Bedrijven Moerdijk voelen recessie eenduizend banen Weg bij Siemens 1st bracht jO bijeen Chinese jassen te over 'Zoveel moois uit een land met kleedjes op tafel land KORflEouwondernemers pleiten voor ploegendienst in de bouwvak 'Spreiding toerisme bevorderen' economie KORT ECONOMIE A5 IHM zelf verkoopt 38 hectare grond en boekt 3 miljoen gulden winst 'Ontslagen bij Bac door verzadiging' 14 JANUARI! 994 f\A ffiSTBM VRIJDAG 14 JANUARI 1994 .fghaanse president Rabbanil an Kabul een grondoffensie{ bondgenoot, de TadzjiekSe I Wegens de zware gevechten I ledewerkers uit de hoofdstaf Oezbeekse generaal Rashid din Hekmatyar openden de st-Kabul. Met name rond de i-brug, die toegang biedt tot histeries, werd hevig gevoch- slaagden ze er echter niet ij ;ns over VN-macht Abchazië die zich vorig jaar i enève eens geworden over de I ir moet zich een vredesmacht De eerste Georgische vluchte- ar het gebied terugkeren. Het Irie dagen onderhandelingen tusland. Afgesproken is dat er langs de rivier de Ingoeri, die kampen. De precieze omvang n bepaald. 'ederatieraad nieuwe Russische parlement .imir Sjoemejko, een naaste eltsin, tot voorzitter gekozen. ;id, maar gisteren versloeg hij >v alsnog. de Doema, loopt het gevecht Daar gaat het tussen de >kin van de Agrarische Partij, misten. ampen kernafval een Japans aanbod voor een Stille-Oceaanvloot nucleair sen anders in de Japanse zee persbureau Interfax bekend en in Singapore, waar het ie uitvoeren. Indien het schip 1 Vladivostok gebracht wor- aor onrust toen het 900 ton de Japanse Zee liet stromen. nbaar onderwijs erwijs heeft gisteren een slag ad wees een wetsontwerp af, voor het bijzonder (door- jk te maken. De uitspraak is orvechters van het openbaar ;rote demonstratie, zondag in irovincies maar tien procent wing van bijzondere scholen, scholen wilde de regering dat van protest uit het 'openbare' t genoeg geld was voor het gefinancierde scholen. ers schuldig van de Belgische bende van jury schuldig bevonden. Een strafmaat voor de zes wordt tshof in Brussel. Axel Zeyen, atriek Haemers (die vorig jaar •eeg vrijspraak. De ex-vrouw d slechts schuldig bevonden ipe Lacroix is volgens de jury in oud-premier Vanden Boey- bende-leden, aan een reeks niet aan aftreden vice-premier Guy Coëme ziet Agusta-zaak geen aanleiding iteren op een persconferentie, an instructie Véronique Ancia over de aankoop van nieuwe ten gunste van het Italiaanse ei dat rechter Ancia 'een niet ewijs dat hij de concurrenten et. De bewindsman beweerde echter Ancia denkt, er geen op van de helikopters en de Johan Holst n onze redactie economie [pen Haag - Over werktijden j de bouw valt te praten, als jaar wordt vermeden dat de ouwvak seizoenswerk (vordt. Zo reageert de Bouw- ien Houtbond FNV op de sug- Utie van werkgeverskant L in de zomermaanden in ploegendiensten te gaan wer ken. L-ecteur S.M. Dekker van de Werkgeversorganisatie Neder lands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid (NVOB) zinspeelde gisteren in het blad 'De Werkgever' van het Neder lands Christelijk Werkgeversver bond (NCW) op grote verande ringen in arbeidspatronen. „We zitten in ons land al lang vast. aan het idee dat van negen tot vijf de normale werkuren zijn. Alles dat daarbuiten gebeurt, is uitzonderlijk en moet door werkgevers extra worden be taald. Ik verwacht dat dat gaat verschuiven", aldus mevrouw Dekker. „Voor de bouw geldt dat wij in de zomer veel meer arbeidsmo gelijkheden hebben dan in de winter. De organisatie van het werk moet daarop veel meer worden aangepast. In de zomer kan het aantal produktieve uren en dagen nog fors worden ver hoogd", zegt de NVOB-directeur in 'De Werkgever'. „Waarom zouden we vasthouden aan een produktieweek van 38 uur? Waarom kan er bijvoorbeeld in de zomermaanden niet in ploe gen worden gewerkt in de bouw?" Woordvoerder F. Nijhof van de Bouw- en Houtbond FNV wijst de ideeën van Dekker niet op voorhand af, maar wijst er op