DE STEM EVENS 'lachtoffers ongevallen overleden IRDIJN omer 1993 een dieptepunt KlcDlSG Provincie bezuinigt zeer fors op milieu LVE PRIJS LVE PRIJS Einde aan vier generaties Verras f28.950,- lulpactie voor inwoners van Sarajevo gaat onverminderd door' 'Kinderen leven als mieren in een barak' kaarting Vleeskaarting 5,- 19.- 45,- 250. 325. Zeeland wordt dunner bevolkt ondanks 43.000 inwoners erbij )nderzoek Zeeland toont aan dat aantal vakanties flink daalt Hulster Keldermanspoort houdt het niet lang meer eeland wil in |Selgië een ekening openen Diversen Paragnoste "Roos" Grote Geld Bingo GS: twee ton voor computer-project Europa Kinderhulp zoekt gastouders pgon biedt als voor uw geld! zj veiligheid en respl i zeer complete stl recirculatiesystej |;teem en dakanten et "safe-lock" treft WONEN tapijt - gordijnen - slaapkamermeubelen Idennequinstraat 1 - Oostburg 01170-55150 Zeeland Bddelburg - Het provinciaal (tuur wil de komende drie ur zeer fors bezuinigen op L milieubeleid. Hierbij gaat riet om in het oog vallen- Aortingen op de uitvoering L het provinciaal milieu- jn m?ar om bijna onzicht- j"e maatregelen, zoals het jjt vervullen van interne va- lures en het korten op af- dingsbudgetten. Zes ton moet het milieu wat dit betreft inleveren tot en met 1996. De afdeling Milieubeheer van" de directie Milieu en Water staat moet hiervan een kwart miljoen voor zijn rekening ne men. Per saldo wordt de komende drie jaar 6,6 ton gekort op formatie plaatsen van provinciaal mede werkers die milieubeleid maken over bodemsanering, geluid, vei ligheid, lucht, afval en bodem. In het werkplan 1994 van de afdeling doen de ambtenaren hun beklag over het feit dat de werkzaamheden moeten worden uitgevoerd door een relatief klei ne groep medewerkers, die voor ad hoc-werk dus geen enkele ruimte meer hebben. Dat de nood redelijk hoog is bij de milieu-ambtenéren, blijkt ook uit een ander stuk. De directeur van de overkoepelende directie Milieu en Waterstaat pleit in zijn eigen werkplan 1994 voor een veel ruimer opleidingsbudget om de werknemers de snelle ontwik kelingen op het gebeid van mi lieu te laten bijbenen. Het budget voor opleidingen in 1994 bestaat uit 200.000 gulden, te weinig, aldus de directeur, het is slechts 0,76 procent van het personeelsbudget terwijl bij an der organisaties de norm mini maal 1,5 porcent van de loonsom is. Een blijvende verhoging van 392.000 gulden is zeer gewenst, aldus de provinciaal directeur. fportive Stationwagon jgenoegen. ktionwagon. Om v ken. doet daar nog ei [>elen vóór, in hooj sportstuur en ei |tive-pakket: ƒ2710,] |e Astra Sportive Si pt een waar genoegt tijdens een proeft Bende prijs, de Asl f35.450,-, en vagon beschikt ove laken. Prijzen inclusief B.T.1 latiewijzigingen voorbehoudel onze verslaggever jliddelburg - De opgaande lijn van steeds betere «istische zomers in Zeeland is doorbroken: de - natte [zomer van 1993 zal de geschiedenis ingaan als een icristisch dieptepunt. lit aantal door Nederlanders «gebrachte vakanties in het jjuwse daalde namelijk van [lOOO in het recordjaar 1992 B 532.000 vorig jaar. Dat blijkt jteen onderzoek van de provin- feZceland. Merkelijk hierbij is dat het Lal overnachtingen in de zo ts steeg van 5,91 naar 6,14 tjoen. De gemiddelde vakan- Eluur nam ook toe; van 9 da- Is naar 11,5 dagen. Zeeland l-jngt er wat dit betreft uit, tot landelijk daalde niet alleen I: aantal zomervakanties, maar iihet aantal overnachtingen. I toeristen trokken vorige zo- Ir weer flink wat guldens uit f portemonnee, al was het to- sibedrag weer flink minder Eiin 1992, toen de recreatieon- Imaners echt werden verwend super-omzetten. In totaal elke dinsdagmiddag, café den Ouden Arend, St. Jan steen, aanv. 14.00 u. elke dinsdagavond Voor rosbief en frikandeai] Café de Reizende Man I Kloosterzande, aanv. 19.30 Tel. 01150-94624 consult op afspraak. in 't Reynaertshof te Hulst opdinsd. 