Russische regering bijna rond DAFI Toenadering lussen Kroatië en Servië Iran-Contra-rapportage kent weinig verrassingen Van Rooy ve Bonden waai spoorwegper voor regio-di Tientallen doden door koudegolf in oosten VS Scepsis maakt plaats voor vertrouwen in Griekse EU-voorzitter DE STEM BUITENLAND Fjodorov blijft toch aan Mandela valt De Klerk aan Clinton bezoekt Los Angeles BUITENLAND KORT pESTEM 'Bedrijven kunnen zich Topman Baan DONDERDAG 20 JANUARI 1994 Van onze redactie buitenland Genève - Kroatië en Klein- Joegoslavië hebben gisteren een overeenkomst getekend over de heropening van di plomatieke vestigingen, drie jaar nadat Kroatië zich af scheidde. Het akkoord is een eerste stap in de richting van een normalise ring van de betrekkingen, maar voorziet nog niet in een volledige hervatting van de diplomatieke banden. Kroatische zegslieden meldden dat de opening van de kantoren half februari waarschijnlijk zal worden gevolgd door een hero pening van de snelweg tussen Zagreb en Belgrado, herstel van de telefoonverbindingen en her opening van een oliepijplijn tus sen de twee landen. Kroatië en Slovenië scheidden zich in 1991 af van het voormali ge Joegoslavië, waarna een bloe dige oorlog uitbrak waarin de Serviërs een deel van Kroatië veroverden. Het verdrag lijkt opnieuw een stap om de moslims buiten de deur te houden bij de verdere ontwikkelingen in het voormali ge Joegoslavië, en opent de mo gelijkheid voor een verregaande alliantie tussen de strijdende Serviërs en Kroaten in Bosnië. Het akkoord tussen Kroatië en Klein-Joegoslavië kwam tot stand in de wandelgangen van de vredesbesprekingen over Bosnië-Herzegowina die in Genève worden gehouden. De Kroatische president Franjo Tudjman probeerde daar de vastgelopen onderhandelingen in beweging te krijgen met een voorstel over een Internationaal Scheidsgerecht. Dat zou, onder de hoede van de VN-Veiligheids- raad, moeten beslissen over de omstreden punten rond de opde ling van Bosnië onder de drie partijen. Moskou gaf gisteren te kennen dat de VN eerst de leden van de Veiligheidsraad, waaronder Rus land, dienen te raadplegen alvo rens te besluiten tot militaire acties. Dit geldt echter-niet als VN-troepen worden aangevallen. Moskou is het dan eens met luchtaanvallen zonder overleg vooraf. Rusland, met vetorecht in de Raad, kwam met de eis nadat de speciale VN-afgezant voor Bosnië, Akashi, zich al had uitgesproken tegen luchtaanval len op Servische stellingen. Een aantal Europarlementariërs wil dat Lord Owen, onderhande laar namens de EU bij de vre desbesprekingen over Bosnië, van zijn taak ontlast wordt. De parlementariërs verwijten Owen dat hij teveel partij kiest voor de Serviërs en Kroaten. De eis om Owen weg te halen van de onderhandelingstafel staat in een resolutie die door een groep christendemocraten, liberalen en groenen is inge diend. De resolutie komt van daag ter sprake bij een debat over Bosnië in het Europees Par lement in Straatsburg. De Verenigde Naties hebben gis teren besloten alle humanitaire hulpvluchten op Sarajevo te sta ken na de beschieting van een Amerikaans vliegtuig kort voor de landing op de luchthaven. Moskou (rtr/afp/dpa) - De besprekingen over de vor ming van Ruslands nieuwe regering en de toekomst van het hervormingsbeleid lijken gisteren uit de impasse te zijn geraakt. Met een nieuw com promis komen conservatie ven, gematigde en radicale hervormers aan hun trekken. President Boris Jeltsin en pre mier Viktor Tsjernomyrdin zijn het eens geworden over het aan blijven van Boris Fjodorov als minister van Financiën. De con servatieve minister voor Indus trie, Oleg Soskovets, wordt op gewaardeerd tot eerste vice-pre- mier', en de gematigde hervormer