ISES WEG DE STEM Vrouwen in functie TIE KENIA VNTIEGANGERS IZAKEN VOORAF... mn-comits: M. 341 m tósssrs Na 75 jaar kiesrecht hebben vrouwen nog altijd een mager aandeel in de politiek 'Het is onvoorstelbaar. Mannen willen graag dat je voldoet aan een bepaald beeld' Kosten maaltijd in de lucht vliegen omhoog Zuidpool als maatstaf voor zeespiegel Het stapje terug van Henk Hofstede 1994 heizen en Rekreatie is een gezamenlijke rubriek van de VNU Dagbladengroep. Rdvertentiereserveringen- lel. 073-125225, fax 073-'i377J Postbus 449, 5201 AK Den Bq |NWBA/eilig Tehuis erk surf en combicursussen Ier 05663-1392. Gevraagd: GoedezgTrj (m/v) die opgeleid worden tot instr Vraag vrijblijv. info-r Zeilschool Heecj 05154-42363. M 05150-16947 Boek nu uw zeilviü voor de FRIESE MERBj IJsselmeer. Jachtverhi^„u Moedt, 05153-92J jt^Ursie Lambrechts, gooide de in het hoenderhok. Vrou- hadden de achterstand in de vooral aan zichzelf te wij oogde ze. Het werd hoog j om hiervoor de eigen verant- ïirdelijkheid te nemen in plaats j steeds de schuld op de mannen le wentelen. Resoluut ging ze a een stapje verder, haar stem i ti data. Folder? ojosi 071-126400 Lid SGR, PW I produkten en diensten op de hoogte efinitief worden. In de rubriek I contact met bijna 2 loor vakantie en ■de krant oriënteert, pen en Rekreatie', 3-125225 en rg boekt voor lx. 6 pers. for/cara van). u >1 1 ris veel seksisme in de ilitiek. Daardoor irden goede, capabele iuwen voortijdig evoerd." Zegt het redase PvdA-kamerlid isephine Verspaget. ijfenzeventig jaar nadat ouwen in ons land het iesrecht verworven, bben zij nog maar een ager aandeel in de ilitiek. Waarom is het :oene pluche zo aantrekkelijk voor touwen? Ligt het echt de mannen of moeten i dames de hand in gen boezem steken? het woord vijf touwelijke politici uit est-Brabant en ■eeland. Over 'apperende haren, lannenbolwerken en fflengedrag. ,v»-' »r Riet Pijnappels hele. tengere gestalte drukte uit: kijk naar mij, mannen ben mij geen haarbreed in de ik gooi zelfs hoge ogen in maart in de Tweede Kamer en. Als het mij lukt, waarom Sedan niet? 'sardeloos. Zo kortzichtig," rea- M'lega-Statenlid voor Groen en fractievoorzitter, de ■jarige Saskia Bolten uit Bergen Zoom, een paar weken later. ?r hppen krullen laatdunkend. ®jht alleen naar haar eigen ™ark binnen D66 en het wereld- Rit welzijn en cultuur, waarin De zachte sector. Maar kijk naar het CDA. Vrouwen die Jrm actief willen worden, moe- 1 zich nog steeds ongelooflijk ''iron. En wat denk je van die fische mannenclubs, waar vrou- nauwelijks kunnen doordrin- J' s'mpelweg omdat ze niet wor- J voorgedragen voor een be- lurstunctie?" n oen rap tempo steekt ze een oor een haar vingers in de I "t en dreunt op: „De Bra- antse Ontwikkelingsmaat- apptj, het industrieschap Moer- i ptL amer van Koophandel, j. EW, de VW, de NCB. Dat Ln 8 mannenbolwerken. Als unctie vrij komt zoeken ze wen tl 6S 'n ^un e'®en net" L. in de commissie lhr.ten Ec°nomische Zaken it it. re§e'mahg overkomen oe directeur en de president- rnBsaris van de BOM mij geen TOehtt™' °,mciat ze Seen vrouw «r.den ienua c°mmissielid. Dan ted»J,e- n weer bovnn mijn I een JlS,gaar te roken- Nu zit 'k ia GriS^ep-V?n viiftien vrouwen Wen nn s ^'e zich voorbe de. ZTur8emeesterssollici- eet J, (en Dales wilde toch 08 Eelnnf^ 6 bur§emeesters? aan m ver§even Woor man- annen in het netwerk. Weekend en verontwaardigd ge mompel steeg op uit de kleine vrouwenmenigte tijdens een bijeenkomst van het Emancipatiebu reau Noord-Brabant be- décember vorig jaar in de Til- jjSe 'Villa De Vier Jaargetijden'. i-Statenlid van Noord-Bra- Dames, dames!' Avontuurlijke rondreis Ko 24 dgn 3095,- incl. reis, safari etc. Div. vertre s luider om het gemopper van publiek te overstemmen: Als de uwen het echt zouden willen, die hele achterstand in 1994 men worden ingehaald. heb die Dat is dus een dijk van een drem pel". Dit jaar is het 75 jaar geleden dat vrouwen in ons land het kiesrecht verwierven. Anno 1994 