in ppen 0 DE STEM ■ware tijden voor bedrijven jtel veiligheidsfunctionaris voor wegen waterschappen aan' Geen moeite met komst vluchtelingen' ■la elft van ondernemingen in Zeeuws-Vlaanderen in '93 in de rode cijfers doorzichtig herstel van idustrie na zware val' 4Airbag en ABS moeten in elke wagen zitten' ■aj PEUGEQÏ 'chip aan de il°nd bij leftinghe 5fert Het Britse Vorig jaar 39 verdachten naar huis door cellentekort >1 00 10 RS: ITO OP MOTOR Dr. Beaucourt van ziekenhuis Antwerpen: Politie betrapt dief op heterdaad Gewonden bij ongeval in Terneuzen li Itcomfort op maat en jjiste hoogte. pdweg 20. Iza. van 10.00-17.00 uur c ruilen, oor een Of een op jaar- uw de voor- 2.000,-! ook het )t-dealer. ids. 1AXIMIM OORDEEL -AND (AAN- IEVE JAAR- 1EH0UDEN. ctem lezen -peciate iJitTng voor onze rt'g» rubriek rf' motoren' Uw ïinfl 'O dle mbr,ek J niet missen te koop l.» u van het resultaat als u dat even laat ^a0en ..kleintje'' in "De Stem de 10 mannen Zeeland ,»:e verslaggever jnburg - De waterschappen in «ld moeten mensen aanstellen 0 full-time bezighouden met ■vordering van de veiligheid op ijgen die bij het schap onder «ter zijn. p. Gruijters, voorzitter van de Zeeuwse Waterschapsbond, gisteren op het symposium 'Tussen Karrespoor en Autosnelweg' in Zeeland Conferentie centrum in Aardenburg. Gruijters erkende dat de waterschap pen te weinig ervaring hebben met de verkeersveiligheid. Terwijl de water schappen wel de grootste wegbeheerder in de provincie Zeeland zijn. Ze hebben de verantwoordelijkheid over bijna vierduizend kilometer weg. Bovendien zijn er vorig jaar twaalf ongelukken gebeurd op wegen die onder het beheer van het waterschap staan. Dat is ook reden, aldus Gruijters, voor de waterschappen om zich actief te bemoeien met het werk van de Vervoer- regio Zeeland. Het is ten onrechte dat de waterschappen geen lid zijn van dit overlegorgaan, dat zich als doel stelt de veiligheid in het verkeer te verbeteren. Eerste taak van de veiligheidsfunctio naris bij het waterschap moet de opstel ling van een plan zijn dat aangeeft wat de schappen allemaal moeten doen om de veiligheid op hun wegen te bevorde ren. Het moet op de eerste plaats aangeven welke verschillende categorieën wegen er zijn. „Wij hebben nog karresporen onder ons beheer maar ook redelijk drukke wegen die twee kernen verbin den." Ten tweede is gedragsbeïnvloe ding van belang. Een mogelijke rol die de waterschappen daarin kunnen spe len is plaatsing van zogenaamde motto borden langs de wegen die bij hen in beheer zijn. De derde taak is een inven tarisatie van gevaarlijke plaatsen in het wegennet en het wegnemen van die knelpunten. Zoals constructies verzin nen die het verkeer afremmen of lang zaam en snel verkeer scheiden. \we verslaggever izen - De Zeeuws-Vlaamse economie maakt zware a door. Bijna de helft van de bedrijven denkt 1993 le hebben gesloten met verlies of tenminste te weinig Idement. (irkgelegenheid is in bijna lectoren teruggelopen. Over Iele linie is die afname 2,8 at. Voor 1994 verwachten este bedrijven geen snelle ïdering ten goede, al lijkt alwel bereikt te zijn. je sombere cijfers presenteer- hamer van Koophandel en fien voor Zeeuwsch- ideren gisteren tijden zijn sjaarsbijeenkomst. De cij- I zijn afkomstig uit een en- ;e onder een kwart van de ijven, die samen tweederde de werkgelegenheid in de ivoor zijn rekening neemt. export staat volgens de Ka- van Koophandel onder druk de sterke gulden, hoge tosten en zware milieulas- Omdat Zeeuws-Vlaanderen tdan de helft van de omzet procent in 1993) exporteert, de regio extra belang bij van de internationa- incurrentiepositie van Ne- rnd, aldus Kamer van Koop- lel-voorzitter G. Ververs. De investeringen namen in 1993 iets toe (5,6 procent), maar ver tonen per sector grote verschil len. Van een groei van (ruim) 20 procent in de groot-, detailhan del en dienstensector tot een af name van 42 procent in de bouw en 53 procent in de agrarische sector en de visserij. De indus trie, goed voor eenderde