ÏTïS Het extraatje van Unox. oh Misbruik van winst op huizen' Keukens half geld in goes Opa en kleinzoon Terugtrekking Inman verbluft Washington UNITED COLORS OF BENETTON, >pen en f 1994 )etalen! ïr rente) Ï&LD-' 'nt van 'aar koop van compleet i/ 26 inch rAINBIKE >9.- geheel EPZ schenkt Limburg ton voor hulp aan slachtoffers 'Ginekoloog onderzoekt een feutus9 Heerma boos op Teteringen je prijzen t in contanten) I -Zlts, interieur louw kuuroord jot^ vertraagd liiienwerkiiig lost en Raas luman verdringt Invin Koeman autoverkopen jekelderd f66 en CD zijn irootste groeiers 31620-56666 1640-45535 Stich en Korda uitgeschakeld Dagboeken Warren verfilmd Taalunie-ministers bespreken vantlaag in Breda nieuwe spelling iteCenn 'andelljk 0n" Deze week alleen bi] Albert Heijn. cn Aanklacht moord in zaak Epe vervalt Na MAVO HAVO MILIEU TOEZICHT ^neuzen hulst sluis ordstraat 91 Steenstraat 34 Grote Markt 7 8 710311 000218' I I WOENSDAG 19 JANUARI 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1.75 - ZATERDAG: 2,00 i 3h. waarborg Winderig .(jndaag de overgang naar I,en ander weertype, veel ■polking af en toe regen Iei meer wind uit liuidwestelijke richting. „„.id-Bad - De voorzitter Le afdeling Rechtspraak van Jlaad van State in Den Haag (it gisteren de bouwaanvraag (t het kuuroord in Cadzand- jd geschorst. Het project loopt Ermee ernstige vertraging op. Igens Cadzand Projekten, het Jiijf dat het plan ontwikkelt, Ckent het uitstel niet dat de |n van het kuuroord met va- jüewoningen nu volledig van nis. |SE ZEELAND C1 lie - Peter Post en Jan Raas lien in 1995 samen met een liteurwielerploeg beginnen I de doorstroming naar de lis te bevorderen. De Amstel- jer.se ploegleider ziet in Jaca Jnegraaf, die onlangs noodge- longen zijn profcarrière moest lindigen, de ideale ploegleider Ir het 'opleidingsinstituut' b amateurs. BE SPORT - B1 (nis-Arthur Numan neemt zo dals zeker de plaats vah zijn lot Erwin Koeman in in 1 Oranje-team, dat vanavond I Tunis uitkomt in het oefen- :1 met Tunesië. Aron Winter J waarschijnlijk een helft als Indekker worden ingezet.- ■ZIESPORT - BI tslerdam De verkoop van larve personenauto's in Neder- f rs vorig jaar met 20 procent '1 ten opzichte van 1992. bolste verliezers zijn Audi en J Japanse autoproducenten. |k Volvo moet terrein inleve- De verkoop van tweede- pis auto's is wel enigszins genomen. |ÏE ECONOMIE- A6 ig - D66 is de grootste fier bij de deelnaftie aan de 'eenteraadsverkiezingen op 2 'Jrt. blijkt uit de gisteren in leverde kandidatenlijsten voor 'verkiezingen. D66 deed bij de 'kiezingen in 1990 nog maar 265 gemeenten" mee. Dit jaar de partij volgens eigen opgaaf "eed voor deelname in 405 de 636 gemeenten in ons f*t Ook extreem-rechts is veel ttker vertegenwoordigd dan jaar geleden. De Centrum- woeraten willen meedoen in la gemeenten; dat was vier geleden nog maar in negen, 'centrumpartij (CP'86) isaan- ®8 in zeventien gemeenten negen 1990. De CP con- weert zich op de Randstad, mikt met alleen daarop, a' ook op Noord-Brabant en mburg. OOK ZEELAND-C1 Los Angeles (rtr/afp) - Een dag na de aardbeving die aan minstens 34 personen het le ven kostte, openbaren zich de enorme problemen waarmee de Amerikaanse metropool te kampen krijgt voordat het gewone leven weer op gang komt. Het uitgebreide net van snelwe gen rond de miljoenenstad, met de drukst bereden routes ter we reld, is zwaar aangetast. Het zal zeker een jaar duren voordat de ingestorte wegen, bruggen en viaducten zijn hersteld en de inwoners van Los Angeles en omringende steden weer volledig van de snelwegen gebruik kun nen maken. De ravage op vier snelwegen rond de metropool leidde er gis teren toe dat autoritten die nor maal gesproken dertig minuten in beslag nemen, twee uur duur den via de lokale wegen. Het herstel van de snelwegen (totale lengte 1200 kilometer) kost ten minste 200 miljoen gulden, zei de gouverneur van Californië, Pete Wilson De totale schade van de aardbeving wordt door verzekeraars op een bedrag van 14 miljard gulden geschat. Het schadebedrag liep gisteren op door een aantal hevige na schokken. Een nabeving van 4,7 op de schaal van Richter om ongeveer half acht 's ochtends plaatselijke tijd, was krachtig genoeg om verdere schade te veroorzaken. Een half uur later Viaducten stortten in en wegen zakten weg door de aardbeving in Los Angeles. Hier inspecteert een politieman zo n wegverzakking.