18 jan., aanv. 20.00 u. Hoofdprijzen 2 x 500,00. to onze verslaggever pelburg - Het provinciaal kuur wil een bankrekening t België openen. Niet om fatueel zwart geld te stal- i of gewoon met wit geld a fiscaal voordeel te beha- i. maar om grote koersver- feen in de financiering van ■regio-projecten te voorko pt, li het provinciaal bestuur na- tok niet ingrijpt, lopen die lesverliezen dit jaar al op tot Pi vier ton. Onaanvaardbaar, Pen Gedeputeerde Staten, Waar dat deze week een reeks jaatregelen is gepresenteerd, ft openen van een Belgische toerekening is er één van. An- p maatregelen zijn om projec tie gaan betalen in Belgische met rentebaten en otten aanvragen «met al komt het koersverlies 6e provincie Zeeland dan Paar op een door GS accepta- fe achtduizend gulden te 1®, zo is de verwachting. besteedden alle Nederlandese toeristen vorige zomer 236 mil joen gulden, vergeleken met 1992 is dat een daling met 9,6 procent. Landelijk stegen de be stedingen met 2,2 procent. Wat duidelijk uit al deze cijfer tjes spreekt, is dat Zeeland als toeristisch land zeer gevoelig is voor slecht weer. Gevoeliger dan andere streken in Nederland. Los van het slechte weer, zette de daling echter al vroeg in het jaar 1993 in. In de eerste drie kwartalen werden bijna 100.000 vakanties minder geteld dan in 1992. Wat verder uit het onderzoek blijkt, is dat tegenwoordig steeds meer jongeren onder de 40 jaar naar Zeeland komen, terwijl de toeristen die ouder zijn dan 40 jaar, in aantal zwak vertegen woordigd zijn, vergeleken met andere toeristische streken in Nederland. Nieuwe trends zijn dat meer gro te gezinnen naar Zeeland ko men, waardoor het kinderaan deel toeneemt. Gezinnen zonder kinderen komen minder vaak naar Zeeland, en men boekt minder korte vakanties, meer vakanties van ongeveer een week lang. Vorig jaar kwam de toerist min der per trein en meer per auto naar het vakantlegebied, en er wordt vaker iets vooraf geregeld of geboekt. De campagne niet op de bonnefooi naar Zeeland te komen slaat kennelijk aan, con stateert het provinciaal bestuur. Er wordt vroeger geboekt en er wordt veel meer telefonisch ge boekt en minder schriftelijk. Van onze verslaggever Middelburg - Vanwege de grote belangstelling onder de provin ciale ambtenaren, willen Gede puteerde Staten twee ton uit trekken om hun personeel van nieuwe pc's te voorzien. Elke ambtenaar kan van dat geld een reteloze lening van 4250 gulden die in 36 maandelijkse termijnen van het salaris moeten worden terugbetaald. emprijs T onze correspondent meuzen/Hulst - Twee jonge mensen die vorige week "en waren bij verkeersongevallen in Zeeuws-Vlaande- zjjn in een ziekenhuis in Gent aan hun verwondingen teken. Hl-jarige J. Puister uit Terneuzen overleed zaterdag in het aemisch ziekenhuis in Gent. Hij werd afgelopen donderdagmor- bij een verkeersongeval in zijn woonplaats zwaar gewond toen over de