Overleg over cultuurbeleid Vrees Het een PvdA Terneuzen doet niet mee aan lijstverbinding met Groen Links Terneuzense wethouder met collega-portefeuillehouders om de tafel Geen opheffing Vekabo in Zeeuws-Vlaanderen CDA Terneuzen: 'Minder woon-werkverkeer' POLITIE RAPPORT 'Maatschappij heeft altijd vertrouwenspersoon nodig' 'Geen belastingverhoging Wandeling in Wemeldingi Ziekenhuizen o DE STEM ZEELAND pESTEM MARKTEN Regionale filmdag Angelo Laurfeijns jeugdkoning 1994 Experts verbazen z Brug WOENSDAG 19 JANUARI 1994 Van onze verslaggever Terneuzen - De PvdA in Ter- neuzen doet niet mee aan een lijstverbinding met Groen Links voor de komende ge meenteraadsverkiezingen. Volgens voorzitter H. Leunk is er, naast datgene dat de partijen ter linkerzijde moge lijk bindt, in de afgelopen raadsperiode verschil van op vatting geweest tussen de raadsfracties van PvdA en Groen Links over een paar belangrijke zaken. Leunk maakt dat kenbaar in een brief aan het bestuur van Groen Links in Terneuzen. Dat bestuur vroeg aan de PvdA en D66 een lijstverbinding aan te gaan om dat stellingname en stemmingen uit de afgelopen zittingsperiode voldoende aanleiding gaf dit voorstel te doen en aan de ach terban te verdedigen. Groen Links wil op deze manier berei ken dat elke stem die op D66, PvdA of Groen Links wordt uit gebracht ook binnen dat blok blijft zodat zo veel mogelijk restzetels binnengehaald kunnen worden. Maar de PvdA wil hieraan niet meewerken. Volgens voorzitter Leunk verschillen beide partijen over twee belangrijke zaken dui delijk van mening. De drugpro blematiek in de binnenstad en de intensieve begeleiding van lang durig werklozen en de banen pool. „De PvdA vindt dat het bestrijden van de overlast van het drugtoerisme voor de bewo ners prioriteit heeft boven libe ralisatie van het beleid ten aan zien van softdrugs. Groen Links legt de nadruk op de liberalisa tie". Ten aanzien van de intensieve begeleiding van langdurig werk lozen en de banenpool zegt Leunk: „Omdat het sociaal en economisch niet toelaatbaar is dat mensen bij gebrek aan werk voor zeer lange tijd naar de zijlijn van de maatschappij wor den gedrongen, hecht.fle PvdA veel belang aan deze. projecten. De projecten kregen geen steun van Groen Links". Leunk wijst erop dat in 1990 hetzelfde punt aan de orde was. ,-,Onze ledenvergadering besloot toen niet deel te nemen aan de voorgestelde lijstverbinding om dat de leden onder andere niet geassocieerd wilden worden met een andere partij". Vanwege de verschillen in op vatting over bepaalde zaken zou een ledenvergadering moeten in stemmen met een andere dan de in 1990 vastgelegde koers wat betreft het aangaan van lijstver- bindingen. Omdat de termijn tussen de ontvangst van de brief van Groen Links (10 januari) en de inlevering van de kandidaten lijsten (18 januari) volgens de voorzitter te kort is voor het bijeen roepen van de leden, blijft de PvdA dus bij het oude stand punt. Van onze verslaggever Terneuzen - Wethouder W. de Zeeuw van Terneuzen gaat binnenkort met de collega-portefeuillehouders van cultuur van de overige Zeeuws-Vlaamse gemeenten om de tafel zitten om te bekijken hoe in de toekomst met cultuur in Zeeuws-Vlaanderen moet worden omgegaan. Dit gebeurt op aandringen van de Schouwburgcommis sie die hiertoe gisteren besloot. Directe aanleiding voor dit ge sprek zijn de perikelen omtrent de subsidiëring van het Festival van Zeeuws-Vlaanderen. De Schouwburgcommissie hoopt dat door dit gesprek de ver standhouding tussen de betref fende wethouders verbetert en dat een aanzet wordt gegeven voor de ontwikkeling van een stuk cultuurbeleid. „Ik vraag me af of de omliggen de gemeenten zich betrokken