dat het toch al slecht gesteld is met de spreiding van bouwop drachten door het jaar heen. Als met name de overheid er meer aan zou bijdragen dat de bouw minder met pieken en dalen te maken krijgt, zou er te praten zijn over manieren om de zomer maanden produktiever te ma ken. Bestuurder G. Wildeman van de Hout- en Bouwbond CNV is bang dat ploegendienst in de zomerperiode alleen maar tot seizoenswerkloosheid zal leiden. „Kijk maar naar de grond-, weg en waterbouw: daar hebben de mensen ook van november tot mei veel minder te doen". Wilde man ziet als extra complicatie de verzwaarde eisen voor een werk loosheidsuitkering. Bouwvak kers die alleen werk hebben ge durende een beperkte periode in de zomer, dreigen in de bijstand te komen in plaats van in de ww. Net als zijn FNV-collega is Wil deman bang dat invoering van ploegendiensten, als meer werk loosheid in de winter het gevolg is, de animo voor een baan in de bouw (nog meer) zal afnemen. Beiden taxeren dat werktijden zeker op de agenda zullen staan van de cao-onderhandelingen die in het najaar zullen aanlo pen. De CNV-bond denkt alvast aan het inleveren van atv-dagen in ruil voor kortere werkdagen. Ook deeltijd is een thema dat Wildeman aan de orde wil stel len. p onze verslaggever Moerdijk - De bedrijven op |et industrieterrein Moerdijk kr;jgen harde klappen van de sessie. De flinke grondver- |open en de acquisitie van foeiroe bedrijven kunnen die ng slechts ten dele loedmaken. 1 Moerdijk gingen vijf bedrij nen failliet, waarvan er twee Boor rechtsopvolgers konden Lrden voortgezet. De grond- jerkopen gingen door de recessie door uitverkochte sector-ge- lieden terug van 50 naar 38 lectare. Met die verkoop denkt iet IHM in 1993 de grootste Jndustriegrondverkoper van Ne- jerland te zijn. Bat zei gisteren drs. J. de Geus, ioorzitter van de Raad van Be- ptuur van het Industrie- en Ha- pensehap Moerdijk en gedepu- terde economische zaken van Ie provincie Noord-Brabant. Hij lprak tijdens de traditionele iieuwjaarsborrel van het IHM. pe voorzitter bleek verontrust jver de ontwikkelingen bij Shell feoerdijk, dat in korte tijd terug iaat van 1085 naar 650 werkne mers. Ook bij toeleveranciers lervallen veel arbeidsplaatsen. Indicaties lopen tot in de hon- Jerden banen. Op Moerdijk ging pe totale werkgelegenheid terug kan 3318 naaar 3038 arbeids plaatsen. Steun Shell De Geus heeft de laatste maan- jden intensief gesproken met Hij blijkt zijn steun te lebben toegezegd om tot een lerstel van de zwaar verliesge vende basischemie-vestiging te [tomen. „Ik hoop en vertrouw lat we de komende tijd in sa menwerking met Shell positieve fesultaten tot beider voordeel innen halen. Wij zullen er alles plet werk stellen om in deze zo Jeilijke tijden een bijdrage te ewren aan de bestendiging en fcitbouw van de positie van SheU |ier in Moerdijk". fet IHM heeft zelf het alleen in pe sector chemie en zware indus- jde slecht gedaan in 1993. Er «amen geen nieuwe vestigin- I® bij. De Geus weet dat aan de fialaise in de chemie. Toch wil |ij dat het IHM onverminderd |™d aan nieuwe chemische be kijven blijft trekken. „De vesti- van Dr Kolb AG heeft be- Ittzen dat samenwerking met fnell Chemie Moerdijk een ge pachte concurrentiepositie kan [opleveren". fete uitspraak van de voorzitter I® de Raad van Bestuur staat P1 tegenstelling tot de mening J® de directeur ir. G. Rodewijk P® het IHM. Die zei onlangs in ïote krant dat het weinig zinvol P de aandacht te blijven luiten op een sector, die feite- Iw een investeringstop heeft af- jjjndigd. „Wij moeten markt- Rform werken. Daarin past r' "ij ons richten op markten, rtoop wij kunnen verkopen", fwsde directeur. Het Industrie- en Havenschap Moerdijk zelf heeft een uitste kend jaar achter de rug, bleek uit de voorlopige cijfers over 1993. Het IHM verkocht 38 hec tare grond, na drie jaren van vijftig hectare. „We handhaven ons daarmee zeker in de top drie van grondverkopers in Neder