Haarmanweg fietste en werd aangereden door een Polauto. rel Universeel ziekenhuis in Gent overleed zondag een 17-jarige Li® Ult het Belgische Sint Gillis Waas. Het slachtoffer reed vorige r* vrijdagavond op zijn bromfiets over de Zoetevaart in Hulst. F- onbekende oorzaak verloor hij de macht over het stuur van zijn li k' hwam in de berm terecht en viel met zijn hoofd tegen ®ogbewijzeringsbord. De jongen die geen helm droeg, liep bij het T8 al zwaar hersenletsel op. •Piet en Lizet Verras vinden het na 25 jaar welletjes FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Eugène Verstraeten Paal - Na bijna honderd jaar staat er binnenkort geen Verras meer achter de tapkast van café In 't Zicht der Schelde in Paal. Piet Verras en zijn echtgenote Lizet stoppen er mee. Vorig jaar vierden ze nog hun 25-jarig jubileum als uitba ters van het etablissement. Per 1 maart komt er echter een eind aan vier generaties Verras in de horeca. Piet is nu 47 en heeft het wel gezien, zegt hij. „Ik heb heel mijn leven in het café gezeten. Doordeweeks elders werken en op zaterdag en zondag achter de bar. Ik ben nog nooit een weekeinde vrij geweest. Dat moet nu maar eens veranderen. Gewoon werken en in het weekeinde lekker vrij". Piet werkt bij de scheepswerf van zijn broer Adrie in Hansweert. Het café werd in 1897 opge richt door Jan Verras. Die was tevens eigenaar van de naastge legen scheepswerf. Waarom Jan in de horeca ging is in de familiekring niet meer bekend. „Maar het was in die tijd wel zo dat de meeste zaken in het café werden gedaan", weet Piet. Misschien zag voorouder Jan er daarom wel brood in. Dijkverzwaring Na Jan volgde Petrus, na Pet rus kwam Julien en in 1968 nam Piet de zaak over. Twee jaar later moest de scheepswerf in verband met de dijkverzwa ring worden opgedoekt en bleef alleen het café over. Piet is geboren en getogen in het café. Al toen hij twaalf was dwongen familie-omstandigheden hem om het café al grotendeels zelf •Oprichter Jan Verras in zijn café te runnen. In zijn jonge jaren was Paal nog een levend vis sersdorp. Die beroepstak kwijnde echter weg en Paal dreigde een doods gat te wor den. De oprichting van de water sportvereniging Saeftinghe bracht echter weer leven in de brouwerij. Het is nu een bloeiende club die ook alweer 25 jaar bestaat. Veel leegstaan de huisjes zijn in de loop der jaren in gebruik genomen als vakantiewoning. Vooral in de zomer verhuizen heel wat Bel gische watersportliefhebbers en vissers tijdelijk naar het dorp. Als kleine jongen groeide Piet Verras ook op in het natuurge bied Saeftinghe. In die tijd kon iedereen daar nog vrijelijk rondlopen. Nu mag dat alleen nog onder begeleiding. Piet denkt er het zijne van. „Een beetje toezicht moet er natuur lijk wel zijn, maar vindt het nu wat overdreven. Ik denk dat er nu met al die excursies veel meer schade wordt aangericht dan toen". Zijn leukste ervaring vindt Piet zijn 25-jarig jubileum, dat hij vorig jaar vierde. „Toen hebben we van de vaste klanten een vakantiereis naar Spanje ge kregen. Dat was een prachtig cadeau". Tot de vaste klanten kring behoren kroegbezoekers in zowat iedere leeftijdsklasse. Van de Graauwse jeugdvereni ging tot de oude inwoners van Paal die er een glas komen drinken en een goed gesprek komen voeren. Het café is tij dens de wintermaanden alleen in het weekend open, maar dan is het er ook gezellig druk. In de zomer