van de werkgelegenheid in Zeeuws- Vlaanderen, vertoonde in 1993 een licht herstel na de zware klappen in 1992. In de chemi sche- en metaalindustrie blijft de situatie echter somber. De Kamer van Koophandel noemt de uitkomsten van de en quête 'zorgwekkend', vooral wat betreft de werkgelegenheid: „Het Zeeuws-Vlaamse bedrijfs leven is pessimistischer in haar vooruitzichten dan het landelijk gemiddelde. Bijna één op de drie grotere bedrijven, waar meer dan vijftig mensen werken, ver wacht voor 1994 een afname van het personeelsbestand, tegenover zo'n tien procent van de kleine bedrijven. onze verslaggever leuzen - Met uitzondering van de food-sector in de ilhandel, maakt het Zeeuws-Vlaamse bedrijfsleven moei- tijden door. De boeken van 1993 worden in veel gevallen sloten met een negatief saldo en van een snelle verbete- zal dit jaar geen sprake zijn, zo is te lezen in de resultaten de enquête Regionale Bedrijfsontwikkeling 1993 van de ws-Vlaamse Kamer van Koophandel. cijfers te hebben afgesloten. De chemische sector en de metaalin dustrie doen het nog altijd slecht. Bouw In de bouwnijverheid werken 2700 mensen. Voor de bouw-, afwerkings- en installatiebedrij ven was 1993 een zwaar jaar. Ruim eenderde van de bedrijven heeft in 1992 verlies geleden en voor 1993 zal dit beeld niet veel anders zijn. De werkgelegenheid in deze sector is gedaald met 4,5 procent. Auto's De detailhandel (5400 werkne mers) deed het relatief goed. De ze sector zag een zeer geringe daling van de geldomzet (0,1 procent), maar die was vooral toe te schrijven aan het inzakken van de markt voor nieuwe perso nenauto's. Die autobranche ver kocht in 1993 ruim tien procent minder dan in 1992. In de andere takken van de zogeheten non- foodsector was sprake groei noch vermindering van de om zet. De food-sector, winkels die voedingswaren verkopen, zag de omzet in 1993 stijgen met bijna één procent. De werkgelegenheid nam iets af, met 0,6 procent. De groothandel (1600 werknemers) zag een daling van enkele pro centen van de omzet. De werk gelegenheid daalde in 1993 met 1,2 procent. ichtpuntje is wel te ontdek- lj de industrie lijkt er een i te zijn gekomen aan de :S van omzet en werkgele ed. „Voorzichtig herstel na val", concludeert de Ka ai Koophandel, industrie is in Zeeuws- nderen van groot belang. Zij 't met 8500 werknemers wie van de werkgelegen- M procent van de omzet en westenngen en 86 procent export in de regio voor rekening. was een zeer slecht jaar tie industrie, vooral voor de met omzetverliezen ruim tien procent. Zes van O industriële ondernemin- °°t 1992 af met verlies. jaar is de neergaande lijn tustand gebracht, maar van ™rte opleving is nog geen Er is sprake van een stijging van de omzet en ™genheid en dan met na- r' "e papier(-verwerkende) Toch verwacht op- stig procent van de be- eo "e' )aar 1993 met rode ln°"ze verslaggever «schep Kumasi (13.978 ®sterochtend om vier aan de grond gelopen L Verdronken Land Saeftmghe. De boot onderweg van Antwer penaar zee. ï,een mankement aan "^machine kon de Ku- in w ?cllt ter hoogte arkm hchtbaken van frlemond niet maken en t ut snelheid op ir. de nnivast' sleepboten w Unie van Reddings- na Zleunsten s'aagben kin uur in bet erd trekken. Het iven van H 1 naar de Gonrl Weert' waar h,psw«e naar een vpswerf gaat. Transport In de sector Dienstverlening neemt 'transport en opslag' een groot deel van de omzet (60 procent), werkgelegenheid (40 procent) en investeringen (66 procent) voor zijn rekening. De grotere bedrijven in de trans portsector zagen een groei (twee procent) van de hoeveelheid ver plaatste goederen, de kleinere een daling (vier procent). De werkgelegenheid in deze sector nam met vier procent af. Ten slotte de visserij, een kleine sector met bijna vijftig fulltime werknemers. Acht van de elf bedrijven (70 procent) leden in 1992 verlies, landelijk was dit 24 procent. i Er kwam veel publiek op de informatie-avond over de asielzoekers af. Van onze verslaggever Terneuzen - Het merendeel van de