Aleksandr Sjochin neemt het mi nisterie van Economische Zaken Een woordvoerder van Tsjer nomyrdin zei dat de lijst van vice-premiers nog niet compleet is en dat er meer benoemingen zullen volgen. Eerder op de dag had Jeltsin nog gezegd dat de besprekingen met zijn premier nog tot het eind van de week zouden duren, nadat hun overleg Van onze redactie buitenland Johannesburg - ANC-leider Nelson Mandela heeft giste ren president De Klerk ervan beschuldigd het geweld in de zwarte woonsteden uit te lok ken om de kansen te onder mijnen dat het ANC de eerste zwarte regering in Zuid-Afri ka kan vormen. In één van de hardste bewoor dingen sinds het geweld in 1990 een ernstige omvang aannam, zei Mandela dat de regering tracht aan de macht vast te houden door zwarten te laten sterven. „De Klerk meent dat, indien dit geweld voortduurt tot 27 april (de verkiezingsdatum), hij de steun van het ANC kan breken, zodat hij zelfs misschien aan de macht kan blijven. Dat is "de strategie van de regering." Mandela, die 27 jaar gevangen zat onder het blanke minder- heidsbewind, zei niet te begrij pen hoe een regering die zegt christelijke waarden na te stre ven 'moord kan gebruiken als methode om aan de politieke macht te komen'. Bij het geweld in de zwarte woonsteden zijn sinds 1990 meer dan 13.000 do den gevallen. De regering legt de schuld van het geweld bij de oorlog tussen het ANC en zijn grootste zwarte rivaal, de Zulu-partij Inkatha. De leider van het Afrikaner Volksfront, Constand Viljoen, zei gisteren dat zijn aanhangers zo nodig geweld zullen gebruiken om ervoor te zorgen dat er een blank thuisland in Zuid-Afrika komt. Het was een van de weini ge keren dat een extreem-rechtse leider in het openbaar dreigde met geweld tegen de regering. Eerder waarschuwden rechtse leiders wel voor het gevaar van een burgeroorlog onder een zwarte regering. Daaraan voeg den ze echter steeds toe dat zij niet degenen waren die het ge weld zouden ontketenen. Viljoen zei ook dat het Afrikaner Volksfront later deze maand een eigen regering zal benoemen, die de Afrikaners 'naar vrijheid moet leiden'. De Afrikaner rege ring zal zich niet gebonden ach ten aan beslissingen die het ANC en de regering in gezamenlijk overleg hebben genomen, aldus Viljoen dat zes uur in beslag nam, dins dag niets had opgeleverd. De vorming van de nieuwe rege ring was al weken geleden aan gekondigd, maar liep na het ver trek van vice-premier Jegor Gaj- dar, zondag, uit op een machts strijd tussen radicale hervormers en conservatieve ministers. In Gajdars kielzog verdween ook minister Ella Panfilova van So ciale Zaken. Fjodorov had laten weten dat hij bereid was aan te blijven als de nieuwe regering de hervormin gen zou doorzetten. Daags tevo ren had hij nog een aanbod van Tsjernomyrdin afgewezen. Aan vankelijk eiste hij het vertrek van de conservatieven Aleksandr Zaverjoecha van Landbouw en Viktor Gerasjtsjenko van de cen trale bank. Wel zinspeelde Fjo dorov op een akkoord waarbij hij net als Zaverjoecha vice-pre- mier zou blijven. De conservatieve industriële lob by binnen de regering heeft de wind in de zeilen nadat de her vormers een zware nederlaag le den bij de parlementsverkiezin gen van 12 december. De groep onder leiding van Soskovets, wil het strikte monetaire beleid ver zachten en meer fondsen vrijma ken voor de staatsindustrie. Soskovets en Tsjernomyrdin zoe ken toenadering tot Arkadi Vols- ki, leider van de centrum-oppo sitionele Burgerunie en voorzit ter van de machtige unie van industriëlen. Maar Volski zei gisteren dat hij een aanbod voor een regeringspost had afgewe zen. De gematigde Partij voor Russi sche Eenheid en Eendracht (PRES) wordt in de nieuwe rege ring