gaat de zaak ook doordeweeks open. Dan krijgt Paal behalve vakantiegangers ook heel wat bezoekers over de vloer die een dijkwandeling ko men maken. Een vijfde generatie Verras in de horeca had in theorie ge kund. Maar de drie kinderen van Piet en Lizet Verras voelen er niets voor om het het voet spoor van hun ouders en voor ouders te treden. Het café is verkocht aan Romain van Hoye uit Stekene. Die verwacht nog deze week het contract te kun nen ondertekenen met nieuwe uitbaters. Het wordt een jong stel dat er meteen ook een pe tit-restaurant in wil beginnen. pnjs pnjs 'anaf ranaf 50-95498 spanningen in de '4n de hulporganisatie Mira in i'n2en berusten op communica- I !emen en een misverstand. SU ls.inmiddels uitgepraat en f pactie voor de inwoners van 1 Vo Saat onverminderd door. ^-tgsterMira Begovic en de Bosni- tis L!'kauSt Kapetanovic, die F actipf 'aar binnen de organisa- P'iek 'S',rea8eren hiermee op de II sini-L^ ™evrouw Van Avermaete i011r I over het functioneren van WantHaiS binnen de organisatie, rst,_, P aan de mensen in Sara- aodnnri," ..V0?r°P en 's n°g steeds I aldus Mira Begovic. De familie Van Avermaete is naast mevrouw Begovic ook vanaf het eerste uur betrokken bij de hulpactie. Me vrouw Van Avermaete was zeer verbol gen over het feit dat ze vrijdag niet was uitgenodigd voor de bijeenkomst voor genodigden in het Zuidlandtheater. En daarnaast vond ze dat Kapetanovic de actie te veel naar zichzelf toetrekt. „Kijk, mevrouw Van Avermaete kan niet met Kapetanovic omgaan. Het zijn twee totaal verschillende persoonlijkhe den", aldus Mira Bergovic. „Daarnaast is er sprake van een communicatiepro bleem. Kapetanovic spreekt geen woord Nederlands en mevrouw Van Avermae te geen woord Engels. Maar ik heb gisteren alles met haar uitgepraat. Het belangrijkste is dat de actie Mira ge woon doorgaat". Volgens Kapetanovic berust het niet uitnodigen van mevrouw Van Avermae te op de bijeenkomst voor genodigden op een groot misverstand. „Niemand van de organisatie was vrijdag speciaal als genodigde uitgenodigd. De mensen van de organisatie hielpen mee zoals het zetten van koffie en het rondbren gen van hapjes. Mevrouw Van Aver maete is ons oudste lid en daarom konden we niet van haar verlangen dat ze mee zou helpen. Ze was juist voor de bijeekomst op zaterdag als erelid uitge nodigd. Omdat ze het oudste lid is en omdat ze heel veel heeft gedaan voor de actie", aldus de Bosnische journalist. In de ogen van Mira Bergovic is me vrouw Van Avermaete door inwoners uit Sluiskil op het verkeerde spoor gezet. „Die mensen vertelden haar het vreemd te vinden dat ze voor de bijeen komst op vrijdag niet was uitgenodigd. Ze overvielen haar hiermee. En van het een kwam het ander. Nogmaals, een groot misverstand". Ook de kritiek op Kapetanovic over het feit dat hij de actie te veel naar zichzelf toetrekt berust volgens hem op een misverstand. „Kijk, ik ben de enige binnen de organisatie die zich voor de volle honderd procent voor de actie kan inzetten. De overige leden hebben ande re verplichtingen. Zo ben ik de afgelo pen dagen met een vrachtwagen door Holland gereden om goederen op te halen voor Sarajevo. Want Terneuzen is te klein om zo veel hulpgoederen bij elkaar te krijgen. Niets ten nadele van Terneuzen want hier is geweldig veel werk verzet". Kapetanovic laat de volle vrachtwagen zien en de volle dozen met hulpgoede ren die