Hulster VW op eigen benen inden. krant DE STEM Verbaal vuurwerk en muzikale glitter SdfeeV6rStraeten sXlie;explo'ta,ie PLAATSELIJK NIEUWS UITSLAGEN DAG KLAPPER oeStem OEKEN gemeente stelt tien mille subsidie beschikbaar lOLAR IORAKS DE BUURT! Streektalenten goed op Ireef in Den Dullaert Ik lees de in dekl# PTT-bestelbusje van de weg Nieuwe burgemeester Bergen op Zoom Milieumeetwagen neemt luchtmonsters bij Basf Renovatieplan moet over vier maanden gereed zijn ZEELAND C2 t voordeel. In. Ter Gelegenheii Directeur Bredase Koepel met tweepersoonscellen Maarten TINY DE BLOCK editie zeeland Eerste culturele prijs voor Johan de Witte, Zeeuws-Vlaams cultureel ambassadeur Hengstdijk Hulst Succes Dobbelaar Auto Belg in Axel gestolen DINSDAG 18 JANUARI 1994 L onze verslaggever List - Met het beschikbaar stellen van een subsidie van 00 gulden moet de Hulster VW voortaan op eigen jenen door het leven. Op dit moment verleent de lemeente Hulst allerlei hand- en spandiensten bij het verstrekken van toeristische informatie, maar dat is eigenlijk geen gemeentelijke taak. U probleem was in het verle- jtn steeds dat de VW geen m onderkomen had. Daarom sliep de gemeente de mogelijk- liii voor bezoekers om toeris me informatie in het stadhuis Ie verkrijgen. Met de ingebruik- uuie van het nieuwe stadskan- is echter een nieuwe situatie uitstaan. Bij de verbouwing van tét stadhuis is een gedeelte er- w ter beschikking gekomen an de VW om daar een be theiden kantoor in te richten. Ie VVV heeft echter niet genoeg feld om personeel aan te trekken irde bemensing van het kan- |®r „Het bedrijfsleven zal op jt punt de nodige verantwoor delijkheid dienen te dragen en ie noodzakelijke middelen daar- lor beschikbaar moeten stel ten", menen burgemeester en tethouders van Hulst. De VW lil echter niet te hard van stapel ■open en de baliefunctie voor zichtig invullen. B en W spreken echter de hoop uit dat het een eerste stap mag zijn om te ko men tot een volwaardig WV- kantoor, dat niet meer steunt op de menskracht van de gemeente. B en W vinden echter wel dat een gemeentelijke financiële on dersteuning wel op zijn plaats is. De WV heeft voor dit jaar een subsidie gevraagd van 20.000 gulden. Eerst zag het er naar uit dat daar dit jaar helemaal geen geld voor zou zijn. De gemeente heeft echter een begrotingsover schot over 1993 en daaruit kan 10.000 gulden worden geput voor de VW. Het college is er zich van bewust dat dit voor de VW lang niet genoeg is om een krachtige pro motie van de gemeente ter hand te nemen. Daarom willen B en W de subsidie in 1995 en 1996 telkens met 10.000 gulden op trekken. Ssmarkt hrgstraat larenmarkt Ï.C. Serlippens ■oordstraat hu onze correspondente luist-De streektalenten waren tijdens de achtste avond 'Van lij Ons' in het gemeenschapscentrum Den Dullaert in Hulst, ped op dreef. Dit tot zichtbare tevredenheid van het talrijk pgekomen publiek. >~7 Voor particulieren 'n Gelukwens, bedankje. juWein. receptie, huweli|k, verloving, overwinning, prestatie, examen, Abraham, enz. Prijs per mm per kolom 1 -09irö één grote regel vwplicM- Fotool afbeelding, formaat 35 x <0 W" 43.65 incl. BTW Overige taneven W aanvraag. Foto's worden niet geretourneerd. Bel 076-236882 of geef iWWïl 2 dagen vóór plaatsing af bi) één w onze kantoren Schnltelijke °P9w_ worden uitsluitend geaccepteerd ina naam en adres bekend zijn. ooKmwe" uw betaling bijgevoegd'S. Wij behouden ons het recht voor km» zonder opgaaf van redenen tewaj»"1 Indien de uitgever klachten berertt" over de opgegeven tekst óetmx* uitgever zich het recht voor om in de opdrachtgever bekend Vandaag een kleintje, °v| 20 jaar een grote pop- Cyco, Rodo, Jonkiw ziet vandaag Sara. Van harte gefeliciteerd- Pa en