voelen bij het culturele aanbod en de podiumkunsten. Je merkt dat aan het festival en ik erger me nog steeds aan het feit dat het nieuwe theater zo gemakke lijk terzijde is geschoven terwijl alle gemeenten gebaat zijn bij een goede bovenlokale voorzie ning", aldus commissielid R. van de Bosch. „Wellicht moeten we als Schouwburgcommissie de hand in eigen boezem steken en moeten we bekijken hoe de ge meenten nadrukkelijker bij het culturele aanbod en de podium kunsten betrokken kunnen wor den". Misverstand De gemeente Axel besloot on langs haar subsidie voor het fes tival in te trekken. Axel zegt namelijk dat Terneuzen de ton subsidie van de provincie voor de regionale podiumkunsten di rect doorsluist naar het Zuid- landtheater terwijl dat geld juist voor het festival gebruikt kan worden. Maar volgens directeur Y. Mergler berust dat op een groot misverstand omdat dit geld niet bedoeld is voor de podiumkunsten maar specifiek voor het Zuidlandtheater, de Stichting Jazz en de Stichting Bluespromotion. Commissielid W. van Walraven vertaalde dat in onderling gekis sebis. „Het festival wordt ge bruikt om een dreigement te ui ten. Is zeer betreurenswaardig. Het festival is hiervoor immers veel te waardevol. Dit toont aan dat de verbondenheid van een aantal gemeenten met het festi val zeer te wensen overlaat. Het Festival van Zeeuws-Vlaanderen is zeker geen Terneuzense aan gelegenheid. Daarom vragen we of de portefeuillehouders zich willen herbezinnen om bepaalde cultuuruitingen binnen Zeeuws- Vlaanderen veilig te stellen". Volgens Van de Bosch is het niet de bedoeling geweest van Axel het festival te torpoderen. Deze gemeente wil in zijn ogen juist een signaal afgeven dat het met de onderlinge samenwerking niet best gesteld is. „In ieder geval denk ik dat door het ge sprek een goede basis wordt ge legd waardoor Axel op haar be sluit terugkomt". Onvermogen De Zeeuw voelde in eerste in stantie niet veel voor een ge sprek. Hij ergerde zich nog ma teloos aan de opstelling van col lega-wethouder J. van Schaick (cultuur) van Axel afgelopen maandagavond tijdens de uitrei king van de cultuurprijs in Hulst. „Hij gaf collega-wethou ders een brevet van onvermogen. Grote nonsens. Het Festival is geen Terneuzense aangelegen heid maar een Zeeuws-Vlaams verhaal. Van Schaick geeft zich zelf een brevet van onvermogen. Daarom betwijfel ik of we elkaar in redelijkheid kunnen vinden". Maar onder druk van de Schouwburgcommissie besloot De Zeeuw gisteravond toch een gesprek aan te gaan. Zuidland- theater-directeur Y. Mergler had voor de commissieleden nog een aardige verrassing in petto. Zij kondigde namelijk aan dat de provincie bereid is gedurende vier jaar jaarlijks een subsidie van 75.000 gulden te geven voor het Festival van Zeeuws-Vlaan deren. Wel onder de voorwaarde dat een beleidsplan wordt over legd. En dat is volgens Mergler geen probleem. Dat moest twee derde zijn van de meerderheid van 37 leden, terwijl drie kwart van het totaal ook daadwerkelijk aanwezig moest zijn. Tijdens de telling waren slechts 22 aangesloten le den aanwezig. Statutair te wei nig voor de opheffing. Dat zal nu moeten gebeuren op 1 februari op een nieuwe jaarver gadering in de kantine van het vliegterrein Nieuwvliet aan de Sint Jansdijk. Die vergadering begint om 19.30 uur. Vanuit de leden werd nog wel geopperd om toch maar voor de opheffing te stemmen. De aanwezigen voel den daar wel voor, ook gezien de voordelen van een afdeling. Het bestuur kon echter gezien de statuten geen kant op en moest besluiten om tot 1 februari te wachten. Groot vraagteken op de jaarver gadering was nog het aantal eenheden dat de Kampeerboeren mogen hebben dit