omwonenden van het Roosevelthotel in Terneuzen heeft geen problemen met de komst van driehonderd asielzoekers in dat hotel. Burgemeester R. Barbé trok die conclusie gisteravond tijdens een druk bezochte informatie-avond (zo'n drie honderd mensen) in de Op- standingskerk. Als de gemeenteraad donder dag 27 januari akkoord gaat worden de eerste asielzoekers de volgende dag verwacht. Met het ministerie van WVC is de afspraak gemaakt dat de tijde lijke noodopvang voor drie maanden geldt. In het contract is de bepaling opgenomen dat het ministerie een boete van vijf ton zal betalen voor iedere maand langer. „Dat verwach ten we overigens niet omdat het ministerie verwacht binnenkort het probleem van de huisves ting opgelost te hebben. Mocht het toch zover komen dan zul len we nieuwe besprekingen met het ministerie aangaan". De gemeente evalueert gedu rende de opvang iedere maand met het tijdelijke opvangcen trum om te kijken hoe het uit pakt. Mogelijk wordt ook de buurt hierbij betrokken. „Zijn er problemen dan zal dat uit die evaluatie blijken". Daar naast wordt ook door het op vangcentrum een begeleidings commissie ingesteld waar ook buurtbewoners zitting in kun nen hebben. Moeite Barbé reageerde hiermee mede op enkele kritische geluiden uit de zaal. Het verwonderde Bar bé niet dat er toch een aantal mensen was dat op zijn zachtst gezegd enige moeite heeft met de aanwezigheid van deze asielzoekers. „We hadden van avond te maken met een gemê leerd gezelschap. Uiteraard zijn er mensen die er kritisch tegen aan kijken. Maar gelukkig heeft de meerderheid geen moeite met de komst van de asielzoekers". Het was gisteravond wel opval lend dat de tegenstrubbelende mensen, die zich duidelijk lie- Er werden vanuit het publiek enkele kritische vragen gesteld. FOTO'S CAMIIE SCHELSTRAETE ten horen, nogal wat bijval kre gen. Zo was er het verhaal van een huurster van een apparte ment m het Roosevelthotel die met angst en beven de komst van de asielzoekers tegemoet ziet. „Ik moet er constant langs met mijn twee kindjes. Als al leenstaande vrouw ben ik best wel bang. Onder de asielzoe kers zijn ook veel alleenstaande mannen en die hebben ook hun lusten. Welke garanties kunt u me geven dat me niets over komt". Vrezen Vertegenwoordiger Havenith van het ministerie van WVC legde uit dat ze niets te vrezen heeft. „Alleen de eerste drie verdiepingen van hotel worden voor de opvang gebruikt. Trou wens, hoeveel alleenstaande mannen lopen er in Terneuzen rond die ook hun lusten heb ben". Barbé kan zich de bezorgdheid voorstellen maar kan nooit voor de volle honderd procent een garantie geven. „We kun nen alleen afgaan op de erva ringen van andere asielzoekers centra. En die hebben geen problemen. Van de minister hebben we de toezegging dat ze keihard zal ingrijpen als er toch iets zou gebeuren". De bewoners van de bewuste appartementen hebben overi gens de mogelijkheid tijdelijk te verhuizen naar het Churchil- Ihotel als ze daar behoefte aan hebben. Maar van die afspraak wist de desbetreffende bewoon ster niets af. Barbé zegde toe dat die bewoners die willen verhuizen contact kunnen op nemen met de gemeente die op haar beurt de wens doorspeelt naar de eigenaars. - En dan was er gisteravond nog het verhaal van de kosten. De opvang kost de gemeente niets. Het ministerie zorgt voor de begeleiding. Als vergoeding voor eventuele kosten wordt een vergoeding van veertig gul den per maand per asielzoeker gegeven. Een inspreekster wees op de bekladdingen waarmee onder anderen het Rooseveltho tel tot drie keer toe werd ont sierd. „Uiteraard ben ik tegen die bekladdingen maar ik kan me de bedoeling goed voorstel len. Zoals de tekst 'Nederland eerst' in het licht van de karige bijstandsuitkering" Nekharen Bij Havenith gingen de nekha ren recht overeind staan. „De vergoeding en de bijstandsuit kering is appels met peren ver gelijken. Daarvoor moet u bij de verkiezingskaravaan zijn. Denkt u nu echt dat die mensen gelukkig zijn op een klein ka mertje ver