land en naar verwachting zelf als nummer 1", zei De Geus. In 1993 kwamen tien nieuwe bedrijven naar Moerdijk, waar mee het totale aantal op 101 is gekomen. Van de uitgegeven grond ging 25 hectare naar zee havengebonden activiteiten. Het project Seaport Moerdijk nam daarvan vijftien hectare voor zijn rekening. Het aantal zeeschepen dat Moer dijk aandeed, groeide van 760 tot 814. De volume van de over slag groeide met vijftien procent tot 1,7 miljoen ton. De groei kwam daarmee nog hoger uit dan in 1992, toen die tien pro cent bedroeg. Het financieel resultaat is een winst van drie miljoen gulden. De Raad van Bestuur moet be slissen welke bestemming dat geld krijgt. Over 1992 deed het IHM voor het eerst een uitkering aan de deelnemers (de gemeente Zwaluwe, Klundert, Zevenber gen, Breda en de provincie Noord-Brabant). Die uitkering bedroeg zes miljoen gulden. De Geus gaf alvast een schot voor de boeg. Hij herinnerde aan de afspraak om een reserve te vormen voor slechte tijden. Bo vendien zei hij dat de verkopen zich op een lager niveau zullen bewegen omdat het IHM in ver- schülende deelsegmenten steeds vaker 'neen' zal moeten verko pen. Van onze verslaggeefster Steenbergen - De ontslagen bij Bac Color in Steenbergen zijn te wijten aan een verzadigde foto camera-markt. Dat stellen H. Putter, uitgever en hoofdredacteur van het vakblad Fotomarkt en J. Koek van het Bureau Voorlichting Foto Film Video. „Er zijn vijf miljoen kleinbeeld- camera's in Nederland", zegt Putter. „Elk gezin heeft dus een camera die zo'n tien jaar mee gaat. Daarmee lijkt de markt verzadigd. De verkoop van film pjes is redelijk stabiel, maar vo rig jaar was er toch een daling van drie procent. Op negentien miljoen rolletjes per jaar is dat eigenlijk niet veel." Bij Bac Color moeten tussen de vijftien en veertig werknemers worden ontslagen. Ook volgend jaar moet tientaUen mensen ver dwijnen. Oorzaak volgens direc teur J. Bezemer: de algehele eco nomische malaise. foto epa ,n Oslo eri de Verenigde Staten- Vervolgens werd hij eerst mede werker en later directeur van net Moorse Instituut voor Buiten- andse Politiek. Van daaruit was ret een kleine stap naar staats secretariaten op de ministeries ran Buitenlandse Zaken en De' 'ensie en vervolgens het mi®s' rerschap. Door het vertrek van zijn zwage Thorvald Stoltenberg, die Cyrus Vance ging opvolgen als VN-on' derhandelaar in Bosnië, schoo Holst in april 1992 onverwacm door naar Buitenlandse Zake u Dat hij zich daar in een pa® maanden ontwikkelde tot <j meester van de stille diploma beeft hij voor een groot deel danken aan zijn tweede vrou Marianne Heiberg, medewerk ran het Instituut voor Bu"e andse Politiek. Hun ïoontje Edvard werd een na'1 nale held toen bekend werd n zijn ongekunstelde gedrag deelnemers aan de geheime ierhandelingen in huize B rad vertederd. Ween kostenvermindering is |Heth»l T?ens niet voldoende, lop de n'l Zlch daarom toe K'odukteri u g van nieuwe Wmarten* aanb0ren V£m Omdat het economisch klimaat in met name West-Europa zich nog niet heeft hersteld mag vol gens Von Pierer de groei van de orders met vijftien procent, die Siemens in het eerste kwartaal boekte, niet worden overschat. De winst na belastingen klom in het eerste kwartaal van 406 mil joen tot 415 miljoen mark bij een omzetgroei van 16,9 miljard tot 17,3 miljard mark. In het eind september 1993 afge lopen boekjaar steeg de winst ondanks de economische tegen wind van 1,955 miljard tot 1,982 miljard mark. 5 jS Begraven onder een berg katoenen jassen probeert een kleumende verkoper warm te worden in het centrum van Peking. China en Amerika praten morgen over een textiel-handelsakkoord. Als dat mislukt, bestaat de kans dat China zijn textiel-export ziet dalen met 35 procent. Veel Chinees textiel verdwijnt nu nog naar de VS. foto epa Van onze Haagse redactie Den Haag - Meer vakantie spreiding, invoering van een Europese ouderenpas en een grootscheepse