jaar. Strijd punt is of de vijftien eenheden nu voor zes of voor elf weken mag gelden. Gemeente-ambte naar C. Lips van de gemeente Oostburg vertelde dat eerst maar eens afgewacht diende te worden wat de Eerste Kamer ging be sluiten over de wet Openluchtre creatie. „Die wet wordt in maart van dit jaar behandeld. We gaan er vanuit dat de wet goedge keurd zal worden," sprak hij bemoedigend. De bedoeling is dan dat over kortere periodes vijftien eenhe den bij de kampeerboeren mogen Mr. A. van Stee: 'Eigenlijk ben ik er toevallig ingerold'. Terneuzense notaris Van Stee stopt er na 23 jaar mee: FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondent Cadzand - De Vekabo (Vereniging van Kampeerboeren) Zeeuws-Vlaanderen is gisteravond nog niet opgegaan in de Vakabo Zeeland. Op de algemene ledenvergadering gistera vond in Du Commerce in Cadzand was niet het vereiste ledenaantal aanwezig. staan. De provincie heeft ook al overleg gevoerd met de gemeen tes. De uitkomst daarvan is dat bijvoorbeeld in de periode van 5 mei tot een met 24 mei, waarin Hemelvaartsdag en Pinksteren vallen, ook 15 tenten en cara vans mogen staan. Tevens geldt dat voor de maanden juli en augustus tot en met het laatste weekend van 28 augustus. Lips vertelde er nog wel bij dat, in dien de wet niet aangenomen zou worden, de oude regeling weer zou gelden voor zes weken in het hoogseizoen. De nieuwe wet op de Openlucht recreatie stichtte toch enige ver warring bij sommige kampeer boeren. Er was bij enkelen, al meer aanvraag dan de huidige tien eenheden die gehanteerd worden. Wat nu te doen?, zo werd gesteld. Vanuit de vergade ring kwam het laatste kersverse bericht dat op de huidige ont wikkelingen geanticipeerd mocht worden. Voorzitter A. van Belleghem blikte op de jaarvergadering ook nog even terug op 1993. Daar over was zij niet ontevreden qua bezetting. Alleen de maanden september en oktober vielen te gen door het slechte weer. Een punt van kritiek was de grote stijging van de afvalstoffenhef fing en de toeristenbelasting. Verder wees zij de leden op de strengere normen die zullen gel den voor wc's, douches en was tafels. EIGENLIJK wilde hij na zijn hbs-tijd in Bergen op Zoom naar de Kunstaca demie. „Daarmee verdien je het zout in de pap niet", waarschuwde zijn praktisch ingestelde va der, die een schildersbe drijf op Tholen runde. Van onze verslaggever Rein van der Helm EEN STUDIE economie in Rot terdam zag hij, na het studiepro gramma bekeken te hebben, niet zitten. Hij koos voor de Belas tingacademie. Te laat voor in schrijving moest een jaartje no tariaat (Leiden) de wachtperiode voor de studie tot belastingin specteur overbruggen. Hij bleef in Leiden, studeerde af en werd uiteindelijk in 1971 notaris in Terneuzen. Nu, in 1994, neemt hij afscheid van het ambt. „Een prachtig beroep, je hebt altijd met men sen te doen. Ook een blijvend beroep, want de maatschappij heeft altijd een vertrouwensper soon nodig. En dat is de notaris bij uitstek", zegt notaris mr. A. van Stee (61). „Eigenlijk ben ik er toevallig ingerold. Want doordat ik mij te laat meldde voor de Belastinga cademie - daarvoor moest je in maart van het nieuwe studiejaar al een toelatingsexamen doen - kwam ik in Leiden terecht. Want dat was, volgens een deskundige van de academie, een mooi op stapje voor de belastingstudie", zegt Van Stee in zijn sfeervolle werkkamer in het fraaie kan toorpand aan de Herengracht in Terneuzen. De studie voor notaris werd wel iswaar in Leiden gegeven, maar staatsexamens in Den Haag be paalden of men zich uiteindelijk kandidaat-notaris mocht noe men. „Schriftelijke examens werden gehouden in de Weeska mer, bij het Binnenhof, en voor