vertegenwoordigd door Aleksandr Sjochin, die Gajdars post van Economische Zaken overneemt. Zijn partijgenoot Sergej Sjachraj kreeg het minis terie voor Nationaliteiten en Re gionale Zaken aangeboden, maar dan zonder de rang van eerste vice-premier die hij eerst had. «mgÊL In New York is het dezer dagen onder de grond - waar een groot netwerk van leidingen en draden loopt - warmer dan boven de grond. Het verschil in warmte en kou zorgt overal in de stad voor stoomwolken. Gisteren kende New York een koude-record voor deze tijd van het jaar: minus 19 graden. foto afp Washington (anp) - De bitte re koudegolf in het oosten van de Verenigde Staten heeft tot dusver aan meer dan zestig mensen het leven ge kost. Terwijl in Californië de tempe raturen tot dertig graden stijgen, wat slachtoffers van de aardbe ving in staat stelt de nacht in de open lucht door te brengen, ligt de oostelijke kust van de Vere nigde Staten onder een dikke sneeuw- en ijslaag. Dat gaat ge paard met de laagste temperatu ren die ooit in de VS gemeten zijn. Het dieptepunt van veertig gra den onder nul is gemeten in de noordelijke staat Minnesota. In Noord-Dakota wijst het kwik overdag 35 graden onder nul aan. Maar door de krachtige poolwind voelt de temperatuur als vijftig graden onder nul aan. De koudegolf strekt zich uit van Noord-Dakota in het midden westen tot in Georgië in het zuidoosten. Veel mensen zijn het slachtoffer geworden van gladde wegen, die tot fatale botsingen leidden. Een veel voorkomend verschijnsel is dat mensen bij het sneeuwrui men bezwijken aan een hartaan val. Ook vallen er slachtoffers onder de daklozen, die niet altijd tijdig naar een opvangscentrum gaan en dan doodvriezen. Som mige mensen vriezen dood in hun huis, omdat de elektriciteit en daarmee de verwarming is uitgevallen. In vele steden en dorpen is het openbare leven verlamd. Een sneeuw- en ijslaag maakt vooral in de noordelijke staten rijden onmogelijk of levensgevaarlijk. Veel vliegvelden zijn gesloten, omdat vliegtuigen op en van de startbaan slippen. In de staat Washington - De Amerikaanse president Clinton heeft gisteren een kort bezoek aan het rampgebied in Los Angeles gebracht. Het aantal slachtoffers van de aardbeving is intussen gestegen tot 39. De schatting van de omvang van de schade stijgt met het uur: gouverneur Pete Wilson van Californië noemde gisteren een bedrag van tussen de 15 en 30 miljard dollar. Tienduizenden inwoners van de stad zitten nog zonder water en stroom. De verwachting is echter dat deze problemen binnen een dag of twee verholpen zijn. In Los Angeles komt het leven langzaam weer op gang. De naschokken van de aardbeving gaan echter nog steeds door. Daarom zijn veel mensen bang hun huis te betreden. Zij bivakkeren liever in tenten en de openlucht dan dat zij het risico nemen dat hun huis het bij een volgende schok alsnog zal begeven. President Clinton vestigt met zijn korte bezoek de aandacht van de natie op de prijs van de aardbeving. Door het afkondigen van de noodtoestand heeft hij al aangekondigd dat de regering in Washing ton een deel van de schade zal vergoeden, waar vooral niet- of onderverzekerden van hopen te profiteren. Het Congres zal daarvoor enige extra miljarden dollar ter beschikking moeten stellen. De ervaring van vorige natuurrampen heeft geleerd dat de politieke wil aanwezig is om snel de helpende hand te bieden. Kentucky zijn alle grote ver keerswegen gesloten. De politie waarschuwt dat hulp aan ge strande automobilisten niet mo gelijk is. Het is soms al gevaarlijk om te lang de deur uit te gaan. Het menselijk lichaam is slecht be stand tegen temperaturen van dertig tot vijftig graden onder nul. Daarom zijn scholen, win kels en