promotiecam pagne, met name gericht op de Verenigde Staten en Ja pan, moeten het toerisme in en naar Europa bevorderen. Dat kan veel nieuwe banen opleveren. Het Europees Parlement buigt zich dinsdag 18 januari over een resolutie van deze strekking. CDA-Europarlementariër Cor- nelissen gaf gisteren in Den Haag een toelichting op deze resolutie van de commissie ver voer en toerisme. Hij vindt dat de Europese Unie de toeristen sector, met 8 miljoen arbeids plaatsen hard op weg om de grootste werkgever in Europa te worden, ruim baan moet geven. De Europese commissie behan delt het toerisme nog te veel als een stiefkindje. Cornelissen vindt dat onaanvaardbaar. Hij wil dat de Europese Unie meer geld vrijmaakt voor toerisme en nadrukkelijker inspeelt op na tionale en regionale initiatieven. „We moeten een spiering uitwer pen om een kabeljauw te van gen", aldus Cornelissen. Het toerisme biedt in zijn ogen veel mogelijkheden om de werk gelegenheid te bevorderen. De verwachting is dat het aantal toeristen wereldwijd tussen 1990 en 2005 verdubbelt, terwijl het Europese aandeel de laatste ja ren relatief daalt. Dat moet voorkomen worden, vindt de Europarlementariër. Hij pleit daarom onder andere voor een Europese promotiecampagne en voor het instellen van een internationaal overlegorgaan die moet bekijken 'hoe vakanties naar plaats en tijd beter gespreid kunnen worden'. Cornelissen denkt in dat verband aan een uitbreiding van het aantal korte schoolvakanties en, naar Engels voorbeeld, voor het invoeren van zelf te kiezen vrije dagen voor leerlingen. De resolutie bevat verder voor stellen voor een vereenvoudiging van het Europees betaalverkeer, stabilisatie van de wisselkoersen binnen de Unie, gelijkschakeling van BTW-tarieven, bevordering van plattelandstoerisme en het opzetten van een voorlichtings campagne over de gevolgen van sekstoerisme. Expositie van Nederlands design in Keuls museum Pntch,en - Het Duitse elektro- en elektronicaconcern Siemens L alt; jaar tienduizend van de vierhonderdduizend banen P rappee Om nog meer kosten te besparen moet de produk- Ieit per werknemer omhoog. Eens verwacht dit jaar geen 'itiao meer t'00r aanhoudende Sb£ econoi®ische ontwikke- k ens richt zich daar- Itiin °P verbetering van |ir.'teTT?0H.ncUrrentiePositie °P de LÏÏa,10nale markt, heeft pre- BW,ecteur Heinrich von Plikatif ren Sezegc! bij de pu- |l992-i993Van het )aarversIaS Van onze correspondent Frans Wijnands Keulen - Van een 'design-export' naar Duitsland spreken, is wat erg optimis tisch, maar een toenemende Duitse be langstelling voor Nederlandse vormge ving is onmiskenbaar. Al geldt nog in veel gevallen: wèl kijken, niet kopen. De Duitse consument is doorgaans kritischer dan de Nederlandse koper. De Duitser let meer op kwaliteit. Of een fluitketel mooi is, is niet voldoende. Je moet 'm ook kunnen vastpakken zonder je hand te verbranden. Nederlandse design-sieraden zijn voor Duit se kopers vaak te eenvoudig; er straalt te weinig status, rijkdom van uit. „Bij ons is men al gauw met 14-karaats-goud tevreden. Veel van mijn Duitse klanten halen daar hun neus voor op", zegt Herman Hermsen uit Arnhem. Hij is een van de exposerende vormgevers op een mogelijk baanbrekende expositie in het 'Museum für Angewandte Kunst', hartje- Keulen. Tot begin april is daar de expositie 'Made in Holland, Design aus den Nieder- landen' te zien. Een overzichtstentoonstelling van indus triële en grafische ontwerpen - van meubels tot postzegels -, enthousiast bijeengebracht door afdelingshoofd dr. Gabriele Lueg van dit Keulse museum. „Veel Duitsers kennen de Hollandse design niet, terwijl het zo verbazend goed is. Dat wilde ik mijn landge noten eens laten zien. Want zelf maken de Hollanders niet zoveel ophef over hun werk. Dat stemt helemaal overeen met die instel ling van: Je moet gewoon goede dingen maken, maar er niet mee te koop lopen". Toch is dat laatste, ook zeer letterlijk de