mondeling moesten wij naar de Pulchri Studio." In 1957 was het studeren voor de jonge kandidaat-notaris nog niet gedaan. Hij combineerde plaat singen als kandidaat in Woerden (2 jaar) en Bergen op Zoom (13 jaar) succesvol met een advond- studie rechten. Een paar zaken stonden voor hem toen al vast. Als hij notaris werd, moest dat in Zeeland zijn, hij wilde zeker geen notabel zijn en het liefst zou hij dan stoppen rond zijn zestigste. De voornemens zijn in vervulling gegaan. Na enkele keren als tweede kandidaat te hebben ge staan voor standplaatsen in Mid den-Zeeland, werd hij bij Ko ninklijk Besluit in 1971 benoemd als notaris in Terneuzen. De als kandidaat opgedane ervaringen moesten worden omgezet in een eigen praktijk. En nu, op zijn 61e, zet hij er een punt achter. En wat dat notabel zijn betreft? „Onze voorgangers, de generatie voor ons, werden echt als een notabel gezien. Iemand die je met schroom benaderde en waarvoor je ontzag had. Ik heb dat altijd verafschuwd. Ik heb altijd gezegd: ik blijf gewoon en ik hoop dat ik altijd zo bij men sen ben overgekomen. Ik stel iedereen altijd graag op zijn ge mak. Je merkte dikwijls bij men sen, die voor het eerst met een notaris in contact komen, een zekere drempelvrees. Dat pro beerde ik altijd zo snel mogelijk weg te nemen. En dan heeft men in de gaten het met een gewoon mens van doen te hebben. En .dat praat dan weer heel gemakke lijk". In 1975 associeerde Van Stee met zijn collega Everaars. „Wij waren de eerste associatie in Zeeland. Voordeel van samen werken is dat je bepaalde spe cialisaties kunt verdelen. Want de laatste tientallen jaren is er zoveel op notarissen afgekomen dat het bijhouden van het hele vakgebied bijna ondoenlijk is. Het is eigenlijk het nadeel van deze tijd, er verandert enorm veel. Alle vakliteratuur bijhou den is onmogelijk. Daarom denk- ik dat eenmanskantoren het op den duur erg moeilijk gaan krij gen, iets wat onze Broederschap ook onderkent", zegt Van Stee. Twee deelgebieden trokken Van Stee: vennootschapswerk en fa milierecht. Uiteindelijk werd hij op het nu drie notarissen tellen de Terneuzense kantoor de 'man van familiezaken'. En in die hoedanigheid heeft hij, zoals hij zegt, de Zeeuws-Vla- ming echt goed leren kennen. „En die Zeeuws-Vlaming is in het algemeen een braaf mens. Onenigheden over erfenissen, de zogenaamde ruzie-boedels, ko men hier veel minder voor dan elders in het land." Wat niet meer voorkomt, maar vroeger soms schering en inslag was, is het maken van testamen ten waarbij de erflater op zijn/ Van onze verslaggever Terneuzen - Het CDA in Terneuzen wil het woon-werkverkeer terugdringen. Volgens deze partij is dit verkeer de grootste veroorzaker van files en op stoppingen. In het gemeenteprogramma 'Duurzaam Vernieuwen' voor de komen de gemeenteraadsverkiezingen wordt een aantal suggesties gedaan om dit streven mogelijk te maken. Zo moet selectief autogebruik worden be vorderd door parkeermogelijkheden bij knooppunten van het openbaar vervoer (busstation binnenstad en bij de aansluiting van de Westerschelde Oeververbinding) te verruimen en parkeerplaatsen bij bedrijven te beperken. Ook wordt het autogebruik teruggedrongen door de aanleg van carpool plaatsen. Dit geldt volgens het CDA zeker voor het aansluitingspunt op de te realiseren WOV. Ook meent het CDA dat in de stads- (en dorps)centra, die per fiets en met het open baar vervoer goed bereikbaar zijn, de be schikbaarheid van de parkeermogelijkheden beperkt moet worden. Verder wordt de bin nenstad autoluw of, indien mogelijk, auto vrij gemaakt. De gemeente moet verder de gezamenlijke bedrijven stimuleren tot het instellen en uitbreiden van carpooling