk met zijn eigen zeven, uitbrengen. Bis gemachtigde aannemen. Ite trekken of in persoon aan de rie verstrekt. I keuze van de kiezer postburg. Sas van Gent en pe verkiezing van de leden van de uit te brengen in een stembureau pos verkrijgbaar formulieren voor e aan de stemming te mogen br de dag van de stemming, dus lorden ingediend bij de dag der kandidaatstelling erzoeker is toegestaan bij ing gesteld op de in een kiezerspas. kiezer ook, in plaats van een gging van zijn oproepingskaart ar hij op de dag der geregistreerd, om deze te doen tot op de vijfde dag voor die 994. kan zich ter uitoefening van zijn :euze binnen de woongemeente. rie verstrekt. ie vlam, zoals gemeld een gevolg van ïalfakkelen van de ethyleenkraker van gt 's avonds tot ver in de omtrek, ook in Reimerswaal, voor onrust, fc B en W. De lokale PvdA-fractie It inmiddels vragen aan het college ield. enige weken is in het Antwerpse Wigebied die enorme vlam te zien. Ze Café-Restaurant Hoek presenteert EHIND THE DIKES iss) Aad Versteeg (drums) •middag 23 januari 1994 15.00 tot 18.00 uur. ipeeial guests 'Toegang gratis. Je vlam van Basf zorgt tot ver in de omtrek voor onrust. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN komt uit een pijp van 150 meter hoog en gaat soms gepaard met nogal wat geluid- overlast. In West-Brabant wordt er al volop actie ondernomen vooral de nabij gelegen gemeente Ossendrecht heeft er veel last van. Daar kun je 's avonds bij wijze van spreken de krant in je achter tuin lezen, zoveel lichtvervuiling ver spreidt de vlam. Vragen Benegora Leefmilieu heeft vragen gesteld aan de provincie Noord-Brabant en heeft inmiddels overleg met Basf. Volgens een woordvoerder van die fabriek is het ech ter onwaarschijnlijk dat het affakkelen op korte termijn zal stoppen, het is een noodzakelijk proces in de fabriek. „We kunnen dit nooit zonder enige overlast voor de buurtschappen doen," aldus de woordvoerder. In de gemeenten Hulst en Hontenisse, aan de overkant van de Schelde, valt de overlast mee. „Ik zie alleen in de verte een oranje gloed die er vroeger nooit was, maar verder is er geen last. Er zijn ook geen klachten bij ons binnengekomen," aldus een woordvoerder van de gemeente Hulst die oostelijk van Kloosterzande woont. Politie Deze week veroorzaakte de vlam en de daarmee gepaard gaande rook wel onrust bij de Hulster politie. Daar wist men aanvankelijk niet dat het om affakkelen bij Basf ging en dacht men al aan moge lijke ongevallen in de Doelse kerncentrale of elders in het linker-oevergebied. Na het inwinnen van de nodige informatie bleek dat de geluidswagens, die volgens het draaiboek bij rampen worden ingezet, niet hoefden uit te rukken. De Brabantse milieugedeputeerde Verhe- ijen heeft onlangs de provinciale milieu- meetwagen ingezet om luchtmonsters te nemen in de Zuidwesthoek. Directe aanleiding voor dat besluit was de aanhoudende stroom van klachten over de gebeurtenissen bij Basf. Grensbe woners hebben geklaagd over veel geluid en hoge rookpluimen, ook was sprake van een weeïge zoete lucht. Volgens de milieudienst van de stad Ant werpen is er geen sprake van onaan vaardbare milieubeslasting of veilig heidsrisico's. wonze verslaggever 'u'st/Aardenburg - Het in lanciële nood verkerende Wiecentrum Zeeland in »denburg heeft 11 van de 'personeelsleden op straat fet. Met deze maatregel wil Studiecentrum een deel 'O de financiële problemen P'Ksen. De rest van het geld «iet komen uit het niet af- ""sen van leningen. De Hulster wethouder P. Wee- maes deelde dat gisteren mee in de Hulster financiële commissie. Dit naar aanleiding van het overleg dat de Zeeuws-Vlaamse portefeuillehouders van finan ciën hebben gehad over het stu diecentrum. Het instituut is in grote geldzor gen geraakt. Over 1993 is er een tekort van 1,2 miljoen gulden. Zowat vier ton zijn eenmalige tekorten, die te maken hebben met aanloopproblemen. De rest is een structureel tekort. De Hulster commissie toonde zich gisteravond zeer verbolgen over het feit dat ze uit de krant moest lezen dat het studiecen trum in de problemen zat. en dat terwijl de Zeeuws-Vlaamse ge meenten garant staan voor geld leningen die" zijn aangegaan. Voor Hulst gaat het om een bedrag van twee ton. Volgens