^ schrokken de inwoners van de miljoenenstad opnieuw door een vergelijkbare schok. De speur tocht naar mogelijke slachtoffers onder ineengestorte gebouwen gaat ondertussen onafgebroken door. Door de aardbeving in de vroege uren van maandag, met een kracht van 6,6 op de schaal van Richter, kwamen ten minste 34 mensen om het leven, raakten honderden mensen gewond, en tienduizenden mensen dakloos. Veel inwoners brachten daar door de nacht door in parken en op sportterreinen, waar ze in slaapzakken en tenten lagen. Bij hen voegden zich veel inwoners die uit angst voor een nieuwe beving niet thuis durfden te blij ven. De politie van Los Angeles heeft de stad strak in haar greep. Er werd maandag een nachtelijk uitgaansverbod uitgevaardigd om plunderingen en rellen te voorkomen. Alleen reddingswer kers, militairen en medisch per soneel werden van het uitgaans verbod uitgezonderd. Duizenden politiemensen, ver sterkt met sheriffs uit de wijde omgeving, patrouilleren in de straten. Politiecommissaris Wil lie Williams beloofde snel op te treden om plunderingen te voor komen. Volgens de politie heb ben zich maandag slechts spora disch gevallen van plundering voorgedaan en zijn verscheidene arrestaties verricht. ZIE OOK BUITENLAND - A4: 'Golden State' minder in trek In een van de hangars van de vliegbasis Eindhoven heeft prins Bernhard gisteren het Groot Militair Brevet uitgereikt aan kroonprins Willem-Alexander. Prins Bernhard was aanwezig in zijn hoedanigheid van generaal bij de luchtmacht. Willem- Alexander, die de rang van kapitein heeft bij de luchtmacht, is in de afgelopen maanden op de vliegbasis Eindhoven opgeleid tot F-27 vlieger. Prins Claus en mr. Pieter van Vollenhoven woonden de uitreiking ook bij. Prins Willem-Alexander, die voor de benodigde vlieguren regelmatig als gastvlieger bij het 334- squadron zal terugkeren, krijgt in de nabije toekomsteen omscholing tot vlieger op een C-130 Hercules of de Fokker 60 Utility. Met name de C-130's zullen worden ingezet voor het uitvoeren van humanitaire hulpvluchten. foto anp Middelburg - De Elektriciteits Produktiemaatschappij Zuid (EPZ) schenkt honderdduizend gulden aan de slachtoffers van de overstro mingsramp in Limburg. Personeel en bedrijf geven vijftigduizend gulden aan het het fonds 'Help 't Zuiden, 't is een ramp', dat geld uitkeert aan particulieren. Het bedrijf EPZ geeft eenzelfde bedrag aan het comité Ondernemers voor Ondernemers. Dit comité geeft financiële hulp aan ondernemin gen die schade hebben gelegen door het water. Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - Politiek Washington heeft gisteren verbluft gereageerd op de plotselinge terugtrekking van de oud-admiraal Bobby Wray Inman (62) als president Clintons kandidaat vooï het ministerschap van Defensie. Inman trok zijn kandidatuur in omdat hij naar eigen zeggen onheus kritisch bejegend is door de Amerikaanse media en omdat de republikeinse oppositiepartij een complot tegen hem zou hebben gesmeed. Republikeinse leiders noemden Inmans motivatie 'bizar'. Ook woord voerders van Clintons Democratische partij zeiden geen weet te hebben van een anti-Inmancampagne van de Republikeinen. In de Amerikaanse pers is wel enige kritiek geweest op Inman, maar die was mild in vergelijking met de manier waarop andere kandidaten voor hoge politieke functies in de VS veelal tegemoet zijn getreden. Tijdens een persconferentie vanuit zijn woonhuis in Texas fioemde Inman onder andere perscommentaren op het feit dat hij had verzuimd belasting te betalen voor een huishoudelijke hulp, als iets wat hem de lust heeft ontnomen minister te worden. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 VANDAAG IN DEZE KRANT De als.tweede geplaatste Michael Stich (foto) en Petr Korda, de winnaar van de Grand Slam Cup, zijn in de eerste ronde van de Australische ten niskampioenschappen uitgeschakeld. Stephanie Rottier ging onderuit te gen Gabriela Sabatini. ZIE SPORT - 82 Amsterdam (anp) - De dag boeken die de schrijver en dichter Hans Warren (72) sinds het eind van de jaren zeventig publiceert, worden verfilmd. Filmproducent Hans Klap heeft deze week de rechten van de elf dag boeken gekocht. De opnamen voor de bio scoopfilm beginnen op zijn vroegst volgend jaar. War ren is, zegt Klap, 'uitermate verrast over de op handen zijnde verfilming.' Klap speelt met de gedachte de film ook voor televisie te maken, in de vorm van een dagelijkse soap. INHOUD 2 KATERNEN Binnerv/Buitenland Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids RTV-programma's A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D D2 (ADVERTENTIE) 'afdelvers: ^aar karwei ehJ^?aas art>e'dsomstan- t Men van grafdelvers laten j, wensen over. Het vele tin 6n. dagelijkse confron- iet ei c'ood' §aan velen «un e koude kleren zitten, een rapport van de itknmfSpectie Amsterdam. De 'nip,,: n z''n voor de inspectie Wie een kuil graaft voor een ander... De drie heerlijke smoorsauzen van Unox, waarmee u uw kipmaaltijd In no time nog lekkerder maakt nu voor no price, oftewel: extra voordelig. En het stukje kip dat u nodig hebt doen we er voordelig bij. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 22 |anuari a.s. Unox Chicken Tonight Kerrie, Hawaï of Groenten-room, Q QQ pot 500 gram kilo 500 gram -925 Cn Kippebouten, kilo -533T 4.99 O QQ 500 gram Kipfilet 14.90 7.95 Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Twee Nederlandse bewindslieden - Ritzen en D'Ancona -, en twee Vlaamse ministers - Weckx en Van den Bossche - gaan een zwaar dagje tegemoet. Ze be spreken vandaag in Breda het eindrapport van de Spel lingscommissie van de Ne derlandse Taalunie. De commissie doet daarin voor stellen om een einde te maken aan het onderscheid tussen de voorkeur- en de toegelaten spel ling. De Vlaamse krant De Standaard publiceerde gisteren al delen uit het totnutoe geheim gehouden rapport. Dat bevat een nieuwe regeling voor bastaardwoorden, verbindingsklanken en dergelij ke. Als de bewindslieden de voor stellen van de Spellingscommis sie goedkeuren, komt er een nieuw Groen Boekje (dat al da teert uit 1954) en zullen we, zoals De Standaard het gisteren formuleerde, moeten wennen aan woorden als klakson, fasade, ginekoloog, sjampo en feutus. Uit het krante-artikel valt tege lijk op te maken, dat de spelling er niet bepaald eenvoudiger én logischer op wordt. Voor de spraakklank 'k' zouden de spel lingen 'c', 'qu' en 'x' vrijwel uitgebannen worden, complex wordt dan: kompleks. Maar an derzijds zou de schrijfwijze van vreemde woorden zoals cake, eau de cologne, quasi, beige en computer gehandhaafd blijven. Ook de spelling van woorden als adoptie, lucifer, atelier en taxi blijft dezelfde, schrijft De Stan daard. De Spellingscommissie maakt een onderscheid tussen bastaardwoorden en vreemde woorden, al is de logica van die redenering niet duidelijk. „Zelfs taalkundigen hebben het er moeilijk mee," beweert de Vlaamse krant. Daarom wellicht wordt aan de Taaladviescommissie van de Taalunie gevraagd bij de samen stelling van de nieuwe woorden lijst rekening te houden met het maatschappelijk draagvlak van Van onze verslaggever Mathieu Kothuis Den Haag/Teteringen/Breda - Staatssecretaris Heerma van Volkshuisvesting moet er niets van hebben dat gemeenten hun woningbezit verkopen en de winst vervolgens gebruiken voor andere doeleinden dan de volkshuisvesting. Met de verkoop van woningbe drijven zien veel gemeenten hun kans schoon om gaten in hun begroting te dichten of nieuwe voorzieningen te realiseren. De 'zaak Teteringen' vormt een nieuwe testcase voor Heerma. Vorig jaar maakte deze gemeen te met 5.500 inwoners maar liefst zeven miljoen gulden winst op de verkoop van ruim 400 gemeentewoningen aan woning bouwcorporatie St. Joseph in Breda. Dit geld willen B en W van Teteringen nu in het kader van de dorpsvernieuwing be stemmen voor de renovatie van de dorpskern. Heerma neemt deze in zijn ogen oneigenlijke