in het huis aan de Pijnboom straat zijn opgeslagen. „We hebben weer voor 22 ton aan goederen. Er komt direct een grote vrachtwagen die de goederen naar Split brengt. Daarmee geef ik aan dat de hulpactie onverdro ten doorgaat. En daarom is het jammer dat een dergelijk misverstand in de wereld is gekomen". Mevrouw Van Avermaete verklaarde gisteren ondanks de meningverschillen weer best met Kapetanovic te willen samenwerken. „Want de hulp aan de mensen in Sarajevo staat voorop". DINSDAG 18 JANUARI 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever Middelburg - Hoe tegenge steld het op het eerste ge hoor ook klinkt: Zeeland wordt dunner bevolkt wan neer straks Goeree- Overflakke met haar 43.000 inwoners bij- Zeeland wordt gevoegd. Want verhoudingsgewijs komt er veel meer grondgebied bij. De bevolkingsdichtheid van heel Zeeland zakt dan van 201 mensen per vierkante kilome ter naar 197. Een klein' ver schil van vier mensen per vier kante kilometer dus. Zeeland blijft dus een land van relatief weinig inwoners per opper vlakte-eenheid, hoewel som migen de huidige bevolkings druk al veel te veel vinden. Vergeleken met de overvolle Randstad en de rest van Ne derland (gemiddeld 449 men sen per vierkante kilomter) blijft Zeeland vooralsnog een redelijk rustig gebied. Dit alles is uitgerekend door het provinciaal bestuur, die met een gisteren gepresenteer de lijst statistieken over Goe- ree-Óverflakkee al een voor schot neemt op de samenvoe ging- Zeeland krijgt er 43.000 inwo ners bij en komt dan in totaal op 405.132 inwoners. Uit de lijst blijkt tevens dat er 20.000 auto's bijkomen, dat het aantal verkeersdoden jaar lijks stijgt van 45 naar 52 en het aantal verkeersgewonden van 375 naar 409. De bestan den van de Zeeuwse arbeids bureaus zullen met 1500 werklozen groeien, na samen voeging van de gebieden. Van onze medewerker Eddy de Schrijver Hulst - „Als je echt op de plaatsen zelf eens een kijkje neemt, dan moet je goed slikken. Je ziet daar de meest wonderlijke taferelen. Een deken is vaak de scheiding tussen de keuken en de slaapkamer. Kinderen leven als mieren in die barakken. Daar leven alle volkeren wel bij elkaar". Piet Lossie uit Hulst kan het weten. Hij is al heel wat jaartjes verbonden aan de stichting Eu ropa Kinderhulp die kansarme kinderen een vakantie aanbiedt om zodoende de ouders eens op verhaal te laten komen. Lossie heeft voor Zeeland de public relations op zijn schou ders genomen en trekt daarom deze tijd door het Zeeuwse land om gastouders te werven. In Zeeland komen elk jaar zo'n 200 'kansarme' kinderen op va kantie en daarvan neemt Zeeuws-Vlaanderen er de helft voor z'n rekening. „Zeeuws- Vlaanderen doet het goed al moeten we steeds meer gastou ders hebben. Vooral gastouders die de Duitse en Franse taal machtig zijn. Vanaf de Berlijnse muur is verdwenen hebben steeds meer kinderen behoefte aan een dergelijke vakantie. Kinderen moeten vertellen dat er geen plaats is, is geen gemakke lijke taak. Maar soms kunnen we niet anders. We gaan meestal de Duitse kinderen zelf ophalen. Dan zie je de achtergronden. En na een treinreisje van veertien uur zijn de kinderen dan op de plaats van bestemming. Terug naar huis is vaak een moeilijk moment voor iedereen. Er wordt vaak een traantje weggepinkt", zegt Piet Lossie. Moeite „De laatste vijf jaar hebben we meer moeite gekregen om gastouders te overtuigen van het