klagen ze nog steeds steen en been over de heersende mannencultuur in de po litiek. Of het nu op gemeentelijk, provinciaal, landelijk of Europees niveau is, mannen maken nog steeds de dienst uit. De drie grote politieke partijen gaan er prat op dat zij een voor keursbeleid voor vrouwen voeren, maar de huidige verkiezingslijsten spreken alle mooie, veelbelovende woorden demonstratief tegen. Min der dan eenderde vrouwen staat op verkiesbare plaatsen. Het staat nu al vast dat het streefcijfer van de Vereniging voor Vrouwenbelangen, in 1994 minstens 35 procent vrou wen op het Haagse pluche, niet gehaald wordt. Noch in de gemeen teraden, noch in het Europees Par lement. Wat zijn de oorzaken? Waarom is de politiek voor vrouwen zo ontoe gankelijk of onaantrekkelijk? De discussie over de bestuurskwalitei ten van vrouwen lijkt zo langza merhand wel verstomd, maar er blijven, zo blijkt uit een recente publicatie van het Emancipatiebu reau Amsterdam, nog genoeg drempels over. De zorg voor kinde ren komt natuurlijk, hoe kan het ook anders, op de eerste plaats. Verder maken een gebrek aan werk- en bestuurservaring, zwan- gerschaps- en bevallingsregelingen, en niet te vergeten goede kinderop vang het vrouwen extra moeilijk, zo niet onmogelijk, om zich vol overgave in de politiek te storten. En tenslotte is er ook nog het gevreesde hanengedrag, de manne tjesmakerij, die de mhoud en wijze van politiek bedrijven zouden be palen, en waar de meer bescheiden vrouwen nauwelijks tegen opge wassen zouden zijn. Op haar gezicht is even vermakelij ke spot te lezen als het gaat over het hanengedrag van haar politieke broeders. Josephine Verspaget uit Breda, 47 jaar oud, Tweede Kamer lid voor de PvdA en moeder van twee volwassen dochters, is inmid dels een door de wol geverfde poli tica. Ze weet wat voor vlees ze in de Haagse kuip heeft: „Mannen willen overal hun naam achter hebben. Alsof ze tegen elk boompje wat moeten doen." Haar toon wordt serieuzer. Het seksistische gedrag van haar man nelijke collega's is een grote barriè re voor vrouwen in de politiek, meent ze. Even lijkt het alsof ze met alle mannen de vloer aan wil vegen, maar dan houdt ze zich toch in. Alsof ze zich afvraagt of het verstandig is om recht voor de verkiezingen de mannen zo te bela gen. Uiteindelijk formuleert ze voorzichtig: „Er is veel seksisme in de politiek. Vrouwen die er minder In het derde kabinet-Lub- bers (1989-heden) is een kwart van de Tweede-Ka merleden van het vrouwelijk geslacht. Van de Eerste-Kamerpoiitici is 28 procent vrouw, van de Provinciale Staten 29,6 pro cent. Ons land kent twee vrouwelijke ministers en drie vrouwelijke staatssecretaris sen. Vijf Nederlandse vrouwen zitten in het Europees Parle ment waar ons land 25 zetels heeft. In de huidige gemeen teraden is 22 procent van de leden van het vrouwelijk ge slacht. In de orde van gede puteerden en wethouders is het percentage vrouwen 23,7 procent en 17 procent. Ten slotte zijn 57 van de 647 burgemeesters vrouw (8 pro- cent) en is er onder de 14 Commissarissen der Konin gin slechts één vrouw. (Bron: Emancipatiebureau -Amster dam) vrouwelijk uitzien hebben het makkelijker, omdat er minder op hun uiterlijk wordt gelet. Een leu ke vrouw wordt niet gezien als maatje, als collega, maar altijd in de eerste plaats als vrouw. Er wordt niet geluisterd naar wat ze te vertellen heeft." Haar woorden herwinnen aan kracht. Resoluter: „Ik zie het ge beuren bij jonge vrouwelijke colle ga's, ik zie dat ze minder kansen krijgen. Ze hebben dezelfde be gaafdheden als de mannelijke nieuwkomers, misschien wel meer, en toch merk ik dat de vrouwen met de aardigste uiterlijk uiteinde lijk niet dezelfde kansen krijgen. Dat gebeurt vaak, ik denk zelfs dat het een normale gang van zaken is. Daarom dringen vrouwen niet door tot hoge posities. De mannen steu nen elkaar, spelen elkaar leuke posities en aardige woordvoerder schappen toe, je kent dat wel, man nen onder elkaar. Nee, dat is geen