en groepsvervoer. De gemeente zelf moet het gebruik van het openbaar vervoer door de eigen werknemers stimuleren. Het CDA pleit ook voor een sluitend en verkeers- en sociaal veilig voet- en fietspa dennetwerk. Het fietsverkeer wordt daar naast bevorderd door te zorgen voor goede en veilige stallingsmogelijkheden voor de fiets. Ook wil het CDA gebruik van open baar vervoer verder stimuleren. Het open baar vervoer moet beter op de vraag worden afgestemd en beter toegankelijk worden ge maakt voor bejaarden en gehandicapten. Verder moet de taxi beter worden benut als collectief groepsvervoer en is het realiseren van openbaar vervoer op maat gewenst. Daarbij kan worden gedacht aan vervoer van deur tot deur (voor ouderen en gehandi capten) maar ook aan oproepsystemen (bij voorbeeld pendelbussen en groepstaxi's) voor die gebieden, waar het openbaar ver voer volgens een vaste dienstregeling onren dabel is. Het CDA breekt in het programma ook een laris voor de verkeersveiligheid. Met name in woonwijken en in de schoolomgeving. De veiligheid kan worden verbeterd door het herinrichten van wegen, het nemen van snelheidsremmende maatregelen en het uit breiden van dertig kilometer gebieden. Daarnaast moeten kruispunten en wegvak- ken waar veel ongelukken gebeuren worden verbeterd. In verband met de verkeersveiligheid vindt het CDA een spoedige realisatie van de rondweg om Zaamslag met aansluiting op de N61 voorbij Zaamslagveer dringend ge wenst. Ter voorkoming van een onnodige toename van de verkeersbelasting en daar mee de onveiligheid in Terneuzen en Hoek moet al het mogelijke worden gedaan voor een directe aansluiting van de WOV op de N61 en de ondertunneling van het kanaal ter hoogte van de brug bij Sluiskil. Het CDA stipt het opstellen van een lokaal veiligheidsplan aan waarin een concrete doelstelling inzake het terugdringen van het aantal verkeersslachtoffers is opgenomen. In dit plan moeten alle bouwstenen aanwezig zijn voor preventie en handhaving van de openbare orde en veiligheid in de gemeente. Dat houdt in een jaarlijks op te stellen lokale openbare orde- en veiligheidsrapportage, een politiebeleidsplan en een politiejaarver- slag. Het CDA vindt het ook gewenst dat de gemeenteraad wordt betrokken bij de be leidscyclus voor de sturing van de regiopoli tie. Op een zodanige manier dat een daad werkelijke beïnvloeding van het beleid mo gelijk is. Aandacht wordt besteed aan de te behalen resultaten van de politie-inzet maar ook ziet de raad toe op de wijze waarop de politie haar taak uitoefent in relatie tot de lokale samenleving. Diefstal Axel - Een 58-jarige inwoner uit Axel deed bij de politie aangifte van diefstal van drie panelen van een ijzeren gara ge. De garage had hij gekocht van een bedrijf dat in de om geving van de Joost de Moor straat bezig is met het uitvoe ren van sloopwerkzaamheden. De garage stond gereed voor transport. Twee mannen uit Axel zijn door de politie ge hoord, verdacht van diefstal. Ze hadden een schutting nodig en dachten die te vinden bij de te slopen woningen. Ze tro(|e, drie panelen aan van de ge en namen deze mee. Vals geld Sluiskil - Een 61-jarige naar van een frituur in Sfi kil heeft aangifte gedaan ïa uitgifte van vals geld. f;t werknemer van de zaak fc voor een klant een bankbilj van 5000 Belgische frank g wisseld voor een bedrag tl 250 gulden. Later kwam a» het licht dat het bankbilje vals was. haar sterfbed lag. „Dat heb ik soms als heel naar ervaren". Te genwoordig komt dat nauwelijks meer voor, omdat veel mensen al op jonge leeftijd hun zaakjes regelen. „De mensen zijn mondiger ge worden en de voorlichting over het notariswerk is veel beter. Het zeer passieve, zoals