Weemaes hebben de Zeeuws-Vlaamse portefeuille houders laten weten dat ze een dergelijke gang van zaken voortaan niet meer pikken en hebben dan ook gedreigd de ga rantie op te heffen. Zover is het nog niet. Voorlopig is iedereen het er over eens dat het Studiecentrum Zeeland het vertrouwen moet krijgen om ver der te gaan. De gemeenten wil len dan ook meewerken aan op lossingen voor het liquidi teitsprobleem. Een oplossing moet er wel op korte termijn komen, want de bank wordt ongeduldig. In Aar denburg wordt volgens Weemaes op dit moment gesleuteld aan verschillende scenario's om het studiecentrum uit de penarie te helpen. De Zeeuws-Vlaamse ge meenteraden krijgen het resul taat daarvan in maart op hun bordje. 0"ze verslaggever •^-Haamstede - Als de verloren zoon die nis warm wordt onthaald, zo'n warm wel- V°et Zeeland bereiden voor Goeree- s'a vi en provinciaal bestuur moet r Mie, afwachtende houding vol koudwa- ;^tees )aten varen, dat is nergens meer voor BA-senator Eversdijk, nooit vies van enige kri- h. art Zeeuwse provinciebestuur, zei dat kamt j''^ens een CDA-bijeenkomst in Burgh- Wst a Zljn toespraakje daar stond voor het li,. e "eel in het teken van de naderende ilj. j'oertng van Goeme bij Zeeland iat°il]aren zeventin Pn Eversdiil was. pleitte fersd t 0 verteid' We "^e'aas 1" ft 'let provinciebestuur die ïde h 1 °P8ePal heeft steeds een afwach- ïj 1,°? nS aangi en. Men was bang zich 'orden water te branden en beschuldigd te van annexatiebedoelingen. Op zich is dat "•n Eversdijk nog Zeeuws voor de aansluiting van wel te begrijpen, maar een kille houding is nou net te veel. Zeker toen de ontwikkelingen rond Rotter dam duidelijk begonnen te worden had het provin ciebestuur van Zeeland een veel royaler gebaar moeten maken naar Goeree-Overflakkee. Een ge dwongen huwelijk kan weliswaar tot een prima huwelijk uitgroeien, maar een ideale start is het niet." Geografisch Als geboren en getogen Zeeuw weet Eversdijk dat geografisch, maar zeker sociologisch een aanslui ting van Goeree bij Zeeland zeer voor de hand ligt. Hij vertelde dat ook. Veel mensen in Goeree zijn weliswaar 'geörienteerd' op het Rijmondgebied en werken er, maar dat zegt niets, aldus Eversdijk. „Tholenaren pendelen ook naar Brabant en Rotter dam, maar het gaat er om: waar hoor je thuis, waar voel je je thuis, bij wie hoor je echt. Dan zal het toch duidelijk zijn dat je beter geen blinde darm kunt zijn van Rotterdam, maar een levend onderdeel van Zeeland," aldus de senator. H. Eversdijk...verloren zoon.. EOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP VRIJDAG 21 JANUARI 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever Cees Maas Goes - De professionele kinderdagopvang in Zee land groeit als kool. Kin derdagverblijven schieten welhaast als paddestoelen uit de grond en in elke regio zitten de centra over vol. Minister d'Ancona (welzijn, volksgezondheid, cultuur) komt woensdag 2 februari dat succes bekronen, door in Kruiningen officieel een uitgebreid kinder dagverblijf te openen. Waarom het de laatste jaren zo goed gaat in het Zeeuwse met de dagopvang van baby's en peu ters, ligt aan het tijdsbeeld en een betrokken overheid, menen stafleden van stichtingen die in Zeeland de organisatie van de centra voeren. Leidster A. de Bree van de Stichting Kindercentra in Ter- neuzen: „Veel vrouwen krijgen nu rond hun dertigste hun eerste kind, een grote verschuiving is dat vergeleken met tien jaar ge leden. Het betreft vaak vrouwen met een goede opleiding die wil len blijven doorwerken en het kinderdagverblijf als prima op vang zien." Wachtlijst Leidster Y. Smit van de Stich ting Kinderopvang De Bevelan- den: „Vroeger bleven negen van de tien getrouwde vrouwen thuis als ze een kind kregen, dat is voorbij. Kinderdagopvang wordt steeds meer maatschappelijk ge accepteerd en het loopt werke lijk storm nu, voor sommige groepen hebben we al een wachtlijst." Naast die bredere maatschappe lijke acceptatie, helpen de maat regelen van de rijksoverheid mee. Sinds enkele jaren bestaan subsidies voor kinderdagverblij ven en -groepen voor buiten schoolse opvang, waar veel ge meenten graag gebruik van ma ken. De feiten tonen dat de kinder dagopvang in De Bevelanden verhoudingsgewijs