Angelique, Eros en Beatel. Stichting Krant to de^' Tel. (020) 664753 )e zaal zat barstensvol, 570 lensen zaten dicht bijeen en olgde de prestaties van hun eigen artiesten'. ia afloop spraken sommigen Jan een bijna professionele aan- nk en de uitvoerenden kregen ie complimentjes, achtste editie van de streek- nwavond werd geopend door tóajdok. Deze groep overrom- :lde de aanwezigen met een ïiect neergezette show, een imbinatie van dans en zang en it in authentieke kostuums, jlot en meeslepend gebracht, alien Blommaert kreeg de la ters mee. Zijn verhaal 'Voordat Mis begint' zat vol meesterlij- uitdrukkingen. Het duo Ac- irnica (accordeon en harmoni- i) kreeg het voor elkaar dat het mbliek voor de eerste keer in it jaar al voor de pauze begon te te zingen. De klank van de irmonica met lepelbassen is ook bijzonder en de sfeer zat dit jaar dus meteen goed in. Ie Camere van Rhetorica Sint ffl ten Steene zette een korte, lumorvolle sketch op de planken "'er een verliefde suikertante, la de pauze vertolkte Nelly Boogaart-de Bakker het verhaal, geschreven door George Sponse- lee, 'Van praten komen maar woorden' en daarna vertolkten twee zusjes een stukje klassieke muziek. Ook Vivaldi, gebracht op piano en dwarsfluit kreeg de volle aandacht. Sankie Koster speelde tijdens haar optreden in op de heden daagse problematiek van de var- kensmesterijen. Zij deed het zonder schroom en toonde aan dat er heel wat stront aan de knikker zat. Ambras sloot de avond af en belichtte deze keer het huwelijk in de met verve gebrachte lied jes. Huwelijken met veel mineur en weinig blijdschap, maar het leverde een heerlijk kwartiertje amusement op. Ook Ambras be lichtte nog even het probleem van de mestvarkens en naaide enkele mensen een oor aan. In de foyer werd er nog lang nagekletst en zorgde Termenieke Volop voor de sfeer. De exposi ties van hobby's in de hal wer den goed bezocht. De tentoon stelling blijft nog een week in de hal van den Dullaert. onze verslaggeefster 'eda - Dat twee gedetineerden in huizen van bewaring in oodsituaties in één cel gezet kunnen, is op zich verheugend, tent gevangenisdirecteur B. Molenkamp van de Boschpoort ®gt dat in reactie op een "lelijke noodmaatregel van l' kabinet. „Door te benadruk- 6 dat het om een uitzondering bevestigt het kabinet dat in «leipe één gedetineerde in een a hoort. ft kabinet heeft zaterdag tot noodmaatregel besloten om ■aantal heenzendingen terug dringen. Maar voor de huizen bewaring zal deze weinig "neringen teweegbrengen, ■Wacht Molenkamp. „Het is •s bevestiging van het beleid as wij dat nu al een half jaar fe«zen' Hulst en ®oes- ina A26n 'e'e'oonnümrTlers °P Postijden: 30-12.3O/13.3O-17.OO uur. factie geuzen- Rem van der Helm Oggel (editie-chef), on^nCoo,en- Frank Deij, (sport), 010 de Puijsseleijr. j?s' Cees Maas, Cie radacteur). Menu" d: 09-3293459940. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE •Burgemeester Barbé (links) overhandigt Johan de Witte de oorkonde, behorend bij de cultuurprijs. Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Hulst - De eerste culturele prijs Zeeuws-Vlaanderen werd gisteravond uitgereikt in Hulst. In de volle hal van het stadhuis zorgden de bestuurders voor verbaal vuurwerk en de musici onder leiding van prijswinnaar Johan de Witte voor muzikale glitter. Eenmaal in de vier jaar wordt de culturele prijs Zeeuws-Vlaanderen uitgereikt. De acht gemeenteraden besloten om de prijs 1990-1994 te laten gaan naar musicus Johan de Witte uit Sluiskil. Hij werd de Zeeuws-Vlaamse culturele ambassadeur genoemd en kreeg veel lof voor zijn werk als musicus, dirigent en docent. Hij is een man die door geheel de streek muziek onderwijst. Hij is dirigent van verschillen de muziekgezelschappen waaronder de gisteren aanwezige harmonieën uit Sas van Gent en Hulst en de niet meer uit het Zeeuws-Vlaamse muziekland weg te den ken John White's Big Band. In de hal van het nieuwe stadhuis in Hulst maakten de verschillende muzikanten de sfeer. Tijdens de muzikale intermezzi wer den heel wat decibellen losgelaten op de betonnen pilaren. Swingende, met duide lijk plezier gebrachte muziek waarvoor de aanwezigen op het puntje van hun stoel gingen zitten. 