dat vroeger bestond, is er niet meer. En het is heel leuk als je met jonge mensen, die willen gaan samenwonen, rond de tafel gaat zitten om samenlevingscontrac ten op te stellen. Dan werk je echt met mensen, die veel ver trouwen in je stellen". De laatste jaren is her en der 'de notaris' in opspraak gekomen. Van Stee wuift dit weg. „Als je denkt dat bij een zaak echt iets scheef zit, moet je die weigeren. Hoewel dat weigeren ook niet zo gemakkelijk is, volgens de wet ben je verplicht je diensten te leveren." Toch heeft hij wel eens zaken moeten weigeren. „Dan werd gevraagd een verkoopcon tract voor een huis op te stellen met een andere verkoopprijs dan werkelijk was betaald. Dan zei ik: zoek maar een ander." Helemaal los van het notaris- werk is hij komende jaren nog niet. Hij blijft tot zijn 65e, de officiële pensioendatum van de notaris, als adviseur verbonden aan het Terneuzense kantoor. „Ik mag ook waarnemen, als dat nodig is. Maar ik werk dan al leen, als het mij uitkomt en in mijn eigen tempo". Goes - Aardappelen: (excl. BTW) veldsgewas 12-13 cent per kg, 0 mm opwaarts 12.75-13.75 cent per kg. Notering Rotterdamse beurs d.d. 18-1-1994 40-50 mm 14'/2-15 cent per kg, 50 mm op waarts 16-16'/2 cent per kg. Uien: (excl. BTW) uien (schuur) 15-17 cent per kg. Granen, zaden en peulvruchten: brouwgerst 33.75 per 100 kg, voergerst 25.75 per 100 kg, haver 31.00 tot 33.00 per kg, tarwe 28.25 tot 29.50 per 100 kg, blauw- maanzaad pr. doorsn. 540.00 tot 575.000 per 100 kg, blauw- maanzaand boerensch. 490.00 tot ƒ520.00 per 100 kg, bruine bonen 78.00 tot 93.00 per 100 kg. Hooi en stro: (excl. BTW) wéidehooi-oogst 1993 190.00 tot ƒ250.00 per 1000 kg, dijk- hooi 155.00 tot 170.00 per 1000 kg, veldbeemd 100.00 tot 160.00 per 1000 kg, rood/riet- zwenk 90.00 tot 125.00 per 1000 kg, Engels raai ƒ80.00 tot 140.00 per 1000 kg, gerststro 150.00 tot 190.00 per 1000 kg, tarwestro 150.00 tot 195.000 per 1000 kg. Vlas: (excl. BTW) f 0.25 tot 0.40 per kg- Barendrecht - Veiling Holland Zeeland: Blok Appelen: Cox Orange Pippin 80/85 1-3 63, 75/80 II-l 38 1-2 74, 70/75 II-l 34 1-2 53 1-3 55, 65/70 1-2 52 1-3 45, 60/65 1-2 30 1-3 29. 80/85 1-2 74 1-3 60, 75/80 1-2 84 1-3 69, 70/75 1-2 68 1-3 53, 65/70 1-2 49 1-3 46, 60/65 1-2 38. Elstar 85/90 1-2 50, 80/85 1-2 86 1-3 86 II-l 59, 70/80 1-2 75 1-3 71 II-l 53, 65/70 1-2 50 1-3 52 II-l 36, 60/65 1-2 31. 90/95 1-2 34, 85/90 1-2 49 1-3 52, 80/85 1-1 98 1-2 85 1-3 67, 70/80 1-1 103 1-2 86 1-3 63, 65/70 1-1 63 1-2 54 1-3 43, 60/65 1-2 31. Jonagold 90/100 1-2 67 1-3 68, 80/90 1-2 74 1-3 60, 70/80 1-2 73 1-3 63, 65/70 1-2 49, 90/op 1-2 72 1-3 69, 80/90 1-1 103 1-2 78 1-3 75, 70/80 1-2 73 1-3 66, 65/70 1-2 46. Rode Goudreinette 95/105 1-2 43, 85/95 1-2 83, 75/85 1-2 78 1-3 65, 65/75 1-2 35, 95/op 1-2 34, 85/95 1-1 92 1-2 87 1-3 87, 75/85 1-1 79 1-2 77 1-3 66, 65/75 1-2 37 1-3 39. Golden Delicious 80/90 1-2 81, 70/80 1-2 55 1-3 41, 65/70 1-2 30, 90/op 1-3 43, 80/90 1-1 89 1-2 86 1-3 79, 70/80 1-1 70 1-2 54 1-3 43, 65/70 1-2 33 1-3 30. Red Elstar 70/80 1-2 71, 65/70 1-2 54, 85/90 1-2 59, 80/85 1-1 83 1-2 72, 70/80 1-1 87 1-2 84, 65/70 1-1 1-2 58, 60/65 1-2 29. Goudrein," te 85/95 1-3 46, 75/85 1-3 65/75 1-2 31 1-3 25. Blok Pei» Conference 75/85 1-2 111 1-2 115 1-3 109, 55/65 1-2 85, 45/55 II-2 48, 65/75 I-n) 1-2 114 1-3 108, 55/65 I-l 93. 91 1-3 88, 45/55 II-l 60. Dove™ du Cornice 85/95 1-2 84 1-3 1 75/85 1-2 9 5 1-3 92 65/75 1-21 1-3 63, 55/65 1-2 31 1-3 32 85/ 1-2 85 1-3 81 II-2 59, 75/851-2 I-3 89 II-2 68, 65/75 1-2 831-3s II-2 42, 55/65 1-3 30. Saint fa 80/90 1-2 52 1-3 52, 70/801.» 