kantoren veelal dicht. De elektriciteitsmaatschappij en kunnen de overbelasting soms niet aan, wat leidt tot het uitval len van elektriciteit en verwar ming. In Atlanta heeft de burgemeester de bevolking verzocht het baden te beperken omdat pijpleidingen onder de kou bezweken zijn. Als de bevolking aan dat verzoek geen gehoor geeft, dan zal de stad zonder water komen te zit ten, zo waarschuwt de burge meester. In de staten Virginia, Maryland, Pennsylvania en Delaware, waar het een graad of twintig vriest, onderbreken de elektriciteits maatschappijen op sommige plaatsen de toevoer voor een kwartier om aan de tekorten het hoofd te kunnen bieden. Door Twan van den Brand Washington - De voormalige Amerikaanse president Ro nald Reagan heeft boos ge reageerd op beschuldigingen in de eindrapportage over de zogenaamde Iran-Contra-af- faire, die dinsdag door de onafhankelijke openbare aanklager Lawrence E. Walsh is geopenbaard. Reagan noemde het 566 pagi na's tellende boekwerk 'een en cyclopedie van oude informatie, ongerechtvaardigde conclusies en onverantwoorde speculaties'. Die reactie was 'des Reagans', de woorden waren zwaar aan gezet, vol dramatiek. In de schriftelijke verklaring viel ge makkelijk de stijl te herkennen van de man die na een carrière in Hollywood acht jaar lang (1980-'88) met gevoel voor en tertainment regeerde vanuit het Witte Huis. Reagans boosheid, gespeeld of niet, mag goed zijn voor een weemoedige glimlach, bij de rapportage van Walsh past een schouderophalen. De openbare aanklager voegt na zeven jaar van speurwerk niet veel bijzon ders toe aan de bekende verha len, hoewel hij jaren geleden eens bezwoer de onderste steen boven te zullen halen. Daar kan ter verdediging aan worden toegevoegd dat Walsh over lang niet alle relevante documenten kon beschikken, omdat die sim pelweg vernietigd of om de een of andere reden niet voor hem toegankelijk waren. Het weekblad US News and World Report meldde enkele maanden geleden al dat Reagan zijn medewerkers persoonlijk toestemming had gegeven om in 1985 en '86 wapens te verkopen aan de gezworen vijand Iran (in de hoop dat het de zaak van de Amerikaanse gijzelaars ten goe de zou komen) en een deel van de opbrengst vervolgens door te sluizen naar de Contra's, de rebellenclub die het linkse San- dinistische bewind in Nicara gua bevocht. De president negeerde daarmee de dwingende amendementen van het Congres, het Ameri kaanse parlement, dat het afge lopen moest zijn met de steun aan het Nicaraguaanse verzet. US News and World Report baseerde zijn publicatie in no vember van het vorig jaar op passages uit het toen nog gehei me, maar uitgelekte rapport van Walsh. De essentie van het bericht strookte met de conclu sie die ook afgelopen dinsdag, nadat de eindrapportage offici eel was vrijgegeven, het meest werd geciteerd: Reagan gaf zijn fiat aan de Iran-Contra-opera- tie en ging er later mee akkoord dat de zaak in de doofpot zou verdwijnen. Walsh suggereert in zijn boek werk ook dat Reagan niet hoeft Reagan foto ap te vrezen voor juridische stap pen, evenmin trouwens als zijn vice-president en opvolger Bush die volgens de openbare aanklager volledig op de hoogte was van het gesmoes met Iran aan de ene en de Contra's aan de andere kant. „Overtuigend bewijs dat president Reagan een strafbaar feit heeft overtre den, ontbreekt," aldus Walsh. Zelf heeft Reagan steeds volge houden dat de banvloek van het Congres over hulp aan de Nica raguaanse rebellen slechts wet was voor de overheidsdiensten, niet voor de president persoon lijk. En vele juristen durven hem, na bestudering van de tekst van de amendementen, niet tegen te spreken. De wapenleveranties aan Iran alsmede de financiële