van huis. Ze zouden duizend gulden geven als ze weer terug mochten gaan. Als Nederland voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog toleranter was geweest, hadden meer mensen de oorlog over leeft". Havenith wilde gisteravond niet van voor- of tegenstanders spreken. „Probeer in contact te komen met die mensen om de vooroordelen weg te nemen. En heeft u problemen schroom niet de directeur van het opvang centrum op de hoogte te stel len". J. Brugmans deed alvast een voorzet. Zij geeft les aan bui tenlanders waaronder asielzoe kers met een A-status. „Ik no dig mensen uit een kijkje te komen nemen. Dan zie je die mensen keihard werken om de Nederlandse taal onder de knie te krijgen. Ik heb praktisch allemaal leerlingen uit Saraje vo. Wat zij hebben meegemaakt is niet te bevatten. Ik probeer ze Nederlands te leren en ze een beetje warmte te geven". „De asielzoekers vragen van ons alleen een beetje verdraag zaamheid", voegde een aanwe zige er voor alle duidelijkheid aan toe. Een hard applaus was haar deel. DONDERDAG 20 JANUARI 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever Harold de Puysseleijr Aardenburg - Veiligheidsvoorzieningen als airbag en ABS (Anti Blokkeer Systeem) in auto's moeten standaard in elke wagen zitten. Of de aanschaf ervan moet tenminste aantrekkelijker zijn door deze voorzieningen fiscaal af trekbaar te maken. Het is een van de bijdragen aan een veiliger verkeer die dr. L. Beaucourt, hoofd van de afdeling Spoedopnames van het Academisch Ziekenhuis Antwerpen, gisteren op het symposium 'Tussen Karre spoor en Autosnelweg' noem de. Andere maatregelen die Beau court bepleit om het aantal verkeersslachtoffers te doen afnemen zijn onder meer de invoering van 0,0 promille al cohol in het bloed als je nog moet autorijden. Plus de in stelling van een verplicht slui tingsuur van uitgaansgelegen heden en verscherping van de aandacht voor verkeersopvoe- ding in het onderwijs. De 'paracommando van de spoedhulp', zoals de Antwerp se chirurg/traumatoloog ook wel wordt genoemd, overdon derde zijn gehoor in Zeeland Conferentiecentrum in Aar denburg met een spervuur van scherpe uitspraken en con fronterende dia's van slachtof fers van verkeersongelukken met gruwelijke verwondingen. 'U zal een voordracht zien die ge niet gewoon zift om te zien', waarschuwde Beaucourt aan het begin van zijn lezing zeker niet ten onrechte. „Eigenlijk ben ik het beu om te zien dat er geld wordt inge zameld voor kanker of aidsbe- strijding. Hoe waardevol die initiatieven ook moge zijn, er moet meer aandacht komen voor wat wij noemen 'de ver waarloosde ziekte'. Hij doelde met die term op het verkeersongeval, de belang rijkste doodsoorzaak bij men sen tot 34 jaar oud. Vijftigdui zend mensen sterven er jaar lijks aan in de twaalf lidstaten van de Europese gemeen schap, een miljoen Europea nen raakt erbij gewond. Uit eigen ervaring wist Beau court te melden dat alcoholge bruik vaak een rol speelt bij ernstige verkeersongelukken. Driekwart van de mensen die op zijn spoedafdeling terecht zijn gekomen verkeerde onder invloed. „Nu heb ik op zich niets tegen alcohol", aldus de Antwerpse arts. „De vaklite ratuur zegt dat twee pintjes per dag zelfs de kans op een hartinfarct verkleint. Maar er is natuurlijk nog altijd een groot verschil tussen het drin ken van twee pinten op 24 uur tijd, of 24 pinten op twee uur tijd". Van onze verslaggeefster Middelburg - Door cellentekort heeft justitie in Zeeland vorig jaar 39 verdachten naar huis moeten sturen van de 205 die in voorlopige hechtenis moesten. Dat is bijna twintig procent, circa vijf procent minder dan in 1992. In dat jaar moest de Zeeuwse justitie 68 verdachten naar huis zenden van de 242 die opgeslo ten moesten worden in het huis van bewaring: ruim 25 procent. In het arrondissement Breda moest justitie in 1993 201 ver dachten heenzenden tegen 119 in 1992. Daar vonden vorig jaar 1057 voorgeleidingen aan de rechter-commissaris plaats te genover 1017 voorgeleidingen in 