bedoeling van een aantal exposanten, zoals van de 'Vormgeversassociatie' uit het Gel derse Laag-Keppel. Noudi Spönhoff en Paul Schudel weten uit ervaring dat het niet eenvoudig is op de Duitse markt door te dringen; ook al vanwege de karakteristieke verschillen tussen Nederlandse en Duitse smaak. Ze noemen de Duitsers meer behou dend. Maar zij signaleren een duidelijk op gang komende export van Nederlandse ont werpers. Zo richt Cor Unum uit Den Bosch zich de laatste tijd nadrukkelijk op de Duitse markt. Mevrouw Lueg noemt een ander karakteris tiek verschil: de Duitse ontwerpers zijn ex tremer. „Het opvallende is dat Nederlandse ontwerpen vaak nuchterder zijn, maar nooit en nergens saai. Onze vormgevers hadden in de tachtiger jaren de naam barbaars en ruw te zijn; de Scandinaviërs daarentegen erg braaf. Nederlandse ontwerpers varieerden intussen prachtig op het werk van de pio niers, die in Duitsland overigens goed be kend zijn: de meubels van Rietveld, werk van met de Stijl-verwante ontwerpers en Gispen". Dat de expositie in Keulen een succes be looft te worden is een persoonlijk succes voor haar. Dat minister D'Ancona de exposi tie gisteren kwam openen dat ambassadeur Van Walsum beschermheer wilde zijn, be wijzen het belang van de tentoonstelling. Maar ondersteunende financiële hulp uit Nederland is tot nu toe uitgebleven, ondanks toezeggingen. Het Duitse museum maakt schulden om het Nederlandse werk te kun nen laten zien. Lueg prijst het overheidsbeleid in Neder land, dat ontwerpers doorlopend in staat stelt creatief bezig te zijn. In tegenstelling tot de Bondsrepubliek steekt Nederland veel geld in 'design'. De beste voorbeelden zijn de aanmoedigende opdrachten die in (vroegere) overheidsdiensten worden gegeven: ministe ries, de PTT, de Spoorwegen, de luchthaven Schiphol en voor overheidsdrukwerk. Die stimulans ontbreekt in Duitsland totaal. Begeesterd over de Nederlandse vormgeving is de graficus prof. Helmut Schmitt-Siegel uit Düsseldorf. Al tientallen jaren kijkt hij in Nederland rond. 'Total Design' in'Amster- dam was een magneet voor hem. Van zijn vrienden en collega's Friso Kramer en Wim Crouwel heeft hij veel geleerd. Hij somt een reeks van voorbeelden op - vooral in de grafische sector -, waardoor Nederland vrijwel onopgemerkt zo'n voor aanstaande plaats in de wereld heeft ingeno men, mede dankzij een nuchtere motto 'Min der is meer'. „Is het geborneerdheid of afgunst, dat veel Duitse ontwerpers zo wei nig kennis van jullie verdomd goede produk- ten nemen?", vraagt hij zich af. De hooggeleerde, complimenteuze Duitse graficus zit nog met één 'gewetensvraag': „Hoe krijgen jullie het voor elkaar, om zoveel moois te maken in een land waar nog tafelkleedjes op de tafels liggen." Schulden Disney met korting te koop Vrolijk vuurwerk bij de opening in april 1992 bij Euro Disney. Dit jaar is het nog niet eens zeker dat het park zijn poorten opent. foto epa Parijs - De schuldeisers van Euro Disney doen hun vorderingen op het bij Parijs gelegen pretpark over voor ongeveer zestig procent van de waarde. Dit medlt het Amerikaanse dagblad The Wall Street Journal in zijn Europese editie. De Britse Midland Bank heeft voor 130 miljoen frank (f 43 miljoen) aan schulden van de hand gedaan. Andere banken zijn op zoek naar potentiële kopers. De vorderingen op de hotels in het pretpark kunnen zelfs voor 25 tot veertig procent van de 'waarde worden gekocht. De crediteuren zien zo in elk geval nog iets van hun geld terug. Binnenkort is er een overleg tussen Euro Disney en zijn schuldeisers. Zuivekopman wil Zuivelbureau opheffen Marum - Bestuursvoorzitter A. Aalberts van de zuivelgigant Friesland Frico Domo vindt dat het Nederlands Zuivelbureau kan worden opgeheven. Aalberts heeft het geloof in collectieve reclames voor bijvoorbeeld melk of kaas verloren en wil liever de boer op met zijn eigen produkten. Directeur A.J. Schölvinck van het Zuivelbureau is