'Verbazing Na een welkomstwoord van burgemeester A. Kessen van Hulst gaf wethouder J. van Schaik van Axel een toelichting op het juryrapport. Hij vertelde tot ieders verba zing dat de acht portefeuillehouders een keus moesten maken uit vijf kandidaten. „Niet eenvoudig voor mensen die geen verstand hebben van de inhoudelijkheid van literatuur, kunst of muziek, maar we hebben voor Johan de Witte gekozen om dat hij een bescheiden man is die bezig is met de burger en muziek brengt van hoog niveau." Burgemeester R. Barbé van Terneuzen kwam in zijn woordje van Schaik te hulp door te verklaren dat als de acht wethou ders van cultuur geen verstand hadden van kunst, toch de plank niet hadden mis geslagen met het toekennen van de prijs aan De Witte. Barbé overhandigde daarna de culturele prijs bestaande uit 5000 gul den en een oorkonde. Vertrouwen Johan de Witte brak in zijn dankwoord nog een lans voor het muziekonderwijs en sprak zijn waardering uit voor de vele blazers in Zeeuws-Vlaanderen (één pro cent van de totale bevolking volgens hem). „Muziek maken vergt tijd, discipline en doorzettingsvermogen en ik heb het volste vertrouwen in de muzikale toekomst van de streek. Dankzij al de muzikanten waar ik al jaren mee samenwerk, heb ik deze prijs mogen ontvangen." Na een pittige Grande Finale van de gezamelijke muziekgezelschappen werden Johan de Witte en zijn vrouw uitvoerig gefeliciteerd door de vele aanwezigen. voeren. Molenkamp: „Het probleem van de heenzendingen kwatn een half jaar geleden op de politieke agenda, toen de media bericht ten over de noodgedwongen vrij lating van heel zware crimine len. Het gevangeniswezen heeft hier goed op ingespeeld door uitbreiding van het aantal cellen en door het opzetten van een landelijk registratiesysteem van gedetineerden. Als hier geen plaats is voor een gedetineerde van een zwaar kaliber, dan wordt er via het landelijke com municatiesysteem elders wel een plek voor hem gevonden. En dat werkt goed, moet ik zeggen." Komt bij dat in het kader van de cellenuitbreiding in de Bosch poort een half jaar geleden een zespersoonscel in gebruik is ge nomen. „In die tijd is al met Justitie de afspraak gemaakt dat er meer dan een persoon in een cel mocht zitten. In de praktijk komt het erop neer dat we daar mensen in zetten die hun boete niet betalen, vreemdelingen of preventief gehechten. Voor ons is er dus niks nieuws onder de zon. Behalve dan, dat wij nu ook verdachten tegen hun wil in een meermanscel kunnen plaatsen." Volgens Molenkamp is hiermee het acute probleem van heenzen dingen van de meest ernstige gevallen afgenomen. „Maar mocht ook dit systeem weer vol lopen, dan regelen we dat wel weer. Dan zullen we in noodge vallen van eenpersoonscellen tweepersoonscellen moeten ma ken." •Op de Vogelweg in Hengstdijk werd gistermiddag een PTT bestelbusje van achter aangereden door een personenauto. Als gevolg van de aanrijding raakte de bestuurder van het busje de controle over het stuur kwijt. Het gevolg was dat hij met zijn voertuig van de rijweg raakte en via de berm in het talud van een links van de weg gelegen sloot tot stilstand kwam. Bij de aanrijding werd het busje aan de achterzijde aanzienlijk beschadigd en moest worden getakeld. Ook de personen auto liep schade op. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Bergen op Zoom - „Ik wil een goede burgemeester van deze mooie stad zijn." Met die woorden omschreef A. van den Berg gisteren haar ambi ties 'die moeilijk en simpel tegelijk zijn' tijdens de rede bij haar installatie als burge meester van Bergen op Zoom. Ze liet weten dat de gemeente duidelijk moet aangeven wat ze wil. De plannen tijdig bekend maken en de bevolking de kans geven om te reageren. Het ge meentebestuur moet het vertrou wen zien te behouden. „Dat is de basis." De geschreven en onge schreven spelregels moeten vol gens haar niet alleen naar de letter, maar ook naar de geest worden nageleefd. Volgens Van den Berg moeten de lokale politici ervoor zorgen dat de stadsgenoten actief bij alles betrokken worden. Naar haar mening gebeurt dat in Bergen op Zoom. Ze wees daarbij op het bloeiende verenigingsleven. De komende maanden zal ze veel tijd besteden om Bergen op Zoom te leren kennen, zowel in verenigings- als bedrijfsverband. „Ik wil me zo snel mogelijk een stadsgenoot gaan voelen. AFGELASTING - De kaar ting in café 't Jagerhuis van donderdag om 14.00 uur gaat niet door vanwege een sterfge val. KOFFIEOCHTEND - De Evangelische gemeente Hulst heeft voor de vrouwenkof fieochtend op woensdag Mag- da van de Meer uitgenodigd. Zij spreekt over het thema 'Wat is de waarde van de vrouw?' Aanvang 9.30 uur in het Kruispunt aan de Ta bakstraat 26. De toegang is gratis en er is kinderopvang. UITSLAGEN Kaartingen Huist - De Bridgeclub Hulst hield de zesde competitiedag. Groep A: 1. De Nijs/Van Leeuwen, 2. Bruijns/Van Wijnsbergen, 3. De Jonge/Meeuwsen. Groep B: 1. Van Gaever/Van Waterschoot, 2. Tieleman/Lossie, 3. echtpaar De Cock. Groep C: 1. echtpaar Kint, 2. Bogaert/Verhelst, 3. Van Belle/ Hageman. Groep D: 1. Adriaan- sen/Töth, 2. Aarts/Van Hest, 3. Stolte/Van de Velde. E-groep: 1. Biesbroeck/Van de Wielen, 2. echtpaar Lammens, 3. Scholte/ Heiszier. DINSDAG KLOOSTERZANDE -Café De Reizende Man, 19.30 uur vleeskaarting. ZUIDDORPE -Café 't Gemeentehuis, 13.30 uur schieting voor bejaarden. SAS VAN GENT - De Roselaer, 14 uur diaverto- ning E. Sarneel. Van onze verslaggever Den Bosch - De Brabantse milieugedeputeerde L. Verheijen heeft de provinciale milieumeetwagen ingezet om luchtmon sters te nemen in de Zuidwesthoek. Directe aanleiding voor dat be sluit is de aanhoudende stroom van klachten over de gebeurte nissen bij het bedrijf Basf op het Antwerps industriegebied. Het opstarten van een nieuwe ethyleenkraker bij Basf zorgt al weken voor onrust onder de be volking aan deze kant van de grens. Dit weekend registreerde de re gionale milieudienst weer vijf klachten over Basf, waar het affakkelen gepaard gaat met veel geluid en hoge rookpluimen. Ook was sprake van een weeïge zoete lucht, waarvan volgens Os- sendrechts burgemeester Swil- lens de herkomst niet vaststaat. De milieumeetwagen zal de ko mende dagen op diverse plaatsen in Ossendrecht en Huijbergen monsters nemen. Zodoende hoopt de provincie extra infor matie te krijgen over de eventue le nadelige gevolgen van de roet- uitstoot bij Basf, waar vrijwel dagelijks wordt gefakkeld. Ook de geluidsoverlast en de aanwe zigheid van koolwaterstoffen in de Zuidwesthoek worden geme ten. „We hebben geen reden te twij felen aan de geruststellende me dedelingen vanuit het bedrijf en de milieudienst van de stad Ant werpen dat er geen sprake is van onaanvaardbare milieubeslas- ting of veiligheidsrisico's. Maar we hopen door inzet van onze meetwagen meer gegevens te krijgen die de juistheid van die stelling zullen aantonen," aldus een woordvoerster van de pro vincie. Er zijn in de Zuidwesthoek enige vaste milieumeetpunten. Die hebben als nadeel