60/70 1-2 4 8 50/60 1-2 33. fa peren: Saint Remy 80/90 KI 54-55 70/8 0 42-58 60/70 KL 39. Doyenne du Comice KL.I 75-82 KL.I 32-63, 75/f KL.I 76-87 KL.II 32-51, KL.I 43-56 KL II 25-39, 55/ KL.II 25. Gieser Wildeman lm KL.I 208-222 KL.II 97-11 60/70 KL.I 141-225 KI 66-108, 50/60 KL.I 132-1 KL.II 67-103, 45/50 KL.II 77-1 Verpakt Fruit Kapelle: Eist 85/90 KL.I 45 80/85 KL 77-115, 75/80 KL.I 59-105. Jou gored 90/95 KL.I 52, 85/90 82, 80/85 KL.I 94 75/80 KI 72-87. Jonagold 90/op KLI 90/95 KL.I 70-80, 85/90 KI 75-90, 80/85 KL.I 42-90. Doyn ne du Comice 80/85 KL.I 88-1: 75/80 KL.I 87-100. Voorverk» Conference I 55/65 92 - 65/75 114 - 117, II 45/55 f Kavel Appelen: Cox Orange Pi pin 85/90 KL.I 40 KL.II 80/85 KL.I 34-85 75/80 KL 60-102 KL.II 38, 70/75 E 35-95, 65/70 KL.I 39- 63 60/61 KL.I. 27-30. Gloster 90/100 E 39, 80/90 KL.I 45, 70/80 KL.II 80/90 KL.I 43, 70/80 KL.II Golden Delicious 80/90 KL 73-83 KL.II 34, 70/80 KL.I 38-i KL.II 35, 65/70 KL.I 25-1 80/90 KL.I 59-82 KL.II 45-5 70/80 KL.I 34-54 KL.II 34,65/1 KL.I 25-26. Jonagold 90/11 KL.I 34-64 KL.II 34, 85/90 E. 34. 80/90 KL.I 34-74 E 35-39, 80/85 KL.II 38 70/1 KL.I 46-74 KL.II 34-40, 65/1 KL.I 27-37, 90/op KL.I 41-1 KL.II 35-55, 80/90 KL.I 85-10 KL.II 41-62, 70/80 KL.I 61-! KL.II 34-61, 65/70 KL.I 37-5) Elstar 85/90 KL.I 36-54, KL.I 53-63 KL.II 36-37, KL.I 60-84 KL.II 39-43, KL.I 34-57 KL.II 34 60/65 E 25-31. CDA Terneuzen in programma 1994-1998 Van onze verslaggever Terneuzen - Het vaststellen van nieuw beleid in Terneuz mag in eerste instantie niet gepaard gaan met een iastenvf zwaring voor de burger. Eerst moet worden geprobee binnen het bestaande beleid te bezuinigen. Als dat niet 1» moet vooraf worden aangegeven welke extra offers hiervof via belastingen of heffingen aan de burgers moeten opgelegd. Het CDA in Terneuzen geeft dit standpunt aan in het gemeente programma 1994-1998 'Duur zaam Vernieuwen'. Voor de stij ging van de gemeentelijke las tendruk voor de burger wordt in de ogen van het CDA als uit gangspunt het jaarlijkse inflatie cijfer genomen. Uitzondering hierop vormt een verhoging met bijdragen van de burgers voor ■dienstverlening die in het kader van de decentralisatie van het Rijk naar de gemeente is overge heveld. Uitgangspunt voor het CDA is dat voor diensten die door of via de gemeente worden geleverd een eigen bijdrage in rekening wordt gebracht. Daar bij wordt gestreefd naar kosten- ven die direct zijn verbonè Van onze verslaggever Middelburg - In het kader Van onze verslaggever Oostburg - De SJC houdt zater dag een regionale filmdag in het Ledeltheater in Oostburg voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. De film 'De onvoorstelbare tocht' van Walt Disney wordt dan vertoond. Het is het ontroe rende verhaal van twee honden en een kat die op zoek zijn naar hun baasjes. Aanvang 14.00 uur. Niet-leden van de West-Zeeuws- Vlaamse Kinderclubs betalen 7,50 gulden, leden vijf gulden. Aarde'nburg - In de kantine van St.-Sebastiaan aan de Heren- dreef in Aardenburg werd de jaarlijkse koningsschieting op de liggende wip voor jeugdschutters gehouden. Er namen zes jeugd schutters deel. Na vijf ronden schoot, evenals vorig jaar, Angelo Laureijns de koningsvogels af. Tijdens de daarop volgende puntenschie- ting schoot nieuweling Jurgen van Ecke de hoge vogel af en mocht zich prins 1994 noemen. zoek gebracht aan ge- Onder leiding van een deskuni ge gids worden onbekende p jes bezocht. De start is om R uur bij de N.H. Kerk. D»* mers betalen vijf gulden, 1® ren tot 12 jaar 2,50. KaW zijn verkrijgbaar bij Goes. Ze kunnen ook worden gereserveerd. De ling duurt anderhalf uur. Vlissingen/Goes - Met angst en beven zien de besturen van de ziekenhuizen op Walcheren en pe Bevelanden de mogelijke ge volg® van een nauwere samen