overvallen door de uitspraak van Aalberts. „Dit is totaal nieuw voor mij. Het is een individuele uitspraak, want van alle mensen van Friesland Frico Domo die in het bestuur en commissies zitten, heb ik nog nooit iets gehoord." Bij het Zuivelbureau in Rijswijk werken 140 personen. Veehouders betalen 18 miljoen gulden per jaar aan de organisatie van het Zuivelbureau. VW beleeft grootste crisis sinds oorlog Wolfsburg - Voor het Volkswagen-concern is 1993 het moeilijk ste jaar in de na-oorlogse periode geworden. Het concern zette vorig jaar over de hele wereld 3,1 miljoen auto's af, bijna 12 procent minder dan in het jaar. Alleen het Tsjechische Skoda kon als onderdeel van VW de verkoop in 1993 vergroten. De concernomzet van VW daalde met 10 procent naar circa. 77 miljard Duitse mark. VW vreest voor 1993 een totaal verlies ter grootte van 2,3 miljard mark. Dit jaar wordt ingrijpend bezuinigd op de kosten. Centraal staan de arbeidstijdverkorting en een gelijktijdige loonaanpas- sing. In 1992 behaalde het concern nog een winst van 147 miljoen mark. Faillissement dreigt bij Metallgesellschaft Bonn - De bijna 60.000 werknemers van de meer dan 250 bedrijven die deel uitmaken van de Duitse multi-national 'Metallgesellschaft' (MG) moeten nog steeds om hun baan vrezen. Het in acute financiële problemen geraakte concern dreigt nog steeds een faillissement, of minstens surceance van betaling. De nieuwe topman van het concern, Kajo Neukirchen heeft de schuldeisers - voornamelijk banken waaronder de ING en de ABN-Amro - een reddingsplan gepresenteerd. Daarin worden extra kredieten tot een totaal van meer dan drie miljard mark gevraagd. Fonds helpt boeren die moeten stoppen Bunnik - Het Juliana Welzijn Fonds stelt dit jaar 350.000 gulden beschikbaar voor boeren en tuinders met psychische problemen. Het fonds vindt dat er onvoldoende aandacht is voor de sociale nood waarin een deel van de agrarische sector verkeert. Vorig jaar stelde het fonds ook al 350.000 gulden beschikbaar. Toen gmg het geld onder meer naar een Brabantse stichting die boeren helpt bij het beëindigen van hun bedrijf. Philips doet mee in 'video op aanvraag' Eindhoven - Philips Consumentenelektronica doet mee aan de eerste grote commerciële toepassing op het veelbelovende gebied van informatieverstrekking via de telefoonlijn. Samen met IBM en een consortium van drie bedrijven, gaat Philips naar verwachting 'enkele miljoenen' digitale terminals leveren aan de Amerikaanse telefoonmaatschappij Bell Atlantic. Hiermee is de komende jaren waarschijnlijk een bedrag gemoeid van enkele honderden miljoenen dollars. Het gaat om intelligente, digitale terminals waarmee particulieren via telefoonlijnen diverse vor men van audiovisuele informatie en amusement kunnen opvra gen. De markt voor deze terminals, zogenaamde 'video op aanvraag'-decoders, staat momenteel nog in de kinderschoenen, maar Philips verwacht er veel van. Orders China voor scheepsbouwers Krimpen a/d IJssel - Twee Nederlandse scheepsbouwers, Van der Giessen-De Noord en De Merwede, een dochteronderneming van IHC Caland, hebben ieder een order van circa 180 miljoen gulden in de wacht gesleept. Opdrachtgever is het Chinese staatsinkoopbureau Machimpex uit Peking. Van der Giessen-De Noord bouwt twee passagierschepen, De Merwede twee passa giers/containerschepen. Beide contracten zijn onder voorbehoud. De Chinese autoritei ten moeten nog hun goedkeuring geven, maar de twee bedrijven zijn al begonnen met de voorbereidingen. „Het gaat om een normale goedkeuringprocedure", aldus donderdag ir. D. van Dordt, president-directeur van Van der Giessen-De Noord. Al in oktober zei een directeur van de Nederlandse Kunststoffen Industrie NKI, een dochteronderneming van Van der Giessen, dat er een opdracht van enkele honderden miljoenen guldens was binnengehaald. Toen werden ook bedragen genoemd die richting 400 miljoen gingen.

de Stem | 1994 | | pagina 5