dat eventuele schadelijke neerslag van stoffen niet altijd wordt gemeten. Of omdat ze te ver van de plek des onheils staan of omdat de uitge stoten stoffen, vanwege de heer sende windrichting, niet bij de meetpunten terechtkomen. Burgemeester Swillens van Os sendrecht zegt 'tevreden' te zijn over het besluit van milieugede puteerde Verheijen. „Het gaat er ons niet om de mensen angst aan te praten, maar we denken dat het goed is dat de provincie reageert op signalen uit de sa menleving, waaruit ongerustheid spreekt over de gang van zaken bij Basf," aldus Swillens. Op dit moment varen de provin cie en de lokale overheden in de Zuidwesthoek op het kompas van Basf en de milieudienst van de stad Antwerpen. „Ik zeg niet dat die niet klopt, maar we moe ten in feite als overheid aan deze kant van de grens het antwoord schuldig blijven op in alle rede lijkheid door burgers gestelde vragen over de milieu-effecten van de roetuitstoot en de ethy- leenontsnapping," aldus Swil lens. Overzicht Hij wijst erop dat Basf inmiddels heeft toegezegd de provincie een overzicht te verschaffen over het verloop van de opstart van de stoomkraker tot nu toe. Ook de meetresultaten van de Basf-mi- lieudienst worden beschikbaar gesteld. „Een posKievr ^wik keling. We zullen als ovemeden en bedrijfsleven in overleg de juiste gegevens op tafel moeten krijgen. Niet alleen voor Basf maar voor het gehele industrie gebied," aldus Swillens. VERVOLG VAN ZEELAND - Cl De afdeling Stads- en Dorpsont wikkeling heeft vorig jaar de hele Keldermanspoort opgeme ten en in kaart gebracht. Het Hulster architectenbureau Imma Summis voerde die gegevens in de computer en voegde er een derde dimensie aan toe. Daar mee ontstond de mogelijkheid om de poort vanuit allerlei hoe ken en standen op papier uit te printen. Dit staaltje moderne techniek zal goed van pas komen bij het opstellen van een renovatieplan voor de Keldermanspoort. De gemeenteraad wordt gevraagd om voor het opstellen van zo'n plan 40.000 gulden beschikbaar te stellen. Via het plan kan in zicht worden verkregen in de totale restauratie-problematiek van de poort met de daarbij behorende kostenraming. Als de gemeenteraad het geld beschik baar stelt, zal het plan naar verwachting over een maand of vier gereed zijn. Het is dan aan de politiek om het geld voor de renovatie beschikbaar te stellen. Hulst komt daarmee voor een probleem te staan omdat ook de peperdure restauratie van de ba siliek vele miljoenen gaat kosten. Wijnacker denkt echter dat ook de Keldermanspoort geen uitstel meer kan dulden. „We zullen toch minstens het gewelf hele maal moeten onderstutten en dan maar hopen dat de hele zaak het houdt tot we geld hebben". Van onze correspondent Kloosterzande - Vogelkweker Jan Dobbelaar uit Kloosterzande en lid van de vogelvereniging 'Zang en Kleur' behaalde op nieuw een prima resultaat tij dens het Bondskampioenschap in Het Turfschip te Breda. Dobbelaar behaalde een gouden medaille met stam fife fancy kanaries met een score van 370 punten. Tevens behaalde deze stam kanaries nog de titel bij de speciaalclub voor postuurkana ries. Tijdens deze vogeltentoon stelling werden 8500 vogels in gezonden. (ADVERTENTIE) Axel - Een Belgische automobi list uit Mons deed afgelopen weekend bij de politie in Axel aangifte van diefstal van zijn personenauto. Het voertuig stond zaterdag ge parkeerd aan de Wilhelmi- nastraat te Axel. Het betreft een Volvo, type 480, kleur metalic groen, voorzien van het Belgisch kentekennum mer LVA 416. orand hotel. HUISTERDUIN £/J Een 3-daags verblijf in januari of februari in het meest luxe hotel van Noordwijk vanaf 265,00 p.p. Voor inliciilingen en reserveringen Telefoon 01719-51300

de Stem | 1994 | | pagina 13