het hardst is gegroeid in Zeeland. Vijftien jaar geleden begon men daar met een vrijwilligersgroepje in Goes, heden ten dage is men reeds aan de tweede uitbreiding van kinderopvangvoorzieningen in de gemeenten Kapelle, Rei merswaal en Borsele toe. De stormachtige groei is vooral van de laatste jaren. Werkgeefster Vorig jaar groeide de organisa tie, met ook centra in Goes en Wissenkerke, van zeven naar veertien kindergroepen. Het aantal beroepsmensen bij de stichting groeide in twee jaar tijd van veertig naar honderd professionele krachten, wat de stichting tot een niet onbelang rijke werkgeefster in het Zeeuw se maakt. In Zeeuws-Vlaanderen verloopt de groei bescheidener, maar is duidelijk aanwezig. De stichting is ook omstreeks vijftien jaar oud, en is de laatste tijd uitge groeid tot een organisatie met bijna vijftig beroepsmensen die in zeven gebouwen verspreid over de streek kinderdagverblij ven runnen. „We hedden zoveel personeel dat we aan een ondernemingsraad moesten gaan denken," aldus leidster De Bree. Terneuzen Terneuzen met vijf groepen kin deren kent een wachtlijst. Ver der zijn er centra in Hulst, Oost burg, Sas van Gent en recente lijk ook in Sluis. De snelle groei brengt ook pro blemen met zich mee voor de organisatie. „Het gaat zo hard dat de druk op de organisatie ontzettend is toegenomen, we zijn ineens een heel bedrijf ge worden en moeten daar organi satorisch nog wel aan wennen," aldus leidster Smit. „Bij ons in Zeeuws-Vlaanderen," zegt leidster De Bree, „moeten we nog een beter evenwicht vin den tussen de bedrijfsopvang, de plaatsen die de bedrijven betalen voor hun werknemers, en de open, gesubsidieerde opvang. In 1998 wil de overheid dat de opvang voor 70 procent door bedrijven wordt betaald en voor 30 procent uit andere gelden, nu is dat hier in Zeeuws-Vlaande ren nog omgekeerd." Van onze verslaggever Terneuzen - Op de dag dat op verschillende plaatsen in Terneuzen andermaal hakenkruizen en racistische leuzen werden aangebracht, kan de scholengemeenschap Petrus Hondius zich 'school zonder racisme' noemen. Van de schoolpopulatie heeft 81 procent zich door middel van een handtekening uitgesproken tegen racistische tendenzen. Een aantal leerlingen en leraren begon met een handtekeningen actie naar aanleiding van de hakenkruizen en racistische leuzen die de muren van onder anderen het Petrus Hondius en het Roosevelthotel ontsierden. De leuzen zijn waarschijnlijk aange bracht in verband met de komst van driehonderd asielzoekers naar het Roosevelthotel. Gisteren bleek dat twee flats aan de Diepenbrockstraat en publikatieborden in de Alvarezlaan op nieuw met leuzen en hakenkruizen waren beklad. Door middel van de handtekeningenactie wil de school zich profileren als een school zonder racisme. Hiervoor moet zestig procent van het aantal leerlingen en leraren een handtekening zetten. Een leerling van het Petrus Hondius maakte woensdaga vond tijdens de informatieavond over de komst van de asielzoe kers bekend dat inmiddels 81 procent een handtekening heeft gezet. Tijdens de bijeenkomst werd overigens door sommigen met afschuw gereageerd op de racistische leuzen. De leuzen zijn inmiddels van de meeste muren verwijderd. Ze staan alleen nog op de muren van het Roosevelthotel. De bekladdingen zijn voor burgemeester R. Barbé aanleiding geweest extra veiligheidsmaatregelen te treffen voor het Roose velthotel. De afgelopen weken werden hakenkruizen en racis tische leuzen aangebracht op de woning van Barbé, een lyceum, een rouwcentrum, een cafetaria en het Roosevelthotel dat een week daarvoor ook op soortgelijke wijze was beklad. Enkele weken geleden toen het nieuws over mogelijke opvang van een groot aantal asielzoekers in Terneuzen in de publiciteit kwam, zijn de burgemeester en zijn echtgenote ook telefonisch bedreigd. Barbé verwacht dat de eerste asielzoekers snel na de goedkeu ring van de gemeenteraad, op 27 januari, hun intrek in het Roosevelthotel zullen nemen. In het gebouw komt, zoals in elk asielzoekerscentrum, een speciale bewakingsunit. Daarbij, zo deelde Barbé donderdagavond mee, zal het hotel als extra maatregel aan de buitenkant worden bewaakt met camera's. Terneuzen (anp) - Het openbaar ministerie in Middelburg