hulp aan de Contra's werden in 1986 ont huld door een Libanese krant en gingen de geschiedenis in als de Iran-Contra-affaire, hét schandaal tijdens het presi dentschap van de populaire Reagan. Aanvankelijk zwegen de hoofdrolspelers in alle talen tegenover justitie en parlemen taire onderzoekscommissies, maar het stilzwijgen werd al snel verbroken door onder an deren minister van justitie Meese. Later sloot ook Reagan zich aan bij een aangesterkt koor. Hij getuigde over 'fouten' en gaf toe weet te hebben gehad van de steun aan de Contra's. Een van de hoofdpersonen in het schandaal, de voormalige luitenant-kolonel der mariniers Oliver B. North meldde enkele jaren geleden in zijn boek Un der Fire ook al dat de president geheel op de hoogte was. Deze North was ook een van de elf betrokkenen die in verband met de Iran-Contra-affaire voor de rechter moesten verschijnen. Net als zijn chef, nationaal vei ligheidsadviseur Poindexter, werd hij schuldig bevonden aan onder meer moedwillige tegen werking van het Congres en het bewust vernietigen van bewijs materiaal. Maar de twee wer den in hoger beroep vrijgespro ken. Van de negen andere beklaag den die in de loop der jaren werden gedaagd belandde slechts een man kortelings in het gevang. Inmiddels zijn alle hoofdrolspe lers op één na uit de actieve politiek verdwenen, zodat de rapportage van Walsh hoe dan ook hun carrières niet meer kan schaden. Slechts Oliver North heeft nog ambities. De oud-of ficier, door Reagan geafficheerd als 'nationale held' en door an deren als 'Reagans cowboy', doet een gooi naar een Senaats zetel in de staat Virginia. Maar ook North zal weinig last ondervinden van Walsh' eind rapportage. Zijn rol is voor de rechter al grotendeels belicht. Zoals een belangrijk deel van de gehele Iran-Contra-affaire in de loop der jaren bij stukjes en beetjes is ontrafeld. Anderzijds echter is bewezen dat dozen vol bewijsstukken door de betrokkenen in de pa pierversnipperaar zijn geduwd. Dat gegeven alleen al recht vaardigt op zijn minst de ver denking dat er over het schan daal meer verteld en geschreven had kunnen worden, meer ook dan in de 566 pagina's van Walsh. Van onze correspondent Straatsburg - Een ramp voor Europa. Zo werd het Griekse voorzitterschap van de Europese Unie al bij voorbaat omschreven in de andere elf lidstaten. Maar de scepsis heeft halfweg januari plaats gemaakt voor ver trouwen in de Grieken. Althans in Straatsburg, waar het Europarlement Griekenland gisteren het voordeel van de twijfel gaf. Het is traditie dat de rouleren de voorzitter van de Europese Unie aan het begin van elke termijn haar beleidsprogram ma presenteert. De Griekse minister van Europese zaken Theodoros Pangalos - berucht om zijn verbale vuurwerk - beledigde gisteren in Straats burg niemand en vertelde braaf zijn verhaal. De fractiewoordvoerders - voor de gelegenheid veelal Griekse afgevaardigden haalden daarentegen scherp uit naar de media die de hui dige EU-voorzitter in een te vroeg stadium op het rooster hadden gelegd. Een oordeel is pas aan het eind van de rit mogelijk, was de redenering. Opvallend gisteren was het milde commentaar vari de Eu ropese socialisten, de grootste fractie in het EP, voor de - socialistische - regering van Papandreou. Fractieleider Jean-Pierre Cot sprak van een 'solide voorzitterschap, met ervaren bewindslieden'. „Qe kennis van de Grieken van het Balkangebied kan van pas kan komen bij het opbouwen van goede betrekkingen met de Griekse buurlanden", meende Cot. Ook de woordvoerder van de EVP, de christendemocrati. sche fractie, was vriendelijk voor de Grieken. Maar binnen diezelfde fractie zijn buiten de vergaderzaal ook nog andere geluiden te