werking tussen ziekenhuisgroep Zeeuws-Vlaanderen en zieken huizen in de Belgische grens streek. Momenteel loopt er een onderzoek naar iet opzetten van een samenwer- kingsnetwerk over de grens heen, gefi- nancieerd door Euregio Scheldemond, Van onze verslaggever Paul de Schipper NOG STEEDS drijft de Pau line Olivieri. Experts die het schip zien, verbazen zich daar elke dag opnieuw over. De door en door verroeste Panamees ligt aan de kade in de Sloehaven. Veel gebeurt er niet, de bemanning hangt wat rond. Het schip is misdadig onzeewaardig en mag van de Nederlandse autoriteiten niet uitvaren. Het is wachten op actie van de Parijse scheeps- manager en die heeft nog niet veel zweet gelaten: status quo om een roestbak. Ondertussen dringt een vraag zich op: hoe kon zo'n bizar wrak geladen en wel de nautische snelweg in het Engels Kanaal passeren en ongehinderd in Vlis- singen geraken? Zoekend naar een antwoord die nen we het doopceel van het schip te lichten. De Pauline Olivieri liep in 1976 van stapel bij de Spaanse scheepswerf Espanoles Olaveaga als Aegis Hellinic. In diezelfde tijd verlieten nog twee zuster schepen de werf, schepen die we later in het verhaal nog tegen zullen komen. De Pauline Olivieri, 159 meter en 21.000 ton, was bestemd voor het vervoer van droge la- general dry cargo zoals dat in het nautisch jargon heet. In 1987 veranderde het schip van naam en voer voortaan rond als Mare I. In 1991 duikt in de scheepvaartregisters van Lloyds een nieuwe eigenaar op: Dexton Overseas S.A.in Panama, een brievenbusmaatschappij onder gebracht bij een Panamees advo catenkantoor. Bij datzelfde kan toor zijn ook de twee zustersche pen ondergebracht, elk bij een eigen maatschappijtje: een one- dekkende tarieven. ship-company Om het inzicht in de kosten vi Het verder anonieme bedrijf met de gemeentelijke dienstvertai onbekende eigenaren laat zich te vergroten geeft het CDAi vertegenwoordigen door de voorkeur aan heffingen en tanfe Compagnie Commerciale et Ma rijs. agentschap zorgt voor de bevrachting van de Pauline Oli vieri. aan het doel waarvoor de belli de sjieke Champs Elysées in Pa- wordt gebruikt. Eventuele» rinkomsten worden tegen meer algemene lijke heffingen om de gemeent lijke collectieve lastendruk beperken. Bij gemeentèlijke heffingen het CDA rekening houden® de gevolgen voor de lagere iw mens, bijvoorbeeld in het kw scheldingsbeleid. Inkomens hankelijke tarieven worden" meden. van de zaterdagmiddag»® delingen die de Gidsendiet Zeeland en het Gidsi Zeeuwsch-Vlaanderen touw hebben gezet, wordt' zaterdag 22 januari een2en op de vrachtenmarkt in Azië Van onze verslaggever Terneuzen - De draaibrug0 het kanaal van Terne® Sluiskil is in verband met zaamheden vanaf vri. 28 januari 19.00 uur 'oteM| zondagavond 30 januari - uur voor al het wegverkee sloten. Voor voetgangers en (bro 'y sers vaart de Rijkspont w kil zaterdag 29 januari op bod tussen 6.00 en 24- Het wegverkeer wor<J stremming op de bracht door middel van CH hoogte s Sè ritime Intergrain, gevestigd aan Voorschriften Tussen 1991 en 1993 vaart het schip in de wilde vaart op de Stille Oceaan en de Aziatische wateren, een zeegebied waar de veiligheidvoorschriften voor schepen niet altijd even conse quent worden gecontroleerd en nageleefd. fn september 1993 duikt de Pau- hne Olivieri plotseling in de At lantische wateren op. „Vermoe- öelijk," Zegt inspecteur J.G. Warmsen van de Federatie Werknemersorganisatie in de evaart ffTF), „omdat de prij- zo beroerd laag zijn. Dan komt jut soort schepen naar de Atlan- 'c t®1 daar nog wat te verdie nen.' riiim «Üïifuiken waarvan de geleiderd aUen...of dwars door de scfeeepi

de Stem | 1994 | | pagina 14