heeft Dow Benelux in Terneuzen voor de rechter gedaagd voor het lozen van koolwaterstoffen op de Westerschelde. Volgens een woordvoerder van mossel- en oesteraanslag. directie Zeeland van Rijkswater staat hebben controleurs gecon stateerd dat het bedrijf 'verschil lende keren aanmerkelijk meer heeft geloosd dan volgens de vergunning is toegestaan'. Dow moet zich op 4 februari voor de rechtbank in Middelburg verantwoorden. Het bedrijf heeft inmiddels bezwaar aangetekend tegen de dagvaarding, omdat het vindt dat de vergunning niet is overschreden. Door een storing in het koelwatersysteem zouden lekkages en daardoor ongewilde lozingen zijn ontstaan. De lekka ges, waardoor tussen- en eind- produkten in de Westerschelde terechtkwamen, ontstaan door „Gelet op de aard van het koel systeem. zijn lekkages nooit voor honderd procent uit te sluiten", reageert een woordvoerder van het bedrijf. Hij wijst op de inves teringen -sinds 1987 ruim 18 miljoen gulden- en inspanningen die Dow heeft gedaan om de koeling zo betrouwbaar mogelijk te maken. Formeel juridisch is het niet ze ker of de zaak inderdaad wordt behandeld. De procedure die nu wordt gevolgd, is dat op de be wuste datum eerst het bezwaar schrift achter gesloten deuren wordt behandeld en dat daarna de rechter beslist of de zaak voor zal komen of niet. Van onze correspondente Middelburg - Voor het leiding geven aan strafbare handelin gen bij belastingaangiften in de periode april '87 tot en met januari '90 is donderdag voor de Middelburgse rechtbank tegen de 56-jarige D.W. (directeur en enige aandeelhouder van twee in laswerk gespecialiseerde bedrijven in Kwadendamme) een gevangenisstraf geëist van 3 jaar. werden de belastingdienst en de bedrijfsverenigingen voor ruim 3,6 miljoen benadeeld. De fiscus heeft intussen aangekondigd het dubbele van dit bedrag van di recteur W. te zullen terugvorde ren. Officier van jusitie mr. Van Gin- kel is van mening dat W. heel goed wist wat hij deed toen hij begon 'te rommelen met de lo nen'. Immers, door eerdere con troles en een door de fiscus op gelegde boete van 430.000 was hij 'een gewaarschuwd man'. Door het opvoeren van drie soor ten lijsten met vergoedingen en onkostenposten had de directeur de administratie zonder enige noodzaak ingewikkelder ge maakt, terwijl hij bovendien een deel van de voor een juist inzicht noodzakelijke paperassen had vernietigd. Ook tegenover de re classering had W. in eerste in stantie toegegeven dat hij onjuist had gehandeld, maar dat hij in het belang van de beide bedrij ven en de 200 werknemers en hun gezinnen niet anders had gekund. Maar later trok hij deze verkla ring weer in, evenals die tegen over de FIOD, die hem 'woorden in de mond' zou hebben gelegd. „Ik ben een man van de werk vloer, ik weet niets af van admi nistratie en ben me van geen schuld bewust", aldus W. Na zijn eerste aanvaring met de fis cus zou bij bovendien voortdu rend in overleg gebleven zijn met de controlerende ambtenaren, teneinde nieuwe 'missers' te voorkomen. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. De twee bij de malversaties be trokken H.V.'s zullen volgens de officier van justitie boetes moe ten betalen van 2.750 en 900. Door een constructie waarbij een deel van de Ionen in de admini stratie stond geboekt als vergoe ding van verreden kilometers en een vaste maaltijdvergoeding Aardenburg - Acht van de tien uitkeringstrekkers die vorig jaar een opleiding tot Junior Milieu Inspecteur volgden, hebben inmiddels betaald werk gevonden. Nu is ook een tweede groep cursisten toe aan de diploma uitreiking. Die vindt vandaag plaats. De gediplomeerden vin den doorgaans werk bij de over heid en bij milieu-adviesbu- reau's. Hun voornaamste taak is advisering rond milieu-vraag stukken, afgifte van milieuver gunningen en controle op die vergunningen. Zeeland Studiecentrum begint samen met de Hogeschool Zee land 31 januari een hbo-oplei- ding rond Bedrijfsinterne Mi lieuzorg. Onderzoek wijst uit dat er voor acht cursisten na een gedegen opleiding zeker werk te vinden is. Het is een voltijds-op leiding die duurt tot juni dit jaar. De studie bestaat uit een stage, vaardigheidstrainingen, milieu recht en -technologie.

de Stem | 1994 | | pagina 11