horen. Arie Oost- lander, Nederlands Europark- mentariër namens het CDA, liet vorige week in een column in het blad Binnenlands Ee stuur geen spaan heel van het Griekse voorzitterschap. „De Belgische oase is verlaten en we bevinden ons nu in de Griekse woestijn. Vrij alge meen wordt beseft dat Grie kenland eigenlijk niet in de club thuis hoort", schreef de christendemocraat. Russisch militair vliegtuig neergestort Moskou - Zes mensen zijn om het leven gekomen en drie raakten er gewond door een vliegongeluk gistermorgen in Rusland. Het vliegtuig, een militair transportvliegtuig van het type Anotov AN-22, stortte neer bij Tver, circa 150 kilometer ten noorden van Moskou. De piloot zou tien minuten na de start een explosie aan boord hebben gemeld. De Anatov AN-22, een in 1967 gebouwd toestel, is een van de grootste vrachtvliegtuigen ter wereld. Het kan 80 ton vracht vervoeren. Roetskoj vrijgesproken van corruptie Moskou - De vroegere Russische vice-president Aleksandr Roestskoj is gisteren vrijgesproken van een aanklacht wegens corruptie. Hij blijft echter gedetineerd op verdenking van aanstichting tot de straatgevechten waarbij, in oktober in Moskou meer dan 140 doden zijn gevallen. Een regeringscom missie had documenten gepresenteerd waaruit moest blijken dat Roetskoj grote bedragen had ontvangen op een bankrekening in Zwitserland. Aanklager Valeri Konin zei dat de documenten bij nader onderzoek 'pure vervalsingen' waren gebleken. Zaak-Gandhi eindelijk voor rechter Madras - Het lang uitgestelde proces tegen 41 mensen die worden verdacht van de moordaanslag op wijlen premier Rajiv Gandhi van India, is gisteren in Madras achter gesloten deuren begonnen. Alle verdachten zijn Tamils, onder wie leiders van de guerrillabeweging van de Tamil Tijgers (LTTE) die in het noorden van Sri Lanka voor een onafhankelijke staat vechten. De guerrillaleiders worden bij verstek berecht. Volgens de aanklager hebben de Tamil Tijgers de moord op premier Gandhi georganiseerd. Gandhi werd vermoord door een vrouw die een bom tot ontploffing bracht op een verkiezingsbijeenkomst op 21 mei 1991. Ze kwam daardoor ook zelf om het leven. Zoekacties Egypte naar fundamentalisten Een Egyptische politieman bedekt het lijk van een funda mentalist die gedood werd bij een confrontatie met veilig heidstroepen. foto epa Cairo - Meer dan duizend commando's van de politie hebben gisteren in het zuiden van Cairo zoekacties uitgevoerd naar schuilplaatsen van moslim-fundamentalisten. Het was de groot ste operatie dit jaar. Een politieman en een activist werden gedood, en twee politiemannen en een activist liepen verwon dingen op bij de invallen in de vroege ochtend. Ten minste zestig vermeende activisten werden gearresteerd. De overheid zond vijftien van hen naar een krijgsraad op beschuldiging van lidmaatschap van een illegale groep, die in november met 8» bomaanslag trachtte premier Atef Sedki te vermoorden. Ferruzzi was criminele bende Rome - De familie Ferruzzi, die tot vorig jaar eigenaar was van het op één na grootste particuliere concern van Italië, is door rechtbank van Ravenna beschuldigd van misdadige bendevor ming. De beschuldiging is gericht tegen Arturo Ferruzzi, a voormalige voorzitter van de Ferruzzi-holding, zijn zwage Carlo Sama, diens vrouw Alessandra Ferruzzi en vijf toptnent- gers. In de loop van het onderzoek Schone Handen is gebleke dat tussen 1980 en 1992 van de rekeningen van Fenuz honderden miljoenen guldens werden overgemaakt naar pan culiere fondsen van de familie. Ten minste een half rnilja' gulden, maar vermoedelijk meer, is zo verdwenen. Het gel" gebruikt voor steekpenningen en voor de aankoop van juwe en cadeau's voor vrienden. pen Haag (anp) - Staatsse- gel: retaris Van Rooy van Econo- De ^sche Zaken denkt dat Ne- §ed derland dit jaar meer zal ex- £°6 porteren en bovendien tegen betere prijzen dan in 1993. £re gede dank zij de loonmatiging is het herstel van de winstgevendheid die van exporterende bedrijven mo- daa yan onze redactie economie Eindhoven - DAF Trucks nv nettowinst geboekt van 10 mi: 1,3 miljard. President-directeu: de bij de presentatie van de vo groot optimisme. „Daarvoor zijn den in West-Europa over het alge sle< pro De gisteren op personeelsbijeen komsten bekendgemaakte resul taten hebben betrekking op de tan periode vanaf 2 maart, de datum voc waarop de nieuwe DAF Trucks aar werd opgericht. Op De DAF-topman was vol lof for: over de wijze waarop de mede werkers van de onderneming zelf one aar en van dealers en importeurs tot hebben bijge gen aan het 'on der die omstandigheden goede (JP resultaat'. DA gev Om hee Volgens Baan is in 1993 een ven goede basis gelegd voor een ge- Ba; zonde ontwikkeling van de on- wat derneming in de komende jaren. Da1 Hoewel pas eind dit jaar een ble: herstel van de markt wordt het voorspeld, verwacht de DAF-di- rectie voor 1994 'een verdere groei en een goed winstniveau'. Twee factoren hebben DAF in de ma; aanloopfase parten gespeeld. De truc Europese bedrijfswagenmarkt cee: viel nog verder terug dan voor- kw; speld en ook het opzetten van de looj verkooporganisatie buiten de beo Benelux kostte meer moeite dan dag verwacht. De verkooporganisa- han tie is inmiddels volledig opera- om tioneel. De markt - en die heeft pro> DAF niet in de hand- werkt voorlopig nog niet mee. DAF-topman Cor Baan vertelde in gisteren bij de presentatie van de 4.9; voorlopige jaarcijfers dat de We- u't steuropese markt voor trucks dea boven de 15 ton vorig jaar kei- Da; derde van 153.000 tot 117.000 waf stuks, een daling van 23,5 pro- ton) cent. Voor dit jaar houdt DAF due rekening met een lichte terug- turi gang van de markt. Voor eind dit rijk jaar wordt geen herstel ver- Tru wacht. het trac Een lichtpuntje was vorig jaar koo de Britse markt, die na drie zeer Eur Van onze verslaggever Eindhoven - De vakbonden waarscl het zuiden van het land voor regio-c Volgens een gisteren verspreid ban pamflet zou Walraven op eigen mac houtje en met voorbijgaan van woi de vakbonden bijeenkomsten voe roet spoorwegpersoneel beleggen 'mo om ze 'murw' te maken voor rijd bezuinigingen bij de Spoorwe- zal gen. bep be bonden zijn uiterst geprik- iinc 'd door het gedrag van Walra- een ven- Ze verwijten de manager van Netwerk Zuid gebrek aan De I om met de bonden te over- dag 'eggen, terwijl hij wel perso- ver "eelsbijeenkomsten belegt, ko- leg roende maandag is er een in blic jUndhoven, waar 'de wildste spr eeën worden gespuid' over mo- seüjke bezuinigingen, alraven was gisteren de hele as onbereikbaar voor commen- soo taar. zou het plan ter tafel zijn L„jmen om machinisten en We tica rs hjdens hun wacht- vo, Jüen schoonmaakwerkzaamhe- te laten verrichten. Ook het "leveren van loon en het inleve- 100 msniVan "dv-dagen zou op die spwI ibespreekbaar' worden Sj' into "De Posities van het l word" 0Vurleg en de vakbonden inch a bedreigd, doordat via bel boooa le Personeelsleden te od iren bet NS-management vnnr° Is naar een draagvlak dip w( de' 'deeën, die dan aan minn ^bonden en onderne- 2fara?en zullen w°rden voor dus hot voldongen feiten," al- aus het pamflet. Volgens de bonden is er al gerui- het xto sPrake van onrust onder laar ^"Porsoneel. Binnen vier vendT*j bedrijf winstge- bi«n gemaakt, en dat dwiinon der meer het ver men van naar schatting 4800 fail bel ver siti len voc We Pol eco jaa wei bet zon Bul lijk rek ron sta,

de Stem | 1994 | | pagina 4