opzet, maar een gewoonte. Een slechte gewoonte, want hierdoor raken veel vrouwen geïsoleerd, en worden kwalitatief goede vrouwen voortijdig uit de politiek afgevoerd. Je ziet dat bij de Partij van de Arbeid nu heel veel goede, capabe le vrouwen zijn weggestuurd." „Ik ben nog heel vaak de enige vrouw in een vergadering. Iedere keer denk ik: dat zal nu wel over zijn. En wat blijkt? Dan ben ik weer de enige." Ze heeft, sinds ze in 1978 politiek actief werd, een stevig potje moeten knokken voor haar ambities, knikt ze. „Ik heb echt moeten vechten om het woordvoerderschap voor ontwik kelingssamenwerking te krijgen. Nu niet meer, nu heb ik mijn positie verworven. Maar vrouwen laten het nog veel te makkelijk toe dat hun woordvoerderschap wordt afgepakt. Ze moeten minder aardig zijn. Assertiever. Ze moeten veel vaker moeten zeggen: ik wil dat stuk van jou, ik kan dat beter dan jij" Als drukbezet kamerlid is ze bijna nooit thuis, vertelt ze. Ze werkt zestig tot tachtig uren per week. „Dat red je alleen als je makkelijke, kinderen hebt en een man die ach ter je staat. Dat zijn absolute voor waarden. Als alleenstaande moeder red je het echt niet in de politiek." In de gemeente Breda heeft de Partij van de Arbeid, als grote uitzondering op de regel, een ge lijkwaardige verdeling van mannen en vrouwen op de kieslijst. De 35-jarige Bredase fractievoorzitter Marja Heerkens staat op de tweede plaats. Tot en met de tiende plaats staat om en om een man en een vrouw. „Wij hebben daar echt strijd voor moeten leveren," vertelt ze. „En nu investeren we bewust in vrouwen. Maar waar ik wel eens moe van word, dat je het steeds moet blijven bevechten. Ook deze keer waren er weer mannen, vooral nieuwkomers, die zeuren: moeten we dat nou wel doen? Ik heb toen geroepen: het mag van mij afge schaft worden als de eerste drie kandidaten op de lijst vrouwen zijn." „Ik vind wel dat bij de selectie de kwaliteit van de kandidaat voorop moet blijven staan. Hoe hoger je komt, hoe belangrijker het is dat je goed bent. Er is niets zo slecht voor de vrouwenzaak als een vrouw die op een hoge positie mislukt." Een groot knelpunt voor een actievere deelname van vrouwen in de politiek is volgens Marja, moeder van een tweeling van zes, het gebrek aan naschoolse opvang. „Vergade ringen zijn vaak op beroerde tij den. Om vier uur of zo. Dan moet je van alles gaan regelen met vriend jes, opa's en oma's, of mijn man moet eerder naar huis komen. En als er iets gebeurt in de politiek, komen de telefoontjes altijd aan het einde van de middag en dan zit ik wel met de kinderen. Het ene moment zit je dan te monopoliën en het ander moment bespreek je een groot politiek probleem aan de telefoon. Dat is wel eens lastig." Ze heeft nooit het gevoel gehad dat ze zich als vrouw meer moest be wijzen, schudt ze het hoofd. Of dat ze niet serieus werd genomen. Hoe wel Ze gaat verzitten, fronst haar voorhoofd. „Weet je waar ik me wel aan kan ergeren? Als vrouwen elkaar interrumperen in een debat en het gaat fel, dan reageren die mannen zo van: 'ach kijk, ze vlie gen elkaar in de haren'. En dan zegt er een: 'Dames, dames!'." Te gen haar wil schiet ze in de lach. „Nou ja, dat zegt toch alles. Dat klinkt toch alsof we niet serieus worden genomen. Dan denk ik: 'potverdomme'." De 58-jarige, van oorsprong Gro ningse Anne Bax-Broeckaert (VVD) werd in 1986 in Veere de eerste vrouwelijke wethouder van Walcheren. Zeven jaar later werd ze de eerste vrouwelijke burge meester van Chaam en daarmee ook van het hele stadsgewest Bre da. Ze vertelt het zonder valse bescheidenheid. Ze is duidelijk trots op haar prestatie. Nee hoor, schudt ze vervolgens resoluut haar keurig gekapte hoofd, het steekt haar geenszins dat ze haar blik semcarrière waarschijnlijk te dan ken heeft aan het voorkeursbeleid van het kabinet om meer vrouwen te benoemen op een burgemeesters post. Ze glimlacht beminnelijk: „Ik weet dat ik genoeg in huis heb om een goede burgemeester te zijn." Eigenlijk