1992. Volgens persofficier mr W. Koops van het arrondissement Breda mondt een voorgeleiding nagenoeg altijd uit in voorlopige hechtenis. De Zeeuwse hoofdofficier van justitie mr J. Huijgen verklaart de teruggang in zijn werkgebied van het aantal verdachten dat in voorlopige hechtenis moest, deels door de reorganisatie van de politie. „Daar zijn ze hier veel tijd aan kwijtgeweest, meer dan aan het binnenbrengen van ver dachten. Bovendien, wij werken hier in Zeeland met een beperkte criminaliteitsdruk. En ook vin den we gemakkelijker plaats voor twee dan voor twaalf ver dachten," zet hij zijn problemen af tegen die van zijn Bredase collega. „Wij zijn niet ongelukkig over 1993. Maar krap twintig procent heenzendingen is nog altijd krap twintig procent te veei. De offi cieren van justitie overleven dit wel maar voor de politie, die werkt zich rot... En dan heb je het bekende verhaal: 'Hij is eer der thuis dan wij'." Justitie deelt verdachten in be paalde categorieën in. Iemand die verdacht wordt van een ge weldsmisdrijf, komt in categorie A; iemand die heeft gestolen, komt in B. Vorig jaar is er nogal wat opschudding geweest omdat officieren van justitie soms een 'zware verdachte' voorlopig naar huis stuurden wegens celgebrek. In Zeeland zijn het voorbije jaar alleen B-verdachten naar huis gezonden. „Bijvoorbeeld inbre kers die drugafhankelijk zijn. Bij het naar huis sturen speelt na tuurlijk ook de gedachte een rol dat die mensen vandaag naar huis worden gestuurd maar mor gen toch weer hier zijn." „Je probeert natuurlijk de licht ste gevallen het eerst naar huis te sturen. Wij zitten chronisch te ruilen. Als er A voor de deur staat, dan hebben we nog altijd wel wat B's zitten. Dan gaat er eerst een B uit. En stel dat we alleen A's hebben zitten en er moet een zware A bij dan krijgen we wel plek. Dan lenen we een cel van andere arrondissemen ten." Verdachten van het arrondisse ment Middelburg zitten sowieso verspreid over het land omdat het huis van bewaring in Zee land is afgebroken. „Zo hebben we twintig vaste plaatsen in Bre da en daar moet het arrondisse ment Breda met de vingers af blijven. We hebben ook mensen in Arnhem zitten. En als we echt omhoog zitten en er is alleen plek in Hoorn dan gaat de ver dachte naar Hoorn." Het aantal ontsnappingen uit de gevangenissen was vorig jaar re latief gering. Uit 6800 cellen wisten 59 gedetineerden te ont komen, ofwel 0,9 procent van het totaal. In 1992 namen er 44 de benen (0,7 procent). Tien jaar geleden lieten nog 118 delin quenten (3,8 procent) de gevan- genispoort voortijdig achter zich. Huijgen heeft geen cijfers voor handen maar kan zich niet heu gen dat er vorig jaar gedetineer den de benen hebben genomen die door Zeeuwse rechters zijn veroordeeld. Van onze correspondent Westdorpe - De politie heeft dinsdagavond een 22-jarige Ter- neuzenaar op heterdaad betrapt tijdens een inbraak in een wo ning in Westdorpe. De verdachte zit achter slot en grendel. Buurtbewoners in de Steeland hoorden omstreeks half negen glasgerinkel en waarschuwden de politie. Die trof bij aankomst een man aan die net uit een woning aan de Steeland kwam. Hij werd ter plaatse aangehou den. Bij de achterdeur van het pand vond de politie een zak met goederen. In de zakken van de verdachte werd eveneens een deel van het gestolen goed aan getroffen. De man had de hele woning doorzocht. Hij wilde on der meer sieraden, cassettes en een scheerapparaat meenemen. Van onze correspondent Terneuzen - Bij een verkeerson geval op de kruising Wielingen- laan-Ferlemanstraat in Terneu zen zijn dinsdagdavond twee mensen gewond geraakt. Een 16-jarige bromfietser uit Axel verleende geen voorrang aan de bestuurder van een per sonenauto. Door de botsing raakte de bromfietser en een 20-jarige duopassagier uit Ter neuzen gewond. Ze werden met beenkneuzingen per ambulance overgebracht naar het streekzie kenhuis De Honte in Terneuzen. Na behandeling mochten ze alle bei weer naar huis. I

de Stem | 1994 | | pagina 13