nut van deze vakanties voor kin deren. Het lijkt allemaal ver weg, maar de armoede loert ook om onze hoek. In Hulst en Mid delburg bijvoorbeeld wonen ook kinderen die er zo aan toe zijn. Maar de meeste mensen weten dat niet eens of sluiten er de ogen voor. Voor het eerst hebben we afgelopen zomer Zeeuwse kinderen naar Gelderland ge bracht. Het was een begin en dit jaar werken we daar opnieuw aan. Maar de armoede is geen ver-van-mijn-bedshow. Die is in de directe omgeving. Natuurlijk niet zo extreem als kinderen uit Hannover. Maar de armoede is er wel degelijk". Piet Lossie loopt ook de Zeeuwse bedrijven af om financiële steun te krijgen. Neckermann bijvoor beeld is een grote geldschieter voor de stichting en zo zijn er ook andere Zeeuwse bedrijven die voor dit goede doel geld over hebben. „Voor mij is dat werk nieuw. Schooien en bedelen. Maar het moet gebeuren anders kunnen we de zaak niet draaien de houden", stelt Lossie. Afspraak Wie gastouder wil worden, kan dat telefonisch kenbaar makerT Dan krijgt de gastouder in spe een brochure toegezonden en wordt er een afspraak gemaakt. Daarnaast is er magazine voor gastouders en medewerkers. De Nederlandse kinderen tot 16 jaar willen vakantie houden van 23 juli tot en met 13 augustus, de Noordfranse kinderen willen van 7 juli tot en met 28 juli in Zeeland verblijven en de Franse kinderen uit de wat grotere ste den komen vanaf 20 juli tot en met 10 augustus naar hier. De Engelse en Berlijnse kinderen zijn hier van 25 juli to 15 augus tus en van 18 juli tot 11 augustus te gast. Ten slotte willen de kinderen uit Hannover op adem komen tussen 25 juli en 13 au gustus. Voor Zeeuws-Vlaanderen treden Piet en Lilia Lossie als contacta dres op. Bellen kan op nummer 01140-14907. Van onze verslaggever Hulst - Binnen nu en een jaar moet er dringend iets gebeuren met de historische Keldermanspoort in Hulst. Steeds meer metselwerk brokkelt af en de constructie gaat onder invloed van de weersomstandigheden zo hard achteruit dat delen dreigen in te storten. Dat zegt J. Wijnacker van de Hulster afdeling Stads en Dorps ontwikkeling. Volgens Wijn acker zou een nu invallende strenge vorsteriode wel eens fa taal kunnen worden voor het monument. „Vanwege de vele regenval van de laatste tijd is het hele gewelf van de poort verza digd met water. Bij strenge vorst en daarop volgende dooi houd ik mijn hart vast. De aftakeling gaat echt heel hard". De kosten voor de restauratie van de Keldermanspoort zullen in de tonnen gaan lopen. De laatste jaren heeft de gemeente wel wat gespaard, maar dat is lang niet genoeg. In het spaar potje zit nu 116.500 gulden. Van een restauratie van de poort zal geen sprake zijn, maar meer van conserveren van wat er nu nog van over is. „Een volledige res tauratie zou miljoenen kosten", denkt Wijnacker. „Bovendien weten we in het geheel niet hoe de poort er oorspronkelijk heeft uitgezien". Gissen Er doen verschillende meningen de rondte, maar het blijft alle maal gissen. Er zijn namelijk nog steeds geen oude tekeningen gevonden van deze land en wa terpoort. De poort komt wel voor op verschillende landkaar ten, maar die tekeningetjes vor men volgens Wijnacker geen be trouwbare leidraad. „Het pro bleem is dat de poort er maar 70 tot 80 jaar heeft gestaan. Toen is het bouwwerk vernietigd en on der de stadswallen verdwenen". Zie verder Zeeland C2

de Stem | 1994 | | pagina 11