zit ze op dezelfde lijn als het Statenlid Ursie Lambrechts, beaamt ze. Ze wil het woord 'zeu ren' liever niet gebruiken, dat klinkt zo onvriendelijk, maar als je het haar vraagt, is de achterstand van vrouwen in de politiek echt niet meer nodig. „Iedere vrouw kan tegenwoordig meepraten. Maar ze moet zich wel duidelijk profileren. Zich los maken uit dat rollenpa troon. Lid worden van een politie ke partij, zodat ze kan meebeslis sen. Sommige vrouwen vragen me: ja maar, zou ik dat wel kunnen? Mannen kunnen toch ook niet alles, zeg ik dan." Zij heeft zich nooit of te nim mer achtergesteld gevoeld, verzekert ze. Mannen heb ben haar altijd onmiddellijk geaccepteerd. „Misschien komt het, omdat ik altijd duidelijk mijn eigen mening geef. Of misschien heeft het iets te maken met mijn leeftijd. Dat ze daarom minder tegen mij durven te zeggen." Even denkt ze na. „Nee, ik kan me werkelijk niet één vrouwonvrien delijke of seksistisch bedoelde op merking voor de geest halen." Lukkie Nederhoed, CDA-gedepu- teerde in Zeeland, snuift een beetje verontwaardigd. Haar kost het weinig moeite om zich staaltjes van ongeoorloofde mannelijke bemoei zucht te herinneren. „Het is on voorstelbaar. Mannen willen graag dat je voldoet aan een bepaald beeld. Je moet óf een Kenau zijn óf heel vrouwelijk. Ze zeggen dat ik een deux-pièces moet dragen of dat ik mijn haar moet laten groeien. Laatst zei een mannelijke collega nog tegen me: 'Het zou leuk zijn om je met wapperende haren over het Abdijplein te zien lopen.' De een vindt je rok te kort, de ander te lang. En wéér een ander vindt dat je een broekrok moet dragen. Als ik echt aan al die verwachtingen zou moeten voldoen, zou ik ver van mezelf afstaan." Toen de nu 39-jarige Lukkie Ne derhoed in 1986 gekozen werd als Statenlid, sloten twee journalisten een weddenschap af dat ze binnen een jaar weg zou zijn. Omdat ze te zachtaardig was en daarom niet geschikt voor de politiek. Dat stak even, geeft ze toe. „Denk je dat ze zo'n weddenschap hadden afgeslo ten als ik een man was geweest?" Toen het jaar om was, stuurde ze de heren journalisten een symboli sche zijden vlinder. Met de woor den: 'Je hoeft in de politiek niet altijd als een olifant in een porse leinkast tekeer te gaan.' Inmiddels bekleedt ze 'de eenzame post' van enige vrouwelijke gede puteerde in Zeeland en heeft ze in haar portefeuille typische 'manne lijke' zaken, waaronder ruimtelijke ordening, volkshuisvesting en landinrichting. („Ik heb bewust niet gekozen voor de zogenaamde vrouwencommissies"). „De mannen verwachtten dat ik niet hard zou kunnen onderhande len. Nou, toen de provincie een stadsgewest Vlissingen-Middelburg erbij wilde, heb ik het voor de poorten van de hel weggesleept. Iedereen was sceptisch, dat zou nooit lukken omdat ik het moest doen. Dat gaf mij extra inspiratie om te laten zien dat ik het wel kon. En het is me gelukt." Aan Josephine Verspaget ten slotte de vraag of er, volgens haar, onder de gekozen ver tegenwoordigers in Den Haag echt geëmancipeerde mannen rondlopen. Ze moet diep nadenken, rolt zich op op haar sofa en trekt demonstratief een rimpel tussen haar ogen. Peinzend: „Ik heb ge hoord dat Kooijmans thuis de was doet en zijn eigen overhemden strijkt. En ik vind dat Jan Pronk op een goede manier met vrouwen omgaat." Er volgt weer een lange denkpauze. En Lubbers? Kok? Ze grinnikt: „Verder zijn er mannen die vooral van vrouwen houden." En Hans Hillen, het CDA-Kamerlid, met zijn omstreden kritische uitspraken over de werkende vrouw? Losbar stend: „Vreselijk, wat een onge- looflfjke druif is die man. Zo sek sistisch. Die man is toch niet te geloven. Hij is de camera obscura van de politiek. Ik zou volledig de spot met hem drijven als hij in mijn partij zou zitten, maar gelukkig kunnen de CDA-vrouwen hem pri ma aan." ZATERDAG 15 JANUARI 1994 DEEL ZIE WEEKEND 2 ZIE WEEKEND 3 ZIE WEEKEND 4 Vormgeving: Luc Goderie Eindredactie: Wim van Leest

de Stem | 1994 | | pagina 29