bestemming van volkshuisvestingsgeld hoog op. Begin volgende maand vindt hierover in Den Haag een ge sprek plaats tussen Heerma en B en W van Teteringen. De provin cie Noord-Brabant houdt inmid dels de goedkeuring op van de Van onze rechtbankverslaggever Zutphen - Justitie in Zut- phen heeft in de Eper incest zaak de aanklacht moord, dan wel doodslag op pasge boren baby's laten vallen. „Daarvoor is op dit moment niet voldoende bewijs voorhanden," zei gisteren officier van justitie mr. M.H. de Weert tijdens de eerste dag van het Epe-proees. Wei blijft het verwijt staan dat de drie hoofdverdachten zich schuldig hebben gemaakt aan het afbreken van zwangerschap pen en het zwaar mishandelen van twee zusjes uit Epe, waar door de dood van een aantal ongeboren vruchten zou zijn ver oorzaakt. De officier zal pas in haar requisitoir vertellen wat de achtergrond is van haar medede ling. Dat requisitoir wordt niet eerder dan vrijdag verwacht. De hoofdverdachten, die eerder al voor seksueel misbruik van de zusjes zijn veroordeeld, ontken den gisteren iets af te weten van de dood van de baby's en de foetussen. De vader en de moe der hebben bij de politie en de rechter-commissaris wel beken tenissen afgelegd. ZIE OOK PAGINA - A2: Baby's kregen postuum namen gemeentebegroting voor 1994. In die begroting is de zeven miljoen gulden al verwerkt. „Als we dat geld niet krijgen dan hebben we een groot probleem en een flink begrotingstekort", aldus een woordvoerder van de gemeente. Heerma werd al in september door de Inspectie voor de Volks huisvesting in Noord-Brabant op de zaak Teteringen gewezen. Volgens H. Beerens van de In spectie in Eindhoven is het bezit van het woningbedrijf opge bouwd met rijksbijdragen en de opbrengst van de huren. Het ministerie vindt dat al die lasten en lusten van woningbedrijven in de sector volkshuisvesting thuishoren. Bij fusie of privatisering van gemeentelijke woningbedrijven is er veelal geen probleem omdat ihet hele bezit overgaat naar de nieuwe corporatie. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 (ADVERTENTIES) grarlsche pleidings entra West-Brabant Groene Delta Zeeland Kies voor het milieu met de nieuwe M.B:0.- opleiding Informatie: A.O.C. West-Brabant (m.l.t.s. Breda) 076-143440 Hans Verkerk Keukens is bezig zijn 32e filiaal te bou wen in Goes. Tijdens deze opbouw hebben wij een te gekke voorverkoopactie. Wij verkopen een aantal keu kens en apparaten voor half geld. Tevens hebben wij een groot aantal keu kens en apparaten die voor half geld leverbaar zijn. (niet uit voorraad) Kom snel langs want nu kopen bete kent nu geld verdienen bij Hans Verkerk, aan de Ringbaan West 2b, voor heen van Dijke vakantie land, te Goes. Bel voor info: 01100-16451. nieuwe woordvormen en de kos ten die gepaard gaan met een wijziging van de spelling. Politiek kan de nieuwe spelling nog veel voeten in de aarde heb ben. In de Interparlementaire commissie van de Taalunie zit ten weliswaar Nederlandse en Vlaamse volksvertegenwoordi gers, maar supra-nationale be voegdheden heeft de Taalunie niet. Het is best mogelijk dat, voordat de nieuwe spelling wordt ingevoerd, de onderschei den parlementen in Nederland en Vlaanderen er nog eens af zonderlijk over willen debatte ren. Maar in dat geval zal er van de voorstellen vermoedelijk wei nig meer overblijven, is de ver wachting. Een mogelijkheid om dat te omzeilen is de gewijzigde spelling in Vlaanderen per de creet in te voeren en in Neder land bij Algemene maatregel van Bestuur. Vooral de Vlamingen dringen sterk aan op de wijzigingen. De gedrukte media in Vlaanderen gebruiken al langer een duidelijk afwijkende spelling. PRINSEN Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van dé vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:. Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) kwartaal acceptgiro 87.20 kwartaal automatisch 84.70 maand automatisch 29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- f gen hebben. Stuur deze bon In een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. E STEM. EEN KRANT DIE IE WAT ZEG

de Stem | 1994 | | pagina 1